NIKON 1 J1 vs SONY NEX-5N vs SAMSUNG NX200

486 nepřečtených
  • jest_cz

    Zdravím a prosím o radu…

    Jakožto úplný amatér fungující na obyč. kompachtech (nyní Panasonic DMC-TZ4), bych se chtěl posunout o pár levelů nahoru, co se týče kvality fotografie. V hledáčku mám tři favority…

    http://www.fotoskoda.cz/…blesk-sef20a

    http://www.fotoskoda.cz/…30–110-mm-vr

    http://www.fotoskoda.cz/…rny-18–55-mm

    …fotím především sport a rychlejší záběry, krajinky a makro taky rád. Zrcadlo kupovat nechci, protože bych ho hned rozsek. Toto téma sem vkládám, protože jak často koukám, je zde spousta výborých a zkušených fotografů. Za případné reakce a rady budu velice vděčný. Díky

    0 0
    • soc  

      Osobně vybírám mezi NEX5N a Samsungem NX200. Ale počkám, co přinese NX20.

      Fotky z NEXe vypadají dobře, NX200 je o něco horší při vyšších ISO, ale cena je pro změnu lepší.

      Zatím je můj favorit ten NX200 s tím, že bych koupil dvojset 30mm + 18–55, k tomu dokoupil 50–200 a polarizační filtr.

      Ale jak už jsem napsal, počkám, co přinese ten NX20, i když se trošku bojím ceny.

      0 0
      • Frostty  

        Sony :). Samsung mě osobně ve foto/video technice nijak neuchvátil.

        0 0
        • soc  

          Jako ten NEX má opravdu nádherný výstup, o tom žádná. Ale vzhledem k rozdílu ceny si u Samsungu koupím další objektiv…

          No stejně s tím počkám až po vánocích, NX20 bude představen až v půlce ledna, tak uvidíme :)

          0 0
          • Frostty  

            Jestli počkáš po Vánocích, tak jasně NEX. Bude nové line-up a „staré“ modely půjdou cenově na držku.

            0 0
        • mr.antik  

          nebál bych se samsungu, ale určitě ne NX200 ale počkat na nový modely a pak uvidět.

          0 0
          • soc  

            Proc ne NX200?

            0 0
            • mr.antik  

              jako nx200 ano (cena), ale zas věřím že nový bude lepší :-)) Třeba více snímků/s, což se na akci může hodit.

              V objektivech mi chybí (zatím) opravdový širokáč a vůbec, dokupování objektivů se může dost prodražit (což je vlastně cílem těchto strojů), nevím, člověk si musí zvážit jestli mu bude záklaďák (nebo základní set objektivů) stačit.

              0 0
    • Smazaný účet  

      počkal bych s čím se vytasí canon a až trochu spadne cena u nikonu :)

      0 0
      • Mark-H14  

        Kup si Canon a když ne, tak Nikon, ale Samsungu a Sony nechej výrobu třeba televizí.

        0 0
        • Martin  

          a to jako proč?

          0 0
          • pepko  

            lebo canon vie robit iba kopirky, samsung chladnicky a sony televizory … jediny kto naozaj robi fotaky je nikon …

            0 0
            • hmm  

              jen všichni mějte nikony už mě to nebaví všude potkávat bílý skla…

              0 0
              • Martin  

                já radši průhledná skla :D

                0 0
        • Frostty  

          Tak to by mě zajímalo proč v době „digitálu“ není značka samsung či sony vhodná (podotýkám že se bavíme o SCHOPNÝCH modelech) a oproti tomu N+C jo :).

          0 0
        • pepino  

          Nikon s pidičipem?

          0 0
        • jest_cz  

          No nevím, Sony se v kompachtech už nějakej ten rok pohybuje, takže toho bych k televizím hned neposílal. U Samsungu tomu tak možná je, nevím.

          Nikon byse mi páčil, ale každopádně se vyplatí počkat min do „po vánoc“ :) V tom s váma sohlasím.

          0 0
        • JayDee  

          Sony koupilo Konicu Minoltu, takze tam historie je. Krom toho byli to prave oni, kteri prisli s NEXem jako prvnim fotakem tyhle kategorie. A rek bych, ze foti sakra hezky!

          0 0
    • Smazaný účet  

      Nikon protože… Nikon. :o)

      0 0
    • goofy  

      Olympus :-P

      0 0
      • jest_cz  

        Na Puse jsem taky koukal, dá se koupit za krásnej peníz, ale slyšel jsem, že trochu šumí…

        0 0
        • soc  

          No v dane kategorii jeste Pana GF2 nebo GF3, ale to bude velmi podobne tomu Olympusu.

          Nejlip vypadda ten NEX5N :)

          Nebo co treba Leica M9? :D

          0 0
      • Dav...1  

        JJ takova E-M5 by se mi libila, ale cena je trosku jinde.

        Jinak mam E-pl1 + Panasonic Lumix G 20mm f/1,7.

        Pouzivam to misto kompaktu (zrcadlovka mi uz na tahani po horach a na kolo prisla zbytecne velka) a spokojenost.

        0 0
    • jeffi  

      Za mně Nikon J1.

      Důvodem je bezkonkurenční rychlost ostření, kterou potřebuješ právě pro sport. Důkaz třeba „zde“ :http://www.youtube.com/watch…

      Že má menší čip se netrap, do 800ISO jsou výsledky velmi slušné.

      Další výhoda – proti Sony a dalším je opravdu malý a kapesní, s pevným objektivem 10mm je to doslova kompakt.

      Kvalita je ovlivněna také standardně solidním nikoními objektivy.

      Na kolo dobrá volba, mám již objednáno.

      0 0
      • jest_cz  

        No je to teda opravdu fofr…

        0 0
      • jeffi  

        Právě jsem dočetl moc pěknou recenzi na Nikon V1, což je dražší bratříček J1 (má navíc hledáček a systémový konektor, obrazový a video výstup je shodný s J1).

        Recenze zde

        Doporučuji prozkoumat kvalitu fotek v závěru v plném rozlišení a udělat si vlastní představu.

        Rychlost ostření je u Nikon 1 dána hlavně dvěma faktory:

        • umí používat oba systémy ostření (na kontrast i fázovou detekci),přepíná si to automaticky podle světelných podmínek. Tím se rychlostíostření ve špatných podmínkách (fázová detekce) dotáhnul nazrcadlovky
        • má 3 výkonné procesory (moje D90 jenom jeden!), takže to dokážerychle a správně počítat.

        Ostatní na BF zde uváděné argumenty o ostření považuji za zcela podružné.

        Kvalita výstupu je dána vždy trojicí, která má být v rovnováze:

        • kvalita objektivu
        • velikost a technologie snímače
        • zpracování obrazu procesorem

        Jako vždy je pak důležitý akorát výsledek.

        0 0
        • jest_cz  

          Super recenze. Bohužel na většího bratříčka nemám. Už takhle budu nejmíň na rok zadluženej a při ceně +/- 17 ooo,– (NEX5-N) s jedním, po vánocích možná se dvěma skly, je to můj strop až až. V1 už je pro mě moc :( Každopádně fotky i na mém předpotopním monitoru, parádní!!

          0 0
          • mr.antik  

            zadlužovat se kvůli koníčku, to neděláš dobře…

            Kup si hlavně novej monitor :-)

            0 0
            • jest_cz  

              Na zadlužování se pro koníčky mám vždy rezervu :) Když jeden dluh splatím, hnedle dělám další :D Zatím to funguje a dluhy nejsou nijak markantní. Na jídlo, nájem, dovolenku a sem tam píváka mám vždy :) Monitor kupovat nebudu. To bych spíš musel koupit novej nojtbůk. Monitor mám celkem slušnej v práci … takže fotky a jejich úpravu můžu naštěstí řešit tam. Ve chvílích volna, samo sebou :)

              0 0
          • soc  

            za necelých 19000,– máš set se 2 skly…

            0 0
            • jeffi  

              Nikon V1 je opravdu nesmyslně drahej kvůli hledáčku.

              Nikon J1 je co se týče fotografických schopností zcela shodný, na Cybexu jsem stihnul objednat kit se dvěma objektivy za 13800,– (byla tam zaváděcí sleva, už není), tuhle cenu předpokládám někdy po Novém roce. Když si člověk uvědomí, že v ceně jsou dva celkem kvalitní objektivy, tak to není tak zlé.

              0 0
              • soc  

                Tu cenu jsem psal pro NEXe…

                Teď jsem se díval, a J1 stojí 16 500,– se 2 skly… to taky není špatné, ale Tvůj nákup byl podařený :)

                0 0
          • přišlapávač  

            jenze az s tim zacnes, tak pochopis ze ta zakladni 18–55 neni nic moc a stejne si budes chtit koupit SEL18–200 a pak jeste makro nebo sirokac a palacinku :-) takze bacha na to :-)

            0 0
            • soc  
              • polarizák, UV filtr a vůbec, kolotoč se roztáčí :)
              0 0
              • Martin  

                polarizákem to začíná. pravé peklo nastává při objevení systému cokin :)

                0 0
            • jest_cz  

              právě jsem koukal na YouTube… tak ten SEL je opravdu nářez, a ta cenka taky! :D Na něco takovýho pomyšlení opravdu nemám :D Max někdy v daleký budoucnosti a ještě k tomu bazarovku. No uvidíme jak tomu bude po novém roce… Třeba se objeví nějakej pěknej kit se dvěma skly. Jinak moc pěkně děkuji, za nahlodání s tím SELEM!!! :D

              0 0
              • přišlapávač  

                nemas zac :-) to bylo to prvni, co jsem poridil :-)

                0 0
                • jest_cz  

                  A můžeš mi říct, jestli to není tajný… to si za něj vypláznul 2o ooo,– ?! Bo se dá třeba V USA koupit levnějc (zatím jsem nekoukal, tak se ptám). Díky

                  0 0
            • jest_cz  

              A co říkáte na toto… http://www.fotoskoda.cz/…owershot-g12 ?

              0 0
              • jest_cz  

                bo toto … http://www.fotoskoda.cz/…blesk-sef20a

                sice Samsug, ale ten kit + cena vypadá slušně. Nějaký koment, prosím ?!

                0 0
                • soc  

                  Tyto dvojsety už podle mě nejsou dostupné, tzn. už ho neseženeš.

                  Jinak je docela chválený, až na rozlišení hledáčku a starší snímač, který na vyšších ISO víc šumí. V lednu má být představen nástupce…

                  0 0
                  • jest_cz  

                    Teď jsem si toho taky všiml. S těma připomínkama souhlas, ale zas ta cena…

                    0 0
                    • soc  

                      V Datartu ted maji NX11 + 18–55 za 12 990,–, k tomu 50–200 zdarma.

                      Jeste dokoupit palacinku 30/2 a mas zaklad :)

                      0 0
                      • jest_cz  

                        Pokud tenhle kit někde vydží po novém roce, tak mám asi vybráno… jen co jsem četl recenze, tak si stěžovali na velkej šup při horších s. podmínkách a isu na 400. Není tu nějaký majitel tohoto drobečka?

                        0 0
                        • soc  

                          IMHO je to vanocni akce, takze bych necekal az po vanocich, i kdyz clovek nikdy nevi.

                          Co se tyce sumu, podle recenzi bych se nebal az do ISO 800, ISO 1600 pri uprave z RAWu taky nevypada nejhur. Samozrejme ve srovnani s NEXem nebo novym NX200 je to horsi.

                          Rozsahla diskuze vcetne fotek je tady: http://forum.fotografovani.cz/read.php…

                          0 0
    • martinnecas  

      Bral bych ten Samsung. I když jsem docela na Nikony, tento J1 se teda nepovedl, podle fotek a recenzí. Ten malý čip je blbost…

      Do Panasonicu bych spíš nešel, ale ten konkrétní model jsem nezkoumal.

      0 0
    • pepino  

      Můžeš porovnat

      http://snapsort.com/…_Alpha_NEX-5

      http://snapsort.com/…amsung-NX200

      a najít si další srovnání, ta rychlost u Nikonu je fakt, to zas jo.

      0 0
      • jest_cz  

        Sony vs Nikon… až tak? na to že je to starší NEX5 tak Nikona pěkně potřel … NEX5-N na tom tedy bude ještě líp..

        0 0
    • Scully  

      Ahoj. Osobně mám Nexe5 (ten starší) a nemužu na něj říct křivého slova. Šum minimální, fotky pěkný, a celej přístroj má fakt supr zpracování.

      ALE!! Pokud fotíš sport tak o ničem jiném než o zrcadlovce nemá cenu uvažovat, protože kontrastní ostření se na rychlou akci prostě nehodí :-)

      A další věc je makro. S kompaktem je to ok, můžeš ostřit takřka od skla, ale to u fotáku s velkým čipem jaksi neplatí :-) A musíš si koupit makro objektiv, kterej u těhle 3/4 stojí víc než u zrcadlovek.

      0 0
      • jest_cz  

        Sklo bych asi řešil bazarem nebo bajonetem a něčím neSony, to by mělo taky jít. Bo ne? A šport při troše snahy, jakš takš zvládá i můj kompakt, takže u Nexe to bude nebe a dudy. Na ty moje „umělěcký“ fotky by to stačit mělo. Podle ohlasů zatím vítězí Nex, ale porát si nejsem jistej s tím P1, když porát vyzdvihujoj to super fast ostření…

        0 0
    • Jenik87  

      U škody bych na ně osobně kouknul a koupil na http://www.oehling.cz

      0 0
    • Georrge  

      oživíme :) na vánoce chci kupovat nový foťák, je to sice ještě daleko, ale už začínám sbírat informace :) Silně uvažuji nad NX200, konkurenta ji dělá D1100 zrcadlo od Canona. Pro samsung mluví jasně velikost, a podle recenzí snad i lepší fotky (akorát šum je trochu horší). Pro canona zase optický hledáček a lepší úchop. Co byste brali spíš pro takové obyčejné neamatérské ale ani neprofesionální focení? Chci dělat pěkný fotky, chci používat všelijaká nastavení foťáku ale nechci tahat zbytečně velkou krávu s sebou.

      Jak jste majitelé NX200 spokojeni s tímto foťákem? Nechybí vám hledáček? Věřím že amoled toho dost zachraňuje, ale někdy je přeci jen hledáček nejlepší… škoda jen, že ten přídavnej co samsung dělá nefunguje na NX200 ale jen na NX100 :(

      0 0
      • Martin  

        v první řadě záleží, co chceš. jestli aparát kompaktních rozměrů s kompromisní ergonomií (fotit s CSC osazeným dlouhým těžkým sklem je dost opruz) nebo velkou zrcadlovku, která se bude dobře držet, bude s ní jednodušší focení, nacpeš na ni i dlouhé teleobjektivy, ale která zas bude všude tak trochu zavazet.

        pokud nechceš tahat velkou krávu a smíříš se s horším úchopem, potom CSC. ale třebas mi se CSC drží dost blbě a raději tahám malou zrcadlovku.

        0 0
      • ememem1  

        pokial rozmyslas nad touto kategoiou tak bych vzal do uvahy toto

        hlavne ta kompatibilita objektivov aj ked cez redukciu neni na zahodenie.

        0 0
        • soc  

          Redukce stojí 200,– dolarů… a pořizovací cena je už i tak vysoká… a ve srovnání třeba s NEX5N ten Canon pohoří

          0 0
      • soc  

        No… jak to tak nějak slušně říct :)

        NX200 s nasazenou palačinkou je malý, skoro se vleze do kapsy. S normálními objektivy už o není žádná výhra, nicméně proti klasické zrcadlovce pořád ušetříš nějaký ten prostor a hmotnost.

        Úchop nemá špatný, ale přeci jen to tělo je docela malé. S palačinkou je to fakt jak kompakt, s 50–200 už to držíš spíš za objektiv :)

        Hledáček… šel jsem do NX200 s tím, že mi hledáček chybět nebude. No a občas už mi chybět začíná :) Ten AMOLED displej je super, ale za určitých podmínek nestíhá, bohužel. Kdyby byl aspoň výklopný.

        Jinak z hlediska fotek: šum ujde, dynamický rozsah by mohl být větší, ale i tak se toho dá hodně vytáhnout. 20Mpx rozlišení je super na ořezy :)

        Objektivy od Samsungu jsou slušné a cenově dostupné. Ostření není nejrychlejší, zapomeň na rychlejší sporty, nebo děti. Jako dá se, ale není to žádný zázrak.

        Počítej s tím, že skoro nemá smysl fotit do jpegu, ale budeš pořád vyvolávat rawy. A tím se dostáváme k nevýhodám. Rawy jsou obří, původně byly 45–50MB, teď jsou kolem 35MB. Foťák je kvůli nim pomalý, zápis na kartu mu trvá, nevyfotíš víc jak 5 fotek v sérii:( Na počítači rawy hned převádím do DNG, ten soubor je potom o dost menší. Na zpracování používám Rawtherapee.

        Takže když to shrnu, jako další krok od kompaktu je super, ale oproti zrcadlovce je to za cenu několika kompromisů, u kterých si musíš být jistý, že Ti vadit nebudou.

        0 0
      • jeffi  

        Nikona J1 již několik měsíců mám a intenzivně jej používám, tedy pár postřehů.Nebudu jej srovnávat s jinými značkami téže kategorie, musím ale Nikonu přiznat dvě nej:

        1. velikost s nasazeným setovým objektivem, proti Nexům je to prcek, do

        malé brašničky, kam jsem dříve sotva nacpal Fujinu , se nyní vejde mirroless tělo a dva objektivy v přepočteném rozsahu 28–300. To je dáno právě menší velikostí čipu, kterou jiní tolik odsuzují- ale díky rozumnému rozlišení 10M je i 800 ISO dosti solidní, kdo potřebuje více, at jde rovnou do zrcadlovek. Konkurenční Samsungy a Sony na srovnatelné vybavení potřebují již větší brašnu. Já to pořizoval hlavně na kolo, běžky a hory a té rozumné velikosti si cením.

        1. kombinace ostření na fázový posun(když je dosti světla) na kontrast

        (když je světla méně) dává proti konkurenci velký náskok v rychlosti ostření, dohání to až nyní ohlášený Canon, který bude k mání podzim-zima za dlouhý peníze. To není tolik důležité při focení(asi vyjma sportu), ale hlavně ve videu, kde stíhá pohyb pěkně plynule doostřovat a vypadá opravdu pěkně. Dříve jsem netočil, nyní foto-film tak půl na půl, docela mě to chytlo. Měl jsem video i ve staré D90, ale právě díky ostření jsem ho nepoužíval.

        Zápor – hned přikoupit další baterii. Rychlost a objem zpracování dat(hlavně video) si bere daň na spotřebě.

        Poslední názor – proti kompaktům (včetně těch vypělých s 1/1.7 čipem)) je J1 i další mirrorlesy jiných značek značný pokrok, to jsem si pečlivě testoval.Proto jsem ho nakonec koupil.

        0 0
    • rich  

      za mna tri krat Sony

      , famozny fotak

      0 0
    • Martin  

      http://diit.cz/…mi-objektivy

      0 0
      • soc  

        No kdyz to shrnu…

        Pokud chci hledacek a nehledim tolik na velikost, asi Pentax K01 nebo Samsung NX20 (asi spis ten Pentax :). Pokud jsem bohaty, tak Sony NEX7. V uvahu by prislo i neco od Panasonicu, ale nevim, ovladani pry super, kvalita fotek bude horsi nez ten Pentax a Sony.

        Pokud nepotrebuju hledacek a velikost mi jeste porad az tak moc nevadi, tak Sony NEX5N nebo Samsung NX200, popripade nektery z novych modelu od Samsungu. Zajimavy je i SOny F3, ale mam pocit, ze ten senso neni ten samy, jako u NEX5N. Vyhodou Samsungu jsou lepsi objektivy a ovladani, vyhodou Sony bezkonkurencni sensor.

        No a pokud chci neco co nejmensiho, tak bych asi sel do m4/3, s legendarni palacinkou 20/1,7 by to mohlo byt super.

        Takove ty prcky, jako je Nikon 1, nebo Pentax Q bych asi vynechal, to uz fakt spis lepsi kompakt.

        Fakt pomalu horsi jak vybirani kola :D

        0 0
        • Smazaný účet  

          Ja chtel fotak a koupil jsem zrcadlo. Pak mi doslo kolik ta sranda stala a ze v baglu na kole se m ho moc vozit nechce (nemam pouzdo jako Gaz, mam prd vykon a bojim se, ze bych to nejde rozmlatil – padam docela pravidelne)…ale zase bych si rad sem tam nejakou tu fotku. Pomalu konverguju k nejakemu odolnemu kompaktu..:-/

          0 0
        • soc  

          Jsem zapomnel zminit jeste jeden kousek: Leica M9 :D

          akorat nevim, do jake kategorie ho dat :D

          0 0
        • camlost  

          ze zvědavosti jsem se podíval, co se v odkazovaném článku píše o Nikon 1. autorovi vadí reklama, vadí mu malý čip (jenže hustota pixelů je nižší než třeba na APS-C od Canonu, což autor jaksi opomněl) a vadí mu vzhled.

          imho na focení zvířátek ideální hračka – např. s populárním 70–200/2.8 (efekt. 540 mm) nebo cenově dostupným 70–300 (efekt. 810 mm).

          zbytek článku číst nehodlám, evidentně je to jen taková výplň v okurkové sezóně.

          0 0
          • soc  

            Ja jsem ani neshrnoval clanek, spis sve postrehy, kdyz jsem nedavno vybiral fotak.

            On ten Nikon nemusi byt az tak spatny a na nektere ucely muze byt dokonce vyborny (zviratka, deti :). Ale nezaujal a mam pocit, ze cena neni taky zadna hitparada…

            0 0
            • camlost  

              máš pravdu, měl jsem tu reakci dát o úroveň výš. promiň.

              0 0
            • Smazaný účet  

              Já jsem zvyklej na zrcadlo a když jsem chytil ten nikon do ruky tak jsem se zhrozil jak jsou ty setovy objektivy plastový. To zpracování opravdu děs.

              0 0
    • Lister  

      Obnova tématu.

      Hledám šikovné zařízení jako skladný doplněk k zrcadlu a kvalitní HD kameře – prostě něco, co vrazím do batohu, když nechci tahat kompletní AV výbavu, ale zase potřebuju realativně slušný výstup. Nepotřebuju nutně výměnné objektivy, ale kvůli požadavkům u nich asi skončím.

      Potřebuju zařízení co nejskladnější, objektiv stačí běžný seťák se základním rozsahem, slušný obrazový výstup (mám rád neutrální nepřesycené fotky), HD video s kvalitním zaostřováním – rozlišení 1080, ale stačí i 720, FPS chci rozhodně 50–60 snímků/sekundu (zda progresivně nebo prokládaně už je jedno), 30 snímků/sekundu se mi neosvědčilo – na film dobrý, ale na domácí video nic moc.

      Když to sečtu, tak mi asi jako nejlepší řešení vychází Nikon J1 – dobrá cena, malé rozměry. Někde vytýkají malý čip a horší ovládání, ale to první klidně překousnu kvůli rozměrům objektivů a s tím druhým se klidně naučím žít. Trochu horší je výstup při vyšším ISO, ale zase nemůžu chtít všechno.

      Napadá někoho jiná varianta, klidně schopný klasický kompakt, ale bojím se, že to už bude moc velký kompromis s ohledem na obrazovou kvalitu.

      0 0
      • mr.antik  

        malej kompakt bude určitě kompromis, ale zase jestli potřebuješ rychle fotit, prostě jen zastavit, vyfotit, v prachu, žádný čekání, vybalování, sundávání rukavic, tak bych nějaký kompakt (třeba i vodotěsný) úplně neodsuzoval a bude to spotřebák.

        Já používám Sony HX10, koukal jsem i na TX10. Cena není zas tak závratná, když ti náhodnou vypadne z ruky :-)

        0 0
        • Lister  

          V té pohotovosti by zase neměl být takový rozdíl.

          A cena J1 se o slušného kompatku taky neliší – lépe řečeno je stejná.

          Obrazově i ovládáním bych našel lepší přístroje, ale tentokrát bych se chtěl opravdu zaměřit i na skladnost – Nex je se seťákem už asi dost velký přístroj, stejně tak na tom bude i Samsung a i nový Canon.

          0 0
      • mr.antik  

        Jinak já zas právě zvažuju kvalitnější alternativu ke kompaktu, jestli zrcadlo nebo elektroniku. Zatím spíš teda koukam po elektronice (kvůli velikosti), ale to už je jiné téma. Zatím v tom vidím dost marketingu, jak si nás výrobci chtěji uvázat na svoje drahé objektivy a příslušenství, takže výběr správného „koně“ teď na začátku je dost důležitý…

        0 0
        • Georrge  

          taky se pořád rozhoduji mezi zrcadlem a elektronikou (viz výše) a zatím to vyhrává zrcadlo. Elektronické jsou sice menší, a velikost pro mne byla jedna z nejdůležitějších věcí, ale ty rozdíly nejsou moc velké a tyhle foťáky mají všechny docela dementní tvary, takže jsou vzásadě neskladné všechny stejně, přestože jsou rozměrově jiné. Jediný asi dost znatelný rozdíl bude váha, tam čtvrt kila už půjde poznat. Zrcadla ale pořád fotí líp, nebo spíš za stejnou cenu jde sehnat zrcadlo, co fotí líp. Aspoň mi to takhle přišlo z testů. Mám tedy teď vyhlídnutý Canon 550D a podle testu fotí mnohem líp, než mnou dříve preferovaný samsung NX200. U NX200 mi nejvíce vadila absence hledáčku, myslel jsem že jde dokoupit elektronická, ale ta je jen na starší model a jak jsem nedávno zjistil (když jsem měl na focení půjčený ultrazoom rozměrově shodný se zrcadlama) tak bez hledáčku ani ránu. NX20 a podobné s elektro hledáčkem jsou zase moc drahé. Takže asi tak :)

          0 0
          • Lister  

            Tak tohle rozhodování ti nezávidím :-)

            Jsem rád, že zrcadlo i kameru už doma mám, ale právě potřebuju něco, co spojí oboje a nebude to ve výsledku takový kompromis.

            Jestli chceš hlavě dobrou obrazovou kvalitu a pořádné ovládání, tak bych asi do zrcadlovky šel. Kdybych vybíral aktuálně, tak bych asi hodně pokukoval po Nikonu D5100 nebo by mne kvůli parádní dynamice čipu lákal i Pentax. Ale mám v okolí samé Nikonáře, tím pádem i hodně objektivů na vypůjčení, takže volba by byla zase jasná :-)

            0 0
            • Martin  

              pentax používá čipy od sony. takže sonky by možná taky stály za úvahu :)

              0 0
              • Lister  

                Když jsem vybíral foťák, tak mělo Sony v nabídce jen to svoje polopropustné zrcadlo a to se mi moc nelíbilo, jak je to aktuálně, ale přesně nevím.

                0 0
                • Martin  

                  pokud se nepletu, sony na klasickou zrcadlovku rezignovalo a tlačí před sebou jenom a pouze SLT

                  0 0
                  • Lister  

                    Takže pořád nic.

                    Osobně bych vybíral Nikon 5100 nebo Pentax K-5 – první přesvědčením, druhý rozumem :-)

                    Ale Canon taky nebude špatný, nic proti němu nemám, mám doma dva Kanóní kompakty, kameru a nějaké to analogové zrcadlo bych taky vyhrabal.

                    0 0
                    • Martin  

                      protivníkem pro D5100 je K-r, K-5 je o třídu výš :) takže pokud máš love, tak K-5 :)

                      0 0
                      • Lister  

                        K-r ne, to bych vzal raději K-30, která vypadá rozhodně zajímavě.

                        Já teda zrcadlo už nevybírám (jako uvažoval jsme o prodeji a koupi nečeho lepšího, ale pak musel objektivně přiznat, že rezervy rozhodně nejsou v technice), na zrcadlo se ptal Žorž.

                        0 0
                        • Martin  

                          trochu flame, ale měl jsem v ruce jak D5100, tak K-r a K-r je subjektivně podstatně lepší, proto jsem ji vzal. D5100 má jedinou výhodu a tou je otočný displej. ale třebas hledáček u D5100 je děsný.

                          0 0
                          • Lister  

                            To rozhodně není flame. Já s tebou musím bohužel souhlasit. když jsem foťák vybíral, tak jsem jednak neměl tolik financí, a chtěl jsem aby to umělo i video, což se nakonec ukázalo jako chyba, protože video na DSLR je v běžném provozu neopoužitelné – nejsem nespokojený, ale dneska bych nastavil parametry jinak.

                            Pokud si taky pamatuju správně, tak K-r tenkrát ještě nebyl dostupný. Mít aktuálně takový rozpočet a vybírat zrcadlo, tak bych asi hodně váhal mezi D7000 a K-r nebo ušetřit a zase by váhal mezi D5100 a K-30.

                            A pokud jde o můj aktuálně problém s něčím kompaktnějším, tak z těch kompaktů s velkým čipem krom Nikonu přichází v úvahu asi jen Pen Mini. Pak už jen nějaký opravdový kompakt – kdyby někdo měl slušný tip, tak sem s ním.

                            0 0
                            • Martin  

                              máš trochu chybné informace o pentaxích řadách – K-r je entry level zrcadlo, pak je pětka…

                              0 0
                              • Lister  

                                Máš pravdu, přepsal jsme se. Samozřejmě jsme měl namysli K-5. A jak už jsme psal výše, tak K-r už bych aktuálně asi vynechal a místo toho skočil rovnou po nové K-30.

                                0 0
                                • Martin  

                                  K-r se už stejně nevyrábí :)

                                  0 0
                                  • Lister  

                                    To D90 taky a lidi ji pořád kupují…

                                    0 0
                                    • hmm  

                                      rejpnu si… a nebude to tím že nikon nic novýho za dobrej peníz nevydal :-) D90 je přelomovej stroj u nikonu…

                                      0 0
                                      • Lister  

                                        Každý to vidí jinak, pro mne je třeba D7000 mnohem zajímavější model. D90 je populární, protože nabízí dobrou ergonomii a slušný výkon a díky tomu, že je to výběhový model, se prodává za levné peníze – a to je u nás ten hlavní parametr výběru.

                                        0 0
                                        • Manas  

                                          Ano a proto jsem misto postupu na nej z D80 koupil OM-D :-D

                                          0 0
              • Georrge  

                sony má dobrý čipy, ale lidi a recenzenti dost nadávaj na objektivy. Samsung to má zase trochu naopak. Já mám zase v okolí dost objektivů Canon, což mě taky trochu tlačí do zrcadla téhle značky, tím pádem mi bude i stačit jeden seťák a na jiné focení si půjčím :)

                0 0
                • hmm  

                  není nad to si nemět co půjčit pak je výběr lahoda :-)

                  0 0
        • Smazaný účet  

          mám na bazaru canon 50D kdyby jsi chtěl podstivé zrcadlo :)

          0 0
          • heerer  

            co jsi misto toho vzal? snad ne 60d?

            0 0
            • Smazaný účet  

              jeste prave nic… myslel jsem ze koupim neco mensiho, levnejsiho a se stejnou kvalitou… ale jak se tim tak prodiram tak moje podminky hledacek + svetelny pevny sklo ma jen par aparatu… momentalne jsem dost naklonen fuji x10 ale zda se mi to docela drahe…

              plastovy hracky typu panasonic nebo nikon 1 se mi teda moc nelibi… hi tech kompakt nevim nevim… mozna se nakonec vratim k zrcadlu.. koupim 16–35 f2,8L a treba 40D a budu spokojen

              0 0
      • Charles  

        na jare jsem resil podobny vyber – slusny kompakt(hlavne rychly) jako nahradu za nejaky starsi Kodak (pro samicku)

        v rychlosti

        Olympus XZ-1 – 10000,–

        http://www.megapixel.cz/olympus-xz-1

        4× zoom 28–112mm

        na siroko 1,8 , kus skla ⇒ tele 2,5!

        trochu patla, ale usetris stupen na svetelnosti

        Canon S100 – 10500,–

        http://www.megapixel.cz/…t-s100-cerny

        5× zoom 24 – 120,

        na siroko svetelny 2,0, maly objektiv ⇒ na tele malo svetla (5,9)

        Fuji FinePix X10 – 14000,–

        http://www.megapixel.cz/…-finepix-x10

        vypada hezky, ma hledacek

        4× zoom 28–112mm

        na siroko 2,0, kus skla ⇒ tele 2,8

        vetsi, tezsi (330g)

        Nikon Coolpix P7000 nebo novejsi P7100 – 10 – 11k

        http://www.megapixel.cz/…oolpix-p7000

        http://www.megapixel.cz/…oolpix-p7100

        7× zoom 28–200mm

        svetelnost standartni(dobra)

        Nakonec vyhrala prave J1 s dvema objektivy. I ten „Tele“ je porad dost malej(oproti jinym systemum).

        Ostri pekelne rychle(az sem necekal, ze je neco takoveho mozne – zvlada psi v trysku! – treba tahle vlcanda)

        sum na vyssi ISO – 1600 SUPER, 3200 porad pouzitelny, nemej obavy.

        Ovladani – hm, prepinani manual, priority, automat – v Menu, ISO v menu. Kdyz nastaveni zapomenes, a pak chces rychle fotit :-(

        Koleckem v zadu se da az moc lehce otacet – obcas si rozhodim nastaveni

        nejaky ukazky tudle – u vody v podvecer na vyssi ISO, nebo treba tudle

        0 0
        • Lister  

          Díky moc.

          Jinak k těm požadavkům jsem ještě zapomněl napsat, že určitě chci něco, co již primárně dokáže fotit do poměru stran 3:2, protože dělat pak výřezy jednotlivě se mi nebude chtít.

          0 0
        • pepino  

          Mě by při snaze ušetřit zajímala tahle sranda za 5000 http://channelworld.cz/…jektivu-7008

          ale chtělo by to nějaké fotky, co to má třeba za optiku a tak.

          0 0
      • Lister  

        Tak jako vždy se v tom začínám plácat.

        Jak jsme to původně viděl na jeden model, tak už to začíná přibývat – přesto nic není ideální.

        Nikon se mi stále líbí kvůli rozměrům a přijatelné ceně + zabodovaný blesk, což jsme zjistil, že není vůbec samozřejmost.

        Sony jsem původně vyřadil, ale po nastudování se mi začíná hodně líbít Nex F-3 – sice má masivnější objektiv (ale zase samozřejmě mnohem větší čip), má grip, fotí moc hezky, má zabodovaný blesk a v budoucnu třeba i možnost přikoupit hledáček, cena vyšší.

        Olympus – docela dobře vypadají E-PM1 a E-PL3 – rozměrova něco mezi, cena taky dobrá, ale mám dotaz na ten externí blesk – jak dobře tam drží, není moc křehký? Docela se bojím, že při zamýšleném používání „hoď ho do batohu a jedem“ by nemusel vydržet a sundávat ho a zase dávat zpátky se mi určitě nebude chtít.

        0 0
        • jeffi  

          Mám Nikon J1, pořídil jsem jej jako doplněk k D90, hlavně na kolo, běžky a hory. Pokud nemáš přehnaná očekávání ala- zrcadlovka, klidně ho pořiď. Vše ostatní je podstatně větší (NEXy se základním objektivem), tento má ještě trochu kompaktní velikost. Šum je do 800 ISO v pohodě, setový objektiv 10–30 nadprůměr, kreslí pěkně i do rohu. Rychlost je pekelná, video velmi pěkné a hlavně – stíhá kontinuálně doostřovat, což nedělá mnohá zrcadlovka. Mínus je omezené množství příslušenství, v tomto zrcadlovku nenahradí.

          Poznámka – teď spadly ceny, čeká se na J2. Kup klidně J1 s tím objektivem, 10–30, ten nový bude horší a s menším rozsahem.

          0 0
          • Lister  

            Včera jsme tomu věnoval celý den, procházel jsem všemožné recenze, prošel desítky fotek z těch foťáků a bohužel jsme zjistil, že se mi valná část fotek pořízená J1 nelíbí – tohle je samozřejmě silně subjektivní a nemůžu říct v čem mám přesně problém, ale když jsme si prohlížel fotky za horších světelných podmínek, tak mi přišli takové nezajímavé – divné nádechy barev ve stínech, často neostré, docela nepříjemná aberace nebo neostrost na ostrých přechodech… Za plného světla bez připomínek.

            Docela mne překvapilo, kolik za to chtěli po uvedení. Těch 10 tis, co to stojí se seťákem mi přijde odpovídající, ale 20 tis to už je docela úlet – už rozumím, proč tu cena všichni na začátku považovali za přehnanou.

            Uvidím, nějak to budu muset rozřešit. Ale z toho zrcadla se fakt blbě couvá :-)

            Jinak poznámka k větším přístrojům – jak jsme výše debatovaly o Pentaxu, tak to nové tělo K-30 vypadá naprosto fantasticky, ovládání v dané kategorii nevídané, parádní čip – ještě že nemusím řešit nákup těla do 20 tis, protože tohle by mne opravdu hodně lákalo a měl bych těžké dilema.

            0 0
      • Lister  

        Tak po týdnu studování jsem se asi přiblížil k rozřešení.

        Nakonec to asi bude docela dost jednoduché kvůli požadavkům na kvalitu pořizovaného videa. Vím, že pořizovat foťák podle video funckí není rozumné, ale já prostě chcí mít šanci toho našeho prcka občas kvalitně natočit a vím, že kamera často nebude dostupná.

        Kdyby někoho zajímalo, co jsme vyčetl, tak třeba to bude pro někoho informativní.

        Nikon 1: malý skladný, šikovný, ale nabídka skel je zatím omezená a jejich kvalita nic moc. Pokud jde o video, tak hezky ostří, video je stabilní, prakticky netrpí rolling shutterem, ale barevnost videa nic moc a problém je obrovská komprese – při rychlejších pohybech se plochy často slévají a pak to vlastně není HD video.

        Olympus/Panasonic – díky vzájemné kompatibilitě největší nabídka objektivů a některé jsou opravdu hodně zajímavé – třeba Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8 nebo skvělý širokáč Panasonic G 20 mm f/1.7 ASPH a v neposlední řadě pro video skvělý nový power zoom (zoom je ovládaný elektromotorkem) Panasonic G X VARIO PZ 14–42 mm f/3.5–5.6 ASPH. P.O.I.S.. Díky menšímu čipu jsou přítroje a optika malé a skladné. Ale…

        Olympus PEN – byl to můj favorit, ale video je nepoužitelné. Když si pustíte tohle video tak si i přes minimální pohyb objektivu asi taky všimnete velké nestabiliti obrazu – jako byste klepli do želé. Bohužel je to na všech ukázkách, které jsme našel a asi to souvisí s enormní rolling shutterem. Moc nechápu, proč cpou video funkce do fotoaparátu, který natáčí takové záznamy :-( Snad za to může i stabilizace a její vypnutí to údajně zlepšuje, ale nechci to riskovat.

        Panasonic – obraz je stabilní, ale rolling shutter tam je taky velký, navíc u Panasonicu nemáte žádnou možnost úpravy expozice u videa, vše kontroluje automatika bez možnosti zásahu – škoda.

        Takže zůstalo jen Sony: výborné velké čipy (krom Nex 7 se zbytečnými 24 MPx), dobrý obrazový výstup. optika je ale velká a rozměrná a nabídka objektivů není moc velká a jejich kvalita často nic moc. Ale najdou se zajímavá kousky jako třeba pevná padesátka s clonou 1.8.

        Video bezkonkurenčně nejlepší – rolling shutter je minimální, pokud člověk nebude mávat foťákem ze strany na stranu jako zběsilý, tak není vidět. Možnost ovládat veškeré možnosti expozice a to i během záznamu. Filtr na odstranění ruchů vzniklé větrem. Od modelu 5 možnost ostřit dotykem na displej, můžete pak jednoduše produkovat například tohle. Asi u něj skončím i když jsme chtěl původně něco skladnějšího. Navíc se proslýchá, že Sony chystá taky malý skladné power zoom 15–50, který by měl být v klidovém stavu stejně velký jako 16mm širokáč – 12 září se představují novinky, takže si na to počkám.

        0 0
        • deekay  

          NEX5N ted po dlouhem rozmysleni objednal kamarad, meli jsme ho puceny na vikend predtim a az na velikost mi prisel taky nejlepsi. A video byl taky parametr.

          0 0
          • Lister  

            A ty budeš nakonec něco kupovat?

            Pročetl jsem toho už docela dost a vcelku mne překvapilo, že už se (konečně!) začaly dělat i pravé kompakty s velkým čipem – jako třeba Sony Cyber-shot RX100 nebo Canon PowerShot G1 X.

            Teď čekám na nějaké pořádné hodnocení nového NEX5R – 5N by taky vyhovoval, ale R mi celkově přijde lepší. Pokud ten hybridní zaostřovací systém bude fungovat dobře, tak si asi připlatím za nový model – rozlišení čipu naštěstí zůstalo stejné a podle prvních reakcí se minimálně v RAWu dále zlepšil už tak výborný dynamický rozsah.

            0 0
            • deekay  

              Ja sam nevim, mi ten nex prijde velkej, u me by pripadalo v uvahu neco jako LXko od panasoniku prinejhorsim G12 od canonu, ale u obou se mi nelibi prilis vystup,takze na to asi zatim prdim a uvidim jak se osvedci v rozsirenejsi praxi ten nex.

              0 0
              • Lister  

                A co ten Sony RX 100? Má stejně velký čip jako Nikon J1, ale je ještě skladnější, protože je to opravdový kompakt.

                Tady je aktuálně na bazaru za slušnější peníze

                0 0
                • MlokCZ  

                  Tak se také přidám. Taky vybírám něco podobného. I když já bych chtěl ještě vyloženě kompakt, tedy podmínka je aby to bylo spíše menší a hlavně ne moc těžké (rozhodně nechci překročit hranici 300g).

                  Sony RX-100 by to splňoval. Opravdu velký čip se mi líbí, ale oproti tomu strašně velké rozlišení (to do jisté míry výhody velkého čipu sníží) a světelnost také není žádný zázrak.

                  Srovnávám zatím s dalšímy, které mě zatím zaujaly a to:

                  Panasonic Lumix LX7

                  http://www.digimanie.cz/…036C2B0.html

                  a

                  Samsung EX2F

                  http://www.digimanie.cz/…058B32C.html?…

                  Oba dva mají světelnost daleko lepší než RX-100. Ale zase menší čip (i když aspoň s ne tak extrémně vysokým rozlišením). Pixelová hustota ale pořád vychází na RX-100 lepší (nižší), čip je větší o hodně.

                  Sony je ale už recenze, dle které to vypadá dobře. Ty další dva ještě recenzi nemají (nehledal jsem teď jestli už v zahraničí se neobjevila).

                  0 0
                  • Lister  

                    To nebude jednoduché. Samsung i Sony vypadají dobře.

                    Pokud jde o světelnost je vliv na výkony ve špatném světle a taky na hloubku ostrosti, tak světelnost objektivu a velikost čipu spolu nepřímo souvisí – čím menší čip, tím více otevřenou clonu potřebuje k podobnému výkonu.

                    Tady je hezká tabulka s přepočtem (předposlední sloupec).

                    0 0
                    • MlokCZ  

                      Ještě počkám na recenze, nekupuju okamžitě, stačí až tak říjen/listopad.

                      Oproti tomu Soňáku jsou navíc oba výrazně levnější. Samsung je dostupný v tuhle chvíli za 10tis. Kč a Panasonic za 12,5tis. Kč (nehledal jsem nejlevnější cenu, takže to může být ještě nepatrně i méně).

                      Ta tabulka je dobrá pro srovnání.

                      0 0
                      • deekay  

                        jojo ta LX7 se mi taky zamlouva

                        samsungu nejak neverim z principu, mozna delam chybu, nevim :)

                        0 0
                        • Lister  

                          Uvnitř Samsungu tepe pravděpodobně čip od Sony, naopak v televizích Sony září panely od Samsungu :-)

                          0 0
                          • deekay  

                            ja myslel mezi fotakama :)

                            0 0
                            • Lister  

                              U toho čipu jsem taky myslel foťáky – v Samsungu je použitý čip Sony. Samozřejmě optika už je věci jiná, ale jak jsme byl zpočátku taky skeptický, tak se do toho kluci šikmoocí vložili docela odvážně a úspěšně.

                              Jinak dovolím si ukradnout ještě dva obrázky. Horní část je velikost čipu – je docela sranda jak malou plochu zabírají čipy v kompaktech. Z tohoto důvodu je u nich problém v tom, že ač mají objektivy úžasnou světelnost, tak po započítání plochy čipu se ani tak nevyrovnají levné DX zrcadlovce se základním seťákem (minimáně na nejkratším ohnisku) – viz ta tabulka dole.

                              0 0
                              • deekay  

                                u cipu jsem to pochopil ohradil jsem se vuci televizim, ono LCD panely je imho jediny co samsung umi :D

                                0 0
                        • MlokCZ  

                          U mě zatím vede právě LX7. Líbí se mi i některé další detaily jako že není plochý a bude se lépe držet (nemám rád zcela ploché kompakty).

                          Ten Soňák RX-100 se mi celkově líbí celkem taky a recenze už potvrdila, že je velmi slušný jak fotí. Ale je o něco dražší a nelíbí se mi to ploché tělo.

                          Až budou nějaké recenze, tak se uvidí více…

                          0 0
                      • Lister  

                        Tabulka je z preview na LX7

                        0 0
                      • Lister  

                        Tak testy na LX7 už jsou dostupné, se Samsungem to je horší. Ten Panasonic mě docela překvapil. V téhle cenové relaci je paradoxní situace, že tyhle malé kompakty mají často lepší ovládání a možnosti nastavení než bezzrcadlové systémy nebo úplně základní zrcadlovky.

                        Panasonic fotí moc hezky, překvapilo mne bez výhrad použitelné ISO 400 a ISO 800 jen s malou ztrátou detailů a akceptovatelným šumem. Možnosti nastavení jsou velmi dobrém, líbí se mi ten otočný prstenec vepředu na kontrolování clony, což je nejčastější program, který používám. Výborné je taky tlačítko na aktivaci ND filtru – může se často hodin při focení na plnou díru v plném světle (Samsugn má ND filtr taky, ale nenašel jsme tam možnost rychlého ovládání). U videa je plná kontrola nad expozicí, což neumí spousta bezzrcadlovek. Ukázková videa na netu bez známek rolling shutteru – paráda. Video 1080/50–60p bych taky bral jako výhodu proti 1080/30p – ale tady záleží, jak moc pokročilé video funkce od toho člověk požaduje.

                        0 0
                        • MlokCZ  

                          Já zatím recenze hledal hledal jen pár minut. Jak budu kupovat až za 1–2 měsíce, tak jsem se do toho studování ještě pořádně nepustil, to ještě napravím.

                          A video se bude také hodit, i když do teď jsme ho nijak moc nevyužívali.

                          0 0
                          • Lister  

                            Je pravda, že recenzí zatím moc není a nenašel jsem žádnou studiovou, kde by bylo vše přesně změřeno. Ale dají se dohledat srovnání různých hodnot ISO a ukázkové snímky a nevypadá to věru zle.

                            Nejvíce mne překvapila minimální chromatická aberace – možná je odstraněna softwarově, ale tak či onak na fotkách ji uvidíš minimálně.

                            0 0
                            • jf  

                              Ty Panasonicy a jine kompakty té třídy jsou fajn, ale nemají výklopný LCD panel, což mi vadí kvůli makru, stativu atd. Nebo má snad některý výklopný LCD aspoň na 90 st.?

                              0 0
                              • Lister  

                                Nevím o tom, ale jak jsem psal níže, pokud by mi nějaký foťák parametrově seděl a tohle by byl jediný problém, tak bych ho kvůli tomu nezavrhl.

                                0 0
                  • Lister  

                    Recenze EXF2

                    Testy z tohodle zdroje zrovna nejsou moje oblíbené, ale je to rozhodně lepší než nic.

                    Tenhle ani předchozí typ jsem nedržel v ruce, ale podle různých hands-on videí je ten přístroj už docela dost velký. Panasonic bude určitě skladnější. Naopak se mi docela líbí nové funkce spojené s wifi – čert vem nahrávání na web, ale pro „vzdálený“ hledáček na displeji mobilu bych využití rozhodně našel.

                    0 0
                • deekay  

                  Ta cena mi uz prijde vylozene pretazena za uz cistokrevnej kompakt. Pomer cena/vykon tady imho dostava uz tezce na prdel.

                  0 0
            • soc  

              tak nemít už toho Samsunga, na NEX 5R bych si asi i počkal… i když objektivy jsou u Samsungu lepší, to člověk prostě nenadělá. Ale na NEXy je už více alternativ, aspoň co vím…

              0 0
              • Lister  

                Tak minimálně dostupný světlý širokáč není – Sony E 16mm f/2.8 mi zrovna ideální nepřijde. Ale 12 září mají ohlásit objektivy nové, tak se třeba dočkáme.

                0 0
              • Lister  

                Ještě poznámka k Nexu – 5R a F3 mají USB napájení. U konkurence jsem to nenašel, ale možná se pletu. Přitom je to věc tak logická, že bych ji čekal u každého těla.

                0 0
              • Lenka.05  

                Tak on i ten 16mm f2.8 na nexovi není špatný. Další objektivy by byly fajn. Nexíka tahám skoro všude s sebou, osobně v těchhle malých tělech vidím budoucnost APS-C čipu, možná ještě na nějakých levných DSLR, jinak to všechno směřuje k tomu, že „velké“ DSLR budou FF a APS-C budou v těchhle malých skladných tělech. Lidi prostě chtějí menší a lehčí fotoaparáty s dobrou kvalitou výstupů (velký čip, snad i ta optika bude časem k dispozici lepší), nechtějí s sebou na sportovní aktivity, denní nošení nebo výlety či dovolenou tahat těžké a rozměrné DSLR. Objevila se šuškanda, že Canon nebude 7D upgradovat, resp bude to upgrade směrem k FF…tak uvidíme :)

                0 0
                • Lister  

                  A jinak máš jen základní seťák nebo ještě nějaké další skla?

                  0 0
                  • Lenka.05  

                    16 + 18–55, pak ještě na hraní Magic Lens a fisheye předsádku.

                    0 0
                    • Lister  

                      Já teda hodně uvažuju, že pokud si NEX koupím, tak zkusím někde sehnat tu jejich pevnou padestáku 1.8, protože fakt moc rád portrétuju. Ale třeba se objeví i nějaký světlé pevné sklo kolem 35mm, které by bylo asi univerzálnější.

                      0 0
                      • Lenka.05  

                        35mm je tuším ohlášeno, prodává se makro 30mm ale se světelností 3,5, pak ještě sony sonnar 1.8 24mm ale za ty prachy?? No padina už se prodává za cca 7tis. Mít jen Nexe, tak bych ji asi koupila. Teď chci spíš investovat do 50mm f1.4 na FF Canona. Obecně mně docela překvapuje, jak pomalu objektivy pro Nexe přibývají. Přitom je to taková fajnová hračka a s dobrými skly by to fotilo super. Jinak-já na něj strašně ráda používám ten magic lens za třicet dolarů. Kdyžtak vyhrabu nějaký fotky a pošlu do mejlu.

                        0 0
                        • soc  

                          Neposílej do mejlu, hoď to vlákna fotíme IV, nebo kolik to je, ať se koukneme…

                          0 0
                          • Lenka.05  

                            Rybím wokem se dají fotit samoxichty například :D A Magic lens má prima hloubku ostrosti, taková fajn hračka na blbnutí za pár korun.

                            Gaviál je cvaknutý na záklaďák 18–55

                            0 0
                • mr.antik  

                  na kolo by to chtělo nějaký lepší palačinkový objektivy (osobně by se mi líbilo tak okolo 20–24mm ekv.), prostě širokáč a ne-rybí oko, je u sony něco takového?

                  0 0
                  • Lister  

                    Pokud to má splňovat všechny tvoje požadavky tak aktuálně bohužel ne.

                    Existuje Sony 24mm f1.8 ale cena je krapet mimo a rozhodně to není palačinka

                    Sigma má 19mm 2.8 a 30mm 2.8, ale oba jsou dost velké.

                    Jediný skladná širokáč je tak Sony 16mm 2.8

                    0 0
                    • mr.antik  

                      koukám na to, takže jediný monopol v tomto má Panasonic/Olympus 14mm, ostatní začínají až na 16mm

                      0 0
                      • kankrlicek  

                        Zapomínáš na crop. APS-C má 1.5, P+O 2×. Tzn. 24×28. Ale ta pandí palačinka 14/2.5 se jim taky povedla. Na pandu dělají zoom 7–14, ale je to velké. Palačinka 7mm, hmm :), ale není, no.

                        0 0
                        • Lister  

                          Byls rychlejší, nějak mi to trvalo, než jsem to splácal :-)

                          Jinak v tomhle moc nepomůžou ani nově očekávané objektivy, protože by mělo jít o tohle:

                          16–50mm f/3.5–5.6 OSS powerzoom – obdoba powerzoomu od Panasonicu, údajně má být v klidovém stavu asi stejně velký jako 16mm palačinka

                          10–18mm f/4.0 OSS – nebude to palačinka

                          35mm 1.8 OSS – na ten jsem zvědavý

                          (Pozn: OSS je zkratka pro stabilizaci)

                          Ohlášení se čeká spolu s NEX6 12. září.

                          0 0
                      • Lister  

                        Aha, já jsem přehlídl, že tu délku myslíš přepočítanou.

                        V tom případě by ti ale Sony 16 přesně seděl, protože přepočítaná délka je 24mm.

                        Naopak Panasonic 14 je po přepočtu 28mm.

                        Ale jinak máš pravdu, že pokud jde o objektivy použitelné přímo bez adaptéru, tak Panasonic/Olympus mají širší nabídku. Kvůli dostupnosti skel jsme si původně vybral PEN, ale ta jeho video neschopnost to pak celé zabila :-(

                        0 0
        • Petr L.  

          Tak to je blbe s nekvalitou videa u Olympusu, cekal jsem ze si PENa koupis a pockam na tvoje reference :-). Ta Sonka uz je celkem velka a je blbe ze neni vyvedeny PASM prepinac. Budu muset zajit nekde do obchodu kde jsou oba fotaky skladem a uvidim.

          0 0
          • Lister  

            Zkus si třeba na youtube dát do vyhledávání E-PL3 sample video a můžeš to posoudit sám. Kvalitu komprese ani ostrost tam neposoudíš, ale ta nestabilita obrazu tam je viditelná všude.

            Pak si zkus třeba stáhnout videa z téhle recenze

            A sleduj, co dělají svislé linie při rychlé změně směru fotoaparátem – doslova se bortí a to podle mě způsobuje to chvění obrazu i při malých pohybech kamerou.

            0 0
            • mr.antik  

              Ještě jsem nikde nevyčetl, proč jsi vyřadil Samsung NX200 nebo lehce potuněný NX210? Kvůli hledáčku nebo šumu?

              0 0
              • Lister  

                Primárně jsme se Samsungem vůbec nezabýval, protože jsem chtěl jít do co nejkompaktnějšího těla – už Nex mi přišel velký a na Samsungu je všechno ještě o fous větší.

                Když už bych akceptoval ty rozměry, tak chci maximální výkon a to i ve videu. Potom co se stal favoritem Nex, jsem si Samsunga samozřejmě taky prověřil, ale video je pro mne nedostatečné – jen 30fps, což je pro domácí točení málo. NX210 už mi přijde předražený, tolik peněz bych za Sama nedal. Zo už budu raději věřit Sony.

                0 0
            • Petr L.  

              Tak jsem na to video koukal a nestabilita tam je dost videt, skoda. Obavam se, ze se nakonec vykaslu na rozmery a pujdu do zrcadla.

              0 0
              • Georrge  

                co jsem tak viděl tak u zrcadla se můžeš vzásadě rozhloučit s autofocusem během natáčení, je to buď děsně hlučný, nebo pomalý, a nebo nepřesný a přejíždí to z dorazu do dorazu a ty videa pak vypadaj děsně… takže buď nějaký fajnový objektiv na videa, nebo ostřit ručně…

                0 0
              • Lister  

                U zrcadla si s videem vůbec nepomůžeš, protože tohle tam uvidíš taky a navíc máš nepoužitelný autofocus.

                0 0
              • Petr L.  

                Tak nakonec jsem koupil SONY NEX-F3, na NEX 6 se mi nechtelo cekat a navic cena bude hrube pres 20tis.

                0 0
                • Lister  

                  Takže nechceš asi vědět, že Olympus představil nové modely E-PL5 a E-PM2, které mají čip z Olympusu OM-D 5 a kde to video už asi bude vypadat k světu, protože ukázkové video snímky z toho vyššího modelu vypadají dobře.

                  0 0
                  • Petr L.  

                    Kdovi kdy budou u nas dostupne a za kolik, momentalne se se sonakem ucim ale, prozatim spokojenost, ocenuju velky snimac a integrovany blesk, chybi mi akurat prepinac PASM, ten softverovy neni uplne idealni.

                    0 0
        • kudlanka32  

          panasonic GF-1 ma manual i u videa

          0 0
        • kudlanka32  

          panasonic GF-1 ma manual i u videa

          0 0
    • Smazaný účet  

      ať nezakládám nové vlákno, máte někdo přehled v kompaktech? Potřeboval bych něco pro holku na cvakání, plnej automat, hlavně aby to slušně fotilo. Preference žádné nemá, jedinné co by se hodilo tak větší zoom – její otec dělá do letadel a často fotí na letišti.

      0 0
    • cyklista82  

      Ahoj nevím jestli to tu už zaznělo – přelousknul sem to na rychlovku, ale šel bych z těch 3 do SONY NEX.

      To třeba z důvodu že můžeš pro krajinu, street použít adaptér na M-Mount a získáváš přístup k těm nejlepším/legen­dárním sklům které si můžeš co do optických kvalit a podání barev/booketu představit – sou to skla co mají ,,charizma,, – myslím skla značek Leica, Carl Zeiss, případně i levnější Voigtländer má co nabídnout – špatné nejsou ani staré ruské Industary.

      Tyto skla sice svou cenou několikanásobně převyšují celý fotoaparát, nicméně jsou to skla na celý život, které se svou konstrukcí a kvalitami s těmi setovými ,,hračkami pro děti,, nedají porovnávat.

      Další věc je možnost použití zrcadlovkových skel pro Alpha které třeba využiješ na sport a macro.

      Bez adaptéru máš k dizpozici skvělý Zeiss Sonnar 24/1,8 a budou přibívat další.

      Prostě NEX má z tvého výběru nejlepší možnosti co do výběru skel.

      Nikon a Samsung má v u těchto modelů v podstatě nabídku skel jen pro běžné uživatele rodiných fotek – s Nexem se dá po zakoupení výše vypsaných s respektováním jeho možností pracovat jako s profi fotoaparátem velmi tvůrčím způsobem. Za pár let vyměníš tělo ale skla ti zůstanou – nehledě na to skla pro M-Mount si velice dobře drží svou cenu – na těch se prostě neprodělává…

      Jde prostě o to zda s tím chceš ,,fotit,, a nebo ,,cvakat,, ;)

      0 0
      • cyklista82  

        A ještě bych si dovolil něco k filtrům.

        UV – nemá pro digitál smysl – jelikož je již před čipem.

        POLARIZÁK – na krajinu nemá téměř cenu jelikož jeho efekt je hlavně patrný v poledne kdy ten kdo ,,ví,, krajinu nikdy fotit nebude. Využití tak má na potlačení odlesků.

        PŘECHOĎÁK/ŠEDÝ – ten využití má pokud víš jak a kdy ho použít.

        Pak tu sou různé efektové filtry které mají hlavní využití pro filmové materiály – u digi se dá dělat v PS.

        OBECNĚ – vše co dáš před objektiv jen a jen zhoršuje technickou kvalitu snímku – otázka pak je zda je filtr použit správně a tvůrčím způsobem tak, že obsah snímku jasně převyšuje nad zhoršenou technickou kvalitou snímku, která se pak stává téměř nepodstatnou.

        Hlavní využití filtrů je pro ,,klasickou,, fotografii i když samozřejmě i v digi má velké využití jen je třeba vzpomenout na to, že ,,méně je někdy více,, ;)

        0 0
        • Martin  

          pán je zřejmě odborník, že :)

          na tu informaci o polarizáku jsi přišel kde? v ábíčku? v ohníčku nebo v mateřídoušce? tys toho asi moc nenafotil, že jo…

          0 0
        • Stipka  

          Mega objasnění problematiky filtrů, takhle jsem se moc dlouho nezasmál :-D raději nepokračuj

          0 0
          • Martin  

            když to čtu znova, s UV filtrem je panáček taky vedle jak ta jedle, před čipem je lowpass filtr, čili IR :)

            no, než fotit s jeho znalostmi, raději budu cvakat se svými znalostmi :D

            0 0
            • cyklista82  

              DoomHammer – No narozdíl od tebe asi ano. Před čipem sice je low pass filtr jakož aa filtr a td a také téměř každý čip má UV ochranou vrstvu stejně tak jako každé dnešní sklo – objektiv – má UV vrstvu. Použití UV filtru se tak dnes v podstatě omezuje pouze jako ochraný prvek předního členu objektivu a má jakýsi význam ve velkých nadmořských výškách.

