• mzvarik

  Byl jsem dělat BG Fit Geometry ve Specialized.

  Místo 4 hodinového měření se stalo 4 hodinové povídaní.

  Nic neupravili, ani posez, ani kufry, protože to mám nastaveno ideálně.

  Prej ukázkovej fit..

  Všechny úhly odpovídaly.

  Zároveň úžasné a zároveň to nechápu, protože na kole mám max. 100 km a nastavil sem si ho během jedné jízdy.

  Tak aspoň mám potvrzeno, že to je ok, ale čekal jsem víc.

  Nejdřív zjistili jakou mám ohebnost, jak daleko dám koleno k hrudníku, pak se dotknout rukama k nohám, takovej standard.

  Následně jsem si sednul na kolo a změřili mě úhly a vzdálenosti.

  Kufry se neřešily, protože to od pohledu bylo ok a zda mám mít nohy více u sebe nebo dále, bylo opět ponecháno na mé osobní preferenci.

  Pak změřili šířku ramen, říditka jsou ok.

  A ještě v rychlosti měření při pozici v dropu.

  Prej super :D

  Takže… asi bych doporučil zjistit si tyhle informace na netu a udělat si to doma sám.

  Udělat si zdarma měření těch vložek, možná měření sedla, pokud ještě nemáte to svoje ideální, a následně poprosit druhou osobu, která Vám změří úhly při posedu na kole, a vzdálenosti mezi sedlem řídítky atp.

  Další poznatky:

  • Vložky do bot jsou 3 typy (A, AA, AAA), měření správné vložky je součást BG Fit, ale samostatně vám to změří zdarma kdekoliv ve Specialized, a vložky se dávaj proto, aby se klenba nebortila při záběru a tudíž koleno zůstalo v rovině. To, že vám to nahrajou při měření BG Fit na kameru je k ničemu a neřeší se to.
  • Měření sedla je také součástí BG Fit, a to vám taky udělaji zdarma ve Specialized. Jinak tohle měření je z vlastní zkušenosti k ničemu, protože mě doporučené sedlo Romin Pro vel. 155 bylo nejhorší sedlo, které jsem kdy měl, bolela mě prdel tak, že jsem nemohl sedět. Na Selle Italia měření mě řekli, že mám mít nejužší sedlo 130mm a to mi vyhovuje dokonale.
  • Namísto kratšího představce lze koupit i kratší řídítka (u silničky), jsem netušil.
  • milan.v  

   To by mě celkem zajímalo…

   Mám za sebou 2 samostatná měření – výběr sedla (na pokračování) a oporu klenby vložkami do treter.

   To jsi tam přijel se svým kolem, změřili tě na tom speciálním, srovnali s tvým a jel jsi domů?

   • mzvarik  

    Normálně se svým kolem jsem tam byl. Zjistili, že mi to sedí, tak nic neměnili. Jinak měli k dispozici třeba nastavitelný jiný představec, který by na to kolo dočasně dali atp.

  • Luigi1  

   Očividně to byl někdo, kdo byl ma jejich rychlokurzu … Zrovna poloha treter je nejdůležitější, kvůli kolenům apod. Mně to teda všechno nastavoval na milimetry. Je fakt, že to byl zároveň fyzioterapeut, takže už od pohledu viděl, jaký mám „defekty“ :-) U mě to bylo 4 hodiny nastavování. To sedlo mám taky 155. Měl ti ale vysvětlit, proč tě ten zadek bolí a kde a jestli je to ok

   • bochov  

    Proboha nehte těch blbin a řidte se citem.

   • milan.v  

    No, nechtěl jsem to napsat na plnou hubu, ale skoro mi to tak přišlo, že se ten člověk „zaučoval“, protože jinak není možné, aby to bylo takto jednoduché a bez zásadních úkonů ..

