• Marah

  Nazdar bikeři, v červenci se chystám na cca 3 dny vyzkoušet Singltrek pod Smrkem a okolí. Chtěl bych poprosit o rady ohledně nějakého tamního dobrého ubytování (blízké okolí) a popřípadě další nějaké trasy na bike (kdyby jsme to chtěli trochu natáhnout).

  Předem díky za rady. :-)

  • jardvo46  

   u Hejnice doporučuji kemp Bílý Potok – chatky

   http://www.katalog-kempu.cz/jizerky/

   na singltrek je to kousek, jedenkrát, dvakrát ho dáš dokola, esli už tam nebude turniket a na pořadí časová vstupenka – pokud možno ve všední den, aby se tam nemotaly mraky lidiček – předjíždět se dá, ale je to opruz pro pomalejší s děckama a maminou; stoupavé pasáže jsou po širokém asfaltu. Pokud autem, tak neparkujte u Obřího sudu – 90 Kč tě vyhmátne ex post borec ze stánku i když tam budeš sám, zajeď o 1 km do dědiny. Jídlo doporučuju dávat v Dělnickém domě V Bíleém potoku – za 80 kaček se přežereš, pivko pod 20. Naopak by ch vynechal na Jizerce ten slavný Panský dům. Dobrá zastávka na jídlo je v Josefově Dole „U splavu“. Pokud vás bude povíc – 14 lidiček, tak chalupa Pod protrženou přehradou – v Desné má ubytování se spol. místností, ohniště, u vody, pohoda. Trasy si vybereš, od Hejnice nastoupáte na severní stěnu nebo na Smědavu – neber ČTZ, po přívalech dešťů nic moc nahoru, snad dolů jo, nevynechat Jizeru a Smrk a Tanvaldský Špičák a Štěpánku – rozhledny, Smrk se dá se vyjet po neznačkované cestě, aspoň trochu šutrů – ne po Nebeských schodech, tam se dá dolů při troše dobré vůle, Jizera se kolo odloží pod vrcholem. Pak taky přes Nýčovy domky od Souše na Harrachov a zpátky po polské straně přes řeku Jizeru, pak kousek po ŽTZ na hranici – na hranici beze značky a sjede se zase k pramenům Jizery na ČTZ a třeba přes Předěl na Smědavu nebo doprava na singltrek a různě. Nějaká divočina po lesích tam moc nehrozí, většinou jsou to turistické trasy, pokud už jsi na hřebeni tak minimální stoupání, nevynechat Souš a vyhlídky – nad Hejnicí a Libverdou, nad Desnou se dá různě po lesích beze značky, Mariánské schody – 365 schodů nad nimi usedlost s hospodou, hledej; když je dost času a mančaft je srozuměn s tím, že i cesta může být cílem, tak se tam dá v pohodě pojezdit. Nezkoušet ŽTZ do Ferdinandova od Štolpišské silnice, svádí to ke sjezdu, ale je tam myslím smysluplný zákaz a nahoru to nemá vůbec význam – raděj objet po ZTZ pod severní stěnou.

   • kolombo  

    Z Bílého Potoka bych na singl rozhodně najížděl horem, tedy od Bártlové boudy k Červenému buku a pak po singlu na Hubertku, k Sudu a dál a dál, dokud bude nálada.

   • Janouch  

    Mě chutnalo a dobře se spalo v penzionu Protěž přímo v Lázních Libverda. Příjemný personál dobre a levne jídlo

    • SNAIL  

     Prima tip. Využili jsme jej tento týden a ubytování vč. pronajmutí garáže bylo opravdu skvělé. Jídlo moc dobré, ale úplně nejlevnější nebylo (teda večeře ano, ale snídaně za stejnou cenu jako večeře mi přijde dost). Celkově bych ale Protěž rozhodně také doporučil. Hodně dobré a levné jídlo také vaří v Restauraci U zeleného stromu, což je pár kroků od Protěže. Nová černá trasa od Hubertky okolo hřbitova nad Protěží si mi líbila asi ze všech tras Singltreku nejvíce. Ke konci se mi podařilo špatně odbočit a dal jsem si ji znovu :-.) Jen je škoda, že na tamních informačních tabulích ještě není vyznačená.

  • nara  

   Penzion na Výsluní…zachovalá prvorepubliková vilka v původním vybavení (moc pěkný a neni to drahý) přímo naproti infocentru/tes­tcentru-merida. jinak z Hejnic jezdí cyklobus nahoru na Smědavu…tam se dá slušně pojezdit po jizerkách aniž by ste se museli škrábat tim krpálem nahoru. a pak dolu je prej po turistické ze Smědavy pěkný sjezdík do Býlého potoka…pěkný rajtování přeju, v tom termínu už by měly být otevřený nový úseky

  • Marah  

   Super, moc díky pánové :-) Podle toho se dá udělat parádní plán a výlet. Už se těším. Díky, díky!

  • Marcel585  

   Doporučil by ubytování v Lázních Libverda Penzion Pod Sudem – www.penzionpodsudem.cz , je to nedaleko od nástupního místa na Sudu, parking u penzionu. penzion nově zrekonstruovaný se vší výbavou. Jídlo pak dole v Libverdě Zelený strom.

   • karliner  

    To je předražená blešárna…

   • Mamut  

    Je slusnost oznamit, ze doporucujes vlastny majetok.

    • Sobi  

     A že se zaregistroval jen kvůli reklamě… z tohodle důvodu bych tam rozhodně ubytování nebral…

     • Marcel585  

      já na kole taky jezdím , takže proč bych se nezaregistroval pod svým jménem, nebo to mám udělat podvodem, to bych taky mohl. No nic radši to vymažu, aby jste s tím neměli problém

      • Sobi  

       Myslím že jsi si to maximálně pos… Zaregistrovat se jenom kvůli tomu abych si udělal reklamu, no to není zrovna košér… a ještě když to napíšeš tak aby nebylo zřejmé že je tvůj byznys a že jenom doporučuješ…

       Tvůj boj, tvoje reklama…

       • Marcel585  

        už jsem psal administrtorovi aby to vymazal, ale píše že to nejde, že musí zablokovat zakladatel vlákna, se omlouvám, mě to ani nenapadlo když jsem to tam napsal, tak na autora vlákna prosba ať to zablokuje, nevím jestli se to vymaže když zruším registraci ???

        • Frostty  

         No já bych to nedramatizoval, to že tady do tebe zareje spolek místních prudilů vůbec nic neznamená.

         • Medunka  

          Asi tak, Marcel nezaložil vlákno s prvotním úmyslem dělat reklamu, ale odpověděl na otázku zakladatele vlákna.

          Stěžuje si tady takhle někdo na uživatele Jakub, který tu dělá reklamu jejich penzionu? Nevšimla jsem si …

        • juli  

         Je fajn, že sis to uvědomil. Teď už bude klid, blokovat a mazat netřeba. Vítej na B-F ;-)

        • scoty  

         Chyba. Stačila to napsat takhle;-)

         Mám tu za barákem takovou divnou cestu, samá zatáčka, jako by jich nebylo všude dost! Je to prý dokonce jednosměrný a přijde mi to takový i dost sterilní. To snad musel vymyslet nějakej vůl..ALE, pokud by to přeci jen někdo chtěl zkusit, můj penzion je vám k dispozici…:)

         A mohls tady plakátovat palcovými titulky..

         Ale kdo to má vědět no:)

       • Barak  

        Teď se z té reklamy nehorázně napakuje…

        Se divim, že se někdy někdo neozve, když si tady z b-f někteří dělají kšeft s komponentama.

      • Mamut  

       Pokial to tu netapetujes vrchom spodom (co nerobis), tak je ok tu uviest info o vlastnom ubytovani. Ale kedze je toto forum zalozene hlavne na vymene vlastnych skusenosti a nie marketingovych blabolov, tak je v tomto pripade prinajmensom slusne pridat aj vlastnu spojitost s ubytovanim, aby to mohol citatel vzat do uvahy pri posudzovani objektivnosti prispevku.

       Ze sa registrujes pod vlastnym menom je ok.

   • juli  

    …to neděláš dobře Jaromíre…

  • Marcel585  

   Takže ještě pro všechny, tady na tom odkazu je většina penzionů v Lázních Libverda : http://www.laznelibverda.cz/…e/ubytovani/ tady si každý může vybrat ubytování dle svého uvážení, jinak Singltrek doporučuji vyzkoušet každému je to super

   • Sobi  

    Nečekal jsem že to takhle korektně vyřešíš :-) vítej na B-F :-) Super, vynikající řešení :-) Jsem přesvědčen že tohle je to po tom všem nejlepší reklama! :-)

  • Tehu  

   nejaky pekny, bezpecny kempik plny zivota co nejblize stezkam ??? Poradte prosim…

   • LRRTM1  

    Nejbližší je v Novém Městě ale s bezpečím neporadím – je tam celkem tmavo :-/

    • Tehu  

     no prave proto se ptam protoze v tehle severnich krajich tomu tak byva… diky za upozorneni.

     • LRRTM1  

      Kdyby sis to rozmyslel a ztratil odvahu stanovat, tak můžu poradit dobrej penzion :-D

   • malej honza  

    My jsme spali v turistický ubytovně stodola v Lázních Libverda

    Není to sice kemp, ale ceny příznivý a je tam pohoda.

    • Tehu  

     jak to vychazelo cenove na petiluzko ??? co uschova kol, bezpecne zamceno ci pod dohledem ???

     • malej honza  

      my jsme tam byli na jaře, auto máš na dvorku, kolo zamčený v takový jakoby „předsíni“, prostě vlezeš do baráku do veliký chodby, tam stojí kola a odtud se šlo nahoru do pokojů nebo do jídelny.

      Cenově nás to vycházelo na 200 kaček za osobu a noc, byl nás tam skoro plnej barák.

      Tenkrát nám paní dokonce i vařila, polopenze taky vyšla na 2 kila denně

    • LRRTM1  

     O stodole jsem slyšel. Prý je dobrá…

   • mr.antik  

    kemp to není, ale dá se přímo stanovat u singltrackcentra, jak tam je bezpečno těžko říct, lidi se tam motaj u koupaliště normálně…

    • ferry  

     Byli jsme tam před 14 dny. Ubytování přímo u centra. Chatka 150 kč/os pohoda kola nám nikdo nesebral. V kempu Ukrajinci, občas tam prošel cigoš dál už jsme to neřešili. Otřesný záchody, ráno jsem si byl čistit zuby a málem sem tam hodil.Druhý den penzion u náměstí bílý dům (nevím jak se to jmenovalo) 250kč/osoba snídaně 75/kč za 4 vejce asi byly zlatý. Po večerní domluvě s provozovatelem vše urovnáno a ok. Jinak super jídlo za hubičku na náměstí v Novém Městě má to rákoska, ale super hospoda cigoši by se měli poučit a neválet se na náměstí. Jinak singletrack super, odrazovali nás od Polské části, ano je to blbě značený, ale jinak super. Čemba nečemba nám se to dost líbilo a na podzim jedem zase. Koumali jsme nové trasy, které mají zatím jenom vykolíkované a musí to být fakt fuška z toho něco takového udělat. Ještě mám otázku příští rok bych chtěl jet do Jizerek na celý týden a prozkoumat i okolí, hledám na netu nějaký pronájem chalupy cca 10 lidí vč malých dětí, ale zatím v této oblasti nic moc.

     • alinceb  

      Zkus něco v Hraběticích nebo Béďově. Co třeba tohle ;)

     • Barak  

      Zkus tohle http://www.chatajabkenice.com/

      Mají tam ceny za celou chatu, ale v pohodě se dá domluvit cena na osobu/noc.

      • mariosa  

       Tak tu mame dalsi rok a pomalu cas vyrazit na Singltrek, tentokrat bych tam chtel jet na dva dny. Najde se tam ubytovani kde se da schovat kolo do pokoje nebo pod zamek?

       • mr.antik  

        určitě, spíš hledej Hejnice a Bilý potok, je to kousek, buď autem nebo po ose.

  • MARIN  

   Má cenu v tomhle počasí strávit nastávající vikend na Sigltreku?

   Jak hodně bláta tam mám očekávat?

   • Seky  

    Bláto prakticky žádný, zato louží je tam požehnaně, holt když někdo umí, tak umí. Minulou sobotu v Praze byl chcavec tak jsme tomu ujeli a na Singlu celkem krásně. No co chtít, že? Bylo 8°C, zataženo, ale nepršelo. Stezky jsou vysypaný drtí, takže tam bláto není, ale louže tě vždycky ostříknou hnědou vodou, takže k autu přijedeš pěkně mokrej a špinavej.

   • aymara70  

    Byl jsem tam v úterý 2.7. Všechno v pohodě. Kaluže jen na modré a navazující červené-nejstarší trasy. Ostatní v pohodě. Celkem málo lidí. Počasí super. Chata Hubertka v provozu. V květnu jsem tam byl na 4 dny a bydlel jsem v Lázních Libverda http://pension-protez.cz/… Ubytování dobré. Kola v uzamčené garáži. Na zahradě hadice-a byla potřeba,jelikoš nám chcalo. Domácí kuchyně. Paní vařila pro 5 lidí. Večeře-polívka,jídlo a zákusek. Snídaně švédský stůl. Točí gambáč. Jinak je v lázních víc hospod,tak se dá vybrat kam zajít na jedno :-) Takže nástup u Obřího sudu a návrat po asi nejhezčí čáasti Hejnický hřeben -černá od Hubertky

    • aymara70  

     Ještě trasa z 2.7.zaznamenaná v mobilu – http://www.sports-tracker.com/… Tempo pomalé-jel jsem to s mýma klukama a ti moc najeto nemají,tak jsme se jen vozili :-)

    • Tehu  

     chata hubertka, co mi o ní povis? jídlo, pyti, ubytovani???

     • mrozu  

      Já myslím, že pytí tam vůbec nemaj a teď jim bude chybět jedna generace koček.

     • aymara70  

      Bylo otevřený občerstvení za chatou. Jídlo párky 32 ,polívka 33. Klobása 42. Pití lahváče. Svijany 24, Plzeň 34, Kofola,cola,fanta 0.3l za 18 Kč Prostě jen na sváču a dál o černé :-)

      • kolombo  

       Ten bufet nepatří k chatě, je to zvlášť.

       A ceny nemůžeš tak řešit, všechno tam vozí, takže jsou trochu jiné náklady, než v bufetu na náměstí.

       A pokud chceš polévku, tak ta už odpoledne není :-(

  • Tehu  

   co třeba přímo chata hubertka? vypadá stylově…

  • Deus  

   Ahoj, byl někdo zdejší ubytovaný v hostinci Pohoda? www.pohodapodsmrkem.cz Zdá se mi útulný a je mi sympatické, že myslí na mytí a úschovu kola. Na singl je to co by kamenem dohodil.

  • mariosa  

   zdar, nejel by někdo z Prahy v Pátek 5.7.? Klidně na dva dny.

  • snowflake  

   Dobrou zkušenost mám po 2 sezónách ubytování v domácím „penzionu“ pana Poštolky: http://www.smrk.eu. Kromě ubytování zajišťuje i dobrou stravu, točí pivo a vše přizpůsobuje cyklistům (mytí kol, jejich uložení…). Kapacita penzionu je, tuším, něco jako 14 osob.

   Abych jen nechválil, hostitel „zatím“ není zcela připraven na živení cyklistů veganů či vegetariánů :)))

   Nástup na singltrek možný buď v přímo u Singltrek centra (cca 3km po silnici) nebo na červený mezi Libverdou a Singltrek centrem (cca 1 km, ale je třeba nastoupat cca 150m).

  • bleach  

   http://www.singltrekpodsmrkem.cz/…-singltreku/

   e?

   boji se, ze singltrek co ukradli jim bude ukraden, nebo co? nerozumim tomu :D

   • JSt  

    od pristiho roku to chcou zpoplatnit a nejjednodussi je ten napad hodit na abstraktni politicke garnitury. nevim, co v tom dalsiho hledat. ;-)

   • scoty  

    Financování údržby stavby, kterou provedl stát, je evidentně narušeno. Bylo to zřejmé už na jaře. Ostatně to je poslední dobou místní folklór.

    Na smysluplné akce činící lidem radost není, ovšem na nesmysly se plýtvá o 106…

    • mr.antik  

     na údržbu se kašle snad u všech projektů, jenže ono je taky na počátku při těch investicích zakázáno o údržbě mluvit :-)

     • scoty  

      Jenže stezky bez údržby nefungují.

      To TK ví…

      • goofy  

       Bezudrzbove stezky nefunguji bez udrzby? ;-)))

       • roman 3D  

        že by někde soudruh stavitel z Walesu udělal chybičku:-)

       • scoty  

        Bezúdržbová stezka neexistuje…

        Všechno co používáš musíš udržovat.

        • kolombo  

         Jenže údržbu nedělá TK, ale http://singltrekpodsmrkemops.cz/

         • zdenek  

          TK se podílel na Rychlebských stezkách?

          Na stránkách http://www.singltrek.cz/nase-projekty/

          má jako jeden ze svých projektů uvedeno:

          „Rychlebské stezky, obnova historických chodníků a jejich adaptace pro terénní cyklistiku 1. etapa (2009)“

          • Pijer  

           Úplně na začátku v rámci ČeMBA – než se stihl rozhádat i s Pavlem Horníkem :-)

         • scoty  

          Je vcelku jedno, kdo za to bere peníze, ale v létě správná a účinná údržba provedena nebyla…(povrchy, odvodnění, tráva atd.), tak je někde chyba…

          Buď nejsou peníze, nebo špatně zapracovaní a vedení pracovníci.

          Podle stavu stezek to vidím na oboje.

        • goofy  

         Ale jo. To jsem si jenm tak spomnel na puvodni hesla, ktera kolem toho litala :-)

   • Kisch  

    Nehoraznost,ko­medianti jedni ze Singltreku. A jeste budou strasit omezenim volneho pristupu do krajiny. Ti pravi.

   • scret  

    jj, strasit lidi, to slo TKacku vzdycky dobre:)

    ale ja myslim, ze brzo prijdou s nejakym navrhem na lepsi zitrky:)

    • JSt  

     jj. treba ze denni poplatek na udrzbu nebude 200kc a den, jak vyzadovala politicka garnitura, ale pouze stopadik. takze to jako nebude az tak hrozny, jestli mi rozumis. ;-)

     • Poustmen  

      přesně tak .. nakonec za to vlastně budeme rádi

     • scret  

      *1:)

      • garp  

       Já si klidně poplatek zaplatím, spíš mi přijde divné, že je to zadarmo. Dokonce na nás v půlce října nechtěli peníze za stan.Jinak platí se v Rychlebech i v Ragangergu.

       • goofy  

        Pokud sis nevsim, tak v Rychlebech je to porad dobrovolne… To samozrejme muzes zaplatit na Singlu uz i ted.

       • scret  

        v Rychlebech muzes nebo nemusis, je to na tobe…

        Na Smrku se platilo parkovny, ze kteryho melo byt i financovani nejaky udrzby atd.

        • alinceb  

         Tenhle způsob mi přijde celkem fér. Stejně to funguje i v Jizerkách, kde se z parkovného dotuje rolbování běžkařských tras.

         • karliner  

          To jako vážně? I z toho v Hraběticích u kapličky?

          • alinceb  

           Nevím, ze kterých přesně, ale předpokládám, že i z toho hrabětického. Je to info přímo od jednoho z rolbařů. Principiálně funguje asi tak, že se ty peníze za parkovné proženou rozpočtem obce a ta pak podpoří Jizerskou o.p.s. .

          • kolombo  

           Hrabětice patří Janovu, ale i z výtěžků parkoviště na Hraběticích jde poměrná část na provoz Jizerské magistrály.

       • scoty  

        V zásadě jsou 2 možnosti udržení nabízeného standardu v SpS:

        • stát se přihlásí k svému produktu, který s velkou pompou vybudovalpro občany, dá víc peněz a odborný dohled nad jejich použitím…
        • stát zapře svůj dárek občanům a řekne:„chcete se vozit, takplaťte…“

        Ovšem v tomto případě by měli všichni cyklostezkoví bajkeři platit také…

        Já se domnívám, že nechat si zaplatit darované je vrchol trapnosti…

        • scoty  

         pozn: To že se platí parkovné na přístupových cestách je naopak přirozené, protože z toho místní samospráva musí také něco mít. Mohlo by to být klidně víc.

