XT FH-M756 - hladky chod, ale lupe/cinká

89 nepřečtených
  • ScottAspect

    Dobrý den,

    nejdříve jsem chtěl oprášit nějaké staré téma, ale lepší je nemíchat to dohromady.

    Ve zkratce: mám zadní náboj XT 756. Po roce jsem udělal rozborku (kvůli povolenému konusu pod ořechem a chtěl jsem vědět, jak je udělané zatěsnění). Byla tam původní vazelína, já použil zřejmě stejnou – Shimano. Složil jsem náboj a osa jde sice lehce, ale lupe v něm. Spíše je to takový zvonivý zvuk, jakoby kuličky do sebe narážely v řídké vazelíně. Předtím to dělalo také, ale minimálně.

    Je to v pořádku, kvůli té řídké vazelíně nebo je něco za bodem životnosti? Drahy jsem kontroloval, kónusy také. Náboj nikdy nebyl přetažený (chorobně jsem ho kontroloval X krát do roka :D). Dále mě napadly kuličky, ale při složení jsem dodržel přesně strany, na kterých původně byly. Tak nevím :-(

    0 0
    • Bubaaak  

      Kuličky jsou kulate a konusy jsou nepoškozené?

      Kulatost poznáš že na skle když se kutalej, tak necvakaj, konusy jen jestli nejsou vydřené

      0 0
    • michomin  

      Něco jsi udělal blbě, jako obvykle. Kuličky ve vazelíně zvonit nebudou, hledej jinde.

      0 0
      • ScottAspect  

        Nevim, co máte na mysli s tím jako obvykle, ale teoreticky, když je ta vazelína řídká, tak by mohlo být slyšet, jak do sebe narážejí, ne? Nejsou tam úplně napresované. Prachovky jsou u téhle náby pogumované, zpátky jsem je dal správně, to už jsem si ověřoval. Kde bych ještě mohl hledat? Je to slyšet, už když otáčím osou a ta jde ještě k tomu čistě, řekl bych jako předtím.

        0 0
      • ScottAspect  

        Ještě dodávám, že to dělalo už před rozborku, když už jste si neodpustil jízlivou poznamku ;-)

        0 0
        • Vilém  

          No kdyz ctu „(chorobně jsem ho kontroloval X krát do roka :D)“ a pak se najednou objevi povoleny konus pod kazetou, tak nevim co si myslet.

          0 0
          • ScottAspect  

            To nevím Viléme. Jak byl nový, tak jsem ho jen doseřídil. Překvapilo mě, že kónus nebyl moc stažený. Pak jsem si jednou přidržoval osku na straně pod ořechem a docela lehce se povolila. Po dotažení jsem na tom ještě jezdil, ale pořád jsem se bál, že se mi to povolí. Na tom snad nic není, že jsem ho kontroloval, ne? Nejraději si to rozeberu, složím a dotáhnu, pak mám jistotu, že to vydrží.

            Teď mě leze krkem to zvonění asi kuliček. Jen bych rád věděl, jestli to může být dáno s hodně řídkou vazelínou, toť má otázka, protože jinak osa nedrhne, zkoušel jsem ji i staženou.

            0 0
            • pepek  

              Ne, to určitě řídkou vazelínou nebude. Nemáš kuličku spadenou dovnitř?

              0 0
              • Vilém  

                Dobra poznamka.

                0 0
              • ScottAspect  

                To jsem kontroloval a opravdu je na každé straně je jich 9. Rozebíral jsem to a kontroloval, tak snad že by to byly elipsky. Nevim, jestli je nevyměnit preventivně, ale zase když to nedrhne, tak se mi nechce.

                0 0
                • Vilém  

                  Nemusela tam spadnout tobe.

                  0 0
                  • ScottAspect  

                    Tak jsem to zkontroloval a v těle náboje nic není. Složeno, promazáno, zvoní dál. Tak mě fakt napadá už jen vyměnit kulicky, jinak nevím.

                    0 0
    • Markony  

      Osobně jsem kónusy od strany kazety lepil a druhou stranu též a byl pokoj, cinkaní kuliček ve vazelině holý nesmysl .

      0 0
      • ScottAspect  

        To jsem teď udělal. Zalepili závitovým lepidlem, abych měl jistotu.