    Na druhou stranu musí mít určitě nějakou certifikaci a budu doufat, že ji nedostane jen tak někdo … Pokud tomu tak není, má celý ten zázrační program vážné trhliny a potom by si to mohli nabouchat do trenek …

   • mzvarik  

    To jsem si taky myslel… ale nevím no… byl jsem v Olomouci ve Specialized (2900 Kč). A podle mě to jsou odborníci. Minulý rok přes 100+ měření.

    Taky jsem se ptal kamaráda, ten byl v Ostravě ve Specialized (tam chtěli 5000 Kč) a tomu taky nic neměnili říkal, prej měl perfektní fit. Ale nemám od něj podrobnosti. Kupoval si vložky a byl spokojen.

    • MartyM  

     tak to je dobrá cena, sypnout pětec (2900) a dozvědět se, že jsem šikovný a zvládl jsem si nastavit dobře posed :-) Já myslel, že na něco takového normální smrtelník jde až v momentě kdy ho po ježdění něco bolí a už zkusil vše co se dalo ve vlastní režii, nebo samozřejmě kovaní socialized zákazníci co tam koupí nějaký ten sw za dvě kila a nechá si tam rovnou erudovaně nastavit posed. :-)

  • ˘Ö˘ Krab  

   Namísto kratšího představce lze koupit i kratší řídítka (u silničky).

   Jak to přesně myslíš?

   • mr.ricardo  

    kompakty

    • ˘Ö˘ Krab  

     Tak by to mohlo platit i opačně, třeba na padesátku rám s krátkým představcem by se daly 48 cm široké obří berany a tím by bylo kolo zvětšené pro dvoumetrového habána. Jenže ouha, kopal by si do řídítek koleny i v sedě, natožpak ze sedla.

     Zkrátka zapomněli soudruhovi říct, že je to tak na jemné doladění.

   • mzvarik  

    Nemyslím kompakty… to by měnilo drop.. řekli mi, že se daj sehnat prostě s kratší délkou a tím pádem bych nemusel kupovat kratší představec, což by měnilo charakteristiku zatáčení.

  • milan.v  

   Už jsem u svého kola v profilu psal k BG-Fitu Retul metodou dělaném v Cyklo69 na Praze 6, tak dám i sem:

   "Už při koupi jsem si dohodl BG-Fit, bohužel jsem prakticky měsíc čekal na volný termín, než jsem se dočkal, takže jsem něco málo absolvoval na kole nastaveném tak, jak jsem si ho pocitově v rychlosti nastavil.

   BG-Fit jsem zdárně absolvoval a mé původní natěšení vystřídaly smíšené pocity z toho, co všechno jsme odhalili a co všechno jsme museli během nastavování řešit.

   Díky zranění menisku způsobeném fotbalem mi vnitřní stehenní svalstvo na pravé noze pracuje na znatelně nižší výkon oproti noze levé. To byl pro mě šok, protože něco takového jsem vlastně ani nepociťoval.

   Zajímavá věc, snížili jsme o pár milimetrů sedlo oproti mému původnímu nastavení, posunuli ho o malý kousek dopředu, měnili polohu kufrů více dozadu a také jsem dostal podložky do přední části treter.

   Co bylo pro mě dalším šokem, i když jsem už předtím absolvoval v několika různých krámech při koupi sedel měření sedacích kostí a vždy jsem spadal do „střední kategorie“, zkušebním sedlem širokým 155mm se můj styl šlapání více zklidnil, osy kolen při šlapání se srovnaly a tím jsme dotáhli nejzásadnější problém celého nastavování. Jak prosté …

   Dostal jsem tedy doporučení na koupi širšího sedla, které jsem si následně pořídil a vyměnil stejný typ sedla za širší."

   Na novou sezónu jsem se dohodl na fittingu žiletky u Krabcycles na Praze 4, kde jsme jednak využili naměřených hodnot, jednak nastavení druhého kola a pak fittovali starými osvědčenými metodami.

   Došlo k posunu sedla dopředu, o malinký kousek zvedli sedlo vysunutím sedlovky, dávali jsme kratší představec a zvyšovali ho o kousek, což mě celkem překvapilo, posouvaly se kufry dozadu ze špičky, nebylo toho málo.

