Odpovědnost za kolo prodané přes bazar? Kupující požaduje náhradu

61 nepřečtených
 • MtbForever

  Ahoj všem,

  před nějakou dobou jsem prodal přes inzerát na internetu kolo. Cca po měsíci mi nový majitel napsal email, že je na kole prasklý rám, že ho dává opravit a chce to zaplatit (asi 2500 až 5000). Rovnou napsal, že to chce řešit přes právníka. Podotýkám, že si nejsem vědom žádného poškození. Poškození popsal jako něco, co nešlo normálně vidět, proto se ozval až po čase. Ikdyby to bylo poškozené, tak jsem to nevěděl, nebo si to mohl poškodit sám, nebo to vůbec není pravda a chce jen peníze. Nevím. Mám nějakou odpovědnost a může to po mě opravdu vymáhat? Smlouvu jsme nesepisovali, pouze jsem mu to poslal poštou na jeho přáni. Bojím se, že ikdybych mu nějaké peníze poslal, tak je po mě může vymáhat opětovně.

  děkuji za každou radu

  • Carpathia  

   To, ze si vec dava opravit sam je jen jeho problem. Pokud zjistil „skrytou“ zavadu, mel ti vratit kolo a pozadovat vraceni penez. Rozhodne bych zatim nic neplatil.

  • lukas aka mitro  

   Jenom ho klidne podpor, at to pres pravnika resi:)))

  • michomin  

   Odpovědnost máš za vady, které jsou na věci v době, kdy ji kupující převezme (byť se projeví později), pokud jsi ho na ně předem neupozornil, což jsi neudělal, protože jsi o té prasklině nevěděl (za předpokladu, že tam byla).

   Je ale zvláštní (možná i podezřelé), že se nepokusil o kontakt, aby se domluvil co dál, a rovnou stanovil cenu, kterou bude požadovat za opravu a že to bude řešit právník. V podstatě tě zastrašuje, abys byl povolnější.

  • Rubi  

   Bez papiru o koupi podle me neudela vubec nic…

   • hekynen  

    Platnou kupní smlouvu lze uzavřít i ústně. Ale papír je lepší, zde i pro prodávajícího.

    Podle mého to s tím právníkem jen zkouší, ví, že moc šancí nemá. Ten právník ho bude stát další 2,5 – 5 tisíc. Tak ať si to chlapec, myslím ten kupující, užije. ;-)

    Stačí trvat na svém, že kolo žádné skryté vady nemělo, musel by (např. znaleckým posudkem či alespoň svědectvím) dokázat, že ten rám byl prasklý už v době koupě. A ten prodávající má určitě svědka, a rovnou několik ;-), který kolo viděl a dokonce na něm jel těsně před prodejem a klidně dosvědčí, že kolo bylo naprosto v pořádku (tím rozhodně vůbec nic nenaznačuju). ;-))

    Taky jsem nedávno koupil bazarovku a nenapadlo by mne po pár měsících používání na tom cokoliv reklamovat. Kolo jsem si před koupí vyzkoušel, prohlédl a vypadalo v pořádku.

  • YuraOlomouc  

   Kdybych mel ciste svedomi a nic mu nezatajoval, tak bych rozhodne nic neplatil. Zastrasovat muze jak chce..

  • Breakpain  

   V době, kdy jsi kolo prodával rám prasklý nebyl. Musel tedy prasknout během jeho používání a zato ty neneseš odpovědnost, jak s kolem nakládal ⇒ ať to vyřídí právníkovi ;)… asi tak …

   Pusť to z hlavy…

  • roman II  

   kdyby reklamoval ihned po koupi (druhej,třetí den) tak bych možná něco řešil, ale po měsíci a tímhle způsobem – nasrat

  • blaza84  

   V případě, že jsi kolo prodával jako „v dobrém stavu“, apod., čemuž by odpovídala cena, a opravdu se tam borcovi ta prasklina záhy objevila, tak by šlo o skrytou vadu, kterou by měl nárok reklamovat. A to v případě, že ji nezpůsobil on nevhodným používáním (což je v případě soudního sporu na znalecký posudek). V takovém případě by měl nárok na odstoupení od smlouvy, případně byste se mohli domluvit na slevě. Ale reklamace neprobíhá tak, že ti jednostraně oznámí, kolik stojí oprava, a bude něco požadovat. Pokud by na tom rámu sám o sobě začal něco kutit, tak už je to jen jeho boj. Takže ať závadu ukáže, a můžete se bavit dál.

