Ahoj, dotaz, nevíte jestli existuje nějaká ochranná barva na jekl, která by fungovala bez předchozího odmaštění materiálu? Potřebuji aby to byla „věčná“ ochrana před korozí, jelikož se k té konstrukci po instalaci už nedostanu.
Ahoj, dotaz, nevíte jestli existuje nějaká ochranná barva na jekl, která by fungovala bez předchozího odmaštění materiálu? Potřebuji aby to byla „věčná“ ochrana před korozí, jelikož se k té konstrukci po instalaci už nedostanu.
Neco na bazi olejove barvy, jestli se to vubec vyrabi.
no právě, jestli se vůbec ještě vyrábí… :-( Hledám, hledám marně.
Nasel jsem olejovou barvu Umton na Artmie.cz. nevim co to je. (Na mem obstaroznim telefonu neumim vlozit odkaz)
Ta se používá pro malování o obrazů, třeba na plátno, doporučujeme se obrátit spíše na prodej stavebních materiálů-)
Aha, dobra informace, diky.
Bude hodně kacířská myšlenky něco na bázi vosku s čím se vystříkávaj dutiny u aut? Je na to taková spešl pistole. Nemohu si vzpomenou na přesný název, bylo to nějaké písmeno a číslo a nemohu dohledat.
Co přesně je to za konstrukci?
Myslím, že tohle:
No jo, neco jako byl Rezistin, nebo jak se to jmenovalo. Ale trvanlivost je otazka.
A kolik toho máš, že je problém odmastit? Stejně se s čistým dělá líp :-)
Mozna by si s tim poradila i syntetika. Neni tady profik naterac, aby poradil? Co ja vim, tak se ocelove konstrukce ve fabrice nikdy pred naterem nijak neosetrovaly, ani by to asi neslo.
Co Hammerite?
Fermez, poctive varena, ne katalyzovana a do ni nasypat surik Pb3O4. Nic lepsiho neexistuje. Pokud chce funkcni a trvanlivy nater, ale neptej se ekologu.
Díky za reakce.
Jedná se o nosnou konstrukci svařenou z cca 40m jeklu 60×100. U většiny navrhovaných barev je v návodu že předem odmastit a očistit, což se mi vzhledem k podmínkám nechce.
Výplň dutin auta – zajímavá alternativa, díky za nápad, prozkoumám…
A ano, staré základovky na bázi fermeže by to spravily, ale už se zřejmě nedělají. Myšlenka si to vyrobit je zajímavá, i. když hodně ne-eko :-) Jen pro zajímavost, jaké by byli poměry fermeže a suříku? NIcméně mi ho stejně nejspíš neprodají vzhledem k jeho vlastnostem:-)
To si muzes smichat doma, delalo se to takhle i drive. Dnes uz ti ani nic jineho nezbyde, hotovou surikovou zakladovku v obchode nekoupis, zkus mozna bazar. Michalo se od oka, v odkazu uvadi 20–30%.
Super, díky. Pokud se povede sehnat, byla by to dobrá rebelie, viz „suříkové nátěry (výroba je zakázána) !“ :-)
Na to kasli. S cistym vedomim a svedomim tady ten surikovy nater pouzij. Je to jako plivnuti do more. Jsou jine a horsi problemy. Na rozdil treba od azbestu v eternitu zde ani nehrozi zdravotni riziko.
Co ale rozhodne udelej, predem vyzkousej nanecisto. Ta fermez muze potrebovat delsi dobu na vyschnuti, nez kolik mas casu. Aby jsi barvu neztrhnul pri instalaci a jaka je vubec adheze. Soucasne ale ta fermez bude mene nachylna na zbytkovou mastnotou. Pokud bude problem muzes pouzit nejakou C-basi nebo tak a do te surik vmichat viz ty odkazy. Surik lze samozrejme stale koupit, s tou skodlivosti to nebude az tak zle http://www.tover-shop.cz/…inium-1000g/ zrejme jej najdes i za zlomek ceny, nehledal jsem.