   Po prvních pár kilometrech to vypadá, že se nám to podařilo velmi dobře, posez mi je příjemný, přenos síly do pedálů se znatelně zlepšil, uvidíme na delších akcích… :o)

   • Namtos  

    Tak zřejmě lepší oddíl než u Bahrajn Merida – tam říkal Cink, že ho nejvíc překvapilo, že mu nikdo neměřil posed a nastavili mu ho od oka :)

    • Delkim  

     Bahrajn? To bude nějaký low_cost team, tam asi na pořádný fitting nejsou prachy :)))

  • Jugizz  

   sice to neni BG fit, ale byl jsem ve Scott Brno na nastavanei posedu a super pocity z toho mám.

   • milan.v  

    A výsledek, další informace?

    • obda  

     Tam jsou tajemný jak Hrad v Karpatech. To nejdůležitější, tedy kdo v Brně ten fitting dělá a jaké má profesionální zkušenosti a vzdělání, na webu nepíšou.

  • jiriga  

   nemate nekdo zkusenost s fittingem u SkiBIke Radotin? diky

   • milan.v  

    Také by mě to zajímalo…

    • Delkim  

     Tvl Radotín??? To jsou neumětelové, celá ta čtvrť je nějaká divná :)

     • jiriga  

      tak jsme nakonec byl v Alltrainingu…nas­taveno, vymeneno sedlo a musm rici – " nebe a dudy"..:-)

      • milan.v  

       Trochu se rozepiš… Takto to nikomu moc neřekne.. ;o)

       • jiriga  

        :-) ja myslim, ze to byl asi standardni proces , tak jak je mozne si precist pri predstavani teto metody. Premereni telesnych proporci, pruznosti a uhly, roztec na vybrani spravneho sedla a zjisteni jake mam subjektini potize pri jizde na kole.. Pote slapani na kole, uprava posedu a snimani kamerou , jendak slapani a zaroven i pohyb celehe tel z leve a pak z prave stany, pozdeji i zepredu. Behem teto doby se vse vyhodnocovalo(jak slapu (v ose), jak se kroutim, atd..) a upravoval posed az do uplneho (objektivniho i subjektivniho ) vyladeni:-) nakonec jsem obdrzel vystup kompletniho nastaveni. Vse trvalo tusim asi 2.5–3 hodky.

        Ted se tam planuji zastavit lpet, najel jsem cca 1500km mezitim , trosku doladit par veci, ale celkove jsem spokojen.

        Kazdopadne vse probihalo na mem kole, na tom „nastavovacim“ trenazeru jsem nesedel vubec. ALLTR jsem si vybral proto, ze tam chodim obcas na fyziio a prijde mi optimalni mit tyto veco spojene. pac to jsou spojene nadoby akdyz je potreba, daji se resit komplexne na miste. A uprimne se radeji sverim do pece radneho fyzioterapeuta nez vyskoleneho fittera (pokud je treba):-)

        • mr.garisson  

         Já jdu 20.8. na Retul ke Scott v Brně, tak sem hodím porovnání.

         • doubleingram  

          Na retulu jsme byli s pritelkyni a stejne furt laborujeme s posedem (hardtaily), kyzeny efekt „dokonalosti“ to teda urcite neprineslo.

          • mr.garisson  

           Uvidíme. Nemám přehnaná očekávání, ale nějaké zlepšení to snad přinese. Posed jsem zkoušel nastavit pocitově, ale není to ono, 3D snímání by mělo odhalit, kde je zádrhel.

           • jiriga  

            ja myslim, ze to pomuze;-)

            • jiriga  

             porizeni noveho kola-silnicky a navoc jsme si po cca mesici natahl podkolenni slachu. NAvic jsme byl vzdy tak nejak liny so zmerit roztec mych sedacich kosti, coz se negatoven projevovalo na brneni citlivych partii:-) takze tak nejak vse dohromady. bajka jsem si nevzal, ale zlusk vyzkouset stavajici sedlo. Bt ma z toho nocni muru, nebot se bojim ,ze si rozhodim posed na silnicce:-)

         • vpa007  

          Pak dej vědět co a jak… celkem o tom uvažuju, takže reference na brněnský měření by bodla… ;-)

        • plzakj  

         A jake jsi mel pred tim sedlo a problemy? Silnice nebo mtb?

