Přechod 2x10 na 1x11 / 1x12 Spec Camber comp 2016

61 nepřečtených
  • gaven

    Ahoj.

    Procházel jsem zdejší témata a musím se přiznat, že zatím nemám úplně jasno. Chtěl bych proto požádat znalejší a zkušenější o radu jak na to.

    Mám kolo Specialized Camber Comp 2016, v téměř sériovém osazení.

    Odkaz na specifikaci

    Aktuální setup:

    • Razení SLX 2×10
    • Smyk X9 2×
    • Přehazovačka XT 10×
    • Kliky SRAM S-1250
    • Kazeta PG1030

    Už nějakou dobu přemýšlím, že bych chtěl přejít na 1×11, případně 1×12, ale vlastně nevím, co všechno by to obnášelo.

    Narazil jsem na několik variant, které zvažuji:

    1. 2×11 se zachováním přesmyku (nejméně chtěná varianta, pouze jako přestupní stanice na 1×)

    Sada SLX M7000 1×11

    1. 1×11

    1×11

    1. 1×12

    1×12

    Zatím jsem pochopil, že budu mimo sadu potřebovat:

    • Redukci PF30 na osu Shimano
    • Nový ořech, ale nevím jaký, aby byl kompatibilní s nábojem a kazetou, nebo zda bude třeba rovnou nový náboj. A hlavně, jestli lze nasadit 1×12 na NEboost náboj. Tedy u SRAMu ano, ale jak u Shimana, nevím.
    • Podložku do rámu, abych mohl odstranit „taco blade“, na kterém je umístěný přesmykač.

    Může mi prosím někdo poradit, jaký ořech tedy zvolit a co dalšího bude na tuto změnu třeba?

    Předem díky všem za rady.

    0 0
    • oddie  

      V první řadě si rozmysli, jestli ti stačí převody 1×11 s rozsahem kazety 11–46, nebo ne – 1×12 s 10–51 má ten rozsah o dost větší. Od toho bych se pak odpíchl… Mně by to to teda na kolo tohoto charakteru nestačilo.

      0 0
    • Lachtis  

      Ahoj, je zásadní, zda chceš větší rozsah převodů a taky kolik do toho chceš vrazit peněz? Pokud nepotřebuješ takový rozsah převodů, jako máš teď, tak klidně můžeš jít cestou 1×10! Tzn., že bys pořídil pouze 10s kazetu, sundal přesmykač a levé řazení a koupil nepadající převodník pro tvoje kliky a máš hotovo :-) Jo a sundal oba převodníky samozřejmě :-). Kazetu deore 11–42z za 699,– ( https://www.kupkolo.cz/…-10s_z93276/?… ) a převodník musíš koupit se správnou roztečí, asi budeš mít 104, tak koupit adekvátní převodník (značkové budou stát něco přes litr, z číny či na bazaru koupíš i do 5ti stovek). Kombinace 32 (30)z s kazetou 11–42 je sice dost na hraně, ale v klidu se s tím dá žít, když nehrotíš rozsah. A tato kombinace Tě vyjde do 3 tis. Kč úplně v pohodě i s koupí řetězu, bowdenů a lanka + případných podložek na kliky pro redukci řetězové linky.

      1×11 bych asi nedělal a šel rovnou do 1×12, ale musíš si to zhodnotit sám. Smysl mi dává přechod na 1×10, který Tě finančně vyjde na hubičku, vyzkoušíš si to a třeba u toho zůstaneš anebo postupně zjistíš, jaké převody chceš a za rok/dva přejdeš na 1×12 :-)

      0 0
    • Mildee  

      Nejefektivnější by byla asi možnost č.3 i s tím, že bys musel vyměnit zadní náboj s microspline ořechem, ten seženeš i pro 142mm osu.

      0 0
      • gaven  

        Díky.

        Co se týče rozsahu, samozřejmě je 1×12 rozhodně lepší.

        Co ale hlavně řeším, je technická stránka věci. A tedy, zda při přechodu na 1×11 bude třeba měnit ořech, tak jako u přechodu na 1×12.

        A pokud ano, jestli se mi ho podaří dostat na můj aktuální náboj.

