• jirmilek

  Čtení ke kávě…

  http://www.bezfrazi.cz/za-hranu/

  • roman II  

   zajímavý, škoda že se nerozepsala trošku více o sypání který je po mnoho desetiletí ve vrcholové cyklistice in

  • Auditor  

   Vůbec je tam dost zajímavých rozhovorů .. pánové Antoš, Cepek, Matějovvský … a další, i dámy, samo :)

   Docela to překvapí a otevře oči.

   • jirmilek  

    Jo jo, čtu tam články celkem pravidelně, třeba článek s Kindlem je zajímavý, Plekanec, Jordán… To, jak funguje NHL a farmy, to musí být peklo na psychiku, píšou to tam v podstatě všichni.

  • blaza84  

   Super rozhovor

  • Elwing  

   Uf, no divím se, že se po tom všem na tu cyklistiku úplně nevykašlala. Nechtěla bych, aby moje dítě znalo jen sport a nic jiného. Přála bych jí rodinu a klid, vypadá to, že má chlapa, který ji srovnal.

  • Alhas  

   Super povídání-respekt.

  • jIrI___  

   Nezdá se vám z těch fotek nějaká opuchlá?

   • Delkim  

    Vrátila se podle mne na svojí „přirozenou“ váhu, to se dá z článku odhadnout.

   • Sgt Pepper  

    jak „ouchlá“??? akorát do ruky…

   • MiKED  

    zkus kromě fotek kouknout i na text… a přečíst si, o čem tam píše…

  • Rychlej turista  

   Tohle píšu furt, ale je to marné, je to marné, je to marné…:

   „Když se vrátím v čase, nedivím se, že mě to potkalo. Celý život jsem chodila přes bolest. Víc než intuici jsem poslouchala okolí a čísla v tréninkovém plánu. Neustále jsem ignorovala signály, které mi naznačovaly, že je toho na moje tělo moc.“

   Asi i proto jsem se nikdy nepustil do žádné větší akce, která by vyžadovala jízdu přes závit :-)

   .............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.......

   Obojí je fajn, a ideální je, když se to střídá. Pak je prožitek o to intenzívnější:

   „Rubala jsem jako horník. Na kole je přitom krásná především svoboda a volnost pohybu.“

   Tak popřejme Terezce, ať si další životní etapu užívá v klídku, pohodě, bez stresu a zbytečných komplikací :-)

  • raw 4  

   Super a upřímný článek…dost to vysvetluje..např. její výkyvy ve formě…

  • Singlespeed  

   Zdá se mi, že ze sebe dělá Terka tak trochu chudinku. Cykllistika je dřina, to ví každý a bez tvrdého tréninku člověk ničeho nedosáhne, to ví taky každý. Připadá mi, že pořádně trénovala jen s Luťákem. Pak už ji nikdo do ničeho nenutil a šlo to s ní pomalu, ale jistě, z kopce. V dřívějších rozhovorech psala, že v době největší slávy najela cca 15000 km ročně. To najede průměrný hobík. Občas jsem ji potkával na Valachách na tréninku. Obvykle to šmrdlala na horáku po asfaltu jakoby bez zájmu, sluchátka v uších. V zimě jezdila na běžkách s pejskem. Tak nevím, z čeho se tak zničila :-). Spíše bych řekl, že ačkoliv má pro vrcholový sport talent, nemá pro něj hlavu.

   • jecnak  

    Tak hlavne popis nekterych tech treninku. Nechapu, nerozumim, myslel jsem, ze jezdit bez jidla je prezitek uz 30 let a jako byla driv moda jezdit bez piti. Snad normalni trener kontroluje i co jezdec ji a pije (na treninku i mimo) a konzultuje to s nim. S tim, jestli na to ma ci nema hlavu bych nebyl zas tak prikry, ono je to i o motivaci a zebricku hodnot. Pro chlapa je to jeste relativne jednoduchy se s tim popasovat, ale pro holku?

   • ˘Ö˘ Krab  

    Dělal jsi někdy nějaký vytrvalostní sport na výkonnostní úrovni, alespoň republikové? Nepřijde mi, že by byla bolestín, celé je to (možná až moc) střízlivé a zbavené emocí.

    • Singlespeed  

     Kdysi dávno jsem na švihu potkal otce jejího muže (taky švihá na kole, dost slušně), dali jsme trochu řeč, takže jsem si malinko obrázek udělal.

   • doubleingram  

    To bych chtel videt jaky procento hobiku ma 15k za rok, tak 5%.

    • Delkim  

     A ještě k tomu na biku…

     • Singlespeed  

      Na asfaltové cyklostezce Bečva (kde jsem Terezu nejčastěji potkával) to nahrkáš hned :-).

      • atty  

       Singlespeed: ty nahrkáš 15k za rok? (byť i na cyklostezce)? Jsou to průměrně cca 2 hodiny denně, každej den, jakékoliv počasí, jakejkoliv stav těla i mysli… Když to dáš jen obden, už jsou to 4 hodiny atd.

       Vím, že jsou hobící, co tohle za rok skutečně dávaj, ale pro „hobíka“ je to opravdu darda – ani tolik ne tak ten nájezd, jako takovej, ale spíše čas s tím spojenej, kterej tomu musí věnovat. Obdivuji ty, co na to mají opakuji „morál/čas/chuť­/prostředky…“

       • Singlespeed  

        Míval jsem nájezdy kolem 16000 km a přes 200 km nastoupaných za rok normálně při práci. Přítelkyně kolem 14000 km, její bývalý dokonce 25000 km a přes 300 km nastoupaných za rok (samozřejmě hobby, při práci), takže mám trochu přehled :-).

        • Delkim  

         Takže ty jsi přebral přítelkyni někomu, kdo měl větší nájezd? Není to porušení nějakého nepsaného pravidla? :)

        • atty  

         Já to nezpochybňuju a věřím Ti.

         Jen máš v tomhle „dokonalou rovnici“ – přítelkyně, co najede taky hektar (takže evidentně vám to oběma vyhovuje) a tím pádem nemusíš řešit stav – ty jezdíš/chceš jezdit, přítelkyně/manželka nejezdí/jezdí minimálně – v době, kdy ty jezdíš, ona řeší jiné věci.

         K tomu nějaký cvrček/cvrčci školkou či školou povinní a rázem je nájezd 15k za rok rovnice rozvodová/roz­chodová… :)

         • matbiker  

          Tak nejak. Mala ma 5 let, takze chci byt co nejvic s ni. Jeste k tomu prace , obcasne sluzebky s pozdnim navratem, obcas na 2 a vice dni. Takze ted vic najezdim po nocich na Zviftu, nez na kole. Ale kdyz mam poctivych 5–6 tisic za rok, tak to mam na Selovi do stovky absolutne a na oblastnich pulmaratonech – Rohalovska, Chribska apod, kolem 40 – 70 mista…

          Kdybych chtěl být na lepším umístění, tak musím obětovat rodinu a to se mi příčí. A tak nevím, do jaké kategorie se s 5 tisíci najetých počítám.

          • Motyll  

           Fotr od rodiny. :)

           Dvě děti, práce a horkotěžko 5k km za rok.

           • jannk  

            bude lip. jakmile mely deti 12–13+, tak jsem se v pohode vratil na 10k … nejak me tolik nepotrebovaly :)

           • Paja  

            To zas neni tak spatny na to, ze na kole do prace jezdis celkem malo. Ja v poslednich letech 5,5–6 tis. ale z toho je tak 2,5 tis. dojizdeni.

            • ˘Ö˘ Krab  

             To chce si najít práci kousek dál od bydliště.

             • Paja  

              :) 9 km mi prijde akorat, vic jak 15 bych dojizdet nechtel.

              • TeryPV  

               Já to mám třeba opačně, dojížděl jsem 22km do práce, teď už třetí rok jen 12 km a chybí mi to, přece jen to bavilo víc, ale tak teď si zase po práci užijí víc zábavy na tom kole no:-)

               • Paja  

                Tak pokud je cas a chut, da se kratsi trasa vzdycky snadno natahnout. Pred 10 lety jsem jezdil 7–9 tis. a cesta zpet byla misto 9 dlouha 30–40 pomerne casto (vyhoda je i v tom, ze nejezdis furt tu stejnou trasu).

                • brantec  

                 +1

                 Já to mám 55 km a i při malé (částečné) změně trasy je to + dalších 5–10 km a navíc ještě kopečky. Takže ve výsledku jezdím skoro pořád stejnou nudnou trasu po rovině kolem Svitavy a jako bonus ještě přes celý Brno:)

                 Když jsem to měl 15 km, tak si to člověk odpoledne prodloužil dle chuti, přesně jak píšeš, a bylo to pestrý..

                • Žíža  

                 To natahnuti trasy je návykové. Já to mám do práce nějakých max 5 kilaku, přičemž na přímo jsem to snad už X let nejel. Startuju standardně mezi čtvrtou až pátou hodinou, takže než na šestou dorazím do práce, mám těch 30 až někdy i padesát za sebou. Člověk to tak začal provozovat, aby neokradal rodinu o čas a nějak se to holt zažilo. A pokud to po si chtěl natáhnes na ty dvě až čtyři hodiny, tak ten nájezd (turistický) je opravdu bez problémů 20 kkm a víc.

                • Žíža  

                 To natahnuti trasy je návykové. Já to mám do práce nějakých max 5 kilaku, přičemž na přímo jsem to snad už X let nejel. Startuju standardně mezi čtvrtou až pátou hodinou, takže než na šestou dorazím do práce, mám těch 30 až někdy i padesát za sebou. Člověk to tak začal provozovat, aby neokradal rodinu o čas a nějak se to holt zažilo. A pokud to po si chtěl natáhnes na ty dvě až čtyři hodiny, tak ten nájezd (turistický) je opravdu bez problémů 20 kkm a víc.

                 • File12  

                  No to taky bude tím, že to máš 5 km. Já to měl 30km. Pokud jsem nechtěl natahovat, tak to šlo jednou cestou. Moc dlouho mi to nevydrželo. Po práci už nebyl většinou morál a před to párkrát šlo ale nebavilo mě přijíždět na čas a dát si pořádnou porci v tempu, když jsem věděl, že mě za 8hodin čeká zase cesta domu.