         • jiriga  

          sorry, odpoved vedle:-)

          orizeni noveho kola-silnicky a navoc jsme si po cca mesici natahl podkolenni slachu. NAvic jsme byl vzdy tak nejak liny so zmerit roztec mych sedacich kosti, coz se negatoven projevovalo na brneni citlivych partii:-) takze tak nejak vse dohromady. bajka jsem si nevzal, ale zlusk vyzkouset stavajici sedlo. Bt ma z toho nocni muru, nebot se bojim ,ze si rozhodim posed na silnicce:-)

  • milan.v  

   Pěkné pokoukání, popis celého procesu i s fotodokumen­tací, tak jsem si to nemohl nechat pro sebe… :o)

   https://www.nevix.cz/…osportu-m41/?…

   • p@X  

    Škoda jen designu toho dresu, funguje jako maskovací fólie při testování nového auta…

   • plzakj  

    Nepatri to do bikerek? :-)

  • Barak  

   Podle mě je to dobrý, pokud si s posedem člověk vůbec neví rady. Jde-li ale o ladění optimálního posedu, kde se sedlo posunuje už třeba v rámci milimetrů, jsem k tomu ze zkušenosti skeptický, protože ti deset fitterů vyplodí deset různých variant.

  • milan.v  

   Někdo nějaké nové zkušenosti?

   • mr.garisson  

    Zatím nic, zrušili mi termín z důvodu úrazu fitera, na požadavek nového nereagují. Asi se na to vykvajznu, tohle se mi nelíbí…

  • Chipp  

   Dobrý den,stal jsem se štastným vlastníkem nového MTB kola.

   Chtěl bych ho seřídit(posed ,sedadlo ,tretry.....)přímo na mou postavu.

   Prosím máte nějaké zkušenosti s BG FIT Geometry na severní moravě(Ostrava,F-M,Havířov…).

   Kde jste byli nejvíc spokojeni????

   Děkuji.

  • mischak007  

   Take se zeptam – mate nekdo zkusenost s BG fitem ve velo-centru Hradec Kralove, pripadne Pardubice? Pokud ano, stalo to za to? Pripadne doporuceni na nekoho jineho HK,Pardubice? Predem diky.

  • milan.v  

   REALITYSHOW: NASTAVENÍ POSEDU RETUL FIT S JIRKOU

   https://mtbs.cz/…nk-a-fitness#…

   • milan.v  

    Zkrátka proč by nebyl držgrešle z Vysočiny z fittingu vyfoxovaný, když to měl zadarmo…

    Každopádně mi přijde zajímavé, jak se opět měnily některé parametry, např. výška sedla celkem znatelně o 3cm, jako by si ho šteloval naprostý laik bez zkušeností.

    Nebo jsme opět u poslední dobou probíraného tématu šířky sedla, kdy má pro něj naprosto nevyhovující úzké sedlo, na kterém už nějakou dobu vesele drandí a závodí…

    A takový se tu pak třeba i bude prát za svou „pravdu a zkušenosti“, přestože měl nastavené kolo úplně mimo mísu… A až teprve problémy s kolenem ho dohnaly, aby to začal řešit…

    Tedy spíše oslovit MTBS…

    • gemini  

     Když má někdo nevhodný/úzlý sedlo, tak ho má zpravidla níž, protože ve správné výšce je nesnesytlený…

    • Trance  

     No, jestli nekdo nepozna, ze ma sedlo o 3 cm niz, tak je trochu retard… Ja mel obcas problemy, ze mi zajizdela karbonova sedlovka do ramu a poznal jsem to v podstate po chvili, ze slapu jak debil… A to se zasunula cca o 1cm

    • plzakj  

     Co je to za divneho Jirku?

     • milan.v  

      No, mám takové tušení, že to je i jeden jistý zdejší Jirka… :o)

    • platypus  

     Na kolena je dobrý ubrat výškových metrů a víc se věnovat manželce.

   • Delkim  

    Slušný scifi :)))

  • colombo1  

   Tak se taky připojím se zkušeností – konkrétně Specialized Concept store v Liberci. Byl jsem tam na měření posedu celkem 2×. Poprvé tuším v roce 2016, kdy se tam ještě dělalo BG fit. Důvodem byly bolesti kolena způsobených na kole (začal jsem víc jezdit na silničce) – pokoušel jsem se nastavit posed sám, ale bolesti neustupovaly, tak jsem to zkusil. A výsledek byl dobrý – měření pomohlo hlavní problém bylo umístění kufrů na tretrách – potřeboval jsem nastavit na každou nohu jinak, dostal jsem nějaké klíny pod nohu do tretry. Pomohlo to, bolesti ustoupily. Podruhé jsem tam byl minulý rok tuším v září. Důvodem byl přechod na silniční tretry a pedály – a opět se mi nedařilo nastavit polohu kufrů tak, abych mohl normálně jezdit. Pokoušel jsem se o to sám a při projížďkách jsem několikrát zastavoval a upravoval pozici kufrů, ale nikam to nevedlo – ideálu jsem nedosáhnul a vrátily se bolesti (to je jak z reklamy na Kosmodisk :-)). Tak jsem se rozhodl, že to zkusím znova. Zjistil jsem BG fit už tam nedělají, ale dělají Retül. Dozvěděl jsem se, že na naměřené výsledky z BG fit asi ideáně navázat nepůjde, když tam mají teď tu novou metodu, kterou dělá někdo jinej a doporučili absolvování té Retül metody. Sympatické bylo, že jsem dostal (s ohledem na dřívější absolvování BG fit u nich) slevu tuším 20% (netahejte mě kdyžtak za slovo – přesně si to nepamatuji)?? A teď dojmy a jak to probíhalo. Nejdřív takovej ten obligátní rozhovor jak moc jezdím, co jezdím, jestli závodím atp. Poté měření rozsahu pohybu (jak blízkou dokážu k tělu dát kolena, jak se dokážu ohnout atp. – pochopil jsem, že na to mají přesný postup – v podstatě naměřené hodnoty krmí do systému, který je vede a říká si o další a další hodnoty. Po tomhle základu nastaví kolo do „výchozího“ nastavení podle naměřených hodnot (já mezitím dostal kávu :-)) Pak jsem byl olepen snímači (kotník, koleno, kyčel malíkový kloub, pata a ještě nějaký snímač na ruce a trup?) sednul jsem na kolo a podle instrukcí šlapal. Různě se mnou točili, aby snímali potřebné strany. Výstupem byly opisované trajektorie snímačů v prostoru, podle kterých se ladil ideální posed (vyhazovalo to nějaké rozmezí optimálních hodnot). Samozřejmě se přišlo na mojí anomálii a potřebu nastavit kufry na obou nohách rozdílně. Abych to shrnul Retül na mě udělal dobrý dojem, bude to přesný systém, který by měl asi drtivou většinu lidí dostat do nějaké pozice na kole, která se blíží jejich ideálu. Můj problém se tam vyřešil – kufry nastaveny „bezbolestně“, upravena výška sedla (rozdíl v mm – ne 3 cm:-) upravena předozadní poloha sedla. Šířku sedla mi taky přeměřili – ta byla ok, ale zeptal jsem se jestli můžu vyzkoušet sedlo, které mají v nabídce – oproti záloze mi ho půjčili na víkend a sedělo mi lépe než moje stávající, tak jsem si ho pořídil. Abych to shrnul, pokud se někomu dlouhodobě nedaří nastavit dobrý posed – já například nebyl schopen nastavit polohu kufrů na tretrách, tak toto měření asi pomůže. Asi jsem se rozepsal víc než je normální – tak se omlouvám.

