• Mr.Voza

  Ahoj všem, dal jsem se do čištění řetězu a když jsem viděl kolik bordelu už je zanesenýho v těch plastovejch kladkách přehozovačky, chtěl jsem vičistit i je. Povolil jsem ty dva šrouby, co držej kladky a vyndal jsem je. Myslel jsem, že budou obě stejný a že pak bude jedno jak je tam dám. Ale ejhle, při čištení jsem zjistil, že je každá trochu jiná. Jedna má uprostřed v uložení takovej kovovej kroužek, druhá ne. ta s tím kovovým kroužkem má navíc vyosený zuby, nebo jak to popsat – ozubení tý kladky prostě není uprostřed, ale jakoby bokem. Můžete poradit, která kladka kam patří a kterým směrem příjde nasadit ta „vyosená“. Díky předem za rady.

  • novas752  

   Jedna je napínací a patří dolu a druhá naváděcí a patří nohoru, ale která je která ti neřeknu. :) Na přehazce XT mám tu se zubama uprostřed nahoře.

  • Vilém  

   S kovovym futrem nahoru.Ta asymetricka zrejme nepujde stejne otocit, bez toho aby drhla o voditko.

  • Mr.Voza  

   Tak složeno a samozřejmě že špatně :) Odpledne jsem se byli s kámošem projet a všimnul jsem si, že shodou okolností má stejnou hazku jako já. Tak jsem to u něj omrknul a měl jsem samozřejmě tu napínací (tu vyosenou) obráceně. Tak jsem jí po vyjížďce ještě obracel. Každopádně to funguje tak i tak, takže nevím, proč je vyosená. Kdyby to někdo v budoucnu řešil, tak tu kladku s kovovým futrem nahoru a tu plastovou vyosenou dolů a otočená má bejt tak, že řetěz vede jakoby dál směrem od zadního kola.

   • bezdratova.sprcha  

    Doporucuju vyndat zadni kolo aby hazka nebyla natazena a nejdriv ocistit jednu, vlozit zpatky, a pak to same s tou druhou. Je to rychlejsi a nemusis resit kterou dat kam. Jen tu spodni byva treba dat urcitym smerem.

    • team_daddy  

     Zeptám se Tě, lépe namazat to ložisko olejem nebo vazelínou?

     • bezdratova.sprcha  

      Musel bych googlit, abych ti řekl, co je korektní tam dát. Já to vždycky máznu vazelínou, ale spíš to beru jako bariéru proti vodě.

  • team_daddy  

   Tak to je super, že někdo udělal stejnej laming jako já a nemusím se ptát a tím se přiznávat :-) „Povedlo“ se mi to v pátek.

   • bezdratova.sprcha  

    Nic strasneho. Me se treba nekdy povede spatne namotat retez prehazovackou, zvlast kdyz treba delam dve kola a snazim se spechat :)

  • Namtos  

   Taky jsem vyndal kdysi obě na deore M590 a pak je taky zkoumal, jak patří a tady jsou obě stejné – obě stejné nápisy a obě kovové (žádné směrové šipky). Takže aby se ušetřilo , tak na nižší řadu od Acery níž se dává ta spodní napínací plastová?

   • novas752  

    Je to různý. Třeba na RD-M772 jsem měl spodní s keramickým kluzným pouzdrem (když vyschlo a byla tam nečistota tak strašně pískalo :) ) a vrchní jsem měl s kuličkovym ložiskem. Teď tam mám nový originální, obě s ložiskem, ale každá je jiná.

   • bezdratova.sprcha  

    Nemám teď po ruce levnější přehazovačky nebo Sramky, ale Shimana Deore a vyšší mají na té spodní kladce zuby tvarované tak, aby na ně lépe zapadal řetěz.

    Takže z jedné strany bude zoubek jakoby zabroušený a z druhé strany bude více plochý. Tak ta plochá část by měla směřovat směrem k pedálům.

    Edit: Dohodil jsem obrázek, na kterém to jde docela dobře vidět. Horní kladka má potom zuby rovné.

   • Vilém  

    Kovove kladky u shimana?

  • team_daddy  

   A jen tak čistě pro zajímavost, jak je to s počtem zubů? U Acer, Alivií atd. pro 8 speed jsou kladky 13 zubů, ale takovej díl se prodává naprosto minimálně. Klasika je 11 zubů. Četl jsem ale teze, že na tom nezáleží. Jest tak?

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.