• Forester

Párkrát se tady už zmínka o FR 945 objevila, tak sem dám pár informací.

Rozhodl jsem se upgradovat své Polar V800 a začal jsem hledat na trhu. Základní požadavky na přístroj:

dlouhá (maximálně možná) výdrž,

multisport, zaměření hlavně na kolo, běh, plavání, příležitostně i další,

mapa,

chytré notifikace,

nízká váha.

Jako velký příznivce a dlouhodobý uživatel Polaru (RS 800Cx a aktuálně V800) jsem pokukoval po Vantage V. Bohužel, ten některé požadavky aktuálně neplní a některé nesplní nikdy. Takže jsem začal uvažovat o tom, že změním tým a podívám se u Garminu. Jako F5+ a F5×+ jsou fajny, ale ta váha! Pak jsem objevil FR945 a bylo skoro rozhodnuto. Sešlo se to s poruchou V800 (tímto ještě jednou děkuji panu Šáchovi za opravu a hlavně přístup!) a mojimi narozeninami. Takže jsem objednal na Wiggle a skoro měsíc jsem vlastníkem FR 945.

Koupil jsem rovnou Tri bundle.

Když jsem hodinky vybalil, tak jsem myslel, že to je nějaký fejk. Jsou fakt neskutečně lehký. Obsah balení mě taky překvapil. Je tam všechno, co potřebuji, možná i něco navíc. Proces nastavení asi uživatelé Garminu znají, pro Polaristy je to něco úplně jiného. Zpočátku jsem se zalekl velkého množství nastavení a většinu toho se dělá z hodinek (možná nemusí?). U Polaru je to všechno přímočařejší, ale možnosti nastavení jsou výrazně menší (ve srovnání s V800, Vantage neznám).

Obdobné je to u aplikací. Porovnání Garmin Connect a Polar Flow je obdobné. Polar je přímočařejší, ale možnosti jsou omezenější. Co se týče monitoringu sportovní aktivity, tak je to srovnatelné, možná pro mě u Polaru maličko přehlednější (spíše síla zvyku).

Co se mi moc líbí je výdrž, ta je doopravdy vynikající. 6hod cyklotrénink odebere tak 20–25%. Vzhled je indviduální, ale za mě OK. Přesnost GPS zatím bez připomínek. Čitelnost displeje OK.

Co se mi nelíbí, tak nemožnost připojit Polar BLE senzory. Zatím jsem tedy zkoušel jen footpod a bez úspěchu. O víkendu zkusím rychlost/kadenci. Taky místy nelogické rozmístění menu v hodinkách. A různá nastavení, které jsou na různých místech ( A třeba přenastavení z mílí na km, to byl taky oříšek).Co mě vyloženě štve, je rozmístění, resp. funkce tlačítek. Hodinky nosím na levé ruce, takže mě přijde logické, že si obrazovky přepínám vnějšími tlačítky a ne vnitřními, kam se hůř dostávám. To mi u Polaru přijde, že se nad tím zamysleli.

Chtěl bych nějak pořešit ty mapy, ale k tomu jsem se zatím nedostal. Teď je tam nějaká základní mapa.

Postupně přidám nějaké další zkušenosti.

• Gwaihir  

Taky se mi líbí. Chtěl jsem to krom kola a běhání i na plavání. Jak to funguje? Já jsem úplnej amatér, v bazénu maximálně 1× týdně a to ještě nevyjde vždy. Mě prostě nebaví počítat bazény a často myslím na jiné věci a prostě se asi spletu. Umí to počítat bazény vnitřní i venkovní? Nastavuje se nějak délka bazénu, nebo to hodinky nějak spočítají samy? Dík.

• Forester  

Sorry, ale plavání jsme ještě nezkoušel. Co jsem koukal do manuálu, při plavání v bazénu zadáš délku bazénu. DLe senzorů se to snaží odhadnout styl a otočky, podle počtu bazénů a délky to dopočítá délku a další metriky.

