• Robka

    Zdravím pány i dámy.

    Mám jeden dotaz ohledně tohoto brdku (Svety Jure)

    Jsme v Primoštejnu na dovče, silnici mám sebou.

    Něco už jsem tu objezdil, spíš do vnitrozemí po magistrále radši minimálně..

    Láká mě si zajet s rodinkou do Tučepi (kam jsme jezdili mnohokrát, než jsme měli děti. S tím, že se rodinka půjde cachtat a já si dám toho Juru.

    S tím souvisí můj dotaz. Jel to někdo na silnici? Vychází mi průměr necelých 7% Na těch 30km stoupání.

    Nechci se ale vyndat na zbytek dovolený, tak se radši ptám, jestli s tím má někdo osobní zkušenost.

    Kašpara mám 34×25 předpokládám, že to bude práce pro něho :-)

    0 0
    • koňák  

      treba pomuze: https://cyklocesty.sk/…-chorvatska/

      ale necetl jsem to

      0 0
    • rafyn  

      …tady máš report: https://www.youtube.com/watch?…

      0 0
    • Paja  

      Prumer je 7, max. mi to ukazalo 18 a vzhledem k tomu, ze jsem to jel v cervnu a na teplomeru bylo v te spodni casti, kde se vzduch nepohnul, 38 °C, byl jsem rad, ze to jedu na biku a mam tam 22 prevodnik ;)

      0 0
      • Robka  

        Tak to se mám asi na co těšit ;-) tady je momentálně okolo 30ti stupňů. Vane vcelku čerstvý vítr, takže to celkem jde.

        Říkal jsem to samé na biku bych hodil 34×42 a piano si to vyšplhal hore, ale na silnici to bude těžší malinko.

        Jak jezdím do vnitrozemí tak to jsou samé stojky i 22% ale jsou to krátké úseky. 18% jsem jel 1,1km jeden brdek, byl to segment na Stravě, dle toho jsem to zjistil.

        Díky za info.

        0 0
      • Motyll  

        Mám v plánu příští týden. Uvidíme, co na to Orel :)

        0 0
    • Jaroslávek  

      Jako Pája, navíc ta silnice je na silničku nekvalitní. Chce to vyjet brzy ráno.

      0 0
      • Robka  

        Díky, mám galdy 25mm na cca 5barů. Si poradí většinou.

        No je to výzva :-)

        Nekvalitní myslíš jako šotolina, štěrk? Nebo záplaty a díry?

        0 0
        • Jaroslávek  

          Záplaty a díry.

          0 0
        • Jaroslávek  

          P.S. V mém věku musím taky brát už ohled na komfort jízdy.

          0 0
          • Robka  

            No mrknul jsem na profil a už chápu.

            Co jsi myslel tím věkem :-)

            Super pane, poklona.

            V tomhle věku je spousta lidí ráda, že si dojde na wc.

            Doufám, že na tom budu podobně jako Ty.

            Díky..

            0 0
    • hubert.d  

      Osobni zkusenost na kole tam nemam, chodime tam peso z Veliko Brdo pres hory, ale silnickaru tam jezdi spousta. I ruznych tzv. cyklo vyletniku na ruznych, zrejme pujcenych, pleckach. Takze se domnivam, ze v pohode. Ale jak rikam, zkusenost mam jen pesky.

      0 0
      • Robka  

        Díky, bude to asi sranda :-)

        0 0
        • mirorek2  

          Já byl kdysi rád, že mám bajk, hlavně dolů. Nahoře ani živáčka, natož nějaké občerstvení :-)

          0 0
    • MlokCZ  

      Jsou tam i prudší úseky s více než 15%. Průměr tam je dost zavádějící, protože je tam i pár míst, kde kousek klesáš. Jetelené na silničce to určitě je celkem v pohodě (pokud máš výkonnost na svoje převody), ale sám bych to na silničce jet nechtěl asi ani s lehčími převody.

      Za bike jsem byl rád nejen nahoru kvůli lehkým převodům, ale i do sjezdu. Ale to bylo především počasím. Start byl v +27° u moře dopoledne a azuro, od půlky kopce už slušný déšť a velké ochlazení, nahoře +2°. Oblečení jsem měl v batohu poměrně dost když to byla vyjížďka do hor (teplé návleky na ruce, na nohy, dlouhý dres, bunda – ta ale vydržela asi hodinu v tom slušném dešti a pak promočila), ale až takový extrém jsem nečekal ani v horách.

      Sjezd jsem dal asi jen díky kotoučům, byla mi taková zima, že jsem musel i jednou zastavit, jak jsem se začal třást zimou a hrozilo, že bych se nemusel udržet na kole (byla mi větší zima i proto, že jsem už v první části sjezdu musel sundat návleky na ruce a omotat s nimi dlaně, abych vůbec dokázal brzdit – tak promrzlé ruce).

      Lepší bylo asi ten výjezd při takové změně počasí vzdát (jako udělala většina účastníků akce), ale na to jsem tenkrát ani nepomyslel. Hodně by pomohla bunda, co by nepromočila vůbec (v tom extrému asi jedině vyloženě igelitová pláštěnka) + nepromokavé teplejší rukavice. I když to bylo v horách, kdo by takové extrémní vybavení vozil, když to bylo ve 30° vedrech. Bylo to ale před hodně lety, takže tenkrát jsem neměl možnosti jako podívat se na radar jak to vypadá, předpověď počasí také pořádná na té akci nebyla k dispozici (to je vše dnes úplně jinde).

      A po zastávce v nějaké chatě nebo co to bylo v cca 600m výškových (takže už dost dole) se zase udělalo hezky a pak bylo sluníčku a ke 30°. Výhledy aspoň na začátku a na konci vyjížďky. Nahoře nebylo vidět vůbec nic, viz foto (na pár minut zrovna aspoň nepršelo na fotce).

      Jak se říká zážitky nemusí pozitivní, ale hlavně intenzivní :-) Jiný sjezd si takhle dobře nepamatuju po tolika letech…

      Takže hlavně pozor na počasí, i na konci června se to takhle může zvrtnout do extrému.

      0 0
    • Rowdy  

      Průměr je ošidná věc. Taky je otázka, kudy přesně pojedeš. Se to dá rozdělit do několika částí. Stoupání k parku Biokovo. Asi se nějak dostaneš na tu silnici od Makarské a pojedeš ke vjezdu do parku Biokovo. Ta cesta z Tučepi na křižovatku s hlavní od Makarské vede mezi těma starejma vesničkama. Je to strmější. Samotná hlavní od Makarské není nic dramatického. Pak vjedeš do parku a pojedeš tím lesem. To je taky OK. Vyjedeš serpentýnama nahoru k tý restauraci s koňskou ohradou. Ty serpentýny, to už je zajímavější, jako dramatičtější pohledy, skály a tak, ale strmost je furt přijatelná. Pak jedeš zvlněnou náhorní planinou toho parku Biokovo. Žádný drama z pohledu stoupání, jsou to spíš takový vlnky. Všude kolem kvete levandule, to je fajn. No a ta skutečná zábava začíná na úpatí Jury. Ty závěrečné serpentiny vedou po skále, není tam moc místa. Snad nebudeš mít závratě. Stran převodů je to individuální. To ti nikdo neporadí. Ale je to celkem vysoko, začínáš u moře a některé části jsou strmé z pohledu silničky.

      0 0
    • kokoska.rokoska  

      Já tam byl na silničce několikrát, takže snad mohu malinko přispět do diskuse:

      1. Jel jsem to na 34×27 a nepřišlo mi, že mám zbytečně lehké převody. Samozřejmě to lze vyjet i na 39×21, ale nebude to zrovna výlet.
      2. Asfalt není dokonalý. Cestou nahoru to nevadí, ale v horní části (do prvního údolíčka, cca 300 výškových metrů) ve sjezdu opatrně, i proto, že v každé zatáčce je něco málo písku/štěrku.
      3. Vyraž brzo ráno, ať nemusíš řešit vedro. Já jel vždycky tak, abych s východem slunce byl za prvním zlomem, tj. zhruba v 1000 mnm (tj. zhruba u restaurace s koňma a vyhlídkou). Má to i výhodu, že cestou dolů se v klidu svezeš a nebudeš kličkovat mezi šňůrou aut plazících se nahoru.
      4. Vem si i tak dost vody – místní to mají jako dobrý byznys a bidon ti doplní za cenu archivního vína.
      0 0
    • USPS  

      Jel jsem to na silnici v letech 2000 a 2004, převody 53/39 × 13/26, je to dlouhé a čím víc se blížíš k vrcholu, tak je to prudší a povrch horší. Ale ty výhledy z vrcholu (a následně ze sjezdu) fakt stojí za to…!

      https://www.bigcycling.eu/…ndex/big/890

      0 0
    • Robka  

      Všem moc děkuju.

      Vzhledem k tomu, že to máme ba Makarskou cca 100km, tak to bude zítra asi dlouhý den.

      To abychom vyjeli v pět ráno :-)

      Mám tu s sebou akorát neprofuk lehkou vestu, takže se musím modlit, aby počasí vyšlo.

      Pokud něco nebude klapat, nevím jestli budu schopnej to vzdát :-)

      Co se místních týká, je to asi kus od kusu, jako všude. Někdo by zpeněžil i vlastní matku, někdo je napohodu.

      S těch převodů mám největší strach.

      Loni na Gardě jsme jeli Altissimo kde je průměr 10% ,ale je to jen do cca 1800m pak je to nesjízdné z té strany co jsme to jeli.

      Ale bylo to na biku, tenkrát jsem tam měl 34×42, Ještě jsem neměl orla a musím říct, že některý úseky bych řadil nahoru ještě :-)

      Ještě jednou díky všem.

      Pokud to klapne, zítra večer to jsem postnu :-)

      0 0
    • fíha  

      Mnoho zdaru!

      Zo normálnych okolností bude horko dole a nezmení sa to ani na minútu.. Vytiahnuť sa to dá asi na každom prevode ale hlavne v poslednej časti som bol rád za horský. Zjazd na cestnom by pre mňa bola asi otrava, ale šlo by to.

      A panorámy sú otrasný gýč

      0 0
    • Felda0  

      Taky se přidám:

      Když jsme jezdili s rodinou do Podgory tak jsem si to po ránu občas vyjížděl. Byl jsem tam za ty roky asi 5×.

      1. Vyrazit brzy ráno cca 5:00–5:30. Důvody jsou dva. Jednak vedro. A pak po 8:00 tam začnou jezdit výletníci auty a také cestovky z Makarské mikrobusy. A nahoře (nad 1000 mn) jsou místa kde je ta silnička fakt úzká a nepřehledná. Pak, už ten sjezd je celkem o hubu. A ještě jeden důvod. Možná dole (~400nm) na vrátnici nikdo nebude, takže nebudeš muset platit vstupné (národní park Biokovo). Naposledy mě tam, ale málem sesmahnul místní hajný v Nivě (asi se kochal).
      2. Vodu. Nahoře nic není žádný pramínek jako v Alpách. Jezdil jsem to na 2 flašky (0.7 a 1 L).
      3. Na silničce mám kompakty (50,34) a kazetu 11–28 a vážím 90kg a dávám to.
      4. Pravá zábava je cca 7–5 km před vrcholem, kde je traverz na východní straně takového hřebínku a má to odhadem tak cca 14% a tak 1–2km. Tady se člověk musí trošku kousnout. Já jsem s tím už počítal a tak po 20km jsem dával tatranku aby mi nedošlo.
      5. Když hrozí bouřka, tak bych tam nelez. Do těch kopců celkem šlehají blesky.
      6. Výhledy jsou fakt super, ale nejvíce se na tom výjezdu ráno líbilo to ticho a liduprázdno, které je nahoře.
      7. Sjezd jsem dával asi s dvěmi zastávkami. Hlavně jsem měl strach o teplotu ráfků, aby mi nebouchla guma a taky procvičit ruce-prsty. A taky je na silničce člověk z toho povrchu celkem vyklepaný.
      8. Ono je to, takové Chorvatské Stelvio (z Prady) akorát start je o 900m níž, takže není nutná aklimatizace.
      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.