• Moon

  Ahoj, asi před rokem jsem si pořídil RB IQ575 s Auronem a RS monarch rt3 debonair. Najeto mám cca 1500km prakticky jen za sucha, vidlici a tlumič pravidelně mažu a čistím.

  Jak často měníte – doplňujete olej v tlumiči? Dá se to zvládnout doma?

  Na Aurona se chystám svépomocí, ale do tlumiče se mi moc šahat nechce.

  Díky

  Moon

  • scota  

   U Aurona bych zkontroloval zda je namazaný pístek a tlumič bych poslal do KGbike, ale 1500 km není žádný velký nájezd. Tlumič se dá do KG bike zaslat i s hliníkovou vložkou RB.

   https://www.youtube.com/watch?…

   • Moon  

    Díky za link na video. Jaký vliv má použitý olej (výrobce, typ..) nahrazující vazelínu v auronu? Má smysl to řešit – dá se to poznat na citlivosti/délce servisního intervalu?

    Zkoušel někdo úpravu elastomeru ve vzduchové komoře? Jaká velikost nejvíce vyhovuje?

    Ještě k tomu tlumiči:

    Co jsem se díval na videa, tak to nevypadá nijak zvlášť složitě. Nejsem si jen jistý, jak tlumič demontovat z kola. Stačí vypustit tlak, otevřít kompresi, nastavit zajíce, povolit čep tlumiče a vytočit hliníkovou vložku ze zadní stavby?

    • Moon  

     Ještě k Auronu – co jsem tak pročítal zdejší forum, narazil jsem na několik věcí:

     1/ Problém s nasátím přidaného oleje do patrony tlumení – řešeno snad výměnou gufera, má někdo podobný problém u nových modelů (které mají prý více prostoru ve vnějších nohách)?

     2/ Molitanové mazací kroužky – mám je do vidlice přidat?

     3/ Cca jaké množství red rumu do vzduchové komory?

     4/ Jak pečlivě odstraňujete původní vazelínu? Někdo čistí, jiný zase jen dolévá olej…

     • Moon  

      Pro změnu zase RS Monarch:

      5/ Rád bych doma vyčistil a znovu namazal vzduchovou komoru tlumiče (zatím funguje bez problémů, tak se mi nechce posílat na servis + se chci podívat co je uvnitř :D). Jaký se tam lije olej? Zde na foru se píše o red rumu (evtl. syntetické 80W /FF), ale dle servisního manuálu se mají příslušná místa máznout RockShox Dynamic Seal Grease a odměřit 2×0,5ml Maxima 15w 50.

      Raději bych tam dal zmiňovaný redrum/80w – ten využiji i na vzduchovou komoru aurona. Navíc ta maxima 15w-50 není žádná láce, našel jsem jen litrovku za 888,–Kč, tedy cca 500–1000 sezon :D

      Moc děkuji za názory.

     • scota  
      1. funguje to, nešťourej se v tom ;-)
      2. molitanové kroužky stačí vyndat vyčistit a namazat
      3. do vzduchové komory cca 5–7 ml klidne Mogul Trans 80
      4. abys vidlici dokonale vyčistil od vazelíny musíš vidlici celou rozdělat, ale na dolití stačí vyšroubovat ventilek.

      RS doporučuje nad pístek vazelínu PM600

      SR doporučuje nad pístek hustý olej

      FOX doporučuje na vzduchové komory tlumiče Fox Float Fluid

      Já ti doporučím klidně silikonovou vazelínou namazat všechny gumové těsnící koružky a manžety. Hlavně nepoužívej lithiovou vazelínu.

      • Moon  

       Tak jsem se dnes konečně do servisu pružení pustil. Vidlice šla bez problémů, jen z pravé nohy po odražení vytekla troška oleje – nevím, zda je z tlumení nebo tam byl přidán už od RB (elastomer už ve vzduchové komoře nebyl).

       Zasekl jsem se ale na Al vložce tlumiče. Tlumič jsem demontoval z kola, vytočil torxy a vyklepl čem se závitem. Ten menší čep ale nejde vyndat. Jak správně vložku z oka tlumiče sundat? Rád bych vyčistil vzduchovou komoru a vyměnil olej…

       • scota  

        Vložku jsem vypáčil nožem a malým šroubovákem, pro servis to ale asi není nezbytně nutné. Jak vypadá tlumič zevnitř se podívej na KGbike.

        http://www.kgbike.cz/#…

        • Moon  

         Hotovo :)

         Vidlice s tlumičem jsou opět na kole. Ještě jsem to neprojížděl, ale minimálně vidlice je o poznání citlivější.

         Díky za rady

         Moon

  • Baba-Ji  

   Kdyz se tu resi ten servis,

   nevite nahodou, kdo dela servis Ohlinsu?

  • Petr Piškula  

   Přidám se:

   Pokud místo toho doporučovaného Maxima 15w50 použiju klasický Rockshox suspension fluid 15w (ten červený, ne tlumící samozřejmě) bude to problém? Jak už psal Moon výše, ten Maxima jde koupit pouze 1l což je pro běžného smrtelníka prd použitelné. Kdyby mi někdo vysvětlil, jaký je rozdíl mezi označením 15w50 a 15w bez čísla za tím, byl bch také rád, děkuji

   • novas752  

    15w50 jee motorovej olej a to 50 je nějaká viskozita při vysoký teplotě v mozoru nebo tak něco.

    Na omak je to ale úplně jinej olej, ta maxima je taková docela medová, 15W je takovej tekutější. Spíš bych tam dal jakejkoliv syntetickej motorovej olej, do sekaček se daj koupit i množství 250ml za pár korun. Ale 15W tomu z nouze nijak neuškodí.

    • Petr Piškula  

     jo 50 je viskozita při 100°C, já jsem si jenom myslel že se to u tlumičových olejů neuvádí, když se k takovýmto teplotám nedostaneš, ale díky za poznatek, nevěděl sem že poslouží klasický motorový olej, jenom aby tam nebylo neco co mi sežere těsnění, dá se na to spolehnout z této stránky?

     • novas752  

      Maxima je taky motorovy olej… jak pisu vyse,pro klid v dusi tam dej syntetickej (stejne jako je Maxima) a vic neres, tesneni to nesezere.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.