Má smysl přidávat Token do vidlice 120 mm?

35 nepřečtených
  • rob0to

Ahoj,

delší dobu přemýšlím nad tím jak ze svého kola vymačkat maximum a rád bych se zeptal někoho se zkušenostmi zda má smysl v případě xc/trail kola, viz:

https://www.kola-radotin.cz/…ameleonwhite

přidávat tzv. tokeny(Volume Spacers) do vidlice?

S kolem jezdím 60% času a zbytek flow traily a sem tam nějaký bikepark. A právě v bikeparku jsem u menších dropů zjistil že jdu i při správném tlaku ve vidlici na maximum rozsahu (váha jezdce 78 kg). Přemýšlím proto nad vyššími zdvihy, rsp. jiným kolem ale zároveň mě zajímá jestli by nemělo smysl pomoci si jenom tokeny. Ve videu odkaz zde ale řeší vidlici se 170 mm zdvihu, proto tedy otázka, má smysl token pro 120 mm zdvih?

Díky za každou radu.

Anketa: Májí tokeny na XC/ trail kole s 120 mm zdvihy smysl?

Ano
    10x
    100%
    Ne
    0x
    0%
    • novas752  

Má to stejný efekt jako u větších zdvihů, se stejným tlakem bude ke konci zdvihu tvrdší, na doraz nepůjde tak často nebo tak snadno.

Za těch pár korun to stojí. Taky je možné že už tam nějaké máš.

Ale samozřejmě z ho*na bič neupleteš, parkovou mašinu z toho tokenem neuděláš.

• theedge  

Co je to správný tlak ve vidlici ? Tlak vzduchu si samozřejmě musíš upravit dle toho co jezdíš. Pokud chceš skákat dropy tak musíš mít vyšší tlaky než na lehčí styl ježdění.

Ale ano, samozřejmě Tokeny mohou pomoci. – funguje to ve všech vzduchových vidlicích stejně. Vkládánim tokenů do vzduchové komory zmenšuješ objem toho vzduchu který se v ní stlačuje a ten ke konci chodu rychleji tvrdne – velmi zjednodušeně řečeno.

Jak psal novas752, tak je dost pravděpodobný že už nějaký ve vidlici máš, tak je otázka kolik jich můžeš přidat. A od přidání jednoho tokenu nečekej zázraky. Stejně to ve finále asi budeš ladit kombinací Tokenů a vyššího tlaku vzduchu.

„S kolem jezdím 60% času a zbytek flow traily a sem tam nějaký bikepark.“ – tady ti asi něco vypadlo ne ? Co jezdíš těch 60% času ?

Nic to ale nemění na tom že to kolo není do bikeparků a RS Reba je XC vidlice …

• rob0to  

Diky za odpoved. Tech 60% bylo mysleno lesni cesty. Samozreme z toho kola nechci udelat neco co neni, jen si myslim ze u metrovyho dropu by ani 120 mm pri spravnym odpichu nemusela jit na doraz. Pokud napumpuji vetsi tlaky coz jsem zkousel tam je podle me ta expanze nekdy tak pocitove „cejtit“ ze to kolo ma rychlou progresivitu po dopadu a jakoby te vymrsti. Myslim ze za zkousku nic nedam, takze diky za rady.

Btw> Nevedel by jsi ale jaky klic poridit na demontaz vidlice, rsp. te komory?

• theedge  

Tak metrový dropy jsou na Rebu dost :-D Ta na to fakt není a ani to kolo.

Pokud tě kolo po dopadu skoku moc kope, tak musíš taky mít jinak nastavený tlumení – pomalejší odskok.

Hele ono to nefunguje tak, že vemeš svoje lesní / výletní kolo a se stejným setupem s ním začneš skákat metrový dropy v bikeparku :-)

Sundej víčko který je na ventilku a hned uvidíš co tam potřebuješ – na Lyrikovi mám ten mnohoran na kazetu.

• BLACK1E  

Na xc trati vedle máme skok, kde je mezi odpalem a místem dopadu 2.5m rozdíl. Jezdí to tam děti. Když tam vletíš blbě, vidle jde na doraz a ty máš honičku to ustát. Když dobře, tak nemá obyč reba žádný problém. Tokeny pomáhají dost, rozdíl mezi žádným a dvěma je velký, ale zbytek je v rukách.

• theedge  

Ale to si trošku pleteš pojmy a dojmy. To co popisuješ je skok do stejné úrovně a ne drop :-)

1m drop je jednoduše řečeno schod, kde mezi horní hranou a dopadem je 1m výškový rozdíl …

Je otázka co 1m dropem myslel zakladatel vlákna, ale vzhledem k tomu že mluví o bikeparku, tak předpokládám že mluví o skutečném dropu.

• Vilém  

Tak on i ten drop muze mit odjezd z kopce a pak je to prakticky totez.

• BLACK1E  

To je dost možný, moc se v tom nevyznám, prostě když stojim za tim skokem tak mám hořejšek nad hlavou.

• novas752  

To si musíš přitáhnout odskok zespoda levý nohy aby tě kolo nevymršťovalo po dopadu.

Jinak metrovej drop už je na Rebu docela dost, je to xc vidlice, takový věci dělá na xc málokdo a pokud ano tak to většinou umí.

Na Rebu potřebuješ inbus 5mm na spodek, 24mm ořech na ráčnu (nejlíp konec zabrousit do roviny aby si ten nízký šestihran neožvejkal) a kleště na vnitřní segrovky průměru cca 28mm aby ses dostal zespoda vnitřních nohou. Pak se hodí nějaký háček na vydloubnutí molitanů z pod gufer, stříkačka na dávkování oleje, nějaký utěrky a hadry, isopropyl alkohol. A samozřejmě vhodnou vazelínu a oleje podle potřeby.

• Georrge  

Zkus a uvidíš, ale univerzální nastavení pro bikepark a zároveň lesní žehličku asi u 120mm nenajdeš. Není lepší si tu vidli v bikeparku trochu přifouknout?

• novas752  

Přifouknutá Reba mu pak zase urve ruce na roletách a podobných věcech. Tam jak se to nedá řídit tlumenim tak se s tim nedá moc dělat a zvýšení ptogresivity je nejlepší řešení.

• Mr.Duck  

A ten doraz jsi zjistil podle gumičky na vidlici, nebo tě to praští do rukou?

Protože jestli ten doraz necítiš, tak nevidím problém. 1m drop na XC vidlicu by ten zdvih měl využít, na co jiného bys ten zdvih pak vozil? Jasně že nějaký komprese v kořenech ho potřebujou víc jak metrovej drop, ale to nic nemění na tom že zdvih je od toho aby se používal :)

• Sulka  

Metrovej drop neni zadnej drop. To je jen tereni nerovnost.

• rob0to  

Pro me maximum, nechci od ty vidle zazraky a na vic si stejne netroufnu :)

• allrose  

Obecně bych řekl,že reby soloair 2014/16 potřebovaly určitě 1–2 tokeny,aby vůbec nějak rozumě chodily

• honzarb  

Asi rada na prd pro tebe… ale spis bych usetril na 130 mm vidli.

• rob0to  

To bych udelal kdyby to neovlivnilo geometrii kola.

• JachymP  

Ovlivnilo by to geometrii kola ale jen pozitivně, položila by se ti vidle která je na tvém kole do bikeparku moc strmá. Snad už tam nemáš tu hroznou sedlovku s offsetem, ale jestli jo, tak položení sedlovky (jediná negativní věc) eliminuješ sedlovkou bez offsetu. Jestli už ji máš vyměněnou tak dáš sedlo na max dopředu. Dál se ti lehce zvednou pedály (bbdrop) ale to nemusí být problém aspoň budeš míň škrtat.

• theedge  

Kolo do parku tím ale stejně neudělá a bude ho to stát hodně peněz. Aby to mělo smysl musel by tam dát něco se silnějšíma nohama ( Fox 34, Revelation, Pike … )

rob0to: Polaď to tokenama a tlakem vzduchu a hotovo. A pokud ses v tom zhlídnul tak si budeš muset koupi jiný kolo – ideálně enduro.

• p@X  

Kurňa ty jsi znalec a bodyfiter. Takhle na dálku diktovat ofset sedla, hmm.

• JachymP  

No, předpokládám, že na blbnutí už tam dal teleskopku. Jestli ne, tak je trochu zbytečné řešit vidli. Teleskopky offset moc nemívají a hádej proč?

• p@X  

Sám jsem teď měnil vidlu o 2cm a samotnýho by mě zajímalo o kolik se hlo sedlo, jenže to bez měřící stolice a se sagem nezjistím. Jsem big ofsetář a teleskopy jdou mimo mě.

• theedge  

Vsak si to zmer uhlomerem. 1 cm na vidlici dela cca 0.5 stupne polozeni.

• p@X  

Když jsem si to nakreslil, vyšlo mi +1cm na předku cca +7mm na špičce sedla. Ale nemám změřený o kolik se to reálně zvedlo v sagu.

• theedge  

Já když jsem si o 1cm podložil přední kolo, tak se vidle i sedlovka položila o toho 0.5 st.

Měřeno sklonoměrem.

• p@X  

Ale musíš to měřit na hlavovým úhlu, nikoliv kolmé podložce :)

• theedge  

měřil jsem to přiložením sklonoměru přímo na vidlici a sedlovku … nevím co myslíš kolmé podložce.

• p@X  

Jako, že zešikma je ten cm o něco míň než 1cm prkýnko pod kolem.

• theedge  

jo tak to máš pravdu :-) ale pro představu to stačí …

• p@X  

To je mm k mm, měření bez sagu, a pak můžeš mít to sedlo o cm jinde než si myslíš, další věc je zkrácení posedu.

• honzarb  

Ovlivni, ale jedine do plusu ;-)

• tomxxx  

Vzdycky si davam max tokenu co jde i do 100mm vidlice.

• KoprCZE  

Souhlas, ja taky.

• novcze  

já dal taky do 100mm Reby maximum tokenů, hlavně abych srovnal projev předku se zadkem, který je dost progresivní

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.