kotel na tuhá paliva-total offtopic

68 nepřečtených
 • kesu

  Ahoj,

  jsem trochu bezradnej, na chalupě jsem vyměnil kotel a dal jsem na radu topenářů a místo starýho kotle H41 (18kw) jsem koupil kotel OPOP H4V-18kw . Dům má zastavěnou plochu asi 110m2 a dvě patra (užitná je asi 120m2). Dům má mová okna a není zateplený. V podkroví jsou dvě místnosti vestavěné do půdy a nejsou nijak zateplené(ztn do vymrzlé půdy pouze 15cm zdi z cihel a dřevěné stropy, které nejsou vysypané škvárou). Trobky jsou měděný a radiátory klasický Korado s mírně předimenzovaným výkonem na ty plochy.

  K domu je celkem velká zahrada, která stíhá růst rychleji, než já ji stíhám kácet. Takže topím převážně dřevem (95%). Takže kotel chci hlavně na dřevo. Vzhledem k tomu, že je to chalupa, tak nechci platit zbytečně za zplyňovací kotle a podobný vychytávky.

  Nicméně, těch 18kw toho předchozího kotle na to nestačilo (ikdyž byl lepší než tenhle). Teď s novým kotlem nejsem schopnej vytopit ten dům na 19stupňů (ze 7 stupňů temperovaných elektrikou) dřív než za dva dny. Další věcí je, že dřevem se nedá dosáhnout teploty vody na víc než 60 stupňů, kombinací tenkého dřeva a uhlí se v podstatě krátkodobě dá dosáhnout 80 stupňů v kotli, ale je to neudržitelný, to se to musí ládovat horem dolem. Z toho odhaduji, že výkon kotle není dostatečný, navíc jak do něj teče studená vratka, tak to kouří a spaluje blbě. Po 3–4 dnech topení se dům stabilizuje a už se v tom topí líp ale ne o moc. Navíc tam jezdíme spíš na delší víkendy a tak chci, aby se to vytopilo rychle, protože za 3 dny stejnak jedu pryč.

  Takže mi došla trpělivost, téměř novej kotel musím zkusit prodat a koupit jinej.Chci primárně určenej na dřevo. Ale jakej a hlavně jak výkonnej.

  Na netu jsem našel docela doporučovanej DAKON FB2 25D 5 článků 23KW

  nebo výkonnější 6článkovej 27kw

  ten slabší má rozměry topeniště 39 na 30cm, ten silnější 49 na 30cm, přikládací otvor je 34 na 31 cm u obou.

  Pročítal jsem různá fora a nenašel jsem víceméně žádnou lepší radu, tak to zkouším tady, ikdyž to sem vůbec nepatří. Ale věřím, že někdo tady musí něčím podobným topit. Mám strach, že s tím výkonějším to sice vytopím rychle, ale pak po dvou dnech to budu musit dusit, abych to neupekl a bude to topit blbě. A zase ale nechci ládovat kamna dva dny v zimě a do toho topit dalšíma 3 přímotopama a dalšíma kamnama abych tam vůbec přežil:-/

  díky moc

  • Soreno  

   http://www.tzb-info.cz/

   zde ti poradí fundovaně

  • mischel  

   Dle mého názoru máš kotel špatně zapojený a studený vrat do kotle ti hodně ochladí kotel. Nevím jak u tohohle kotle, ale já mám ke kotli Atmos připojený ladomat aby mi to udržovalo teplotu vratné vody na cca 78° a mám ho neustále na 85°-90°.

  • kajulka2  

   Jak píše Soreno, zkus tzb ale nejspíš se dozvíš: zvolený kotel má výkon 18kw při spalování slušnýho hnědýho uhlí,při topení dřevem má výkon o dost nižší, záleží jakým druhem dřeva a jak suchým dřevem v tom topíš.Suchý dřevo znamená 2 roky v rázu, větší průměry rozštípnutý, krytý před deštěm a na vzdušným místě. Vytopit dům, kde je 7°C na přijatelných 22 v rozumnmým čase je trochu poblém. Bud by jsi musel mít normální topnou soustavu značně předimenzovanou­(kotel i radiátory) a pak by jak správně píšeš musel při normálním režimu kotel hodně dusit, a nebo dodat teplo potřebný na prvotní vytopení domu z jiných zdrojů(el přímotopy, kamna v místnostech atp) a běžnou tepelnou ztrátu pak krýt normálním topením. Navíc teplota vnitřního povrchu stěn by měla být podpbná jako teplota vzduchu v místnosti, jinak se pocit tepelné pohody nedostaví, pořád máš pocit chladu, a ohřát ty stěny prostě nějakou dobu trvá a spotřebuje to spoustu energie. Nejlepším rešením z hlediska uživatele domu by bylo tam nějak zatopit 2 dny předtím než přijedeš, aby tam bylo třeba kolem 15°C, ze kterých se to dá vytopit daleko jednodušeji než ze 7.

   • kesu  
    Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
   • kesu  
    Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
   • kesu  

    to máš rozhodně pravdu, jenže když to nechám předvytopit elektřinou tak ta můžu za stejný peníze co by to stálo jet do Hiltonu do Paříže:-(

    jěště dodám, že radiátory v domě mají výkon cca 19kw plus kombinovaný boiler 180l, špičkový výkon těch radiátorů by měl být kolem 23kw. Otázka je, co se stane když tam připojím kotel o maximálním výkonu 27kw.

    Ale máš pravdu s tím dřívím, ten maximální výkon bude pravděpodobně pro naštípaný vyschlý dříví, takže s většíma kuláčema toho nikdy nedosáhnu..

    • lukas aka mitro  

     On je hlavni pruser v tom narazovem vytapeni. Kdybys tam byl dva tydne ci mesic, tak by se teprve ukazalo zda kamna staci nebo ne…

     • Johny5 OSHA  

      Jak se zde píše výše. Ideální by bylo dát GSM ovladač a den dve před příjezdem nechat topit na nějakou teplotu kolem 16–18 stupňů.

      Další možnost je do obývací místnosti umístit nějaký výrazný zdroj tepla, krbovou vložku, kamna, zkrátka něco, co by dokázalo rychle ohřát vzduch v nejdůležitějších částech domu. Tím temperováním to uchováváš jen proti zámrzu systému vytápění, každopádně i při těch cca 8 stupních je ten dům podchlazený. A nahřát jej v řádu několika hodin je téměř nesmysl/nemožné. Máme starou usedlost, silné zdi, dřív jsme takto také dojížděli do zmrzlého baráku. A v zimě nemáš šanci toto vyhřát. Musíš předem zvednout teplotu nebo ti tam někdo musí předem jít zatopit. Nejideálnější je mít jen obyvák a kuchyň k vytopení právě pomocí kamen, Petry, krb, kachláky nebo tak něco.

      Zkrátka, topení je drahá záležitost.

      • kesu  

       GSM ovladač jsem tam dal, elektrticlý kotel má 9kw, dám tam silnější spirálu ale víc jak 15kw tam nedostanu a to se za 8 hodinovou denní nižší sazbu nedá vytopit, a při plný, kde stoji KW/h 5,5Kč je dost hrůza. To vyjde když to bude topit na plno dva dny na 3000Kč…

       Jinak kachlový kamna tam jsou troje, což by bylo řešení, ale stejně mě to vadí, protože v tom kotli se velmi špatně topí dřevem, má to malý topeniště, takže ho budu muset stejně vyměnit..

       • kesu  

        špatně se mNě topí..

       • kesu  

        špatně se mNě topí..

