• OneOfTheMaggots

    Zdravím,

    Na kole mám údajně zadní náboj 141×5mm a chtěl bych si koupit nové výplety a pomocí redukce předělat na rychloupínák, ale nevím zda koupit boost 148×12mm nebo 142×12mm ?

    Kolo: Scott Scale 960 2019

    0 0
    • Vilém  

      To jsem ani netusil, ze Scott zplodil takovouto picovinu. Vubec mne nenapada co tam dat, kdyz na to koukam.

      0 0
    • Hnoj  

      Budes potřebovat boost naboj a vrazit na něj koncovky na RU. A nebo ten rám hodit pod vlak…

      0 0
      • OneOfTheMaggots  

        Takže když koupím zadní kolo s boost nábojem 148×12mm a dám tam redukci na RU tak by to mělo fungovat ?

        0 0
        • Smazaný účet  

          Spíš 142mm, nechápu co Scott nazává boostem…

          0 0
          • Vilém  

            Protoze to neni 135mm.

            0 0
            • Smazaný účet  

              Technical details of the Shimano FH-MT200 free hub:

              hub axle system: 10 × 141 mm | quick release (Boost)

              0 0
              • Vilém  

                Proste ta naba je sirsi a orech je v pozici jak u klasicke boost naby.

                0 0
                • Smazaný účet  

                  Nemůže být delší RÚ?

                  10 × 141 mm | quick release (Boost)

                  QR length: 172 mm (166 + 6 mm)

                  0 0
                  • Smazaný účet  

                    Takže koupit kola s nábou 142 mm ke kterým jsou koncovky na RU a ponechat původní RU…

                    0 0
                    • Hnoj  

                      Ano, to by mělo fungovat. Třeba dt350ky, a pod.

                      0 0
                      • Vilém  

                        Nj, ale ty koncovky na upinak byvaji kratsi, ne? To bych spis tipoval dat RU koncovky na boost nabu, ale vyzkouseno nemam.

                        0 0
                        • OneOfTheMaggots  

                          Kdybych měl klasický rozměr 135×5mm tak bych koupil nábu 142×12mm a dal tam redukci na RU no, ale jelikož mám 141×5mm tak musím koupit boost nábu 148×12mm a dát tam redukci na RU jestli tomu rozumím ?

                          0 0
                          • Vilém  

                            Je to jen moje domnenka. Muselo by se to zkusit, jastli by to takto klaplo. Je to proste, ze strany vyrobce, uplnej nesmysl.

                            0 0
                        • OneOfTheMaggots  

                          Kdybych měl klasický rozměr 135×5mm tak bych koupil nábu 142×12mm a dal tam redukci na RU no, ale jelikož mám 141×5mm tak musím koupit boost nábu 148×12mm a dát tam redukci na RU jestli tomu rozumím ?

                          0 0
                          • Smazaný účet  

                            RU koncovky imho šířku nezužují.

                            Spíš asi moc takových náb nebude.

                            0 0
                            • Lister  

                              Jaktoze ne?

                              Vytáhneš koncovky na pevnou osu, dáš tam na RU a najednou jsi ze 142 na 135mm.

                              0 0
                              • OneOfTheMaggots  

                                o 7mm méně tudíž by mělo fungovat i ze 148mm na 141mm pokud teda půjdou vytáhnout ty koncovky na pevnou osu?

                                pouze moje domněnka

                                0 0
                                • Lister  

                                  Jo musí na tom čtení náboj být pripraveny. Třeba Mavic nebo Hope mají jednoduše měnitelné koncovky pomocí kterých to zredukujes na to, co potřebuješ. Ale vždy v rámci boost nebo non-boost.

                                  U tebe to bude buď a nebo. Může se stát že celková šířka bude dobrá, ale nebude sedět pozice kotouče a kazety.

                                  0 0
                              • Smazaný účet  

                                A vzdálenost kazety od rámu?

                                0 0
                                • Lister  

                                  Zkus si představit jak je uložena v rámu pevná osa a jak osa s RU a pak by ti to mělo být jasné.

                                  0 0
                                • Vilém  

                                  U 142/12 jsou vsazeny ty koncovky v patkach, prave tech 3,5mm.

                                  0 0
                          • Lister  

                            Teoreticky by to tak mělo byt. Sice je to od výrobce nesmysl, protože pevná osa by byla lepší, ale kdyz se nad tím nesmyslem zamýšlím tak mi to dává smysl jedině tak že je to prostě boost nába předělaná z pevné na RU :-)

                            Tos koupil holy rám a teď na to řešíš záplety? Budeš muset někde sehnat RU s dost dlouhým závitem, netuším jestli se běžně daji sehnat RU o 5 mm delší.

                            0 0
                            • Hnoj  

                              Dává to smysl jak prase. RU rám je o 8USD levnější než ten s pevnou osou.

                              A dlouhý upínák dělá třeba Shimano.

                              0 0
                              • Lister  

                                No jo no.

                                Ale zase ta pevná líp zní a můžeš se s tím ohánět v materiálech a to možná za těch 8 dolarů stojí.

                                0 0
                            • OneOfTheMaggots  

                              Koupil jsem celé kolo takže RU mám, ale chtěl bych místo konusů průmyslová ložiska prý víc vydrží

                              0 0
                              • Lister  

                                V tom případě bych to vůbec neřešil. Kónusy jsou úplně v klidu, jen se nesmí přetáhnout a občas namazat.

                                0 0
                              • Rychlej turista  

                                Místo prý víc vydrží dej dají se měnit. To jsou dvě zcela rozdílné věci.

                                0 0
                                • Lister  

                                  Asi tak. Zrovna včera jsem dělal servis dvou stařičkých Shimano pedálu, které se už víc než deset let točí na konusech, když se povolí tak se dotáhnout, jinak se občas proplaví novou vazelínou a jede se dál.

                                  Lisování nových ložisek je pro mne noční můra, které se rád vyhnu.

                                  0 0
                                  • MlokCZ  

                                    Taky jsem ze začátku neměl rád lisování ložisek. První ložisko jsem z náboje nemohl vůbec dostat ven (kvalitní nářadí mám).

                                    Pak jsem na to dané ložisko musel pořídit horkovzdušku (ani fénem to nešlo) a od té doby ji používám vždy i když někdy by to šlo i bez ní. Když se to řádně nahřeje, tak to jde úplně samo a je to rychlejší než řešit kónusy (nahřát pak jedno lehké trhnutí vytahovákem a je venku a když se to hned rychle ještě stihne než nába vychladne, tak to tam zajede jak po másle; samozřejmě můžeš nahřát znovu, když to nestihneš, ale to už se to zbytečně protahuje).

                                    0 0
                          • Hnoj  

                            ANO !

                            0 0
    • vit.sklenar  

      Aktuálně prakticky vyzkoušeno na Marin Pine Mountain, kde je taky vzadu boost s RU tedy 141. Koupil jsem toto, následně bylo zapleteno a zdá se, že vše funguje jako před tím:

      DT Swiss 350

      http://www.bottico.cz/…/vyrobky.php?…

      jde o tento model:

      112224/2–32 350 BOOST – DBIS zadní 12/148 mm – černá, 32 děr, černý 4 650,00,– Kč

      • sada redukcí na rychloupínák 5mm:

      http://www.bottico.cz/…/vyrobky.php?…

      jde o tento:

      118916 Redukční koncovky pro zadní náboj na RU 5/135mm – DT 180, 240, 350, 440, 3-pawls 790,00,– Kč

      0 0
    • Filiper500  

      Taky jsem tenhle problém řešil na Trek Roscoe. Původní konusový náboj začal i přes rozebrání a čištění po další vyjížďce v ořechu znovu harašit jako když nasypeš kameny do plechovky. Shimano dělá low end náboj mt 200 na 32 nebo 36 drátů. Další možností je už zde zmíněné DT Swiss 350 a dát na boost náboj koncovky na rychloupínák a nebo Hope pro 4 boost s koncovkou na rychloupínák.

      0 0
    • OneOfTheMaggots  

      Promiňte že pořád otravuju :), ale nevíte někdo zda jde i u Mavic crossmax 2019 udělat z 12×148 těch 9×141 nebo 5×141mm ?

