Ak odlho tuhne tmel Loctite 243?

39 nepřečtených
  • Mamut

    Mam malu cervenu flasticku Loctite 243 (kupovanu tusim pred cca 1.5 rokom, ale rovnako sa to chovalo aj ked bol novy). Mal by to byt dobre znamy modry polotvrdy tmel do zavitov proti povolovaniu. Problem je, ze pred 48h som napatlal 5 zavitov na srubkach zadnej stavby a nechal mimo biku zatuhnut, ze ich potom zasrubujem. Doteraz to nestuhlo, sedi to v zavitoch a stale ma viskozitu iba malo vyssiu ako voda (mam to pri izbovej teplote). Na tych istych srubkach bol pri rozoberati modry zatuhnuty tmel este od vyrobcu (ramu), iba bol uz kadejak poodlupovany, tak som napatlal novy.

    Tuhnutie Loctitu by sa malo aktivovat iba pri styku s niektorymi kovmi, ale ked na tych srubkach bol uz raz tmel od vyrobcu, tak snad je material zavitu ok. Zavity som pred nanesenim tmelu odmastil isopropanolom. Este mi vrta hlavou, ze typicky flak tmelu na zavitoch na zvykne byt na celu hlbku zavitu a niekedy aj trocha cez – viskozita je tak velka, ze sa to neroztecie a zatuhne to vo velkej hrubke na jednom mieste. Moj sa skoro okamzite rozlezie po celom zavite a aj keby neostal tekuty (ako momentalne predvadza), tak hrubku aku vidam inde by som dosiahol mozno az po 3 naneseniach.

    Robim niekde chybu, alebo mi predali ofarbenu vodu (velky kamenak na juhu Prahy)?

    0 0
    • TJK  

      zavity se loctitem zakapnou a rovnou to sroubujes a utahnes.. nenechava se to zaschnout na vzduchu! nakapej to, dotahni to a nerozdelavej to pokud se to nebude povolovat…

      0 0
      • Mamut  

        1.) Ako teda vyrobcovia kadecoho (brzd napr.) dosahuju tie male ale hrube flaky tmelu v zavitoch bze stop po vyrezanom zavite?

        2.) Tym sa tmel ale nanesie zo srubky aj na matku a zatuhne. Co mi pripada viac ako postup pre lepidlo na zavity a nie pre tmel, do ktoreho sa pri zasrubovani vyreze zavit.

        0 0
        • kubad  

          Ze by jine lepidlo?

          0 0
        • TJK  

          Funguje stejne jako zelenej… nakapat na zavit a utahnout!

          0 0
          • Mamut  

            To ale vylucuje casto pouzivany postup, ze do zavitu sa da tmel proti samovolnemu povolovaniu, ale zaroven aj vazelina proti zrasteniu/korozii.

            0 0
            • TJK  

              a do ceho to davas ze to potrebuje takovej hitech postup? pokud to mas nekde na biku, tak s tim nelaboruj, namaz to tim loctitem a utahni a hotovo…

              0 0
              • TJK  

                jo koukam do zadni stavby… takze furt plati co sem psal, kapnout, zasroubovatm dotahnout na moment kolik maj ty srouby mit a hotovo!

                0 0
            • Zdyn  

              ten tmel (lepidlo) chrani i proti korozi. Pokud pouzijes i vazelinu, muze se snizit prave ucinnost lepidla. To ma spojit obe plochy (sroub i matici)

              0 0
              • Mamut  

                Tmel a lepidlo je rozdiel. A ja chcem aby sa to chovalo ako tmel. Preto mi je divne, ze by ucelom tohoto konkretneho Loctitu malo byt spajanie ploch.

                0 0
                • JSt  

                  myslim, ze nevis, co chces ;-). jde ti o to, aby se srofek nepovoloval nebo chces na sroubku vytmelit zavity? :-))

                  0 0
                  • Mamut  

                    Chcem, aby sa nepovolil sam od seba. Co sa da dosiahnut aj zatretim farbou, epoxidom atd. Ale ja navyse este chcem, aby som ho mohol bez rizika strhnutia inbusu rozobrat, az na to pride doba.

                    0 0
                    • fousek  

                      Nedela se nekolik pevnosti? Pri povolovani to muzes pri nejhorsim kapku nahrat

                      0 0
                      • Mamut  

                        243 by mala byt ta najpouzivanejsia stredna tvrdost. Nahriat to mozem, aj ked podla grafov v navode, ktore nizsie linkuje Darkson klesne pevnost len na asi 60% (pri nahriati, ktore este neznici lak) a to neviem, ci by stacilo. Navyse ide o zadnu stavbu, takze kazda z tychto srubiek je obklucena aspon jednym loziskom a to nahrievat na 160C a viac by asi znamenalo, ze bud sa mu uskvari gumove tesnenie, alebo z neho prinajmensom vytecie roztopena vazelina, ktora zvacsila objem. Co by znamenalo, ze by som po pripadnom rozobrati musel menit loziska, ktore su este ok.

                        0 0
                        • MlokCZ  

                          U 243tky se opravdu nemusíš bát, že bys něco nepovolil. U některých hodně náchylných čepů zadní stavby na povolování se mi ze začátku i s 243tkou čepy povolovaly.

                          A povolit čep s použitou 243tkou jde vždy lehce.

                          0 0
                          • kubad  

                            přesně tak, problém by mohl být jen u extremě dlouhých spojů, a to na kole nehrozí,

                            vše co mám tímhle pojištěné jde povolit opravdu v pohodě,

                            0 0
                • Zdyn  

                  Jo jasne , ze lepidlo a tmel je rozdil, ale pouzil jsem tvoj naztev, Jinak Loctite 243 je lepidlo a ne tmel.A demontaze se bat nemusis. Pripadne nahrati staci male a rozhodne se nemusis bat, ze by jsi neco teplem poskodil (barvu,…). Lepidlo, ktere se pouziva casto na loziska (loctite 638) potrebuje daleko vyssi teplotu, a taky se mi nestalo, ze bych samotne lozisko nebo treba barvu teplotou poskodil.

                  0 0
        • juli  
          1. Provedení jako pasta, né jako kapalina. Loctite má myslím taky.
          2. To není o tom, ale v podstatě máš pravdu o lepidle i když je to

          tmel ;-)

          0 0
    • pepek  

      Zatuhne to, když tomu sebereš kyflík. Proto to má takový uzávěr, aby se tam držel vzduch a nezatuhlo to v lahvičce.

      0 0
    • kubad  

      Vsechnonspatne :-)

      Procti si navod. Na nettu ho bez problemu najdes.

      Jinak ti to uz kluci napsali jak postupovat.

      0 0
    • Darkson  

      tady máš eventuelně TL:

      http://65.213.72.112/tds5/search.asp…

      0 0
    • Peka  

      Podívej se „Tady“http://ww­w.olejshop.cz/le­pidla-a-tmely/z/permatex/ a můžeš si vybrat jak to chceš pevný :-)

      0 0
    • ondra-h1  

      Loctite 243 tuhne ve styku s kovem bez přístupu vzduchu !!

      Jedna pěkná akce na Loctite 243 skoro zadarmo http://proprumysl.cz/…za-5-odkazu/

      0 0
    • Smazaný účet  

      Na lahvičce podobnýho bordelu na závity je napsáno, že vzduch jej udržuje tekutý. A při momtáži se má zas zabránit vzniku vzduchových bublin ve spoji. asi tak…

      0 0
    • Georrge  

      jak už tu padlo, je to dělaný schválně, aby se to roztáhlo po závitu při šroubování a pak to ztvrdne :)

      jinak schne to celkem rychle, už po půl hodině jde znát malé zvýšení odporu šroubu. Zaschne to za 24 hodin, teda já používám jiný sajrajt na šrouby, ale viskozitou barvou a vlastnostma je to podobný, tak i to tvrdnutí bude podobný. Ale drží to jak čert, nebylo u toho uvedený jaký to má povolovací moment, ale skoro to vypadá na vysokopevnostní :D na niple a kotoučové šrouby to ale nevadí.

      Jinak nevíte jestli tenhle loctite a podobný svinstva nechrání závit proti zatvrdnutí? Přecijen vytvoří v závitu vrstvu mezi šroubem a maticí, takže ty by teoreticky neměly zarůstat, když nejsou v přímém kontaktu a je mezi nimi izolant.

      0 0
      • Smazaný účet  

        Tadyten používám, závity, lisování ložisek. Je to svinstvo na entou. Drží to jak kráva. A niple bych s tim nikdy nezakapával. Potom už bych si s centrklíčem neškrtnul.

        0 0
    • marek_K2  

      Otvorim tuto stariu temu, otazka ktora ma zaujma tu bolo polozena ale nebola zodpovedana. Ked som rozobral zadnu stavbu na sroboch bolo nieco co som povazoval za modry loctite bolo to syto modre a malo taku pologumovu konzistenciu ako lepidlo. Zo zavitu sa to dalo vyskrabnut po dlhych kusoch niecom ostrym. No ale kupil som loctite 243 a ten sa sprava uplne inak. Po zaschnuti a povoleni nieje v spoji ziadny modry povlak a vysype sa stade uz len bleducko modry prach. Jedoducho nezostane gumovo-pevny ale sa to uplne rozdrobi. Inac zavit vyzera ze drzi dobre. Sprava sa aj Vam takto 243ka pri rozoberani, alebo som kupil nejaky sumt? Nieje to povodne nahodou 242ka, ale myslel som ze je rozdiel v nich len v moznosti nanasat na jemne zamasteny zavit.

      0 0
      • Vilém  

        Je to normalni. 243 ztvrdne, po vysroubovani se droli.

        0 0
        • marek_K2  

          Dik za odpoved, takze to gumovej konzistencie co davaju vyrobcovia na sroby je len zhodou okolnosti tiez modre. Kedze loctite sa pri rozbrani drobi. Sroby na zadnej stavbe mali na sebe tu pologumovu modru zmes. Prepokladam ze je to pohodlnejsie pre skladanie pri pasovej vyrobe, netreba sa patlat s loctitom, len brat sroby ktore uz niekto napatlat niecim co zaschne aj na vzduchu a potom sa to da este zasrobovat a drzi.

          0 0
          • vladaza  

            Zajímalo by mě to samé, co Tebe. Mám doma celý katalog Loktajtu, ale tmel, který by se nanesl na závit a nechal před montáží zaschnout jsem neobjevil.

            0 0
            • ondra-h1  

              Takový produkt Loctite v postatě neexistuje (pro běžné smrtelníky).

              Běžně dostupné uvidíš tady http://proprumysl.cz/…bce/loctite/ – sekce zajišťovače závitů.

              To co bys chtěl se vyrábí pouze na zakázku. Pošleš si šrouby do fabriky Henkelu a oni ti tam nanesou mikrogranule zajišťovače. Až budeš šroub montovat, mikrograule prasknou a zajišťovač se uvolní do závitu … a je to.

              0 0
    • Delkim  

      tady máš komplexní info všech Loctite na závity

      http://proprumysl.cz/…i-Zavitu.pdf

      0 0
    • elotoman  
      Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.