• Jay1987

  Dobrý den všem,

  prosím o radu…Mám kolo Superior XC 749, se základní vidlicí SR Suntour XCM HLO. Kola jsou 29''.

  Chci si sehnat lepší vidlici, ale nevím, kromě velikosti kol, jaké rozměry musí splňovat…Poradí prosím někdo klidně konkrétní typ? Asi bude cokoliv lepší než toto…

  Amatér, 105 Kg, lehký terén…

  Díky moc všem za váš čas…

  0 0
  • Johny_r  

   No, jestli chceš, aby tam pasovala a nechceš nějak změnit geometrii kola, tak musíš hledat vidlici, která má stejný všechno, pokud jde o rozměry. Takže jestli správně koukám, tak ta Tvoje vidle má 100mm zdvih, takže to je první věc, kterou je třeba zachovat. Kolo je na rychloupínáku, takže to je druhá věc, kterou musíš ohlídat. Sloupek typu Ahead, to je další věc. Návarky na PostMount uchycení brzdového třmenu (dnes standard).

   Pokud jde o funkčnost, hledej něco se vzduchovým pružením, který bude na míle daleko od toho, co máš.

   Víc nebo konkrétně poradí zkušenější.

   0 0
  • novas752  

   Teďka toho moc neseženeš, slušné vidlice skladem nikdo moc nemá. Nebo stojí 2× víc než celé to kolo.

   0 0
  • ScottAspect  

   RS Recon nebo Rebu. Klidně z bazaru, když se sežene zachovalá nezrakvená, udělá se vstupní servis, tak bude za pár peněz komfort jízdy úplně jinde ;-)

   0 0
  • pocestny  

   Podle rozpočtu Suntour Raidon – Suntour Epixon – Rockshox Recon – Rockshox Reba. I ten Raidon bude skvělý proti XCM. A pokud Johny nekecá, vždycky 29" 100mm rychloupínák, rovný sloupek 1 1/8

   Hele, ten bazar radši neber, když se v tom neorientuješ. Servisní kit na Rebu sice stojí 300,– (a ještě navíc nemáš olej), ale nevidím tuto možnost moc realisticky, spíš koupíš něco s nějakou podělávkou. Jak levný by asi musel ten bazar být, aby se ti vyplatil ještě udělat nějaký dražší servis v případě problému? Pokud má nějaký tvůj kámoš něco málo jetého, tak snad.

   0 0
   • PatRyck  

    A kam by řetězci Suntour Raidon – Suntour Epixon – Rockshox Recon – Rockshox Reba patřil AXON?

    0 0
    • pocestny  

     Existuje Axon s rychoupínákem?

     0 0
    • novas752  

     Axon je něco jako RockShox SID, čili ještě nad Rebou. A Reba je srovnatelná s Epixonen.

     0 0
     • pocestny  

      axony jsou vidle od 9 do 24 tisíc, jak můžeš tak jednoznačně říct, že je Axon na úrovni SIDa? To samé Epixon / Reba – vydrží obě vidly stejně dlouho? Například suntour xcr mi kdysi dávno vydržela asi rok, než jsem ji vyhodil kvůli vůlím v guferech. Ale je to vlastně jedno. Zajímalo by mě, jaký si určil tazatel rozpočet. Jinak je to celkem jednoduché: v podstatě cokoliv bude lepší, než to XCM. Výběr vidly v tomhle případě nejde zkazit.

      Axon a SID neuvádím z několika důvodů: požadavek na rychloupínák, cenová relace kola tazatele, a 105kg

      0 0
      • Tomas_82  

       Cenová relace Sida je podobná, rozptyl je taky velký – teda když se dá zrovna koupit… 105 kg není ani pro jednu z těch vidlic problém. Mě zase nevydržela ta reba a Axon funguje líp a už několikrát déle:-) Ale k dotazu, myslím že cokoli z výše jmenovaných vidlic poslouží dobře, důležité bude něco sehnat. Nedávno jsem viděl Recona s požadovanými vlastnostmi za 4500Kč, ale už není…

       0 0
      • PatRyck  

       Já se ptal na AXONa obecně. Řadu Suntouru neznám a napadlo mě, jestli je toto dobrá volba pro juniorské kolo (s ohledem na nízkou hmotnost jezdce, cenu atd).

       0 0
       • Tomas_82  

        Pokud vyměníš negativní pružinu za měkčí, tak bude na juniorské kolo super, v opačném případě ne.

        0 0
       • pocestny  

        Nějakého Axona jsem u někoho kdysi zkoušel ‚propružit‘, takže moje zkušenosti s axonem jsou nulové. Tak nějak ten základní axon beru jako levnou náhražku Reby (neměl jsem odvahu ho srovnat se SIDem, ale ty vyšší typy vypadají že na to ambice mají), a tady to lidi chválí – bylo tu na to přímo vlákno – to s neg.pružinou nevím, ale Tomas82 má nejspíš pravdu. Jinak Reba/Recon jdou s trochou štěstí občas koupit ve slevě. Ale letos to je zatím špatné.

        0 0
      • novas752  

       Sid je taky od Select po Ultimate, navíc 35mm a 32mm verze.

       A aktuální ročník Axona za 9 neseženeš, to jsou x let staré verze.

       Epixon má oproti Rebě podstatnou výhodu – uzavřené tlumení s oddělenym olejem od vzduchu. A na kdysi davno se nehraje, ano, 10 let starým suntourkám se liupe blbě udělaná povrchovka, nové mají povrchovku úplně jinou.

       Zrovna Sid 35mm by byl pro 105kg nejvhodnější ze všech xc vidlic co se tuhkwti týče.

       0 0
     • ScottAspect  

      Možná na stejné příčce, ale nutno podotknout, že Epixon má futra z másla a je na vazelíně, takže nižší level, než Reba ;-)

      0 0
      • Tomas_82  

       Je pravda, že se o Epixona musíš víc starat, aby fungoval stejně dobře a dlouho jako Reba. Vyčištění od vazelíny a nalití oleje půl hodiny zabere a pak to chce každých cca 1000km vyčistit a nalít nový olej. I když Reba bez servisu o moc déle nevydrží.

       0 0
      • novas752  

       Reba má zase horší tlumení, hampulácké zamykání a vystřeluje levý gufera. Každé má něco.

       0 0
       • ScottAspect  

        Humpolecké zamykání – jakože se ti nelíbí ta páčka nebo ten nesmysl, že musí být utažené lanko, aby byla odemčená? Horší tlumení neregistruji a levé gufero mi ještě nevystřelilo, každopádně předpokládám, že se potvora přetěsní a je zase klid.?.

        0 0
        • novas752  

         Zamykací páčky Suntouru jsou jednoduché, malé, funkční. RockShox vždycky vymyslí nějaký hampulácký polofunkční monstrum. Ať už je to OneLock, Push lock, Twist lock…

         Push to open zamykání bylo jen u cca dvou ročníků, nové Reby už zase mají push to lock.

         0 0
         • pocestny  

          push to lock dává smysl

          0 0
         • esmo  

          Co kecáš, podívej jak je to malý a odlehčený! :D

          0 0
         • ScottAspect  

          Mně zase přijde fajn, když už dneska nebývá přesmyk, tedy řazení, tak tam to RS monstrum zapadne.

          U SR mi zase přišlo, že se to každou chvíli rozpadne + k tomu krátký šroub. Ale já zrovna nezamykám a mam ji trvale otevřenou, zajištěnou krátkým lankem, protože se mi to také nelíbilo, jenomže já mám smyk, takže to fakt bylo jako pěst na oko.

          0 0
          • novas752  

           No jo jenže právě když máš přesmykač nebo třeba teleskop nebo na elektrokolech k tomu ovládání motoru tak to musí být nahoře a je to velmi neergonomické.

           0 0
           • ScottAspect  

            Jj, to souhlas. Právě kvůli tomu mě to přestalo bavit, dal jsem to pryč lock, zajistil jen kouskem lanka. Beztak jsem zjistil, že ji vůbec nezamykám :)

            0 0
        • pocestny  

         Po pár vyjížďkách, kdy si manželka neustále nevědomky zamykala vidli a po marném vysvětlování funkce páčky (asi Reba 2018, push-to-open), jsem páčku odstranil a 5cm lankem zafixoval polohu locku v otevřené pozici. Starší Reby byly v pohodě. Manželce prostě nevysvětlíš, tvl, že účelem té vidlice je pružit.

         Neřekl bych „humpolácky“ – ta páčka chodí krásně. Řekl bych „kokotsky“.

         0 0
       • romanino  

        Hampulácké zamykání – co to je? S tím jsem se ještě nesetkal. Nějaký nový, mě neznámý způsob zamykání?

        0 0
      • abel  

       meleš blbosti, epixon má futra v pohodě.

       0 0
       • ScottAspect  

        Fakt ne hele, asi jsi jich moc nepojezdil :)

        0 0
        • abel  

         měl jsem dvě, obě jsem provětral např. na Trilogy a přežily bez známky vaklu. jedna jezdila pod metrákovým chlapem i v mottolinu v livignu a taky cajk.

         0 0
         • ScottAspect  

          A nebyl to ještě starší Epicon? Nevim proč, ale asi vydržel o dost víc, co jsem tak slyšel. Já měl 3 Epixony a všechny dojely na bahenní futra. Stačilo 100 km a byly off.

          0 0
          • abel  

           aha, takže z doslechu…

           měl jsem 2011 a myslím 2015 – tu jsem provozoval dokonce na 150mm, obě rychloupínák a nic se nevaklalo, vůle 0.

           0 0
           • ScottAspect  

            Ne z doslechu. Neumíš číst?

            Epicon a Epixon je trochu rozdíl. Já měl čest s několika Epixony a všechny na tom byly stejně bídně. Vakl futer z másla a za chvíli rapidně horší chod, protože vazelína se jednak vytlačí a v horku zteče.

            0 0
            • abel  

             umím, ale ty by sis měl občas přečíst co píšeš – cituji „Nevim proč, ale asi vydržel o dost víc, co jsem tak slyšel.“

             nicméně, tý tvý statistice 5 z 5-ti kaput po 100km nevěřím ani za mák, kór když to není ani stejnej ročník. jenom reaguju na opakovaný pomluvy.

             0 0
             • Sinpa  

              Koukni na zbylé témata kde se Scotta vyskytuje, je jak zaseklá deska – na toho nemá cenu reagovat.

              0 0
              • pocestny  

               No, chlapi kašlete na to, až bude někdo v budoucnosti kupovat Axona nebo Epixona, tak to vyřeší v tomu určených vláknech o Axonech a Epixonech. Tazatele jsme evidentně odradili od jakékoliv další diskuze. Možná že už zašel někam do obchodu, a nechal si tam namontovat cokoliv, co tam Pepa z Depa měl na prodejně.

               Jestli ne, fakt by mě zajímal jeho pohled na věc: jednak rozpočet, a jednak ten fakt, že je všechno kompletně vyprodané. Už jsem nenašel nic ani na pevnou osu (že by jako koupil k tomu rovnou i nové přední kolo) :-D Pusto a prázdno.

               0 0
              • ScottAspect  

               Už tu chybí jenom Vilém a můžete si zanotovat, zaseklá desko :D Měli byste více jezdit a méně moralizovat. Pak vám třeba dojde, že srovnávat sériovou Rebu s Epixonem prostě nejde. Nemá smysl to rozvádět, ani se tu s vámi bavit slušně…

               0 0
             • ScottAspect  

              A co je na tom? Epicona neznám, ten snad ještě stál za to. Epixona znám dobře a nestojí za to. Tedy znova – EpiCon a EpiXon je rozdíl. Moralizujete, nečtete.

              Věřit nemusíš. Už před nějakou dobou jsem chtěl do nějakého vlákna upnout všechny ty raporty z reklamací, které hovoří jasně, byť i to můžete rozporovat. Právě proto, že to není stejný ročník, tak mě to přesvědčilo, že prostě ta konstrukce futer je špatná. Navíc už z výroby chodí s vaklem. Tak to zkrátka je, já si to nevymýšlím a nemám důvod. Epixonu jsem dal dostatečnou šanci. Jediná výjimka, u které věřím, že to takhle není, jsou vidle z TT (vlastní zkušenost nemám, ale v drtivé většině jsou reakce pozitivní).

              0 0
        • Vilém  

         Vsak ty taky ne.

         0 0
         • ScottAspect  

          3 sám, dohromady 5 v rodině. I s nenáročným jezdcem nevydrží sezónu. Pro představu to stačí, že je to vergl. O náhodě tady nemůže být řeč…

          0 0
          • Tomas_82  

           Tak já měl jen dva (jednoho z nich má teď dcera) a dva další jsem dával na kola pro známé, všechny ročník 2016. Ani u jednoho se vůle na futrech neprojevila.

           0 0
           • ScottAspect  

            Pak gratuluji. Já měl jednoho 2018, dva 2019. Poslední v loni a všechno děs běs.

            Mám známého, který jezdí ještě Epicona z TT a nemůže si ho vynachválit. Věřím, že i Epixon z TT by mohl být fajn, ale sérii už nikdy více.

            0 0
  • Smazaný účet  

   Nenasla by se nejaka bazarova Tora na vzduch? Ja ji mel, zdvih 80mm, a fungovala moc hezky, tuhost taky dobra. Solo-air jednoduchy na udrzbu. Jeste mi teda viti v dilne na hacku, obcas koketuju s myslenkou ji na kolo zase nahodit.

   Hmmm..to to leti, uz je to 10let stara vidle…tu asi nesezenes…

   0 0
  • kal327  

   Zkusil jsem par kramů a našel tuto. K dostání od července. Jistě ale najdeš i jinde.

   https://www.koloshop.cz/…e-cerna.html

   0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.