       • Johny5 OSHA  

        Na místnosti, které nejsou „třeba“ nutně vytápět (chodby wc atd.) hodit termostat. hlavice na protizamrz (přímotopy jinak zokruhovat) a nechat fakt topit jen do te mistnosti , ktera je dulezita pro preziti a az po prijezdu vytapet ostatni. Předimenzovat kotel výkonově je zase nesmysl… vzniknou další problémy. Myslím si, že předvytopení domu je pro rychlejší vytopení nezbytné.

    • kajulka2  

     jj, topení elektrikou je finančně napikaču. Ty radiátory mají taky výkon závislý na teplotě, která má být v místnosti, a na teplotě topný vody, k tomu musíš mít taky odpovídající zdroj tepla, koukni do katalogu korada, je rozdíl mít teplotu vody70/60 nebo 90/70 Jinak ten tvůj kotel při ideálním stavu spalovanýho dřeva dává max 15,5kw…

     • kesu  

      jj koukal jsem, proto píšu, že maximálně 23kw cca

    • Andreany  

     Sice jsem baba, ale mám dlouholeté zkušenosti s vytápěním dřevem – takže pokud kotel se sekundárním spalováním, tak suché dřevo je nutností, kulatiny jdou spalovat, ale musí být žhavý základ. Pokud se vytápí bez temperování, tak stejně budete odjíždět z konečně vytopeného baráku v neděli poo. Co takhle elektrika plus termostat, který zapne 24 hodin předem?

  • pelhrimov  

   Ten dům může mít klidně tepelnou ztrátu 35kW. Odpovědi se těžko hledají, protože staré vesnické domy nebyly stavěny na to, aby se celé vytápěly, ale topilo se jen v kuchyni. Má dům funkční hydroizolaci, aby jej bylo možné zateplit a nezavřít tam vlhkost? Vlhkost je problém, v tomto jsou geniální paneláky a nové domy, které lze obložit skoro jakýmkoliv izolačním systémem. Jinak to co už zde je napsáno tbz-info.cz, ale měj na paměti, že to jejich diskuzní fórum je také často jen plácání nadšenců bez záruky. Je to kruté, ale starší domy někdy mají pro ty, kteří k nim nemají nějakou citovou vazbu jen cenu pozemku.

  • rovno  

   vytapet 600 kubickych metru naraz na jeden zatah na 20 stupnu bez zatepleni a pri jake ze to venkovni teplote? a typ cihel? dutinove termo nebo plne, ci veprovice?

   • rovno  

    zateplil bych patro, tam se da cekat suche zdivo. pokud je to castecne podsklepene, tak zateplit i prizemi nad podsklepenou casti. a pokud prebyva nepouzity komin, tak prikoupit pridavna kamna nebo pro estety krb do pokoje.

   • kesu  

    no, venku mínus 5, cihly plný pálený při tloušťce obvodovýho zdiva 50cm, podsklepená polovina, podezdívka kamenná, dům je suchej

    • Luma  

     Tak to máš podobné co jsem měl před půl rokem,teď jsem barák zateplil 15cm polystyrénu.Koupil el.kotel a krbové kamna s výměníkem.E­lektriku skoro nepoužívám,vytopím celý barák těma krbovýma kamny mám je napojené na radiatory.V mís­tnosti kde mám kamna a přilehlých mám radiatory zastavené,sálavé teplo to pěkně vytopí.Na víkend vytopit barák bude asi problém,ale od těch krbových kamen máš teplo hned,takže jeden dva pokoje vytopíš krásně a za chvilku. http://www.bydleniazahrada.cz/…kem-antracit

     • Johny5 OSHA  

      +1 zateplení je lepší řešení. Levné to nebude. :(

     • rovno  

      trvale obyvany barak neni rekreacni objekt s vikendovym provozem. a tech 50cm poctive zimy ze sten :-D

      nejsem stavar. jen investor s laickym prehledem. steny to je tragedie. http://www.tzb-info.cz/…a-budoucnost

      uz kvuli tem 50cm steny v prizemi jednoznacne zevnitr.

      tech 15cm v patre uz bude na zvazeni jestli taky zevnitr nebo z venku. vybiral bych podle podlahy v patre. pokud budes delat jedno zevnitr a druhy z venku pocitej s presahem venkovniho zatepleni aspon 30cm pod podlahu idealne spis 50cm pod posledni tepelny most. pokud je to lehka drevena podlaha na tramech, tak muzes asi i od svrsku od podlahy, pokud je to tezka podlaha, tak od spodu od stropu.

      strop/podlaha mezi prizemim a patrem hadam tenky drevo na tramech. tam moc tragicky mosty nebudou. pokud omitnuta nebo lita, tak by kvuli tepelnymu mostu vysla lip ta izolace patra zvenku s presahem do prizemi.

      strop v patre pod strechou to je kapitola sama o sobe. vata navlhne kondenzaci na zacatku topeni a nez proschne, bude teplo odvadet.

      pod polystyrenem riskujes houby, takze nejaky antibio nater typu lignofix s tou kyselinou at mas na 15–30 let klid.

      nejbezpecnejsi je udelat vzduchovou kapsu bez proudeni vzduchu. takze bud parobrzda/zabrana. jestli nevis co s penezi, tak pripadne reflexni folii. http://www.stavebnictvi3000.cz/…hove-mezery/ vzduchovou mezeru neprehanet. staci doslova par centimetru. pak ma vlastnosti porad stejne. hlavni je zamezit v ni proudeni stoupajiciho vzduchu.

      podlahou nepodsklepenou. pokud je plna, tak opet termosterka zevnitr, protoze zem pod ni bude ledova. pokud je ve vzduchu, tak vyjde lip odstranit udelat mm betonovy poter a polozit hydroizolaci a na ni naslapny polystyren + par cm interierova vrstva betonu s minimalni akumulacni funkci od noh. predelavat vzduchovou mezeru na tramech na poter+hydroizo­lace+termoizo­lace+drevo na tramech nema moc prinosu navic.

      podlahou podsklepenou podle materialu a tloustky bud zateplit ze sklepa a nechat akumulaci od noh nebo opet sterka do mistnosti pokud je ta podlaha zelezobetonova. tak minimalne tam, kde jde do sten presah sterky zevnitr.

      na trubky ve sklepe a v nevytapenych mistnostech izolaci.

      castecne vytapeny prostor odriznou izolaci na nevytapeny a bacha na presahy nebo udelat dve zony izolace pokud nevis co s penezma. http://www.tzb-info.cz/…vanych-dveri

      na tencich zdech sem videl optimalne presah 50cm. nemam tuseni co s prechodem zdi 50–15 jak se to zmeni.

      a na kotel bych se vys…, protoze nebudes na vikend venku, ale v kotelne.

      • kesu  

       Ahoj,

       hele díky za radu, já jsem stavař, dům je po rekonstrukci interiéru. Nevím jestli se mi chce dělat kontaktní zateplovák na chalupě, je to dost peněz. Asi to tak dopadne, dům zvenčí a patro pak z půdy. Já tam nejsem moc často, ale ten kotel mě nasírá, protože kouří a dřevem se v něm skoro nedá topit..

       • rovno  

        Jenom prohrat steny v cele sirce v prizemi z –5 na +20 spolkne 1.7GJ. To je pri 15kW 31 a pul hodin jen na prohrati zdi v prizemi pri nulovych ztratach.

        To se ti nechce prekopavat ten interier znovu? Tak to radsi prodej v lete a zkus jinde znova.

        • kesu  

         :-) to opravdu nechce, ona ta teplená setrvačnost je vhod, nechci nedejchající chatu. Zase tohle když se vytopí pak je tam teplo dlouho, o teplený pohodě když je vedro nemluvím.

         Dám tam výkonější spirálu do elektrokotle aby nebyl rozdíl teplot větší než 10 stupňů.

         Ale chtěl jsem radu jakej kotel a ne jak si zateplit dům a nebo že to mám prodat.

         • Ruda  

          V jakém stavu je komínové těleso? Tam bych osobně začal s řešením problému. Zkus polaborovat s rychlostí oběhu vody v systému.

          • kesu  

           klasickej zděnej komín vnitřního rozměru tak 20×20cm, tah má velmi slušnej…

          • kesu  

           klasickej zděnej komín vnitřního rozměru tak 20×20cm, tah má velmi slušnej…

          • kesu  

           klasickej zděnej komín 20×20cm, tam má velmi slušnej, vymetenej před měsícem

        • kesu  

         dovolí si použít tvůj výpočet, jestli z mínus 5 na 20 je to 31 hodin při 15kW tak z 7 na 20 je to 15,5 hodiny a s kotlem 23Kw je to 10 hodin, s použitím dalších kamen je to třeba už 7 hodin, Kvůli tomu nehodlám bydlet v nedejchajícím polystyrenu, profesně se tomu bráním kde to jen jde a dám si to na chalupu, kde jsem párkrát za rok. Prostě jsem chtěl poradit, kterej kotel je nejlepší na dřevo :-(

         • rovno  

          rozdil 13C dela cca 887,576MJ

          10 a trictvrte hodiny s 23kW

          takze v 10 rano prijedes a v osm vecer…

          v revizni sprave kominika najdes parametry spalinove cesty, jestli vubec muzes silnejsi kamna bezpecne pouzit a zda budou topit na deklarovany vykon. zajimat to bude asi akorat pojistovnu az jestli vyhoris.

          • rovno  

           a vubec ten vypocet je uplne blbe jen na demonstraci ze se nejspis nehnes od kamen. chybi tam 2× podlaha, stop, zdi horniho patra, ztraty a prebyva fakt, ze nepotrebujes vnejsi stranu plaste mit ohratou na teplotu v mistnosti.

           delal bych neco s reflexi zpatky do prostoru a ne s prostupem, tak jak to resi polys. tam ti zacne pak tepelna pohoda driv. sice budes muset porad prikladat jak …

           • kesu  

            docela se mi líbí Ytong multipor, vlastnosti skoro jak polis ale je to na bázi porobetonu, takže to bude líp dejchat, když do toho nateče nebude to takovej problém jako do vaty atd.

            • rovno  

             no ja s tim delat nebudu. bude to tvuj boj ;-)

             ja tomu v podstate nerozumim. ale jestli bude cenove nejak moc mimo a bojis se dychani, tak jde vzdycky nechat jednu stenu otevrenou, ne? nebo jeste lip si pohrat s vzory. treba lajna toho ytongu ve vysce oci/polic…

        • rovno  

         pocital sem 11×11 pravidelny pudorys. nejmensi obvykla stavba. predpokladam, ze nemas kulaty mlyn holandskeho stylu. mezivypocty a zdroje informaci.

         http://www.fce.vutbr.cz/…ichal_CL.pdf

         840 J/(kg*K) merna tepelna kapacita idealne suche plne cihly

         268.15K (-5C) (todle je jedno rozdil je stejny)

         293.15K (20C)

         cihla plna palena 290×140×65mm 3.9kg

         411m2.5m*0.5m

         55 kubiku zdiva v prvnim patre

         81280.78kg zdiva v prvnim patre

         1.706896 GJ steny prvni patro zmena o 25 stupnu

         a vztah joulu a wattu http://cs.wikipedia.org/wiki/Watt

      • rovno  

       http://www.echemie.cz/…0%282%29.jpg nebo kterykoliv jiny obdobny pripravek.

  • fcc  

   Ahoj,

   Myslím si ,že pokud chceš topit pouze dřevem je ideální zplyňovací kotel např. www.atmost.cz . Těch výrobců je víc. Je se řiď tím aby měli stěny spalovací komory z pořádného plechu ( např. tl. 5 mm ) nebo ti nevydrží moc dlouho. Dále si nech udělat hrubý výpočet ztrátového výkonu domu pro určení výkonu kotle. Je naprosto normální, chaty v horách ( Itálie) mají kotle kolem 40 kW. Docela by ti mohlo pomoci natočení na termokameru. Ukáže ti to hlavní úniky z domu. No a dále inspekce nějakého praktika instalatéra, který ti zreviduje stávající stav otopného systému..

   Pavel

   • kesu  

    zplyňovací kotel je prej náchylnej na vlhkost dřeva a roztopení trvá déle, netopím tam moc často, nevyplatí se mi to. Radši klasiku.

    • Johny5 OSHA  

     Mám zplyňovacího Atmose. Roztopení není takovej problém , jak píšeš. Vlhkost dřeva je problém v každém kotli, při každém spalování (dehtuje). Dřevo nechat prostě vyschnout. Ideální napřed nechat „vymočit“, tak aby bylo nějakou dobu na dešti a zbavilo se kyselin a potom nechat doschnout někde pod střechou. Dokud Topíš jen občas, jsi schopen dřevo sehnat, suché.

     Ten Atmos sežere i uhlí (COMBI), ale to dávám jen někdy v mrazech na noc.

  • shurty  

   Dovolím si taky přispět několika postřehy, nejsem topenář, ale proč hned litinový kotel na spalování dřeva, Topím v RD střídave elektikou a ve větších mrazech dřevem . Mám plechového Dakona DOR24 a slouží bez problémů už 25 roků. Má výhodu, že ho jednoduchou přepážkou nastavím na odhořívání (pomalejší, úspornější) nebo prohořívání výkonnějši. Dřevo skladuju rok-snažím se kupovat ze zimní těžby,nařežu, naštípu, složím pod přístřešek. pres léto proschne na 18–25% a hoří bez dehtování.Kaž­dopádně bych do systému zařadil směšovací ventil s termostatem-kvůli teplotě vody v kotli. Dneska se to prodává tuším pod názvem Ladomat.

   • kesu  

    Právě na kotle DOR jsem četl hodně kritiky, že se kroutí a tak:(

    Nicméně o tom směšovacím ventilu přemýšlím..

    • shurty  

     Že se kroutí? nic jsem nepozoroval, a to občas v přechodném období topím i vodu do akumulačních nádrží a to pak kotel jede i na 95 °C

     • kesu  

      že se ty plechy kroutí a pak to různě kouří, proto jsem ho vyřadil. Nicméně, má ta litina nějaký nevýhody?

  • Mr.Pavka  

   Nevíte někdo jak je to s povinnou revizí kotle?

   Co přesně se při ní dělá o proč se vlastně dělá?

   A kolik ta revize stojí?

   • standoslav  

    Povinné to asi není, ale pro pojišťovnu tuším 1× ročně, s papírem asi 1000, borec vyčistí horák, zkontroluje únik plynu, upravi vodu v expanzce, mám Bohumínský kotel na plyn.

    • Mr.Pavka  

     Beru to u mojeho teplovodního kotle na tuhý paliva (dřevo, hnědý uhlí) Dakon DOR 32 s emisní nornou asi EUR2.

     I když teď má Dakon v nabídce model DOR F32 což je vlastně konstrukčně stejnej pajšl jako ten můj 20 let starej.

     O čištění kouřovodu a kotle se nikoho neprosim, to si jakožto pečlivej člověk zvládnu udělat sám.

     Kotel si čistim po každým 5tým zatopení- což je v mém vlastním zájmu protože zaneřáděnej kotel nemá takovej přenos tepla.

     Což mě připomíná to, jak chcou zaistit to, že když má někdo superekologickej účinnej kotel třeba přez dotace ale sere na jeho čištění, tak já se mu s tou ekologičností a účinností se svojim dobře čištěným a správně obsluhovaným kotlem v pohodě vyrovnám.

     Nu, to zas vymejšlel nějakej euroúředníček, kterej bydlí někde v bytě a zatápí akorát otočením čuflíku na radiátoru.

     Jde i o tu papírovou stránku věci a co přesně na tom chce revizovat.

     • Mr.Pavka  

      Nikdo nic?

      • MirkoCarver  

       Nevím, co chceš slyšet. Automatický kotel na uhlí nikdy nebude kouřit tak, jako když ty přiložíš. Pokud bude automat nevymetenej, hořet bude pořád stejně dobře, protože množství vzduchu pro spalování nezávisí na tahu komínu, ale je do kotle tlačen ventilátorem. Zhorší se jen účinnost, ale spaliny výrazně ne.

       • Mr.Pavka  

        A to je ono. Účinnost.

        A co sem tak vypozoroval, tak nevyčištěnej zanesenej kotel táhne hůř než čistej.

        Ale stále mi nikdo neřek, co se dělá při tej revizi kotle.

        • MirkoCarver  

         Myslím si, že důvodem celé této „revize“ je vytvořit databázi vlastníků kotlů nižších emisních tříd na příslušném úřadě. Až za pět let zakážou používat kotle první a druhé emisní třídy, budou už mít připravený seznam pro vybírání pokut, a to se vyplatí :-)

   • mxv  

    Povinné kontroly kotlů na tuhá paliva

    Podle zákona 201/2012 Sb. musí proběhnout první kontroly kotlů do 31.12.2016 a to u všech kotlů na tuhá paliva.

    Proč musím v roce 2016 provést kontrolu kotle?

    Podle zákona 201/2012 Sb. §17 odst. 1, písm. h) je každý majitel spalovacího zdroje na pevná paliva o jmenovitém příkonu 10 až 300kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu, povinen provádět jednou za dva roky kontrolu technického stavu a provozu tohoto zdroje. Podle §41 odst. 15 musí první kontrola proběhnout nejpozději do 31.12.2016

    Musím protokol o provedené kontrole předložit do konce roku 2016 na obecní úřad?

    K případnému předložení protokolu o provedené kontrole budete vyzváni obecním úřadem s rozšířenou působností. Vyčkejte tedy na výzvu obecního úřadu.

    Které kotle podléhají povinné kontrole od roku 2016?

    Pokud máte doma kotel na tuhá paliva a jehož příkon je 10 až 300 kW včetně jste povinen do 31.12.2016 zajistit provedení první kontroly Vašeho kotle.

    Kdo provede kontrolu kotle?

    Kontrolu je oprávněna provést jen osoba, která je proškolena výrobcem a je držitelem oprávnění k instalaci, provozu a údržbě.

    • Mr.Pavka  

     Tolik suchý teorie.

     Teď laskavě řekni něco co nevim........

     Důvod revizí, způsob revize, co se kontroluje a jak.......

     • Mr.Pavka  

      Von tu nikdo nemá kotel na pevný?

     • lukas aka mitro  

      Duvod revize je, ze je to vyzadovane zakonem..stejne jako technicka na aute…neres.

      Ty se o kotel muzes starat sebevice, ale pak se jednou stane nestesti a treba od brusky/vajgla/ne­vimceho ti chytne neco ve sklepe, barak shori na cihly… Prvni co bude pojistovna chtit videt, ze byla provedena revize zarizeni a kourovych cest v souladu s legislativou. Pokud ten papir nebudes mit, papa a muzes se roky soudit a delat znalecke posudky, ze to chytlo od neceho jineho (a to jine ze ti kryje pojistka).....a to vse ve stresu ze nemas kde bydlet a ze vlastne ani nemas nahradni trencle…

      Mame krbovky…revize jednou za rok pro pojistovnu. Prijede kominicek, koukne do kamen (rekne, ze by casem chtely prezdit), koukne do komina (pokud dobry, necha, pokud trochu zaneseny, prostouchne to). Napise revizni spravu a odejde. Letos kouknoul, napsal, dostal tri kila aodesel.

      Zapocti si to do fixnich nakladu na vytapeni a neres, nestoji to za to…ze si sam vsechno udleas je tvoje plus…kominik ti neudela bordel.

      Nebo si udelej zivnost kominictvi a pis si to sam:)

  • Bruca  

   díky za info o kontrolách kotlů, neměl jsem o tom ani tucha :-)

   mám jen dotaz – jak je to v případě, že kotel sice doma je, ale nepoužívá se?

   naši topí plynem už asi 15 let, loni nebo předloni (?) jsme dělali rekonstrukci a dával se nový plynový kotel (obyč, ne kondenzační). a starý na dřevo máme pořád jako zálohu pro případ nouze. ale už se v něm netopilo snad 5 let.

   vztahuje se ta povinnost „kontroly“ i na něj, když se nepoužívá?

   vzhledem k tomu, jak starý je – minimálně 20 let – tak ty slavné normy stejně plnit nebude :-D

   • Mr.Pavka  

    Asi jenom když se aktivně používá.

    Já mám zas doma v akumulačních nádržích topný patrony na elektriku, takže když to vezmu do extrému tak můžu říct, že topim elektrikou.

    A topit v kotli můžu po tmách aby nebyl vidět kouř a doufat, že mě nikdo nenapráší.

    • Bruca  

     asi mamku asi pošlu s dotazem k sousedovi. snad místostarosta bude vědět něco víc. zvlášť, když topí v normálním kotli :-)

     • Mr.Pavka  

      Tak sem volal jednomu kominíkovi kvůli revizi a čištění komína a jeho revizi.

      Dělá to za 400 i s razítkem. A za 300 když si před tim komín vyčistim sám a on jenom zkoukne že je to dobře a dá razítko.

      To jen tak na okraj.

      Ale spíš mě zarazilo, že i ten kominík říkal, že na nějakou revizi svojeho kotle sere, že je to buzerace k ničemu.

      Prej při tej revizi někdo jenom zkontroluje jak je kotel vyčištěnej, jestli fungujou čerpadla, jestli neteče.

      Podívá na doklady o kotli. Zapíše účinnost kotle.

      (Tak když by sem měl špinavej kotel, tak bych si ho asi nezval ne?)

      (kdyby nešly čerpadla, tak bych si kotel uvařil a asi bych netopil)

      (kdyby to někde teklo nebo ztrácelo tlak, tak by topil jenom debil)

      Prostě podle něj absurdita za absurditou.

      A teď to hlavní-prej si ho i vyfotí!!!!?????

      Jinak naše pani starostka o těch revizích kotlů taky moc neví. Ale prej je to nařízení starý už 4 roky, jenom přibyla pokuta 20 až 50 tisíc za kotel bez revize asi aby to lidi vystrašilo.

      Je to prej bič na topiče bordelu v ryzikových kouřových lokalitách..

      A taky starostová říkala, že tý administrativy maj na obecním úřadě tolik, že neví jak budou do toho ještě řešit nějaký vyžadování revizí.

      Nu asi tak.

      Tak taky pak prosim napiš co vyzvěděla tvoje mamka od souseda.

      • Mr.Pavka  

       Tak je to tady.

       Několikrát bude blbej tlak a kotel mi nepotáhne a navíc chytim blbou várku nekvalitního uhlí a komím bude kouřit moc.

       A už mě bude prudit nějakej úředník jak to, že mi to tak kouří.

       • standoslav  

        Jen praktický dotaz: topime plynem ale máme i na tuhá paliva a občas bych chtěl topit dřevem, zbavit se ho, třeba o van.svatkach, kdy jsem doma. Je to tzv. emka a je ucpaný. U okýnek to ještě šlo prostouchnout, ale dále se to zhorsuje, je to v těch drážkách jak kámen zarostlé. Jak na to ?

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse