Soběšice Naučná lesnická stezka (Morávkova)

214 nepřečtených
 • overkill

  Není zde dobrodinec který přefikl vyvrácený habr na začátku stezky skoro U jezírka?Rád bych mu poděkoval,občas tam i jinde taky něco uklidím.Nabízím možnost koordinace a spolupráce.Třeba bychom mohli uklidit zbylé vývraty.Velkou rámovku mám.Ve 2 se to lépe táhne.Kdyžtak mejl.Děkuji.Ride in peace

  • overkill  

   Sorry,mejl wannaride@centrum.cz

  • ufoncz  

   Sice se nemusí zdát vytahování šest let starýho vlákna košer, v tomto případě to ale hádám nevadí.

   Naučná, nejlepší to singletrail v okolí Brna, je momentálně v dost špatným stavu.

   Za začátek teda beru tu část u Soběšic (a ta až zbytečná spousta segmentů na Stravě mi dává za pravdu) a tam je ten úzkej začátek nejdřív rozbahněnej a následuje lesáckej bordel s jedním nově padlým smrkem. Pak je to celkem ok až skoro k rozcestí s jednou menší cestou, před níž leží dost velký padlý strom (a hlavně při blatě je přelízání s kolem blbý) http://mapy.cz/cykloturisticka…

   Zkoušel jsem na něj zajít se sekerou, ale podle kousku, co jsem vykousal za deset minut, bych tam strávil asi tak 24 hodin ;-)

   Asi necelý kilometr dál směrem k Panské louce a křížení s modrou je pak tuším jedna menší padlá bříza a za ní opravdu velkej lesáckej bordel http://instagram.com/p/wdapcHgJ9x/ započatej někdy v listopadu. Je to těžký přejít, natož přejet. S těmi menšími stromy a lesáckým bordelem bych si asi postupně poradil, ale ten větší by to chtělo na dvou místech vzít motorovkou a odvalit.

   Bohužel nikoho známýho s motorovkou nemám. Takže pokud by tu někdo ochotný byl, rád mu pomůžu (třeba motorovku na místo odnesu a odmakám co je potřeba rukama) a čištění, úpravy některých úseků lopatou mám v plánu i sám, takže když by nás bylo víc, bylo by to určitě rychlejší a veselejší.

   • Patar  

    Zkus se obrátit na bývalého cyklist. reprezentanta, Ing, Tomáše Šarapatku. Má na to firmu a v této lokalitě TAKÉ RÁD JEZDÍ.

    Odkaz: www.kácení.cz

    • jeffino  

     že by to jako udělal zadarmo ??? jeho ceny patří rozhodně k těm vyšším, co vím.

   • wong  

    zadnou vybavu (pilu) nemam, ale na nejakou brigadu bych se eventuelne pridal

   • zbartos  

    Velkou ruční pilu pro dva lidi ( http://www.pilanamarket.cz/…1–4–22–5230/

    ) mám doma a mohu ji případně půjčit (dá se „smotat“ do kruhu a po obalení nějakou hadrou se dá vozit ve větším batohu).

   • jeffino  

    jinak benzín pilu mám 35cm lišta, klidně se můžem domluvit, ti lesáci mě pěkně serou:)

    • ufoncz  

     Já jsem časově hodně flexibilní (včetně všedních dnů, nemůžu jen hodně brzo ráno a pak v nedělu od třetí odpolední), takže klidně navrhni nějaké tobě se hodící termíny a já už si v tom určitě vyberu. Můžu tě třeba někde vyzvednout a dovézt tam a pak už společně ten největší kemn přes cestu odstraníme.

   • orm  

    Jste si jistí, že můžete stromy, které spadly přes cestu, jen tak řezat? Já to neví, ale takto od boku mi to připadá jako znehodnocení majetku (stromu) majitele lesa.

    • jeffino  

     můžeš zkusit zkontaktovat majitele nebo správce polesí a vyžádat si povolení

     btw: těch zlodějů dřeva je podstatně víc než pár entusiastů, kteří chtějí vyčistit trail

     • orm  

      Nejde o kradení dřeva, ale o znehodnocení kmenu. Předpokládám, že se to uřízne jen nad stezkou a to nemusí být optimální z pohledu dalšího využití kmenu.

      Mně je to jedno, já to řezat nebudu. Jen to byl dotaz, případně upozornění, že to nemusí být legální :-).

      • ufoncz  

       Les by měl být spravován ŠLP Křtiny. Tuto organizaci jsem na oficiálním e-mailu uvedeném na jejich stránkách kontaktoval a za víc než měsíc se mi neuráčil nikdo odpovědět ani čárku.

       Pokud vím, ŠLP Křtiny od státu (nebo Lesů ČR, nevím, jak je to přesně) dostává na nějaké roky (tuším 20 let smlouva) nějaká území do své správy. Určitě má ale nějaké povinnosti a aniž bych si to hledal, nebudu jistě daleko od pravdy, že je mezi nimi také údržba cest, na kterém vede turistické značení. Na červené turistické, o které se bavíme, koná minimálně na dvou místech opak.

       http://www.slpkrtiny.cz/…tetika-lesa/

       O závorách šotolinek, který si lesáci otevřou svoje subárko, ale už je v zavřeném stavu nemá třeba mamina s kočárkem pomalu šanci objet, se tu nemá cenu rozčilovat.

       • orm  

        Já se nepřu, jen jsem upozornil. Pokud jsi kontaktoval a kašlali na tebe, tak asi ok.

        • goofy  

         Hele, to dřevo by tam na zemi stejně shnilo, takže to je dle mně buřt.

        • ufoncz  

         Neboj, žádná v mým komentáři obsažená žluč taky nepatřila tobě ;-)

         Jinak jsem jim psal i ohledně Kaštánek trailu http://www.openstreetmap.org/… – tam jsou ty dost velké padlé stromy asi tři (a skoro bych řekl, že je to tak na větší motorovku + nějaký zkušenosti), dvě místa s nehezky strženým svahem plus jeden bývalá lávka přes potok na shnilé třísky.

         Tenhle trailík by po (velké) úpravě mohl být hodně hezkej, ale zase pokud už by tam někdo spadl z prudkýho a místy skalnatýho svahu nad vlakem, mohlo by to skončit hodně blbě.

         • Miches  

          Na Kaštánku jsou pořádné stromy, leží tam minimálně dva roky. Jejich odstranění asi nebude to pravé pro hobby motorovku.

          Co se týče lávky, tak vloni na jaře byla opravená, ale bohužel ji někdo rozřezal. Obávám se, že znovu postavená lávka nebude mít dlouhou životnost.

          • Baba-Ji  

           rekl bych, ze lavku nici myslivci, aby jim tam nechodili/nejez­dili lidi

           • ufoncz  

            Ta lávka je myslím přes Strouhalův žleb, což už patří do PR Malužín a tam bude asi celkově problém s tím, co se na daném území může a nemůže.

            Ale kdyby „se“ Kaštánek trochu pročistil a na pár místech trochu upravil lopatou, byla by to parádní záležitost:

            http://instagram.com/p/wvgMdyAJxL/

            http://instagram.com/p/wvfAppAJwA/

            http://instagram.com/p/wvfz9FgJw3/

            http://instagram.com/p/wvgvwmgJxq/

            • pepek  

             Proč ten podmiňovací způsob? Tam se běžně jezdí, lopaty netřeba. Nevím, co tam teď popadalo, ale ještě před měsícem to bylo celý ok.

             • ufoncz  

              Lopatu by to chtělo minimálně tam u výjezdu (nebo vjezdu) nad Myší dírou (jak je to takové servané u těch malých stromků – tam by prostě menší zářez do svahu bodl, zvlášť, když je blato nebo namrzlo). A jel jsem to jak před měsícem, tak před dvěma měsíci, tak před čtvrt rokem a ty tuším tři velké padlé stromy tam jsou pořád.

             • Baba-Ji  

              ja bych se na lopatovani taky vys…l, staci jen uriznout padly(e) strom(y)

             • toxical_ali  

              Mne na kastanku vadi iba ten rozfiknuty most, je treba tam z kola zosadat a vytiahnut ho strmym svahom. A je tam jeden strom ktory treba podliezt a dva ktore sa daju s trochou opatrnosti podjet bez zosadania z kola.

              Inac trailik perfektny, uzivam si aj ako cisty amater :)

           • Goby  

            Jednou jsem tam potkal nejakyho chlapka s babou a pousteli nas prave u mostku a rikal, ze to prorizli myslivci a mostek stavel on, nebo jeho kamos. Uz presne nevim, je to dva roky zpet.

            • Baba-Ji  

             myslim, ze vim kohos potkal :)

             (paac vim, kdo to stavel)

             …stavelo se to tenkrat pro neofiko zavod, ale behem tech par dni do startu uz to nekdo stihnul znicit :(

         • orm  

          Jinak toto jste viděli. Když už tam postaví lávku, tak tam zakáží jezdit, tedy pokud se to netýká jen té lávka. Zatím jsem tam nejel.

          http://www.turistika.cz/…e-pres-skalu#…

          • Vilém  

           Takovy pekny zasity misto to bylo:(

           Jen mi vzdy bylo lito kola, kdyz jsem ho shazoval z te skaly.

           • ufoncz  

            Tak něco podobnýho si můžeš užít kousek vedle. Stačí to v Obřanech vyjet na Hradiska a pak pořád dolů kolem jakýhosi posedu po pravým břehu potoka. Od ev. 4770 zhruba přímo k hřišti kousek před tou zrůdnou lávkou přes skálu: http://www.openstreetmap.org/…

            Někdo by to možná i sjel ;-)

            • Vilém  

             O tomto miste se kdysi zminoval Pepek.

             • obda  

              Jo, párkrát jsme tam jeli. Jen technická – nejlépe na jaře, než to nahoře zaroste.

          • Lišák  

           Tak to mně vyrazilo dech… Jsem tam byl naposledy tak dva roky zpět a teď toto…

          • zbartos  

           Na té ceduli je slušně napsáno, že tamtudy nemají cyklisté jezdit, nebo mají v tom úzkém úseku alespoň slézt z kola.

           Nevím co lepšího už by tam mělo být napsáno.

           Paní starostka z Maloměřic zasluhuje hluboké uznání za to, jak rychle se jí podařilo toto místo zprůchodnit poté, co asi před třemi roky došlo k velmi vážnému střetu bruslaře a cyklisty (a jistě nešlo o střet první ani poslední) v nepřehledné zatáčce u podjezdu trati na „cyklostezce“ vedoucí na levé straně řeky naproti této skály.

           Hlavním cílem zprůchodnění skály bylo snížit hustotu uživatelů „cyklostezky“ na druhé straně řeky tak, aby se počet nebezpečných střetů na „cyklostezce“ zmenšil. To se doufám podařilo…

           • ufoncz  

            Tak bruslařů na cyklostezce neubude a procento cyklistů, kteří zvolí teď se schody přes skálu druhý břeh Svitavy, je mizivé.

            Procento pěších turistů bude o něco významnější, ale za o něco menší peníze by účinnějším opatřením byla častější připomínka chození vpravo, cedule zakazující volný pohyb psů po cyklostezce a u těch dvou podjezdů vlakové trati pár děsivých výstražných cedulí (třeba ta u maloměřického splavu/jezu před cacovickým ostrovem je celkem sugestivní).

            • gerrard  

             Chodi se snad vlevo ne ;)

             • orm  

              Nechodí. Na stezce pro chodce a cyklisty je přikázán pochyb po pravé straně. Platí pro všechny účastníky. V opačném případě je to přestupek.

              • gerrard  

               Muzes to necim dolozit? Nevysiram myslim to vazne. Zatim jedine co k tomu mam je, ze stezka pro chodce a cyklisty je normalni ucelova komunikace a pravidle na ni se ridi pravidly silnicniho provozu. dik

               • orm  

                Co se týká přestupku, tak jsem měl za to, že jsem to četl, ale nemohu to již najít.

                Co se týká chůze vpravo. Pokud si dobře pamatuji, tak na silnici platí pravidlo, že pokud vás jde více a zaberete podstatnou šířku komunikace, tak, že vozidlo musí přejet do protisměru, tak se má jít po pravé straně.

                Zde má vozovka šířku tak 2.5m a je rozdělena na dva pruhy bílou dělenou čarou, takže je vozovka jasně rozdělena. Pokud jde chodec po levé straně, tak svou šířkou, i když jde sám, zabere podstatou část pruhu a vozidlo, v tomto případě cyklista, musí při jeho objíždění přejet do protisměru. Podle pravidel silničního provozu mi zase vychází, že by chodec měl jít po pravé straně ve směru pohybu.

                Chození po levé straně na cyklostezce není obhajitelné a jen to ostatní účastníky, včetně chodců, obtěžuje. Např. pokud proti mě půjde chodec a na prostější straně bude provoz, tak musíme zastavit já i chodec, místo abychom se alespoň rychlostí chodce pohybovali.

                Pokud bychom v této diskusi měli pokračovat, tak asi nejednoduší by bylo poslat dotaz na PČR.

                • gerrard  

                 Takze nemas nic, no dobra, ale v tom pripade promin, ale vytvoril sis vlastni pravidla a jeste s nima obtezujes ostatni lidi a pro svoje chovani nemas vubec zadny podklad pouze domenky. Realita je, ze na silnici chodi chodci vlevo max. dva vedle sebe. Vpravo chodi pouze organizovany utvar. Strana po ktere se po stezce pro cyklisty chodi neni aspon co ja vim zakonne upravena. Doufal jsem ze mas fakta a nemas nic. Zatim jsem nasel jen dva vyklady a to, ze muzou chodit kde chteji nebo ze se jedna o ucelovou komunikaci a plati pravidla silnicniho provozu jako na silnici tedy vlevo, coz je z meho pohledu i logicke.

                 A na zaver moje oblibene:" dobrych lidi se vleze plno, blbci se umlati ve dvou." :)

                 • orm  

                  Hmm, nevím zda mám diskutovat s někým, kdo nerozumí psanému textu. Proto je toto můj poslední příspěvek.

                  Na druhou stranu, ty tu máš také nějaká tvrzení, která ničím nepodkládáš. V čem jsi tedy lepší než já?

                  Mluvíš o organizované skupině. Tedy neorganizovaná skupina lidí, kteří zaberou podstatnou část komunikace, mohou chodit také vlevo? Pokud ano, jak by ses jako řidič automobilu tvářil kdybys takovou neorganizovanou skupinu lidí potkal na silnici?

                  • gerrard  

                   Provoz a to vcetne provozu na cyklostezkach se ridi zakonem o silnicnim provozu treba tady http://www.zakruta.cz/silnicni-zakon/ kdyz najdes oddil chodci mel bys tam najit v paragrafech co jsem ti tu volne prepsal, kdyz uz chces ty zdroje odkud cerpam (myslim ten zakon ne ty konkretni stranky). No a tady neni jednoznacne napsane, po ktere strane stezky pro cyklisty ma chodec jit. Proto je nanejvys smele tvrdit, ktera strana je ta spravna, kdyz to neni jednoznacne uvedene no a dal bych se tu uz jen zbytecne opakoval. Takze az budes mit vyjadreni policie tak ho sem urcite dej rad zmenim nazor, pokud je ten muj nespravny.

                   • orm  

                    Také nemám problém uznat, že jsem se spletl a přizpůsobit tomu svoje chování. Vyjádření od policie to rozsekne, dále by to byla neplodná diskuse.

                    Každopádně, i pokud policie napíše, že se chodci mohou pohybovat volně pod stezce nebo že musí chodit v levo, tak nechození vpravo budu považovat za špatné a nebezpečné pro provoz na stezce a přizpůsobím se tomu. V tomto případě tam přestanu jezdit a budu jezdit po silnici, jako jsem to dělal roky předtím než na stezce udělali nový asfalt.

                    Co mě vrtá hlavou, proč většina chodců chodí vpravo a jen pár jedinců vlevo. Ty co chodí vpravo, chodí špatně? Pokud ano, tak budu mít nový cíl :-))). Sranda, kdo by to nepochopil.

                 • orm  

                  Abychom předešli dalším dohadům o tom kdo má pravdu a většího pinďíka, tak jsem poslal dotaz na PČR. Odpověď sem vložím.

                  Dále mám pocit, že na začátku stezky z Obřan do Bílovic jsou v každém pruhu směrově orientované piktogramy chodce a cyklisty. V pravém pruhu chodec a cyklista, v levém pruhu totéž, jen směrově obrácené. Tento popis jsem přidal k dotazu PČR jaká pravidla platí pro chodce v takovém případě a zda jejich porušení je pokutovatelné.

                  Do doby než přijde odpověď, tak se k tomu zde již nebudu vyjadřovat, protože by to vedlo jen k flamu a na to nemám čas.

                  • Lišák  

                   Tak jak? PČR se nemá k odpovědi?

                   • orm  

                    Dalo by se to tak napsat. 30.1. mi odpověděl kpt. Bc. Jozef Bocán, tiskový mluvčí, že potřebuje více informací. Ty jsem mu poslal a od té doby se mi nikdo neozval. Přiznám se, že pak jsem to pustil z hlavy, protože jsem na to neměl čas.

                    Udělal jsem v tom lednu fotku začátku a konce cyklostezky Obřany – Bílovice a myslím, že je z piktogramů, které jsou nakresleny na zemi jasné na jaké straně jít a jet. Tu fotku jsem jim poslal. Každý se může pohledem přesvědčit sám až tam půjde nebo pojede. Z mého pohledu problematické je, že piktogramy ukazující směr pohybu chodců a cyklistů jsou na začátku stezky, tj. kde začne to rozdělení bílým pruhem, ale samotná značka začátku cyklostezky je až o pár set metrů dále (z důvodu provozu aut zahrádkářů), ale tam už žádné piktogramy na zemi nejsou. Na to odpověď nemám. Stejně tak zatím nemám informace od policie, zda na cyklostezce platí pro chodce nějaká pravidla nebo zda se tam mohou chovat jak chtějí a ostatní se jim musí přizpůsobit.

                    Pokud si vzpomenu a budu mít čas, tak je zkusím zaurgovat :-).

                    • pepek  

                     Takže teď by se tam měl zastavit veškerý provoz až do konečného vyřešení tohoto zapeklitého problému

                     • Paja  

                      Jeste, ze jsme vcera stihli pred tou odstavkou projet ;-)

              • mastihuba  

               napišu to pod tebe ale neber to osobně, platí to pro všechny, kterým tak strašně vadí chodci, maminky s kočárkama nebo bruslaři.

               Procházka je volnočasová aktivita, při které si jde někdo vykouřit hlavu od problémů. Je takovej problém přibrzdit fklidu se vyhnout zamyšlenýmu hluchýmu důchodcovi nebo děcku a pokračovat v cestě? Je nutný aby všichni cupitali jak ovečky, aby mistr světa mohl letět 30km/h bez omezení a nedej bože aby mu někdo vlezl do cesty?

               • scret  

                sumasumarum, je potreba tolerance a zdravej rozum na obou stranach… Bohuzel kolikrat lidi jsou hovada a tak je potreba je usmernovat jako stado…

                Mas pravdu, ze neni problem pribrzdit, problem uz bude, pokud ti nekdo presto pod ty kola skoci (pes, dite atd.)..

                Malokdo ma takovy koule v tu chvili aby uznal svoji chybu… Treba zrovna ty pejskari, rodice, ktery nechavaj na rusny cyklostezce behat dite semtam…

                • mastihuba  

                 Jasně chova se to nekdy jak paka, ale kdo je bez viny at prvni hodi kamenem.

                • n04r3d  

                 když vidím děti nebo psa tak brzdím skoro na 0

                 přeci jen rušnou asfaltovou cyklostezku ve městě využívám jen k dopravě někam za město jinak bych se jí vyhnul

                 horší to mají žiletkáři přeci jen silnice samá záplata a smradlavé auto na cyklostezkách zase davy…

               • orm  

                Já to neškatulkuji. Vadí mi obecně kdokoliv, kdo nedodržuje pravidla. Pokud jde někdo po správné straně a ve svém pruhu, tak mě to nijak neobtěžuje a to ani, když musím přibrzdit, protože v protisměru je někdo jiný. Pokud je někdo roztažený přes celou stezku, tak mi to vadí a takovému člověku to řeknu.

               • sodek  

                +1

           • RomanH  

            A nebylo by to lepsi naopak ? Kocarky a pesi nechat na asfaltu spolecne s bruslari, a naopak cyklistum nechat tento breh ? Sam pises, ze asi před třemi roky došlo k velmi vážnému střetu bruslaře a cyklisty. Obecne mi prijde, ze cyklostezka kombinovana se stezkou pro bruslare neni stastne reseni.

            Popravde, v lete o vikendu jsem se na silnicce useku po cyklostezce Bilovice – Obrany vyhybal a radeji to bral po silnici vrchem. Drtiva vetsina lidi dojede na bruslich / kolech do bilovicke hospody, tam daji par piv, a pak se nepredvidatelne motaji zpet.

           • honhav  

            aneb jak konci traily, kdyz se o nich oficialne vi…

           • orm  

            Mně osobně vadí, když si určitá skupina zabere pro sebe nějakou cestu, která dříve byla společná. Můj názor.

            Co se týká bezpečnosti na té stezce pro chodce a cyklisty, tak problémy tam hlavně dělají chodci a bruslaři. Je to komunikace s označením stezka pro chodce a cyklisty, kde platí nějaká pravidla, která, zejména chodci, nedodržují. Jedno z těch pravidel je, že se pohybuje vpravo ve směru pohybu. Když jsem se to některým chodcům snažil vysvětlit, tak mě poslali většinou do prdele. Dneska jsem v protisměru potkal pod mostem tři paní. Co jim máš na to říct … Až je tam někdo sejme a budou tuhé, tak za to zase bude moci cyklista. Při tom přestupku se dopouštějí ony.

            • JSt  

             neni lepsi jet tak, abys nemel potrebu nekomu neco vysvetlovat a nenechavat se posilat do prdele? ;-)

             • Splinter  

              Ze to pises zrovna ty ;P

              • JSt  

               nerozumim.

               • pepek  

                tak to jseš tady asi jediný

               • Macik  

                :))))

                Musel jsem. Sorry. ;-)

                • JSt  

                 :-) smat se klidne muzes, ale kazdy by mel zacit u sebe. ;-) kdyz projedes na kole cervenou nebo jednosmerku aniz bys kohokoliv omezil nebo ohrozil je imho uplne vpohode. naproti tomu, srazit cloveka na cyklostezce mne vubec ok neprijde. proto pisu, ze splinterovi nerozumim, pac na jeho miste bych byl zalezlej v koute. ;-)

                 • Splinter  

                  Jo uznavam ze nechat se sejmout agresivnim ozralou s coklem byla chyba, mohl jsem to cekat jet po druhym brehu (volal jsem PCR)..

                  „kdyz projedes na kole cervenou nebo jednosmerku aniz bys kohokoliv omezil nebo ohrozil je imho uplne vpohode“ IMHO to v pohode neni :)

                  Vy budete jezdit jak prasata do te doby nez se nekdo zrakvi, nebo hur zrakvi nekoho jinyho, protoze ten se nezachova ocekavane…

                  ale tak kazdej to vidi jinak, 100 lidi 100 nazoru…

                  du zalezt :)

             • orm  

              Já pravidla dodržuji, tak proč bych neměl po ostatních chtít, na sdílené stezce, aby je také dodržovali.

              Já už jim nic neříkám. Když jde proti mně chodec, tak mlčky zastavím, nechám se obejít a jedu dál. Touto nenásilnou formou jim naznačuji, že něco není v pořádku. Co si kdo z toho odnese je na nich.

              • gerrard  

               Viz vyse obavam se ze v neporadku jsi ty.

               • Vilém  

                Nekdo se proste citi jako skolitel, s tim nic nenadelas.

                Jedine se modlit, aby clovek podobnych skolitelu potkal co nejmene.

                • Dejv94  

                 Však oni se jednoho dne vyškolí sami…

                • gerrard  

                 Tak mame s Ormem stejny revir :) takze se potkat nekdy muzeme. Nastesti v nem jezdim na kole a nechodim pesky. Tak kdyz si z toho veznu to dobre, tak aspon budu vedet co se deje, az potkam cyklistu stat proti chodcum. Jak jsem zvedavy tak by me to vrtalo hlavou co se tam delo, ted uz budu vedet, ze to byl pasivni odpor :)))). Promin Orme, ale musel jsem.

                 • orm  

                  V pohodě. Vím, že někomu moje chování může připadat směšné, ale to mně nevadí. Nikdy bych nikoho fyzicky neohrozil, to je základní pravidlo, kterým se řídím. Děti a psy jsem nikdy neřešil.

                  Situace kdy zastavím a lidé musí zastavit je stejná jako kdyby v protisměru byl provoz. Podle mého názoru to vystihuje nesmyslnost chození vlevo na cyklostezce.

                  Pravidla tím žádná neporušuji a nikoho neohrožuji, tak v tom nevidím problém. Chápu ale, že někdo může mít jiný názor, ale to je jeho věc, ne moje.

               • orm  

                Pasivně vyjadřuji svůj nesouhlas s chováním určité skupiny lidí. Nikomu nenadávám, nikoho neohrožuji, do nikoho nenajíždím, neporušuji žádná pravidla. Nevidím v tom tedy problém.

          • orm  

           Dneska jsem to poprvé projel. Směr od Bílovic do Obřan. U hřiště, pár set metrů před lávkou, je dopravní značka cyklosto veď kolo s dodatkovou tabulkou 300m. Lávka jetelná není, za ní je nově vybudovaná cesta v délce asi 100m, která navazuje na rozbitou cestu pro auta u první chatky. Na té straně jsem žádnou značku neviděl.

           Podle mě se značka týká jen té lávky, případně té nově vybudované asi 200m užší cesty. V Dalších úsecích mohou jezdit auta, tak si myslím, že je nesmysl tam zakazovat kola.

           Za mě tam nebude problém. Lávku vítám.

          • Calcio  

           Jezdit se nesmí jen v krátkém úseku, od začátku fotbalového hřiště k těm schodům. Pak normalně nasedneš a zase jedeš :-)

        • ufoncz  

         Není tu mezi námi nějakej právník?

         Trochu jsem se koukal po zákonech a v aktuálním zákonu http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-289 týkajícího se lesů totiž vidím jasně a jednoznačně:

         Ochrana pozemků určených k plnění funkcí lesa

         § 13,

         (2) c) nenarušována síť lesních cest, meliorací a hrazení bystřin v lesích a jiná zařízení sloužící lesnímu hospodářství; v případě nezbytného omezení jejich funkcí musí být uvedena do původního stavu, a není-li to možné, zajištěno odpovídající náhradní řešení,

         (3) Právnické a fyzické osoby provádějící stavební, těžební a průmyslovou činnost jsou dále povinny:

         1. provádět práce tak, aby na pozemcích a lesních porostech docházelo

         k co nejmenším škodám; k odstranění případných škod činit bezprostředně potřebná opatření,

         Ten zákon by měl umožňovat s tím asi něco dělat.

         • zbartos  

          Vzhledem k tomu, že Morávkově stezce nedošlo k poškození pozemků ani lesních porostů, myslím, že s paragrafem 13 neuspěješ…

          Přečti si na http://www.cizp.cz/…-VU-Boletice , jak ČIŽP vyhodnotila masívní poškození půdy (a znečištění potoků) při soustřeďování dříví na neúnosných půdách v Boleticích po orkánu Kyrill v roce 2007…

          Vše bylo OK…

          • ufoncz  

           Tak narušování sítě lesních cest je tam přece zjevné. To, že by se tady „orgány“ nakonec vzájemně podržely (tak jako na tvém odkazu), je samozřejmě možné a třeba i pravděpodobné.

           • zbartos  

            Přečti si ten paragraf celý:

            1. Při využití pozemků určených k plnění funkcí lesa (PUPFL) K JINYM

            UCELUM (pozn. Bartoš – než je určeno lesním zákonem) musí být zejména:

            1. nenarušována síť lesních cest…

            Spadlé stromy přes Morávkovu stezku se tam neobjevily kvůli tomu, ze PUPFL byl využit k jiným účelům (než je určeno lesním zákonem), takže toto ustanovení zákona nelze použít…

            • ufoncz  

             Tak to je teda gól… takové „upřesnění“ z toho vyřazuje skoro všechny typické situace včetně této. A nic dál v tomto směru v zákoně už nevidím. To je snad naschvál. OMG

          • rock  

           Ono to teda k ničemu nebude, ale ČIŽP je to správný místo, kam bych měl poslat podnět k prošetření, když mám pocit, že se dřevorubci chovají jak hovada? (jde mi teď o jinou lokalitu, PP Ždánický les, ale to je vedlejší)

           • mastihuba  

            co ti řekli na lesní správě v bučovicích?

            • rock  

             S těmi jsem ani neměl v úmyslu komunikovat. Místní lesní správa je ten, kdu tu těžbu zadává a -předpokládám, alespoň čas od času- i kontroluje. Těm bych nic novýho neřekl, tudíž od nich ani nedostanu nějakou rozumnou odpověď.

       • zbartos  

        ŠLP Křtiny je účelové zařízeni Mendelovy univerzity v Brně, které jí také patří od roku 23.5.1922 viz http://www.slpkrtiny.cz/…rie-podniku/ .

        Lesní zákon přímo nemluví o povinnosti vlastníka lesa udržovat průchodné cestičky, kudy vede turistické značení. Asi by na to bylo možné jít nějak oklikou přes podporu rekreačních funkcí lesa, ale logičtější by bylo, aby se o průchodnost SVÝCH ZNAČENÝCH TRAS staral PŘEDEVŠÍM ten, kdo je vyznačil a uživatelé těchto tras…

        • ufoncz  

         S KČT mě to nenapadlo. Ale je to možná dobrý směr (přestože jsem přesvědčen, že ŠLP Křtiny svým počínáním překračují výše odcitovaný zákon):

         http://www.kct.cz/…-znaceni-kct

         Citace:

         Společně s jinými organizacemi se členové KČT podílejí i na značení tras pro cyklisty. V loňském roce jejich celková délka v ČR dosáhla již 32 516 km. U vyznačených tras pak KČT zajišťuje svými členy (stejně jako u tras pěších) pravidelnou údržbu. Je také z pověření MD ČR a MV ČR garantem jednotného značení cyklistických tras, které eviduje a všem novým trasám přiděluje evidenční čísla z celostátního registru.

         Ve svých řadách rádi uvítáme všechny z Vás, kteří máte zájem nám při údržbě pěších, lyžařských nebo cyklistických tras pomoci. Stačí se spojit jakýmkoli způsobem na adresu Ústředí KČT.

         Pokud zjistíte na značených trasách nějaké nedostatky, sdělte je, prosím, přímo na mail markvart@kct.cz

         • ufoncz  

          Tak pozor! :-)

          Nechci to zakřiknout, ale je možné, že tato větev povede k úspěchu. Už jsem myslel, že na onom mailu nikdo nereaguje, ale:

          ---------- Přeposlaná zpráva ----------

          Od: Michal S*****

          Datum: 20. ledna 2015 18:28

          Předmět: Fwd: Obtížně průchodné turistické cesty na sever do Brna

          Komu: bilovice@slpkrtiny.cz

          Kopie: markvart@kct.cz

          Dobrý den

          Přeposílám mail od pana J. Ze zaslaných fotografiích je zřejmé, že na uvedených turistických trasách jsou kmeny stromů, které trasu činí neprůchodnou. Žádám o odstranění těchto překážek.

          Věřím, že jde pouze o přechodný stav, který bude brzy napraven.

          Informujte mě prosím, jakmile budou tato místa opět v pořádku.

          Děkuji za vyřízení

          Michal S****

          značkařský obvod Brno

          • ufoncz  

           Postup věci:

           Zmíněná turistické stezka se nachází na polesí Vranov, e-mail.: vranov@slpkrtiny.cz

           ---------- Přeposlaná zpráva ----------

           Od: Polesí Bílovice

           Datum: 21. ledna 2015 13:22

           Předmět: RE: Obtížně průchodné turistické cesty na sever do Brna

           Polesí Vranov leží po pravém břehu řeky Svitavy po proudu. Zelená značka je na našem polesí. Úklid po těžbě probíhá, turistické trasy každoročně zprůchodňujeme, a to i od popadaných stromů tak, aby byly na jaře průchodné. Zimní období je obdobím těžebních prací, a to nejen z důvodu potřeb lesa, ale i menšího pohybu veřejnosti na majetku MENDELU.

           S pozdravem

           Ing. Pavel Podlipný

           Vedoucí polesí Bílovice nad Svitavou

           Mendelova univerzita v Brně

           Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny

           Palackého 231 / 664 01 Bílovice nad Svitavou

           mobil 602 434 363 / pavel.podlipny@slpkrtiny.cz

           www.slpkrtiny.cz

           • ufoncz  

            No, to jsem zvědav (bude z toho vidět, na koho se teda případně obracet). Zatím až nečekaná vstřícnost (uvidíme, zda se promítne do praxe).

            ---------- Přeposlaná zpráva ----------

            Od: Březina Ivo

            Datum: 21. ledna 2015 15:32

            Předmět: RE: Obtížně průchodné turistické cesty na sever do Brna

            Dobrý den,

            pověřil jsem lesníka, aby zmíněnou stezku uvedl do pořádku. Děkuji za upozornění

            S pozdravem

            Ing. Ivo Březina

            vedoucí polesí Vranov

            Mendelova univerzita v Brně

            Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny

            Polesí Vranov, Útěchov 238 / 644 00 Brno – Útěchov telefon 541 239 147 / fax mobil 602 195 446 / ivo.brezina@slpkrtiny.cz www.slpkrtiny.cz

            • ufoncz  

             Tak podle nejnovějších informací lesáci zapracovali rychle a ty dva zbývající stromy (velký habr či co to bylo a silnější bříza) jsou fiknuté a odklizené. Sám jsem tam jel ve středu a to tam ještě byly, teď údajně oba pryč. Naučná by teda měla být průjezdná bez vyšlapávání.

             K té lopatě: asi by stačilo zaházet ty dvě tři permanentní kaluže na tom úzkým začátku a bude to už úplně fajn.

             • pepek  

              Průjezdná? Byl jsem tam ve středu a to napojení na lesní cestu vypadalo na 20cm řídkého bláta immervere až po křížení s modrou, tak jsem to radši otočil nazpátek. Nebo jsem se unáhlil?

              • ufoncz  

               Ve středu jsem tam jel právě taky a kromě těch tří permakaluží na tom úzkým začátku hned u Soběšic to bylo celý v pohodě až po tu traktorama rozježděnou cestu cca tři sta metrů před Panskou loukou. Okolo Panské louky pak další blato, takže jsem to ještě před památníkem Morávka otočil a dal se po modré dolů k Melatínu. Po dnešku to samozřejmě zase bude o kus mokřejší, když nasněžilo a pak tálo.

               • pepek  

                Ale předtím jsi psal: Naučná by teda měla být průjezdná bez vyšlapávání, což je trochu něco jiného než: až po tu traktorama rozježděnou cestu cca tři sta metrů před Panskou loukou. Okolo Panské louky pak další blato

                • ufoncz  

                 Tak to bláto bylo ve středu jen na malých úsecích a projelo ho i nemehlo jako jsem já. Jinak já Naučnou většinou jezdím jen tam někde k Morávkovu památníku (a lesní cestou dolů), málokdy až k jezírku Lipka (tam vlastně od toho přejezdu potůčku nevím jak to vypadá). Snad už to teda máme upřesněno ;-). Proti hnusu, kterej jsem musel absolvovat na Panské líše při přejezdu k Naučné (to je fakt tankový cvičiště a ne ŽTZ), to byla v podstatě krásná cesta.

                 OT: V sobotu jsem byl venčit rodinku na keškách tam nad Lachemou u Řečkovic a úplně mi bylo líto, že tam nejsem na kole. Tam byly ty cestičky směrem od Soběšic krásně suchý, traktorama a ani koňákama nepoznamenaný. A ten trailík směrem na Skalku zakončený pěkným sjezdíkem asi už v bonboncích někde padnul http://www.openstreetmap.org/…

                 • obda  

                  Byl jsem tam v neděli, a suchý to teda nebylo ;)

                  • ufoncz  

                   Tak dnes jsem obdržel nečekaný e-mail a v podstatě pokračování.

                   Lesníci by rádi stezku revitalizovali a chtěli se mnou spolupracovat. Reagoval jsem ve smyslu, že nevím, co si mám pod pojmem revitalizace představit a zaslal odkaz na článek z iVelo http://www.ivelo.cz/…7–2/ukazka1/ + vyjádřil přání co nejmenšího zásahu do charakteru cesty i přírody.

                   Vedoucí polesí Vranov si článek přečetl a v dalším mailu jsem jej odkázal na ČeMBU, neboť se sám necítím být jaksi povolán do věcí mudrovat (vysvětlil jsem mu, že jsem jen jednou stezku aktivně uklidil a upozornil na ty velké kmeny přes cestu). Za tip mi bylo poděkováno a nezbývá než doufat, že Naučná bude revitalizována skutečně jen velmi jemně (v náznaku jsem dozvěděl o nutnost stažení padlých stromů nad stezkou a otazník nad obnovením toho, co z ní dělalo Naučnou).

                   Kdyby náhodou ČeMBA a ŠLP Křtiny našly společnou řeč a vzniklo tu víc podobných vrstevnicových stezek, tak by to vůbec nebylo k zahození. Ale to je asi sci-fi.

                   • Baba-Ji  

                    …mam takove tuseni, ze jestli do toho kopnou, udelaji z toho vyhlazenou stezku sirokou jak pro ctyrkolku

                    …a tim celou vyjimecnost Naucne pohrbi :(

                    • ufoncz  

                     Taky se popravdě bojím. Ale zdálo se, že je tu snaha domluvit se/spolupracovat. Pokud byste se někdo chtěli pokusit to pohlídat a co nejlépe lesníkům vysvětlit, tak když už toho vedoucího polesí mám jaksi v mailové konverzaci, předal bych vám (s dovolením) jeho mail.

                    • RomanH  

                     +1

                     aneb 100× omylane Kdyz se do hovna stoura…

                     Nestacilo proste jen stromy preriznout, odklidit, a vybodnout se na ofiko e-maily ?

                     • JSt  

                      a tak je to se vsim. pojmenovat neexistujici problem a jeho nasledne reseni je skutecnym problemem. ;-)

                      • pepek  

                       . . . . . a začalo to dvěma padenýma stromkama.

                       • ufoncz  

                        Ne, nezačalo. Bylo to podle prvního mailu „v plánu na tento rok“. Takže byste akorát jednoho krásnýho dne přijeli a divili se. Takto je tu šance to ovlivňovat, když chce vedoucí polesí naslouchat. Zkuste svoje know how místo bědování na BF teda poslat jemu (mail je Ivo.Brezina (zavináč) slpkrtiny.cz).

                        • Vilém  

                         A tomu jako veris, nebo je to jen tve zbozne prani?

                         • ufoncz  

                          Není vůbec podstatný, čemu já věřím, nebo nevěřím. Je tu kontakt na vedoucího polesí, který do týdne zařídil odklizení dvou kmenů, kterej si se zájmem přečetl článek TK na iVelu a kterej nabízí participaci.

                          Je jednoduchý se k tomu postavit negativně, protože kurz na to, že budeš mít pravdu a poslední slovo „já vám to říkal“ je ze zkušenosti vždycky výrazně nižší. Ale v opačným případě je ta naděje, že to nějak dopadne, aspoň nějaká.

                          Koneckonců podpůrné argumenty, že pro chodce a běžce je současný stav bez padlých stromů a klestí naprosto vyhovující, terénní cyklisté kořeny naopak oceňují (a ještě se díky nim neprohání po Naučné 40+ km/h a tudíž se s ostatními uživateli stezky nesrazí), mě napadají už teď.

                         • Vilém  

                          No delej jak myslis, z meho pohledu je to medvedi sluzba. Jeste upozornovat na clanky smejda typu TK, to je zacatek konce.

                         • ufoncz  

                          O TK jakožto člověku nic nevím, ale ten článek je podle mě fajn.

                         • RomanH  

                          Aby jsi pak casem nezakladal dred Omluva vsem cyklistum ;-)

                          TK si dohledej v historii. Nazor na nej si pak udelej sam.

                         • ufoncz  

                          Proč bych takový thread měl zakládat? Kousek výš jsem psal, že revitalizaci měli lesníci v plánu, ať už jsem poslal mail na KČT o padlých stromech, nebo neposlal.

                          Co kde TK udělal, nebo neudělal, si hledat nebudu (když na to příležitostně narazím, tak si to přečtu). To souvětí mělo naznačit, že jde o ten článek. A mít kolem Brna na výběr místo šotolinek nebo cest od traktoru nějaké singltreky, to mi zní prostě dobře, i kdyby to napsal Miloš Zeman.

                         • Vilém  

                          Tak jasne, jeho s.r.o. by to jiste zvladlo provest, on je prece ten jediny povolany. Pak by se pristavelo nejaky zazemi, stanky, parkoviste, no prece z toho neco musi byt.

                          No radsi nedomyslet.

                          Uz koncim, nebudu to tu zasirat.

                        • RomanH  

                         A Ty si opravdu myslis, ze pokud to budou chtit uhladit, tak jim v tom zabranis ? Pokud se tam nekdo pusti do oprav, sbohem sikme koreny, sikmy vyjezd od potoka a podobne. A pokud nekomu rupne v kouli a bude mit pocit, ze mu tam nicis pesinku (ci se tam bude pohybovat vice turistu), tak tam se tam casem objevi i zakaz.

                         Vubec se klukum nedivim, ze nechteji publikovat svoje traily v lese (viz jeden thread na BF). Praskacstvi internetem vladne (i my mame svoji zkusenost). Pamatuji si i tu na B-F jeden priklad, kdy nekdo postnul objevene fotky, jak nejaka banda blbcu v offroadech jezdila ve vojenskem prostoru. Iniciativni blbec z druheho konce republiky to nahlasil, a mistni klucina, ktery tam jezdil bikovat, mel kvuli hlidkam smolika.

                        • zbartos  

                         Jak sem již psal tady http://www.bike-forum.cz/…ravkova.html#… , něco se na Morávkově stezce vyměřovalo již dávno a diplomka je udělaná i na prostor kolem Ořešína…

                     • obda  

                      Romane, tak nevim, ale velke stromy bych na cerno fakt nerezal. Dalsi vec je revitalizace stezky. Co si pamatuju, uz se o tom na SLP uvazovalo, dale viz vytycovaci koliky a info od Zdenka. Ten mail o dvou padlych stromech za to IMHO opravdu nemuze.

                      A byt se nam Naucna v soucasnem stavu muze libit vice (i kdyz ja bych teda par mist trosku upravil, abych si nemusel slapnout na zem ;)), tipl bych si, ze to bude chtít ŠLP uvést do podobného stavu, v jakém byla při založení Morávkem. Což se nám sice může nelíbit, ale z pohledu vlastníka je to poměrně logické. Ale uvidíme, nechám se překvapit.

                      • RomanH  

                       Jasne, prava vlastnika vubec nerozporuji.

                       Preriznout strom bych se vubec nebal. Na Naucne jsem ted nebyl, ale u nas v okoli to po te prosincove kalamite vypada hrozne. Lesaci jsou radi, ze to vubec nekdo poklizi, na par mist nasadili harvestory. To, ze oni z duvodu bezpecnosti prace nemuzou poslat do lesa cloveka samotneho, ale najmou si na to cloveka na ICO a ten uz tam jde samo sam, to je taky kapitola sama pro sebe. Navic, tady by se nejednalo ani o kradez (neprodpokladam, ze by si to nekdo chtel odtahnout domu).

                   • zbartos  

                    Dopoledne jsem telefonoval s vedoucím polesí Vranov Ing. Březinou a on mi sdělil, že mu nejde o plošnou úpravu šířky a povrchu stezky, ale spíše o pomoc při rozšiřování informací o stavu stezky mezi bikery.

                    A že se prý sám ozve lidem z ČeMBy (příp. dalším bikerům, se kterými komunikuje), až bude mýt ujasněno, co přesně po nich vlastně bude chtít. Minimálně já to na BF pak uveřejním.

                    Takže se omlouvám za svoji níže 2× uvedenou poplašnou zprávu ohledně staničení na Morávkově stezce. Polesí Vranov s tím staničením nemá nic společného a ani o něm neví.

                  • ufoncz  

                   Tak na Naučný nám to zase pěkně popadalo. Zajímavý je, že k tomu padlýmu stromu, co byl zhruba na místě, kde předtím dlouho ten velikej přelejzací habr, a dal se teď nějak tak horko těžko podjíždět, se přidaly hned k němu další čtyři (možná pět). Je to tam už prostě nějak choulostivý na vichřice.

                   Každopádně jsem polohu těchto cca pěti stromů, toho smrku u Morávkova pomníku (blátivá část) a toho velkýho smrku křižující modrou z Panské louky nahoru nahlásil vedoucímu polesí Vranov a dle odpovědi to vypadá, že je výhledově zase odstraní.

              • biker jura  

               prujezdna byla včera. teď tam není nic, co by nečemu vadilo, malý bordel pěkně odklizený od Ufona a ty velký stromy naštěstí od lesáku…

   • ufoncz  

    Vzal jsem si do batohu sekeru, zahradnický nůžky, pár pracovních rukavic a vyjel na Naučnou. Byl tam dnes běžecký a pěšoturistický frmol, někde v půlce jsem potkal jedinýho bikera.

    První 2 km Naučné jsou jakoby umetený od listí a vlastně až do nějakých tří set metrů před Panskou loukou není skoro žádný blato.

    Po pár set metrech byl padlej smrk. Přesekal jsem, odtáhl jsem (a těm, co si tam dali jakýsi klacíky a asi to chcou skákat, tam tu půlku teda nechal). O pár set metrů dál ležící strom přesekán, půlky odtahány dopryč.

    Velkej padlej strom nechám na motorovku (když to nedáme s jeffinem, tak mi soused právě nabídl půjčení velké profi motorovky), dál je pak velká padlá bříza. Skoro jsem ji dokázal stáhnout dolů, ale šprajcla se. Chtělo to dvojmužně. Ale zavazí už míň, jde se kolem ní dokonce protáhnout. Až pojedete dva a víc chlapů společně tama, tak to prosím žduchněte z cesty definitivně.

    Ostružiní a další křoví jsem prostříhal a cestu rozšířil, plus odsekal tam ten malej nenápadnej pařízek, co jsem se na něj aspoň jednou nachytal.

    Nejdýl zabral velkej lesáckej bordel pár set metrů před Panskou loukou, ale do půl hoďky jsem to měl odtahaný, odházený a cestička je tam snad zřejmá a v podstatě čistá. Jinak tam je taky první blato, pak na Panské louce a na cestě dál samozřejmě (k tomu Morávkovu pomníku). Předtím je to od Soběšic celý překvapivě suchý.

    Pár výcvaků před a po:

    http://ufoncz.zonerama.com/Album/537992…

    • p@X  

     Skoro bych řek podle doby, co tam ty stromy leží, že tam byly ponechány záměrně, právě kvůli kolistům…

    • Svart  

     Už jsem tam teda dlouho nejel, ale respekt za odvedenou práci…

    • o.unca  

     Zdar, dík za vyčištění od větví a stromů, sklouzl jsem se tam v nedělu. Čištění od jakéhokoliv bordelu je vždy záslužný čin -), ale přiznám se, že z „úpravy některých úseků lopatou“, mám trochu rozporuplný pocit –D. Jelikož bych si nepřál situaci, kdy to např. Spolek kinologů – Soběšice psům (SK-BP) nebo SeniorTuristClub Útěchov (STCÚ) nebo kdokoliv jiný vyhodnotí, že „ty cyglisti si kopou ten jejich frýrajd už i tady na tý naší pěšince“ a už se rozjede mašinerie podání, stížností a řešení na OÚ a kdovíkde… a to většinou končí nějakou značkou s přeškrtnutým ko­lem.

     Naučnou jezdím dobře a rád a často, líbí se mi, jak je a jak se mění. Je to můj názor, dělej jak umíš…

     • Vilém  

      Oni tam nekde zbudovali letni kino?

      • Goby  

       Dobra prace, neplanujes delat neco se zacatkem naucne (ze sobesic) jak se sesouva cesta a je to ted uzsi. Pomohl bych, ale nemam zkusenosti s podeprenim cesty.

       • ufoncz  

        Já taky ne, a proto jsem jen psal v podmiňovacím způsobu (doufaje, že se toho někdo chytne a nenápadné úpravy, co to jen zrychlí zhruba na úroveň dřívějška, lopatou udělá).

       • Baba-Ji  

        synci, zas z toho nedelejte cyklostezku …aspon se naucime jezdit po odklopenem svahu, trocha techniky neuskodi ;)

        • biker jura  

         .

         • ufoncz  

          Až tam jeden z vás pojede mimo frajerské období, kdy je půl roku sucho a všecko pěkně tvrdý a pevný, tak mi řekněte. Obkoukám tam na dvou místech) ty zázraky odstředivé síly a jiný triky ;-)

          Udělat někde deset cm lopatou, aby to bylo stejně rychlý jako dřív (nikdo neříká, že to není jetelný), není budování cyklostezky.

          • o.unca  

           Hele, v klidu. Jasně jsem napsal, že je to můj názor a jestli to máš tak, že tvůj pocit rychlosti dřív a nyní tě opravňuje se rýpat v cestě, která není tvoje, tak se nenech nijak omezovat.

           • ufoncz  

            On tu někdo nediskutuje v klidu? Nebo k čemu jsou ty první věty tvýho komentáře?

            Konec příspěvku je jasnej – sám si to nepřeješ, takže je potřeba to popsat nějak zločinně ;-)

           • mastihuba  

            každá cesta potřebuje občas údržbu. Někdy je však potřeba sofistikovaně zdůvodnit proč to zrovna já nemůžu udělat. :)

            • pepek  

             Za 20 let, co tam jezdím,se ta cesta tak nějak udržovala furt sama.

             • mastihuba  

              tak vona se sama udržuje vod te doby co ju Moravek zprovoznil. To ale neznamená že by nějaký to hrábnutí nezasloužila. :)

              • zbartos  

               Něco k tématu z blízkého okolí (zatím ještě nerealizované). Ale i podél Morávkovy stezky jsem před časem našel staničení dřevěnými kolíky, takže minimálně v teoretické rovině diplomek je to asi už hotové…

               Studie návrhu trvale udržitelné lesní stezky pro terénní

               cyklistiku

               Diplomová práce

               Vypracovala:

               Bc. Dana Habánová 2011

               Viz http://is.mendelu.cz/zp/portal_zp.pl… .

        • toxical_ali  

         Suhlasim.

         Diky za uklid naucnej stezky, pojdem to oskusat.

     • ufoncz  

      S lopatou jsem myslel velmi jemné úpravy tam, kde už je to (nevím jestli chozením nebo ježděním) strženo do šikmého a pomalého nic. Teda zhruba asi na pěti místech udělat 10 cm lopatou trochu rovného zářezu cestičky do svahu, aby to bylo trochu rovnoměrněji rychlé, nic víc.

     • siskin  

      Uhehe :D

  • novcze  

   tak jsem se byl poprvé „projet“ po červené ze Soběšic na panskou louku, když je to tady tak oblíbené téma a nějak netuším co je na tom tak super, plno popadaných resp. vyvrácených stromů, všude kořeny jak je to vyježděné … v jednom místě jsem strávil 5 minut přelézáním stromů a dostáváním kola přes kmeny, možná se to dá někudy objet, ale nějak jsem to nepostřehl, je tam takový úsek uprostřed cca 2 km kde to je pěkný, ale to přelézání stromů to celkově zabilo

   p.s. někde na začátku byl padlý strom, který evidentně někdo zkoušel (a ne jednou) hopsnout, ty zářezy od převodníku a celkově ohoblovanej vršek kmenu byl všeříkající :)

   • mastihuba  

    Seš vocas, ale zkus to ututlat. B-)

   • Baba-Ji  

    týývole :D :D

   • obda  

    :D

   • pepek  

    Tak když jsi tam nezajel těch 7 let, co seš tady na BF, tak je jasný, že už máš asi zůstat u těch cyklostezek.

    • novcze  

     asi rok jsem to měl na seznamu, že tam pojedu, ale nějak jsem se k tomu nedostal, až dneska byla taková příležitost, tak jsem to vyzkoušel … ale zbytek cesty byl víc než ok www.strava.com/…es/320061705

   • wanderer  

    Červená zančka ze Soběšic je značená jako pěšina takže musíš počítat s jakýmkoliv zpestřením včetně zaházení stromama každých cirka 20 metrů

    • Baba-Ji  

     no hlavne je tady tri ctvrte vlakna o tom, jak je to ted zapadane stromama a jestli je nekdy nekdo odklidi, paac je to na par mistech otrava

     …a typek pak pise, ze je neprijemne prekvapen nutnosti prelezat stromy :D

     • novcze  

      no tak jsem čekal, že to někdo uklidí když je to tak oblíbené ;-) … ale i tak se ta cesta sune po svahu, jak je to rozježděný, takže by to asi potřebovalo víc než jen uklidit stromy.

      btw. neví někdo jak teď vypadá červená z Vranova směr Blansko než se vyjede na silnici, naposledy když jsem tam jel tak to byla taky prolízačka

      • obda  

       Cesta se sune po svahu, protože tam poslední dobou jezdila spousta lidí, co mají problém přejet kořen :(

       Červená teď vypadá hodně jinak ;)

       • novcze  

        jo? asi bych to měl prvně očekovat zespodu od silnice :)

        • pepek  

         Nic není třeba čekovat, žádné padené stromy, zlých kořenů je tam rozhodně méně, než na Naučné, jen ta levá hrana trailu je v dolní části trochu „odsunutá“ :-)

      • RomanH  

       Hlavne nic neupravovat. Ze to neprejedes Ty neznamena, ze to nedaji ostatni.

       • Miches  

        +1

       • novcze  

        pointa byla, že ta cestička je na pár místech v podstatě zdevastovaná … bych se zamyslel jestli to je takto dlouhodobě udržitelné ;)

        • pepek  

         Byls tam poprvé a hned víš, co je špatně. Ta stezka je furt ± stejná, někdy i horší. Jezdí se tam běžně i v zimě, v blátě, sněhu, nebo po ledě, tak nevím, co tam vidíš zrovna teď tak špatnýho, nebo nejetelnýho. To, že to tam drncá, to je právě to MTB.

        • RomanH  

         Jak pise Pepek, jeji charakter se meni s pocasim, pokazde si slapnes nekde jinde a druhy to treba da v tom samem miste ciste. Mne osobne treba za ty roky prijde tezsi zacatek, nez byl drive, ale zase mnohem jednodusi ty koreny, nekdo to muze mit naopak. Jedine, co ma smysl odklidit (= prorezat) je pripadny polom. U nas jsme se o to postarali sami, nikam jsme nepsali.

         • obda  

          Jo, začátek byl poslední dobou těžší, ale celej jsem ho nedával nikdy. Víš jak, škrtneš pedálem do boku o strom a ležíš dole ;) Kořeny mi taky přijdou o malinko těžší, možná je ten rozdíl full vs HT :)

   • petr0x  

    Ty stromy jsou asi jen na 2 nebo 3 místech, není to tak hrozný. Jenom to jedno stromořadí se fakt blbě prolézá.

    Ale lesáci by s tím mohli něco udělat. Nezkoušel jim někdo psát?

    • pepek  

     stromoředí se dá lehce objet

     • LM  

      Popadaných stromů je tam zase o něco méně, ale ten polom (co se dá objet) tam stále je. U toho „ohoblovanýho“ padlýho stromu jsem udělal improvizovej přejezd, který snad chvíli vydrží (už jsem tam podobnej pokus dříve viděl ale životnost nic moc).

      Jak je ted sucho a teplo tak na několika místech prach smíchanej s kouskama listí pěkně klouže, tak bacha. Vyválet se spocenej jenom v kraťasech v prachu a trefit přitom kolenem kořen není žádná hitparáda (měl bych si už koupit nějaký chrániče :-)).

      • LM  

       Kousek před místem kde původně ležel tento strom byl dneska daný kolmo přes cestu kus toho stromu (kulatina dlouhá cca metr, průměr cca 20 cm a třčeli z toho pahýlky větví jako bonus). Nevím jestli si tam někdo udělal novou překážku nebo se někomu nelíbí že tam jezdí cyklisté ale byla to celkem pěkná past kousek za výjezdem ze zatáčky, takže jsme to odstranili…

  • nomecz  

   Jel sem to ted v sobotu poprve, smerem z utechova na sobesice a musim rict ze supr, i na HT sem si to uzil .

   Rekl bych ze opacnym smerem to bude asi lepsi. Ty nejvic korenove useky sem jel vecinou do kopce a sem tam mi docela lepilo abych kdyztak stihl vycvaknout :), skoda ze sem to neobevil driv

   • LM  

    Směrem od Soběšic je to mnohem lepší protože jedeš většinu trasy buď z mírného kopce nebo po rovině ;-)

    • o.unca  

     Zajímavé, vzhledem k tomu, že jak nástup v Soběšicách, tak výstup U jezírka je 390 m n.m…-D, ale je fakt, že pocitově mi tento směr také sedí lépe.

     • pepek  

      Ale prostředek je propadlej a na konci jedeš převážně do kopce. Protože úsek od Soběšic po modrou je to víc technický, tak je lepší to jet z kopce.

    • vpa007  

     Souhlas… vlastně mě napadá, že mě nikdy nenapadlo to jet jinak než ze Soběšic (stejně jako Skalky u Prýglu jezdím zásadně od Bítýšky k hrázi)… a asi to tak má většina bike-populace a i když to není jednosměrka, tak tam aspoň nevznikaj trable při protisměrnejch kontaktech jako na zmíněným Prýglu…

    • nomecz  

     jo tak sem rad že to nebyl jenom můj pocit :-)

  • nomecz  

   kterej dobrak tam natahal ty stromy ? to sem se minulej tejden radoval jak to lesaci po sobe celkem uklidili a ted prez cestu asi 4–5 kmenu … daji se prejet/skocit ale nevidim duvod to tam tahat…

  • ufoncz  

   Na tom druhým vývratu na Naučný jsem lamil tak dlouho, až jsem tam s pomocí někým jiným položený velký klády uplácal totok – tak kdyžtak víte, komu za to nadávat.

   • obda  

    A já si v pátek říkal, že to tu vypadalo jinak.

   • babicak  

    Dobrá práce

   • nomecz  

    dnes pojedu tak ti to pak zkritizuju nebo pochvalim :-) je pravda ze na mokru to tam bylo na pytel takze asi pochvalim :-)

    • ufoncz  

     Někomu tam asi lidi na kolech vaděj, takže dneska jsem odtama vyhazoval klády a klacky tím spodem rozumnej průjezd znemožňující…

     • nomecz  

      úpně jsem zapomněl napat že tě musím moc pochválit, dal jsem to komplet bez šlápnutí což se mi díky tvému zákrytu té bahnité ďoury už dlouho nepovedlo :-)

   • vpa007  

    dobře on!

    • vpa007  

     projížděli jsme to s bandou minulý pondělí, luxusní ježdění, a hlavně to spravený místo se fakt cení!! takže ještě jednouj „dobře on“ ;-)

  • obda  

   Ten začátek u Soběšic je čím dál tím horší. Na několika místech je kraj cesty stržený, a spolu s těma rygólama je to dost vopruz :(

   • ufoncz  

    Jedinej vopruz mi tam přijde ta kláda hned na začátku, kterou je trochu vysilující do toho mírnýho kopca předrncat/přes­kočit, ty zatáčky ve svahu mě naopak překvapily, že už od začátku března šly projet bez špinavýho kola od jinak skoro perma-kaluží. Blbý je tam někoho potkat, to jo.

    • p@X  

     Byls jsem tam v neděli testovat novou vidlu, a nedal jsem na začátku vůbec nic :)

     • ufoncz  

      Tam jediný těžký jsou ty šikmý kořeny hned za první zatáčkou a tam to prostě stačí (dokonce i za mokra) hodit na sílu na jejich vršek doleva a projede se to i celkem rychle.

      • obda  

       Já se třeba bojím, že škrtnu pedálem/rodlama o jeden z těch stromů na začátku (když pojedu moc blízko).

       • vpa007  

        to chce užší rodla ;-)

        • obda  

         Stačí líp jezdit (a nebo trocha alkoholu, aby se člověk trochu uvolnil ;))

         • Paja  

          Roman na Prygltrailu zahalouzkoval beztak proto, ze byl uplne strizlivej :-)

         • LM  

          Stačí se s kolem naklonit směrem nad rokli, pak je na řidítka místa dost.

          Horší když u toho stromu potkáš někoho v protisměru. Minule jsem se tam pěkně leknul protože jsem protijedoucího uviděl až když jsem se těšně u stromu naklonili na stranu :-)

        • nomecz  

         mám 760 mm a v pohodě :-) chce to spíš pořádnou gumu co tě trošku podrží v tom nakloněným svahu

       • Paja  

        Kdo se boji, nesmi do lesa ;-)

  • LM  

   Pozor, je tam spadený nový strom, který nejde přeskočit ani podjet – jde jenom horkotěžko přelézt :-) Nastěstí je alespoň z obou stran dobře vidět. Je to kus před Panskou loukou směrem od Soběšic.

   • biker jura  

    už je pryč :)

    • ufoncz  

     A teď jsou tam dva nový nepřeskočitelný společně s dalším větvovým bordelem, tak 1,5 km od Soběšic. Čekal jsem to popadaný od vichřice, ale vypadá to, že tam úřadovali lesáci. A samozřejmě nasíracím stylem, všecko na cestu.

     Jestli někdo jezdíte Kolohnáta a vlastníte nějakou šikovnou pilku vhodnou do batůžku, tak v tom odklopeným svahu před potokem nešikovně spadl stromek – můžem se domluvit třeba na společným projetí/odstranění přes SZ.

     • nomecz  

      Uz je to ciste jel sem tam predevcirem. Co je to kolohnat ? Pilku bych mozna nejakou nasel zalezi jak moc velkej kmen to je.

     • LM  

      To je divný. Kolohnáta jsem jel v pondělí a žádný stromek mi tam nikde nepřekážel. Po tom dešti s napůl sjetým Ardentem vzadu to nebyl úplně nejlepší nápad teda :-)

      nomecz: Kolohnát

      • nomecz  

       To vypada dobre, nemas mapu ? Nejak to nepoznavam

       • ufoncz  

        Protože to stejně jako další dva tři podobný super traily přes chráněná území kolem Adamova na BF tak nějak moc okatě nechceme dávat. Tak si kdyžtak vyměňte nějakou tu SZ…

        • nomecz  

         Jasan tak klidne do SZ

        • scoty  

         Škoda že to je tak zarostlé, dnes bych to viděl 5 klíščátek na jeden průjezd…:-)

         • pepek  

          Ten začátek se změnil, nyní se ta džungle objíždí přes tu paseku, ne?

          • ufoncz  

           Zacatek se dycky lip jezdil z lesni cesty Vranovska, akorat autor videa o tom v dobe jeho porizovani nevedel.

           • pepek  

            No to je o tom, kdy bylo to „dycky“. Před 10 lety tam ta mýtina nebyla a jezdilo se kolem studánky.

            • ufoncz  

             Pred rokem tam mytina nebyla a vyjelo se za studankou ;) (jen to poslat tim zarostlym zacatkem, po par metrech uz cajk)

         • LM  

          To video je staré (nejspíš z konce léta), teď to tam vypadá mnohem rozumněji – „tráva“ tak 20 cm max ;-)

          Ale po tom včerejším chcanci to tam bude pěkně klouzat…

          • nomecz  

           Tak muzu potvrdit klouzacka solidni hlavne zadek moc nestihal:) , akorat na zacatku singlu je natahany drevo prez lajnu potkal sem tam lesaky a este prej to tam budou nejakou dobu cistit

           Jinak trailik super zarostly to neni vubec

  • zbartos  

   Jel jsem zase po delsi dobe vcera po Moravkove stezce (cervena znacka KCT – http://lesnistezky.cz/…va-stezka-2/ + https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?… + https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?… ) a cca tady https://mapy.cz/s/3s8sY (49°15'8.741"N 16°38'10.464"E) jsem videl pres Moravkovu stezku nakacene kmeny. Nedalo se tudy ani jit, takze jsem toto misto na delku stormu obtizne obchazel shora. Ted jsem napsal vedoucimu polesi Vranov (SLP Krtiny) Ing. Brezinovi, takze se to tam snad brzy zpruchodni.

   P.S. Nebyl jsem na Moravkove stezce jiz asi 3/4 roku a zdalo se mi vcera, ze urcite casti stezky jsou zarovnane a rozsirene. Vite o o tom neco ? Delali jste to vy ? Pokud ano, tak vrele diky, uz dlouho jsem se na teto stezce tak hezky neprojel (kvuli korenum jsem kolo tlacil jen asi 2× + jednou jsem obchazel ty vyse pokacene stromy).

   • zbartos  

    Bohužel se Ing. Březinovi nepodařilo sehnat lidi na soustřeďování dříví, takže to uklízení bude nějakou dobu trvat… Nemáte někdo ruční ráčnový naviják (něco jako toto – https://www.zelezarstvi-knor.cz/…em-20-m.html), že bychom tam udělali brigádu a trochu s tím dřevem pohnuli dolů po svahu ?

    • vpa007  

     Naviják nemám a zrovna jsem si říkal, že jsem tam tak 3/4 roku nebyl, že bych tam někdy hodil oko… takže nezbyde něž se asi obrnit se trpělivostí…

     • chemik_mara  

      Zas taková hrůza to není. Stromy, co byly popadaný po vichřici někdo velice hodný prořezal a ten kousek se dá úplně v klidu přejít.

      • p@X  

       Mahři to přece musí dát bez jedinýho šlápnutí na zem :)

       • LM  

        Tady skáčes z kmenu na kmen s kolem v ruce, takže by se to mohlo počítat jako bez šlápnutí na zem :-)

      • TheJD  

       Zas takova prdel to taky neni. Byl jsem tam v patek a bylo to o dost horsi, nez jsem podle zdejsiho popisu ocekaval. Skakal jsem pres to par minut s kolem v ruce. Pokud clovek jde z kmene na kmen jako ja, tak neni zas tak velky problem spadnout a zranit se. Obzvlast v tretrach. Jeden kmen se taky dost neprijemne pohnul, kdyz jsem na nej slapl.

       • chemik_mara  

        Oni v tom kácení totiž asi přes týden pokračovali. Byl jsem tam v sobotu 11.5. s kolegou, kterej tam jel znova další sobotu a říkal, že těch stromů bylo nějak víc k překročení.

    • ufoncz  

     A nenapsal vedoucí polesí, proč to nakáceli do hojně využívané turistické cesty, aniž by měli v plánu to z ní vzápětí odklidit?

     • JSt  

      ze lesaky lidi serou ti prece nemuze nikdo na plnou hubu rict a tobe je to urcite jasne. proc se na to ptat. ;-)

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.