         Ale to nemá nic společného s financováním samotného provozu SpS.

         • karliner  

          To že se platí parkovné na přístupových cestách k památkám nebo sportovním zařízením je jen důkaz lenosti a neschopnosti samosprávy nabídnout služby (nebo vytvořit pro jejich nabízení podmínky) ze kterých by jí plynuly peníze. Přitlouct na strom značku placené parkoviště a postavit tam obecního blázna, aby vybíral umí každej debil.

          • LRRTM1  

           +1

           SpS by měl fungovat jako způsob, jak vůbec přimět lidi do téhle oblasti přijet. Zkrátka jedičné šance pro podnikatele v cestovním ruchu aby ty lidi, co sem přijedou, doslova odrbali o poslední korunu. Tedy restaurace, wellness, tenis, bazény, ubytování, servis kol, zábava pro děti…

           Tak to funguje všude ve světě. Jen u nás se nezačnou nabízet nové komerční služby, ale začne se zdražovat a zpoplatňovat každá blbost, o kterou někdo jen trochu projeví zájem. Ale snaha o další růst (krom ceny) už se neobjevuje…

           • scret  

            rekneme si to na rovinu, zkus tam vybudouvat wellness za svy a propocitej si navratnost… Pochybuju, ze budes delat charitu, prtze kazdy investor chce sve penize zpatky, idealne co nejdriv… Vybudovani neceho podobneho stoji bohuzel penez dost…

            Zpoplatneni vseho o cem pises,je proto mnohem jednodussi cesta:) Bohuzel tak to je…

            • LRRTM1  

             Jo, já to chápu. Jen mě sere, že to může fungovat všude. Jen ne u nás. … konec konců, tohle je práce místních zastupitelů. Vytvořit prostředí pro takovýhle projekty (pozemky, infrastrukturu), aby to tam táhlo nejen zákazníky, ale taky podnikatele… místo toho je jen zajímá, jak se nafutrovat na něčem, co nějakým způsobem funguje. Ale jestli to bude tak úspěšné i po tom, co budou chtít 200Kč za osobu, to už neřeší :-/

             • scret  

              ja myslim, ze nejakej starosta z horni/dolni je rad, ze je rad a ze z rozpoctu neco poplati – treba oprava chodniku, vystavba kanalizace a jine… A na nejakej SpS se muze…

              Tzn. jsme zase na zacatku nejsou prachy..

              • čel.A  

               No zrovna SpS je pěkný příklad. 1 km za hranicemi v Polsku je postaveny velmi slušný 4**** wellness hotel. Na traily to je na biku do 1 km. Jinak tam platí 20% sleva pro bikery…

           • goofy  

            No hele… I v tom Nemecku nebo Walesu se plati za parkoviste (a prispiva se tim na udrzbu trailu). Tam sice neni zadna baba s nusi a je tam jenom kasicka, ale vsichni plati, protoze to chapou jako samozrejmost.

            Neni v silach obce to nejak resit a pokud se nenajde zadny podnikatel s nejakou urcitou vizi, tak se tezko neco zmeni…

          • scoty  

           Že obec nedokáže maximálně využít příležitost zisku plynoucí z blízkosti tak zajímavého díla jakým beze sporu je Sps je věc jiná. Souvisí to s tím, jací lidé jsou ochotni pro obec pracovat.

           • karliner  

            Tak já to nemyslel jen na singltrek. Je to v Česku skoro všude. Každá díra u nějakého zajímavějšího hradu, rybníku, rozhledny atd. má odtahovku nebo obecního policajta, jehož jedinou povinností je rozdávat botičky a pokuty za parkování.

            • scoty  

             jasně, hajzlovina je našinci tak nějak vlastní…

             ale je to tím, že stát není schopen zaměstnat kvalitní lidi…

            • alinceb  

             Bohužel je to dané celkově mentalitou lidí. Ano, je malá Díra, která má třeba zříceninu hradu, na kterou se neplatí vstup. Nicméně ta Díra se o tu zříceninu stará, přispívá na provoz nebo opravy a na to potřebuje někde brát peníze.

             Tak udělá placené parkoviště, které část nákladů zafinancuje. Jenže český člověk je šetřivý a extrémně vychcaný, takže se snaží zaparkovat všude jinde, jen ne na tom parkovišti.

             Kdyby Díra dala ke vstupu na zříceninu kasičku, aby lidi dobrovolně přispěli, tak by tam nikdo nic nehodil a možná by kasička do pár dní zmizela…

             • goofy  

              Tak! Viz muj prispevek kousek vyse.

             • honhav  

              ja ti nevim, kdyz jedem do rychlebek, nikdo po me nic nechce, stejne si koupim vlezne, nalepku, polivku, proste co jde a na co mam zrovna finance, bydlim pokud mozno v ubytovne stezek, a tim se aspon snazim prispet k provozu…

              • alinceb  

               Ano takhle to bereš ty. Já to beru stejně tak, když jedu třeba na běžky do Jizerek. Zaparkuju na parkovišti, stavím se na jídlo, na běžkách mám samolepku atd., to ale neznamená, že to tak automaticky dělá každý.

               Jednu dobu byla snaha dát stadion v Bedřichově kasičky, aby lidi mohli dobrovolně přispět na údržbu. Dopadlo to tak, že se sotva zaplatily ty kasičky…

              • jeniiiik  

               Já to beru taky jako samozřejmost, měsíční vstupné s páskou a pak pokaždé razítko do kartičky, kafe, buchta, malinovka. Ale někteří kluci co jezdí s náma berou jako samozřejmost že když není ,,závora,, tak není vstupné.

             • karliner  

              Tak by to mohlo fungovat, kdyby parkoviště v 90% (ať nežeru) neprovozovalo s.r.o. s obcí nemající nic společného (ledaže patří třeba bráchovi starosty).

              Btw – mohl bys uvést nějaký příklad toho, co popisuješ, tj. díra se zříceninou bez vstupného, kde obec provozuje parkoviště a z jeho výtěžku se o zříceninu stará? Docela bych řekl, že to je něco jako ideální plyn, víme, jak by to mělo fungovat, ale ve skutečnosti to neexistuje.

              Imho je model následující – památku někdo vlastní a vybírá vstupné (obec to není snad nikde..) a obec k tomu přistoupí stylem „když už ten hajzl vybírá vstupné, tak ať na tom taky něco trhnem“. Pokud obec něco vlastní, tak je to obvykle nově postavená „rozhledna“ (za peníze nějakého operátora a využívaná jako BTS) a když následně obec zjistí, že tam jezdí lidi, zakáže parkování kde to jen lze, omlíkuje nějakou louku v okolí, postaví tam boudu a závoru a vypíše výběrové řízení na pronajímatele. Jak ve většině případů dopadne a kam jdou peníze se můžeš dozvědět z rozpočtu obce (pokud ho lze dohledat :-)))

          • mr.antik  

           snad nechceš aby stát podnikal…

          • kycis  

           Takze nabizet parkovaci mista neni podle tebe sluzba, ze ktere te obci plynou penize? Ta obec dela presne to, co po ni chces :-)Jinak aby obce provozovaly ubytovani, restaurace atd je IMHO nesmysl, to patri do soukromych rukou.

           • karliner  

            Ne. Ohradit obecní louku nebo jiný pozemek a vybírat tam za parkovné nepovažuji za službu (ani za vytvoření podmínek pro poskytování služeb), která dokáže přilákat turisty. Ty ano?

         • scret  

          *1

        • JSt  

         mas na vec zkresleny pohled. stat sam od sebe nic nevybudoval. kvasnicka mu svuj, vpodstate nepotrebny, produkt vnutil.

         kdyby se nejakemu podomnimu obchodnikovy podarilo ti prodat vec, kterou nepotrebujes a ona se ti pokazila, nejspis ji vyhodis, nebudes resit opravu/nahradu.

         pokud bys cilene sel do obchodu, protoze danou vec opravdu potrebujes, a ona by se ti pokazila, budes se ji snazit opet zprovoznit.

         • alinceb  

          Kvasnička sice státu svůj v podstatě nepotřebný produkt vnutil, ale pozitivní vliv na cestovní ruch a tedy i lokální ekonomiku v dané oblasti je prostě neoddiskutovatelný.

          • JSt  

           to beru. proc by ale pak nemohli z vdecnosti prispet na udrzbu ti, kteri z cele atrakce tyji – restaurateri, penzionisti a jim podobni. proc jeste chtit odirat lidi, kteri uz tam sve penize nechavaji jinak? ;-)

           • alinceb  

            Protože jsme v Čechách a jen málokterý restauratér, majitel penzionu nebo benzinky atp. bude ochotný uznat, že mu STpS přinesl obrat a tedy i zisk, o který by se mohl s někým podělit…

            • JSt  

             takze jim na tom nezalezi a pak to popira tebou zminovany pozitivni vliv na cestovni ruch.

             • alinceb  

              Nepopírá. To, že se někomu vlivem něčeho jiného začne dařit automaticky neznamená, že ten dotyčný bude schopen daný růstový impuls podpořit ze svého. A to právě proto, že žijeme v ČR…

             • goofy  

              Hele. podle me nejaky hospodsky nemuze ufinancovat opravu stezek (teda vlastne singltreku). Nejakou „symbolickou“ castku platit muzou, ale nikdy to nemuze pokryt komplet naklady. A jak bys to mezi ty hospodske rozdeloval? Ty jsi bliz trailu, platis 75% z trzby, ty jsi dal, tak jenom 65% a ty jsi totalne z ruky, tak od tebe si vememe jenom 25%?

              • alinceb  

               Z tržby asi ne, spíš ze zisku…;)

               Jura to asi myslel, že by ti hospodští měli mít sami zájem přispívat, aby ten projekt fungoval. To se ale v ČR moc nenosí…

               • LRRTM1  

                Je fakt, že ten problém je i v „kulturnosti“ naší společnosti. V kasičce pak najdeš maximálně šišku (dofejme, že jen smrkovou), a všichni budou rádi, že kasičku nikdo neukradne. Tady každý chápe pojem „dobrovolný příspěvek“ jako příležitost k tomu, mít něco zadarmo.

                Stejně tak provozovatelé penzionů. Na svých webech se všichni prsí blízkostí nástupních bodů na SpS ale pochybuju, že někdo z nich dal korunu, nebo šel s lopatou šejpovat.

                • goofy  

                 Kdyz uz jsi tu daval ten priklad s Rakouskem:

                 velmi pochybuju, ze kdyz nekde v dedine postavili vleky, tak se mistni hned dobrovolne hnali do toho, aby prispeli stredisku na rozsireni arealu a tim nalakali do obce a sveho pensionku vic turistu. Ver, ze i ti Rakusaci se ze zacatku snazi trosku zajistit, zlepsovat sluzby ve svem pensionu a az pak, kdyz to maji poresene, se divaji kolem sebe. Zas takovi Mirkove Dusinove to nejsou

                 • LRRTM1  

                  Nejsou – jde právě o to, aby i pro ně byla ta nabídka atraktivní. Tudíž je oslovit s tím, že v létě je obsazenost našich penzionů v obci pouze 30%, Pokud nám odvedete 5€ za každého ubytovaného, my mu dáme jízdenku zadara… Takže ubytujetete dotyčné za míň, ale vaše pokojské nebudou sedět na zadku a nebudete je platit zbytečně. A šance na získání hostů Vám rapidně vzroste, protože váš penzion bude pro bikery mnohem zajímavější.

                  Vím, je to hodně zjednodušené, ale myslím, že princip je podobný. Nechtít od hospodskejch direktivně 10Kč za každou gulášovku jen proto, že maj knajpu u SpS, ale nabídnout jim i nějakou protihodnotu…

                  • goofy  

                   Jako uz jsem nechtel psat, ale dobra. Podle me srovnavas totalne nesrovnatelne. Jak muzes srovnavat komercni arealy se stamilionovymi obraty se SpS? Ty vazne myslis, ze tech par ecek co dostanou od pensionu jim pres letni sezonu vytrhne trn z paty? Tyhle arealy si pres zimu bohate zaplati svoji existenci. A co kdyz je to treba naopak a arealy nabizeji pensionum za pusu lanovky, at pres leto nezaviraji a nepadaji jim ubytovaci kapacity? Proste tyhle uvahy jsou uplne mimo v souvislosti s SpS.

                   • LRRTM1  

                    OK, nechme to… tohle fakt nemá smysl. Nikdo tu přece nepsal, že ty částky se musí pohybovat ve stejných intencích, jako u šesti kabinovejch lanovek…

              • LRRTM1  

               Mě se líbí třeba model Saalbachu a jejich Joker card. Nevím, jak to funguje ekonomicky, ale předpokládám, že na provoz lanovek a bikeparku přispívají majitelé zúčastněných penzionů výměnou za to, že budou mít daleko větší šanci naplnit svoje kapacity.

               • alinceb  

                To ale mluvíš o civilizované zemi, která prakticky celá žije z cestovního ruchu a má tudíž perfektně propracovaná modely podpory a trvalého rozvoje cestovního ruchu…

                Tohle na Frýdlantsku nikdy fungovat nebude…

                • LRRTM1  

                 No když jsem tam týden pobýval a viděl místní, tak nemůžu nesouhlasit :-/

                 • goofy  

                  Ono hlavne co si budem povidat: jak dlouho to v tom Rakousku trvalo, nez neco podobneho zavedli a nez si to mistni uvedomili? Tyhle veci to je vsechno beh na velmi dlouho trat…

                  • LRRTM1  

                   Tak člověk by si mohl říct, že tam to po válce budovali prakticky z nuly. My už vzory vidíme, nápady můžeme ukrást, EU přispěje… Zkrátka možnosti, které oni neměli. Proto by to mohlo jít rychleji… Důvod, proč to tak není má dvě písmena: ČR :-(

                   Čímž netvrdím, že tady na jihu je to jiný…

                   • goofy  

                    No hele, zas nam tak nekrivd. Me to pripada, ze si to vsichni predstavujete jako Hurvinek valku fakt… Kdyz mas tolik idealu a vis jak to ma fungovat, tak smele do toho. Muzes se toho chopit.

                    • LRRTM1  

                     Já penzion nevlastním… ale čekal jsem podobně moudrou odpověď…

                     • goofy  

                      A co ti mam na to vic odpovedet?

                      • LRRTM1  

                       Nic, dál žít v tom, že je to tu samej sluníčkovej člověk, není co zlepšovat a za současnou situaci může vrchnost v Praze a všeobecná smůla a nepřízeň, severní větry, sucho, déšť…

                       • goofy  

                        Ale vzdyt lidi si tam nestezuji. Zacinaji pomalu vydelavat. Za singl clovek zaplati par kacek za parking jako jinde ve svete a bude. Mozna pak se to rozjede ve vetsim, pribude vic kapacit, pensiony se budou snazit ruch podporit a vzniknou nove iniciativy, ale to chce proste cas. Nic nejde lusknutim prstu a rozhodne to nevyresime tady my.

                        • LRRTM1  

                         Tak pokud vím, tak to začalo diskuzí nad tím, že v místě sílí tlaky na to, aby se ze stezek udělala dojná kráva řekněme přímočaře. tedy platit u vstupu. Já si myslím, že to jde i jinak a je to model pro spoustu lidí příjemnější a přijatelnější.

            • Jenda  

             jenze i v cechach ten ubytovatel plati mistni poplatek za ubytovaneho, v krkonosich dokonce platis i pausal za kapacitu at tam nekdo je ci neni. A tyhle penize muze mistni samosprava nalejt i do projektu ktery jim je prinesly. Podobne i kdyz ne tak primocare je to s ruznejma hospodama a pod. Pokud se nepletu cast dane jde v miste sidla podnikatele, tedy vyssi trzby v hospode → vyssi dan odvedena obci → obec muze aspon neco nasypt zpet. Tady ale je tezky stanovit kolik je ten efekt a samozrejme pokud ma hospoda sidlo nekde o 100 km dal tak ma obec smolika :-/

           • scoty  

            Kolik myslíš že přispívá taková hospoda u běžné cyklostezky státu na její provoz?

            Nebo se domníváš, že je nějaký rozdíl mezi cyklostezkou a singlem?

            • JSt  

             nedomnivam se, ten rozdil tam je zcela zrejmy – bajkpark vs. dopravni komunikace.

             problem celeho singletracku spociva imho v tom, ze nekdo bez penez sehnal jednorazove investora na vec samostatneho zivota obtizne schopnou, jak se nyni ukazuje. evidentne to lidi netahne az tak, aby byli ochotni platit za vstup a tomu cestovnimu ruchu to asi az tak neprospelo, aby byli hotelieri ochotni prispivat na udrzbu.

             • scoty  

              To znamená, že stát si dovolil zainvestovat něco, co za rok už nemusí fungovat?

              • JSt  

               stat financuje spoustu prvoplanovanych provizorii. na tomhle nevidim nic zvlastniho. ;-)

               • scoty  

                SpS je určitě skvělý projekt, akorát špatně prokalkulovaný…

                • bochov  

                 Ja jsem byl vždy proti singltreku a to ne z duvodu že by se mi nelíbila jízda na kole po lese,ale z duvodu,že člověk stratí klid jízdy přírodou na takove komerční projekty se navážou např.prodejci HOT DOGU .Začne se vybírat vlezne vytvoří se eurohospody s europivem atakdále.A ro­mantika je v hajzlu.Ale na druhé straně se musí platit udržba TK musí brat plat každy at si potom vybere.

                 • zat.  

                  tak máš jít vedle tam si daš svijany a maš to made in czech.:-),

         • karliner  

          Člověče, bylo by dobré si vyjasnit, co přesně znamená „v podstatě nepotřebný“. Jestli to jsou věci, které nemáš (nebo nechceš) nebo stavby, které jsou od tvého dvorku daleko atd.

          Protože ať je to veledílo jaké chce, pravdu má alinceb, přitahuje spoustu lidí a spoustu z nich by ani nenapadlo jezdit na kole po lese. Ve tvé optice je v podstatě nepotřebná věc i údržba běžeckých stop, letecké spojení mezi Austrálií a Novým Zélandem nebo to, že Praha má přes Vltavu asi 15 mostů, když by kurva stačil jeden, né?

          • midlander  

           něco jako iphone. nikdo ho nepotřeboval, dokud lidem nevysvětlili, že ho potřebují. :-)

          • JSt  

           miru potrebnosti neurcuju ja, ale my vsichni. na udrzbu nepotrebne veci je problem sehnat prachy. naopak smysluplna zalezitost se uzivi sama.

     • karliner  

      Imho pro závoru a poplatek za vjezd není legislativní opora. Ale třeba mne nějaký právník opraví, na co by to šlo navléct.

      • LRRTM1  

       Určitě by se dal vymyslet nějaký pronájem od LČR za symb. cenu, pak založit nějakou firmu, co to bude mít na starost a bude poplatek vybírat. Pak vymyslej něco jako provozovatelé parkovišť – platíme za parkování, ale parkoviště není hlídané, takže odpovědnost za vykradené auto provozovatel nenese… Takže úrazy by šly mimo ně. A rekreační účel lesa? Volný vstup? Ten by zůstal. přece se můžeme pěšky procházet hned vedle stezky…

       V tomhle státě se už vymyslelo tolik kliček, že bych se vůbec nedivil babce na židličce, co by na začátku každého úseku prodávala vstupenky :-D

       • Jenda  

        zejmena pod smrkem bys musel mit babku pomalu u kazdyho smrku protoze mist odkud najet je opravdu vic nez dost :-)

        • LRRTM1  

         Babky bude zamestnavat dalsi dcerina firma, ktera bude mit sidlo na kajmanskych ostrovech… jak rikam, v cechach je mozne vsechno :-D

       • Axisak  

        Nevím jak chce Singltrek s.r.o., nebo kdokoliv jiný protlačit vstupné za používání stezek, když litera zákona hovoří jasně:

        Podle § 19 Lesního zákona (289/1995 Sb.) má každý právo vstupu do lesa bez ohledu na to, komu les patří, s výjimkou vojenských lesů, chráněných území, školek a plantáží (viz § 3 odst. 2), obor, bažantnic atd., kde režim vstupu určuje vlastník.

        Pokud se tedy místní nesnaží z okolních hor udělat oboru či bažatnici mají smůlu a na národní park to taky nevypadá.

        Ad Rychlebky jde o dobrovolnost, ad Rabenberg platí se za použití parkoviště a je v tom vapka a sprcha zdarma.

        • kolombo  

         Jediná šance, jak vybírat přímo od uživatelů, jsou veřejné sbírky. Třeba veřejná sbírka prodejem nálepek docela funguje, ale je otázka, jestli se vybere dost na celoroční údržbu cest.

         Vstupné na singltrek asi vybírat nepůjde, stejně, jako nejde vybírat vstupné do stop na běžky.

   • Medunka  

    Jak se věc má, viz tisková zpráva, snad to objasní

    http://www.cemba.eu/…-pod-smrkem/

    • kolombo  

     Ono je to i na stránkách té OPS.

     http://singltrekpodsmrkemops.cz/…-vzdy-zdarma

     Kdo ještě máte právo psát na FB Singltreku, tak mu to tam postněte, většina lidí, co si tam dovolila nesouhlasit, tam má zablokované psaní. Ale počítejte s tím, že Vás taky blokne …

    • Vilém  

     Takze klasicky TK, udelame bububu, kde a kdy ja to jen slysel?

     Smejd smejdem zustane.

    • Jituschka  

     Jako poměrně důležité mi přijde hlavně to, že celé singltrek centrum je „komerční firma provozující centrální nástupní místo“. A ne jediný tvůrce stezek, jak se TK prezentuje.

     • mr.antik  

      Aneb jak proti sobě poštvat co nejvíc lidí v regionu :-) Takové trošku kopání okolo, jaktože se najednou lidé okolo singltreku chtějí obohatit nebo přiživit.

      Vždyť to byl jeden z hlavní záměrů a proto se to dělalo v tramtárii a proto to bylo financované ze státního.

     • bochov  

      Ty jsi,ale zapomněla,že TK je cyklisticka celebrita nejvyššího stupně neboť přiští rok zvítězí na TdF a to bez dopingu

    • jecnak  

     Stale je stejne vychcany. Slusneji to napsat neljde.

     • scret  

      *1 jak jsem psal uz drive, xindl zustane xindlem!!!

     • Peslezedirou  

      Na FB jsem koukal jak spousta lidí sdílí jeho článek, většina o historii cemby a sps nic neví, nechodí na B-F. Jsou na straně rytíře TK, který vzdoruje politické moci…

      • jecnak  

       Mozna by stalo za to sdilet na FB tohle vlakno. Ja FB nemam.

      • p@X  

       Taky o historii ani významu zmíněné instituce nic nevím, mohl by to někdo sepsat?

   • VeVe  

    Primárně je to celé uměle vyvolané, kauza o ničem, jen lež a před tou se velmi špatně brání. TK sleduje jiný cíl, tak si počkejme jaký. Připravuje si živnou půdu a jistě se za nějaký čas ukáže o co vlastně jde.

    • scret  

     *1

    • midlander  

     Jediný co mě napadá je získat zástupce v o.p.s. poté, co bude (nejspíš) vyměněna HH. Pod argumentem „My hodně přispíváme, máme právo na kontrolu nad tím jak jsou naše příspěvky využívány.“ A když ho mít nebude, zveřejní zprávu „Byli jsme vyšachováni, máme zprávy že proto, aby se peníze určené na údržbu mohly vytunelovat neznámo kam. Vždyť si vemte kolik se vybralo peněz a nikde to není vidět… bohužel milí bikeři to nemůžeme ovlivnit, i když bysme se pro vás nejradši roztrhali… vaši trojjediní“.

     • jecnak  

      Taky si myslim, ze odtud vitr vane.

     • kolombo  

      Není normální, že nájemci pozemků a sponzoři, mají zástupce ve vedení o.p.s.

      Nevím, kolik je rozpočet té o.p.s., ale 100 tisíc není tolik, aby si přispěvatel mohl nějak vyskakovat.

      Počkáme, jestli nám pan ředitel o.p.s. zveřejní ty VZ, jak slíbil, a uvidíme, jak to mají.

      Osobně si myslím, že pokud se Singltrek s.r.o. dohodne, že si najmenuje někoho do správní nebo dozorčí rady o.p.s., tak proč ne. Ale těžko může HH nebo TK zastupovat ČeMBu.

      • karliner  

       Když to Čembě nevadilo, tak v čem je problém?

       • kolombo  
        1. Když se ustavovaly orgány té o.p.s., tak bylo jiné rozložení lidí jak

        v ČeMBě, tak kolem singltreku.

        1. Ta o.p.s. mi přijde tak trochu nedotažená, co se její vnitřní

        organizace týče i co se týče prezentace navenek.

        1. Já myslím, že současné ČeMBě to vadí, ale do vypršení funkčního

        období SR, toho s tím moc dělat nešlo.

        • karliner  

         Mi potom vysvětli jak je možné, že vyměnit svého člověka ve správní nebo dozorčí radě třeba ČEZu trvá asi tak minutu a v nějaký sranda organizaci to nejde dva roky? Asi ten ČEZ na rozdíl od správce singltreku má špatně sepsanou společenskou smlouvu, ne?

         • kolombo  

          A proč Ti to mám vysvětlovat ?

          Asi se nepočítalo s tím, že by bylo třeba někoho odvolávat, takže to ve stanovách nebylo :-(

         • VeVe  

          Je to sepsané tak, jak to je a my jsme s tím nic udělat bohužel nemohli. Ovšem funkční období končí, tak ke změně konečně dojde.

      • scoty  

       Tak zatím nám pan ředitel nebyl ochoten sdělit ani to, na kterých místech trailu se v létě pracovalo a s jakým výsledkem…

      • midlander  

       Tak tady je dost málo věcí normálních. :-)

  • jecnak  

   Hlavne si myslim, ze by stalo za to vyjadrit SPS podporu na info@singltrek.cz , aby se „nebali“ a vedeli ze na ne myslime. Ze?!

   • midlander  

    Rozjíždí se to dobře. Tak schválně, kdy dojde na žalobičky. :-)

   • kolombo  

    Mandát současné správní rady končí 29.11.2013.

    Ale za o.p.s. vystupuje její statutární zástupce a tím je ředitel o.p.s. Takže pokud se TK a HH rozčilují, že je nikdo neinformoval, tak vystupovat za o.p.s. může ředitel a ptát se na to správní rady nemusí.

    Nevím, jak ta o.p.s. funguje, její mediální výstupy jsou nulové a informace o činnosti moc nepodává :-(

    ČeMBu tam, do 29.11.2013, zastupuje HH a její vztah s ČeMBou není nejlepší.

   • Jituschka  

    Dříve tohoto roku: http://www.singltrekpodsmrkem.cz/…e-na-stezky/

    Za zmínku stojí zejména tyto věty:

    Dobrovolné vstupné by narušilo dosavadní rovný přístup na stezky, objevilo by se vydírání a šikana těch, kteří by z nějakého důvodu nemohli nebo nechtěli zaplatit.

    Cože? Vydírání, šikana za dobrovolné vstupné? V jakém světě to Tomáš, Petr a Hanka žijí??

    A dále:

    Zpoplatněné úseky rekreačních stezek představují hrozbu v rizikovém managementu stezek. Běžně se počítá s tím, že pobyt v lesním prostředí je na vlastní nebezpečí. Jak by však soudy rozhodovaly v případě, že si uživatel přivodí úraz na stezce, na kterou si předtím zaplatil přístup?

    • mr.antik  

     Šéfovat na Nově, hned ho beru :-)

     • goofy  

      +1! :-D

     • jecnak  

      Nj, ale musis vzit Tomáše, Petra a Hanku. :-D

     • karliner  

      Hlavně bys potom musel vypočítat, kolik by to vstupné za rok vyneslo, kolik by za to šlo koupit Fabií a jak dlouhou by utvořily řadu, zaparkované za sebou.

      • bleach  

       kolik fotbalovych hrist je celkova delka singltreku?

       • Pijer  

        Když beru podle pravidel střední délku, tak je to necelých 747 hřišť.

        Pokud by jsi však měl na mysli střední šířku, tak je to neskutečných 1141 ;-)

        • Jenda  

         jeste spocti plochu, stredni sirku singlu ma urcite TK normovanou :-)

        • karliner  

         A kolik bazénů olympijských rozměrů by naplnila voda ze všech louží na singltreku?

         • Pijer  

          Žádný, na Singlu díky jeho jedinečné a patentované technologii žádné louže ani být nemohou – jestli vyslovíš, nebo si alespoň pomyslíš, něco jiného, tak budeš vymazán a odstřihnut z jejich FB a možná i dehonestován a prověřován ochrankou s pistolí za pasem.

          • scret  

           to neni pravda, ted tam naopak louze jsou z duvodu, aby to bylo zabavnejsi:)) doufam jen, ze jim v lete nevyschnou, aby zas TK nemusel menit PR nebo nedejboze ty louze plnit vodou:))

          • bochov  

           Pamatují doby kdy odvodnění stezek se řešilo tehda do toho mluvil jeden stavař,ktery to dělal profesionalně ale velky TK měl svou představu a titul z americke univerzity a ted sklízi uspechy.

   • scret  

    libi se mi tenhle odstavec:)

    „Místo toho by měla Singltrek pod Smrkem o.p.s. podle předmětu tajných jednání zalepovat své neefektivní hospodaření výběrem vstupného od návštěvníků? A nás i nadále udržovat v situaci, kdy stav stezek nijak nemůžeme ovlivnit a budeme se tak jen dívat, jak stezky chátrají, přičemž na tento způsob údržby ještě finančně přispíváme nemalou částkou prostřednictvím nájmů z pozemků pod Singltrek Centrem.“

    Takze jestli to chapu dobre, pro TK a jeho bandu je nenormalni, ze musi platit najem za pronajate pozemky pod a okolo centra, kdyz to vyuziva ke svymu podnikani??:))

    Je az zarazejici, co se dnes ve svete deje:)))

    A celkem by me zajimala ta „nemala castka“…

    • Kubiczech  

     Sakra, ti ten Kvasnička nějak leží v žaludku, když si to vykládáš takhle. (: Spíš se pozastavují nad tím, že jejich peníze, které by měly být použity na smysluplnou údržbu trailů, jsou vyhazovány za neodbornou údržbu trailů. Nic víc v těch blábolech nevidím.

     • scret  

      chapu to tak – TK se rozciluje, ze musi platit najem, penize z najmu jdou „firme“ na udrzbu a ta firma neni jeho a tudiz nema to spravne knowhow… a tudiz neni uzavren kolobeh, ze TK by platil najem a penize z najmu by sly jeho firme na udrzbu:)

      A pokud to za tim nevidis, pak budes az vetsi idealista nez ja:)

     • Vegan  

      Ti „neodborni“ udrzbari, ale maji narozdil od TK certifikat o tom, ze absolvovali skoleni IMBY a vedi ktera bije. Tedy te IMBY ktera celou tu metodiky kdysi davno vymyslela a dala SPS broznovou certifikaci Ride Center. A jsou to ti sami „neodborni“ udrzbari, kteri „neodborne“ opravuji louze, ktere tam nejdriv podle TK nepatrili a ted patri, mostky na kterych se uz prizabilo nemalo lidi a to vse samozrejmne „odborne“ vystavel TK…

      • scoty  

       Je mi vcelku jedno, kdo odpovídá za údržbu = udržení standardu. Jisté je, že se mu nedaří…

       • Vegan  

        tak si vem dva lidi na to kolik toho tam je a kolik vad je tam primo z vyroby, kaluze a spatne lavky, atd…

        • scoty  

         Samo je to málo, ALE letos v létě jsem tam neviděl jedinný správně odvodněný úsek, tráva a šlahouny do půl stezky,

         lavice trailu splavené korytovým efektem, nedoplněný zásyp atd.

         Od října 2012 do července 2013 šla kvalita o 30%dolů…

         • scoty  

          Ještě doplním, že SpS považuji za skvělý počin (natrasování atd.), ovšem absence kvalitní údržby již začíná kazit celkový dojem…

          • jecnak  

           A jedinou kvalitni udrzbu umi jedina spravna firma.

           • scoty  

            Mně je úplně šumák, KDO to servisuje. Záleží pouze na tom JAK a KDY.

            Když tam jedu 1×/rok 600km z Brna tak očekávám že najdu alespoň to samé co minule…

            Jestliže uprostřed sezóny U sudu neseženeš pumpičku, trail je plný vody, do zatáček nevidíš přes porost a na Centru mají jednu polévku, tak je někde něco kua špatně…

            A to nemluvím o tom jak na nástupních místech pomlouvají jeden druhého…

            • Baba-Ji  

             ha, konečně se tam vyplati tahat celopero! :D

            • JSt  

             pumpicku mas nosit svou. :-P ze do tocek neni videt je celkem normalni vsude. to by tam museli instalovat vypoukla zrkadla. ;-) proti trejlu plnem vody si muzes nakoupit blatnicky. ;-) polivka je vpohode, nemusela by byt ani ta. pomlouvani jsem behem navstevy nezaznamenal.

             na cele atrakci mi vadi neco uplne jineho nez jeji soucasny fyzicky stav. ;-)

            • mr.antik  

             Někde by se pod pojmem údržba mělo rozumět trail komplet předělat.

             • Medunka  

              Asi tak nějak.

              Pokud neuděláš při stavbě baráku pořádně základy, budeš pořád opravovat a nikdy to nebude ono, nejlepší zbourat a postavit znovu. Takto se dají charakterizovat některé úseky na SpS úplně čistě.

              Házet špatnou práci na údržbu jen na správcovskou organizaci je chyba. Zodpovědnost nese i stavitel, který si asi myslel, že o údržbu se bude starat on a budou se mu sypat peníze do kapsy a připravil si takto půdu na pravidelný příjem. Ale není tomu tak, tak proč nehanit práci jiných …

            • Peslezedirou  

             Hm, to je fakt moc vody :-/

            • kolombo  

             Já svačím na Hubertce :-)

         • Pijer  

          Ber to z té lepší stránky – zas to teď není tak sterilní a stezky se více přibližují představě stavitele a to „přírodě blízké stezky“ ;-)

         • Vegan  

          sic nevim co to je lavice trailu, ale pokud beres dosypani povrchu tak to neni uplne idealni delat to opravdu neni pumptrack a kazdy trail si sedne jde spise o to odvodneni a opravu mist kde byla tezba, pripadne odstranovani konfliknich mist a v nejhorsim pripade pretrasovani tam kde puvodni trail nebyl veden idealne. A take ber v potaz ze skoleni bylo ted na podzim a hlavne udrzbu TK nedelal nikdy! to je dulezite si uvedomit, ops je od zacatku jako servisni organizace

         • JakeF  

          Vyasfaltovat a vykácet všechno kolem stezky do 3 metrů, hlavně stromy, takhle je to jen otázka času, kdy se o některej někdo zabije. Takhle je to fakt k hovnu, člověk se silničkou aby se bál defektu…

     • roman 3D  

      jo, čembouni čembounům:-)

    • Ruprt2  

     Já myslím, že oni tam jsou schválně, aby pomohli a přispěli na údržbu, jinak by taky mohli platit pronájem někde úplně jinde, že jo?

     A SpS by z toho nic neměl pochopitelně.

    • jecnak  

     Prvni predstavec prece jasne hovori o tom, ze na singlu je malo kaluzi. Toto je zavineno spatnou udrzbou. Druha veta je stiznost na vysoky najem za pozemek po singletrack centrem.

    • Jituschka  

     Hodně mi to připomíná tohle: http://www.youtube.com/watch…

    • ouvagadougou  

     Ta „nemalá částka“ je 100 tis. ročně, z toho 35 tis. je vlastní nájem za cca 1 ha lukrativních pozemků a 65 tis. je příspěvek na vlastní údržbu stezek, což je cca 15% potřebných financí na celosezónní údržbu.

     • drbo  

      Diky za zveřejnění.

     • Pijer  

      Šest tisíc za měsíc, to je tedy ranec. Za to se toho opravdu moc neopraví :-(

     • scoty  

      65 tis. je příspěvek na vlastní údržbu stezek, což je cca 15% potřebných financí na celosezónní údržbu

      Zajímavá formulace.

      Znamená to že se vybralo na údržbu jen 15% potřebných prostředků, nebo je to 15% z vybraného?

      No tak jako tak je to vcelku nic neříkající údaj. Pro někoho je to moc a pro jiného málo…

      Pokud bych chtěl něco zveřejnit tak:

      • tohle se podařilo vybrat
      • tady jsme to investovali
      • zde jsou fotky úseků před a po údržbě
      • dělalo to tolik lidí, pod dohledem toho a toho
      • zapojili jsme tolik a tolik nezaměstnaných
      • atd, atd
      • Pijer  

       Jsou to jednoduché počty, stačí vycházet jen z cen materiálu a dopravy.

       Ať se to dobře počítá, tak ber tunu štěrku á 200,– a 25,–Kč/km. Z toho vychází, že tenhle příspěvek je tak na dvě tatry štěrku měsíčně a to v tom není následná práce s rozvozem po singlu :-(

       • scoty  

        Tak jestli to je 15% z vybraného, tak vybrali na údržbu cca 0,5 mega. Bylo by zajímavé zjistit, co se jim za to v sezóně podařilo udělat, a kolik peněz by si představovali, aby to bylo dost…a hlavně, aby to bylo na trailu víc vidět…

     • kolombo  

      Myslím, že by se tyhle informace měly dát zjistit z výročních zpráv o činnosti o.p.s., pokud by se obtěžovala je zveřejnit.

      Pro mne je hospodaření o.p.s. dost neprůhledné. Ono je asi neprůhledné hospodaření více subjektů, ale ty ostatní nejsou o.p.s.

      • ouvagadougou  

       Souhlasím, velká chyba, to se musí napravit, do 30.11. budou obě výroční zprávy (-11 a –12) na webu.

     • Seky  

      Cože??? Cože??? Mám asi vlčí mlhu před očima. Vy platíte nájem 10 kč za 1 m2 za rok a ještě máte tu do nebe volající drzost si stěžovat, že je to drahý? Prober se hochu, tahle cena je skoro zadarmo. Na to, že tam provozujete komerci je ta cena malá i kdyby byla za měsíc. Takovejhle nájem platím za kousek lesa kde jsem si vybudovali s kámošema tréninkový paintballový hřiště (nekomerční). Co nám dalo práci vůbec jen sehnat někoho, kdo by byl ochotný za takovýhle mrzký peníz nám to pronajmout. Jinak standartní představy všech koho jsme poptávali, bylo kolem 100 kč/m2/rok. V 10 kč/m2/rok jsem skoro ani nedoufali. Samozřejmě hřiště jsme si museli vybudovat sami a za svý a udržbu toho kusu lesa taky provádíme my. Takže bejt váma zklidnil bych vášně a radoval bych se z toho jak málo tam platíte.

     • scoty  

      O té údržbě jsme se toho mnoho nedozvěděli…

      Hlavně, že se řeší nová nástupní centra.

      • lumyr  

       Hele co jse tu četl, tak ty si pod pojmem „údržba“ představuješ jen dosyp štěrkem nebo i něco jinýho?? Nepřijde mi, že by stezky nebyly sjízdný na MTB..

       • scret  

        nezlob se, ale evidentne sis to tu neprecetl dobre…

        • lumyr  

         Scoty tu jen omýlá věty o údržbě na stezkách, za který se neplatí, na nástupnícj místech vyžaduje pumpičku a větší výběr polévek. Do zatáček ideálně zrcadla a kaluže na trailu jsou problém č.1 .. Nechci tu nic obhajovat, ale servis na stezkách si představuju asi trochu jinak..

         • Atilla  

          Sorry pane, ale když i mě (jako člověka co jezdí nejčastěji v dešti a nebojí se řádně vykoupat ve sračkách) serou všudy přítomné (místy až nad náboje sahající) kaluže, tak už bude asi něco špatně. Nevím jak by se tvářila, žena kdybych jí tam vzal na 3km projížďku potokem, malé bych asi musel pořídit na kolo potápěčské brýle a šnorchl.

          • scret  

           *1:)

          • lumyr  

           Hádat se nebudu, já tam byl naposledy letos v červnu a nic z toho popsanýho se nedělo. Jen mi tu přijde úsměvný, jak si pořád omýláte údržbu něčeho, co je ZDARMA, jezdit tam nikdo nikoho nenutí. Naopak mi přišlo, že se o to, v rámci možností, někdo stará. A rozhodně fotka co vložil Scoty není o loužích, který tu popisuješ, navíc se asi jedná o ojedinělá místa a mohl si na ně, třeba zrovna TY, upozornit.

           • Atilla  

            Ojedinělá místa?! Myslíš komplet celou modrou? Byl jsem tam 2× a už mě tam neuvidí ani kdyby mě za to zaplatili. Teď si představ, že tam jedeš s rodinou na výlet 200km- to taky není rozhodně zadarmo. Prostě když to srovna s RS, tak ty vyhrávají na plné čáře a jsou daleko bezpečnější.

           • mr.antik  

            já tam letos kvůli tomu nebyl ani jednou…ale z vyprávění vím, že se bohužel nic nezměnilo.

            • lumyr  

             Tak já tam taky nemusím víc jak 1× za rok (RS jsou z mého pohledu zábavnější), ale prostě mi nepřišlo uplně pravdivý tvrzení, že se tam nic neudržuje. Možná jsem měl kliku na počasí a mělký louže.

             • mr.antik  

              ty louže tam opravdu nejsou údržbou :-) To se jen ten týpek z walesu mstil za Š 120, které se tam za komančů vyvážely.

           • scret  

            co je prosimte zdarma? SpS? udrzba?

            • lumyr  

             sps

             • scret  

              ale to neni zadarmo!

              • lumyr  

               ?? nechápu, vstup (vjezd) na stezky není za poplatek..

               • scret  

                ta stavba jako takova zadarmo nebyla… Vstup, jak uz tu bylo napsano, ani nemuze byt zpoplatneny…

                Jinak podle vseho mel byt SpS bezudrzbovy, prave kvuli te bajecne technologii… A najednou udrzbu potrebuje a cirou nahodou TK ma firmu na udrzbu…

                • lumyr  

                 Finance na stavbu nikdo nezpochybňuje, na druhou stranu, když na sps ročně přijede 25tis lidí, tak to na stavu stezek taky něco zanechá. Jestli mají nebo nemají být bezúdržbové nevím, ale jeto nesmysl, nic takovýho není. Někde jsem tu viděl napsanou částku ani ne 100tis co se vybralo (netuším jak, asi jen to parkovné) na údržbu, což mi v tomhle počtu lidí přijde směšný. RS mají tohle, formou těch samolepek, vymyšlený mnohem kulturněji.. Pořád si ale myslím, že je údržba, v rámci možností dobrá. (když to porovnáváme pořád s RS, tady je co se týče km stezek, mnohem větší rozdíl..)

                 • scret  

                  kdysi v historii TK hlasal, ze kdyz je singl dobre udelany, udrzbu nepotrebuje. Ted se ale situace otocila a najednou je udrzba potreba…

                  Tady se ale jedna o osobu TK a spol. Ucelovou lzi se snazi vyvolat strach, obavy a paniku…

                  U RS tohle nikdy nebylo, poplatek je dobrovolny…

                 • mr.antik  

                  Otázka je, co je je údržba a co je náprava chyb. Některé úseky byly navrženy a postaveny kvalitně, některé dost horkou jehlou a už od otevření nefungovaly a jediný řešení není údržba ve smyslu dosypat, udusat, ale dost předělat. Viz scotyho obrázek výše.

         • scret  

          Ale on by ty louze asi nikdy nikdo neresil, kdyby TK a jeho banda nehlasali to spravne americke knohow na vyrobu singlu, bez louzi, se spravny naklonem, zatackama atd.

          Vyber z jedny polivky mi osobne nevadi:) Pumpicku beru v nejakym takovym centru jako samozrejmost…

          • Atilla  

           To jsem zapomněl dodat, že tě nejvíc nasere když dorazíš totálně promočený a v letáčku se dočteš o uber technologii bezúdržbových stezek postavených tím jediným správným způsobem. Měli kliku, že mi hubu zacpali pořádným flákem masa a dobrým pivem- to jediné musím pochválit.

           • scret  

            :)

            No a kdyz to nevyjde a prijde se na to, ze ta uber technologie zklamala, nebo minimalne ten, kdo tenhle uber projekt stavel nebo planoval, tak se do sveta roztroubi, ze bajking prece neni sterilni sport a ze nejaka ta louzicka vlastne poskytuje dalsi radost z jizdy:)))

            Herr Goebbels by jen zasnul…

     • scoty  

      Tak jsme se o údržbě (odvodnění, prosekání, fotky atd.) na SpS v červnu 2013 nedozvěděli nic…15 kaluží na 10m a zarostlý trail vás evidentně zanechává klidnými…

      Začínám si pomalu myslet, že jsi se sem narychlo zaregistroval jen proto, abys zveřejnil výši poplatků jedné firmy, bez srovnání s ostatními, kteří na trailech profitují, zejména ze strany obce Libverda…

      Vzhledem k tomu, že 8 z 10ti návštěvníků, které jsem v červnu potkával v Lázních Libverda byli bajkeři, bych očekával z vaší strany trochu jiný pohled na věc.

      • Jituschka  

       Když to máš těžký. Někdo (s.r.o.) přijde s návrhem, že postaví supr bezúdržbový traily, ze kterých bude mít příjem celá oblast. Tak ty si řekneš super, vyčlením pro to v rozpočtu adekvátní finance, připravíš si rozpočet na příští rok podle těchto informací, najmeš na údržbu člověka, propočítáš přibližné náklady na materiál a pod. Jenže ouha, po roce se ukáže, že ten někdo (s.r.o.) ty traily postavil trochu blbě,že se o ně musíš jako o.p.s. za ně zodpovědná starat o trochu víc, na některých místech je skoro předělat (louže, klouzající lávky, stezku kterou odnesla voda…). Navíc ten někdo (s.r.o.) se s tebou nechce v klidu domluvit, lže, zastrašuje a nedá se mu po předchozích zkušenostech věřit, že jeho úmysly jsou čisté a nezištné.

       Na webu s.r.o. singltrek se píše mj toto: Stezky nesmí přinášet neúměrnou finanční zátěž pro místní samosprávy. Stezky stavíme tak, aby vyžadovaly minimální nutnou údržbu.

       Zdroj: http://www.singltrek.cz/nase-kredo/

       • scoty  

        Ty tedy naznačuješ, že po třech letech provozu singltreku je systém financování údržby nefunkční?

        Mně děsíš…

        • kolombo  

         Já myslím, že přesnější bude říci, že se nenaplňují předpoklady o bezúdržbovosti a navíc, vzhledem k politice seškrtávání veřejných výdajů, asi není tolik peněz v rozpočtech okolních obcí.

         Znám to z jiné o.p.s., příspěvky od státu a obcí klesají všude a musí se hledat doplnění peněz odjinud.

         Určitě je lepší říci si o příspěvek spokojeným uživatelům, než nechat stezky chátrat. Když to funguje v zimě, tak to může fungovat i v létě, ne ?

         • JSt  

          co funguje v zime?

          • scoty  

           Běžkaři si platí rolbování magistrály.

           Nejen že přijedou, ubytují se atd. ještě musí trapně přispívat státu …to je bída…

           • kolombo  

            Jizerskou magistrálu upravuje stát ?

            • lumyr  

             V mnoha případech se na údržě stopy podílí obec (stát) + soukromníci (chataři). Tenhle model je podle mě správný, i když asi ne vždy použitelný..

           • JSt  

            nevim o tom, ze by se nekde muselo platit vstupne na magistralu.

            • kolombo  

             V ČR ne.

             • JSt  

              vidis teda, ze to tak ani v zime nefunguje. ;-)

              • kolombo  

               Asi si poněkud ztratil přehled o čem se diskutuje :-)

               Povinné příspěvky možné nejsou, dobrovolné celkem fungují.

               Když tak si to přečti vícekrát, když to jednou nebude stačit :-)

               • lumyr  

                Nevím jak moc dobře to funguje, ale loni jsem četl, že zrovna v krkonoších měli s financováním problém. V článku se i psalo, že krnap zjišťuje možnost jak za využívání stopy inkasovat peníze.

                • kolombo  

                 No, on to zjišťuje leckdo, ale zákon to neumožňuje.

                 Kdyby to šlo, tak se na běžkách bude, v upravených stopách, platit určitě. Ta úprava je neskutečně drahá záležitost.

                 Ale ono to má i odvrácenou stránku. Když se bude platit, tak vzrostou požadavky na úroveň upravení a to je někdy problém. Vem si, jak dopadla předloni Jizerská 50. A to ty rolby jezdily skoro nepřetržitě :-(

                 • mr.antik  

                  Pokud by se v Jizerkách neupravovalo vůbec, přijede tam kromě silvestra někdo?

                  • lumyr  

                   Asi tak.. Myslím, že formou parkovnýho, platbou za ubytování vč. vzdučného a zastavení se přes den na jídlo a pití, člověk nepřímou platbou odvede poměrně velkou částku. Pokud by se tratě neupravovaly, tak to nejvíc poznají podnikatelé a obce… Jen to pořád nejsou schopný pochopit :D

                 • karliner  

                  Kdyby se za vstup do stopy platilo, tak by se to tam asi brzy změnilo v arénu MMA, protože když vidím, jak tam většině hustokrutopřísných skaterů nestačí těch asi 6 metrů na šířku a stylem „dirigent“ dokáží spolehlivě ničit obě krajní klasické stopy najednou :-)))

                  • mr.antik  

                   Tak mezi stopama je na spoustě míst v jizerkách dost málo na pořádný skejt, to ti potvrdí každej. Letos kupuju klasičky.

                   • roman 3D  

                    a kvůli tomu mám nanogripy, sice se na přemrzlým sněhu klasicky trošku víc nadřeš ale zase na druhou stranu se na tom dá občas i slušně přibruslit

                    • mr.antik  

                     Tak letos chci nahoru častějc a chce to trošku střídat. Ale ne v rámci vyjíždky

                   • alinceb  

                    +1

                    PS: Ale klasičky nekupuju…:)

                   • karliner  

                    Ale jo, s tím souhlasím, jen si představuji tu situaci, jak si nějakej prchlivější běžkař (a že se jich najde…) zaplatí vstup do stopy, do který mu imrvére budou hamtat skateři. A naopak.

                    • mr.antik  

                     Bude aspoň trošku větší tlak to řešit. Občas mi přijde že třeba kvůli pár úzkým místům se udělá úzkých několik kilometrů

                     • lumyr  

                      No mě zase přijde, že v Krkonoších už na spoustě míst ani stupu na klasiku nedělají, a když tak jen v jednom směru.

                      • karliner  

                       Kde třeba? Co já vím, tak na Mísečkách je v jednom směru, protože většina okruhů je jednosměrných a nad Pecí ty okruhy nějak zacházejí na úbytě. Jestli jsou někde jinde (Harrachov??) strojově upravované cesty nevím.

                       • lumyr  

                        Máme chatu na černý hoře (dřív jsem i poblíž vyrůstal), takže v téhle lokalitě. Poslední rok, dva to v téhle oblasti docela pozoruju. Stopu např. z Tetřevek nahoru směrem na Rennerovky jsem tam tuhle zimu neviděl..

                      • mr.antik  

                       Jak kde, každopádně bruslí se tam parádně, aspoň Harrachov/Rokyt­nice, Mísečky, co znám já. Akorát tam zas místy choděj pěšáci a zanechávaj za sebou slušný voraniště.

                     • karliner  

                      Asi není jasná hranice, kam až při rozšiřování jít. Když se to rozšíří tak, aby se tam pohodlně vešli skateři a dvě stopy po krajích, za chvíli to bude někomu zase málo.

                      • mr.antik  

                       Na max co cesta a rolba dovolí :-) Konkrétně třeba můj oblíbený kopec od Smědavy na Knajpu – dole je to užší a ve střední a horní část držej stejně úzkou stopu a na vnějšku ještě třeba na každou stranu 60cm plochy k ničemu. Vím že to závisí na podmínkách, ale ty byly třeba loni v pohodě.

                       • kolombo  

                        Zkusím se na to odpoledne zeptat a přidám sem zprávu, jestli jde měnit rozestup trasovačů na klasiku.

                        Ona to ta rolba dělá na jeden průjezd a na J50 se dává ještě jeden trasér na střed.

                        • mr.antik  

                         Určitě na hlavních úsecích je to širší, co obnáší změnit rozestup, to netuším

                        • kolombo  

                         Z rolb, které má JOPS k dispozici, umí měnit konfigurace trasérů jen jedna.

                         Takže záleží na tom, která jede tu danou trasu a také na tom, jestli obsluha vyhodnotí podmínky trasy tak, aby se vyplatilo rozšířit prostor.

                         • mr.antik  

                          Jasně, až to nastane, budu konkrétnější… Nebo bych udělal stoupání od smědavy jen jednousměrnou stopu (nahoru) :-)

                 • scoty  

                  Já jsem přesvědčen o tom, že stezky, singltreky, běžecké stopy a pod. by měl hradit a propagovat stát. Byla by to jedna z jeho nejlepších investic.

                  Ad práce na SpS:

                  Nechápu proč vedení o.p.s. nevydá třeba zprávu kde bude:

                  • singltrek je po třech letech provozu opotřebován, vyjezdila se koryta,bere ho voda, srážkově nadprůměrný rok ke zlepšení stavunepřispěl…bla, bla
                  • peněz na údržbu máme málo protože…bla,bla­..ALE letos se námpodařilo opravit alespoň úsek od …do, který považujem za zvláštěoblíbený, a také jsme křovinořezem prořezali bujnou vegetaci na stranáchtrailu…bla, bla
                  • zde obrazová dokumentace…bla,bla
                  • lumyr  

                   No myslím si, že by se na tom měli podílet i místní podnikatelé. Co si budeme povídat, díky tomu svojí živnost provozují..

               • JSt  

                jednou napises:

                Určitě je lepší říci si o příspěvek spokojeným uživatelům, než nechat stezky chátrat. Když to funguje v zimě, tak to může fungovat i v létě, ne ?

                ja podotknu:

                nevim o tom, ze by se nekde muselo platit vstupne na magistralu.

                podruhe napises:

                V ČR ne.

                a ted mluv. ;-)

                • midlander  

                 někdy už s tim trolenim nejsi zábavnej, ale únavnej. ;-)

                • kolombo  

                 Pokud je pro Tebe dobrovolný příspěvek totéž, co povinné vstupné, tak máš trochu problém s chápáním.

                 Jsi asi poslední, kdo to nepochopil, zapracuj na sobě …

                 • Black knives  

                  To ale „dobrovolný“ příspěvek musí být opravdu dobrovolný. v Rychlebech se bikerům dost dává najevo, že je žádoucí to vstupné zaplatit. Tohle tady ale jaksi nikdo nezmínil. Já na jednu stranu Pavla chápu, má velmi těžkou hlavu z toho, jak to vše ufinancovat, a nezkrachovat, ale je to prostě jen o základních dvou směrech filozofie pojetí vstupu na klikatou pěšinku. Nikdo z dotyčných není majitel, ani pronajímatel stezky, tudíž to nepatří ani Kvašákovi, ani Horníkovi. Jejich stavby stojí na pozemcích státu, potažmo lesů čr, potažmo církve(tuším, že ten fenomen je v Rychlebech). Tedy, vybírání poplatků mi přijde prostě zásadní problém vzhledem k budoucnosti stezek ve stylu cross country. Což je více singl pod smrčkem, než bikepark bez lanovky-Rychlé bych. A tady je to precedens, kde obě strany sporu povedou asi vleklou zákopovou válku, neb je to o penězích(to je v pořádku, každému člověku přeju výdělek),a o nastavení směru, jak to bude vnímáno dalšími subjekty do budoucna. politici, lesáci, ochrana přírody.

                  co se týče již fungujících bikeparků s LANOVKOU, tam je to jednoduché, platí se za vyvezení zadku směrem nahoru. Ale tím se z toho stávají zábavní centra pro bohatší část populace. U singltreku mělo být prvotní možnost putovat krajinou po pěkné stezce.

                  • K2  

                   V tomhle je zakopaný pes:

                   • stezky je potřeba udržovat (zima jistě napáchá hodně škod, které jepotřeba opravit)
                   • Bikeři také uvítají jejich rozšiřování (např Flowtrail Rychlebky) arozšiřování služeb něco stojí

                   Někdo na to přispět musí: Buď kraj,město,obec kvůli zvýšení turistického ruchu, nebo skupina podnikatelů, která na tom profituje (ubytování, hospody a pod)

                   Nemám problém zaplatit dobrovolně příspěvek (případně někdo dorazí na brigádu), pokud jsem se den dva dobře bavil a vidím za tím obrovský kus práce + nadšení (Pokud se na to ti, co to udržují vyserou, tak do 2–3 let to nebude sjízdné a na lokalitu se zapomene…To fakt nechci

                   • scoty  

                    To je pravda, už nyní ubývá z trailu cca 2cm hmoty ročně…

                 • JSt  

                  naopak jsem pochopil, ze tebou navrhovana vec nefunguje. ;-)

          • kolombo  

           Dobrovolné příspěvky spokojených uživatelů, je to tam napsané.

           • scoty  

            tak to jo, jsem si myslel, že to je součástí parkovného..

            • kolombo  

             To by se toho moc neupravilo :-(

             Navíc, ne každý provozovatel parkoviště v JH přispívá na údržbu magistrály.

            • alinceb  

             Nejen – mrkni na web Jizerské o.p.s. – odkaz výše

         • scoty  

          Bezúdržbovost měkké stezky v mokrém lese po průjezdu 10ítek tisíc bajkerů? To si přeci nemůže myslet ani největší najivka.

          Již po roce bylo jasné, že to bez řádné údržby prostě nepůjde.

          To že se to neřešilo je nepochopitelné.

  • cabbage  

   300 ;)

  • K2  

   Singltrek pod Smrkem aktuálně 11.11.2013

   Ahoj, můžete mí někdo napsat aktuální stav jak to vypadá na SPS?

   Mám přebytek dovolené a zvažuju, že bych si zítra 12.11.2013 vzal dovolenou a na jeden den s kjamarádem vyrazil na otočku se projet na SPS?

   Je trať otevřená, není celá zapadaná listím, není tam hromady bahna?

   Díky za info k aktuálnímu stavu, jestli to stojí za tu cestu 100 km tam a zase zpátky…

   Prosím info ještě dnes odpoledne a večer…

   • karliner  

    Stojí. Ledaže by nestálo, ale to zjistíš až když si to projedeš.

   • Luke96  

    9.11. černá – Hejnický hřeben – stav super, na pár místech listí, ale nic hroznýho, jen pár louží

    10.11 modrá, červená Obora – spousta louží, některý dost hluboký, ale dá se…

    víc nevim

    byl jsem tam poprvé a bavilo mě to hrozně, kdybych neměl mokro v botech vydržel bych tam dýl, v neděli už byla dost zima

   • morfeus  

    byl jsem tam v sobotu, nejhorší je modrej okrum – samá louže, černý jsou v poho, sem tam listí, ale dá se v poho, chce to ale dost kvalitní návleky na tretry – dost kosa odspoda, když vymeteš pár kaluží…

    • Jenda  

     ja tam byl teda jen dvakrat a ten modrej jsem jel jen jednou ale prislo mi ze ten je sice postavenej tak nejak normalne jenze v blby lokalite. Tam to na me pusobilo jako permanentni mokrina takze zejmena letos tam musi byt voda vzdycky. Taky bych videl mozna i problem jednak v projektantovi – Velsan fakt nebude resit mokro jako my :-) a hlavne v tom ze to vymejsleli behem suchych let takze ted kdyz trochu vic lilo se muze ukazat ze to vede fakt uplne nesmyslne.

  • baumatic  

   Tak už se toho tématu chytnul i Turek na horydoly…

   http://www.horydoly.cz/…gltreku.html

   Kdopak z trojjediných tam asi přispívá jako Jan Tryzna? :)

   • midlander  

    ty jejich texty s červenym tučnym písmem se nedaj číst. já bych si to přečet, ale tohle je děs, mi to rve oči.

   • scret  

    opet se dokazuje, ze TK a jeho banda jsou xindlove na entou… Jen to cist, uz cloveka na..ira!