        A v neposlední řadě, jakou redukci vlastně využít na SLX kliky. Tedy jestli redukci, nebo výměna celého středu.

        0 0
        • novas752  

          Jsou 3 typy ořechu:

          • klasický Shimano HG – ten tam máš a na ten budou i 11z pastorekem začínající 11 a 12spd kazety. Kvůli 11z pastorku ale mají menší rozsah.
          • XD ořech – na ten pasují hlavně Sram kazety začínající 10z pastorkem = klasické 11spd 10–42z a 12spd 10–50z.
          • Shimano Microspline – na ten pasují jen 12 rychlostní Shimano kazety

          Kliky máš buď s GXP osou nebo s 30mm osou. U GXP bys musel vyměnit střed, u BB30 jsou i redukční vložky, ale lepší je taky vyměnit střed za správný. Například od Praxis Works.

          0 0
    • RUSH  

      Přestavba na 1×12 bude drahá a bude hlavně vyžadovat nový zadní náboj nebo dokonce nové zadní kolo. To je třeba si dobře rozmyslet.

      Přestavba 1×11 je snadná a o dost levnější (zadní nábu a ořech můžeš použít) a dopředu stačí vyměnit převodník (kliky nechat)..

      Přechod na 1×10 je dobrý způsob, jak zjistit jestli do toho chci opravdu investovat a kolik.V případě přechodu na 1×10 by stačilo koupit jedno převodník NW (to je vše). Jenom je třeba rozhodnout , jak velký převodník (32,34 nebo jiný).

      0 0
      • novas752  

        Nebude vyžadovat nový zadní náboj. Jsou i kazety na HG ořech. Ale s nima to 12spd trochu postrádá smysl.

        S 1×10 tam bude mít původní 11–36 kazetu a to je prosím řazení opravdu k ničemu, možná tak někam na roviny. Vyhozený peníze.

        0 0
        • RUSH  

          Má tam teď převody 34/22 a 11–36. Spešl tam teď dává NX 30 a 11–50 nebo GX 30 a 10–50. Doporučoval bych si tedy vyzkoušet převodník 30 ze stávající kazetou. Pokud to bude (30/11) stačit, vyjde to levněji, pokud ne je třeba měnit ořech.

          0 0
        • FOSA  

          Já jsem možná úplně mimo, ale chtěl bych poprosit o osvětu… našel jsem kazetu 10sp. s rozsahem 11–46z.

          Kazeta 10sp 11–46

          Chápu-li to správně, ta by měla sedět bez výměny ořechu, nabízí relativně solidní rozsah (horší odstupňování), a teotericky by mi opět stačilo jen vyměnit kazetu, řetěz, nahodit NW převodník dopředu je tak? V neposlední řadě však, mi to musí pobrat přahazovačka (aktuálně mám – Shimano XT, Shadow Plus, GS cage, 10-speed) a chodí na kazetě 11–36, takže 10zubů nahoru by mohl být prolém. už jsem tu našel komentáře, že lidi jezdí kazety větší, než jsou u hazky doporučeny…

          Ale přijde mi to moc jednoduché, bude tam někde háček?

          Díky!

          0 0
          • Lachtis  

            Rikas to spravne v tom, ze nasadis kazetu na stavajici orech, nic menit nemusis, pujde tam. Pak z klik sundas prevodniky a das jednoprevodnik. Ovsem, zda 10 sp hazka se strednim raminkem (u 10 systemu ani nevim, zda se delala s dlouhym) pobere 46z nevim? U 11systemu to pobere, ale desitkove systemy jsem mel za to, ze max 42z… nicmene treba rekne nekdo jinej, jak to je.

            0 0
          • oddie  

            Musíš dát ještě přehazovačku M6000 GS, pak to funguje. Mám to na několika kolech, hlavně dětských, a svojí skládačce. Na jediném kole bych to ale mít nechtěl, ty skoky řazení jsou jen na nenáročnou jízdu.

            0 0
            • yagi  

              Stačí na patku dát prodlužovák oka a do něj XT přehazku, pak to pojede. Pokud by jsi chtěl kupovat M6000 novou 10s přehazku. Raději kup 12s SLX, pojede ti i na 10s a máš aspoň do budoucna možnost jít výše.