Tady ty tradicni materialy a postupy jsou neprekonatelne. Okna napustene fermezi pred 50 lety zvenku hnusne, po oskrabani zpuchreleho nateru je pod nim ciste zlute drevo. Jeste se pouzivalo praskove olovo do nateru, kde nesmelo dochazet k rustu orgamismu. Tady si uz neskodnosti nejsem tak jist, v kazdem pripade to byl jediny nater po staleti pouzivany na lode, ktery bezpecne ochranil trup pod carou ponoru. Nerostlo na tom nic. Dnes se uz nejak od 50. let (oficialne) nepouziva, nicmene plnohodnotna nahrada neexistuje.
jen prifarim doraz surikova zakladovka – to je takove to hnedo oranzovo cerveno!. tata tim natiral fsechno. ake uz se ho jaksi nemuzu optat :(
Jo, to by melo byt ono. Dnes se prodava zakladovka stejne barvy, ale to uz je nejaky fosforecnan zinecnaty. Pouzivam jej, pac se kupuje ve spreji, je to snadne a rychle schne, na police apod. dostatecne. Pochybuji, ze to ma stejne antikorozni ucinky jako surik.
Ď :)
Za konstrukce se bude vařit na místě nebo se poveze už hotová vcelku?
Pokud vcelku https://zinkovani-cb.cz/
výsledný rozměr cca 3×7m, takže vařit na místě. Ale díky
Bohužel máš dilema. Buď to bude fungovat a zdánlivě to nebude eko a nebo to bude zdánlivě eko ale nebude to fungovat.
Za sebe, pokud je k tomu dobrý přístup, tak bych to prostě odmastil. Tím spíš, že k tomu nebude později přístup, tak to musíš teď udělat co nejlépe a nekoukat na ušetřený čas nebo peníze.
vypadá že mi noc jiného nezbude, pokud se mi teda nazadaří sehnat fermež a suřík:-)
Nebo zaplatit jeřáb a náklaďák a použít žárové zinkování.
40m jeklu je za chvilku odmaštěné, na tom není moc co řešit.
jáj, sem čekal kdy s tím někdo přijde, to jsem nechtěl slyšet :-)
Když se ti do toho nechce, vem si na to nějakého brigádníka, vraž mu do ruky hadr a tech. benzin. Vyjde tě to nejspíš levněji než nějaké spec. barvy a jejich shánění :-)
Když už jsme u toho odmašťování, jekly které nakoupím ve Feroně jsou hodně zasrané od oleje a šmíru. Obyčejné utírání hadříkem v benzínu stačit nebude, bude se to muset dělat na několikrát až do úplného vyčištění.
Nějaký tip jak odmastit takovou hrubou špínu?
laser :D
Mám doma ukazovátko, bude stačit :-)
Hele, pokud to jsou valcovane profily (zrejme ano), muze byt hlavne problem s okujema. Potom jedine flexu do ruky, drateny kotouc a jedem, 2 dny v kuse. Je nutna maska na hubu, za 3 hodiny je na vyhozeni. Svarovani je uz proti tomu pomerne pohodove.
Netusim, co udela barva pres okuje, aby se to casem neloupalo. Idealne kupovat profily uz ciste, mozna nekde nabizeji opiskovane.
Hrubá špína chce hadr a ne hadřík ;-) Tak to prostě přeběhni na dvakrát. Hele fakt řešíš 40m jeklu? Kdybys jich potřeboval 400 tak neřeknu, ale možná ti zabere víc času řešení v diskuzi a hledání na internetu…
Na co přesně ta konstrukce bude, že to tak moc řešíš?
Terasová základna na šilmém svahu. Pod terasu přístup nebude.
A co vymyslet to modulární a jednotlivé kusy nechat pozinkovat? A pak sešroubovat na místě? Když to svaříš a pak to půjdeš natírat, to může být ve svahu pěkná nimračka.
Jo. Vzhledem k umístění určitě lepší řešení.
Přesně podle návodu, už to stojí :-)
Udělej to tak, aby byl. Až tam cokoliv zapadne, vyteče nebo se tam bude rozkládat nějaké zvířátko, nebo se tam nastěhují mravenci. Barvu neporadím… sám bych to řešil pozinkem.
Šuřík by měla obsahovat tato základovka, na nic jinýho co se dá „normálně“ sehnat jsem nenarazil
Barva na ocelové konstrukce – https://www.bal.cz/…u-seda-8-kg/
Určitě vydrží navěky, ale musí se pečlivě očistit a odmastit. Ale pokud nakonec budu odmašťovat tak vypada jako dobrý kandidát, díky
Ještě varianta :nařezat díly, ty nechat profesionálně odmastit a nalakovat. Svařit, a kde sleze barva odmastit a natřít.
Já v tomhle vždycky tak nějak spoléhám na oceláře a opapouškuju co mi řeknou. Ale obvykle se u ocelovek volí otryskání, nepamatuju že by to matlali hadrem. Nepočítal bych že najdeš zázračný nátěr vše v jednom, profesionální nátěry jsou min. 2–3 vrstvý, definuje se tloušťka nátěrů, volí se podle korozní agresivity prostředí a požadované životnosti nátěru… to ale v OBI nekoupíš. Je to věda – ČSN EN ISO 12944.
Kde to bude umístěno, že se o to bojíš?
Částečně těsně u země na patjách a zbytek v luftě. Je to základna terasy v šikmém svahu pod kterou nebude přístup.
Udelat to sroubovaci a dily nechat pozinkovat je asi dobry napad. Nemam predstavu o financni nakladnosti. Ale pozinkovane ploty a elektricke brany uz ma kdekdo.
Udělt to šroubovací si nedovedu představit, bude tam asi milion sváru. Pokud bych měl každý připravovat na sešroubování tak to budu dělat dva měsíce:( Ale pozink by byl fajn jinak určtitě.
Edit: sakra, jak tak nad tim přemýšlím ro udělat modulární… musím promyslet:) Diky za napad:)
Můžeš to udělat na pár celků sešroubovaných dohromady na místě, které ti umožnil to odvézt na zinkování aniž bys musel najímat jeřáb a kamion. Snad každý zámečník si s tímhle poradí.
Tři díly o rozměru 3 × 2,30. A ty pak přišroubovat M10.
Jak to myslíš 3 díly?
Nejspíš děláš nějaký rošt na stojnách. Tak místo jednoho o rozměru 3×7, uděláš tři vedle sebe stojící o třetinové délce a stejné šířce. Postavíš vedle sebe a prošroubuješ.
Rozumím, ale mám to namyšleno jinak. Zatím nejschůdnější se mi jeví nařezat na kusy, nechat pozinkovat, svařit, svary zatřít.
svařováním se zase pokazí kouzlo pozinku… takhle se prostě staví venkovní konstrukce, lanovky, vysílače a funguje to, tak proč něco vymejšlet znovu,
Poptal jsem galvanovnu, kolik by stálo poniklování, tak uvidíme. Ale podle ceníku galvanovny v ČB z reakce výše to vypadalo na pár tisícovek, což by možná bylo řešení. Uvidíme jak mi to necení místní galvanovna (v Ostravě)
Zkus radši zinkování, niklování bys asi nechtěl platit :-)
jj, galvanicke zinkovani jsem poptal tutaj http://www.atoll-electronic.cz/
Galvanické je nesmysl, na konstrukci tohoto typu poptej žárové zinkování.
jj, uz jsem zjistil rozdíl…
aha, jsem to blbe napsal:-)
Dával jsem před lety zastřešení nad vchod cca 2,5m x 1,5m do ZinkPower na žárové zinkování v Ostravě u Nové Huti. Mají tam velký bazén, max rozměry píší 6,5×1,65×2,5m. Cena byla asi pár tisíc, v porovnání s cenou barvy, pracností nátěru, potřebou opakovaných nátěrů po x letech, to bylo úplně v pohodě.
Jo a neřešil jsem žádné mailování/naceňování. Jen jsem tam zajel se zeptat a druhý den to tam dovezl. Cena byla asi nějak podle kg železa, které se zinkovalo, jestli si pamatuji. A byly tam instrukce, jak to musí být navrtané u svarů, aby tam nebyly uzavřené dutiny, které by v žáru mohly explodovat.
Diky, zkusím poptat
na venkovní konstrukci spíš žároví zinkování.
pozor, musíš tam mít navrtané otvory kterými zinek vyteče.
jo tak duplikuji info. mám Mlhu..
O rozdílech a vhodnosti jsem nevěděl, díky za to. Potřebuju žárově pozinkovat. Škoda, protože na galvanovnu se dívám z okna :-)
Galvanicke udela jen tenkou vrstvu, ktera do par let sleze.
opálit plamenem
A pak to vzít do ruční automyčky k opláchnutí sazí :-D
Dám to na střechu auta a projedu myčkou :D
Myslím že po plamenu by zůstaly mastné saze.
Koupit lamelové brusné kotouče na flexu (dělaí se i na kov) a pořádně obrousit.
Pak např. dvousložková polyuretanová barva.
Dělal jsem takhle straré rezavé sloupky na plot a zatím dobrý.
Už to bylo řečeno, prostě pozinkovat. Není třeba vymýšlet vymyšlené. Odvézt v celku na velkém vleku. Jo a třeba z Condoru jsem nic mastného neviděl.