Co se týče plavání na volné vodě, tak tam to nejspíš pojede s GPS, ale musíš mít styl, kdy s eruka občas vynoří z vody :-). Na Polaru V800, když jsem plaval kraul, tak pak byl GPS záznam, když prsa, tak nic :-). Asi logické, když nevidí satelity :-).

To počítání bazénů a rozpoznání stylů bylo hodně závislé na provedení :-). ne vždy to zaznamenalo každý bazén a ne vždy to poznalo správný styl … nejsem dobrý plavec :-).

• Gwaihir  

Tak až to zkusíš, dej vědět. Nespěchá to, plánuji to někdy na vánoce :)

• Forester  

tak jsem už konečně otestoval v bazénu :-).

Obrátky to měří v pohodě a to nedělám pod vodou :-), počet bazénů taky OK, nově to měří i tepovku ze zápěstí, tam si jen netroufám určit přesnost/spoleh­livost. swolf je, styl jsme ale nenašel.

Zkoušel jsem si po deseti bazénech udělat manual lap, ale to nefunguje a zastavilo mě to počítání. nějak jsme nad tím nebádal, ale ještě se podívám do manuálu, kde je problém.

• Volovec  

Styl dělá taky, mně ale sprintové 25m bazény často vyhodnotí místo VZ jako motýlek

• Forester  

kde to uvádí styl v GC?

• Shaby  

Buď v telefonu, když ho na listu mezičasů otočíš naležato, nebo na webu v záložce intervaly – tam to ukáže i graficky po jednotlivých bazénech.

• Charles2k  

Přesně. Když plavu 25m délky kraulem zhruba 20s a méně, tak skoro vždy mi to vyhodnotí jako motýlek.

Jakmile jsem ale pomalejší, řekněme tak od 22s výše, tak prakticky vždy vyhodnotí správně jako kraul.

• Gwaihir  

Super dík. Já to budu mít na vánoce :) Fénix 6, tak se těším…

• black.horse  

Jelikož jsem kdysi spokojeně používal Garmin Swim (mám ho dodnes, ale už neplavu), tak tam to fungovalo tak, že se nastavila délka bazénu a dle polohového senzoru to rozlišovalo styl, počet temp a počet bazénů, efektivitu, délku splývání apod s tím, že na obrátce vždy bylo třeba klepnout rukou o zeď, spolehlivost byla tak 95–99% což bylo o dost přesnější než moje manuální počítání, zvláště na 2km u 25m bazénu:-) Fénix 3 co mám nyní to mají podpobné, v interním bazénu si vybereš z přednastavených délek 20/50m nebo Custom a u venkovního jede vzdálenost dle GPS. Při pokusu srovnat Swim vs Fenix3 každé na jiné ruce to mělo 5–10% odchylku, což asi taky snesitelné, bohužel mě tehdy blbce nenapadlo to dát na stejnou ruku… FR945 bude na tom v principu stejně, max bude mít nějaký fičurky/metriky na víc.

Pozn. pro lepší GPS signál u venkovního plavání, protože s rukou pod vodou to není zrovna ideál si plavci dávají hodinky do čepice. Já venku neplavu, takže jsem nikdy neřešil.

• Aussig  

Jen doplním, plavat chodím celkem často.

Bazén:

Nastavit jde jak v yardech tak v metrech, velikost bazénu custom: min. 14m a max 150m (např. 8-dráha padesátka má 19m na šířku, skokanský často 17m, jen pro info).

Styl poznají hodinky v pohodě, musíš ale uplavat celej bazén jedním, jinak se to rozhodí. Záběry + Swolf také zvládnou obstojně.

Obrátky chce dělat jako obrátku a ne lážo-plážo.

• Plavání v bazénu za mě super, možná škoda že nejde nastavit auto-lap (ale to z logiky aktivity nemůže ani jít).