        0 0
        • Jakobo  

          Toto se uz tady v jednom tvojem vlakne probiralo. Nekolik lidi ti tam napsalo, ze je to nesmysl. Ty 756 jsou naby s ocelovou osou a tam je zakontrovani dostatecne. Naopak tam lepidlo nema co delat. Jestli to lepidlo po case hrkanim povoli, tak se konuse samy dotahnou a vydrou. Nevim, co ti cinka a kde vubec, muze to byt cokoliv vcetne tvych usi. Ty ses fakt komik.

          0 0
          • Markony  

            Nepovolí pokud uděláš vše spraveně nemá šanci , kombinace lepidla a kontra je ideální Loctite 242. Jestli je jen čista spekulace hrkanim se spíše povolil kontra.

            0 0
            • ScottAspect  

              Přesně.

              0 0
            • Jakobo  

              To neni spekulace, to jsem videl, u Shimano naby. Vic to nema cenu komentovat.

              0 0
              • ScottAspect  

                Tak snad není nutné se tu kvůli tomu hádat. Ať si to každý udělá po svém. Důležité je správné seřízení náby.

                Jinak, proč mám volsove ruce?

                0 0
                • Jakobo  

                  To ja nevim proc mas volsove ruce, ale to se tak nekdy sejde. Astrolog by treba vedel. Zapatrej v rodokmenu, mozna tvoji prapredci vedli salas nekde na horach nebo opisovali listiny a remeslny um jim byl cizi. Kazdemu taky neni dane. Nekdo je dobry ve sportu, nekomu jde vsechno a nekdo jen blbe keca. Vic opravdu nevim.

                  0 0
          • ScottAspect  

            Tohle jsem nikdy neřešil. To byl pro změnu přední náboj, který drhnul s novými kónusy a kuličkami.

            0 0
      • Jakobo  

        Asi mas volsove ruce jak zakladatel. Je to nesmysl. By me zajimalo, jaks pak serizoval vuli, kdyz to bylo napevno.

        0 0
        • Markony  

          Kde chybí argumenty nastal čas urážek, je vidět že tomu rozumíš děla jsi sním někdy s L 242?

          0 0
          • Vilém  

            Tak mi vysvetli jak to delali, kdyz nejaky L242(3) neexistoval? Vsichni neustale kontrolovali konusy, zda se jim nepovolily?

            0 0
            • ScottAspect  

              O to nejde. Dneska ta možnost je, tak proč to nepojistit.

              0 0
              • Vilém  

                Jen je to uplne zbytecny. Taky bys to mohl pro jistotu heftnout dohromady COckem a pak to pripadne odbrousit. Proc ne, kdyz ta moznost je, sichr je sichr.

                0 0
                • Markony  

                  Tvá volba zda to heftneš či ne,někdo používá Loctite a jiný heftuje .

                  0 0
                  • Vilém  

                    Nekdo to pouzije tak jak je to zkonstruovany a za roky roku se mu nepovoli nic, vcetne stovek kol odservisovanych v servise.

                    0 0
                    • Markony  

                      Jen se tě na posedy zeptám čemu vadí?

                      0 0
                      • Vilém  

                        A poprve si se ptal kdy? Samo, ze to nevadi nicemu, jen je to zbytecne a pridava to praci.

                        0 0
                      • pepek  

                        Moje zkušenost je taková, že se to povolovalo pouze tehdy, když bylo něco špatně: ohnutá osa, načaté kuličky a konusy, nebo nebyla nainstalována vůle. Pokud je všechno v pořádku a řádně se to zakontruje, tak by se to povolit nemělo.

                        0 0
                        • ScottAspect  

                          S tím souhlasím, ale je to prostě taková jistota. Zalepit hlavně neznamená konus zakontrovat.

                          0 0
                          • ScottAspect  

                            Pardon, chtěl jsem napsat, že i při zalepení se musí konus s matkou řádně zatáhnout.

                            0 0
                • ScottAspect  

                  Nevim, to mi přijde trochu neúměrně. Já to tím jen zajistím, ale nevytvorim pevný komponent. Zbytečně mi to nepřijde, zkušenost s tím mám docela dobrou a povolit to nejde nijak těžce, jen se konus s matkou otáčejí z tuha po závitů osy.

