Sony Alpha7,Nikon D7200, Sony Alpha A6300/A6000 čím fotit?

44 nepřečtených
  • Raddek

Zdravím, hledám nový solidní foťák na cestování, focení krajiny a reportáže… Jsem takový spíš fotonadšenec… Vlastním Nikon D7100 + objektivy nikon 18–105, nikon 50 f1,8 a 85 f1,8 a širokáč nikon 10–20.. Hledám solidní náhradu a nevím jestli zůstat stále u Nikonu.. Na D7100 mi vadí strašně šum a váha, jelikož rád tahám foťák do hor (+/- 3000m) tak se mi docela pronese každý gram… Na kolo do batohu ho prakticky ani neberu.. Přemýšlím do čeho jít.. Z D7200 bych vytáhl asi kvalitnější fotky bez šumu, ale s váhou bych na tom byl skoro stejně… A o kompaktech s objektivama toho moc nevím.. Přemýšlím o FF Sony Alpha 7, ale tam by mě asi zabila cena objektivů a proto koumu i nad Sony Alpha A6300 nebo A6000.. Co byste vymysleli v ceně tělo cca 20 000 + objektivy (ze startu) 20–30tis.???

• team_daddy  

Já Ti do té otázky hodím trochu vidle :-) Sám mám Nikon D90 a jsem s ním stále spokojen. Ale od té doby, co mám děti, zůstává Nikon většinou doma a cvakám na ajFouna. No a kam tím mířím? Když vidím, jaký fotky dělá Rob Trnka na mirrorlessy od Olympusu, tak vím, že až jednou Nikon odejde, nahradí ho Oly. A toho bych se nenadál, že někdy něco takovýho vypustím z huby :-) Rozhodně se tím nesnažím nikoho přesvědčovat, to chtaň bůh, sám víš co a čím fotíš. Ale protože pořízení celého systému je drahá švanda a člověk to nechce absolvovat mockrát za život, tak jsem jen nastínil – ryze můj – úhel pohledu.

• Raddek  

jaký Olympus konkrétně třeba myslíš?

• team_daddy  

např.?

https://www.fotolab.cz/…r-cerny.html?…(CSC)&utm_ter­m=Olympus+OM-D+E-M10+Mark+II+%2B+14–42+mm+II+R+cer­ny&gclid=Cj0KCQi­AheXiBRD-ARIsAODSpWMJZi4K9Sas­VmFL9id3WEX8n5lO­Ah6AUbf-ZLpRz1XWvK619­knCfD8aAkzpEAL­w_wcB

Ale detailní průzkum sem si nedělal. Nikon furt žije :-)

• Raddek  

No, teď jsem ani nestihl omrknout všechny parametry, zajímá mě jestli tahle věcička by zvládla i noční fotky… Pro představu třeba (hory + sníh + hvězdy nad horama) jde mi docela o nízký šum při vysoké hodnotě ISO.. Na D7100 se světelný objektivem to dám, tak bych se o to nechtěl ochudit…

• kOmE  

Šum je na urovni x let stary aps-c zrcadlovky. Zase je to fajn na kolo a fotky z toho lezou velice slušný a za sera se daji udržet i časy kolem 1/2 vteřiny z ruky.

• DoomHammer  

Pokud ti vadí váha DSLR, běž cestou kompaktu. Jestli APS nebo MFT, to je otázka, jak moc chceš gramařit. Pokud nevyžaduješ malou hloubku ostrosti, tak spíš MFT, protože je lehčí a skladnější.

Ideální je osahat si případné kandidáty osobně kvůli ergonomii.

• MichalBr  

Tohle tema jsem nedavno taly resil a nakonec u me vyhral Canon EOS M50 a to diky:

• je to lehky prcek oproti ostatnim CSC s nejnovejsim cipem APS-C Digic 8
      • diky adapteru na nej nacpes vsemozne objektivy canon
      • trochu jsem se bal ovladani protoze nema tolik ovladacich prvku, ale ovladani je dobre vymysleno (prepinani expozice, iso, ev atp…)
      • sikovne ovladani pres telefon takze je dobry na cestovni selfie, kdy ho das na tripod a na telefonu nastavis parametry a vyfotis

FF sony A7 by to chtelo az verzi II ale cena je dost velka navic objektivy FF to je taky palka

A6300 je dobra volba ( me osobne ale vadilo ze nema hledacek)

Jeate by nemusela byt spatva volba fuji T-20 s objektivem 18–55 f2.8

• MatS  

No tak ja pred nejakou dobou prechazel z Nikon D80 na D7200. A musim rict, ze to byl skok milovy, hlavne z pohledu nizkeho sumu a mnozstvi detailu. Ani jsem netusil, co z tech objektivu jde jeste dostat. Ale stejne na nej prijde rada jen kdyz jdu fotit neco poradneho, takze o dovolene. Kdo se s tim ma tahat. Navic z dnesnich top mobilu lezou az prekvapive dobre fotky. Az mne prekvapilo co jsem vyfotil v noci, v plnem protisvetle apod.