               • jIrI___  

                Jezdím do práce 43 km a klidně bych jezdil 10 km, to bych měl morálku jezdit do práce na kole i víckrát než jednou týdně :D

                • TeryPV  

                 Jo no, to je fakt, já mám zase výhodu, že můžu jezdit skoro denně :) I když třeba 40km na silnici by mi asi nevadilo. Těch 22 jsme jezdil v podstatě na fitnessce, teď na biku. Každopádně když jsem na kole v práci, což je 4× týdně když je počasí, tak to mám každý den tak těch 50+ km. Tak ale já to mám tak, že než jet autem, nebo busem, tak prostě sednu na kolo :) A kdyby byla rozumná cesta, možná bych to i běhal :)

          • atty  

           To je jednoduchý – nájezdem hobík, výkoností TOP 300 – a ještě stíháš rodinu a práci. Naprosto ideální kombinace, která je možná, která je asi ideální a ve které je dobře :)

           Jestli teda nekecáš a na Zwiftu nenajíždíš těch dalších 10k na tu výkonnost :)

           Ne, beze srandy – myslím, že pro hobíka je (jak ho chápu já) podobná kombinace/nájezdu ideální, neničí to rodinu, práci, vztahy, na kole je člověk celkem dost a i když jezdím rád, rád z něj taky občas slezu. Pokud bych si dal za cíl najet 15k za rok (ne jen po silnici a optimálně s týmem), asi by mne to za prvé ani nebavilo, za druhé vím, že bych nemohl být více s rodinou a věnovat se taky něčemu jinému. A to by mne vadilo hodně (mám dcerku 6 let).

           Všechna čest těm, co to jako „nesponzorovaní“ a neprofesionální hobící zvládají, baví je to a ještě jim to nic nenarušuje.

           • McBlacky  

            Na žádném závodě se nesejdou všichni (a ne na stejné trase) a samozřejmě čím hlouběji do pole, tím větší počet lidí co by ho porazilo, kdyby nastoupili.

            Čistě odhadem – kdo jezdí top 20 v KPŽ je do top 50 v ČR, kdo jezdí do top 50 bude v top 150 a kdo jezdí do top 80 je v top 300.

            Jezdit stovku na Šele nebo cca 50 flek na malých závodech, takových závoďáku je v čr mraky.

         • raw 4  

          Presne

         • KAITEN  

          no me stacilo navysit najezd na 6K rocne a bylo to :-) nasla si frajera co cuci doma na bednu

          • raw 4  

           6K je dost slusny…ja mam 3–4 za rok (90 procent teren)…takze cca 100 km tydně a s rodinou, malym ditetem a dojizdenim je to pro me hoňka.

      • klobrch  

       To je fakt blbost. 15 tisíc km za rok nenahrkáš jen tak. U profíků je to samozřejmě jiný, ale u hobíků znám jen pár jedinců, kteří stráví v práci minimum času a jinak jen jezdí a jezdí na kole a pak tu patnáctku dají. Já jezdím od začátku roku do konce roku skoro denně a jsem rád když se dostanu na dvanáctku. Je fakt, že švih, který trvá více jak 4 hodiny mě přestává bavit, takže průměr je tak 80 až 90 km na jeden švih na silničce na horáku 60–70 km.

       • Johnnyxjr  

        Není to zas tak velkej problém 2011–2013 jsem jezdil každej den do práce 22/22 a o víkendech průměr 50–70km máš to hned

       • USPS  

        Cyklistika začíná na 150. kilometru – do té doby to (prý) ujede každý… :-)

        • jIrI___  

         Sakra, takže nejsem cyklista (což už dávno vím), ale ani nejsem nic jiného, protože 150 km je pro mě nadlidský úkol, to mám pomalu měsíční nájezd :D

         • Johnnyxjr  

          Tech 150 ( nebavim se o lidech co to jezdi normalne ) je o hlave a ne o nohach jestli clovek trochu chce tak to da horsi je pak druhej den to se muze stat ze pak chodi jak napr… belice

          • MiKED  

           … a i do prvního patra jezdí výtahem, když má tu možnost. :-D

          • mastihuba  

           150 trenovanej člověk ujede na silnici za pár hodin, horší je to pravidelně opakovat v průběhu celýho roku několikrát týdně. :)

          • popokatepetl  

           i když mám mizernou výkonnost, tak po 150km na silnici půjdu klidně druhou půlku dne betonovat :-), na bajku v lesích to je na celý den.

           • mastihuba  

            to už jsou dost silný slova, stačí vyrazit s někým kdo jezdí průměry o 2–3km/h vyšší než ty a dojedeš domu solidně utavenej. :)

            • kandik psi zub  

             nemluve o tom, ze je betonovat a betonovat ze? :)

             • Barak  

              Myslíš jako, natáhnout se na gauč, pustit v TV cyklistiku a po těch ujetých 150km krásně zregenerovat nad Becherem a tonikem? :-)

            • jannk  

             jo, to je ono – klidne dam 200–250, kdyz pojedu svoje tempo a kdyz me zacnou tahat nohy, tak se zastavim na polivku, ale kdyz jedu 100 s nekym, kdo ma tempo o malinko vyssi a tam kde bych odpocival me naopak natahne, tak mam po jizde vice nez dost.

            • popokatepetl  

             o tom nepadlo ani slovo :-) posledně me borci utavili během 20km na biku. Řeč byla o 150km v běžném tempu, dejme tomu průměr 28–30km/h

           • jIrI___  

            Tak to klobouk dolů. Můj maximální výkon je pomalé kilečko po silnici s tím, že posledních 15 km jsem dostal záchvat bránice, který trval až do večera, po příjezdu domů se mi začala motat hlava a zeblil jsem se. Druhý den jsem uvažoval nad nemocenskou. kterou jsem odpískal jen kvůli tomu, že bych zmizel z nástěnky jako nejproduktivnější pracovník :D

            • jannk  

             otocit to na Zimnem a nedojet na Lysou, to chce pevnou vuli – asi jako horolezci, kteri to par metru pod vrcholem vzdaji aby prezili (coz ja bych asi nedokazal :)

             • jIrI___  

              Chcalo a bylo zima. Takže ano, otočil jsem to abych přežil :D

            • Carpathia  

             To vypada jako typicky projev poradneho hladaku, kdy podcenis dostatecne doplnovani energie behem jizdy.

             Jednou jsem jako mlady zazil pri navratu z Javoriny. Myslel jsem, ze se udusim v prikopu u silnice.

             • Rychlej turista  

              Hlaďák je něco jiného.

             • jIrI___  

              Nejsem zvyklý zastavovat, takže jsem snědl jednu mysli tyčku. Ale hlad jsem nějak nepociťoval.

             • Goob  

              Hlaďák vypadá jinak. Klepání celého těla, studený pot, totální slabost. Jednou jsem ho měl, téměř jsem nedošel 10 kroků do hospody, kde jsem vysomroval tatranku… tu mi musela rozbalit servírka. Mám kamaráda diabetika a přesně takto se u něj projevuje hypoglykemický záchvat.

              • Breakpain  

               Ještě si tam můžeš připsat dezorientaci, neschopnost mluvit, vnímat → poklidný spánek :-) …

               • Rychlej turista  

                Klasický hlaďák začíná tím, že se ti vše zpomaluje, vnímání, reakce a že si to uvědomuješ, takže stačí ty příznaky znát a dál to nepustit :-)

                • Breakpain  

                 hele, mně to vysvětlovat nemusíš ;) … já to mám z první ruky (diabetes), jen jsem chtěl ten popis dokončit :D

           • ˘Ö˘ Krab  

            Ani nemusíš jet rychle, ani to nemusí být v kopcích, stačí, aby celý den foukalo a jel jsi sám tam i zpátky na kole. Takže někdy ano, někdy ne. Ale třetí osamělá zvlněná lehce větrná 150 ve třech dnech už je skutečně na morál, to raději ten beton..

          • klobrch  

           Souhlas s Johnnyxjr. Já si dávám tak 2× ročně na silničce švih o délce 200 – 225 km. Není problém to ve slušném tempu nad průměr 25 km/hod ujet. Obvykle za tu vyjížďku mám něco přes 2 000 nastoupaných metrů. Problém ale je v tom, že po cca 6 hodinách jízdy mě to už fakt nebaví a jedu po stránce psychické pouze na morál. Ten kdo jezdí dvoustovky pravidelně, jako např. Kreuziger starší, už musí být fakt hodně psychicky odolnej. Osobně to mám nastavený tak, že život bez kola si nedovedu představit, ale zase mít v životě jenom to kolo, to také nechci.

           • Breakpain  

            Zásadní dotaz … sám nebo ve skupině? Jezdit samotný 3–4h je už pomalu taky opruz. Optimum mám do těch 2h (sólo). Ve skupině není problém 6–8h …

            • jannk  

             to je o hlave. po ctyricitce jsem objevil celodenni (~12h) solojizdy jako genialni terapii od prace a rodiny :)

             • zet65  

              Mam to stejne, akorat po padesatce uz mi staci ty 3–4 hodinky na bajku

            • Barak  

             Kvuli 2 hodinam na silnici se snad nema smysl ani prevlikat, ne?:)

             • Breakpain  

              Důvod? pořád jsou to 2h věnované sportu

              • Barak  

               Ale jo, ber to trochu jako nadsazku. Dve hodky jsou minimum na ktere vyjizdim. Nez se clovek prevlikne, naplní bidony, vykope se a na kole dostane do provozni teploty…

              • mastihuba  

               2h jedes z prace do hospody a 2h jedes z hospody dom, ve finale ses oblecenej 8h :-)

               • ˘Ö˘ Krab  

                Půl hodiny tam, dvě hodiny zpátky, jestli má ta hospoda stát za to.

                • mastihuba  

                 kazdy moje kolo ma autopilota :-)

                 https://youtu.be/LSZPNwZex9s

                 • 01carbon  

                  Super – ještě jsem si to spojil s tím vláknem, kde se řeší do kterého pruhu se má cyklista řadit na křižovatce a při představě jek tohle „samo“ jezdí po Praze a sejde se jich víc najednou na křižovatce – jdu psát gůglu, že objednávám jedno autopilota na kolo a jednoho pro mě. :-)

           • vt  

            Tak musis vybrat zajimavejsi trasu.

    • blaza84  

     JEDNU sezónu v životě jsem najel na XC 4000 Km/rok (většina v terénu). Měl jsem pocit, že to kolo mám přirostlý k zadku.

     Jezdil jsem březen – listopad, jak počasí dovolilo, jinak bazének atd. To je PRŮMĚRNĚ 100Km/týden. Myslím, že pro člověka, který chodí do práce, to není úplně málo.

     • atty  

      Přesně – pro člověka, kterého kolo neživý, má rodinu a nějaké i jiné zájmy a k tomu musí chodit do práce je nájezd/hodiny na kole v rámci 3–6k za rok podle mne celkem dost (já si můžu „dovolit“ jezdit cca 180km týdně jen tím, že jezdím do práce, skoro za každého počasí – spojím příjemné s užitečným – přijít domu po práci a jít si 5× týdně alespoň na 2 hoďky zajezdit – to bych nedělal opravdu nic jiného).

      Pro placeného závodníka (kterého je to zaměstnáním jezdit na kole) je to myslím úměrný nájezd a čas s tím strávený a určitě záleží na tom, co dalšího doplňkového k tomu dělá. Každopádně – dnes nejde v něčem ze sportů vynikat, aniž by se tvrdě dřelo, v cyklistice o to více.

      Prostě mi přijde říct něco jako, že 15k za rok je „prst v nose“ a na co si vlastně stěžuje, trošku unfair – navíc dlouho dokazovala, že výsledky má výborné, byť se prostě (možná díky právě zmiňovaných chybám a „hlavě“) nedostala mezi top elitu na světě.

     • McBlacky  

      protože to pižláš. Kdo trénuje a ideálně ve skupině má průměry kolem 28–30 v hobby. Takže kilo týdně je 3,5hodiny. Lepší hobíci (řekněme top 300 v ČR) určitě sportují minimálně 10 hodin týdně a to těch 15t hodí.

      • jecnak  

       To je pravda. Kdyby clovek jezdil jen na cilnicce, tak tam to v rovinach lita a prumer pres 30 neni problem ani ve zcela pohodovem tempu.

       • arny71  

        30+ a v pohodovém tempu, si dovolím oponovat. Zase to tady sklouzává do B-F bublinové reality.

        • gerrard  

         Ve skupine to dokazou jet i decka.

         • Delkim  

          No ale nesmí tahat špic :)

          • Rychlej turista  

           Pokud větší balík jede klidně, dokáže vstřebat i hodně rozdílné výkonnosti. Někdo přitom jede totální kudlu a jiný pomalu usíná :-)

          • atty  

           Tady nejde ani o nějakej průměr – 20 jsem dal od oka a asi bude reálnější, než příprava čistě silničáře, co pojede obvykle víc, než MTB závodníka, co bude sedět častěji na MTB a průměr v terénu tím pádem hodně klesne.

           Jde spíš o tréninkové jednotky/hodiny, co se tomu musí věnovat a těch je prostě při 15k vždycky hektar, ať je to třeba 600,700,800 hodin. A u „průměrnejch“ hobíků se do toho všeho ještě připočte čas, kdy se musí oblíknout, vyndat kolo z garáže/snést ze schodů paneláku, po dojezdu sprcha, vyprat si občas hadry (když mu to nepere manželka nebo používá sportovní gely a máchá si to ručně), občas očista kola nebo servis – a tak celkový čas strávený „kolem“ a věcmi kolem něj je dalších mnoho desítek či stovek hodin. Je to prostě v souhrnu hodně a pro „normálního“ člověka to může hodně zasahovat do celodenního času, vyčleněného pro sebe, rodinu a další zájmy.

           • ˘Ö˘ Krab  

            Při 600 hod a cyklistice už žádné další zájmy nemáš. A k celkovému času přidej protahování (případně regenerační plavání či jiný sport), obrovskou nutnost naprosto pravidelného a dlouhého spánku a ještě čas týkající se jídla, protože to není jen tak sem tam něco slupnout.

         • arny71  

          Samozřejmě. Prostě sedne prcek na kole, přilepí se na zadní galdu strejdy před sebou a valí po silnici 30+.

        • karliner  

         Oni tak ale opravdu jezdí (po rovině, na žiletkách)… A kdykoliv je potkám, nevypadají nijak zchváceně.

         • McBlacky  

          ted budu mít do teamu novýho borce a jeho nedávný solo švih 300km avg 31 mě trochu rozhodil :)

          taky hobík :) :)

          • grafik  

           A to není za hranu?

           • jecnak  

            Za hranu ceho? Smysl to podle me moc treninkove nema, pokud teda netrenuje na 24h, ultra nebo neco podobnyho. I kdyz kazdy jsme nejaky a pro nekoho to smysl mit muze, byt treba jen pro to vedet, ze to dam a posuneho to tak v kratsich trenincich. V realu na tom nic extremniho neni pri jizde po rovine, extremni tenhle prumer je nekde na 500–600km hlavne v kombinaci s pocitem, ze totez jeste cloveka ceka, pripadne u nekterych jedincu, ze je ceka jeste n-nasobek.

            • McBlacky  

             tak jasný, že to není jeho normál trenink. A do Strassera pořád daleko…

          • Barak  

           Trénink za SUV s otevřenýma zadníma dveřma?:-)

          • doubleingram  

           Tvl co tam v Radotine berete za dobroty? Chci taky :)

           • Sgt Pepper  

            jezděj na pivo do MMX :-)

           • McBlacky  

            včera večer grilčo na terase a byla to plzeň, klobásy z alberta, kremžská horčice, šumava a nejaká zalenina :)

            • midlander  

             Mi připomnělo historickou poradnu H-H Smíchov. Jenom ta zelenina vám kazí správnou dietu, tu musíte obarvovat. :-)

             *Naši fyziologové zjistili, že právě obarvování potravy na hnědo a odbarvování nápojů lidské tělo nejvíce zatěžuje. Pokud například požijeme vanilkovou zmrzlinu, musí ji tělo vstřebat a složitými procesy zabarvit do hněda. Právě tento proces je příčinou tloustnutí a vstřebávání škodlivin. Pokud však požijeme zmrzlinu čokoládovou, projde potrava traktem nezměněna a organismus téměř nezatíží – pouze se z ní využijeme něco cukrů.

             Návod je tedy jednoduchý. Ve dnech, kdy se cítíte „naprosto v pohodě“, zaznamenejte na toaletě přesný odstín svých výměšků na kartičky, které budete nosit neustále při sobě, například v peněžence. Při nákupech se pak nestyďte porovnat barvu potraviny s vaší kartičkou (resp. stolicí a močí). I v restauracích se vždy před objednávkou zeptejte jestli barva pokrmu odpovídá té na vaší kartičce. Upozorňujeme, že některé potraviny mohou tepelnou úpravou odstín změnit. Vždy však bude platit, že Vám více prospěje hovězí než kuřecí maso a raděj se napijte piva než coly.*

             • Goob  

              ROFL. To mi připomíná pravidelné záchvaty paniky nad rudou… než si vzpomenu, že jsem včera měl červenou řepu.

             • 01carbon  

              do toho nějak nepasuje bájná mana cyklistů (alespoň na bf) sifon a kozí mlíko :-)

        • Johnnyxjr  

         na kole se jen tak šourám nemám ambice to nějak rvát v kopcích jsem tuhej ale rovinky kolem 30 opravdu není žádnej velkej problém natočit i pro mě

         https://connect.garmin.com/…y/1923809641

      • atty  

       Jasně, vím a chápu (zvlášť při pravidelném tréniknu na silnici a v družstvu se to určitě dá) , ale dá se TOP 300 v ČR brát za „průměrného hobíka“? To bych si jim asi nedovolil říct, že jsou „průměrní hobící“… Myslím, že v TOP 300 v ČR se asi najde jen málo jezdců bez týmu s nějakým alespoň minimálním zázemím (časovým, materiálním, tréninkovým…)

       Průměrnej hobík je prostě pro mne někdo daleko jinej – vyjede na kolo, když na to má čas, náladu a protože ho to baví, snaží se co nejčastěji. Nicméně nájedz pak vypadá podstatně jinak…

      • Sgt Pepper  

       10 hodin týdně dávám i teď (jen 3× běžecký trénink je 6h)…ovšem nazvat se lepším hobíkem…to je v nejlepším případě eufemismus :-)

   • atty  

    Nadprůměrný hobík (spíše silničář) možná 15k za rok najede, ale já si pod pojmem „průměrný hobík“ představím někoho s nájezdem třeba 3–6k – 15k už není podle mne průměrný hobík, ale hodně nadprůměrný hobík, zapálený nadšenec, nebo amatérský závodník. Ono při průměrné rychlosti 20 km/h je to 750 hodin na kole, což je 31 dní, tedy měsíc!!! na sedle v kuse (na to má čas/chuť/morál/pros­tředky) asi opravdu jen pramálo z nás. A to jsou čistě kilometry na kole/trenažéru – nepočítám další množství času na doplňkové činnosti, které asi musí také absolvovat (běh, posilovna, bazén, strečink, řízená regenerace jinými sporty atd. atd.

    Huříkovou neznám osobně a tak nemůžu soudit, ale nepřipadá mi, že si „stěžuje a naříká“, jen prostě konstatuje, jak funguje a jak žila. Že v rámci přípravy a stravy nedělala vše správně, konstatuje přímo ona sama a asi dobře ví, že to nebylo ideální.

    Trénink hodnotím tak, že kdyby neměla natrénováno a nebyla v kondici dané tréninkem, asi by nedokázala, to co dokázala (a že toho bylo vcelku hodně, i když ne možná ve „světovém“ měřítku). A všichni víme, že teoretizováním od počítače nikdo na bedně (byť i v lokální soutěži) nestál, a že na nějaké viditelné výsledky je potřeba talent, velká dřina a hlavně tvrdý a správně vedený trénink.

    Nevím o žádných cyklistech/baj­kerech, kteří by měli takový dispozice a talent, že nemusejí tvrdě trénovat a při tom získali hodně moc medailí a umístění.

   • obda  

    Chudinku? Ani mi nepřipadne. Dle článku si docela dobře uvědumuje kladné i záporné stránky. A postupně jí došlo, že prostě na top nemá. Za mne cajk. O tvrdosti tréninku bych se neodvážil spekulovat. Málo asi nemakala, a není kilometr jako kilometr.

   • gerrard  

    Ja si dlouhodobe myslim, ze z ni maximum dostali prave v juniorech a pak uz nemela prostor kam rust, protoze dosahla vrcholu moc brzo. Tento clanek lecos vysvetluje. Kazdopadne jsme ji vzdycky rad fandil. Jo a Cink psal neco o najezdu 16 – 17 tisic km rocne nez presel na silnici.

    • MiKED  

     Průměrnej hobík…

    • Singlespeed  

     Však se Cimbál v tréninku nepředřel, ale jezdil dobře. Letos měl už v červenci přes 17000 :-). Jára Kulhavý hovořil onehdá, že najede přes 30 litrů ročně.

     • gerrard  

      JJ Kulhac to ma postavene na kvantite. Cink zase na kvalite. Evidentne to na MTB funguje oboje. Na silnici uz pak bez najezdu nema sanci.

     • arny71  

      Letos měl v červenci 17 000 km. A co dělá teď, nějak jsem zapoměl. Jo aha, už vím – léčí se.

      • gerrard  

       Tak 17 000 rocne maji na silnici juniori. To neni nic nenormalniho.

       • jecnak  

        Pak to s nima tak dopada.

        • gerrard  

         Nevim o tom ze by dopadali nejak spatne. Teda kdyz neberes v potaz to, ze vetsina z nich v tech 18 letech stejne skonci, protoze dal uz jde jenom par vyvolenych. Spis me fascinuje co jsou ochotni pro ten sport obetovat a nedelaji nic jineho nez ze jsou ve skole nebo na kole. Tvrdy sport.

         • Delkim  

          O víkendu si jeden junior ročník 1999 nepěkně vytřel s top hobíky zadek na Dědkovi, balík nebalík, sólo na 100 km a už ho nikdo neviděl, resp. jen ti co je dojel o kolo či více :)))

          btw Petr Klabouch

          • jecnak  

           Schvalne co bude delat za 5 let.

           • Delkim  

            Vystoupí si a pošetří síly? :)))

            V roce 2015 o něm psali jako o potencinální největší české cyklo hvězdě do budoucna.

            Tak uvidíme.

            btw v 16ti letech jezdil průměrně 600 km týdně

           • gerrard  

            To je to lepsi v cesku. Ten by mohl i jezdit nekde v tymu.

          • jakub_kencl  

           Já ho viděl jen jednou :-) Pak sem ve 4. kole řachnul gumu a bylo vymalováno. Jinak bych ho viděl určitě 2× :-)

         • jecnak  

          Sleduju ted uz trochu jen cx, protoze tam je i min lidi tak je to snazsi, ale prijde mi, ze spousta jich jde zdravotne dost brzo do kopru.

          • gerrard  

           Je to mozne, ja u tech par silnicaru co lip znam nic takoveho nevidim. Tam je opravdu spis problem kam do 23, protoze tu je jenom par mist a hotovo. Zadna vetsi podpora jak pokracovat po juniorech tu neni.

         • Rychlej turista  

          Spis me fascinuje co jsou ochotni pro ten sport obetovat a nedelaji nic jineho …

          Skoro by člověk řekl, že mládí tě minulo a narodil ses už jako dospělý :-)

     • jecnak  

      Zas ale neni mozne porovnavat profi a hobby. V nejlepsi sezone jsem najel neco pres 15t a fakt bych vic najizdet nechtel a nema to podle me ani moc velky smysl kvuli regeneraci. Navic uz jsem mel za sebou roky predtim, takze jsem vedel co a jak mam a nemam delat.

      Nevidim jediny duvod, proc by krome nekterych fazi mel byt trenink drina i pro toho profika.

     • JFtryall  

      Cimbal se pri treninku nepredrel. Tak to je ftip dne.

      • Peslezedirou  

       :-) když se člověk podívá na svěťáky na YT, tak je jasný, že to jsou závody pro hobíky, takový lepší kpž, tohle vlákno je super.

       • Marskatin  

        Jak lepší KPŽ ? kolo o život je best!!! Taky se na něm více sype, prestiž obrovská. I v ČT je častěji jak světový pohár.

        Navíc vyžaduje aspoň trochu schopnost orientace, to o svěťáku žíct nemůžeš, tam je nechají kroužit pod dohledem, aby se náhodou nepoztráceli… :)

   • Barak  

    Průměrný hobik jezdi 15K rocne. No tak jo.

    • Delkim  

     Tak to má většina b-f do konce roku docela honičku :)))

    • ˘Ö˘ Krab  

     V čem je problém? Udává se hranice (spíš pro muže) cca 600 hodin tréninku ročně, to je při silniční rychlosti AVG 25 km/hod právě těch 15 tisíc km. (Za předpokladu výhradně cyklistiky, ostatní aktivity ubírají cyklistické kilometry.)

     Dejme tomu, že pro ženu bych to viděl (křišťálová koule na vzdáleném obzoru pozorovaná z okna jedoucího pendolina) o cca 20% méně času i rychlosti, takže třeba 480 hodin při prům. rychlosti 20 km/hod – tj. 9.600 km (na silnici). Od toho opět odečíst běh, běžky, plavání …

     • McBlacky  

      s 600 ročně v ČR dneska moc parády neudělá ani na blbým KPŽ.

      Dan od nás má aktuálně 18500km od prosince a jezdí kolem 10 fleku v KPŽ absolutně. K tomu 3× týdně posilka.

      A to je celkem talent a dodržuje životosprávu.

      • Barak  

       Bavime se ale o prumernem hobikovi. To je podle me nekdo, kdo se v hobby zavodech umistuje v pulce.

      • maajkee  

       Jak na blbým KPŽ? V Železkách byl teď třeba Kulhec, Boudnej, to se pak těžko umísťuje hobíkovi do desítky absolutně :)

       • JFtryall  

        Kdyz je konkurence, tak do 50 fleku absolutne to uz chce mit fakt docela level. Je skoda, ze to trosku nevyhecuji a neudelaji jeden dva zavody fakt hodne tezky nahoru a dolu, podobny jako Sudety nebo neco podobneho, klidne kolem 50km ale 2K up. Myslim, ze by to chtelo a stejne by dorazilo spoustu lidi. Na tech hakovacich zavodech to je ciste o parametrech a je to hrozne rychly, prumery 27+ jsou peklo.

        • jonti  

         Mel jsi jet Karlovy Vary, na zacatek tam byli tri kopce 150–200m, potom drina spis roviny a ke konci dalsi tezke kopce. A zajimave je, ze Ccku jelo vsechny kopce minus asi 20km rovin po hrebenu uprostred.

         A taky Jestrebky, Mlynice, Transbrdy jsou taky urcite i prevysenim docela tezke, i kdyz nemaji 2000m.

         • Sgt Pepper  

          když se jezdily ExBB tak ty měly snad 2km…

          dlouhej Beskyd Tour má tři km, ne?

         • vitan  

          tak zrovna Mlynice jsou kvapík – žádný těžký terén.

          Sudety i Trilogy – tam by se opravdu hodně lidem z KPŽ rozlilo mlíko před prvním sjezdem:)

      • celevra  

       Životospráva k pláči, v červnu zlomená ruka a měsíc stopka, najeto 8000 a na KPŽ v Chrudimi 24 celkově než sem prorazil gumu cca 6km do cíle.. Takže co je víc.. :D

     • Rychlej turista  

      Právě, ženy to mají těžší. Protože jsou slabší, tak stejné kopce jsou pro ně prudší, vzdálenosti delší… Na druhou stranu zase vydrží více než chlapi :-)

     • Barak  

      Problém není v ničem. Jen, že pod 600 hodinami ročně si nepředstavuji průměrného hobíka, ale někoho, kdo tomu obětuje veškerý volný čas a podřídí tomu i další věci, jak ostatně sám píšeš na jiném místě. Výkonnost bude mít takový člověk také někde úplně jinde než průměrný hobík.

      • ˘Ö˘ Krab  

       Výkonnost bude mít takovou, jakou bude mít strukturu tréninku a životosprávu. Když se bude jen vozit podle nálady, tak ustrne někde mezi namakaným rekreantem a flákajícím se hobíkem.

       Při dispozici+talen­tu+životosprá­vě+struktuře_tré­ninku+štěstí může být výkonem odhadem na střední/vyšší hobby závodní úrovni.

       • Barak  

        Koukám, že máš další kategorii Rekreant, zajímavý. Co si pod tím představit? Třeba někoho, kdo na kolo sedne párkrát do roka během dovolené, aby se zajel k vodě vykoupat? A namakaný rekreant vs flákající se hobík? No, vlastně moc nevim, co jsi tím chtěl říct. Jestli to, že je rozdíl, jakým způsobem těch 15K najedeš, tak to můžeš napsat trochu jednodušeji a předpokládám, že to je obecně známá věc, kterou není potřeba snad ani zmiňovat.

   • blaza84  

    minus 1

   • arny71  

    To je dobré. Párkrát jsi ji potkal na tréninku, a protože zrovna nevalila na krev, tak máš jasno, že to flákala. Ty musíš mít jednoduchej život. Taky jsi to jako ona doflákal k titulu mistra světa a Evropy?

   • Mikikuba  

    Přesně s tebou souhlasím. Cyklistika je prostě dřina a myslím že by koukala jak trénují někteří hobíci a chodi k tomu do práce…

  • mr.ricardo  

   Pekna baba, kdyz takhle trochu pribrala, sekne ji to ;)

  • Ricci  

   Velmi zaujimava a otvorena spoved, klobuk dolu

  • McBlacky  

   šílený, že se na solidní výkonnost dostala jen když trénovala za hranu. 100+ hodin v 4týdením cyklu je šílený. Trochu mezi řádky čtu, že neměla správnou podporu ve výživě a suplementaci. To je dneska stejně zásadní jako dobře napsaný wattový trénink.

   Každopádně pro hezký holky je škoda ničit se na kole.

  • jannk  

   k te diskuzi o tom, kolik najede nebo nenajede hobik – tady mate jednu hobby jezdkyni, ktera zjevne nejezdi zadne velke rychlosti: https://www.strava.com/…etes/3922065

   Najet ciste objem je proste jen o tom, jak te to moc bavi, pokud jo, tak se cesta vzdycky najde – i kdyz to treba znamena jezdit v noci

   • jannk  

    A ted v jeji diskuzi ctu, ze normalne pracuje na plny uvazek a „kvuli absenci chrupavky v koleni behat nemuzu, takze kolo je pro me jasna volba. Mam ho v podstate misto invalidniho vozejku :-) “

   • jecnak  

    V tomhle pripade bych rekl, ze je to spis diagnoza. Nic ve zlem. Proste to tak zpetne pohledem na sve nektere roky na kole vidim.

   • maajkee  

    Najet oobjem není o tom jak moc tě to baví. Ale člověk má třeba rodinu a děti na který nechce srát ;)

   • šimlos  

    Důchodce sedmdesátník z Toskánska je na tom o něco lépe :-) https://www.strava.com/…tes/14470103#…

    • Delkim  

     Ke dnešku 1107 hodin? Fakt 70 let? Jak to uregeneruje? Hustý…

     • Sgt Pepper  

      jestli začal pozdě, tak ten organizmus nebude tak opotřebovanej a může to jít

     • arny71  

      Asi ví, ke kterýmu mudr. chodit pro mňamky.

     • tomxxx  

      To je jasny…kdyz ses v duchodu a stara te uz sere, nemas moznost se pred ni „schovat“ nekde v praci, tak jedes na kolo. Nektery chodej do vycepu, tenhle na kolo.

    • karliner  

     Kolik toho má asi skútru nebo jak v Itálii říkají kolům s motorem?

  • Neťa  

   Tyjo, dobrý web. Teď jsem přečetl Elhotovou, taky dobré maso.

  • Doktor-Prase  

   Pro mě je to zajímavý jenom na první pohled – takových lidí je mraky, všechno něco stojí, někdo za to nemůže, ale protože dotyční nejsou exponovaní, tak nikoho nezajímají. A tím že je někdo sportovec je exponovaný o to víc, čím úspěšnější je.

   Škoda, že něco podobného neexistuje (a z definice ani existovat nemůže) pro duševně pracující – například asi by bylo zajímavý, jak se vyrovnávají špičkoví onkologové/psycho­logové/ekonomo­vé se zátěží ze svých zaměstnání – tam ta zodpovědnost je trošku o něčem jiným, než „chci bejt nejlepší na světě v nějakým sportu, kterej je vlastně úplná hovadina“.

   Moje choroba mi velmi změnila život, částečně rozbila první manželství, bojuju s ní cca 10 let a nikdy se jí nezbavím, sere mě, ale co? Plakat můžu na FB (kdyby se mi chtělo). Nevybral jsem si jí.

   • ˘Ö˘ Krab  

    Máš pravdu, na kole jezdí(me) dobrovolně.

   • USPS  

    +1

   • JFtryall  

    Tak i doktor si svoji praci vybere dobrovolne a kdyz ji nedela dobre, tak muze napachat vic skody, nez uzitku. Profese, kde je nutna obrovska zodpovednost by mela byt adekvatne ohodnocena a ten clovek to musi delat profesionalne, jinak to asi uz nejde. Vyhodu mas tu, ze se muzes nakopavat cim chces a to ti dost usnadni zivot, kdyz to mas pod kontrolou. A deje se to ve vsech profesich. U sportovcu to je samozrejme vyloucene, pokud to chces vydrzet a neshoret jak papir nebo nejit z kola ven kvuli dopingu.

    • jecnak  

     Myslim, ze to bylo myslene trochu jinak. Proste sport je na zebrricku realnych zivotnich hodnot hodne hluboko a clovek by si to mel cas od casu uvedomit.

     • JFtryall  

      Spis se obavam, ze pohyb v jakekoliv forme je na zebricku realnych hodnot az prilis nizko. :-(

      • ˘Ö˘ Krab  

       Je to o tom, kdo, kdy a jak se podílí na nastavení životních hodnot. Pro značné množství lidí to není vlastní kritický rozum a cit, ale média, tedy různí pisálkové, koučky, blogerky, lajfstajlistky, k tomu vliv průměrného „obecného“ okolí bez rozlišení důvodu, původu a kvality (vč. B-F) … kdo je sám sebou a má rozum a nezakrnělou osobnost, je schopen pohybu přiřadit příslušnou hodnotu odpovídající potřebám duše a těla (a nikoliv společenského postavení a momentální módy).

      • Sgt Pepper  

       reálně vzato je pohyb na žebříčku hodnot hodně nízko…vlastně smysl života je předat DNA dál…a pokud to nedáváš, tak cokoliv děláš je jen kokotina

    • ˘Ö˘ Krab  

     Na druhou stranu, z kola můžeš vždycky slézt, klidně uprostřed závodu. Po konci závodu se zhodnotí dojmy a výsledky a jede se dál, konání zpravidla nemá žádný fatální a život omezující či ohrožující dosah do budoucna, chybami ohrožuje cyklista v první řadě většinou sebe.

     Odejít od otevřeného hrudníku vprostřed operace není bez následků. Život člověka je zpravidla (v lepším případě) delší, než nějaký závod.

     • JFtryall  

      To je pravda. Myslim, ze hlavni problem je v tom tlaku okoli nebo sebe samotneho na vysledky atd. Kdyz si nekdo klade moc vysoky cile, tak to pak nemusi koncit dobre. A pretrenovani je asi jeste nejlepsi moznost.

   • Doktor-Prase  

    Jenom aby bylo jasno, pro mě jsou profesionální sportovci (a je jedno jestli mistr světa v hokeji, nebo v šipkách) na stejný úrovni jako jako zpěváci a herci (platí i pro ženský) – prostě komedianti pro pobavení, chodící billboardy.

    Proto mě můžou na nože brát když slyším o fondech pro vysloužilé sportovce/repre­sentanty atp. Bych blib. K čemu jsou takoví lidé v porovnání s doktorem? v čem je jejich společenská úloha o tolik významnější, že se dožadují lepšího zacházení?

    • ˘Ö˘ Krab  

     Znáš heslo „chléb a hry“? Dnes je společnost nastavena tak, že obojí je za peníze. K tomu socialistický sociální systém a je zaděláno. Nedožadují se lepšího zacházení, jen, pro pobavení své i ostatních, prožili tu nejproduktivnější část života zkrátka jinak, přesto částečně ve společenském zájmu – podobně, jako třeba vojáci. Navíc ti, kteří tak činili za předešlého režimu, neměli často moc šancí se těmi reklamními poutači stát a vydělat něco do budoucna. K tomu státní dopingové experimenty, všelijaká výživa, opotřebení těla …

     Nebavím se o (typicky) hráčích kolektivních sportů porevolučné éry s mnohamilionovými příjmy, Ferrari, milenkami atp., kteří situaci neukočírovali a octli se na mizině. Ale všechno je obchod, takže i o tyto zkrachovalce se jejich následovníci snaží postarat, aby si tak sami zajistili polštářek do budoucna.

    • AussigBiker  

     Tak mas pravdu, ale tak je to postaveny. Kde jsou lidi – divaci, tam je reklama, tam jsou penize, tam jsou platy a potencialne reklamni prijem pro jednotlivce. Ale takovejch, ktery navic vydelaj reklamou je par.

     Dobrej doktor, ucitel… taky u me ma vetsi vahu, nez Messi. Jenze tam neni ten masovej divackej zajem, takze Messi ma klidne plat jako rozpocet nemocnice :). Tak to je. Ale, ze bych z toho blil, to zase ne.

     Navic sport je i trochu politika a muze rozdelovat, spojovat lidi. Kdyz se to dobre vyuzije pro dobrou vec, jenom dobre, viz. UEFA proti rasismu, ale takovejch veci zas tolik neni.

     • ˘Ö˘ Krab  

      Moc a moc záleží na sportovním odvětví. Podle toho se zužuje placená (jedno, jestli si říkají profi nebo amatéři) špička. Něco jiného jsou tenis, hokej, golf, fotbal, něco jiného je třeba atletika. Kolik si Dr. Prase myslí, že se u nás uživí lidí atletikou, veslováním a nejspíš i cyklistikou? Přitom jsou to nepopiratelně sporty, které dělají spolehlivě ČR reklamu na mezinárodním poli přesahující nějaké naše kolísající kopačky. Jenže zatímco fotbal může „hrát“ kdokoliv, kdo se udrží u televize/stolu/na hřišti, tak běžet na obstojné úrovni blbou silniční desítku, to chce trénink a trénink a strašnou dřinu.

      A to přitom všichni z těchto málo lukrativních odvětví dělají i na reprezentační úrovni až do juniorů/U23 v podstatě všechno za své/rodičů, o rozpočtech atletických klubů vs. fotbalu (a zázemí) si budeme povídat. Navíc v individuálních sportech se za nic a nikoho neschovají. Podle toho jsou to pak celkem normální lidé, kteří to mají v hlavě hodně srovnané (i bez opakovaných návštěv disciplinárních komisí a prvních stránek v bulváru).

      • Doktor-Prase  

       Ale on ty lidi nikdo nenutí se snažit uživit sportem… Tak proč tolik nářků? Existuje snad podobně zaměřená stránka na téma „jak jsou ty vektorový pole/diferenciální rovnice těžký, kolik jsem toho musel zpočítat/kolik času stráví chirurg na nohou na sále (a na to musí mít natrénováno nejen um, ale i fyzicky!)/kolik ještě písemek musím vymyslet a opravit“.

       Úloha profesionálních sportovců ve společnosti je jaká? Že se zvýší konzumace piva v hospodách, když hraje „spartička“.. a dál? možná se zvýší prodejnost „novejch Merkurií“ protože to ty čutálisti maj na haxnách. Role prevence pro mládež a děti – sportem ke zdraví – se IMHO naprosto vytratila… a většinu věcí organizují nadšenci (neprofesionálové), čest výjimkám.

       A reklama ČR v zahraniční? K čemu to je dobrý? Jakože si rodinka někde v Japonsku řekne „jedeme se podívat, kde se narodil Poborský?“.

       • AussigBiker  

        Nikdo nenarika, spis si myslim, ze pokud jsou uspesni, dost si to vazej. O tom co tomu obetovali, drine a tak, to nikdo krome nich a okoli nevi. O tom presne je bezfrazi.cz.

        Jestli nevis, jaka je uloha sportovcu ve spolecnosti, tak je asi dalsi debata zbytecna.

        A jestli nevis, jak funguje reklama, tak tuplem :)

        Prej a bude ti prano.

        • Doktor-Prase  

         Já nikomu nic nezávidím, spíš mě vadí, jak jsou tyhle estrády (chléb a hry) všude – někdo tomu říká NHL, někdo fotbalová liga, někdo Ordinace v růžovce.

         Samozřejmě že vím nebo alespoň tuším, jaká by měla být role sportovců… ale nevím, jestli se právě neposunula jinam (proto ty chodící billboardy). A vím jak reklama funguje, ale právě proto se mi to státem organizované „chléb a hry“ tak zajídá, právě s ohledem na to že sport=relax/pre­vence se vytratilo (viz debaty o tlacích v dětských sportovních kroužcích na výsledky). Znovu říkám, čest výjimkám.

         Chápej – stokrát radši svoje vlastní dítě nechám lítat ve „skautu“ než zapíšu na sport typu „fotbal/basket“. To ať má radši klid v badmintonu.

         • ˘Ö˘ Krab  

          Historicky je „sport=relax/pre­vence“ nesmysl, to je vymoženost moderní civilizace posledních cca 100 let. Sport, to byla odjakživa o něco méně násilná náhrada války.

         • AussigBiker  

          Když to napíšeš takhle, tak to souhlas, vo to nic.

       • Japhy  

        Nemůžu říct, že bych se s uvedeným textem částečně neztotožňoval.

        Pro mne je zlatý hřeb vytěžení sportu slogan místního karate klubu „Uvaž pásek, neber drogy.“ a na něj navázané dotační tituly. Že bych tam viděl nějakou korelaci nebo kauzalitu? Prevence jak fík teda.Co mohu pozorovat ve svém okolí, rekreační i vrcholoví sportovci rozhodně s rekreačním užíváním (lehkých) drog nemají problém . :-)

        • jecnak  

         To uz se pak ale taky dostavame k spolecenske prijatelnosti drog – alkohol, cigarety.

        • ˘Ö˘ Krab  

         Ve svém okolí takovéto „rekreační“ sportovce neznám. Buď jsou „rekreační“ nebo sportovci.

         Nepleteš si vrcholové a výkonnostní?

         Nedovedu si představit, že by výkonnostní vytrvalostní atlet mezi tréninky „zapařil“ a pak riskoval na dopingové kontrole, protože ty se už dělají hojně i na MČR v kategorii dorost.

         • jonti  

          V juniorech cca 20 let zpatky, i kluci z repre MTB XC nemeli problem dat si huleni ani pervitin, ani jine dalsi dobroty. O chlastani nemluve.

          • ˘Ö˘ Krab  

           A dneska? Hulí takhle třeba Kulhavý, Cink, Hynek a ostatní? Risknou konflikt s WADA?

          • AussigBiker  

           :-) Dotáhnul to někdo z nich pak v chlapech někam? Skončil někdo z nich jako smažka?

           • jonti  

            Ne, problem predevsim s motivaci. Smazka taky nikdo.

            • ˘Ö˘ Krab  

             Otázka, jestli právě ten problém s „motivací“ nemá souvislost s jejich chováním před dvaceti lety. Má. A je už celkem jedno, co bylo dřív, jestli ztráta motivace nebo alkohol/tráva/per­vitin. Tohle zkrátka dohromady s vrcholovým (ani výkonnostním) individuálním sportem moc nejde. Měli se dát na fotbal.

      • AussigBiker  

       Souhlas, to ze se treba lukestrelec tezko uzivi sportem, to jsem zapomnel napsat. Mas pravdu. Je to jako vsude – dobre se maji ti uspesni. Bohuzel vsichni pak videj jenom to pozlatko a spousta lidi zavidi. Ale tu drinu a cas, to by nikdo z nich nechtel odmala obetovat s tim, ze to ani nemusi vyjit.

       Na bezfrazi je dobrej clanek od Kindla. Jak je i ve triceti vlastne porad jenom sedmej bek na hrane sestavy, ze seknul i se skolou a nema ani stredni, ze nemel a nema ani zadni vratka a porad bojuje o sestavu…

      • KoudakT  

       Hele, ne že bych chtěl rýpat… ale jakou reklamu dělají ČR její sportovci, že se na ně musíme často skládat z daní? Zatím jsem fakt nepřišel na to, jak je ČR, jako takové, prospěšná zlatá medaile…

       • AussigBiker  

        Tak ja nemyslel, ze zlata medaile dela CR reklamu (i kdyz dela, ale jeji prinos asi tezko nekdo spocita), ale myslel jsem to tak, ze podivovat se nad tim, ze fotbalisti jsou kralovsky placeny oproti ostatnim profesim je zbytecny. Je to proto, ze je tam masovej zajem divaku, z toho plynou penize od sponzoru do systemu, proto jsou tam i velky platy. Stejne jako v Americkym fotbale, baseballu… narozdil treba od lukostrelby, curlingu, veslovani.

        Ostatne dost me zaujal clanek Kopky taky na bezfrazi ne, protoze je ty cyklous, ale protoze je to pekne lidsky napsany a tam jasne pise, ze diky tomu, ze neco vyhral, tak se muze prodat a musi se prodavat. Ze nikoho nezajimaj ty prozitky a pod, ale sponozory zajimaj vysledky (prozitky my vydelaly tim, ze napsal knizku).

       • jecnak  

        Ale kupodivu ano. CR je prospesna zalata medaile, kdyz o ni dost lidi vi. Proste psychologicka zalezitost.

        • KoudakT  

         No nevím. Za sebe můžu říct, že se mi vstává ráno blbě pořád stejně, ať je zlato, stříbro nebo bronz nebo (nedej bože) nic. Ale jestli to na někoho tyhle účinky má, měl by si začít do toho eráru sypat víc daní.

         • Delkim  

          Já vždycky po zlaté běžím do pekárny a furt ten chleba stojí stejně, resp. pořád je dražší :)

          • KoudakT  

           Akorát bývá poblité náměstí a přilehlé ulice. To se na nějakou dobu změní :-)

     • JFtryall  

      Cetl si nekdy o tom, kolik spickovi sportovci odvadi na danich nebo sami podporuji charity, nemocnice atd.? Vis kolik doktoru z toho zije? :-D Hodne. Takze ucitel ma sice treba „dulezitejsi“ praci, ale o tom spolecenskym prinosu bych byl hodne opatrnej. :-)

      • Rychlej turista  

       A o tom to dneska všechno je – společenským přínosem jsou pouze peníze. A ty jsou pomíjivé, jako ta dnešní společnost – skape na to.

      • AussigBiker  

       Ale no jasne, treba Ronaldo, jak je ted souzenej za danovy cachry :D. Delam si srandu, jasne, ze nic neni cernobily, me to psat nemusis, to spis Doktoru-Praseti :)

      • Barak  

       Jako třeba kopacky odvadejici jako zivnostnici?:)

       • JFtryall  

        Myslim, ze chapes jak jsem to myslel. Kazdy se snazi na danich odvest co nejmene, ale i tak to je neporovnatelne. Je plno praci, ktere jsou absolutne nedocene a dulezite, ale psat, ze sportovci a umelci jsou komedianti pro pobaveni je fakt kratkozrake( sorry reaguju obecne na tu diskuzi). Staci dohledat kolik odvedla treba Abba. :-)

        • Barak  

         Nechci se pouštět do debat, nakolik je profi sport prospěšný nebo ne. Ale když zůstaneme jen u těch daní sportovců tady v ČR, tak kolik je tady asi tak sportovců, kteří vydělávají velké peníze a kolik z nich odvádí daně v ČR? Ani zdaleka to nemá šanci pokrýt různé dotace, které do sportovních klubů plynou, natož pokrýt platy nějakých doktorů. To nemluvím o tom, kolik peněz se v tom systému úplně ztratí viz Peltova kauza např.

         • ˘Ö˘ Krab  

          To, co teď prošetřují ohledně Ivánka II., je jen slabý odvar toho, jak to ve financování projektů z fotbalových dotací vypadalo třeba před 15 lety, za éry Ivánka I. a Chvaldy.

          Na druhou stranu, když si vzpomenu na vesnická hřiště drnoviště LP 1980 a porovnám se současným stavem, tak jistý značný posun je vidět, peníze se neztrácejí všechny.

          • Barak  

           Tehdy těch peněz ale obecně bylo podle mého méně, v podstatě nebyly žádné příspěvky z EU. Takže ty částky v absolutní hodnotě, které se někde ztratí budou asi vyšší než dříve.

           A máš pravdu, že někde ty peníze jsou opravdu vidět. Kdyby ne, celé by to bylo ještě o dost smutnější. Ale potom zas v novinách čteš, jak některé kluby nemají pomalu ani na dresy tak si vyber.

         • JFtryall  

          Bohuzel fotbal to je uplne jiny svet. :-) Vsichni profi sportovci v cr jsou vlastne zivnostnici a prave se to resi, protoze to vlastne nedava smysl. Ten pomer je klasicky jako zamestnavatel- zamestnanec. Jenze klub je nezamestna protoze by naklady sly strasne nahoru a vsechny zakonne peripetie a byrokracie. Navic dotace by mely byt hlavne na rozvoj mladeze nebo oprav malych arealu, ktere muzou slouzit vsem. Je potreba zamakat na pausalech a dat nejakou fixni dan, aby si to clovek mohl dobre spocitat a bylo to prehlednejsi. Navic tam je problem, ze vsichni jsou platci a tech penez tam je uz celkem dost. Navic fakt nevim, co a jak fakturuji. Reklamni cinnost, zapas? V kolach to mame klasicky zapoctove- material za reklamu.

          • AussigBiker  

           Myslim, ze v pripade dani dal (Ustavni?) soud za pravdu Lafatovi a tim padem uznal, ze sportovci muzou dal danit jako ted. Tudiz tohle uz je vyreseny.

           Obecne sportovni funancovani je jedna velka zumpa, sediva zona vsech velkejch, malejch klubu. Kamaradka se snazila napsat o tom diplomku, vsude jako ze jo, jako ze neni problem ale pak ji nikdo nechtel nic rict :)

        • ˘Ö˘ Krab  

         V letech největší slávy byla Abba ekonomicky větší, než celý koncern Saab.

      • McBlacky  

       myslíš ti sportovci co bydlí v Monaku třeba ;) ?

      • KoudakT  

       Ona to až taková hitparáda být nemusí… Vrcholově sportuje pár let, daní někde v Monaku… myslím, že průměrný slušný doktor odvede za celý život daně podobné (navíc je jich víc) a nikdo před ním v předklonu nechodí.

       • Delkim  

        Tuhle s tím zánětem prostaty jsem se u doktora teda předkláněl furt :)))

  • Mig_all  

   Solidní, mohla by klidně napsat celou knížku.

   • Japhy  

    Nepodceňoval bych úlohu redaktora. :-)

    Podobně čtivé jsou i další zpovědi a tímto děkuji zakladateli vlákna za tip.

   • tom xtr  

    Mě teda víc dostal příběh Veroniky Zvařičové – to klobouk dolů, jak se kousla. Ta ženská utáhne pluh :)

    • doubleingram  

     Ja cetl Koniga a pry, ze nsnasi stadovost. A pak rekl, ze nejvetsi hrozba je Rusko a fake news na netu :)

     Tim u me skoncil.

     • jannk  

      Proc – to nesmi mit svuj (odlisny) nazor?

      • MiKED  

       protože přeci názor mohou mít jen diskutéři na b-f… tos mohl za ty roky, co tu jsi, zjistit… :D

      • ememem1  

       isteze moze, nicmenej sa u neho snubi pomerne znacna mentalna jednoduchost s takmer absolutnou domyslavostou takze v konecnom dosledku vyznieva ako totalny blb. to by na vrcholoveho sportovca az tak nevadilo a nevyse neni sam, akurat ze vacsina az nich je dostatocne lucidna na to, aby bola ticho, pripadne sa vyzivali na instagrame komentovanim noveho tetovania, randili s modelkami a pod. pan konig ma ovsem potrebu oslovovat svet, poucat ludi co je dobre a co zle lebo on to predsa kua vsetko dobre vie. coz vyznieva pri jeho mentalnej zaostalosti pomerne komicky. brouk pytlik sa tomu u vas tusimze hovori.

       • ˘Ö˘ Krab  

        Chrobák vrecúško :-D

       • jannk  

        Tohle je prispevek plny urazek a nepodlozenych narazek na jeho „mentalni jednoduchost“ a toho, ze je „totalni blb“ a ze ma radeji randit s modelkami. V zadnem jeho rozhovoru jsem nenasel zadne zasadni tvrzeni o kterem bych nemusel aspon chvili premyslet (pozor- necist, ze s nim ve vsem souhlasim) a uz jenom proto bych si netroufl ho nazyvat totalnim komickym blbem. Akorat nevim, jestli tvuj prispevek na me pusobi stejne verohodne a podlozene jako Konigovy nazory :)

        • KoudakT  

         To máš pravdu, jenže pro hodně lidí jsou Königovy úvahy jenom knížecí rady. Když se na svět bude dívat člověk jeho očima, bude mu připadat stejný. Přece jenom, starost o finance nebo o nákupy a podobně, je mu asi dost cizí. Navíc, není vázaný na žádný stát, jenom na sponzory, kterých bude – dokud bude vyhrávat – dost. Kdyby se měl postavit do pozice někoho, kdo je na polovině průměrného příjmu, jeho možnosti stěhování jsou kvůli dvěma dětem a hypotéce minimální a klem něho se děje, co se děje, jsem si jistý, že by mluvil jinak.

         Osobně bych mu vyčítal spíš příliš jednostranný pohled na svět a na lidi, kteří ho vynesli svým fanděním a podporou tam, kde je. Trousením mouder, jaká má ve zvyku, si je staví proti sobě. Těžko se pak může divit, že mu to dají v době sociálních sítí sežrat.

         Není to blbost, jenom pohled z trochu jiné perspektivy.

         • raw 4  

          Co to je? O Königovi si každý může myslet co chce, ale diky tomu ze uspel, nemusi (ale třeba jo, co ty o tom vis) se starat o peníze a hypotéku.. takže každý kdo v něčem uspěje a je úspěšný dává knížecí rady a je pražská kavarna..a jen tlachá protože neví, co to je vyjít z průměrného platu..

          • nomecz  

           No ja bych se spis pozastavil nad tim jak zna pomery ve svete, ze uz byl ve 24 letech tam a tam …

           Co realne z kazde zeme videl ? Letiste , hotely a silnice kde trenoval … realna vypovidajici hodnota ? Asi nic moc

           Troufam si rict ze casem bude mit co rict, ale jeste musi par let uzrat a pobrat trosku pokory a nadhledu.

           • raw 4  

            Jo jo je takovej premoudrelej Klus cyklistiky…jen mu neberu moznost se vyjadrit a nesouhlasim s tim, ze by sportovec mel jen sportovat a jinak drzet usta…

            • gerrard  

             Puvodne jsem se do toho plest nechtel, ale neda me to. Za me je Leo tam kde je jenom tim, jak ma srovnanou hlavu a tim padem dokaze vyuzit svuj potencial na GC na maximum. Pokazde si ho rad poslechnu, pokazde si rad prectu co pise. Ne vsechno je me sympaticke, jsou veci s kteryma nesouhlasim, ale respektuju jeho nazor a i obdivuju jeho odvahu takove nazory prezentovat. Moc mu preju, at se zase vyhrabe ze zdravotnich problemu a dokaze zase dat TOP10 na GC, je to muj oblibeny cyklista a je pro me nejenom dobry sportovec, ale i clovek. Takze me vubec nevadi, ze ho ma kluk jako vzor a jeho karticku ma na cestnem miste na nastence.

             • doubleingram  

              Odvahu prezentovat co? Slunickarsky kecy opomijejici prave problemy v Evrope? No nevim.

              • krabica  

               :-D Pravé problémy v Evropě jsou jaké? Podle mně rozežranost a lenost lidí, kdyby nebyla volná místa a štědrý soc. systém pro nefachčenka, tak se tu nikdo moc nehrne.

               • Sgt Pepper  

                imho se málo střílí…

               • doubleingram  

                Vedou nas idioti, ktere voli podobni idioti. Nulova ochrana hranic, resp. cileny dovoz skodny ze zemi 3. sveta a dehonestovani lidi, co nejdou se zhoubnou ofiko multikulti vizi sveta. Pata kolona tohle podporujicich neziskovek apod. uskupeni povetsinou placenych z nasich dani.

                • gerrard  

                 Vy chytri co Vas ovlivnuji idioti to mate tezke. To s tebou soucitim. :)

                 • doubleingram  

                  Zatim si tu z toho snazite delat jenom kozy ale jeste jste nebyblili nic kloudnyho. Asi jste s tim, co se deje spokojeny, vase vec.

                • ˘Ö˘ Krab  

                 To bude tím, že hulení u nás nemá vybudovanou tradici.

                • Radek Broz  

                 Tak ještě, že nás před těmi miliony uprchlíků valících se k nám, do České republiky, zachrání zadrátováním hranic Pitomiovi voliči a podobní inteligenti:)

                 • MnemonicJ  

                  :-D co na to říct… spása je na dohled

                  EDIT: a jako na potvoru, zase z východu

                 • Drobeczech  

                  Zase kdy naposledy v ČR byl teroristický útok…

                  • Radek Broz  

                   Za Husitů? Od té doby to tu opravdu dobře brání pan Okamura.

                  • doubleingram  

                   Klasicke kratkozrake uvazovani. Pokud se u nas dostatecne zvetsi muslimske komunity (coz se deje), tak je terorismus zarucen, stejne jako ve vsech zapadnich zemich, kde jsou.

                   • Stingray  

                    Hele a kde se to v ČR děje prosím? Možná jich pár jede v sezóně do lázní a na Národní ti udělaj kebab, ale zatím jsem nikde chumel arabů fakt neviděl..

                    • Sgt Pepper  

                     což je důsledkem dlouhodobě odmítavého a negativního postoje k nim…a proto tu taky nejsou teroristické útoky

                     • nomecz  

                      no ono je to reálně spíš tím, že nejsme pro tuhle skupinu dostatečně zajímavá země …

                      k nám se serou tak maximálně východňáři a to ještě dost často jako na zastávku v cestě do vytouženého MerkelLandu

                     • doubleingram  

                      Presne tak. Plus tu nedostanou to co na zapade od statu.

                     • Peslezedirou  

                      Oni se sem bojí, vycítí ty nenávistný pohledy v metru/šalině :-)

                     • ˘Ö˘ Krab  

                      Oni se tady léta oficiálně cvičili, jsou tady jako doma. Nechávají si nás jako zálohu a poslední štaci.

                    • doubleingram  

                     Byls nekdy v Praze na Cernaku v posledni dobe, v okoli ty jejich mesity? Vsiml sis exponencialniho narustu kebabu v Praze?

                     Cim dal vic jich vidim i po ulicich, v obchodech. Pred rokem jsem nevidel jedinnyho.

                     • Stingray  

                      Tak logicky vzato kolem mešity bude muslimů trochu víc než kolem kostela. A to že je víc kebabů neznamená, že je víc muslimů, jen to Čechům asi víc chutná.

                      • Sgt Pepper  

                       to je otázka…co bylo dřív, vejce, nebo slepice…

                       • Stingray  

                        Víc než Arab v Praze mi vaděj Rusáci, ale s tím u tebe asi nepochodím. To je o dost větší svoloč..

                        • Sgt Pepper  

                         kolik udělali poslední dobou teroristických útoků a s jakým počtem obětí? řekněme tak za posledních 10 let…

                        • doubleingram  

                         To asi jo, ale nevidim je najizdet co tyden do lidi autama nebo je bodat nozem apod. kratochvile slimaku v okolnich zemich.

                         • krabica  

                          U nás mají daleko víc kriminality i mrtvých na svědomí Rusové, dokonce i přestřelky na veřejnosti, to ti nevadí, proti tomu se nehodláš bouřit?

                         • doubleingram  

                          Priklady? O nicem nevim. A to proc u nas slimaci zatim nic neudelali je vyse, je porad dokola, ale to vy videt nechcete, vy mate hruzu jen z Ruska, ostatni neni zadny problem.

                         • Sgt Pepper  

                          nějaká dohledatelná statistika?

                         • MiKED  

                          zkus si zjistit počty obětí teroristických útoků v Evropě za dejme tomu posledního půl století… a dozvíš se, že bezkonkurenčně nejvíc obětí si teror v Evropě vyžádal rukou úplně jiných věřících…

                         • doubleingram  

                          Irsko? 50 let vs poslednich par, pockej jeste tak 5 – 10 a uvidis, ze budou musla jasny vitezi. Irsko je minulost, musla soucasnost a buhuzel asi i dlouha a oskliva budoucnost.

                         • šimlos  

                          Hele, tohle vás učí v nějakém speciálním kurzu? To je jak přes kopírák..Vždycky po teroristickém útoku v Evropě , který mají na svědomí muslimové, se okamžitě objeví komentáře, že nejvíc teroristických útoků v Evrope provedli katolíci a protestanti a terorismus nesouvisí s muslimskou imigraci a počtem muslimů v Evropě…

                         • doubleingram  

                          Jj, nepochopitelne to haji a omilaji porad dokola radoby argumenty s katolikama, migraci lidi z V4 za sociku apod. perly. Pocet mrtvych v posledni dobe jim asi porad nestaci.

                         • karliner  

                          Ona je to ale nezpochybnitelná pravda. Jiná věc ale je, jak se zatočilo s IRA nebo ETA a jak se státy a represívní složky za soustavného pištění neziskovek chovají vůči neevropským teroristům.

                        • šimlos  

                         Časem ti bohužel dojde, že Rusové jsou oproti africkým a muslimským imigrantům obecně ,daleko menší zlo.

                         • doubleingram  

                          Asi tak.

                         • karliner  

                          V životě bych kamaráde neřekl, že z tebe vypadne tohle. Fakt ne. Myslíš, že střelit se do levýho kolene je daleko menší zlo než se střelit do pravého kolene???

                         • doubleingram  

                          Islam a dnesni odporna levice je pro me ted nejvetsi zlo.

                          Rusaci sou taky kokoti ale aspon sou zakladem krestani a slovani, ne agresivni, netolerantni islamsky system, snazici se nas znicit uz x stoleti. Ted nam je sem jeste vozi, pousti a protezuji nase vlastni vladnouci struktury.

                         • jannk  

                          jen technicka – arabi se nas snazili znicit naposledy v nejakem 16. stoleti, kdezto rusove ve 20. stoleti. ani jedno neni idealni, ale rozhodne bych si dobrovolne nezvolil ani jednu z tehle moznosti pod zaminkou se vyhnout te druhe.

                         • jIrI___  

                          Pleteš se, arabáči se Evropu snaží zničit právě teď, pomalu ale jistě. Je to začátek konce…

                         • doubleingram  

                          Muslimove, at uz odkudkoliv to maji ve svem systemu, islam je totiz hlavne agresivni system, zalozeny na valceni a jinych smeckach. A to uz od uplneho zacatku. Plus x dalsich veci, ktere jsou proti nasi „civilizaci“. Proto nikdy neskonci, dokud nebudou mit svou svetovladu. Muzete si rict ok, tak at uz to dodelaji a je klid, ale oni se zabiji i mezi sebou. Pokud si jeste nekdo dnes mysli, ze islam je nabozenstvi miru a mame ho vitat s otevrenou naruci, tak si bud lze, je za to placeny/vydira­ny/dosad si sam nebo trpi vyrazne snizenym IQ.

                         • jannk  

                          Predpokladam, ze vase znalosti islamu jsou zalozene na sledovani tv nova, webu „white pride“ a pochopitelne na vlastni, stredoevropske, zkusenosti. Muslimy dobre znate ze zprav, mozna jste i nejake videl nekde na dovolene. Tohle vsechno + ‚zdravy rozum‘ z vas dela dokonaleho arabistu.

                         • Lišák  

                          Jen bych se vás, jako jistě zkušenějšího arabisty, než jsem já, zeptal, kdy naposledy v muslimské zemi zkosil nemuslim náklaďákem několik muslimů? Případně kdy, opět nemuslim, opásaný trhavinou, v muslimské zemi provedl sebevražedný útok?

                          Případně by mě také zajímalo, dožadují-li se nemuslimové v muslimských zemích vepřového ve školních jídelnách? Pokud ano, s jakým výsledkem?

                          Nerýpu!

                          Opravdu mě to zajímá a nechci čerpat vědomosti z TV Nova a pochybných webů, proto předem děkuji za odpověď.

                         • scret  

                          *1

                         • Drobeczech  

                          Tak ta druhá strana má trošku vyspělejší technologii. Mimo jiné Drony, jejich úspěšnost v zabijení civilistů je větší než těch záporáků.

                         • Lišák  

                          Jenže ta „druhá strana“ to dělá jako stát, tudíž je to regulérní válka, bohužel většinou bez vyhlášení.

                          To, co dělá „první strana“ jsou partyzánské akce.

                          Ani jedno není dobré.

                         • doubleingram  

                          Pokud ti nestaci pocet mrtvych za posledni nekolik let, ktere maji na svedomi z 99,9 % musla, jako dukaz o „mirumirovnosti a toleranci islamu“, tak nepotrebujes ani ostatni argumenty.

                         • orm  

                          Jen tak pro zajimavost, koukal ses kolik desitek/stovek mrtvych maji nasvedomi krestansti fundamentaliste v Evrope od druhe svetove valky? Je tedy krestanstvi take opak „mirumilovnosti a tolerance“? Lide maji kratkou pamet a stare vytesnuji novym, kteremu prikladaji vetsi vahu.

                          Obecne neexistuje dobre nabozenstvi/i­deologie. Krestanstvi muze byt stejne svinstvo jako Islam, zalezi kolik prostoru dostane. Pokud se nejake nabozenstvi/i­deologie majoritni ve spolecnosti, zacne prosazovat sve zajmy na ukor ostatnich a veskera tolerance mizi. Plati to pro vsechny. Staci se podivat do stredoveku jak se chovala katolicka cirkev nebo se staci podivat na lehci formu do Polska, jak vypada kdyz se nabozenstvi taha do struktur statu.

                         • doubleingram  

                          Porad to budete obhajovat podobnymi argumenty. Vas za to plati, nebo mate nejaky slunickovy skoleni, jak hajit islam do krve?

                          Pac jinak to nechapu. Asi uz cekate na sarii, kamenovani, snatky s detmi pod 15 let, popravy za rouhani a mraky jinych obohacujicich kras vracejicich nas o x set let back.

                         • orm  

                          Ne, ja jen mezi radky pisu, ze jsi idiot.

                         • doubleingram  

                          Takze opet prichazu na radu urazeni lidi s opacnym nazorem, kdyz vam dojdou argumenty. Jak tolerantni a duchaplne.

                         • Drobeczech  

                          Dyť přeci děláš to samé, tak co se ti nelíbí.

                         • doubleingram  

                          Kde ze jsem vas oznacil za idioty?

                         • Drobeczech  
                          • nebo trpi vyrazne snizenym IQ.
                         • Sgt Pepper  

                          jestli se nepletu, to nebylo adresné označení, ale jedna z možností…

                          jestli sis jí pro sebe vybral, udělal jsi to zcela sám, bez cizí pomoci…

                         • Drobeczech  

                          Já si nic nevybíral jen poukazuji…

                         • doubleingram  

                          +1

                         • doubleingram  

                          To sis z toho aplikoval na sebe ty sam :)

                         • Drobeczech  

                          Jak jsem psal nic jsem na sebe neaplikoval jen jsem poukázal na to co tu píšeš. To že už nejsi tak bystrý abys to pochopil není můj problém.

                         • doubleingram  

                          Nejdriv reknes, ze te primo urazim jako nekdo vyse me, a najednou vlastne jenom poukazujes na neco podle tebe obecneho, tak jak to teda je, otocky o 180 stupnu behem chvilky :)

                          Anebo to co ktitizujes delas o chvili sam.

                         • Drobeczech  

                          Nikde jsem nepsal že mne urážíš, naučil jsi se vůbec číst?

                         • ememem1  

                          ked tak citam tie blbosti co si popisal v druhom odstavci tak by som si tvojim stavom tiez nebol moc isty.

                         • doubleingram  

                          Konkretne jaky blbosti a jaky stav mas na mysli? Kristalovou kouli jsem nechal doma.

                         • ememem1  

                          sorry ale druhy odstavec je znoska blbosti.

                         • doubleingram  

                          Neni nad konstruktivni debatu :)

                         • ˘Ö˘ Krab  

                          Obávám se, že je v Rusku sice pravoslaví jakýmsi polooficiálním náboženstvím (když se to zrovna státu hodí), ale státní aparát na základech sítě vikingských obchodních stanic, resp. zásady jeho chování a politiky, a to vnější i vnitřní, definovala spíš Zlatá horda (tatarská) a potomci velkého chána. Tou dobou u nás vládl Přemysl Otakar II. a jeho následovníci, pro ilustraci.

                          Takže základem monarchokomunis­tičtí křesťané, ale chováním ne nutně. Krom toho mají v mnohonárodnostním a mnohonáboženském státu s islámem své vlastní problémy a záměry.

                         • les  

                          Přesně tak. Je to pokřížený tatarem.

                         • RomanH  

                          Jenze kdyz uderi islamsky terorista, odnesou to desitky / stovky lidi (zatim…)

                          Kdyz se dnes Rus rozhodne s nekym sousedit, odnese to cela zem.

                         • jannk