přesnost řazení Shimano SLX 12s s kazetou Sunrace

28 nepřečtených
 • Karel.R

  ahoj, obdobná témata se tu už řešila, ale chtěl bych to mít nějak ucelené. Mám na 26 celopéru 12s sadu SLX (řazení, řetěz, přehazovačku) a kazetu Sunrace 11–50 (na klasický ořech). Za boha nemůžu vyladit řazení, buď to nechce rychle nahoru, nebo dolů. Co mám zkusit vyměnit, aby se to zlepšilo? Četl jsem, že někdo mění řetěz shimano za sram, nebo jestli kazetu za sram NX, nebo řazení za XT… Máte někdo podobnou zkušenost?

  Ještě mě napadl downgrade na 1×11 s novou deore kazetou 11–51, ale té se prý povolují nýty.

  • Gaper  

   Sunrace rozlišuje kazetu pro sram a shimano. Jakou máš?

   Řazení nepomůže určitě.

  • Johny_r  

   Mám to podobně (SLX hazku, SLX řetěz a kazetu Sunrace 11–51). Nemůžu říct, že by to řadilo blbě nahoru nebo dolů nějak obecně, ale zjistil jsem, že někde na 4. nejmenším pastorku se tomu nechce nahoru (na větší) a naopak na 4. největším se tomu nachce dolů. Na zbytku to řadí relativně v pohodě (i když nemám srovnání s lepším). Nejsem schopnej se toho zbavit. Jediný, co jsem zjistil, je, že je potřeba mít hazku o hodně blíž ke kazetě (B-screw) než by byla podle rysky. Když se to nastaví na rysku, tak je to děs.

   V recenzi svého kola jsem našel i zmínku o tom, že ta kazeta (resp. kombinace s hazkou) je slabý místo a že se to prostě nedá seřídit tak, aby to chodilo dokonale.

   Rozhodl jsem se, že se na to vykašlu a až sjedu kazetu, tak tam dám SLX (což bude v mém případě znamenat i přepletení kola na microspline náboj).

   Myslím, že jediný řešení, který by mohlo nějak pomoct (kromě výměny kazety), je zkusit jinej řetěz, ale upřímně bych si od toho moc nesliboval. Aspoň to ale není až tak drahej experiment. Jestli někdo poradí, jakej řetěz zkusit, rád tomu dám taky šanci, až ho budu měnit.

   • Karel.R  

    Mě to nejhůř skáče z velkých pastorku 1 až 3, když víc povolím lanko, tak pak to nejde moc nahoru na nejmenších. Je pravda že jsem se snažil dát B screw na rysku. Zkusím ho ještě povolit.

    • acidb  

     Já mám podobnou zkušenost, přičítal jsem to přehazce, mám ji sundanou ze synova kola, kde se párkrát dostal řetěz mimo ramínko u horní kladky a vypadá tam tak nějak nehezky.

     Každopádně mně to řadí nahoru ok, ale z nejlehčího (největšího) kolečka na předposlední to nejde, musím podřadit o dva, pak už to je dobré. Mám to na turistoj/zimákoj, takže to moc neřeším, nicméně vidím, že tahle kombinace není úplně ok.

    • Johny_r  

     S B-screw si pohraj. Při koupi to bylo daleko blíž k pastorku než je ryska, chvíli jsem jezdil a pak jsem pojal nějaký podezření, že by to možná mohlo řadit líp, tak jsem to trochu pošteloval a lepší. Pak jsem si všiml, že B-screw není na rysce, tak jsem ho tam dal a bylo to v ř… Když jsem to zase vrátil blíž, tak zase ok. Můj závěr je, že ryska funguje akorát při kombinaci s Shimano kazetou, jinak je potřeba štelovat zkoušet, kde to chodí nejlíp.

  • mirorek2  

   Spraví to GX Eagle hazka a to i s shimano páčkou

   teď je otázka, co je levnější, ale tu slx bys za cca litr prodat mohl

  • wert7  

   Vyladit to lze kromě padání z největšího pastorku při šlapání dozadu (viz video). Jak řazení pro tuto kazetu vyladit je popsáno v závěru.

   https://www.youtube.com/watch?…

   • tompca  

    Jenže v tom videu má jinou kazetu, tuhle

    https://www.sunrace.com/…tail/csmz903

    • wert7  

     To jsem přehlédl. Nicméně než kupovat Deore 1×11 není lepší přeplést náboj a koupit klasickou 12sp. SLX?

     Na Shimano HG+ kazetách to řadí excelentně dokonce i v záběru.

     • tompca  

      Když si koupí kazetu, která k tomu patří, tak není důvod l, aby to nechodilo, viz. to video.

    • Karel.R  

     Jakej je mezi těma sunrace kazetama rozdíl?

     • tompca  

      Tak jsi dej obrázky těch kazet vedle sebe a přijdeš na to sám.

      • Karel.R  

       no jedna má největší pilu 50, druhá 51… ale nechápu, že by to byl takovej rozdíl, aby to mělo mít vliv na řazení.

       • tompca  

        Mají jiné náběhy na pastorcích.

        • Karel.R  

         takže teroeticky, kdybych nahodil sram řetěz, tak by to mohlo být lepší, chápu, že je problém jen v tom. Shimano převodník snad Sram řetěz pobere, vyzkouším.

         • tompca  

          Teoreticky možná ano, ale v tom odkazu je napsané, že není kompatibilní s přehazovačkou Shimano, o řetězu ani zmínka. Nezkoušel jsem to, a ani to zkoušet nehodlám.

         • mirorek2  

          Tu nejde o řetěz ale o rozteče a převodový poměr

          já vyměnil jen hazku a šlape to jak víno

          • tompca  

           To zní i logicky, Derailleur ratio (přepákování) Sram 12.sp. přehazovačky je 1.12 a Shimano má 1.1, rozdíl je malý (11×0.02=0.22mm), ale na těch 12 pastorcích to už asi korektně nechodí. Všechny 12sp. kazety, ale mají vzdálenost pastorků 1.6mm, posun lanka v řazení je u Sramu i Shimana stejný 3.3mm.

           • Karel.R  

            zkusím Sram NX hazku, jestli to bude pak fungovat. Popravdě mi asi bude i víc vyhovovat než SLX, brzdu na ní stejně nepoužívám a líbí se mě zámek u Sramu.

       • Karel.R  

        a ještě se dívám, že má jiný odstupňování velký pastorků, u Sramu je proti shimano rozdíl u 1 a 2 osm zubů proti šesti.

  • INSP.TRACHTA  

   Sram řetěz stopro pomáhá. Rozdíl oproti Shimano řetězu hodně znatelný. U mne sram řetěz, slx hazka, sunrace 11–50, XT razeni

  • dědek mohy  

   Mám úplně stejnou kombinaci (jen nevím přesné označení kazety, ale je to SR 11–50) a chodí to bez problémů. Jen jsem zjistil, že nemůžu mít nastavenou přehazovačku podle rysky, musí být o něco blíže. Před pár dny při čištění jsem si všiml, že u rysky je napsáno 51T, tak asi proto.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.