Ale i tak mi nejvic sedela evf zrcadlovka Minolta A1. Nebyt toho sumu, tak to byl genialni stroj. Udelat ho dnes s lepsim cipem a hledackem, tak jdu do nej.

• Spartacus  

Řešíme úplně stejné dilema. Ať se snažím jakkoliv, pořád mi jako nej volba vychází Sony RX100 ;) Chci získat co nejlepší poměr cena/výstupa funkčnost a nechci se tahat se zrcadlovkou (jinak by ten poměr vychází nejlépe právě u zrcadla). Takže mi zbyly dvě možnosti, buď kompakt, nebo bezzrcadlo. Bezzrcadla lákají na perfektní výstup, ale zase je dle ohlasů degraduje kvalita setových objektivů a ty údajně použitelné stojí 15 tisíc a víc, to je pro obyčejného fotofandu nesmysl, když tělo stojí skoro polovinu a nemíním dělat sbírku objektivů…

Takže zbývá otázka jaký kompakt, a tam jsem právě opakovaně dospěl k té RX100. Takže hledám, kde dobře pořídit verzi M5 nebo M5A, a jdu do toho ;) K tomu origoš dolepovací grip, PCL a ND filtr, malý stativek a bude o zábavu postaráno… ;)

• Raddek  

to RX už má docela mini snímač, ne?

• tomfree  

Má palcový snímač a spolu s objektivem se mi jeví jako lepší volba,než řada 6000 se setovým objektivem,ten je dobrý, jestli stačí pevná skla.

• Spartacus  

Jednopalcový. Jestli je to málo nebo dost, to každý vidí jinak. Ale spíš než drobnosti jsem zkoumal, co z toho leze a s tím bych byl určitě spokojen.

• JFtryall  

Ja mam aktualne RX100 M6 a neni to vubec spatne. Rozsah 24–200mm je super. Celkem dobra stabilizace a dobra pouzitelnost tak do 1600 ISO, 24fps burst mod do rawu je celkem navykova vec. Video naprosta parada a normalne to vozim v dresu. Palcovy snimac je maly, ale porad to celkovyma schopnostma prekonava levne apsc o parnik, ve videu i starsi fullframe, mel jsem 6D. Ukazka rozsahu 24–200, foceno z Nieves ze stejneho mista, Tenerife a Teide v dalce.

• tomfree  

Zrovna tenhle model bych vynechal, delší ohnisko člověk potřebuje minimálně, vzhledem k velikosti snímače není ani bůhví jak dobré oddělení objektů od pozadí při delším ohnisku. Chybí vestavěný ND filtr,rychlost ostření a přesnost na dlouhém konci vzhledem k cloně taky nic moc a taky tyhle modely sice jdou použít na 1600 iso, jenže už od cca 400 iso výrazně klesá dynamický rozsah, což je o dost větší problém než šum.

• JFtryall  

DR je uplne v pohode, trosku horsi to je v nekontrastni scene a neda se tak dobre vytahovat stin, kdyz ma clovek lehce podexponovano, tam to znat je, nizky isa ok. Samozrejme ale malej snimac ma svoje limity. Dlouhy ohnisko beru jako velkou vyhodu, protoze jdou udelat solidni detaily v krajine a nebo fajn cvaky sportu v kombinaci s tim burstmodem. NDcka jsou skoda. Cena je bohuzel vysoko, ale je to v zasade jediny pristroj sveho druhu a hlavne video tomu dava velkou pridanou hodnotu. Ciste na fotky bude asi lepsi jit spis do APSC.

• MichalBr  

To bych mozna kouknul spis po Lumix DMC-LX15

• Tecka  

E-Infinity? :-)

• Spartacus  

Jo, tomu to asi směřuje ;-) Ještě sleduji net, jestli se objeví něco neošoupaného na bazaru, nebo nějaký cashback, ono záruka v CZ, nebo menu v češtině taky není úplně k zahození u takové celkem složité a drahé věci :) ale jinak asi prubnu ten eshop.

• Charles2k  

Mám RX100 V (první verze, ne VA). Rozměry dobré, ale popravdě čekal jsem od toho obrazově o něco více.

Výdrž baterie mizerie, ale v tomto hmotnostním limitu toho člověk moc lepšího nesežene. Chybí mi trochu dotyková obrazovka a možnost zaostřit prstem. Jenže VI, která to má, je zase o ranec dražší a má méně světelný objektiv (i když podstatně větší zoom).

