Silniční kliky/převodníky na MTB rám?

10 nepřečtených
 • pavlicek.david

  Ahoj všem,

  před několika lety jsem koupil za velice rozumné peníze krosové kolo Felt QX65. Komponenty nic moc, ale rám mi připadá celkem ucházející. Chtěl jsem tedy provést upgrade, s tím, že rám zůstane. Jelikož jezdím výhradně po zpevněných cestách, chci spíše silniční konfiguraci – dvojpřevodní 50/34 vpředu a desetikolečko 11/32 vzadu. Po chvilce pátrání padla volba na Shimano TIAGRA. Vše by mělo pasovat až na jednu věc – střed. Jelikož je kolo postaveno na MTB základu, tak má 73mm domeček. Bohužel, veškeré silniční kliky s dvojpřevodníkem od SH se dělají pouze pro 68mm domečky. Moje otázka tedy zní, jak z toho ven? Našel jsem nějaké cenově odpovídající kliky na čtyřhran, ale většinou se u nich udáva kompatibilita s 9tikolečkem. Jak by to fungovalo s 10sp? Také mám strach aby dosáhl přesmykač na velké kolo..

  Díky za rady…

  David

  • ˘Ö˘ Krab  

   9sp převodníky na 10sp sestavě chodí v pohodě, modernější budou na Octalinku a ne čtyřhranu. Řešíš koniny, jak rychle chceš na tom kole jezdit, že 48×11 Ti nestačí? Měl bys zároveň vyměnit i přesmykač, samozřejmě. Přepočítej si převodové poměry a rychlosti a porovnej s četností potřeby převodu 50×11.

   Vejdou se Ti silniční převodníky k zadní stavbě?

   • pavlicek.david  

    Hm… jsem se nechal příliš strhnout videi na youtube. asi tam prostě hodím stejné komponenty, co dávali na lepší verze toho kola (SH deore) a bude po problému…

  • iiki  

   Stavěl jsem krosík na přání, v zadání bylo i silniční převody. Trojtác 52/42/32 vzadu 11/34 9kazeta, přesmyk Alivio?, už nevím, jak přijede z pracproc. kouknu a upřesním.

   Kliky jen na 4hran, osa Kinex (127mm jsem tam dával), musí se to odladit dle řetězové linky a taky aby byly kliky souměrně podél osy rámu.

   10 řetěz by měl na 9 klice fungovat, já to ještě nezkoušel, třeba někdo jo a podělí se o výsledek.

   Celá tahle úprava je v podstatě průzkum bojem, počítej s tím, že to nemusí být na první dobrou a bude třeba experimentovat.

   • jecnak  

    10sp retez na 9sp klikach funguje bez problemu – vyzkouseno. Jinak je to presne jak pises – nelze predem rict, jakou delku osy bude potrebovat, protoze sirka zadni stavby a jeji tvar se muze dost podstatne lisit kolo od kola.

   • ˘Ö˘ Krab  

    Ještě mě napadá varianta nechat stávající kliky a zkusit velký převodník Gebhardt v příslušném provedení, pak snad nechat i stávající přesmykač (bude na max. 48z, padesát by mohl pobrat), jen posunout o kousek výš a omezit doraz šroubkem po demontáži malého převodníku (nebo dát malý 30z jako na silničních trojtácech).

    Stejně mi uniká smysl tohoto počínání, použitelnost je vždy jen pár(set) metrů v dlouhých sjezdech a rychlosti > 50 km/hod. Silniční kolo se tímto z trekového neudělá – posed, aerodynamika a ovladatelnost budou pořád rozdílné.

    P.S.: To byl krosík pro Cavendishe?

    • iiki  

     Nee, pro mojho švagra.

     Smyk to pobere v poho, nový rámy maj povětšinou úhel sedlové truky > 70 st., patka smyku pěkně kopíruje velkou pilu – pro zakladatele vlákna: musí se to zkusit, aby nebyla kolize smyku s převodníkem.

     Jaký chce kdo převody neřeším, chtěj to – maj to. Někteří jsou dost nabušený, to co já dám za 3/4 hoďky na pohodu, dá švára za 20 minut, ovšem trošku se zadejchá :))

     • iiki  

      Vlastně jsem to prvně ladil na krosík jednomu, co mu řikaj Čert, ten na tom jezdí do pracproc a silničku pořizovat nechce, (asi 6tkm ročně) a 48/11 mu bylo málo. A do terénu má 29 mtb. Švára to chtěl taky, páč mu Četr ujížděl. Občas ti dva pozlobí náhodnou žiletku, kopce dávaj v poho a dolekopcom není šance se urvat díky těžšímu převodu. Maj z toho dost prdku.

    • pavlicek.david  

     Inspiroval jsem se zde: http://www.merida-bikes.com/…00-4403.html

     Ale pravdou je, že i na tom stávájícím tam nejtěžší převod dám tak jednou za týden na nějakém sjezdu a tohle by bylo ještě víc do rychla… chtěl jsem prostě kolo které má vepředu dva koutouče, abych nemusel tolik míchat s kvaltama a někde jsem našel video, kde doporučovali tu kombinaci co jsem psal (myslím že na GCN). .

     • ˘Ö˘ Krab  

      Jestli chceš gramařit, odmontuj malý převodník a dorazovým šroubkem přesmykače omez jeho chod. A máš vyřešeno, jen pár minut práce. Nebo prostě nepoužívej nejmenší tác vepředu, vyřešeno bezpracně a zadarmo.

   • HonzaP9  

    Já jsem dával teď nedávno 10sp řazení na oceláka s klikama Shimano 660 a chodí to použitelně, ale jak 10sp řetěz nemá tak vystouplé čepy jako širší řetězy, tak to blbě řadí velkou pilu. Prostě se nemá za co zachytit.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.