      0 0
    • mmm.edia  

      Doplnil bych ještě informace od vit.sklenar:

      DT 350 148 → 141 funguje – excelentní

      Hope Pro 4 BOOST s QR koncovkami funguje – excelentní

      Shimano FH-MT200B – funguje, ořech má sice klasickou vůli, jak je tomu u Shimana zvykem, ale zase celkem nesmrtelné konusy. Kupodivu za velmi málo peněz hodně muziky

      Shimano FH-MT500B s MicroSpline ořechem – dobré řešení, sice málo západek, ale ořech je řešen trochu jinak než klasicky, není šroubován na tělo náboje jako dřív, ale jinak jde o náboj bez vůlí, který vypadá, že i něco vydrží – kontaktoval jsem Shimano s dotazem, zda se dají koncovky z tohto náboje použít na SLX FH-M7110 (148mm BOOST), ale tvrdí mi, že ne, ačkoli podle rozkresu to vypadá docela nadějně. Ořech u toho SLX je MicroSpline, ale Scylence ratchett systém

      Mavic XA 35 – vznesen dotaz, pravděpodobně to půjde řešit pouhou záměnou koncovek, pro 27.5+ Marin Pine Mountain by šlo o fajn řešení, i když tedy na výpletech je oficiálně uvedeno, že by se neměla zatěžovat více než 120kg (Marin Pine Mountain jako celek je na 160kg)

      Koozer XM490 – ebay nebo aliexpress, vyplétal jsem Koozer ze stejné řady na pevné ose a vozí to chlápek 190cm/100kg dvě sezony a paráda, šest západek, 72kliků

      Novatec má dva modely – bohužel ten, který už je na světě je s konusy a SL verze je pozastavena pro malý zájem (oficiální stanovisko Jotechu), Dema zkusí rozhodnutí zvrátit na meetingu v květnu. Novatec náboje pro 141QR jsou označeny jako B5, tedy DxxxSB-B5 případně DxxxSB-SL-B5

      Remerx – překvapivě lze použít jejich zadní 148 s tím, že jsou ochotni vyrobit na zakázku duralové osy s jednou koncovkou šroubovací, cena by byla do 300Kč, zatím jsme nabídky nevyužili, trochu se bojím toho duralu, aby to nepraskalo

      0 0
      • Kikapu  

        Ten Koozer mně jakožto levný náboj na 4 ložiskách samozřejmě zaujal, na aliexpress za cca 1400 Kč. Ale ouha, narazil jsem na diskusi, kde ta zkušenost s tímto kouskem není zrovna dobrá.

        https://forums.mtbr.com/…19051-5.html

        0 0
        • mmm.edia  

          Neztotožňuji se :)

          Nicméně nová informace vyžádaná přímo od výrobce skrze kontaktní formulář:

          Jejich BOOST výplety s náboji s ratchett systémem lze osadit přímo Mavic koncovkami určenými pro stejný jen 142mm náboj, čímž se hezky zredukuje 148 na 141 rychloupínák a za celkem pěkné peníze má člověk fajn výplety. Pokud jde o nějaké robustnější obutí, geniální je Mavic XA 35 (zatižitelnost 120kg) a Mavic E-XA 35 (zatižitelnos­t 150kg)

          0 0
      • dabomb  

        Nevíte zda se naba dá sehnat i v 28dirach??Mám tenhle paskvil na Treku.Rad bych hlasitější ořech s tím že kolo bych si prolétl do původního rafku.Ale nic nemůžu najít.

        Popřípadě dá se koupit jiný ořech na Formulu?

        0 0
        • Vilém  

          Jako ze by delali orechy s ruznou hlucnosti?

          0 0
          • dabomb  

            njo ted mi to nejak docvaklo,že to je asi blbost…

            jen hledám nějakou alternativu naby na 28děr v tomhle rozměru a nějak nemůžu najít..

            Jde mi jen o ten zvuk cvrčku…Zatím komplet zadní kolo nechci měnit-vše funguje jak má,ale kdyby byla možnost jiné naby šel bych do toho..Jen za nabu se mi nechce dávat 3 a víc tisic..

            0 0
    • dabomb  

      čest ve spolek.

      má někdo tuhle nábu:https://www.aliexpress.com/…0642535.html?…

      docela o ni přemyšlim,tak kdyby o tom někdo něco věděl budu rád za každe info. díky

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.