Co mě ale vyloženě štve, je naprosto nepoužitelný režim auto, což mi přijde, že je obecně nějaký neduh Sony. Potřebuji to mj. pro svou mámu, která občas něco vyfotí a vzhledem k věku žádné jiné nastavování nezvládne. Jednak to často zbytečně přepaluje blesk a pak nastavuje strašně dlouhé časy, obvykle nejde kratší než 1/30, ale třeba ted jsem koukal v interiéru bez blesku 1/13 a ISO dalo 800. Proč to proboha nedalo ISO 1600 nebo 3200?, 1/13 se nedá rozumně bez roztřesení udržet i když je tam optická stabilizace. Takže když s tím fotí máma, tak polovina fotek je rozmazaná…

• Spartacus  

Tak tam musí být zakopaný pes ještě jinde v nastavení, protože mě můj RX100 VA při automatice háže časy běžně jako 1/160 nebo 1/200. Co ND filtr? není třeba zapnutý nebo v pozici auto? :-) Podívej se, jestli tam není nastavená nějaká max. hodnota ISO ( ale i tak bych se těm vysokým ISO vyhnul… ). A co mamina fotí, že potřebuje blesk?

• Namtos  

Už jsem to tu taky psal sám mám první verzi a nevím tedy jestli něco ovlivńuje chod automatiky, ale ta automatika je schopná dát 1/30 a iso 80 nebo 160. Tam bude zakopaný pes. Chtělo by to automatiku nastavit na úroveň 1/50 nebo 1/60 a tam aby se měnilo ISO, aby se udržel rozumný čas.

• Jirra  

Jestli máš poblíž nějaký obchod kde mají víc typů pohromadě a hlavně si je můžeš ošahat, tak tam zajdi a zkus co ti nejvíc sedí v ruce. Vyber pár kandidátů a pak si v klidu dama na webu prober jaké jsou na ně objektivy, kolk stojí a jaké jsou na ně recenze. Pokud vybereš nějaký současný model, tak fotky budou skoro ze všech stejné. Samozrejmě FF bude asi v některých situacích lepší, ale nemyslím, že třeba A7 (prvni verze) bude lepši než nějaké současné APS. Přeci jenom je to už 5let starý foťák. Není špatný, ale čipy se za tu dobu taky trochu posunuly a první verze, kde nebylo všechno vychytané.

Mě se třeba hodně libí Fuji, ale stejně jsem nakonec šel do Sony. Víc mi vyhovovalo ovládání a velikost. Sony má super objektivy, myslím pevné, ale nechají si je zaplatit. Kdežto třeba Fuji má super objektivy, které jsou za docela dobré peníze.

Prostě vybírej podle toho co se ti libí, co se ti dobře ovládá a k čemu jsou objektivy, které chceš a jsou za peníze, které jsi dotoho ochoten dát.

Malá inspirace https://fujilove.com

Občas dobré testy www.megapixel.cz www.mirrorlessons.com www.fotoguru.cz http://www.verybiglobo.com

• mr.antik  

Jako uživatel A6300 ti můžu říct své poznatky, výhody se samozřejmě dozvíš asi v každým marketingovým materiálu, stejně je to tom co fotíš a čim fotíš. Velkou zracdlovku jsem nechtěl, to prostě na kolo či běžky tahat nechceš.

• Nejdůležitější faktor podle mě – zvažoval jsem něco na Micro 4/3 vs Sony na APS-C. ale prostě chci širokáče na krajinu i akční fotky, mám pevný Samyang 12mm a rybí oko 8mm.
      • Hlavní nevýhoda Sony – výběr skel v normálních cenách je celkem špatný, v tom je zase výhoda zrcadla, pokud si s tim rád hraješ.
      • Velikost A6300 i hmotnost je už celkem dost (hledáček), skla na APS jsou také větší/těžší
      • Nemá stabilizaci
      • tragický seťák – nekupovat nebo obratem zkusit prodat (ale nikdo ho nechce :-)
      • zbytek fíčur je asi pod moji rozlišovací schopností

Pokud fotíš spíš portrétníma nebo delšíma sklama, už je skoro jedno na jakém těle tam bych jednoznačně šel do menšího formátu se stabilizovaným či­pem.

• Raddek  

Nakonec jsem se hecnul, možná mi trochu přeskočilo a koupil jsem sony alpha a7 II… Prostě mi pořád vadil šum na apsc.. Ten FF snímač a celkově celý foťák je úplně jinde i s tupým základním objektivem.. Sice ty další objektivy mě finančně zabolí, ale dalších 6–7 let nebudu doufám muset nic řešit…

• Namtos  

U Sony nikdy nevíš co bude za těch 6–7 let, jestli bude dál tenhle systém nebo se vzhlídnou v něčem jiném…

Zajímavý články o svém přechodu z DSLR na bezrcadlovku má na svých stránkách Petr Bambousek. V sekci články.

Jak píše on 50% práce na fotografii je o postprocesu..

• Jožino  

Gratuluji k volbě, Já mám RX100 III a uz mi slouzi 3 roky. Az doslouzi, pujdu stejnou cestou… a7…

• Hrabex1  

Na tvym miste bych dnes volil stejne. K tomu jsem koupil A7, redukci Metabones a teleobjektiv Canon 70–200/f4.

Ostreni neni zdaleka takovy jako na setovym objektivu SONY, ale da se. Co jsem cet recenze na A7II, to ostreni s objektivy Canon je pak mnohem lepsi a staci na to redukce mnohem levnejsi nez ten Metabones.

• vili  

Jsem v naprosto stejne situaci a zatim nejvetsi kandidat je nektery sony rady 6000. Ted bude kubajz delat recenzi na 6400 tak mrkni.

• JFtryall  

Ja jeste hodne pokukuju po Fuji XT30. To je hodne velika konkurence pro A6400.

• vili  

Dík za tip, projel jsem aktuální nabídku dalších konkurentů a zřejmě nakonec stejně rozhodnou skla a jejich cena. Ty těla jsou ± všechny cenově stejně, ale ve sklech je někdy brutální rozdíl v ceně…

• vili  

rozhodnou to objektivy…ale po první hrubé obhlídce možností vítěze nevidím…kratší světelný zoom s širokým začátkem a pevný světelný tele je větší problém, než jsem si myslel :-(

• černápole  

třeba megapixel má teď pri nákupu sony A9 nebo A7r3 slevu 25 procent na některá Gmaster skla-) moc bych neváhal…škoda je dvaceti-)

• Booker  

Ahoj, taky přidám svoji zkušenost. Začínal jsem s Olympusem ještě na formátu 4/3, pak přešel kvůli hmotnosti (a určité kompatibilitě objektivů) na OM-D E-M1, nechal objektivy s redukcí. Ty jsem poté postupně vyměnil za m4/3.

Na foťák nedám dopustit, vozím jej všude (kolo, běžky, dovolené, včetně různých nadmořských výšek, či různé vlhkosti, kde se i asi už mnohokrát hodilo utěsnění…). Podle toho, kam jedu, jak moc nalehko, tak mám buď pevné objektivy 7,5/2 (=15mm) a 25/1,8 (=50mm) (i s tělem váha 800g) nebo 12–100/4 (=24–200mm) (necelých 1100g). Ostatní objektivy nebo blesk pro specif. potřeby. Nestalo se mi, že bych byl někdy limitován přístrojem… Ani co do šumu, protože světelné objektivy zase dovolí lepší časy…

Ono taky je dobré znát všechna možná nastavení, co foťák dovolí.:)

• Honik  

taky sem privrzencem Olympusu OMD, da se stim slusne fotit i tocit amaterska videa. Neco najdes u me ve fotkach, je tam i video pod jednou uvodni fotkou. Výhoda je hlavne ta velikost a spolu s pevnyma sklama solidni kvalita. Pak teda zalezi i na podminkach a oku…

Prikladam i tri fota ze vcera…kdyz je svetlo, tak to je radost…

• Booker  

Přiznávám, že video moc nepoužívám. Ale teda koukal jsem na ta Tvá a pěkně!! Co do stylu jízdy, k tomu mám teda hodně daleko…:-)

• kOmE  

Co ta 12–100, jak jsi s ní spokojený, uvažuji o ní k M10 II.

• Booker  

Velmi… Pokud počítáš s tím, že je těžší a má clonové číslo 4… Jinak perfektní ostrost v celém rozsahu na f4 (nedá se vůbec porovnat s 12–40/2,8, kde při zazoomování ta ostrost už nebyla úplně světová – možná jsem měl pech na horší kus, ale je fakt, že na těch 40mm měla horší ohlasy i dle testů… https://www.lenstip.com/…olution.html)

Jinak s tou 12–100 udržíš delší časy kvůli stabilizaci… no a prostě ten rozsah je parádní… Zkoušel jsem si porovnání snímků s 75/1,8 a ostrost je srovnatelná (1,8 samozřejmě má výhodu v hloubce a časech, ale jinak je to docela stejné…) Opravdu velmi povedené univerzální sklo, které se ostrostí může řadit k pevným sklům. Teď jsem ještě zaregistroval, že od března má být nově 12–200/3,5–6,3… Ale není to řada PRO, tak je otázka, jaké to bude, co do optické kvality… Každopádně nemá IS.

Ještě přidám velmi pochvalný komentář na ultraširokáč Laowa 7,5mm/2. Je to sice manuální sklo, ale ostrost je parádní a je lehounké a dobře zpracované… (Oly 9–18 tak již nepoužívám)

Jinak k nákupu fototechniky je super hdewcameras.co.uk (kolikrát levnější než bazar na Paladixu…;)

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.