   Ale působí to na mě dojmem, že je to jen hajzl, kterej to zkouší, tak mu to nesežer :)

  • MirosPikos  

   Je to nějaké divné. Špatný přístup. Pokud máš čisté svědomí a jednal si fér, pak bych si s tím netrhal moc žíly. Případně mu napiš, ať ti předá kontakt na svého právníka, že ho kontaktuje právník tvůj a budou to řešit spolu :)

  • Sunshine 29  

   Přesně jak je zde již napsáno + bych ho jestě poslal do prdele.

  • michomin  

   Napiš nám, jak to řešíš, bude to poučení pro všechny. Zejména v tomto případě, kdy to vypadá na boudu od kupujícího: obvinění, právník (kvůli 2 500,–!), peníze, následné vystrašený prodejce, který zaplatí aby měl klid.

  • baboon  

   Mě by docela zajímalo, o zhruba jaké cenové relaci prodávaného kola se to týká. Případně jak starého. Nebyl by k dispozici původní inzerát?

  • MtbForever  

   většina se Vás shodne, že to chlapík nafukuje a neměl by být schopen to vymáhat, ale přijde mi že 100% to není. Chjo, trochu se obávám nějakých opletaček a složitého prokazování neviny.

   zatím jsem mu odepsal na první mail asi před 3mi týdny, na další už ne. jinak, kolo byl karbonový sup prodaný za 36t.

   a děkuji za odpovědi

   • Sunshine 29  

    Chlapík nedokáže nic, pokud máš čisté svědomí, neřeš. Byl bych slušný, ale stál si za svým. Kolo převzal, prodal jsi mu ho bez chyby a jestli mu to někde prasklo, jeho vina.

    Vyžádal bych si fotodokumentaci + vyjádření servisu kde mu to mají opravovat, podle mě nic nepošle, je to hajzl co to zkouší…

   • Rubi  

    jestli to byl SUP, tak to neres :D ty praskaji jak na bezicim pase :-P

    • McBlacky  

     kupující asi nečte BF :) po tom co tady je o SUPu napsáno si ho může koupit jetýho bez záruky jen jantar

   • TheJD  

    Nemel by naopak on prokazovat vinu?

  • cevepe  

   A po 2 letech se ozve, že má sjetý gumy, kazetu a rozjebaný řetaz. Jasné, tyhle lidi naprosto miluji. Kolo si měl chlápek při převzetí zkontrolovat. Pokud není 100% znalý, měl si zajít do cyklo servisu na řádnější prohlídku. Ale řešit tohle po 30-ti dnech? :)

   Jde o bazarový prodej, kde se žádná záruka nevztahuje. Nic bych rozhodně neplatil.

  • Kíša  

   Pokud jste při prodeji nesepisovali nějakou smlouvu, tak chlapík nemá šanci. I kdyby došlo na právníka (což nedojde, v práci nám kolikrát zákazníci vyhrožují právníky a médii, pak zjistí, co právník stojí a že média to vůbec nezajímá), tak by musel prokázat že to za a) koupil od tebe, za b) že závadu nezpůsobil vlastním používáním, případně za c) že ze tvé strany šlo o úmysl způsobení škody kupujícímu.

