Snímače bez magnetů-princip funkce

23 nepřečtených
 • Doktorzet

  Ahoj, je tu někdo, kdo by dokázal vysvětlit jak fungují snímače které nepotřebuji magnet? Ty co se dávají na náboj /kliky. Pokoušel jsem se to nají na netu, ale bez úspěchu. Díky za odpovědi k věci.

  • lukas aka mitro  

   Nahod prosim odkaz na nejaky vyrobek.

  • mr.ricardo  

   Nemůže tam být gyroskop, který snímá otáčky?

   • zdenek  

    Může.

   • va-bo  

    Gyroskop? Chlapci, víte co je to gyroskop? Gyroskop je setrvačnílk? :-) Tady je normální čidlo, které počítá otáčky celého bazmeku připnutého na nábu.. Na prvním km se to spáruje s GPS, která změří vzdálenost a podle toho spočítá obvod kola, a dál už to maká bez GPS. Na začátku to ale bez GPS správně fungovat nebude.

    (Gyroskop obsahuje setrvačník, který zachovává polohu osy své rotace v inerciálním prostoru.)

    • gersa  

     Rozkuchal jsem celý mobil, ale žádný setrvačníkový gyroskop jsem v něm nenašel :)

     Na škole jsme na téma rotační gyroskopy měli celý skripta, ale od té doby už uběhlo hodně vody

    • xtonda  

     Dopočítání obvodu kola podle GPS už je funkce konkrétního cyklokompu, ten snímač prostě počítá otáčky a hlásí je dál. V Brytonu se normálně nastavuje obvod kola.

    • krabica  

     Už nejsou 60. léta, technologie poročly. :-) Existují digitální gyra, integrovaná v chipech.

    • atty  

     va-bo: nastuduj si to, když už chceš někoho poučovat :) – třeba zde Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

     Furt je to oficiálně nazýváno elektronickým gyroskopem a akcelerometrem s IMU jednotkou, ať se Ti to líbí, nebo ne :)

     Jak funguje vztah GPS s čidlem už objasnil xtonda – to je funkcionalita už jen software počítače/hodinek a čidlo rozhodně nic nepočítá a nepáruje se s GPS – konkrétně tyhle čidla na kolo vysílají jen „hloupý“ a jediný údaj – sepnutí po jedné 360 stupňové rotaci. Časový čip v počítači/ho­dinkách pak dopočítá frekvenci otáček, případně může být časový čip i v konkrétním čidle. A opět software v počítači/ho­dinkách pak ve spolupráci s GPS vypočte podle vzdálenosti a počtu otáček, jaký je ten obvod kola (celkem nic složitého, když ten kompjutr má všechny potřebné veličiny pro ten výpočet – a to má) :)

     Máš pravdu v tom, že samostatně jsou čipy s trojosým akcelerometrem a gyroskopem daleko dražší, než stojí celý tenhle rychlostní snímač na kolo třeba z číny, takže tam bude nějaké jednodušší řešení (v podstatě stačí jen kontrola pohybu v jedné ose, nejsou potřeba žádné další vektorové údaje).

     Máš tedy pravdu, že v těchto jedoduchých čidlech budou jen jednoduché „spínače“ rotace v jedné ose, nicméně gyroskop a akcelerometr s IMU máme v podstatě každej v dnešních telefonech a přes to to nejsou klasická setrvačníková kola velikosti alespoň kopacího míče :)

     • va-bo  

      Akcelerometr není gyroskop. Pletete pojmy s dojmy. Gyroskop je mechanická záležitos. Samozřejmě existují trojosé akcelerometry.

      • gersa  

       A takový laserový gyroskop? Tam se mechanicky pohybuje co?

       • onuce  

        „Mechanicky“ se tam ohýbá paprsek vlivem zrychlení. Jako když se při čůrání prudce otočíte, proud se uhne, respektive ohne. Jen to tedy není gyroskop, ale akcelerometr.

      • atty  

       Tys ten odkaz ani nerozklikl, že jo? :)

       Tam je to vcelku podrobně vysvětlené, proč a jak vypadá a funguje gyroskop i akcelerometr velikosti SMD součástky.

       Gyroskop není akcelerometr, ale v těch čipech je to obvykle na jedné plošce – gyroskop, akcelerometr a jejich vyhodnocovací jednotka.

       Prostě gyro už dnes dělaj velikosti špendlíkové hlavičky – a kupodivu to funguje :) – musíš se smířit s tím, že i když v téhle velikosti, stále je to gyroskop – jak funkcí, tak názvem :)

  • novas752  

   Gyroskop/akce­lerometr.

  • 01carbon  

   takto třeba vypadá:

   https://cz.rs-online.com/…cts/7813033/?…

   fce:

   https://www.zive.cz/…default.aspx#…

   kdyby to někoho zajímalo a fakt to hledal, tak staci nasypat do googlu „elektronicky gyroskop“ a potom výsledky nejak vstrebat

   ¨

  • orm  

   Snimace funguji na principu mereni magnetickeho pole zeme.

   https://support.garmin.com/en-US/?…

   • atty  

    U Garminu tomu tak je. Předpokládám, že i u těch čínskejch.

    Ns druhou stranu si dokážu představit, že ty otáčky se asi dají vcelku přesně měřit i nějakým „mechanickým“ snímačem/spínačem (něco jako byly pohybové rtuťáky.)

    Jenže dneska jsou ty čipy s těmi senzory tak levné, že asi není proč to řešit jinak, než Garmin.

   • ememem1  

    to teda cumim. prve co ma napadlo je hallov snimac.

   • R-A-D-I-U-S  

    Zrovna nejvíc zarušená veličina…a oni si vybrali „ji“ .. to koukám.

  • R-A-D-I-U-S  

   Asi by stačil MEMS akcelerometr. Na výstupu osy senzoru kolmé k ose rotace bude odstředivá síla způsobená rotací + nějakej vibrační bordel + G x sin(otačky x t) Vhodnou filtrací se z toho vyseparuje jen to co nás zajímá.

   Samotný gyro to moc neřeší, protože na jeho výstupu je jen rychlost otáčení a obvykle nenulový ofset. Obojí je teplotně závyslé.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.