• Ali.g.i1

  Prosím o radu, mám kliky Veloce 172,5mm a rám roubaix 61. Měřím 193 cm je potřeba kliky vyěnit za delší nebo jako začínající silničkář nic nepoznám?

  Popřípadě kdyby někdo vyměnil nebo měl možnost sehnat campa compakty 175mm za rozumný peníz.

  Díky za odpovědi i nabídky

  Anketa: Jaké kliky na postavu 193cm

  170
  0x
  0%
  1x
  4%
  175
  24x
  96%
  0x
  0%
  • blaf  

   Podle mne rozdíl nepoznáš, ale ideál to není.

  • Karaya  

   Já hlasuju za 180mm.

   • pakun  

    Přesně tak, změř si délku nohou (od země do rozkroku bez bot) a podle výše uvedeného odkazu ti vyjde délka klik. Vybírat podle výšky není to nejlepší. Já mám třeba délku nohou odpovídající výšce cca 190cm a přitom měřím 177cm…

    • Ali.g.i1  

     Výšku po rozkrok mám 92cm, což jsou asi kliky 180mm, je nějaká alternativa protože 180mm dělá campa jen u recordu a super recordu což je cenově mimo.

  • Datel Stepní  

   Oživím toto starší vlákno.

   Mám 193 cm a nohy 98cm. Stačí kliky 175mm, nebo při takto dlouhých nohách omezit výběr na delší?

   Delší kliky se dělají jen v nejvyšších sadách (snad kromě Sramu) Mě se líbí Utegra 6800…

   Teď jezdím 175mm kliky, s delšími bohužel nemám zkušenosti.

   • jecnak  

    Na jednom ze závodních MTB mám 180ky. Pokud kolo někomu půjčím, ničeho si nevšimne. Hlavní rozdíl je, že:

    1. Obvykle točíš maličko nižší kadenci a težší převod.
    2. Lépe se překonávají nenadálé překážky či mění rychlost –

    větší páka.

    1. Hůř se točí vyšší kadence.

    Osobně bych i při svých 188/9cm šel na silničce klidně do 180, ale v době, kdy jsem sadu a kolo kupoval, jsem byl rád, že jsem Duru vůbec sehnal, takže jsem vzal 175. Opravdu to není nějak extrémní rozdíl. Hodně udělají pedály s malým Qfaktorem. Tam jsou rozdíly velké a ČÁSTEČNĚ mohou eliminovat i rozdíly v délce klik.

    Takže suma sumárum bych se rozhodoval hlavně podle toho, jestli jsi silový a nebo kadenční jezdec, na co budeš silničku používat a podle dostupnosti a financí.

    • jonti  

     Q faktorem myslis vzdalenost kufru od sebe (delku osky pedalu), nebo neco jine?

     S tim na silnicce problem nemam (shimano kliky, pedaly look), ale XT kliky s trojprevodnikem a SPD pedaly mi ted delaji docela problem.

     • jecnak  

      Q-faktor značí vícero rozdílných věcí. V tomhle případě jsem měl na mysli vzdálenost podrážky tretry od osy otáčení pedálu. Ale je pravda, že i vzdálenost kufrů od sebe – šířka osy, vyosení klik a délky os pedálů mají určitý, byť velmi malý, vliv. U tohoto se ale nedá jednoznačně říct, zda je pozitivní či negativní. Řekl bych že, je to značně individuální a nejpíš dané třeba šířkou pánve.

  • Mark-H14  

   Prosím o radu.....

   Kluk 13 let 165cm (na jaře bude mít téměř 170cm a půjde to dále…) Doposud jezdí na silničce 172,5mm kliky. Na jaře bude nová silnice, už chybí jen kliky a páky.

   Koupili byste mu 175mm kliky s tím, že to na nich rok vydrží a jednoduše do nich za rok doroste a nebo je to blbost?

   Děkuji

   • kubad  

    175mm je nesmysl

    170mm bude ideál , max 172,5mm

   • tromboonen  

    Pokud vím, tak se to spíš počítá podle výšky nohou/rozkroku, ne cewlkové.. výpočty viz net.

   • mr.antik  

    170mm a až vyroste tak mi je prodej

   • blaf  

    O 172.5 uvažuju při svých 189 :)

   • ˘Ö˘ Krab  

    Určitě ne 175. I o hodně vyšší lidé jsou schopni jezdit 170 nebo 172,5. Je to kluk, takže u něj na silnici určitě nejde o sílu, ale o kadenci a dobré šlapání. Se 172,5 chybu už neuděláš a vydrží mu klidně další 4 roky, 170 by bylo optimum, ale na rok, na dva.

   • Pán z Dubu  

    Více jak 170 mm nebrat. Já už si prošel zkracováním klik. Na silničce mám 170 mm. Na MTB 175. Na favoritu zimáku/zbytkáči jsem měl MTB kliky 175 mm a šlapání mi hodně nechutnalo. Na další MTB jsem pořídil kliky 170 mm s užším Q-faktorem. Je to jak vysvobození – vejdu se do techniky šlapání. Úbytek síly s kratší klikou nepociťuju, spíš naopak, šlapu kulatěji a přenos síly mám v širší výseči. Tzn. ani přes 15 let MTBikingu se 175 mm klikami nestačilo, abych ty delší kliky zvládnul. 170 mm silničními klikami jsem se vysvobodil i na zbytkáči.

   • madik  

    Hmm já teď synovcovi měnil kliky za těžké acery se 170 mm za lehčí XT, ale na 175 mm. Kratší za za přijatelnu cenou nejsou ke koupy pro 3×9. Má něco kolem 150–160cm v 10 či 11 letech. Věřím, ale že se s tím půjde dát jezdit a do klik doroste. Zas tak často na kole nejezdí.

   • Tina  

    .

  • Mark-H14  

   OK – tak 175 zavrhuji, i když byly za fajn cenu a myslel jsem, že by to na nich rok vydržel

   Včera přišla nabídka na stejné 172,5mm, tak je asi vemu.

   Jinak mám na silnici sám 170mm, ale ty nepasují na jeho BB30 bez vložky…

   • blaf  

    nejsem si jisty jestli je tohle spravne misto k setreni, vzal bych 170, a kdyby s nich vyrostl, tak bych je prodal, treba mu taky ale muzou zustat, proc ten tlak na co nejdelsi kliky?

    • Mark-H14  

     Ono nejde ani o šetření, spíše o to, že silnice pro synka bude celá na Sramu, chybí už jen páky a kliky a právě najít Force kliky na BB30 a 170mm je docela potíž. Jejich prodejnost po roce je také diskutabilní. Teď jezdí 172,5mm na kole manželky (v profilu) a docela mu to už jezdí.

     172,5 mm Force mám zamluvené a zítra se na ně jdu mrknout.

  • capo  

   já mám na silničce 172,5 a fitter mi doporučil i kratší, měřím 180cm. dneska jsem tam byl s jiným kolem které má kliky 175 a říkal že si narážím nohama do břicha :) (a to není o tloušťce stehen nebo břicha)

   • ˘Ö˘ Krab  

    Tak samozřejmě, když máš krátká stehna a dlouhé holeně, tak potřebuješ kratší kliky a sedět víc vepředu.

   • mrozu  

    Je mi to jasný, se 175mm klikama si v horní úvrati div nevyrazíš kolenem zuby a v dolní zas lížeš pedálem asfalt. Ale stačí kliky zkrátit o 2,5 mm a vše je hned v pohodě :P

    • capo  

     No vidím že se tomu směješ, ale evidentně jsi sám neviděl ten rozdíl.

  • wladeq  

   A jako chcete mi chytráci tvrdit, že poznáte 2,5mm na klikách jo? Max když tě serou o čtvrt zubu převody. Hah, to mě rozesmálo

   • ˘Ö˘ Krab  

    Když najedeš třetí (nebo také pátý) měsíc za sebou na jednom kole >1.500 km a pak přesedneš na stejně nastavené, jen s jinými klikami, tak to poznáš celkem spolehlivě. Ale za nějaké 1/4 hodiny se kratším klikám přizpůsobíš.

    • wladeq  

     Čili je jedno, jaké tam dáš kliky, pokud ti sedí převody, stejně si zvykneš ;-)

     • JSt  

      pro ruznou delku klik jsou ekvivalentni ruzne prevody. ;-) takze bych to zjednodusil na pouhe „zvyknes si“. ;-)

     • Pán z Dubu  

      Jen na kliky, se kterými nepřekročíš svou koordinační mez.

      • ˘Ö˘ Krab  

       Přesně tak. Na 185 cm normálně 175, ale klidně i 172,5 a na trekovém jsem měl dlouhou dobu 170 mm. Se svýma nohama bych ale asi klidně mohl mít i 177,5 – takže jsem šel v rozptylu určitě v obou případech pod optimální délku.

   • Vita P.  

    Sám jsem se tomu divil, ale poznal jsem to. Při přechodu do stoje (hlavně ve vyšších rychlostech – nájezd na most a podobné terénní vlny) jsem na novém kole s 172,5mm klikama cítil takové zadrhnutí (nebo cuknutí, nevím jak to lépe popsat) v poslední čtvrtině otáčky, kousek před horní úvratí. Nedalo mně to a po kontrole starého kola jsem zjistil, že tam v reálu mám 175mm a ne taky 172,5mm, jak jsem si celou dobu myslel.

    Při normální jízdě nic nepoznám.

   • blaf  

    Ne, nechceme. Nejvetsi chytrak jsi tu ty a tebe to rozesmalo, takze je to blbost!

  • MiroHo  

   Ahoj,koupil jsem silnici na které jsou 170mm dlouhé kliky.Na bajku mám 175mm, měřím 177cm. Mám je vyměnit za delší nebo to nemám řešit?

   Díky za rady.

   • bezdratova.sprcha  

    Ačkoliv ne všichni budou stejného názoru, dle mého je délka klik více záležitost preference než-li míry.

    Tím, že budeš mít kratší kliky, si budeš moci zvýšit sedlo a zmenší se rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší polohou nohy. Pro většinu lidí se tím zvýší jak komfort, tak efektivita. Toto je výhoda hlavně na silnici.

    Měřím 179cm, zkusil jsem 175mm, 172,5mm a 170mm. Rozhodl jsem se na silničním a trekovém kole mít 170mm, protože je to prostě pohodlnější na dlouhé šlapání – lépe se drží tempo, méně se unavují nohy. Na horákovi mám 175mm kvůli většímu záběru.

   • Spartacus  

    Určitě nech. Viz příspěvek od „sprcha“.

    Ve WT je dokonce poslední dobou trend krátkých klik, kdy i relativně vysocí borci vozí délky 165, 167 apod.

  • Heinrici  

   Ahoj, potřeboval bych poradit. Dcera 12 let, 159 cm (za 4 měsíce vyrostla o 3 centimetry), vnitřní strana nohou 78 cm s kraťasama s vložkou, má na silničce kliky 170 mm a převodníky 52/36. Má cenu hledat 165 mm kliky nebo nechat 170 mm a jen dát jiné převodníky?

   • gerrard  

    Kluk v teto velikosti jezdi 165mm. Zalezi jestli ji jde rovne koleno nebo jestli ho nejak vytaci. Je potreba se poradne podivat jak zepredu tak z boku. Jestli tam neni zadna anomalie, tak bych to neresil a nechal 170mm. Prevody jsou zbytecne dotezka. Ma vek mladsi zakyne a ty vozi jako max 44/16. Jestli nazavodi, tak bych dal 50/34 a nejvetsi pastorek 28 nebo 32 zubu. Zalezi co mas za sadu a co pobere. Kdybys chtel mensi kliky, tak 165mm je obvykle v CR bezne dostupna delka u Shimana.

  • Heinrici  

   Sadu mám loňskou Tiagru, ale chtěl jsem ji tam dát kliky Miche Young 46/36 a pastorky 17 – 28. Samo bych chtěl raději Shimano, ale třeba Shimano CX kliky 165 mm 46–36 T se snad ani nedělají. A úplně nejlépe, kdybych mohl vyměnit jen převodníky. Přeci jenom rozpočet mám omezený.

   • gerrard  

    Pokud nezavodi, tak res jenom vhodny nejlehci prevod a na ten nejtezsi kasly proste to tam nenahazi, takze maly tac urcite 34 a ne 36 idealne tedy 50/34 placky a kazetu co snese prehazka podle raminka jestl isem mrkl rychle dobre, tak kratke 28z a stredni 32z. Pokud zavodi, tak musi mit zavodni prevody a tady bych to prvni resil v klubu co se vozi za kombinace, at pro ni maji rezervu. Vetsinou se ted jezdi nejmensi pastorek 16z a resi se to Miche kazetama. A znova :) pokud nezavodi, tak res jen nejlehci prevod a tam cim min, tak lip. Ten nejtezsi neres, neni k tomu duvod.

   • Pán z Dubu  

    Podívej na Ebay, tam je nabídka široká. Kdybys pořídil trojplackový kliky 30–42–52 a řazení našteloval na 30–42, měl bys pořešené i lehčí převody.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.