Venkovní plavání:

Chce to plavat aspoň 100m jedním směrem, GPS s vodou nikdy nemůže dobře fungovat.

Nerozeznává se styl, pouze počet záběrů a tempo

Jde auto-lap (to je super když se člověk chce např. otočit na 500m).

• Nevím co vytknout, prostě záznam, za mě OK. Chtít přesnou GPS je blbost.
          • Charles2k  

U mne (735XT) to venkovní plavání měří dost tragicky. Řekl bych, že naměří skoro vždy tak o 20% méně. V bazénu mívám SWOLF obvykle mezi 32–37 a venku mezi 40–48. Přitom se snažím plavat delší vzdálenost rovně a nedělat úplně ostré zatáčky. Ale vím o lidech, kterým to zkresluje podstatně méně, čím to, těžko říct – plavou pomaleji, mají delší ruce a možná při kraulovém záběru více nad vodou plus asi to moje plavání nebude nejrovnější.

• Gwaihir  

Děkuji. Já plavu jen 1km buď ve vnitřním bazénu 25m nebo venkovním 50m. Jenom mě to nebaví počítat. Plavu jen prsa, obratku dělám snad normální

• Gwaihir  

Ještě dotaz na tyto hodinky. Dost mi vadí plasty na ruce, dá se tam dát kovový řemínek?

• plzakj  

Urcite. Garmin dela i Quickfit kovove. Ale bude to vypadat hnusne s tim cernym telem. Pekne k tomu jde hneda kuze.

• Forester  

Určitě dá, ale bude to vypadat dost divně. To bych spíš doporučil řadu F5 nebo F5+.

• Gwaihir  

Dík, zaměřím se na F5+

• Charles2k  

Já čekám na nový 745XT. Spekulovalo se, že bude na podzim, ale čertví jestli vůbec, jelikož kdyby do něj přidali nějaké vylepšení proti 735XT, tak by to kanibalizovalo prodeje 935/945. I když je tu zmíněno, že je 945 lehký, tak pro mne je maximum váha toho 735XT, který je ještě lehčí. Spím s tím a měřím tep i v noci a je to tak maximální velikost co snesu při spánku na ruce.

• Phantasma  

To jsou asi veci zvyku, ale nechápu tu potřebu přepínat obrazovky vnějšími tlačítky. Přece tím palcem to musí být nejpohodlnější pro každého. Jak bys je jako chtěl přepínat na vnější straně … k ovládání jsou zapotřebí především 2 tlačítka nalevo pro palec a horní tlačítko napravo pro ukazováček :-)

• Forester  

Nevím, možná jsme to špatně vysvětlil :-).

Hodinky nosím na levé ruce. Pro mě je určitě výhodnější přepínat tlačítka na pravé straně (z pohledu umístění na ruce na vnější straně hodinek) než zalamovat palec. Nezpochybňuji, že je to zvykem z V800, ale i ergonomicky mě to přijde výhodnější.

Na druhou stranu chápu, že to každý máme jinak. Takže každý dle svého :-).

• Barak  

Také jsem je měl v hledáčku. Nakonec jsem skončil u FR 935, protože se mi nezdál adekvátní cenový rozdíl vzhledem k novým funkcím.

• Forester  

Jj, máš pravdu :-), cena je mimo, ale je to novinka. Kdyby se nesešlo víc vhodných okolností :-), volil bych stejně jak ty.

• Forester  

Tak po cca dvou měsících provozu další zkušenosti.

Výdrž je opravdu velká. Nejdelší aktivita 18 hodin a pořád zbývalo cca 30%. Aktivita kolo, byly na ruce, zapnuta GPS, měření tepu ze zápěstí vypnuto, žádné externí senzory.

Bohužel není možné nabíjení, když jsou hodinky umístěny v držáku na kolo nebo řemínku (quick release). Nabíjecí konektor je částečně překryt tím držákem. S ohledem na výdrž to asi nebude zatím třeba, ale kdyby se nestihlo nabít …

Nabíjecí kabel nestojí za nic. Vycházím tedy z recenze na FR 935, kde se píše o tom, že je to kabelem. Po cca 2 měsících používání kabel v hodinkách nedrží moc pevně a občas se nabíjení/přenos dat přeruší. Tím pádem i nabíjení během aktivity vidím jako hodně problematické. Zkusím koupit nový, třeba jen špatný kus – teď koukám na tu cenu (790Kč), to je snad výsměch?!

Zatím se mi nedaří připojit BLE čidla od Polaru. Zatím jsem zkoušel FootPod a rychlost s kadencí. Pokud by s tím měl někdo zkušenost, určitě přivítám.

Koupě zatím nelituji, ale zejména ten nabíjecí konektor, to je dost úlet.

• rasto  

Tip: na nabíjecí kabel se zkus podívat na aliexpresu. Ani nevím, zda tam vůbec je k mání…

• Forester  

Doplnění. Podařilo se připojit senzor rychlosti od Polaru.

Měl jsme problém s hrudním pásem, který nešel napárovat. Omylem jsem si ho smazal z připojených senzorů v hodinkách a opětovné připojení se nezdařilo. Tak jsem hodinky zresetoval (původní nastavení), prošel si znova celým nastavením a pak to začalo fungovat. bez problémů to našlo jak hrudní pás (originál Tri Garmin), tak senzor rychlosti Polar.

Tak ještě vyřešit ten nabíjecí kabel a maximální spokojenost :-)!.

• Forester  

Tak jsme se dostal k mapám.

Stáhl jsem si mapový podklad z V0174 a dal do složky CustomMaps. To ale asi není ten správný postup, bo tu mapu v hodinkách nevidím. Musím k tomu použít nějakou tu Garmin aplikaci (BaseCamp nebo MapInstall) či jak tam dostanu uživatelskou mapu?

• Forester  

Tak nakonec vyřešeno pouhým přesunem mapy do složky Garmin. Myslel jsem, že když se složka jmenuje CustomMaps, tak se to dá tam. předpoklad nevyšel, ale teď už OK.

Jen se mi zdá, že to zobrazení má určité zpoždění. Jsem reálně u odbočky, ale dle mapy k ní mám ještě cca 30m. Během cca 80km vyjíždky se to postupně zlepšilo, ale posun je tam stále. Nevím, zda to nemohu ovlivnit nějakým nastavením, ale žádné mě nenapadá.

• Forester  

Chci se zeptat zkušených uživatelů Garmin produktů.

Když chci využít předsazený držák Garmin na kolo, musím do něj napasovat mezikus, viz obrázek. Nebo existuje jiná možnost?

• Forester  

Zkusím ještě jednou.

Chtěl bych využít tento (či obdobný) předsazený držák na řidítka pro FR945. Do toho držáku vložím mezikus (viz obrázek výše) a půjde to?

• KnizeAlexej  

Garmin se přestal připojovat na GPS. Zkusil jsem vyp/zap gps, vyp/zap hodinky, nechal chytat signál delší dobu.

Nemáte nejaký tip před reklamací?

Díky !

• Forester  

Chapu spravne, ze nejde chytit signal GPS?

Zkus pripojit ke GE k pocitaci, treba si to udela nejakou aktualitaci a pak to pojede.

Jinak, asi jednou nebo dvakrat, kdyz jsem byl nekolik set km od mista posledniho treninku a pustil novy trenink, tak to trvalo radove 2–3 dele nez bezne, tj. i mozna neco pres minutu.

• KnizeAlexej  

Připojil jsem, aktualizace žádné, kromě map teda.

GPS se vůbec nechytá. Čtvrtek v pohodě celý záznam trasy, včera už nic. Asi smůla.

• jaja01  

Máš aktuální EPO? Přes Express by se mělo aktualizovat, ale…

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse