Vysoké Tatry na kole a pěšky

Přidat foto

říčka Belá na Podbanském

ranní mlha

Slunce zvítězilo, celý den bylo super počasí

pohled na Kriváň

Kmetov vodopád

sedlo Závory

malé sněhové pole

Hladké sedlo a Hladký štít

výhled do doliny Pěti polských ples

Belianské Tatry

pohled směrem na západní Tatry

Orla Perc

Vajanského vodopád

Nižné temnosmrečinské pleso

Koprovský štít

majestátní Kriváň z Podbanského

Fotky ze včerejšího výletu. Brzy ráno jsem nejprve vyrazil na kole z Podbanského Koprovou dolinou po oficiální cyklotrase ke Kmetovu vodopádu, jehož celková výška je 80 m (viditelný je ale jen částečně) a odtud pak pokračoval ještě další 1 km k přístřešku s posezením, kde jsem svůj stroj uzamknul (až zde od letoška končí povolení TANAPU pro kola) a vydal se na pěší část výletu.

Pokud v Tatrách nechcete potkat člověka, tak túra kterou jsem podnik je to pravé. Nejprve jsem vystoupal do Hladkého sedla pod Hladkým štítem. Nechápu proč není vrchol turisticky zpřístupněn, protože je ze sedla velice lehce dostupný.

Poté jsem stejnou cestou sestoupil zpět a vydal se do Temnosmrečinské doliny k Nižnému Temnosmrečinském ple­su.

Odtud jsem došel zpět ke kolu, které jsem našel ve stejném stavu v jakém jsem ráno opustil a už pak jen dojel v podstatě bez šlápnutí zpět dolů na Podbanské.

Za celý den jsem potkal pouze 6 pěších turistů a větší množství lidí jsem zaznamenal až zpět u vodopádu, kam jezdí hodně lidí z Podbanského na elektrokolech.

P.S. Žádné medvědy jsem nezaregistroval :-)

(vloženo 18.6.24)

Komentáře

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.
Melvin
Melvin

20.6.24 06:41

Petr Ch: my potkali medvěda na Malé Fatře pár let zpátky, ale naštěstí byl docela daleko a ani si nás nevšímal. Ale byl to fajn zážitek ho vidět naživo v přírodě. Bohužel na Slovensku je teď přemnožený a proto se dostává i do obydlených oblastí. Jinak nedávno napadl člověka v Krásnem nad Kysuci, což je 20km od našich hranic. Takže očekávám, že za pár let se bude běžné vyskytovat i v Beskydech.

Reagovat
Petr Ch
Petr Ch

19.6.24 18:14

A ještě k těm medvědům. Medvědi žijí spíše v Nízkých Tatrách. Měl jsem tu čest a medvěda jsem na vlastní oči ve volné přírodě viděl. Měli jsme totiž na samém úpatí Nízkých Tater, za obcí Lazisko u Liptovského Mikuláše, vojenskou střelnici, kde byla nonstop 24hodinová stráž, kterou jsem několikrát též držel. Z vlastní zkušenosti mohu tedy říct, že pokud je medvěd ve svém přirozeném teritoriu, „kde je doma“, tak ihned, jak zavětří člověka, se dá na zběsilý útěk – něco jako srna, nebo zajíc. Akorát je tedy mnohem rychlejší. Kdybych ho neviděl na vlastní oči utíkat, nikdy bych neuvěřil, že je tak mrštný a rychlý. Dle mého názoru, jak se ted' často všude píše o napadení medvědem, je to trochu vytržené z kontextu. Podle mě, pokud došlo k napadení, se jednalo o zatoulaný kus. Dost možná jsou přemnožení. Troufám si tvrdit, že za normálních podmínek medvěd na člověka nikdy nezaútočí. Není potřeba se jich bát.

Reagovat
Petr Ch
Petr Ch

19.6.24 17:42

Náádhera. Fotky mně udělaly strašnou radost. 25 kilometrů od Podbanského, v Liptovském Mikuláši, jsem strávil dva roky života (povinná základní vojenská služba). Kriván', který je například pěkně vidět na 38. fotce jsem viděl denně z okna hned po probuzení, pokud tedy bylo jasno a světlo. I po těch letech to vidím, jak dnes. Profesně jsem byl u armády zařazen jako řidič džípu, mám autem proježděné okolí velmi důkladně a dobře to tam tudíž znám.

Reagovat
Singlespeed
Singlespeed

19.6.24 08:57

Melvin: Nedávno vešel v platnost nový návštěvní řád Tanapu, který podpořil zimní turistiku na lyžích (jsou vyčleněny oblasti, kde je možno pohybovat se volným terénem na lyžích bez nutnosti členství ve skialpinistickém nebo horolezeckém svazu a nutnosti použít cesty minimální předepsané obtížnosti). To mě hodně překvapilo.

Reagovat
Melvin
Melvin

19.6.24 08:50

Singlespeed: jak říkáš, co jsem koukal, tak hodně turistických tras bylo zrušeno právě někdy v 70–80. letech. Bohužel správa to vede od 10 k 5. Jen samé zákazy a příkazy. Tatry mají 130 vrcholů, ale přístupných je jen 9. Tohle jsem nikde nezažil. Vím, že existuje nějaká iniciativa, která se snaží proti tomu bojovat, ale myslím, že je to beznadějné.

Reagovat
Singlespeed
Singlespeed

19.6.24 08:41

Lačho džives, medva! :-D

Reagovat
Aduldinho
Aduldinho

19.6.24 08:36

Krása střídá nádheru, díky za nasátí horské atmosféry! O to kolo bych se asi krapet bál, ještěže bylo po návratu v pořádku a neproháněli se na něm třeba zmiňovaní medvědi! ;-)

Reagovat
Singlespeed
Singlespeed

18.6.24 20:13

Cca před 25 lety jsem provedl několik podobných cyklo/pěšo akcí jako je tato tvoje. Například jsem jel na kole na konec cesty v Tiché dolině, tam nechal kolo a dupal směr Závory, Hladké sedlo, pohraniční hřeben přes Hladký štít, Hrubý štít do sedla Chalubiňského vráta a kolem Vyšného Temnosmrečinského plesa, Nižného Temnosmrečinského plesa zpět na Závory a ke kolu. Další velmi snadno dostupný vrchol z Hladkého sedla je třeba Valentková. V terénu jde poznat, že kdysi zde turistické značky byly, ale jsou už dávno zrušeny. Občas lze nějakou zašlou v terénu najít. Předpokládám, že značka vedla kolem ples na Chalubiňského vráta, ze Závor do Liliového sedla, ještě si pamatuju značku z Tiché doliny do Tomanovského sedla (ta je zrušená poměrně nedávno) a kdoví kde ještě značky vedly. Několik turistických značených tras bylo zrušeno třeba i kolem Kriváně (nahoru se chodilo po hraně přes Krivánský hrb nebo kolem Zeleného Kriváňského plesa – dnes přísná rezervace) . Do začátku 80. let byly Tatry přístupné zcela volně, bylo jednak více značených turistických tras, ale i frekventovaných neznačených chodníků. Mám kdesi doma starého turistického průvodce ze 70. let, autor Andrásy, tehdejší náčelník Horské služby, který popisuje turistické trasy na desítky neznačených hlavních i vedlejších vrcholů a sedel.

Reagovat
kotew CZE JIHLAVA
kotew CZE JIHLAVA

18.6.24 18:36

Krása.

Reagovat
zbyslavjak
zbyslavjak

18.6.24 17:53

Azmir: je to foceno kompaktem Canon G7X Mark 2, takže kolo je dražší :-)

Polka: nevím, já na otužování moc nejsem :-)

Reagovat
pesimum
pesimum

18.6.24 17:15

Moc pěkné.

Reagovat
Polka
Polka

18.6.24 17:12

Fotky super, to je taky mobilem? A v té vodě se dá koupat nebo je to samej zákaz?

Reagovat
Azmir
Azmir

18.6.24 17:05

Pokud máš objektiv dražší, než kolo, nejsi na blbém foru? :))) krása

Reagovat

Další galerie z kategorie

kubikula78 1
zbyslavjak 1
rdx 12
kadlec 8
MirosPikos 15
D3VL3R 10