   Jelikož se nejedná o novou věc, tak se na to nevztahuje výklad občanského zákoníku o tom, že pokud se závada projeví do 6 měsíců po koupi, má se za to, že zboží bylo vadné už při koupi. Dalo by se říct, že při prodeji použitého zboží, které je již po záruce (od výrobce), se k tomu přistupuje jako ke vztahu B2B, který občanský zákoník vůbec nijak neřeší a vše je závislé pouze na smlouvě uzavřené oběma stranami – a jak předpokládám, žádnou smlouvu jste neuzavírali.

   Takže rozhodně nic neplať :)

  • Polka  

   Jj, nic neplat! :-)

  • mr.antik  

   Byl bych slušný a řek bych mu že v době prodeje tam žadná prasklina nebyla a měl to lépe zkontrolovat.

   Právník mu škodu za 2500 fakt řešit nebude

  • DjOriech  

   neni smlouva neni nic… navic je dost podezreluy ze hned na Tebe vybehnul s pravnikem, to normlani clovek neudela a spis se chce domluvit, tady to smrdi tim ze te chce vystrasit a jen z Tebe vytahnout love…

  • pekl024  
   Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
  • ma.cech  

   Jednou jsem se dostal do podobné situace jako ty. Kupující reklamoval vadu, ale ne po měsíci, ale za 3 dny. Tak říkám fajn, omlouvám se, moje chyba, ať pošle zpět a vrátím peníze. Měl jsem foto věci před prodejem že kterého bylo patrné, že tam ta vada spíše asi není (nebylo to úplně kvalitní foto). Ale tak říkám kouknu na to, peníze vrátím v každém případě a pokud uznám že to je moje chyba, vrátím i veškeré poštovné. A ten člověk začal že prvně mu mám já poslat peníze a až pak on to pošle zpět, že mi nevěří. Tak začaly debaty o tom kdo co pošle a nepošle, já jsem se taky bránil, říkám že já nebudu platit dobírku, když nemám jistotu co uvnitř je. Takže ta situace neměla řešení a on začal vyhrožovat policií. Tak jsem se trochu pousmál, co jako mu asi tak policajti na tohle řeknou, no asi ho pošlou do prdele. Zeptal jsem se známého, právníka, jaký na to má názor. Celkem se tomu smál a říkal že jem se s ním o tom vůbec neměl bavit, vůbec nereagovat na něho, že zaprvé nejsem obchod abych měl konkrétně za tohle odpovědnost a zadruhé že kdyby došlo na soud, tak absolutně nebude mít důkazy a vůbec by neměl šanci (na něm by bylo dokázat to, ne na mě dokázat opak). Takže mi bylo doporučeno příště takovými „reklamacemi“ vůbec neztrácet čas a ani na to neodpovídat.

   • mr.ricardo  

    Ma pravdu, predseda. On ti musi dokazat, ze tam ta vada byla v dobe prodeje a navic, ze jsi o ni vedel :)

    • ma.cech  

     Bohužel, někdy tedy i naštěstí, asi žádný kupující tohle dokázat nemůže. Z toho plyne, že kupovat na bazaru je celkem riziko. Na druhou stranu každý má možnost být si toho rizika vědom a každý má možnost koupit si věc v obchodě a využít všechny záležitosti, které kupujícímu poskytuje zákon, samozřejmě oproti bazaru „lehce“ za příplatek…

     • hekynen  

      Některé věci jinde než na bazaru koupit nelze. Kupř. 26" full…

  • Krea  

   Nic neplat. Ze zákona – je-li prodej mezi soukromými osobami, není žádná zákonem stanovená záruka. Tu byste si mohli stanovit dle libosti v pisemne smlouvě a nestalo-li se tak, pak má dotyčný smůlu.

   I kdyby tam ta prasklina byla a ty sis ji třeba jen nevšiml. (Finálně i kdybys o ní věděl a zamlčel, musel by to prokazovat on, což je nemožný, i soudní znalec v lepším případě jakz takž datuje stáří praskliny a pořád to není prokázaný úmysl podvodu.) Kdyby měl na takový srandy, tak si koupi kolo nový nebo v bazaru s nějakou zárukou (většinou dávají aspoň na pár týdnů nebo měsíců) a měl by klid.