   • plzakj  

    Da se ta poloha kufru nejak prenest na jiny tretry, pokud treba stridas zimni/letni nebo koupis novy?

   • milan.v  

    Naopak, díky za všechny informace a postřehy, těch bezobsažných příspěvků je tu na fóru dost…

   • TheJD  

    Diky za info. Ladili jste i naklon sedla a riditek, ci pozici pak (silnicni kolo)?

    • milan.v  

     Sklon nosu sedla se dává dle preferencí, samozřejmě se odstartuje v doporučené pozici, pokud ti to bude sedět, nikdo to s tebou dále řešit nebude…

     To samé platí i pro řídítka a páky, musíš se ozvat, já sám jsem zrovna s těmito věcmi oproti doporučení na začátku hýbal…

    • colombo1  

     Tyhle věci jsme v mém případě prošli rychle, protože jsem neměl potřebu je řešit a nastavený jsem je měl asi dobře. Na druhou stranu jsme se hodně věnovali těm kufrům, který jsem řešit chtěl. Budou se věnovat tomu, co potřebuješ. Pokud máš třeba bolesti zápěstí při nějakém uchopu, tak to stačí říct a věnovat se tomu budete důkladně.

     • JerrySE  

      to Colombo1: mě trápí něco podobného – podkolení šlachy. Vtip je v tom, že se a) to projevuje hodně nepravidelně, b) jen na jedné noze, c) nezačne to dřív, než tak kolem šedesátého kilometru a záleží na tom, jak do toho taky šlapu (do té chvíle v pohodě. To jsem před lety dojížděl cca 20km tak, že jsem šlapal jednou nohou protože tu druhou jsem nemohl ani ohnout). Když se to stane, tak jdu na rehabilitaci na elektromagnety, který to srovnají. Ale to není řešení. Kufry mám vyosený dávno (nejezdím první rok), ale na obou tretrách stejně. Takže otázka: dá se popsat co přesně prokázalo potřebu změny vyosení jedné nohy – myslím, jaké měření, čeho a pociťoval jsi to hned na místě? Nějak zkrátka nevím, jestli se na můj problém dá při tomhle měření přijít, když – viz a) a c). Nebo holt pokus/omyl a točit se kolem baráku abych si s případnou bolestí moc nezajel (a já velodrom nemusím :-/ ). Díky

      • milan.v  

       Měří se zepředu osa šlapání a vyosení, je to vlastně nasnímání sekvence šlapání, která poví, jak člověk šlape, výstupem je jasný obrázek z té pohybové sekvence.

       Podle toho, co popisuješ, by ses možná divil, co by ti vyšlo…

      • ˘Ö˘ Krab  

       A máš obě nohy stejně dlouhé? Stejně osvalené? Nemáš nějakou poruchu/blokaci hybnosti – a nemusí být jen na noze, klidně v bedrech, v ramenou, jedna ruka slabší? Staré zranění? Sedíš na kole OBJEKTIVNĚ rovně v ose? I při zátěži?

       atd…

      • colombo1  

       Tak já například vím, že mám jednu nohu jaksi „šejdrem“ (vyosené chodidlo jinak než na druhé straně), takže už vím, že potřebuji každou nohu nastavit jinak, jen se do toho prostě sám netrefím. Vycházeli z trajektorií, které moje kolena opisovala (byly rozdílné více než bylo podle jejich systému „vhodné“) a při změnách polohy kufru se trajektorie rovnala do nějakého použitelného rozmezí – koleno tedy kompenzovalo nevhodně nastavený kotník, což vedlo k bolestem. Na místě jsem změnu nepoznal. Bolest se mi projevovala taky spíše při delších jízdách – časem k bolestivým projevům stačilo méně a méně km. Dnes nic takového necítím, takže nastaveno evidentně správně :-) Klidně bych se zeptal, jestli něco takového, co máš ty, neřešili a uvidíš co řeknou – ten borec co jsem u něj by já byl opravdu ochotný a zapálený, takže si myslím, že to s tebou klidně probere nejdřív „mimo hru“.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.