              0 0
              • FOSA  

                1×12 SLX

                No koukal jsem a uvažoval případně teda o tomhle…předek bych pak osadil NW 32z a hodil na stávající klíky.

                Akorát nevím, jestli přezahovačka má totožné uchycení, jestli může být zrada tam…každopádně takhle bych to mel asi za 5000,–, NX by vyšlo asi 6500,– vyšší řady pak určitě ne.

                I tak už je to docela raketa, hlavně tady pak bude dražší obnova komponent… 2×10 bylo cenově docela zlaté a pro mě pocitově blbuvzdorné.

                Taky jsem zkoušel najít nějaké zkušenosti s tímhle systémem a moc jsem toho zatím nedohledal…

                0 0
                • yagi  

                  Jen pozor, tu SLX kazetu, co mas v kosiku, na stary shimano orech nedas. Musel bys tam dat nejaky sunrace 11–50.

                  0 0
      • gaven  

        Sada na 1×12 je cca 250 EUR bez převodníku a případného náboje a středu / redukce.

        Díky za radu, ale 1×10 zkoušet nebudu.

        Nepřijde mi to jako smysluplná varianta s tím, že kazetu pak nevyužiju, redukcni podložky ke klikam taky ne, a řetěz právě tak.

        Jak jsem psal už na začátku. Chci udělat změnu, ale potřebuju zmapovat, jaké náklady se k tomu vážou, protože to obnáší změny komponentů, e kterých se nevyznám.

        0 0
        • RUSH  

          OK. Za sebe mohu doporučit sadu Shimano SLX, funguje zatím skvěle.Volba je ale na tobě.(Shimano/SRAM).

          Dále budeš muset vyřešit 12 ořech, respektive náboj nebo dokonce celé zadní kolo. Nábu budeš muset určitě vyměnit a to tak, aby byla kompatibilní s 12 ořechem. Doporučil bych dokonce spíše vyměnit celé zadní kolo (nechat zaplést).

          0 0
    • MadMaf  

      No já se taky přiznám, že jsem z toho úplně vedle a v podstatě mi vychází, radši na nice nešahej, lebo to funguje.

      V hlavě se mi honí, si gramhonič, MTB magor, nemáš teď nic lepšího na práci, tak o tom přemýšlej,

      já mám shimano XT 2×11 (36×26) a vzadu 11–42. Tak jsem už přemýšlel o tom, že bych přešel na 1×12 nové shimano XT, ale stále si myslím, že bych přišel o nejtěžší a možná i o nějaké nejlehčí převody i když ty tolik nevyužívám.

      viz. kolo v profilu.

      Teď na rovince nebo z mírného kopce jezdím většinou převody 36/11 a občas bych zužitkoval i těžší převod u větších kopců a naopak do kopce sem využil několikrát už i 26/37.

      Nejspíš, kdybych měl vepředu 36 zubů, tak mi bude chybět nejlehčí převod do pořádného kopce a když 34 a míň, tak zas nejtěžší.

      Chybí, ale osobní zkušenost z 1×12 36 / 10–50 resp 10–51.

      Budu rád za radu, jestli má cenu upgrade nebo ne.

      0 0
      • novas752  

        Jenže na 12spd bys pro stejný největší převod nepotřeboval 36z převodník, ale jen 34z – je tam 10z pastorek, ty máš 11z.

        A s 34z převodníkem by nejlehčí převod vycházel na poměr 0,68 resp. 0,67 u 51z kazety = o něco málo lehčí, než převod 26–37 (poměr 0,7). Jinými slovy by ti 1×12 rozsahem mělo stačit.

        0 0
        • MadMaf  

          Díky za odpověď, to zní zajímavě. Teď už jen zjistit, co je všechno potřeba vyměnit aby fungovalo 1×12.

          Kdybych vzal tohle:

          https://www.kupkolo.cz/…100_z107247/

          Co bych musel ještě dokoupit?

          Nebo radši něco od SRAM? X0 nebo XX1 to už jsou o dost vyšší investice.

          Na Shimano XT mám nějaký fetish, tak mi přijde i nejsimpatičtější.

          Moje přítelkyně má tohle kolo:

          https://www.profilshop.cz/…or/kola-mrx/?…

          Tak bych ji tam hodil to co mám na kole teď já, teda pokud by to šlo.

          Diky

          0 0
      • petrx  

        Ještě by bylo řešení, ještě ne moc rozšířené 2×12, z toho lze pak kdykoliv přejít s min. náklady na 1×12.

        0 0
        • novas752  

          Když teď nepotřebuje ani celý 2×10, na co 2×12?

          0 0
      • gaven  

        Nevím, jestli to byl dotaz na mě, nebo jen hlasitá úvaha.

        Každopádně, gramař nejsem. Ostatně s mými 95 kily by to bylo dost k ničemu. Navíc když bych honil gramy, šel bych nejdřív po výpletech a rámu.

        Přechod chci z několika důvodů.

        1. Zbavit se Taco blade a presmykače, kde se hromadí bahno a považuji to za špatně udržitelné místo.
        2. Čeká mě výměna kazety a řetězu. Neříkám, ze jde o nákladnou změnu, ale něco to stát bude, takže bych to spojil.
        3. Uklidit trochu kokpit. Na řidítkách mám P+L řazení, brzdy, páčku sedlovky, držák na navigaci.
        4. V neposlední radě se mi 1× na kolech líbí.
        5. úspora váhy muže být fajn, ale nedělám si iluze, ze bych případně (odhad) 200g měl šanci poznat.

        Co se týče rozsahu, je fakt, ze mi 2×10 vyhovuje a problémy nemám. Jsem ale spíš ve stadiu úvahy a zvažuju, kolik by to vlastně stálo. Když bych chtěl změnu.

        Takže ano, jsem spíš MTB magor a nemám nic na práci… :)

        0 0
        • MadMaf  

          Já mluvil spíš o sobě, přišlo mi vhod, že řešíš podobný problém, tak sorry za nedorozumění.

          Magor a gramhonič začínám být už já.

          Když už jsme u těch výpletů a kol, tady by mě taky zajímalo čím si za rozumný peníz polepšit 

          0 0
    • černápole  

      právě mi dosloužila 1*9 na AM kole,

      vyměnil bych to za něco novějšího s větším rozsahem, do košíku naházel třebas 1*11 shimaňo viz obrázek,

      v tom balastu co tady je k danému tématu se nedá moc zorientovat.

      takže co by teď mělo smysl koupit? němělo by smysl pohledat spíš bazar sundaný z kola?

      kritéria:

      • slušná funkce
      • výdž, u čeho a resp který řetěz vydrží nejdyl
      • hg ořech
      • cena max to jak je na obrázku nebo lépe méně…

      díky

      0 0
      • milan.v  

        No, je tu asi 100+1 témat k přechodům z 2 x něco na 1 x něco, je potřeba se trochu začíst a hledat, to ano…

        0 0
      • Singlespeed  

        Mazaný boreček. Hledat se mu nechce, pročítat vlákna taky ne, ale ostatní, ti by mohli přiložit ruku k dílu a po padesáté opět sepsat nějaký informacemi nabity elaborát… :-))

        0 0
      • černápole  

        dobře, konkrétnější dotaz, jak nastavit cenu pří soukromém nákupu sady xt 1*11, nové, sundané z kola?

        0 0
      • gaven  

        Předně bych chtěl poděkovat všem za rady k tématu.

        Průběh diskuse mi ale přijde poměrně zvláštní.

        Založil jsem tohle téma proto, abych zjistil, jaké technické komplikace (redukce, podložky,…) mě a případně další majitele tohoto kola budou čekat při změně. A od toho odvodit náklady, a nutně další vybavení (Jak komponenty, tak i nářadí).

        Namísto technického detailu řešení (od zkušenějších, případně těch, co tuto změnu u daného modelu prodělali) tu proběhla diskuse ohledně rozsahu daných systémů a několik dalších nových pod-témat těch, které přechod zaujal, ale podle všeho s daným kolem nemají nic společného.

        Takže ještě jednou děkuji těm, kteří se vyjádřili k tématu. Zbytek bych ale chtěl požádat, aby nedělali v tématech zmatek, protože to je právě to, co naprosto znemožňuje hledání.

        0 0
        • Singlespeed  

          Připadá mi poněkud nevhodné žádat od dobrovolníků zcela zadarmo odbornou radu a následně některé přispívající kárat. Važ si každého příspěvku, taky by ti tady nemusel napsat nikdo nic.

          0 0
          • gaven  

            S tím nesouhlasím.

            Fóra jsou přece určená ke sdílení zkušeností a diskusi. Pokud si někdo svých zkušeností cení na tolik, že je nechce s někým sdílet, pak je to jeho volba.

            Já jsem slušně požádal o radu a odpověď jsem dostal. Proto děkuji těm, kteří mi poradili. Diskusi na téma rozsahu jsem řešit nechtěl, ale chápu že to k ní svádí. Opět děkuji, minimálně jako těma k zamyšlení ok a k tématu.

            To, co mě ale rozčiluje, nejen v tomto vlákně, je fakt, že u specificky zaměřeného dotazu začne někdo řešit, u koho a jak má nakoupit jeté díly a podobně.

            Pokud někoho pohoršuje, že se chci držet tématu a hledání informace, která mi chybí… Pak nevím.

            Tedy, pokud se ptáš, jestli je lepší nedostat žádnou odpověď, než odpověď ve smyslu: „něco mj na kole odešlo, a teď nevím, kolik nabídnout za bazar“… Budu volit raději žádnou odpověď. Protože pak alespoň vím na čem jsem a budu googlit a ptát se v servise.

            0 0
            • černápole  

              pardon, klidne muj prispevek zablokuj, jednal jsem impulzivne, pote co jsem zjistil ze uz je muj pohon na odpis a ohledne daneho tematu je tu prehrsel informaci a tvoje vlakno bylo zrovna aktualne nahore-)

              0 0
        • Mr.Duck  

          Bohužel to už je Bike forum :(

          Bez nadsázky tipuju že 90% příspěvků tady je off topic, to větvení příspěvků k tomu dost navádí.

          0 0
    •  
      0 0
      • gaven  

        Tak alespoň Anna dala něco pořádného do placu… :D

        0 0
        • Kouba_2005  

          Kdyby byla co k čemu, tak dá ty fotky sem a ne nějakej odkaz.

          0 0
        • team_daddy  

          Copak Anna, na tu je spoleh.

          Jinak toto téma pozorně sleduji, přemýšlím nad tímtéž, čili tu sosám rozumy.

          0 0
    • Polka  

      Už ti to tady psal RUSH…nejlevnější řešení je přechod na 1×11. Dělal jsem to samý na Spešlu. Kliky necháš, dokoupíš převodník na rozteč 104BCD, kazetu 11–46 nebo 11–50 na klasiku ořech, k tomu patřičnou hazku a řazení. Zadní rozsah a velikost převodníku si určíš podle svých preferencí.

      0 0
      • team_daddy  

        Ona existuje kazeta na 11spd s rozsahem 11–50?

        0 0
      • team_daddy  

        Už vidím, Sunrace MX80EA5, díky za tip.

        0 0
    • mischak007  

      Za me varianta 3.

      Sunrace 1×12 11–51 https://kazety.heureka.cz/…specifikace/#…, na klasicky Shimano orech.

      Prehazovacka SLX 12s

      Razeni XT 12s

      Na kliky das prevodnik dle preferenci.

      0 0
      • RUSH  

        Souhlas, je to maximum možného s klasickým Shimano ořechem.

        Jediné omezení je ten rozsah 11–51 (oproti 10–51 – viz kalkulátor převodů), což někomu vadit nemusí, ale pro jiného je to problém.

        Já jsem přešel z 2×10 38/24 a 11–34 na 1×12 Shimano SLX/XT 34 a 10–51 a tato výměna skoro přesně nahradila předchozí rozsah. Pokud bych ale použil kazetu 11–51, podstatná část rozsahu do rychla by mi chyběla.

        0 0
        • Singlespeed  

          Zajímavé, že nikomu nevadí obří skok mezi nejmenšími pastorky 10 a 12. Proti klasice 11–13 to sice není takový rozdíl, ale 11–13 je už na hraně a 10–12 už pro mě za hranou a skok dost vadí.

          0 0
          • Lachtis  

            Každý to vnímáme jinak no… Třeba mnohými zatracovaná kazeta shimano 11–46z mně ten skok z 37 na 46 absolutně nevadí resp. já na to nejsem citlivý a tak nás bude víc. Mám i kazetu 10–42 a jako dobrý, ale prostě že bych si řekl, twl bomba a 11–46 děs to prostě vůbec, je mi to tak nějak fuk.

            Mně spíš limitují převody do lehka při zachování alespoň trochu rychlejšího převodu. Proto půjdu do kazety 10–51 a převodníku 32z, který mi splní přesně mé požadavky.

            0 0
          • Smazaný účet  
            0 0
          • Polka  

            To snad skok 15–18 když už. I tak mně to vadí rozhodně daleko míň, než kdybych měl ten otřesný shimano skok 37–46. To myslím stejně zakladatel řešit nebude…ať si to zkusí, buď si zvykne nebo časem poupraví.

            0 0
    • gaven  

      Ahoj všem.

      Nakonec vyhrála cesta 1×10 s klikama Truvativ Stylo 6K DUB, převodníkem 34t a kazetou 11–42.

      Hazku jsem nechal XT SGS.

      Jediný problém byla podložka v rámu, kterou jsem si nechal udělat na soustruhu.

      Pokud bude 1×X setup v pohodě, překopu na jaře nejspíš na 1×12.

      0 0
      • Lister  

        Předělávat nonboost kolo na 12 SPD je špatný nápad. Ale třeba jezdíš jen úzké pláště bez vzorku a pak je to asi jedno.

        0 0
        • Kouba_2005  

          Prosím vysvětlit, proč by to měl být špatný nápad. Děkuji.

          0 0
          • Lister  

            Málo místa pro zadní plášť. Zkoušel jsem to a v bahně se nedalo jezdit. Okamžitě bylo všechno na pohonu.

            Pokud to ani teď není jasné tak mezi řetězem a bočnici pláště nebylo skoro žádné místo.

            Záleží co tam chceš jezdit za pláště. Mně nefungovaly ani 2.3.

            0 0
            • Kouba_2005  

              Čoveče, mně to funguje. Na 2.35 pláštích jsem probahnil nedělní odpoledne a na pohonu nic. Asi to bude kus od kusu, takže globálně to zavrhnout bylo neuvážené.

              0 0
              • Lister  

                Nebylo. Cpát Eagla na cokoliv takhle starého, kde musí překopat zadní kolo je neuvážené a dávat tam cokoliv co začíná 11z pastorkem je úplně špatně.

                0 0
                • Kouba_2005  

                  Tak jo, škoda času :-)

                  0 0
                  • gaven  

                    +1

                    0 0
                    • Lister  

                      Sám jsi na začátku psal, že se moc neorientuješ, máš tam pár dní jednopřevodník a hned máš jasno?

                      Dole píšeš o kazetách, že pastorky budou na stejném místě, což je samozřejmě nesmysl, největší pastorek bude víc do výpletu, což bys věděl, kdybys fakt věděl.

                      Ale je to tvoje kolo a tvoje peníze. Někdo rád prošlapavá slepé cestičky.

                      0 0
                  • Lister  

                    Pročpak?

                    Prostě cokoliv co má 11z nejmenší pastorek a nemá přeskykač na kolo nepatří.

                    0 0
            • gaven  

              Já to zatím nezkoušel.

              Protože jsem jednotlivé kazety neměřil, troufnou si říct toto;

              Pokud vezmu kazetu 12sp na klasický Shimano ořech, bude poloha řetězu přece úplně stejná jako u kteréhokoli jiného osazeni. Ať už 10, 11 nebo 12 SP.

              V případě XD a MicroSpline ořechů nemám info.

              0 0
        • gaven  

          Tuším, že v tom sdělení bude ukryté i nějaké poselství… 

          0 0
      • gaven  

        No, kdyby někdo hledal informace k tomuto kolu a změně, může najít zde. Pár přínosných příspěvků ti je.

        Lock.

        0 0
Téma bylo zamknuto, nelze přidávat další reakce