   Jen te zkouší oblbnout, nedej se. ;-)

  • Effa  

   Neni to tak jednoznacne. Řešilo se to na motorkari.cz kde kupující koupil čtyřkolku, po pul roce sel za prodavajicim ze mu „bouchnul“ motor. Prodávající ho poslal někam no a u soudu prohrál. Vracel peníze a platil výlohy na právníky. Nechci te tim strašit, ale spis poukázat na debilitu soudu.

   Tady je odkaz http://www.motorkari.cz/tema/?…

   • alinceb  

    U aut (u čtyřkolek bych řekl, že je to stejné) to je imho trochu jinak. Například se nedá použít formulace „jak stojí a leží“, kterou se kupující zřekne záruky.

   • midlander  

    Tam to žalobce uhrál dle znaleckého posudku na skrytou vadu, která byla už v době prodeje, a žalovaný udělal chybu, že znalecký posudek nerozporoval. To se bude u kola posuzovat hůř, to by znalec musel bejt jasnovidec.

    • blaza84  

     Podle struktury lomu se dá poznat, jestli to byla únava materiálu, nebo jestli byl rám jednorázově zatížen přespříliš :)

     • Vilém  

      U rozlepenyho karbonu?

     • tromboonen  

      A dá se podle struktury lomu poznat i přesné datum, kdy to prdlo? :)

      • baboon  

       v podstatě s přesností na den ± 200 let :)

      • blaza84  

       Pokud by to bylo prdlý velkým zatížením už před prodejem, tak to hlavně měl kupující při prohlídce objevit. Naprasklý rám je zjevná vada, ne skrytá. Na pozdější reklamace nemůže být brán zřetel :)

       Únava se může projevit i později, i když v době koupě se vše zdálo vpořádku, přestože rám už to měl „spočítané“. Tam by prostor pro reklamaci mohl být, ale reálně jsem skeptik :) Řešit by se to mohlo u dražšího kola, které bylo vydáváno za málo ježděné, přestože už mělo nalítáno hodně. A taky zálěží, jak je sepsaná smlouva, žeano :)

  • capo  

   Já se nechci hrát na chytrého, nejsem z oboru. Pokud zde budou figurovat právníci, bude to v rámci soudního sporu. Pokud vznikne soudní spor, bude to na základě znaleckého posudku, který bude dokazovat, že ta prasklina v rámu byla již v době prodeje. Žádný jiný případ proč by mohlo dojít na soud dle mého nastat nemůže.

   Nejdůležitější část je, že odpovědnost za prokázání je na kupujícím, nikoliv prodávajícím.

   Takže je to celé o tom, jestli on bude chtít platit soudního znalce, jestli tento dokáže nějakým způsobem určitě kdy prasklina vznikla, a potom zaplatit právníka který začně soudní spor.

   Dle mého je krajně nepravděpodobné že toto vše by mohlo nastat. Pro větší klid se můžeš zkusit spojit s někým kdo se zabývá karbonem, Aby ti potvrdil, zda je možné prokázat datum (přibližné) vzniku praskliny nebo ne.

  • Kubajsu  

   Myslím, že hlavně je v celém procesu důležitá skutečnost, že se prvně musí s reklamací obrátit na prodávajícího, který poté situaci řeší (oprava, sleva a pod.). Chtít rovnou peníze za dost možná fiktivní opravu je holý nesmysl.

   • nomecz  

    přesně tak, hlavně vidím jak si takovej jantar nechává dělat posudek v ceně peněz které po tobě chce, o právníkovi ani nemluvím

    • MtbForever  

     Podle toho,co mi psal, mel tento tyden dostat kolo opravene a poslat mi fakturu. Pokud by to tak udelal, tak tezko bude moct delat znalecky posudek… nevim, zatim mlcim ja, mlci i on. Mohl bych mu napsat stranku argumentu proc by se na to mel vykaslat a proc se me takovato situace netyka, ale prijde mi lepsi to ignorovat, nez komunikovat do nekonecna. Nevidel jsem fotku praskliny,nic, jen nejaky prijmaci list ze servisu (ktery bych vytvoril na pc za 10minut).

     • Tencovozikmin  

      Udělal bububu,abys pustil kačku a to je tak vše co takový vyčůránek udělá.Takže ser na to.

     • hekynen  

      Tak to je dobrá zpráva. Pro tebe. ;-) Můžeš celou záležitost pustit z hlavy.

     • Breakpain  

      Proč? Jestli se ozve, napiš, ať pošle znalecký posudek (pohlídej si datum opravy a datum posudku, ale to mu neříkej) s textem od jeho právníka. Že to předáš svému právníkovi a tím považuješ věc za uzavřenou ;)… Co myslíš, že pošle … jen naštvanou odpověď, nic víc.

  • raskin  

   Pusť to z hlavy

  • kudlanka32  

   Je tu nejaky pravnik, zajimalo by me jestli se neco zmenilo s novym zakonikem, viz to co je nize? Jde o starsi pravni radu.

   „Pokud se však vada vyskytne v prvních šesti měsících po převzetí zboží, musí prokazovat prodávající, že vada vznikla až po převzetí zboží. V případě, že tuto skutečnost neprokáže, platí dle ustanovení § 616 odst. 4 občanského zákoníku vyvratitelná domněnka, že se jedná o vadu, která existovala již v době převzetí. Nejedná se však o záruku. Rozdíl spočívá v tom, že při záruce se jedná o odpovědnost za vady, které se vyskytnou až po převzetí zboží.“

   http://www.epochtimes.cz/…o-zbozi.html

   • bezdratova.sprcha  

    Názor: Podle mě, pokud by se něco takového mohlo v tomto případě stát, i za předpokladu, že rám by byl prasklý již při předání, je celá záležitost zahrabaná pod koberec tím, že kupující rám nechal opravit na vlastní pěst bez předešlé domluvy a není proto možné prasknutí nechat prověřit 100% nestranným znalcem a zrovna tak by se mohl prodejce hádat o to, zda-li opravdu byla nutná oprava v dané výši.

    Logický extrém situace: Byl pokažená zadní přehazovačka, nechal jsem ji vyměnit za podobnou, která stojí tolik a tolik a tu starou už nemám.

    • Nutribird  

     Naprostý souhlas, borec neposlal nic k posouzení a jen určil hodnotu škody a chce kompenzaci. Tady není dodržen postup reklamace hotovo. Každý se mu vysměje. Něco podobného zkouší u papoušků. Papoušek uhyne, borec chce zpátky peníze, když chci vidět ptáka tvrdí, že ho od zlosti vyhodil. Neexistuje normálně šmejdi co zkouší lidskou blbost.

     • duk  

      Takže jestli to dobře chápu, tak je tu pořád naděje, že je opeřenec na živu? :-D

      • Nutribird  

       Jasně, řekl bych 90%, borec to zkusí. Lidi kolikrát neví co a jak. On má naučených pár vět aby to vypadalo a hoši cálujou jak divý aby měli klid. Reklamovat zvíře není jen tak, stačí udělat pár chyb a nikdy nic nedostanu. Ono je to asi tak složité, že to ani nemá cenu.

     • bezdratova.sprcha  

      Tak to je už i trochu morbidní.

  • michomin  

   Abych pravdu řekl, díval jsem se do obč. zákoníku a netuším, jak je podle něj řešen tento spor při příležitostném prodeji dvou nepodnikatelů.

   Pro mě je to nesrozumitelné a to tak, že velmi.

   • kudlanka32  

    taky nechápu, jestli to píší pro lidi anebo si zařizují kšeft pro další generaci

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse