Nastavení geometrie dvoukorunkové vidlice

5 nepřečtených
 • cechura

  Ahoj, oživil jsem teď staré kolo Amulet Fiction (https://kolo.cz/…fiction-2005). Kolo bylo určené původně na street a lehčí downhill, ale rám je osvědčený držák a svého času si ho dost lidí chválilo. V podstatě jsem tam nechal většinu původních komponent, dal jsem jen krátký downhillový představec Zoom a jinou vidlici. A na to se chci právě zeptat: Měl jsem doma starou dvoukorunkovou vidli Manitou, přesně nevím model, ale zřejmě se jedná o Sherman Slider z roku 2005 (viz obrázek z netu, ta moje je stejná, ale je přestříkaná na bílo, a bez polepů). Vidlici jsem komplet rozebral a zrepasoval (olej, o-kroužky, vazelína na pružinu), chodí bezvadně. Jelikož jsem nikdy nejezdil s dvoukorunkou, zajímá mě, jak vysoko mají vyčnívat vnitřní nohy nad horní korunku. Když budou v nejvyšší poloze (jako na obrázku) bude předek hodně zvednutý, hlavový úhel bude nejmenší, přední kolo bude více „předkopnuté“. Čím více budu předek snižovat, budou vnitřní nohy vyčnívat nad korunku, hlavový úhel se bude zvětšovat a přední kolo bude také blíže (zmenší se stopa). Kolo bych chtěl na takové retro-blbnutí po lese a na nějaké lehčí singletraily, menší skokánky spíše do hlíny, žádná divočina. Je mi jasné, že s rostoucím hlavovým úhlem půjde lépe zatáčet, ale ve skákavém terénu bude hůře držet směr. A co spodní trubky zadní stavby? Říká se, že by měly být vodorovně se zemí. Díky za rady.

  • wladeq  

   Spodní korunka má minimum, pod které nesmíš jít, buď je tam ryska (pochybuju), nebo to dohledej na netu a doměř. Vrchní jde podle délky hlavy. Lze to pak celé posouvat níž, čímž, jak říkáš, zmenšíš úhel hlavy. Je asi celkem jedno jak to dáš, ten rám to stejně dlouho nepřežije

  • Rubi  

   Joo, na streetovy ram napraskat dvoubrejli, presne tak se to kdysi vozilo, pak 3× zavarit hlavu ramu a pak uz jen bazar na dolekop.com :-)))

  • krabica  

   To kolo mělo zdvih vidle 89mm, na tohle je stavěné, tak se toho drž…

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.