                  0 0
          • ScottAspect  

            To je tady na BF normálka… Je to tak.

            0 0
    • ScottAspect  

      Při výběru kuliček, mam se držet kromě rozměrů nějak poctivě značky např. Shimano nebo stačí někde polapit 18 kusů 1/4" kuliček? Kule jsem zatím moc často neměnil, nevím jestli jsou tam nějaké zásadní rozdíly v kvalitě.

      Diky

      0 0
      • pepek  

        Určitě brát kuličky na pohled kulaté a pokud možno duté (rotační hmotnost)

        0 0
        • ScottAspect  

          Nedělají se ty duté náhodou jenom z plastu?

          0 0
          • Jakobo  

            Ty dute museji byt z keramiky. Vnitrni dutina vznikne vypalenim voskoveho nebo jakeho jadra jeste pred finalnim brousenim.

            0 0
            • ScottAspect  

              No myslím, ze snad obyčejné postačí. Teď tam také nic převratného není.

              0 0
      • Vilém  

        Idealne z loziskarny, aby byly ze stejne rozmerove rady, tam to vyjde nejlevneji.

        0 0
        • ScottAspect  

          Ok

          0 0
        • ScottAspect  

          Co se týče odchylky v daném rozměru, jaké vybrat? Koukal jsem na to, ze těch tříd je docela dost. Ceny jsem ještě nezjistil, ale ne všude mají ty kuličky s menší odchylkou.

          0 0
    • novas752  

      Hele a nemůže to být ořechem? Ořech si rozdělaný měl?

      0 0
      • ScottAspect  

        Rozdělaný ne. Jenom jsem ho sundal a vyčistil styčné plochy s tělem náboje, závit a podložku. Jenomže i když držím ořech a točíme osou, tak to cinká. Při volnoběhu se to právě jenom schová za chod orechu.

        Před rozborku to dělalo také, ale míň.

        0 0
        • Jakobo  

          Tak si porid ram santa cruz a vic to neres.

          0 0
          • ScottAspect  

            Nevim co to je zač a ani raději nechci. Vyměním ty kule, protože jinou možnost stejně ani nemám a dal pak uvidím podle toho, jak to dopadne.

            0 0
            • Jakobo  

              Ty original Shimano ale maji vybornou toleranci a jsou kvalitni. Rozhodne vic jak v TWN nabach. Pokud nejsou poskozene, ze maji nejakou cast ulomenou, coz uvidis pouhym okem nebo nejsou zahnedle, jsou leskle, je to uplne zbytecna investice. Vetsinou je na tom nejhur prava zadni. Pokud na te strane jsou loziska leskle pak neni duvod menit. Jestli si z nas tady nedelas jenom prdel tak to cinkani asi vubec nejde z naby, ale bude z vypletu, pisek v mezistene rafku. Nebo je to orech, treni mezi miskou a orechem, kde se to toci, ale rozhodne ne hlavni loziska.

              0 0
              • ScottAspect  

                Ne, skutečně to dělá osa. Udělám video a večer ho sem hodím, ať je jasné, co přesně to dělá a při jakém pohybu.

                Teď právě řeším tu odchylku. Ulomené nejsou, hnědé vůbec a lesklé ano. Čistil jsem je od vazelíny jednu po druhé, tak to vím s jistotou.

                0 0
                • ScottAspect  

                  Tak tady to jest https://uloz.to/…2-140130-mp4?…

                  Mělo by to jít rovnou přehrát a slyšet to tam je.

                  0 0
                  • Jakobo  

                    No a je tam vazelina? Mne prijde, ze to lozisko bezi nasucho. Pripadne na tech konusech jsou nalisovane takove prachovky, ktere spolu s krytkou misek tvori labyrint proti necistotam. Nejsou posunute nebo ohle a pak se dotykaji? Toto ja vzdycky kontroluju. A pisek tam samozrejme nemas, naby jsi radne vycistil od stare vazeliny? Ta vazelina zustava v te krytce misky zevnitr, pokud tu krytku nevysunes tak ji nevycistis a to ani v pripade, ze naboj vymyvas benzinem.

                    0 0
                  • novas752  

                    Taky mi přijde jak kdyby to bylo namazaný maximálně tak nějakym řídkym olejem, to je divný. Je to utažený dobře? Když to upneš do rámu a zakvedláš s kolem do stran, neni cítit vůle?

                    0 0
                    • ScottAspect  

                      Když nechám volný upínák, tak jo. Mam to docela dobře serizené.

                      0 0
                      • novas752  

                        A v rámu s utaženym upínákem to ten zvuk dělá taky? Jestli jo tak fakt netušim. :)

                        0 0
                        • ScottAspect  

                          Právě že jo. Protáčely jsem to upnuté bez retezu, aby necvakal ořech.

                          Ještě ho přimažu a pak uvidím :-/

                          0 0
                  • jardalee  

                    no taky me to prijde nenamazany a mozna pretazeny nebo spis mozna moc povoleny :)

                    0 0
                  • ScottAspect  

                    Díky za reakce. Jak píše Jakobo, tak ty krytky/prachovky, co jsou tam nalisované, tak jsem je měl venku a náboj jsem vyčistil. I po sundání přeju jsem tělem náboje protáhl hadr a vyčistil zavnitr. Misky pak benzínem.

                    Vazelína se mi i cast vytlacila okolo misek po sestavení, tak na sucho není, ale tak možná bych to měl ještě rozebrat a promazat.

                    Držel jsem se Vilémova postupu, vytvořit vrstvu cca 2mm. Tak buď jsem to neodhadl, anebo to sem chce dát ještě víc.

                    0 0
                    • ScottAspect  

                      Takže po kontrole a rozebrání se mi také zdálo, že vazelíny je málo. Asi jak se ta dávka, kterou jsem dal zajela a dostala se i mezi kuličky, tak vizuálně ubyla. Po sestavení jde osa trochu tiseji, ale cinká furt. I na mimo rám i stažena upínákem :-(

                      Ještě se chci zeptat. Nechal jsem při dotažení malou vůli s tím, ze po stažení zmizíi. To se sice stane, ale v jednom místě pořád malá zůstane a musím upínákem ještě trochu přitáhnout, přestože téměř po celé jedné otáčce osou už vůle není. Máte to na svých nábách stejně? Začínám nabývat dojmu, že ty kuličky opravdu budou na výměnu.

                      0 0
                    • ScottAspect  

                      No nevím. Asi si není nutné nic nalhávat. Buď jsou to kule, nebo s tím i kónusy a dráhy a náboj je v hajzlu. Pravda je, že jsem ho v prvopočátku nedoseřídil ideálně a možná jsem ho vydřel. Fakt nevím.

                      Třeba přední není slyšet, jde absolutně bez zadrhnutí a když je kolo vzhůru nohama, tak než se kolo zastaví, tak to abych si dal 20.

                      0 0
                      • ScottAspect  

                        Ale zase i kdybych ho vydřel tak nechápu, jaktože se to projevilo až po rozborce? To mi jasné není.

                        0 0
    • ScottAspect  

      Tak jsem to skoro vyřešil. Při zpětné montáži po rozborce jsem zjevně vyměnil sady kuliček vůči stranám náboje. Vyměnil jsem je zpátky jak to bylo a sice to pořád občas lupne, ale asi tak jako před rozborkou, takže v tom to bylo.

      Tím pádem si i myslím, že ty kule by to vyměnit chtělo, jen tedy nevím, jestli sáhnout po kuličkách z ložiskárny, protože je tam dost velká odchylka. V jedné ložiskárny mi do telefonu řekli, že u jejich nabízených kuliček je odchylka 0 milimetrů a jsou tedy úplně přesně :D

      Jinak, dodržujte při rozborce strany, na kterých kuličky byly i při zpětné montáži?

      0 0
      • ScottAspect  

        Můžu mít teď docela důležitý dotaz ke správnému seřízení náby? Já jenom, abych aliminoval možnost, že náboj není v pořádku.

        Je normální, aby vůle po seřízení nebyla stejná ve všech místech, tzn. po dotažení bylo cítit v jednom místě valení kuliček?

        0 0
    • ScottAspect  

      Takže kuličky vyměněné. Shimano jsem nesehnal (zkoušel jsem to, byly za 3 Kč/ks, ale v Brně). Dal jsem tam nějaké Yarrow Line. Osička se po seřízení točí skvěle.

      Jediné, kde jsem udělal chybu je, že jsem nepočítal s nadcházejícím počasím. Náboj jsem seřídil ještě při horku. Teď jak se ochladilo, tak tam mám i po dotažení vůli, tak budu seřizovat znova. To mě vždycky leze nejvíc krkem. Někam jedu ve dne, vracím se třeba pozdě večer a ochladí se. Musím tak cca o 1/8 otáčky dotáhnout upínák.

      Jak řešíte změny teplot u náby? Doseřizujete nebo ne?

      0 0
      • pepek  

        Jistě. Vždyť na rozdíly teplot dojel i Challenger.

        0 0
        • ScottAspect  

          Já to teď fakt myslím vážně. Občas kolem zkusím trochu zacloumat, jestli nemá vůli a tohodle jsem si všiml, že ta teplota má dost velký vliv. Teď to vypadá, jako kdybych teď zjistil, že nějaká teplotní roztažnost materiálů existuje, ale ten vliv je docela dost velký. Proto mě zajímá, jak s tím nakládají ostatní. Jestli stejně jako já tak, že máte náboje seřízené, že v horku jen povolíte trochu upínáky a v zimě naopak dotáhnete?

          0 0
      • Maka123  

        Není lepší náboj s průmyslovými ložisky a pevnou osou?

        0 0
        • z0diaC  

          Je, ale to by si člověk neměl po odpolednech s čím hrát. Jak jsem to tady celé dočetl, tak to nějak nechápu, na všech svých kolech mám náboje XT, dokonce na lehotriku přední letmo uložené a nikdy v životě jsem na ně nehrábl, není s němá od montáže žádný problém..... možná by to chtělo po koupi kola do nich hned nehrabat a prostě jezdit…

          0 0
          • ScottAspect  

            To ale nemáte klasiku 9mm osu přední, 10mm osu zadní? Možná se to u těch Vašich chová trochu jinak, nevím.

            To jsem udělal, nehrábl do nich a úplně to nedopadlo dobře. Přední jsem vydřel. Zadní na tom byl od výroby naštěstí dobře, co se týče seřízení.

            0 0
            • z0diaC  

              Všechny zadní jsou na RU, jen ty na leho přední jsou na 15mm přední osu, trochu upravené, osa vlastní výroba. Všechny kromě na tom bílém už mají hodně najeto …

              0 0
        • obda  

          Ne, proč? Pokud umíš seřídit (vůle !) a servisovat, tak jsou konusy nesmrtelné (desítky tisíc km). Na servis nepotřebuješ žádné speciální přípravky (stahovák atp.), a za pár minut je hotovo. Navíc ložiska s kosoúhlým stykem jsou pro tuto aplikaci lepší, než radiální.

          0 0
          • ScottAspect  

            S tím souhlasím, akorát je práce s poměrně častým seřizováním.

            0 0
            • pepek  

              Stačí to udělat jednou. Potom už jen kontrola a nebo když zlomíš, nebo ohneš osu. (1× za 5 let?)

              0 0
              • ScottAspect  

                To jo, když se nepovolí, tak je to v pohodě. Zatěsnění je to dost slušně, takže to už vím, ze rozdělávat to nemá smysl. Ale… Co pak třeba ta teplota? Nevím, jestli mám nějakou speciální osu, ale jak se ochladí, tak ten upínák musim dost utáhnout. Nebo mám hodně tuhou stavbu a nechávám moc velkou vůli.

                0 0
                • Smazaný účet  

                  Nějakých 30–50°C na takové délce by nemělo být znát. Ale zrovna budu zaplétat na Deore XT, tak to budu sledovat. :) :)

                  0 0
                  • ScottAspect  

                    Zaznamenal jsem to při větších rozdílech. Třeba v zimě, když mám kolo pěkně v teple, je to ok. Pak ho vytáhnu ven a ejhle, vůle je na světě. Jenom jsem to tak zkoušel.

                    Tak pak dejte vědět ;-)

                    0 0
                • Vilém  

                  Jsi asi jedinek clovek na svete, ktery resi serizeni konusovych nab v zavislosti na teplote. To uz fakt neni normalni.

                  0 0
                  • ScottAspect  

                    To asi ano :-) Ne, neseriózní podle teploty, jenom jsem si všiml, ze vliv nemá zrovna malý. Hlavně mě zajímalo, jestli jsem si toho všiml jenom já. Mě by to bylo jedno. Ale ve chladnu je vůle větší. A když je pak upínák dotaženy přesně, tak aby vůle nebyla, tak v zimě se udělá. Je to alchymie.

                    0 0
                    • jardalee  

                      hele je to divny protoze by se logicky v mraze mel utahnout vic aji ten rychloupinak :) jinak proste vic dotahnout

                      0 0
                      • ScottAspect  

                        Jojo přesně! To mi už taky vrtalo hlavou, ale nic, neřším. Pak to nemá konce a furt bych jenom laboroval :-)

                        Snad jen, jestli někdo máte Shimaňácké náby s tím elegantním celokovovým upínákem, tak kdy vám zabírá? Protože si říkám, jestli nenechávám moc volné upínáky a pak neblbnu s tím dotahováním náboje.

                        Díky

                        0 0
                        • z0diaC  

                          Toto je nekonečný příběh se mě zdá, ještě jsem zapomněl zmínit, že na tom černém kole mám osy RWS od DT (9 a 10mm) a na těch zbylých XT klasické originální upínáky ..... prostě kola upnu do rámu, s citem ani ne natvrdo ani málo a jezdím, žádná vůle, nic, RWS dotahuju taky s citem, nikdy vůli kola nezkouším a jezdím. Kotouče nikdy neškrtaly ani když vyjedu ráno na jaře nebo na podzim kdy kolo stojí venku třeba v kempu…

                          0 0
                          • ScottAspect  

                            Jojo, to jste psal. Tak asi OK. Já si říkal, že na to možná jdu až moc s citem. Trochu jsem to dopnul a vůli jsem už neměl ani nad ránem, tak je to asi v pohodě. S kotoučema také problém nemám, ale docela jsem si vyhrál se seřízením brzd.

                            0 0
    • ScottAspect  

      Jsem si vzpomněl na tohle vlákno, když se teď udělalo pěkně, je teplo a v důsledku toho jsem překontroloval kola, jestli nejsou přetažená. Vzpomněl jsem si, jak jsem tu byl za blázna, když jsem u seřizování řešit teplotu a z čista jasna jsem narazil na tohle https://www.bike-forum.cz/…-naboju.html#…

      Je tu ještě někdo takový, kdo se drbe se seřizováním a aby to mělo smysl, tak pak bere ohled i na teplotu? :)

      0 0
      • Miles0  

        Teplotu tedy neřeším. Spíše jak to rozebrat. Mám rozkreslený náboj, ale jak to sundat z osy na to jsem nepřišel, jak demontovat hladké nákružky.

        0 0
        • Jakobo  

          Myslis takove plastove krytky/prachovky? Zkousel jsi je normalne sundat nejakou ostrou hranou? Tak je to treba na poslednich XT nabach pro RU. Sedi na prevlecne kontramatce, je na ni uzky gumovy O krouzek, ktery brani padani krytky.

          0 0
          • Miles0  

            Ne myslím hladké kovové nákružky, které jsou stažené mezi vidlice, ze strany mají vroubky.

            0 0
            • Jakobo  

              Jeste muzes udelat to, ze na kazdou stranu zastrcis 5 mm imbus a povolis, je tam normal zavit. Na nektere strane ta prevlecna kontramatka povoli. Usetris mozna za konusovy klic, pac jestli jsou drahy vydrene tak mozna tu 17 mm nebudes ani potrebovat.

              0 0
            • ScottAspect  

              Co je to vůbec za model? Vypadá fakt jako ty novější, jak se neseřizují kónusovými klíči, ale povolí se imbusem, jak píše Jakobo.

              Co se teploty týče, tak to mám odzkoušené na mraky nábojích. Je třeba si uvědomit, že stažený náboj není jako celek, včetně rámu homogenní. Jsou tám různé materiály a každý se vlivem teploty roztahuje jinak a za jiný časový úsek. Náboje seřizuji tak, abych v létě neměl upínáky úplně volné a naopak v zimě, abych je jen přitáhl, a měl náboj bez vůle a nemusel seřizovat kónusy.

              0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.