              Co se týče polarizáku – krom těch odlesků které jsem zmínil jakožto jediné ,,řádné,, využití má hlavní efekt odstraňovat takzvaný ,,mlžný opar,, a zvýrazní ti ztmaví oblohu což je to po čem asi ty a ostaní tak prahnou – jenže tento efekt je patrný a účinný při fotografování co nejvíce kolmo vůči slunci – takže v poledne kdy máš slunce nad hlavou – a to je pro ,,profesionálního,, krajináře téměř tabu šáhnout po aparátu – krajinář totiž fotí brzy ráno při východu slunce a večer těsně před západem slunce a to z důvodu šikmého osvětlení krajiny a její plasticity. Takže potom využití tohoto filtru na to ztmavení a vybarvení oblohy nemá smysl. A tohle se v ,,ABC, mateřidoušce a td…,, jak jsi jmenoval nedozvíš – tohle ti ani neřekne prodavač který se těší na to jak ti filtr za 2–3 tisíce prodá – tohle sou léta profesionální praxe a řekne ti to každý kdo se fotografií živí – né amatér co si koupí zrcadlovku a začne fotit rodiče a občas při výletě udělá v pravé poledne ,,krásnou,, fotku krajiny kde byl ;)

              A pokud se jedná o názor na ty aparáty – z těch 3 co tu zaznělo je ten NEX nejlepší volba jak z hlediska skel tak čipu který sony vyrábí a je použit v mnoha jiných aparátech. To že by se dalo vybrat i jinak je věc druhá – pokud je výběr tyto 3 aparáty pak je volba jasná.

              0 0
              • Martin  

                no, když to říkáš, tak to tak asi bude, ó moudrý :)

                0 0
              • Lister  

                krajinář totiž fotí brzy ráno při východu slunce a večer těsně před západem slunce… …tohle sou léta profesionální praxe a řekne ti to každý kdo se fotografií živí – né amatér co si koupí zrcadlovku a začne fotit…

                Tohle ale ví přece skoro každý lehce poučený amatér.

                0 0
                • cyklista82  

                  To jsem si taky myslel jak je vidět tak ovšek každý amatér co se tu k tomu vyjadřuje poučený není. Proč jsem vlastně začal psát o filtrech je ten důvod, že sem chtěl naznačit, že tady se dá dosti ušetřit protože né vždy sou nutné a né každý je využije a jak se výše psalo o tom, že do toho začne padat do balíku díky filtrům a td tak v podstatě nejsou příliž nutné a omezil bych to na nějaké přechodáky či neutrální šedé – pokud by vážně koupil pořádné sklo tak možná ten UV jako ochranu i když když se o to člověk stará tak není potřeba – to už je pak na každém jak moc se třeba bojí o svůj Noctilux a td.

                  0 0
                  • Lister  

                    Filtry nemám, o UV jsem nikdy neuvažoval, přechoďáku se bojím aby všechny fotky pak nevypadaly stejně, polarizák by se někdy hodil a neutrální šedý si chci pořídit už dlouho – ten by se hodil poměrně často.

                    0 0
                    • cyklista82  

                      Přechodáku se neboj když se to nepoužívá všude tak je fajn ono taky je dobrej šedej přechod na snížení světelného rozsahu scény – světlá obloha a tmavší popředí – šedej je fajn třeba na focení potůčků a td pokud chceš ,,mlžnou,, vodu třeba. Nic jdu se dále věnovat kolu na povídání o foto chodím jinam ;)

                      0 0
              • pepino  

                Asi to myslíš dobře, ale pleteš si pojmy – to slunce kolmo je myšleno ze strany, tehdy je efekt polariz nejvíce patrný, tudíž je dobře využitelný, S UV filtrem na digitálech máš pravdu.

                0 0
      • jf  

        A ted bych jeste pockal bud na novy NEX5 nebo radeji na NEX6.

        0 0
        • Lister  

          Tohle mi nedělej, když už mám skoro vybráno, tak mne upozorníš na tohle, nová 5R bude asi hodně zajímavá, ale zase jsem o nějaké 3 tis výše než s plánovanou F3…

          0 0
        • Lister  

          Tak Nex-5R už je oficiálně venku ( představení na dpreview ). Ale když si vezmu cenu v dolarech, tak bych považoval za úspěch, kdyby se to u nás vešlo pod 20 tis a to už je teda docela darda :-(

          0 0
          • jf  

            … at Photokina in September. The cameras are expected to come alongside three new E-mount lenses including an 11–18mm f/4 wide angle zoom, a 16–50mm pancake zoom, and a 35mm f/1.8 prime.

            Ten novej pancake zoom bude taky zajimavej. Photokina je myslim od 18.9. A mozna budou i nove objektivy od jinych vyrobcu.

            0 0
    • Stipka  

      Ono cele tahle vlna je celkově poradny marketing, zrcadlovka s tělem kompaktu :-D Dle mého názoru je to slepá cesta, určitě tady po mně ne málo lidi vyjede ale tydle Nezrcadlovky prostě nebrat. Pokud fotit tak pořádně a to se rovná zrcadlo + pořádné sklo, když něco kompaktního a aby to dobře fotilo tak třeba Canon G12. Ale rvát peníze do skel na kompakty mi moc rozumné nepříjde, ale to je čistě můj názor

      0 0
      • Lister  

        Vždyť tady ale nejde o skla, ale o ten čip, jehož velikost je ta veličina, kterou ničím nenahradíš…

        0 0
        • Dav...1  

          Ja bych rekl ze jde prave o cip + sklo (hlavne). Ale i na tyto kompakty jsou kvalitni skla (pripadne pres redukce pouzijes sklo ze zrcadlovky). Cili vysledna fotka muze byt velice kvalitni.

          Nevyhoda je urcite ovladani a celkovy vykon (rychlost, ergonometrie,…)

          Kazdopadne kvalita fotek je s kompaktem (klasickym) nesrovnatelna.

          0 0
          • Stipka  

            Kvalitu fotek nijak nezhazuju, o tom žádná, jasně že je jinde než u kompaktu za 4 litry, Jen je to u mně prostě vyhráva zrcadlio a když už něco kompaktního tak ne tohle. fotit z kompaktem na kterém je tele sklo mi přijde jak šukat přes gumu

            0 0
            • Lister  

              Málokdo na tohle nasadí tele a fotí. Naopak dost lidí to používá s pevným širokáčem – velikost je pak minimální, opticky mnohem lepší a výsledné fotky jsou, taky díky světlosti těch objektivů, zase o kus dál.

              0 0
              • Dav...1  

                Presne tak to pouzivam i ja.

                Zvazoval jsem jestli zrcadlovku, nebo kompakt(protoze fotim prakticky jen na lyzich, kole, pripadne na horach). A nakonec jsem skoncil u Epl-1 (z bazaru celkem levny) + 20/1,7 objektiv, je to o dost menci jak zrcadlovka a fotky z toho sou taky v pohode.

                Cili ja myslim, ze si to kupce najde.

                Jinak musim priznat, ze s tim setovym objektivem 14–42 to zadna hitparada nebyla.

                0 0
          • Lister  

            Samozřejmě, spíš jsme to myslel tak, že tuhle kategorii velká část lidí nevolí jen kvůli výměnným sklům, ale právě kvůli velikosti čipu.

            Mě třeba ani tak moc nezajímá, jestli si budu moct měnit skla – koupím set s jedním a ten tam pravděpodobně zůstane už napořád. Kdyby byl kompakt s nevýměnným objektivem, s podobně velkým čipem, dobrým výkonem a lamelovou clonou, tak beru klidně ten, ale to bude asi problém.

            No a ještě jedna poznámka – podobné přístroje tady přece v době analogu byly, byly zcela běžné a všem to připadalo normální. Jen se to teď zase vrací. Podle mě to není slepá větev. Minimálně pro lidi, kteří mají dobré fotovybavení, ale chtějí něco skladnějšího bude tohle vždy dobrá možnost.

            0 0
            • Smazaný účet  

              Navic pres redukci (aspon na ten nikon) se necha pridelat bezne nikon sklo. Takze kdybys uz fakt citil potrebu jineho objektivu a nechtel tahat zrcadlo, poresit se to da:)

              0 0
            • kankrlicek  

              Co třeba toto

              Má to hledáček (bez hledáčku bych osobně nic nebral).

              0 0
              • Lister  

                K tomu hledáčku – taky jsem příznivec a kameru jsme vybíral hlavě tak, aby hledáček měla, ale víš jaký je výsledek? Za ten rok jsme ho použil 2× :-)

                0 0
        • Stipka  

          Když už dneska nejde o skla tak je to konec :) sklo dělá fotku fotkou

          0 0
          • Martin  

            to sice jo, ale na CSC si seženeš redukci a můžeš používat třebas legendární objektivy M42. takže důležitá je i velikost čipu. s 1/1,7" (nedejbože 1/2,33") prostě nedosáhneš takových výsledků jako na APS-C nebo podobném velkém formátu. takže já CSC aparáty chápu, byť je taky nemám moc rád.

            0 0
            • Stipka  

              juj, redukci doma mám a skla nějeké staré taky, ale prostě to není ono :) to je fuk, takhle by jsme se tu mohli dohadovat do nekonečna, kvalitu fotek těmhle systémům nijak neberu, jen prostě nemám rád kompromisy, já fotím jen a jen zrcadlovkou.

              pokud chcu fotku tak prostě kompaktnost neřeším, tahám toho sebou stejně dost, sklo, tělo, stativ, fitry , spouště atd… ale dle mého je CCD dostačující, když se kouknu na fotky co z něj vychází a hlavně vycházely tak s přehledem volím G12 za 10 litrů a pískám si . Ale každý si přece může koupit co chce žejo :)

              0 0
    • Petr L.  

      Hledám náhradu za dosluhující Canon PowerShot G5. Priorita je kvalita fotografií, Full HD, popř. HD video výhodou. Zrcadlovku nechci kvůli rozměrům. Původně jsem se rozhodoval mezi Canon PowerShot G12 a FujiFilm FinePix X10, ale ve stejné ceně se dá sehnat i Olympus PEN E-PL3 který se mi zamlouvá ze všech nejvíc, má s ním už někdo skušenosti popř. co jiného byste mi doporučili?

      0 0
      • Lister  

        Za zkušenosti s Penem se taky přimlouvám. Parametrově se mi líbí, fotky produkuje hezké, ale trochu mi vadí ten externí blesk – hlavně se bojím mechanické odolnosti, pokud bych ho tam chtěl nechávat. Předpokládám, že ten základní malý blesk je v balení, že se nemusí dokupovat?

        0 0
        • Petr L.  

          Blesk jsem většinou viděl v setu s PENem, takže dokupovat neni nic třeba. Na českých forech jsem se o něm moc nedočetl, což me trošku překvapuje.

          0 0
          • Lister  

            Neff o blesku taky moc nepíše. Po zvážení asi nakonec Nikon zavrhnu a budu se rozhodovat mezi PENem EPL3 a NEXem F3. Na každém se mi líbí něco jiného

            U Olyho samozřejmě cena, kompaktnější rozměry, fyzický ovladač přepínání expozičních režimů, nelíbí se ten externí blesk – ale zase by se dal i vyměnit za výkonnější.

            U Sony líbí výkony čipu, grip, některé chytré programy jako automatické HDR, které dle fotek funguje moc dobře, integrované blesk, který nikde neurvu. Rozměry optiky jsou větší, ale to je samozřejmě dáno větším čipem. Cena vyšší.

            0 0
    • cyklista82  

      Ještě jedna věc – dost tu i zaznělo, že na kvalitu zrcadlovku a že tyhle ,,kompakty – bezzrcadlovky,, nemají smysl.

      To je myslím dost špatný názor jelikož pokud už se bavíme o kvalitě výstupu pak právě bezzrcadlovka dokáže nabídnout vyšší kvalitu než zrcadlovka. Pokud totiž bude aparát osazen stejným čipem se stejným procesorem a na oba systémy bude použito co nejkvalitnější sklo pak právě bezzrcadlovka bude těžit z absence zrcadla a tím výrazně menší vzdálenosti čipu od zadního členu objektivu a z jeho jednodušší konstrukce a menších průměrů čoček což umožnuje konstrukci výrazně kvalitnějších objektivů než jsou dostupné pro zrcadlovky. Další věc je ta že takový objektiv pro bezzrcadlovku díky té jednodušší konstrukci produkuje fotky svím charakterem podobné velkoformátovým přístrojům – podání hloubky ostrosti a feeling skel.

      Další věc je že absence zrcadla umožnuje použití delších časů, aparáty jsou menší, nenápadné a mnohem vhodnější na určité druhy focení než zrcadlovky.

      Rozhodně bych bezzrcadlové systémy nezatracoval a nestrkal do jednoho pytle s kompakty – byli tu dříve než zrcadlovky a mají co nabídnout lidem kteří respektují jejich možnosti. Dokonce bych řekl, že s postupným rozvojem klasické zrcadlovky vytlačí z trhu – určitě ne za pár let, ale s rozvojem EVF hledáčků tomu tak bude.

      0 0
      • Martin  

        za bezzrcadlovku považuješ jak SLT, tak i CSC přístroje? nebo jenom CSC?

        0 0
        • Lister  

          Tak jako bezzrcadla se obecně považují jen CSC přístroje.

          Ony tyhle pojmenování nebo i ty zkratky jsou takové zavádějící, protože já zase nevím, jestli pojmem SLT myslíš jen zrcadlovky od Sony s polopropustným zrcátkem? Protože to jsou konstrukčně jen „trošku jiné“ zrcadlovky a to co napsal, pro ně neplatí.

          0 0
          • Martin  

            no právě proto se podivuju tvrzení, že CSCčka vytlačí zrcadlovky…

            0 0
            • Lister  

              Já bych k tomuto tvrzení zase až tak skeptický nebyl. Neřekl bych že vytlačí, ale v každém případě jim asi vezmou velkou část příznivců. Stejně tak, jak se to povedlo mobilům vs. levné kompakty.

              Nevím jak ty, ale já jsem většinu svého mládí strávil na klasické obdobě dnešních CSC – jednoduchá (často pevná) optika, clona, film – tedy žádné zrcadlo apod. věci. On to byl vlastně kompakt, ale ten současný, digitální, se velikostí čipu nedá srovnávat s klasickým filmem.

              Takže z mého pohledu je tohle věc docela logická. Naopak mi přišlo vždycky nepochopitelné, že na trhu nejsou žádné kompakty s pořádným čipem a pořádným výstupem – což už se naštěstí taky mění.

              0 0
              • Martin  

                ještě by to chtělo nějaké dobré ceny :)

                0 0
                • Lister  

                  Všechno nové a malé je drahé. Ale ani to nemusí být problém – vem si kolik jsou lidi ochotní platit za ty „pseudofotomobily“.

                  0 0
                • mr.antik  

                  časem možná seženeš levný dumpingový tělo za pár tis, ale na objektivech a věcech okolo se zahojej

                  0 0
                  • cyklista82  

                    No právě ceny sou hnusný, ale když si vezmete, že tedy dnes i novej dálkoměr na film stojí to co stojí tak ty ceny sou ještě směšný – třeba ten Nex 5 za nějakých 15 co to je – podívejte se co dnes stojí Leica M7, MP, nebo Zeiss Ikon, jediné opravdu dostupné tu je Voigtländer – a to se bavíme o klasice kde v podstatě ,,nemáš,, elektroniku. Tak ono obecně fotoaparáty vždy hold něco stáli. Ano myslel jsem CSC a taky netvrdím, že zrcadlovka zmizne, ale myslím si, že až EVF hledáčky dozrajou tak dost lidí pojede na bezzrcadlovkách protože to má jisté výhody – třeba i to video které třeba mě vůbec nezajímá a naopak bych uvítal fotoaparáty bez těhlech ,,kurvítek,, – taková M9 v dostupné ceně do 50 tisíc by byla fajn třeba se Zeiss časem vytasí s digitálním Ikonem.

                    Pokud někdo hledá čistě ,,kompakt,, myšleno s objektivem na pevno tak pěkná je třeba L – X2 i s nádherným pevným Elamaritem který dle zahraničních majitelů opravdu dává výkon Elmaritu pro M system. Další pěkný je třebas DP2 Merrill – akorád to tělo a menu se mi osobně hnusí, ale fotky pěkný. Fuji X100 taky krásná záležitost.

                    Prostě tyhle aparáty sou trošku jinde a kvalitou šoupnou většinu cenově dostupných zrcadlovek do kapsy.

                    Jinak ještě pěkná bezzrcadlovka je X-Pro1 za celkem dostupnou cenu.

                    0 0
                    • Lister  

                      V čem tě video omezuje, nebo lépe řečeno jaká jinou vlastnost foťáku je přítomností videofunkcí postižena tak, že je potřeba to nazývat „kurvítkem“

                      0 0
                      • cyklista82  

                        Tak například sou fotoaparáty které mají videotlačítko umístěné velmi blízko spouště, či jiného důležitého ovládacího prvku a člověk to občas omylem zmáčkne. Další věc je že to zabírá jisté nastavení menu které je pak zbytečně obsáhlé protože takový aparát pak mívá i další blbosti jako různé efekty a td a jsou lidé třeba jako já, kterým například v aparátu vadí i amatérské scénické režimy – jako je focení portrétu, krajiny, sportu a td… – takže třeba já osobně hledám aparáty zaměřené čistě na focení v manuálním režimu – samostatné ovládací prvky, případně s prioritou clony času a další zbytečnosti v něm nechci.

                        Jinak to samo nic ,,nekazí,, a kurvítko tomu říkám obecně jelikož mám jinou předstvu o aparátu než jak to dnes vidí většina výrobců – nejsem jediný.

                        0 0
            • Georrge  

              no ony ty nejrozšířenější CSCčka moc jako náhrada zrcadlovek nevypadaj, tedy né po stránce techniky, ale snaží se často být co nejmenší a tedy úchop, ovládání a práce s velkým objektivem je o dost horší než u zrcadla, ale už jsou i bezzrcadlovky s hledáčkem, s rozumným úchopem a ty už bych jako nástupce zrcadlovek i považoval, třeba takový Samsung NX20 bych si koupil radši než zrcadlovku, ale je dost drahý a ten čip není bůhví co… zvlášť za ty prachy. U zrcadlovky se trochu bojím, že ten mechanismus zrcátka se při výletech na kole apod. nějak rozesere a oprava bude drahá…

              0 0
              • Lister  

                Bohužel v tomhle máš pravdu.

                Kompakt za 12 tis seženeš s hledáčkem a prakticky kompletní možností přímého nastavení expozice a o pár tisíc dražší CSC má na těle maximálně tak tlačítko menu.

                0 0
                • Georrge  

                  tak tak… když jsem se o to začínal zajímat tak mi CSC přišlo jako geniální věc, tedy kvalita zrcadlovky v menším (a odolnějším) balení, kde není určení pro profíky ale pro takové amatérské foto nadšence a tedy kde náhrada digitálního hledáčku místo optického až tak nevadí, ale to co je na trhu spíš vypadá jako super kvalitní foťák pro ty, co jen koukaj na displej a fotí na automatiku bez jakéhokoli nastavování. A profi kompakty jsou v něčem lepší, ale zas maj menší čipy a pevnou optiku… vypadá to prostě tak, že kdo to s focením myslí nějak vážněji, tak nic jiného než zrcadlo tu pořád není…

                  0 0
                  • soc  

                    … ale to co je na trhu spíš vypadá jako super kvalitní foťák pro ty, co jen koukaj na displej a fotí na automatiku bez jakéhokoli nastavování. …

                    kurňa, v téhle části jsi mě popsal… ale už se učím i něco nastavovat :)

                    Pro mě to byl pokus odejít od kompaktu a nedojít až k zrcadlovce… možná drahý a zbytečný pokus, ale uvidíme…

                    0 0
                    • mr.antik  

                      Já jsem zas nějak zjistil, že 90% fotek fotim venku, případně přímo na slunci a tam si s klasickým displej připadám jak postiženej. Chtělo by ten přehoz přes hlavu, který používali prehistorický fotografové

                      0 0
                  • Lister  

                    vypadá to prostě tak, že kdo to s focením myslí nějak vážněji, tak nic jiného než zrcadlo tu pořád není…

                    To zase není pravda, ale u CSC si za ovládací prvky a hledáček musíš sakra připlatit a dostáváš se pak do rajonu poloprofi zrcadel, což už je teda docela dost nesmysl.

                    0 0
              • Martin  

                něco podobného jsem do mého příspěvku dopisoval, ale bylo mi to sežráno :)

                0 0
                • cyklista82  

                  No jasně chlapi ono opravdu ty levné CSC moc dobré ovládání nemají, ale podívejte se třeba na aparáty jako Fuji X-Pro1, Leica M9 + Monochrome, Olympus E-M5, za kompakty třeba Leica X2 nebo Fuji X100 – to sou aparáty které mají velice dobré ovládání, dokonce bych řekl, že i lepší než je dnes u zrcadlovek – to už záleží na co je kdo zvyklej a jak s tím pracuje – některé mají AF některé manuální ostření, něco je APS-C něco Full Frame, ceny od cca 30 do 170 to sou už prostě mašinky a časem jich bude víc. Pokud někomu vadí menší tělo může přikoupit grip. je nutné prostě rozlišovat běžné ,,módní,, CSC a profi CSC. Už i ten Nex 7 je na tom s ovládáním líp i když zrovna tady bych netvrdil, že to je lepší než u zrcadlovky.

                  0 0
                  • Lister  

                    No přesně o těchto přístrojích se tu od začátku bavíme :-(

                    My jsme konzumáci, vybíráme konzumní foťák, tyhle stoje jsou směřovány na někoho trochu jiného a odpovídá tomu i cena.

                    0 0
                    • Martin  

                      mluvíš s profíkem woe, ten je někde jinde než my cvakající nuly :)

                      0 0
                      • Lister  

                        No jo, ale profík by měl umět filtrovat požadavky. To je jak chtít univerzální kolo na takové to běžné ježdění a místo HT nebo rychlého fulla doporučit singla postaveného na titanovém rámu od Singularu :-)

                        0 0
                        • Martin  

                          a právě proto zůstaneme my těmi cvakajícími nulami, které neví, co chtějí, tak si koupily aparáty třídy *****, protože jsou nejvíc in :)

                          0 0
                          • Lister  

                            Tak to zase pozooor.

                            Já naopak přesně vím co chci, blbý je, že mi to většinou nikdo nedokáže nabídnout :-)

                            Ale řekněme, že ten nový NEX-5R už se tomu hodně blíží. Ale i ten má velké mouchy, jako třeba zatím nedotáhnuté ovládání – sice přidali jeden roller nahoru, ale v podstatě jen přebral funkci zadního ovládacího kolečka, které je umístěné kolem ovládacího kříže. Místo aby se daly používat oba naráz a každé mělo svou funkci, tak to zadní je teď dost nevyužité (krom plného manuálu, kde roller ovládá clonu a kolečko čas). Zase na druhou stranu tohle je FW záležitost a může to být v budoucnu upraveno.

                            Líbil by se mi i NEX-6R, ale ten už bude asi fakt zbytečně drahý.

                            0 0
                      • mr.antik  

                        Možná profík přes focení, ale na kole s foťákem nejspíš nikdy nejel…

                        0 0
                        • cyklista82  

                          Budeš se divit ale jel :) Jinak pokud tu někoho zajímá spojení kolo+foták tak doporučuji batoh Lowepro Photo Sport 200 AW – má dobrou stahovací fotokomoru takže se v tom nic nemele a má i pytlík na vodu a dost místa na bundu a nářadí a td.

                          Ano sou to aparáty už v jiné ceně ale napsal jsem to proto aby bylo jasné, že i tady je nějaká možnost a tyto aparáty se budou rozšiřovat a právě tyto budou dost ukrajovat zrcadlovkám – na základě těchto aparátů potom vznikají ty lacinější verze kde už je ovšem to ovládání horší, což je dost škoda, protože znám dost lidí co by takový aparát chtěli za třeba 20 tisíc. Nezbejvá než čekat.

                          Proto třeba ty NEX sou myslím celkem rozumná volba pro někoho kdo hledá něco skladného a chce si už trošku hrát s možnostmi.

                          Jinak je to jako s kolem – asi nikdo z vás tu nechce jezdit na MTB za 5–10 tisíc a u lacinějších kol a komponent nikdo z vás nečeká nějaké dobré funkce a životnosti – stejné je to s fotáky – za 5 tisíc to fotku udělá, ale… je to jen o tom jak moc se tomu kdo chce věnovat. Najít se dá i foták za těch 15 co hobíkovi poslouží když bude respektovat jeho možnosti a třeba ten NEX i z hlediska toho jak se rozrůstá je celkem rozumná volba – Koupí tělo se setákem za čas se pořídí kvalitní sklo a za pár let se vymění tělo za lepší a skla už zůstávají – je jen podstatné si rozmyslet co od toho kdo čeká a jestli hodlá v budoucnu do toho dále investovat či zůstane u jednoho skla – pak je kompakt vhodnější.

                          0 0
                          • mr.antik  

                            myslim že tady zas nikdo nebude akceptovat fotobaťoh na vyjížďku, prostě to musí být co nejmenší, ale zároveň relativně levný, aby se člověk na to nebál spadnout nebo ohmatávat v rukavicích, vytahovat v dešti a prachu, ale přitom měl tu možnost si s nějakou fotkou víc pohrát.

                            Proto vozim kompakt, protože tyhle věci vůbec neřešim, ale chápu že někomu optika a možnosti kompaktu nestačí ani na kole.

                            btw jízdou na kole nemyslím přepravu foťáku na místo určení :-)

                            0 0
                            • cyklista82  

                              jasně ale zrovna tento fotobatoh bych řadil spíše ke sportovním batohům jen s tím že má menší fotokomoru. Je navržen skutečně na sporty – pokud ovšem někdo vozí kompakt pak nemá smysl a stačí nějaké pouzdro a šup s ním mezi nářadí. Jak jsem psal výše i kompakt může nabídnout stejnou kvalitu obrazu jako profi zrcadlovky jen je nutné počítat s tím, že se cenově také bude přibližovat k těm profi zrcadlovkám viz třeba X2 za asi teď 42 000. Ale najít se dají i levnější a slušné kompakty. Kompakt je prostě většinou u nás spojen s něčím nejhorším, ale nemusí to tak být – jde o velikost čipu/procesor a o optiku – potom to, že je toto spojeno do jednoho přináší občas i lepší kvalitu jen má zas jistá jiná omezení, ketré je nutné respektovat.

                              0 0
                              • mr.antik  

                                Klidně bych dal za kompakt víc peněz (zatím mám takový vnitřní limit 6tis za nějaký slevněný model), ale zatím je průměrná životnost u mě cca 2 roky, tak to nechci pokoušet.

                                0 0
                          • cyklista82  

                            Jinak ono i pro lidi co fotí a zabívají se focením je výběr aparátu vždy kompromis mezi cenou a funkcí a záleží co kdo fotí. Je to prostě o tom že třeba ty ,,profi,, aparáty od Canonu, Nikonu jsou sice fajn a z pohledu hobíka je to téměř to nej na vše, ale z pohledu profíka to je prostě konzumní hračka pro děti a když chce někdo fotit krajinu architekturu tak kvalita začíná u Hasselbladu jako vztupní třída až k Linhof, Sinar, Cambo, Horseman kde pořízení takové výbavy v novém se rovná třeba koupi domečku.

                            Takže vždy je to o kompromisu a jen a jen o tom co chci fotit a kolik na to mám.

                            Proto si myslím, že ten Nex by za tu cenu měl vyhovovat – ono ostatně nic nějak lepšího za tu cenu není a rozdíly sou v ovládání a drobnostech.

                            0 0
                            • pepino  

                              Tak trochu bych mírnil nadšení, top modely Canonu a Nikonu nejsou pro profíky hračky na hraní:)

                              0 0
                              • Martin  

                                bacha, mluvíš s megaprofíkem…

                                0 0
                                • pepino  

                                  Jo, to jsem si všim, až na to faux pas s polarizákem:)

                                  0 0
                          • Lister  

                            je jen podstatné si rozmyslet co od toho kdo čeká a jestli hodlá v budoucnu do toho dále investovat či zůstane u jednoho skla – pak je kompakt vhodnější.

                            To je právě to, co mi teď vrtá hlavou, Protože ty nové kompakty se světlými objektivy už podávají poměrně zajímavé výkony a pokud jde o přepočítanou světelnost, tak se vlastně rovnají 4/3 přístrojům se seťákem a šum do cca ISO 800 už taky není problém. Ale zase vím, že mi možná jednou rupne v bedně a budu si chtít koupit pevný světlý 35mm nebo 50mm objektiv a pak bych mohl rozhodnutí litovat.

                            Taky jsme někde četl hodnocení jednoho amatéra, který měl doma poměrně slušnou fotovýbavu. Prodal staré tělo, protože čekal na novinkové a aby mohl fotit, tak pořídil Nex + seťák + 50mm 1.8 a postupně rozprodal i ta skla co mu zbyly z DSLR. Ale tohle už je asi extrém a spíš to bylo špatně uváženým nákupem velké techniky, kterou pak už nechtěl tahat – ale asi se taky stane.

                            0 0
                            • mr.antik  

                              Problém je, že na cestě se sice dá fotit s 16mm palačinkou (mám rád širokáče), ale pak na větší akce to chce s sebou možná i záklaďák, nebo jak píšeš tu 50mm, pak možná ještě něco delšího. A to už je celkem slušná hromada do camelu :-)

                              0 0
                              • cyklista82  

                                Potom by kompakt s co největším čipem a ,,základním,, rozsahem zoomu (to jest nejčastěji kolem 24,28–90,120) mohl vyhovovat – X10 za 12 tisíc fotí pěkně. Pokud někdo rád krajinu Sigma DP1 DP2 Merrill je vážně paráda (osobně mi vadí provedení těla a ovládání) Sonka RX100 by taky nemusela být špatná. Takový aparát brát na vyjíždky by šlo velmi dobře a když časem budeš chtít fotit víc a hrát si s různými skly pak pořídit něco na ty akce…

                                Nevím jak více by se dalo poradit jelikož systém s výměnými skly vždy nabídne širší možnosti, ale na úkor velikosti a ceny. Taky je nutné brát, že kvalitnější skla stojí více než samotný fotoaparát – pokud to někdo chce řešit pouze skly za 3–5 tisíc pak kvalitu navíc oproti běžnému kompaktu za 10–15 tisíc rozhodně nezíská potom bych byl opět pro kompakt který bude výrazně menší.

                                0 0
                              • Lister  

                                No tak je to vždy o kompromisu.

                                Pokud jde o ty objektivy, tak když je kvalitní a skladný základní zoom, tak by člověk ten širokáč ani nepotřeboval – samozřejmě obrazově bude pevné sklo o něco lepší, ale zase by mi to nevyvážilo další sklo, se kterým bych se musel tahat.

                                Osobně mám docela jasnou představu, co by se mi nejvíce líbilo, blbý je, že každá jednotlivá část by musela být z jiného přistroje :-)

                                Ale kdybych se mohl zasnít, tak pro mne ideální stroj by vypadal asi tak, že bych vzal tělo z NEXe 5R, kde se mi líbí rozměry, naklápěcí dotykové LCD, roller nahoře a možnost konfigurovat několik tlačítek. Přepínač PASM režimů bych i oželel, protože v naprosté většině případů fotím na prioritu clony a ta režimy přepínám minimálně. Do těla bych ale zabudoval vyskakovací blesk jako to má NEX F3 – sice to je prskavka, ale pořád lepší než nic a byla by možnost použití hledáčku + blesku.

                                Do těla bych zabudoval Sony čip, ale ve velikosti 4/3 a klidně by mohl mít jen 12MPx, čip bych stabilizoval.

                                Díky menšímu čipu, by mohla být menší i optika, což se rozhodně hodí. No a zabudovaný ND filtr by se hodil, ale to by asi nebylo technicky možné kvůli velikosti čipu vs. velikost těla.

                                Jako záklaďák by se mi nejvíce líbil objektiv typu Panasonic G X VARIO PZ 14–42 mm f/3.5–5.6, který je dost univerzální a přitom je v klidovém stavu stejně velký jako pevný širokáč. A k němu Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8 což je podle všeho opravdu výborné sklo. S takovouhle sestavou bych byl maximálně spokojen, univerzalita velká a rozměry minimální – no ale to asi nepůjde :-)

                                Tak snad nebude nový powerzoom od Sony nějak extrapředražený a bude se dát koupit i v setu, to by mohla být pak výborná kombinace, která by se tomu mojemu snu vcelku přiblížila.

                                0 0
                                • cyklista82  

                                  Tyjo to je divočina ;) jinak to nazvat nejde. Nechápu proč čip 4/3 a další věci ale každého věc když víš co chceš a vyhovuje ti to.

                                  Souhlasím s tím, že je těžké si vybrat.

                                  Osobně mě štve jak se postupuje pomalinku a nějak se nehrnou do FF čipů bez low pass filtrů a podobně a místo toho se dělají polovičatá řešení. Pěkný přírůstek letos je Leica M Monochrome – tady si myslím zaslouží potlesk za odvahu pustit se do něčeho takového snad to časem trošku rozhejbe tu zaběhnutou nudu… Loni byl pěknej počin X-Pro1 taky pěkně řešenej čip.

                                  Prostě chtělo by to kapánek popostrčit naopak bych řekl, že výrazně větší pokrok je znát poslední dobou u klasiky – nové materiály jako Kodak Ektar – nádherný Adox CMS 20 a další dávají klasické technice zase nové a nové možnosti a posouvají její kvality ještě dále a konečně umožnují její plné využití ketré dříve nebylo tak zcela možné.

                                  0 0
                                  • Lister  

                                    Nic jdu se dále věnovat kolu na povídání o foto chodím jinam ;)

                                    Držel bych se toho, protože tady ti prostě nikdo nerozumí.

                                    0 0
                                    • cyklista82  

                                      To snad zas ne… ostatně já tohle vlákno nezaložil jen sem se sem přichomejt. Ale jinak opravdu lepší řešit to na fórech zaměřených na foto.

                                      0 0
                                    • pepino  

                                      No poslední 3 řádky vypadají jak opsané z učebnice, když se podíváš na zbytek slohu a hrubky, jinak nic proti němu:)

                                      0 0
                                  • pepino  

                                    Kdo bude kupovat monochrom Leicu za 150.000? Kdo chce fotit čb, koupí analog. Trochu rozumu.

                                    0 0
                                • Martin  

                                  ve výsledku stejně záleží na oku a umu, technika je podružná.

                                  já jsem o víkendu dosáhl celkem pěkného úspěchu v jedné dobročinné aukci, kam jsem věnoval tři fotky z mé mrdkazrcadlovky focené mrdkosetovým objektivem vytištěné na formát A3 – zmizely během pár minut, všechny. drtivá většina lidí nepozná fotku z mrdkozrcadla od fotky z hajzlbladu, takže bych tu techniku pro amatéra zas tak nehrotil :)

                                  kdo to umění nemá v oku, nezachrání ho ani hajzlblad nebo nějaká megaleica za statisíce kocourkovských.

                                  0 0
                                  • cyklista82  

                                    S tím souhlas – že hlavní je to mít v oku. A jestli někdo nepozná rozdíl mezi digi kompaktíkem za 5 a mezi filmovým středoformátem za 100–300 dle skla tak to je smutné, ale ano je to tak.

                                    Prostě vybrat to co bude vyhovovat jak teď tak do budoucna a fotit.

                                    0 0
                                    • Martin  

                                      kdo mluvil o kompaktu za pětku?

                                      0 0
                                      • Smazaný účet  

                                        to tvoje mrdkozrcadlo je skoro jako kompakt za petku:)))

                                        0 0
                                        • Martin  

                                          když se zadaří, tak i fotka z mého mrdkokompaktu za 2500 kocourkovských udělá radost a visí na nějakém veřejném místě, jako je třebas obecní knihovna.

                                          takže já bych ty mrdkoaparáty zas tak nezatracoval :D

                                          0 0
                                          • cyklista82  

                                            no vidis tak s temi 5 sem ti ještě hodně přidal – sem se překoukl no – ale princip je stejnej.

                                            0 0
                                            • Martin  

                                              v tom máš pravdu. princip je stejný, pokud člověk neumí fotit, nezachrání ho ani hajzlblad :) avotomtoje

                                              0 0
                                            • pepino  

                                              S čím a co fotíš?

                                              0 0
                                          • Smazaný účet  

                                            Jj..je to jak pises…v oku…skoda ze mam v oku nasrano:D

                                            0 0
                                            • Martin  

                                              si ho vypláchni :) možná pak uvidíš :)

                                              já to říkám furt, že je lepší mít nasráno v rukách :D

                                              0 0
                                  • pepino  

                                    No to je jiná, když jsem vystavil fotky u známý v hospodě, taky se rozprodaly během pár dnů:)

                                    0 0
                                    • Martin  

                                      kdybys je fotil hajzlbladem, tak jsou pryč za minutu :)

                                      0 0
    • raceman  

      zeptám se tady… má cenu nahrazovat canon a570 IS za například Samsung EX1 nebo ten nový už výše zmíněný Benq G1 ?

      nebo nějaký jiný v ceně ±6tisíc? :)

      nějak mě to focení, co už pořád netrénuju, začlo trochu bavit… :)

      0 0
      • Lister  

        Tak tohle mám doma – v šuplíku :-) Tahle řada vždycky patřila k tomu lepšímu, co bylo mezi levnými kompakty na trhu. Zvláště možnosti ovládání byly vždycky nadstandardní. Nefotí zle, ale třeba takový šum je docela bída – cokoliv přes 200 nepoužitelné.

        Něčím novým by sis určitě pomoc mohl, ale vybíral bych asi někde v kategorii pokročilých kompaktů, aby to mělo nějaký význam.

        Pokud ti jde čistě o fotofunkce, tak bych se zkusil zaměřit na Olympus XZ-1, Panasonic LX7. Samsung EX1 bude za ty peníze výborná volba a pokud nechceš utratit moc peněz, tak bych se ho nebál. V poměru cena/výkon asi nic moc lepšího neseženeš.

        0 0
        • raceman  

          prave ten sum me taky stve, pak jeste displej na slunku, velikost, pomale nabijeni blesku..

          video temer nikdy, takze to mi vyber nekomplikuje..

          kurec ten olympus je pecka, hlavne kvuli toho zabudovaneho ND filtru a „neomezenem“ casu zaverky… ale zase nema vyklopny displej :/

          ta clona a ten delsi cas je to co mi chybi, co bych chtel casteji fotit, a podle tech recenzi to ma asi jen ten oly.. pak uz jedine asi zrdcadlo :D

          panac je mimo cenou, to uz radsi fakt zrdcadlo..

          ale zas ta cena… chjo :/ bude to chctit nejakou brigadu asi… bo fotak, karta, pouzdro a asi i stativ… prcic.. :(

          0 0
          • Smazaný účet  

            na vyklopny displey ser;)

            0 0
            • raceman  

              ja vim no, o kurvitko mene :D ale ten luxus, ze k tomu nemusis skoro lehnout.. :D

              0 0
            • Lister  

              Nooo… může se hodit, při focení z nezvyklých úhlů nebo ve špatně přístupných prostorách je užitečný. Ale je pravda, že kvůli tomu bych žádný foťák nezatratil.

              0 0
              • Smazaný účet  

                jako pri foceni nejakeho hmyzu jsme si uz rikal, ze by se mi hodil uhlovy hledacek…ale pak jsme si radeji proste lehnul do te travy a chvili se plazil:DD

                0 0
          • Lister  

            Kartu máš v ceně

            A navíc přece nějakou musíš mít už teď, ne? Pouzdro je korunová záležitost, tím bych si život nekomplikoval, a jako nejlepší stativ na tyhle malé foťáky se mi osvědčila tahle malá blbůstka – neuvěřitelně šikovná věcička.

            0 0
            • raceman  

              no kartu mam 1gb :D tak na zacatek ujde :D

              stativ sem myslel nejaky klasicky, mensi, na to nocni foceni treba… co sem si tak vsimnul, tak cena krytky na objektiv je svinarna.. kus plastu za 6 stovek.. :/

              ale furt sem ± podle obchodu na nejakych 9,5–10 tisic.. neni uz pak na hrani lepsi vzit nejakou treba jetou zrdcadlovku? :D kdyz pominu rozmery :)

              0 0
            • raceman  

              no kartu mam 1gb :D tak na zacatek ujde :D

              stativ sem myslel nejaky klasicky, mensi, na to nocni foceni treba… co sem si tak vsimnul, tak cena krytky na objektiv je svinarna.. kus plastu za 6 stovek.. :/

              ale furt sem ± podle obchodu na nejakych 9,5–10 tisic.. neni uz pak na hrani lepsi vzit nejakou treba jetou zrdcadlovku? :D kdyz pominu rozmery :)

              0 0
              • cyklista82  

                Ten kdo chce za stativ ušetřit většinou kupuje stativy 3 – ten první je na hovno – druhej na ***** – a potřetí se konečně plácneš přes kapsu a koupíš Gitzo ;) – jinak dobré řešení pro nenáročné je Manfrotto. Nic horšího bych nekupoval pokud si nechceš projít tím co sem psal – pokud hodně šetříš koupit použitý.

                Použitá zrcadlovka – pokud je z dobrého zdroje a není požkozená a nemá víc jak 50 000 expozic proč ne, ale u zrcadlovky je nutné počítat s náklady na optiku a vždy platilo jednoduché pravidlo skla kupovat alespoň v ceně aparátu aby si to bylo kvalitativně +/- rovno – pohřbít dobrej čip mizernou optikou je k ničemu a dávat na mizerný čip skvělou optiku také nemá smysl pokud neuvažuješ o budoucí výměně těla za lepší.

                0 0
                • Martin  

                  ufff, ještěže jsem tímhle stádiem neprošel :) asi mě to ještě čeká

                  první stativ na kompakt, druhý na zrcadlovku, oba slouží bez problémů přesně podle potřeb :)

                  0 0
              • Lister  

                Ta za všechny neschopné cvakálisty můžu napsat, že jakýkoliv stativ po ruce je lepší než ten nejlepší, který se válí doma.

                Osobně mám focení jen jako takový doplněk k běžnému životu – prostě jdu na výlet a tam si něco vyfotím, nebo se jdu s manželkou projít na dovolené do nočního města a tam si něco cvaknu…

                A pak se často hodí, když má člověk po ruce tu malou trapnou blbůstku se třema ohebnýma nožkama a může udělat relativně použitelnou fotku. Ty fotky níže jsou focené stejným aparátem, jako máš ty. Jak vidíš na té noční, tak vyvážení bílé nahovno, šum neskutečný, ale pořád se na to dá dívat. Stejně tak fotky kočky nemají žádnou kresbu, ale stejně jsem z nich měl radost.

                0 0
                • mr.antik  

                  rovna ty tři ohebný nožičky nic moc (spíš nic), pokud zrovna nemáš šroub v těžišti.

                  0 0
                  • raceman  

                    no 570tka ho ma prave naproti baterkam, takze uplne debilne… ale mozna to je ok, kdyz to tak pouzival Lister

                    0 0
                  • Lister  

                    Neměl jsem s tím problém a to ten foťák díky napájení na tužkovky nebyl nejlehčí. Samozřejmě stačit to nemusí, ale zase se dá najít alternativa.

                    0 0
                    • soc  

                      Mám Gorillapod SLR (ne ZOOM)a pracky bych si za tu koupi zlámal… no v nejhorším případě poslouží, ale je to nouzovka za vysokou cenu…

                      0 0
                      • cyklista82  

                        Já k těmhle gorilám mám jen tolik, že se dají většinou nahradit třeba batohem, nebo kamenem, vycpanou bundou a td… Jako náhrada za plnohodnotný stativ neposlouží a nouzově se to dá řešit i jinak – ale pokud má někdo kompakt a rád fotí třeba broučky tak tam bych jisté využití viděl, nicméně vhodnější mi přijde systém od Novoflexu.

                        0 0
                      • nitraq  

                        Mám magnetickej Gorillapod společně s kompaktem a naopak jsem s ním spokojenej. Například ve městě, kde je zábradlí, lamp a čehokoliv spousta je to super věc.

                        0 0
                        • soc  

                          S kompaktem jo, jenže já na to dávám bezzrcátko a je na něj slabý. No pro mě je to nouzovka a bude to chtít ještě nějaký normální stativ.

                          0 0
                    • mr.antik  

                      mě se teda nožičky vždycky pomaličku vracely, když jsem je naohýbal moc a nebo naopak foťák přepadával, no prostě radši nějaký mikro stativ ale stavitelný

                      0 0
    • Lister  

      Sony dnes představuje spoustu novinek.

      Nové objektivy pro NEX – hlavně ten powerzoom je pro mne osobně hodně zajímavý a v kombinaci s relativně malým tělem Nexe už by to mohlo být opravdu skladné zařízení. Nová pevná pětatřicítka taky zajímavá.

      NEX-6 – oficiální představení preview v kombinaci s powerzoomem

      Takže mám jasného favorita – Sony NEX 5R nebo 6 + powerzoom 16–50 – malé, skladné, šikovné, univerzální. Může to zabít jen cena, zvláště u kombinace NEX- + tenhle objektiv se bojím, že už to bude opravdu darda.

      0 0
      • Georrge  

        má to hledáček hmm… hmmmm… ale stát to bude asi hodně :D

        0 0
        • Lister  

          V USA ne. S tím powerzoomem ho mají za 1000 babek. Bohužel u nás to bude pak spíš tisíc EU a to už je fakt docela hodně :-(

          0 0
      • mr.antik  

        V tom případě by pětka mohla zlevnit, okolo 15tis se záklaďákem plus pevnou 50kou by to byl velmi zajímavý set :-)

        NEX6 nebo novější tělo se dá dokoupit třeba za rok

        0 0
        • Lister  

          Já budu chtít každopádně nový model a bude to buď 5R nebo 6. „Novější tělo za rok“ asi nebude dobrý postup: jelikož se mi hodně líbí ten nový objektiv, tak by bylo vhodné jej koupit v setu, protože nový bude odhadem za 10tis – a to je nesmysl kupovat zvlášť. Nepředpokládám, že ho nasadí pro starší modely, hodně se bojím, že nebude v setu ani pro 5R.

          0 0
          • mr.antik  

            Mám pocit, že lepší objektivy do setu nedávají vůbec :-) Já teda viděl vždy maximálně základní + tu 50mm 1.8, případně nějaký ultrazoom, ale krátký ohniska ne

            0 0
        • mr.antik  

          Docela se v tom ztrácim, teď je nová šestka, sedmička už je nějakou dobu venku, v čem je rozdíl? K tomu několik 5kových modelů…

          0 0
          • mr.antik  

            Taky bych řekl, že spoustu lidí to od 7ky odradí…

            0 0
          • soc  

            NEX 6 má snímač z 5 (ostření jen kontrastem, takže ne ten z 5R) + ten supr hledáček ze 7 … aspoň to tak vypadá…

            jako když to vidím, tak je mi skoro líto toho mého Samsunga, ale ještě to sním vydržím :)

            0 0
            • mr.antik  

              No to je blbý, jestli už máš nakoupený čočky. Ale myslim že Samsung taky s něčím přijde. Resp. musí přijít.

              0 0
              • cyklista82  

                Již před časem jsem uvažoval nad něčím menším s nekompromisní kvalitou a tato debata mě k tomu zas nakopla. Je to sice trošku cenově mimo výběr zdejší většiny, ale zas o tolik víc to nestojí takže pokud někdo stojí o dobrej typ na zřejmě nejzdařilejší systém tak je to Fujifilm se svou X řadou. Konkrétně novinka X-E1 se mi bude v zimě houpat na krku pokud bude hledáček povedený, tak jak slibujou. X-Pro1 je pěkná a optickej hledáček má výhody, ale bohužel na ruční ostření to je nepoužitelné takže k ničemu a EVF mě neuchvátil takže jsem nakonec nepořídil a rozhodl se počkat, což se teď ukazuje jako dobré rozhodnutí.

                Cenově ta X-E1 vyjde na 1000 dolarů tělo. Velmi výhodný vypadá set se sklem 18–55/2,8–4 stabilizovaný za 1400 dolarů – samostatně toto sklo stojí 700 dolarů takže opravdu výhodná cena.

                Škoda ze za zvýhodněnou cenu není nová 14/2,8 která vyjde na 900 dolarů. Jinak jsou k mání 18/2 pak 35/1,4 a 60/24 macro v českém cenovém rozpětí 14–17 tisíc za kus. Na začátku příštího roku přijdou další skla, do konce roku 2013 jich bude 10 v nabídce.

                Tyto aparáty nabízejí díky X-Trans čipu plus mínus stejnou nebo i vyšší kvalitu výstupu ve srovnání s FF DSLR v malém těle s perfektním ovládáním za slušnou cenu.

                0 0
          • Lister  

            Sedmička je stále prezentována jako top model, ale máš pravdu, že pokud to vezmeme rozumně, tak 6 bude v mnohém lepší a v poměru cena výkon rozhodně mnohem, ale mnohem výhodnější. NEX-6 Má stejný čip jako 5R – tedy 16 MPx, fázové ostření na čipu. NEX-7 má 24 MPx – za který ji dost lidí nadává a ještě nemá fázové ostření. Hledáček je na NEX-6 stejný jako má NEX-7. Mají i stejný vyskakovací blesk. Trochu bude rozdíl v ovládání – NEX 7 má dva rollery.

            NEX-5R je prostě jen nástupce 5N, který je zase nástupcem 5 – mezi 5 a 5N je rozdílů hodně a o „pětce bez písmenka“ bych už neuvažoval. 5N asi zlevní a bude se jen doprodávat. Takže aktuálně lineup je F3–5R-6–7

            0 0
            • soc  

              aha, tak to fázové ostření u 6 jsem přehlídl. No pak vcelku není co řešit, pouze cenu. Ta 6 vypadá na nejlepší přístroj v kategorii mirrorles.

              0 0
              • Lister  

                Ještě jsem nedočetl celé preview, ale co jsme pochopil, tak 6 asi nemá dotykové LCD – ale nejsem si jistý. Opravdu hodně se mi líbí ten nový objektiv, pokud bude obrazově srovnatelný s klasickým seťákem, tak jdu 100% do něj, tenhle obrázek myslím mluví za vše – konečně opravdu kompaktní systém.

                0 0
                • mr.antik  

                  Ještě by tam mohla být ta Wifi a z toho zajímavé funkce jako externí displej na telefonu případně použití telefonu jako dálkové spoušti.

                  Ale je otázka, jak často to který fotograf využije.

                  0 0
                  • Lister  

                    Wifi samozřejmě má – 5R a 6 jsou obrazově a funkčně podobné přístroje, liší se v podstatě jen hledáčkem, integrovaným bleskem v NEX-6 a ovládáním.

                    Telefon jako dálková spoušť mi přijde jako hodně šikovná věc – máš ho pořád u sebe a nemusíš tak tahat další, i když drobné, zařízení (originální dálkovou spoušť)

                    0 0
                    • cyklista82  

                      To mi přijde jako docela ,,kravinka,, kablík nezabere místo a když máš samospoušť – třeba na krajinu ze stativu.

                      0 0
                    • mr.antik  

                      Právě mě zarazilo tohle:

                      If you have no need for output beyond 16MP and are willing to trade the NEX-7's Tri-Navi control interface and external mic socket for a mode dial, Wi-Fi connectivity and a Quick Navi menu, you can get the NEX-6 with a co-announced 16–50mm F3.5–5.6 OSS power zoom for an attention-grabbing MSRP of $US 999

                      Ve specifikaci wi-fi explicitně není, v komentářích a jinde jí ovšem zmiňujou…

                      0 0
                      • Lister  

                        Kupovat NEX-7 byla už předtím vcelku kraviny. S nastupující levnější konkurencí z vlastních řad a ve stejné ceně v podobě Fuji je nákup NEX-7 nesmysl.

                        0 0
                        • mr.antik  

                          já to chápu tak, že když nepotřebuješ Tri-Navi, externí mikrofon, Wi-fi a nějaký Quick Navi, tak ti stačí NEX6. Z toho usuzuju, že NEX6 Wifi nemá.

                          0 0
                          • deekay  

                            ja to chapu jinak…

                            pokud jsi ochotnej…

                            vymenit: TriNavi a external mic socket. (NEX7)

                            za: mode dial, WiFi a Quick navi. (NEX6)si vem toho nex6 za 999usd

                            0 0
                            • Lister  

                              Přesně tak.

                              Wifi tam je, to je naprosto jisté:

                              Sony NEX-6 specification highlights

                              16.1MP CMOS sensor

                              2.3 million dot resolution OLED EVF

                              ISO 100–25600

                              Control dial

                              Dedicated Fn button

                              ‚Quick Navi‘ display

                              Multi interface hotshoe (supports standard contacts and proprietary connector)

                              Wi-Fi for connection via Wi-Fi networks or to smartphones

                              Proprietary in-camera apps

                              Built-in flash (GN 6)

                              Electronic First Curtain shutter

                              1080p 60p HD movies in AVCHD (50p on PAL region models)

                              0 0
                              • mr.antik  

                                aha, no tak potom není o čem, to si IMHO si teda slušně podřízli větev :-)

                                0 0
                                • jf  

                                  No prakticky ve všem bych dal přednost NEX6 před NEX7. Takže to vidím na brzkou NEX7R, NEX9 nebo tak něco. Musíme zkrátka počkat :-)

                                  Jak je to s tím wi-fi – půjde sledovat ostření a exponovat z počítače?

                                  0 0
                                  • Lister  

                                    Z počítače? Teoreticky ano. Minimálně se dá na PC emulovat android a pak přes příslušnou aplikaci to ovládat. Ale primárně je tohle určené spíše na ovládání z mobilu.

                                    0 0
                                    • newbie  

                                      sakra už toho nechteee… :-) čtení tohodle threadu se mi nejspíš trošku prodraží

                                      0 0
                                      • Lister  

                                        Od toho tohle forum je – si ani nedokážu představit, za co bych utrácel, kdybych to tu neznal :-)

                                        Podívej, pří výběru malého šikovného foťáku jsem začínal na 10tis a teď to spíš vypadá na dvojnásobek + další peníze za jedno doplňkové sklo.

                                        0 0
                                        • newbie  

                                          vlastně nepřemýšlím pozitivně – naopak jsem pár desítek k ušetřil, když mě tohle vlákno definitivně pošťouchlo od apgrejdu DLSR do sektoru CSC… :D takže díky tobě, ó obnoviteli

                                          0 0
                                          • Lister  

                                            Vzhledem k tomu, že u CSC je všechno dražší, tak teda nevím nevím…

                                            0 0
                                            • cyklista82  

                                              Všechno dražší…? Neřekl bych – základní CSC s APS-C snímačem tě se základním zoomem 18–55 vyjde na cca 12 tisíc a základní zrcadlovky jako D3100 + zoom 18–55 tě vyjde na to samé. Co dalšího je dražší nechápu jelikož další věci jako filtry tě vyjdou naopak většinou levněji díky menším průměrům. A pokud bys chtěl CSC srovnávat s kompakty musís brát do srovnání kompakty s APS-C velikostí snímače – ty jsou zatím jen nad 20 tisíc.

                                              0 0
                                    • jf  

                                      No tak by to mohlo jit z androidiho tabletu… Obraz bude lepsi nez na mobilu. Ovsem je otazka, v jakem rozliseni by se ev. obraz posilal.

                                      (Muj problem je makrofoceni ze stativu. Zoom objektivy pro zrcadlovky atd. neumi dost dobre makro a ja bych potreboval snimat veci od 3 do 50 cm. Makroobjektivy maji pevnou ohniskovou vzdalenost, takze i kdybych to dal na motorovy stativ, tak to bude vyjizdet vysoko a nebude na to videt atd. Dalkove ovladani by bylo zajimave. Prozatim fotime jiz postarsim Nikon kompaktem, kde se misto vyjizdeni zoomuje. Da se to, ale chtel bych upgrade.)

                                      0 0
                                      • Lister  

                                        Tablet s Androidem – bez problémů.

                                        Na trhu už jsou foťáky s wifi a funguje to bez potíží, takže bych věřil, že i tady to bude použitelné.

                                        0 0
                                      • mr.antik  

                                        na androidím tabletu nebude lepší obraz než na mobilu, hustota pixelů je lepší dnes většinou na telefonech

                                        0 0
                • Lister  

                  Tak 6R opravdu nemá dotykové ovládání, což mi přijde škoda, ale podle Sony je to buď anebo – EVF/dotykáč

                  Sony has chosen to forgo the touchscreen capability of previous NEX models. In Sony's world you can have a built-in EVF (NEX-6 and NEX-7) or a touchscreen (NEX-5N and NEX-5R), but sadly, not both.

                  0 0
                • camlost  

                  porovnání velikosti Sony RX1 vs. Leica M9 vs. Canon 5D Mark II

                  http://i1266.photobucket.com/…mark_rx1.jpg

                  taky docela kompatní systém, co říkáte? ;-)

                  0 0
                  • Georrge  

                    kompaktní to je, ale drží se to pohodlně při focení?:)

                    0 0
                  • cyklista82  

                    Vypadá pěkně – jen ta cena 2800 dolarů a pevné sklo naznačuje, že to bude pro fajnšmekry a profíky – a to pak zas vadí to ovládání jako na běžném kompaktu.

                    0 0
                    • cyklista82  

                      Nemůžu si pomoci – pevnej objektiv klasického reportážního ohniska, na objektivu je clonovej kroužek, na těle je korekce expozice – proboha jakej ňouma to navrhoval, že tam místo kolečka na nastavení času závěrky dal multifukční kolečko se scénickými režimy a dalšími kravinami které 90% lidí co si takový fotoaparát pořizují nikdy nepoužijou – místo toho budou rychlost závěrky nastavovat přes menu jak kokoti. Je to velká škoda udělat takovou školáckou chybu jinak by to mohl být krásný kousek. :(

                      0 0
              • cyklista82  

                Do toho má ještě hodně daleko – konkrétně ovládání není na profi úrovni, kvalitní sklo přímo pro systém zatím jen jedno – Zeiss 24/1,8 a snímací čip také není to nejlepší co je v této kategorii dostupné – i když je dobrý stím souhlasím.

                0 0
                • soc  

                  No všiml jsem si, že kousek výš propaguješ Fuji, to může být taky zajímavý kousek :) Ale nějak jsem měl zafixované, že ten NEX je cenově výrazně dostupnější, což ale nemusí být až tak pravda.

                  0 0
                  • cyklista82  

                    Tak já X-Pro1 zkoušel. Výstupem je to skutečně na úrovni Full Frame snímačů D700, D4, D800, 5D Mark III a podobně – nějaký je lepší na to nějaký na tamto – navíc ta Fuji má opravdu jak to říci – své charisma v podání tím, že nemá Beyerovu masku jako 99,999% dnešních fotoaparátů.

                    X-E1 má stejný čip takže fotky budou totožné a rozdíly sou v menší konstrukci a v hledáčku + má blesk. Cenově je dražší než SONY ale s tím 18–55 v kitu bude stát jako NEX7 se setovým 18–55 s tím rozdílem že sklo u Fuji bude úplně jinde kvalitou – ještě není testováno, ale prostě to není seták za 3000,–.

                    Takže pokud někdo může dát za tělo+sklo 35 tisíc tak X-E1 je to nejlepší co teď je.

                    0 0
                    • cyklista82  

                      Prostě tady FUJI zabodovala tou X-E1 – výstup z X-Pro1 – menší tělo, přidá blesk, odstranila OVF který byl beztak plný kompromisů, dali tam EVF nejspíš stejný s NEX 7 – OLED 2,34 milionu bodu + nějaké optické korekce a cena nečekaně nízkých 1000 dolarů. Když sou k tomu dostupná skla jaká sou a navíc to ovládání aparátu tak tady není co řešit. Do 20 000 se sklem bych bral Nex to ono nic jiného moc nezbývá v této ceně je Sony asi nejlepší, ale nad tuto cenu je to jinak. Nex7 v podstatě nemá co nabídnout – osobně čekám, že po uvedení NEX6 na trh půjde dost dolů cenově. X-Pro1 teď také slezla o asi 400 dolarů. A moc důvodů na koupi nebude když je tu levnější a praktičtější X-E1 se stejným čipem.

                      0 0
                      • mr.antik  

                        Jak to tak vidím, tak v tomto segementu se „vyplatí“ ještě nějakou dobu počkat…

                        0 0
                        • Lister  

                          Tak ty foťáky jsou na trhu 3 roky, dramatický vývoj se dal předpokládat, ale už se to začíná dostávat tam, kde by to asi mělo být.

                          0 0
                          • cyklista82  

                            Koncepcí určitě – tady bude asi největší rozdíl v hledáčkách – každá novinka bude mít zřejmě lepší – pokud půjde o vrcholné modely. A hledáček je dnes největší mínus. Další věc je, že třeba FUJI má nově papentovaný ,,funkční,, organický snímač který hodlá v příštích letech nasadit. To by mohlo znamenat další razantní vylepšení, ale osobně to vidím né dřív jak za 3 roky. Nicméně i dle jejich přístupu ke klasickým snímačům je vidět, že hodlají inovovat a né jen mírně navyšovat parametry jako C+N.

                            0 0
                        • cyklista82  

                          To je také možné – nevím jak Sony má plány ale u FUJI by na začátku roku měla být uvedena X-Pro2 a X100 je už dost stará takže tam by se měl nástupce také brzy ukázat – je to sice kompakt ale zajímavý.

                          Každopádně pokud bude hledáček X-E1 dobrej tak ten aparát nemá nedostatek.

                          0 0
                          • mr.antik  

                            Je někde komplet seznam objektivů pro ty Fuji, včetně třeba „druhovýrobců“?

                            0 0
                            • cyklista82  

                              ,,druhovýrobců,, máš mraky – začněme od nejlevnějších – Voigtländer pak Carl Zeiss pak Leica – sou to skla pro M-Mount – cenové rozpětí cca 10 až 230 tisíc za sklo. Jinak FUJI skla jsou těď v nabídce: 14/2,8 – 18/2 – 35/1,4 – 60/2,8 Macro – 18–55/2,8–4 OIS – budou během příštího roku: – 56/1,4 – 23/1,4 – 27/2,8 Pancake – 55–200/3,5–4,8 OIS – 10–24/4 OIS – pak by měli být údajně ještě 2 další ale ty nejsou zveřejněny zatím. Ty co jsou těď sou od 400 do 900 dolarů – všechny mají AF + MF kovové provedení.

                              0 0
      • Lister  

        Něco jako recenze NEX-6

        Proti prvním zkušenostem s NEX-5R jsou tam docela nicneříkající snímky, přitom ukázkové snímky u 5R byly opravdu moc povedené

        Jedna citace z dpreview ohledně hybridního systému ostření, která mne teda moc nepotěšila:

        Note that this hybrid AF technology is not compatible with any of the fixed focal length E-mount lenses except the high-end Sonnar T 24mm F1.8 ZA. And existing E-mount zooms will require a firmware update.*

        Divný, proč to nebude fungovat s pevnými skly? To je docela dost velká škoda, protože jsem chtěl používat pevná skla i na video, kde se co nejlepší autofocus hodí :-(

        0 0
        • Lister  

          Srovnání NEX-5R, NEX-6, Nikon J1

          Původně jsme chtěl Nikon kvůli skladnosti a nechtěl Sony pro velkou optiku, ale nový objektiv vše obrací a ač má Sony mnohem větší sensor, tak kombinace 5R + nový powerzoom bude nejskladnější a ještě nabídne docela velký grip, kterým Nikon nedisponuje.

          0 0
          • Smazaný účet  

            už je někde na na českém netu cena toho sony?

            0 0
            • Lister  

              Nevím o tom.

              Odhady jsou cca 16–17tis za 5R s klasickým seťákem a 23–25tis za 6 s powerzoomem.

              0 0
            • Lister  

              Tak ceny už jsou a bohužel to nevypadá dobře :-(

              Zato NEX-5N nám hezky zlevnil, se seťákem je za 13 tis, za 14 je v sadě i s pouzdrem a 16GB kartou a za 16 tis je set 18–55mm + 16mm – to už jsou zajímavé ceny.

              0 0
              • Smazaný účet  

                no je to dost.. to zase bude pul roku nez to spadne na nejakou prijatelnou cenu.

                0 0
              • Smazaný účet  

                objednal jsi ho? nebo jak to vidis? skoda ze k tomu nedali alespon ten novej objektiv http://www.megapixel.cz/…f3–5–5–6-oss#…

                0 0
                • Lister  

                  Radši nechci vědět, kolik tenhle objektiv bude stát. Pod 10 to moc nevidím :-(

                  Trochu jsem doufal, že se nakonec přece jen objeví 5R v setu s tímto objektivem, ale asi ho budou prodávat jen k Nex-6.

                  Zatím jsem neobjednával, čekám na pořádné recenze, hlavně jak se bude chovat ten hybridní systém, jestli to bude nějaký opravdu velký posun pro rychlost ostření. Pokud tomu tak nebude, tak začínám hodně zvažovat 5N v kitu 18–55 + 16mm. Seťák bych pak možná střelil a nechal si jen pevnou 16 a šetřil na ten powerzoom.

                  0 0
              • mr.antik  

                sakra, to je skoro lákavá nabídka na tu 5N s 16mm objektivem :-)

                A co že bych přišel oproti šestce, kromě hledáčku?

                0 0
                • Lister  

                  Hledáček, hybridní systém ostření, nějaké ty tlačítka, wifi funkce, blesk. Naopak řada 5 má dotykový displej.

                  0 0
    • peeto  

      A neuvažoval už tady někdo o Canon EOS M , který výjde tento měsíc a jeho cena by měla být kolem 20 000..? jestli ano, tak se omlouám, jen dávám další tip :-)

      0 0
      • Smazaný účet  

        me to prijde predrazene. Stejne jako byl nikon 1 na zacatku. Pockal bych az cena trochu spadne.

        0 0
        • Lister  

          Stejně tak. Navíc skla jsou na můj vkus moc velká a celkově nebyly první ohlasy moc dobré.

          0 0
          • Smazaný účet  

            v poslední době se mi produkce canonu moc nelíbí, zrcadlovky super, ale tohle je takové nemastné neslané, z nové G15 prozměnu odebrali otáčecí displej aby ho mohli slavnostně přidat za rok za dva do G16 :/

            0 0
    • ememem1  

      po malom teste s nemenovanou znackou (ako fakt nechcem rozprudit debatu na temu canon/nikon a sony uz je aj tak najlepsi) som len tak vecer pri vine rozmyslal naco vlastne tato kategoria fotakov je.

      ok, je mensia a skladnejsia ako zrkadlo. nicmenej na nosenie vo vrecku ako ciste dokumentarny nastroj to uz v ziadnom pripade neni. celkovo funkcne je to dobre a bude lepsie, na dslr to ale furt nema. faktom ovsem je ze 80% beznych potrieb to funkcne bez problemov pokryje.

      jednoznacne hlavna slabina tychto hybridov je zaostrovanie ktore je na urovni kompaktov co sa ani neni co cudovat lebo pouziva rovnkau technologiu kontrastnej detekcie. tam je dslr aj v tej najlacnejsej verzii s fazovou detekciou o rad inde. kym je ako tak dobre svetlo velky rozdiel to neni, akonahle su podmienky trocha horsie tak neni o com.

      co je pre mna pri „normalnom“ foteni absolutne neakceptovatelne je chybajuci hladacik.

      kompatibilita objektivov bych skor povedal ze neni jak je (strata AF, rozne adaptery a pod.)

      kvalita vystupov je velmi dobra, porovnatelna s dslr imho tak do urovne middle class dslr, full frame je furt niekde inde. ale bezne sa to nepozna. a pokial neni dobre svetlo. tam je na tom dslr stale o dost lepsie, hlavne ak sa urobi detail.

      tak rozmyslam komu je to vlastne urcene. pokial vlastim „dokumentacny“ kompakt velkosti kreditky a k tomu zrkadlovku na normalne fotenie tak to postrada akykolvek zmysel. ak chcem prejst z kompaktu vyssie tak je otazka ci prechod na hybrid je skutocne prechodom na vyssi level. z toho co som napisal imho taky docela otazny, ak vobec tak hodne obmedzeny.

      cele mi to prijde ako take 650B :-)

      0 0
      • Dav...1  

        No klasicky kompakt ti dneska nahradi mobil a kompakt co za neco stoji uz stoji klidne 10k a to uz si pomalu na urovni hybrydu :-) Proste kupce si to najde a podle me jich bude pribyvat. (momentalne to jde hodne dopredu)

        0 0
        • ememem1  

          No klasicky kompakt ti dneska nahradi mobil – tvrdim ze ani nahodou. aj ten najlacnejsi kompakt je lepsi jak mobil – pohotovostou, rychlostou zaostrenia atd. a sklo je furt sklo aj ked male a nie nejaka plastova cocka prekryta ochrannou foliou. jedina situacia kde je to porovnatelne su staticke snimky pri dobrom svetle. najmnesi pohyb pripadne nie uplne idealne svetlo a neni o com.

          a kompakt co za neco stoji uz stoji klidne 10k – jak sa to vezme, ja mam kompakt za 50E velkosti kreditky a ako ciste dokumentacny nastroj na akcie to postacuje. pri troche cviku sa s tym daju robit docela slusne fotky. ak chces nieco navyse tak je otazne ci ist cestou draheho kompaktu (povedzme ze pozadujes prenosnost) alebo ti na nej az tak nezalezi a potom hybrid moze byt dobra volba. taktiez nepochybujem ze to bude napredovat a svojho zakaznika si to najde. ja hovorim za seba ze mne daleko viac vyhovuje kombinacia kompakt-zrkadlovka a nie hybrid ako univerzal.

          0 0
          • camlost  

            můj názor:

            výstup z kompaktu je tak špatný, že už je jedno, jestli je ještě o málo horší – zřejmě proto lidi fotí víc a víc mobilem, zatímco se „mýdlové krabičky“ čím dál tím hůře prodávají (a navíc za zlomek ceny z před několika let).

            výrobce má několik možností:

            1. nechat to být, což ve výsledku znamená, že opustí tento segment trhu.

            největší segment trhu.

            1. přesvědčit lidi, že DSLR je ta správná cesta. jenže jednak ne

            všechny firmy mají v portfoliu DSLR, jednak tato varianta selhala.

            1. přijít s foťákem, který bude produkovat výrazně kvalitnější

            výstup než mobily a nebude mít nevýhody DSLR.

            očekávám, že za pár let budou DSLR s menším čipem zcela vytlačeny z trhu právě foťáky typu NEX6 – optický hledáček, velký čip, hybridní ostření, kompaktní rozměry.

            v DSLR pak zbudou nejspíš jen full-frame čipy. ale třeba se pletu, ta varianta je tu vždycky. :-)

            (btw. nejlevnější nová DSLR s FF snímačem stojí dnes řádově 50 tis. Kč, tj. cca 2× tolik než NEX7, tak není úplně košér je srovnávat).

            0 0
            • Georrge  

              imho se CSC budou opravdu hodne rozsirovat az i nahradi mensi zrcadlovky, ale pokud budou chtit nahradit zrcadlovky a ne byt jen alternativou, tak budou muset nabidnout podobnou ergonomii, takze budou muset byt podobne velke jak zrcadla. Neco jako samsung NX20. Uz tak si nekteri stezuji, ze jsou levne zrcadlovky moc male a blbe se drzi, co by pak rekli na CSC bez gripu pro ruku :)

              0 0
              • camlost  

                jenže tady nejde o to, co na to NĚKTEŘÍ řeknou. jde o masy a ty nechtějí nosit velkou krabici, nemají ambice rozumět hloubce ostrosti, vztahu mezi světelností a časem, atd. – vesměs neznají ani ty termíny, natož jejich význam.

                dívej se na to z pohledu výrobce / prodejce, ne z pohledu tebe coby pokročilého uživatele, nadšence nebo dokonce profesionálního fotografa.

                někde jsem četl, že se Nikon se svým novým systémem Nikon 1 prosadil na druhé místo v tomto segmentu za pouhých 6 měsíců od uvedení toho systému. z tvého pohledu je to foťák s pidi senzorem, s malým množstvím dostupného příslušenství, ale z hlediska výrobce je to přesně to, co chtěl – nekonkuruje svým dražším výrobkům a lidi to kupují, protože to fotí MNOHEM lépe než kompakty, přitom je to skoro stejně malé.

                0 0
                • Manas  

                  Ano ano, v tomhle pohledu jsem se zachoval presne jako ta masa. Sralo me nosit velky veci a vrazet do toho desetitisice.

                  Ale k Nikonu 1 mam spoustu vyhrad, je to strasne neohrabane na ovladani a neumi to polovicku veci co chci ja. V tomhle asi masa nejsem :-)

                  K tomu Thidney jeste asi neco pripise, on si s nim hral vic.

                  0 0
                  • Smazaný účet  

                    vrážet do toho desetitisíce ono i ten OMD stojí ale desetitisíce…

                    0 0
                    • Manas  

                      Jasne, spis to ber takhle – kdyz chci nejaky zajimavy sklo tak mi staci zlomek toho co jsem potreboval od Nikonu. Viz setovy sklo – ma pomerne slusny makro. U Nikonu bych musel bud koupit samostatny makro objektiv nebo resit dalsi sklo univerzalni. A to jsou prave ty dalsi tisice a desetitisice navic.

                      0 0
                  • Thidney  

                    Nikon 1 je navoněná designová zdechlina, která rozhodně nefotí lépe než kompakty od Nikonu ve stejný cenový relaci (třeba p7700) a podstatně hůř se ovládá. Jo, vypadá lépe, barevných provedení přehršel a asi umí lépe video.

                    0 0
                    • Lister  

                      a asi umí lépe video.

                      Neumí, video je jeden z největších průšvihů tohoto aparátu.

                      0 0
            • ememem1  

              mozes mat pravdu co ale v zasade nijak nevylucuje to co som napisal.

              k bodu 2. – jak myslis ze selhala, v com? na seriozne fotenie dnes nic lepsie neni to ze mozno bude v buducnosti vytlacena a prekonana este neznamena ze selhala.

              k bodu 3. – otazka je cena

              očekávám, že za pár let budou DSLR s menším čipem zcela vytlačeny z trhu právě foťáky typu NEX6 – optický hledáček, velký čip, hybridní ostření, kompaktní rozměry.

              v DSLR pak zbudou nejspíš jen full-frame čipy. – tak to asi hej, dnes na to este ale nemaju.

              0 0
              • Manas  

                K posledni vete: myslim ze uz maji, uz OM-D nebo GH3 segment APS-C celkem slusne valcuji. Kvalitou je to srovnatelne a cenama objektivu, resp. i jejich nabidkou to Panasonic/Olympus tlaci hodne kupredu.

                0 0
                • ememem1  

                  na bezne fotenie mozno hej, imho aj na poloprofi resp. pokrocily amater este nie. mne by napriklad asi dost vadila aj ta ergonomia co sa spomina vyssie.

                  0 0
                  • Manas  

                    GH3 bez problemu, tam to telo udelali teda vetsi. OM-D ma battery grip, ktery toto resi. Ty systemy jsou pomerne zajimave variabilni.

                    Vim o 3 poloprofi (mozna profi) fotografech, kteri uplne presli na m4/3 system. Jenom z meho okoli.

                    0 0
                    • ememem1  

                      hm, som to zbezne pozrel, tak ano, napreduje to milovymi krokmi. (aj ked ten olympus vyzera katastrofalne :-))

                      0 0
                      • Manas  

                        Prave ten olympus vypada skvele. me se nelibej zase ty moderni zrcadlovky :-D

                        Navic weathersealed telo, v setu se sealed objektivem, no kdo z vas to ma? :-D

                        0 0
                      • Dav...1  

                        Ten retro design olympuse je naprosto parada

                        0 0
              • camlost  

                seriózne fotenie.

                ano, to je přesně ono – jenže seriózní focení se týká jen hrstky potenciálních zákazníků. zbytek jen střílí fotky bez rozmyslu.

                btw. včera jsem viděl pěkné video na toto téma, doporučuji vydržet až do poslední sekundy, ale celé to stojí za shlédnutí:

                http://www.youtube.com/watch…

                takhle a nebo i hůř fotí imho naprostá většina.

                0 0
      • Lister  

        Můj pohled na několik tvých výroků.

        na nosenie vo vrecku ako ciste dokumentarny nastroj to uz v ziadnom pripade neni

        Vidíš a vím o spoustě lidí, který ho v kombinaci s palačinkou takto používají.

        zaostrovanie ktore je na urovni kompaktov co sa ani neni co cudovat lebo pouziva rovnkau technologiu kontrastnej detekcie.

        Možná sis už všiml, že tohle u poslední generace čipů přestává platit.

        co je pre mna pri „normalnom“ foteni absolutne neakceptovatelne je chybajuci hladacik.

        Modelů s hledáčkem je nemalé množství, pro ostatní se dá často dokoupit.

        pokial neni dobre svetlo. tam je na tom dslr stale o dost lepsie

        Nevidím důvod, proč by tomu tak mělo být – čip je stejný a světlé sklo seženeš i na kompakt.

        tak rozmyslam komu je to vlastne urcene

        To si každý musí přebrat sám. Já jsme hledal doplněk k DSLR a narozdíl od tebe mi tento systém přijde jako ideální kompromis velikosti, obrazové kvality, možnosti ovládání a ceny.

        0 0
        • ememem1  

          na nosenie vo vrecku ako ciste dokumentarny nastroj to uz v ziadnom pripade neni

          Vidíš a vím o spoustě lidí, který ho v kombinaci s palačinkou takto používají. – jasne, vec vkusu, pisal som svoj nazor.

          zaostrovanie ktore je na urovni kompaktov co sa ani neni co cudovat lebo pouziva rovnkau technologiu kontrastnej detekcie.

          Možná sis už všiml, že tohle u poslední generace čipů přestává platit. – praveze ani moc ne, u toho to co som mal v ruke tomu tak nebolo. ale ked to tvrdis hadat sa nejdem, zas az tak moc ma to netrapi kedze nad kupou neuvazujem.

          co je pre mna pri „normalnom“ foteni absolutne neakceptovatelne je chybajuci hladacik.

          Modelů s hledáčkem je nemalé množství, pro ostatní se dá často dokoupit. – to som si tiez nevsimol ale dobre. dokupovat toto hento tamto a som cenou na zrkadlovke. toto neni pre mna cesta.

          pokial neni dobre svetlo. tam je na tom dslr stale o dost lepsie

          Nevidím důvod, proč by tomu tak mělo být – čip je stejný a světlé sklo seženeš i na kompakt. – z dovodov ktore som popisal vyssie. (zaostrovanie, obmedzena kompatibilita objektivov a tie specialne pre hybridy pri vsetkej ucte su tak na urovni lepsich lowendov pre zrkadlovky, vo vyssej triede full frame)

          ale je to samozrejme kazdeho volba, pre bezne fotenie to postacuje viac ako dost. btw ma to aj svoje vyhody napr. konkretne u toho co som mal v ruke priebezny AF pocas videa. naopak mi dost prekazalo drzanie a ovladanie, male telo a velky objektiv – nic moc kombinacia. no proste jak hovorim vec priorit a volby. pre mna ale plati co som napisal.

          0 0
      • mr.antik  

        Upřímě, hlavní důvod, proč po tom koukám (proti zrcadlovce), je že právě s nějakou 16mm palačinkou se to dá vozit v pohodě na popruhu camelu.

        S klasickým objektivem už ta výhoda padá a asi bych šel rovnou do zrcadla

        0 0
        • Georrge  

          me zas trochu stve ze tyhle palacinky nejsou i na zrcadlovky, nebo aspon se mi zatim moc nedarilo najit, nasel jsem jen novinku na canona 40mm/f2 ta je fakt pekne mala, ale zas aby nemela moc uzky zaber… a jinak nic :) pritom i zrcadlo by se dalo v pohode vozit kdyby melo maly objektiv… jo a jde mi jen o canon :)

          0 0
          • mr.antik  

            moc tomu nerozumim, ale myslim že důvod by mohl být absence zrcátka a možnost přiblít se sklem k chipu

            0 0
          • Smazaný účet  

            hele mel jsem pevnou 50ku na 50D a byl jsem nejvic spokojenej.. to bylo takovy kapesni… s tou 40mm palacinkou je ta velikost uplne optimalni.

            Je pravda ze canon na palacinky docela sere… to neni jak pentax nebo olypmpus pen body cap lens http://reviews.cnet.com/…5438100.html

            0 0
            • Georrge  

              jaky uhel zaberu vlastne ma ta 50ka? Nechce se mi to prepocitavat, ale kdyz to srovnas s beznym mobilem nebo kompaktem, tak ta padesatka toho zabere o dost min ne? Jakoby prizumovane. Aspon bych to tak tipoval, kdyz setak ma 18–55 a ke konci uz to celkem priblizuje :)

              0 0
              • Smazaný účet  

                jj je to 50×1,6 takze nejakych 80mm jako je to uz docela dost to priblizeni ale lezou z toho neuveritelny fotky.

                0 0
    • Smazaný účet  

      Panove uz jste nekdo poresili nejake bezzrcadlo? Pripadne nejakou nahradu? Jake jsou zkusenosti?

      0 0
      • Thidney  

        Manas si koupil Olympus OM-D a je happy :)Já ještě čekaám na Fuji x-e1. Ale já sem trochu divnej – si vystačím s pár pevnejma objektivama a video mě nebere.

        0 0
        • Smazaný účet  

          já si taky vystačím s pevnýma sklama… 24 a 50 mm by mi stačilo.. ale u toho fuji mi chybí hledáček :/

          0 0
        • patman  

          tak az do toho pujdes dej vedet, muzeme zkusit nekde vyjednat objemovou slevu :-) potrebuji to jako doplnek x100vce :-)

          0 0
          • Smazaný účet  

            jak jsi s x100 spokojen? uz jsem se ptal vedle… chci to koupit holce, ma to hledacek, prijemnje design… mas nejaky pekny fotky kteryma by jsi se mohl pochlubit?

            edit: pardon ja ji chci koupit ten mensi x10… x100 bych chtel pro sebe.. furt se mi ty cisla pletou :/

            0 0
            • patman  

              uz jsem reagoval v jinym dreadu a byla to reakce na Tebe :-), davam link abych to neprepisoval:

              http://www.bike-forum.cz/…o-15000.html

              vetsina fotek co jsou zde jsou focene x100 , podle popisu to poznas

              http://www.flickr.com/photos/pama99/

              spokojenej jsem velmi, ale chybi mi delsi sklo, pokud by delali ten samej fotak s takovou 60 objektivem tak jdu do nej, ale je potreba si ujasnit co chces fotit, protoze z hlediska pouziti zrcadlovku nenahradi, napis co Te zajima a pokusim se odpovet

              0 0
          • Thidney  

            zřejmě budu muset vydržet do jara – přes zimu je míň práce a peněz :-))

            0 0
            • patman  

              ja jsem nevydrzel , nekolik testovacich foto se „setakem“ 18–55mm

              prvni a posledni fotka foceny na dlouhem konci na plnou diru f4, posledni je z ruky iso3200 se zaplou stabilizaci cas 1/17, konverze do jpg v standardnim ostreni a noise reduction

              0 0
      • Manas  

        Jak pise Thidney, koupil jsem OM-D v setu s 12–50. A dokoupil ted 40–150 co byla v akci za trojku i takovou kabelkou a 8GB kartou. Cely se mi to do toho vejde, vazi to hovno, a furt to taham s sebou. Oproti D80 co jsem mel predtim to je nebe a dudy. Sice mela rychlejsi ostreni pri sportu a dalo se hrat s DOF, ale vsechny ostatni parametry OM-D ji tezce valcujou. Valcujou i D90, jediny dalsi krok od toho co jsem mel by byl D7000, ale komu se chce tahat s sebou tri kila kramu, kdyz muzu tahnout ani ne kilo a s uplne stejnym vysledkem.

        0 0
      • cook  

        OM-D s 12–50 a 45/1,8 od té doby zrcadlovka neudělala ani fotku a sbírám síly hodit ji někam na bazar, zjišťuji, že bych nutně:-) potřeboval ještě krátký pevný sklo.

        0 0
    • TomTi  

      Ahoj, rozhodně doporučuju NEX…má super výstup a funguje naprosto spolehlivě. Něco málo v recenzi, kt. sem psal společně s bratrem – http://www.fotoradce.cz/…clanekid1056 …fotim full framem ( 5D II, III ) ale to sou stroje čistě na práci, když cestuju a chci si fotit jen tak „pro radost“ a netahat 5kg vybavení tak šáhnu vždycky po NEXu 5, ted už 7. Výhoda je, že se na něj dá použít prakticky jakýkoliv sklo včetně Leicy a starejch manuálů :o).

      0 0
      • Georrge  

        skoda jen te antireklamy v podani hanychove :)

        0 0
        • TomTi  

          :-) tak za ty prachy bych tvář NEXu dělal „s radostí“ taky…

          0 0
      • Lister  

        Nějaké zkušenosti s novým 5R? V prodeji je už pár dní, ale zatím jsem neviděl žádnou plnohodnotnou recenzi, která by hlavně hodnotila ten nový hybridní ostřící systém. Vzhledem ke snížení ceny 5N mě docela láká koupit si ho v doublekitu se základním zoomem a palačinkou a pořád budu pod cenou 5R se základním seťákem.

        0 0
        • tomfree  

          Líbila se mi 6ka,hlavně kvůli tomu kompaknímu základu 16–50,ale po těch recenzích asi raději vezmu RX 100,kvalita foto není o tolik horší a objektiv je ok a hlavně ta velikost je super.

          0 0
        • Macik  

          No mě by se líbila kombinace 5R + ten novej zoom 16–50 pro jeho kompaktní stavbu. Ale líbilo by se mi to tak pod 15 tisíc. Takže vyčkávám :)

          0 0
      • Lister  

        Tak že má stejní čip, se ale ví už dlouho, je to rozhodně hodně zajímavý kousek.

        0 0
    • kolda  

      tak ja nakonec vzal Nikon 1 V1 + 30–110mm, tak uvidim, jak to bude cvakat

      0 0
      • Smazaný účet  

        az se s tim zijes tak sem nahod nejake fotky…

        0 0
      • kankrlicek  

        To máš jen tento objektiv? Jestli jo, tak mi to přijde moc dlouhý – cca 80–300. Pochlub se jak jsi spokojený.

        0 0
        • kolda  

          ne, jeste setak 10–30.

          mam ho doma 2 dny, takze mi dejte cas :)

          0 0
    • deekay  

      Vyhrabnu s dovolenim tohle stare tema.

      Jen predeslu, ze shanim furt nejake cvakatko na kolo.

      Kamarad poridil NEX5N, foti to pekne, pro me je uz nepouzitelna velikost. Nexe bereme jen nekdy, ja chci neco, co budu moct tahat porad.

      U skody ted maji Nikona J1+10mm pancake za 8k, nebo jeste kombi 10mm+10–30mm za 10k. To uz mi prijde na tahani ssebou prijatelna cena (oproti tomu, co za to chteli driv)

      Absolutne ale netusim, jestli by mi stacil jen ten pancake, protoze ta 10–30 uz je zase velikostne nic moc. (tendle fotak ma byt neco ve stylu vytahnu, cvaknu, uklidim :), idealne nekde z kapsy nebo maleho pouzdra pripleho na batohu,a niz bych musel batok sundavat. )

      0 0
      • Lister  

        Pokud odmyslím cenu, tak by asi nejvíce mohl vyhovovat Sony RX100 – sice kompakt, ale velikost čipu je stejná jako u Nikonu.

        Nebo nějaký klasický světlý kompakt, který udělá hodně podobnou službu – Panasonic LX7 (opět dražší).

        Pokud ti nejde o video, tak mi pořád jako svkělá volba vychází Olympus XZ-1 (cena kolem 6 tisíc, tedy poloviční než jeho nástupce XZ-2, přitom optika stejná).

        0 0
        • deekay  

          RX100 je cenou prave mimo, na tahani na bike.

          LX7 kvalitativne co jsem koukal na foto tak na J1 nesaha.

          A video bych prave rad :(

          Olika jsem mel pujceneho od kamose, kdyz ho prodaval ale kvuli videu ho nevzal.

          0 0
          • Lister  

            Co jsem viděl videa z J1, tak je kvůli obrovskému rolling shutteru a tím pádem velmi nestabilnímu obrazu pro natáčení naprosto nepoužitelný (EDIT – kecám tohle bylo u Penu) J1 má ale obrovskou kompresi, která zabíjí veškeré detaily – ale žít se s tím asi dá…

            Pokud chceš opravdu malé rozměry, tak ti asi nezbude nic jiného než vzít J1 nebo nějaký světlý kompakt.

            0 0
            • deekay  

              Me prave ten J1 prijde jako rozmerove a cenove podobny jako svetle kompakty, kvalitativne o neco lepsi, byt horsi nez ty nezrcadla s vymmennyma objektivama jako nex apod.

              0 0
              • Lister  

                Je to asi tak, jak píšeš. Ale jen v případě pevného skla u J1. Už základní zoom ti rozměry zvětší poměrně dost – ale to už jsi psal. Takže máš asi tak tři možnosti: lepší kvalita, malé rozměry, ale bez univerzality v podobě zoomu, nebo lepší kvalita, zoom, ale větší rozměry, nebo malé rozměry, univerzalita, ale možná o něco horší výsledky. Prostě něco z této rovnice musíš upřednostnit – rozumím ti, výběr nelehký :-)

                0 0
                • deekay  

                  No spis si nejsem jisty jak moc me bude, nebo nebude omezovat ten 10mm pancake na to co to chci pouzivat :(

                  Stoprocentne vim, ze neptorebuju nic extra dlouheho, ale nejsem si jistej, jestli nebudu potrebovat neco vic dosiroka, coz by neresil ani ten zoomovaci, pac taky zacina na 10ti, coz je tusim 27prepocteno.

                  0 0
                  • kankrlicek  

                    A díval ses na nějakou pandu? Myslím nějaký GF3 nebo 5, s palančinkou 14–42 (28–84), video chválí a je to opravdu malé. Nemá hledáček.

                    0 0
                    • deekay  

                      absence hledacku mi nevadi, je to pro me cvakatko

                      14–42 neni palacinka, to je handgranat :) s 17mm palacinkou by to uz slo, ale cenove je to stoji vo pulku vic a to uz bych uvazoval o nexovi s palacinkou.

                      pro me by to opravdu mela byt nahrada kompaktu, vytahni a cvakni

                      0 0
                      • kankrlicek  

                        tato palačinka mi přijde jako opravdu malý objektiv

                        0 0
                        • deekay  

                          tak to sem nasel fotky jiny 14–42

                          s timdle sme to nevidel snad ani prodavat

                          0 0
                      • v POHODÌ klokan  

                        Tak třeba já mám teď nově Panasonic GF3 se seťákem 14–42 (ten handgranát :-) a budu dokupovat 14mm palačinku (za 3500Kč). Tu má spousta lidí a vesměs si ji chválí. Jako prime to má celkem krátký ohnisko, ale člověk si snad zvykne :) S tou 14kou to chci vozit na kole apod., aby se mi to vešlo do pouzdra na normální kompakt :-) A fotky jsou z toho parádní.

                        0 0
    • Lister  

      Nový Sona Nex-3N s objektivěm 16–50mm PZ

      Hodně zajímavá hračka za dobrou cenu. Ještě jsme neprošel úplně kompletní specifikace, ale pokud umí video a režimy HDR jako větší sourozenci, tak je to hodně zajímavá volba. Má zabudovaný blesk, takže ho nikdy nezapomenete, zase nemá externí sáňky, takže s jiným máte smůlu – něco za něco.

      0 0
      • mr.antik  

        Já jsem lehce rozčarovanej z ovládání toho objektivu, že to nemá manuální zoom a ostření, holt asi daň za velikost a hmotnost. BTW s 5Rkou jsem ještě blesk nepotřeboval (na běžné focení), takže se mi víc líbí koncept přídavného :-)

        0 0
        • Lister  

          Neměl jsme ho v ruce, ale má na objektivu prstenec, kerý sice dále ovládá motorek, ale zpětná vazba by měla být podobná jako u mechaniky.

          3N vypadá hodně zajímavě. Co jsem tak vybádal, tak je mnohem menší než 3F, zachovává většinu jeho funkcí, má stejný sensor, který proti 5R nemá fázové ostření. Nedá se k němu připojit hledáček ani externí blesk.

          LCD má nižší rozlišení, není dotykové, nemá wifi funkce.

          SW výbava by měla být hodně podobná jako u vyšších modelů. Fotí do JPG i RAW, má HDR funkce, 100% má režimy priority clony a času, nenašel jsme zmínku o úplném manuálu? Video natáčí 1080 50i tedy v dostatečné kvalitě.

          Drobná věc navíc – u tlačítka spouště je „kolébka“ ovládající motorový zoom jako to mají kompakty – to se může hodit.

          0 0
    • sterated  

      Mám možnosti koupit Nikon 1 J1 se setovým objektivem 10–30mm + Nikon 1 Nikkor 18.5mm f/1.8. Hledám hlavně něco na focení dětí, video, příroda atd. V teto kombinaci ho můžu mít za 8000Kč. Mám do toho jít, nebo je nějaká jiná varianta v této cenové kategorii? Libí se mi ten světelný objektiv, hodně fotím v interiéru a na to by to mohlo být fajn. Máte někdo zkušenost přímo s tímto objektivem?

      0 0
      • jeffi  

        Mám Nikon V1, předtím jsme měl Nikon J1 ,k tomu 10–30 a 30–100, takže troch srovnat mohu.

        Obrazový výstup je u obou stejný , tedy kvalitní, mnohem lepší než běžné kompakty, natož fotomobily.

        Na J1 mi vadila slabá výdrž na baterky, je nutné mít náhradní. Dále absence hledáčku, ten elektronický je fajn, pokud jsi zvyklý z dřívějška na nějaké zrcadlovky. Zase je J1 o něco menší.

        Objektiv 10–30 je měkký do rohů, a to dosti znatelně. Střed je s ostrostí OK na cloně 5.6.

        Objektiv 18.5. je ostrý a dobrý.

        Celkově mi cena té nabídky přijde OK, vzhledem k tomu, že je tam ten pevný 18.5., tedy pokud ti nevadí uvedené.

        Doporučuji časem pořídit blesk, nejlépe SB-7. Je malý a přiměřeně výkonný.

        Jako alternativu (s častým použitím na kolo) bych viděl třeba sony nex5, je ale celkově větší a neskladnější (myšleno včetně objektivu). Teď se dá prý pořídit za dobrou cenu.

        Pak bych ještě uvažovat o Sony QX100, výstup bude super, cena o něco vyšší, vyžaduje do chytrý novější mobil s Androidem, ale bude to mít ještě přijatelné rozměry.

        Pak už je to problém – vysoká cena, nebo velké rozměry a váha.

        0 0
    • Lister  

      Tak kdyby to někdo nepostřehl, Sony představilo nový model Nex 5T, který je až na pár blbostí úplně stejný, jako 5R, takže nemá moc cenu o něm vážně uvažovat. A příjemné je, že v tuto chvíli již „starší model“ 5R razantně zlevnil – v setu s 16–50 je za 14 tis a to je super cena – takže po tunách keců a rozhodování si ho můžu konečně koupit :-)

      0 0
      • Nimrod  

        5r nemá výklopný displej, ne? pokud to tak je, tak bych zrovna tohle jako blbost neoznačil

        0 0
        • Lister  

          Jak myslíš :-) konkrétně 180 st nahoru a 50 st dolů.

          5t má navíc jen NIC a s tím spojené některé hifi funkce jinak to jsou identické přístroje.

          0 0
          • Nimrod  

            tak to je pak jiná :-) máš pravdu

            0 0
            • Lister  

              Mělo tam být NFC, takže v podstatě NIC…

              0 0
              • Nimrod  

                nemám ponětí, co to má být, takže bych to stejně nepotřeboval :-)

                0 0
                • Macik  

                  Zrovna nfc a wifi jsou dobrá věc, jednoduše spáruješ foťák s telefonem a pošleš třeba mailem. Jen bych byl ochoten si za to připlatit tak max 500. Ne několik litrů. :(

                  0 0
      • mr.antik  

        Ten objektiv 16–50 je nutné brát jako záklaďák s jedinou výhodou ve velikosti… Ale asi jinej set k dispozici nebude.

        0 0
      • Lenka.05  

        Když už je to vlákno vytaženo…díky tvému upozornění jsem si 5R koupila (mám starý nex 5, je super ale s tím velkým objektivem se mi nevešel nikam připnout k báglu na kolo a koupě samostatného skládacího objektivu 16–50 moc rentabilní není, tak jsem koupila za 13tis 5R+16–50). WI-FI dobrá věc, jen se člověk musí přihlásit jako cizinec, to prý u 5T odpadá. Štve mně, že se aplikace u Sony platí…např timelapse, jehož funkčnost je víc než diskutabilní, stojí 10 dolarů. Dobrá zpráva je, že Sony uvolnilo práva na tvorbu aplikací do foťáků, tak snad se to pohne k lepšímu. Co bych třeba uvítala je GPS, to už mají mobily za patnáct stovek a pro cestování s Nexem by to bylo super. Rozdíl cca 4tis mezi 5R a 5T mi nepřijde adekvátní. NFC mám na mobilu a stejně to nepoužívám.

        Jo co mně docela štve – Sony už k novým nexům nedává externí nabíječku.

        0 0
        • mr.antik  

          Už se dá aplikace nakoupit i s českou kartou? Timelapse jsem chtěl, ale nepřišel jsem na to, jak to koupit z ČR :-)

          0 0
        • Nimrod  

          udělal jsem to samé :-)

          nicméně, neví někdo o aplikaci, která by umožňovala zaostřit na určitou vzdálenost, popřípadě by ukalazovala aktuální zaostřenou vzdálenost? je to (zatím) jediná věc, která mi doopravdy chybí

          0 0
          • mr.antik  

            nejsem si jistej, jestli tohle vůbec foťák ví :-) Ale chápu co myslíš, něco podobného jsem měl na kompaktu, ale přišlo mi to dost nepoužitelné (byly to takové skoky po dost velkých úsecích)

            0 0
    • Nimrod  

      nemá někdo na nexovi s 16–50 sklem cpl od b+w? dělá se v 40,5mm jen v f-pro objímce a trošku se bojím vinětace. jak je na tom?

      0 0
      • Nimrod  

        tak jsem tak na to koukal a vinětace problém nejspíš nebude, spíš hrozí, že se bude špatně točit polarizákem, jak je ten závit hodně utopený. nemá s tím někdo zkušenost? nebyla by nakonec lepší redukce na větší průměr?

        0 0
        • mr.antik  

          určitě bych dal redukci, ostatní objektivy na nexe maj větší průměr 49

          0 0
    • Nimrod  

      zajímavá věc. objektiv 16–50mm na nejširším konci lehce vinětuje…

      0 0
      • Lister  

        16–50 má jedinou výhodu ve velikosti, jinak po optické stránce je to silně podprůměrný kousek. Asi pořídím palačinku a pak ještě nějaké světlé delší sklo.

        0 0
        • Nimrod  

          nejsem příliš schopen se vyjádřit ke kvalitám skla, jen jsem nikdy neměl žádné, které by samo od sebe vinětovalo

          0 0
          • mr.antik  

            To jsi měl asi nějaký zázračný skla :-)

            Btw když se podíváš do rawu, tak to sklo je fakt brutál :-)

            0 0
            • Nimrod  

              ok, tak který zcela viditelně vinětuje na pro něj určeném světlocitlivém médiu a není to širokáč pro velký formát :-)

              já nevím, mi to zas tak děsivý nepřijde, na výlety mi stačí :-)

              0 0
              • mr.antik  

                Jo, po SW korekci vinětace a zkreslení je to ok :-)

                Jinak je to brutální:

                http://www.photozone.de/…1650f3556oss?…

                0 0
                • Nimrod  

                  se mnou je to holt těžký :-) vinětace mi nevadí a soudkování také ne, nebo alespoň jsem nikdy nefotil nic, kde by mi to vadilo. ostrost je pro mě dostatečná a chromatické aberaci se vyhnout nedá… :-)

                  0 0
                  • mr.antik  

                    jasně, je to nutné brát jako záklaďák, i když v počátku tohle sklo vyzdvihovali, hlavně cenou :-) V setu je to asi jedno.

                    0 0
                    • Nimrod  

                      tak tak. pokud by to měl být můj jediný foťák, tak bych to asi viděl jinak, ale takhle ho mám fakt jen na výlety a jako dokumentační zařízení a na to bohatě stačí

                      0 0
                      • mr.antik  

                        tak to bych si dovedl představit asi levnější kousek :-)

                        0 0
                        • Nimrod  

                          tak třeba předevčírem v noci výletil i na hvězdičky a tak… :-) teď chci zkusit koupit sáňky na blesk a hrát si s nima, třeba mi to chytne :-) nicméně jsem nechtěl zase úplný shit, požadavků pár bylo a on je tak nějak splňuje dobře. jen mi chybí ta momentální zaostřená vzdálenost, manuálně se po tmě ostří fakt blbě…

                          0 0
                          • mr.antik  

                            S tim je průšvih no, ale v takové divočině bez světla jsem nebyl. Řeší to jedině manuální ostření a lepící páska :-) Případně na hvězdy koupit vhodnější manuální sklo, třeba nějaký bazar a přidělat přes redukci.

                            0 0
                            • Nimrod  

                              jj, už jsem nad tím přemýšlel, ale s širokáčema je to těžký, jak to má malý senzor, to z kina člověk nic moc nepořídí, pokud není boháč…

                              0 0
                          • mr.antik  

                            Ještě mě napadlo, teda ne mě, s pomocí google.

                            Sklo ostří samozřejmě i dál než nekonečno, to je jasný, ale jen o kousek. V nastavení je možná korekce ostření. Jestli by se nedalo tohoto nějak využít – že by sis to prostě zkalibroval tak, že nekonečně bude opravdu na konci. Ale to je jen úvaha, ono to možná vždycky dojíždí až na mechanický konec, bez ohledu na nastavení korekce.

                            0 0
                            • Nimrod  

                              ono se dá vždycky najít něco, podle čeho se dá alespoň trochu zaostřit, jen to není moc pohodlné a hlavně si nejsem jistý přesností. pokud máš klasický manuální sklo, tak tam se ostří po slepu dobře. naštěstí to jsou takový ohniskový délky u těch širokáčů, že hloubka ostrosti je furt dost velká. to naštěstí řeší i hyperfokální vzdálenost. horší je to pak u delších ohnisek, kór kdybych chtěl mít něco ostré od „x“ cm do „y“ cm a „y“ by neleželo v nekonečnu. s manuálním sklem víš naprosto přesně kam zaostřit a nemusíš k tomu používat žádný dof kalkulátory. tady je člověk tak nějak namydlený a musí zkoušet…

                              0 0
        • Macik  

          Myslím, že jakékoli sklo musí bejt lepší než ten kompakt, kterým fotím teď :)

          0 0
        • mr.antik  

          Palačinka 16mm nic moc. Vozím ji teda hodně na kolo, tam ta se ta kvalita většinou schová :-)

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.