rozměry objímky brzdové/řadící páky

11 nepřečtených
 • mtb.matysek
  1. Mám možnost nakoupit super levně titanové šrouby (10–15CZK/1ks!), ale

  protože jsou pouze na objednávku, potřebuji vědět rozměr šroubů na objímce brzdové páky Avid Elixir 5 a řazení Shimano LX resp. XT 2013. Neznáte někdo ten správný rozměr? Nemůžu to nikde na netu najít a šupleru bohužel nemám k dispozici :-/

  Druhá otázka je potom zda mohu oddělat oranžově označený podložky (viz foto – je to pár – jedna konkávní, druhá konvexní, který do sebe zapadají) na třmenech kotoučovek. Šrouby, který mají v obchodě jsou o něco kratší a seděly by jen po oddělání těch podložek (jak na přední, tak na zadní brzdě). Je možný, že se budou šrouby bez nich povolovat? Nebo hůř seřizovat brzda? Nebo proč tam vůbec jsou :-) ?

  Díky moc za pomoc!

  • Vilém  

   Podlozky oddelat muzes, ale pripravis se o lepsi moznost nastaveni. Pokud je vsak navarka na ramu (vidlici) OK, tak to nevadi.

   • Sup7  

    Dovolil bych si lehce (nikoliv zásadně) nesouhlasit.

    Podložky s kulovou plochou je možné nepoužít v případě, že dosedací plocha hlavy šroubu je po dotažení rovnoběžná s dosedací plochou na třmenu, případně adaptéru pro jiný průměr kotouče.

    V tomhle případě nepoužití podložek pravděpodobně problém nezpůsobí. U jiných třmenů, zvlášť s adaptérem pro kotouč 180mm a větším na vidlici s PM, hlava šroubu nedosedne celou plochou na plochu třmenu, nebo adaptéru a může docházet k vibracím třmene, tedy pískání brzdy.

    Snadnost/nesnadnost správného seřízení je už zas jiná kapitola.

    • mtb.matysek  

     Tak odzkoušeno – na zadním třmenu funguje bez jakýchkoliv vibrací, na předním ty podložky oddělat nejdou, protože by hlava šroubu neseděla celou plochou na třmenu…

     • lukas aka mitro  

      Tak tam dej klasickou podlozku, ktera by tam mela byt tak jak tak. Snad jsi to na zadnim kole nenamontovla bez podlozky!

  • Kubiczech  

   Rozměry šroubů vyčteš u Shimana i Avidu z jejich „TechDocs“. Odkaz na Shimano je tady, pohledej. Avid se mi nechce hledat, ale na stránkách to určitě mají.

   • Kubiczech  

    Rozměr pro Shimano objímku mám náhodou napsaný, tam je to M6, já bral alu šroub M6×15. Pokud je objímka u Elixírů stejná jako u Juicy, tak tam je to M5.

  • krykra81  

   Ještě předloni a loni Avid (SRAM) počítal s montováním kotoučů rozměrů 185mm nově už vyrábí kotouče 180mm, tak už se tam podložky nedávají. Když u kotouče vel. 185mm podložky vyndáš, tak ti kotouč může dřít o třmen a destičky nejsou ve správné poloze vůči kotouči. A s podložkama (kolébky) se brzdy lépe seřizují.

   • krykra81  

    Samozřejmě horní podložky tam nemusí být, špatně jsem se podíval na obrázek.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.