• carlos

  Nevíte někdo bližší podrobnosti ohledně zdražování kol, které souvisí s naším vstupem do EU (vyšší cla na dovoz z Asie, daně atd.)? Zajímá mě, na která kola se toto zdražení bude vztahovat (jestli i na domácí produkci, stavěnou z dovozových součástek), o kolik to asi bude a také, zda se to týká komponentů, případně kterých.

  • RomanH  

   A přinde Ti, že v Německu, které už v unii jsou, mají vyšší koncové ceny ?. Neblbni a neskoč na lep obchodníkům, kteří mají strach ze zahraniční konkurence.

   • carlos  

    Dík za uklidnění. Zaznamenal jsem totiž u kolegů v práci mírnou hysterii v nakupování kol s tím že budou dražší, a tak jsem se pro jistotu zeptal.

  • Peslezedirou  

   Letos taky strašej.

  • maajkee  

   No už i letos mně přišly kola za stejnou cenu ošizený na komponentech oproti minulým rokům, takže je to docela možný, ono nejde ani tak o EU, spíš že cena práce v asii pomalu ale jistě roste a tím jak roste jejich ekonomika.

   • Volf  

    Hlavně se podívej na kurzy všech asijských měn.

   • rainbowone  

    Stačí kupecké počty :)

    Zaplatím Hypoteku/nájem , inkaso +10 %elektrika, žrádlo +7% + nutné výdaje + 10.000 tisíc spoření na důchod a hned jsem 10.000 v mínusu :)

    Výplata se zvyšovat nebude ,13a14 plat nemám a mimořádné premie už 1,5 roku neberu prý kvůli krizi:)

    Suma sumárum si ty nová kola můžou strčit do ().()

    • pavlik6022  

     tak pod to se podepíšu :)

    • mr.antik  

     sory, ale na co ti bude v 65letech uspořenejch 6 mega, navíc když budeš mít splacený bydlení?

     Kup si nový kolo.

     • DaSnail  

      medicína sa stále vyvíja.

      nechá si vymeniť srdce, pľúca, kostru komplet za titan a roztočí to jak za mlada. teda, jak za mlada niekoho, kto to roztáčal… 8o)

     • vlasto  

      Naco? No vzhledem k tomu, ze do te doby cesky stat nebude mit z ceho vyplacet duchod, tak k tomu, aby mel co zrat. Aby si treba jako nemeckej, nebo rakouskej duchodce, koupil obytny vuz a jezdil si po svete jako clovek, protoze 40/50 let odpracoval a chce si volna uzit.

      Existuje ale taky jinej pohled na vec. Koupit si poradnou sjezdovou bestii a verit, ze se duchodu stejne nedozijes:-)

      • karliner  

       Myslím, že je ještě šance, pokud se budeme chovat odpovědně e nebudeme pouštět k moci různé levičácké blouznivce v čele s čssd…

       • soc  

        No ja nevim, ja bych to sand ani nedelil na strany, mam spis pocit, ze jakmile se kdokoliv dostane do politiky, tak zacne blouznit…

        • maajkee  

         Přesně tak, teď je tam pravice, slibovali slibovali a stejně už si to tam mezi sebou zase syslej. Lidi jsou zkažený a nezkažený a je jedno jestli pravičáci či levičáci.

         • karliner  

          Ale levičáctví je samo o sobě už zkažeností.

          • maajkee  

           Hmm, tak tady nemá cenu to rozvíjet.

           Já myslím že je to stejný jako s pravičáctvím, dobrá myšlenka, která se v rukou lidí stane svinstvem.

           Na levičáctví i pravičáctví vžycky doplatí určitá skupina lidí a těžko někdo z nás rozsoudí jaký lidi znamenají víc a jaký míň.

           Už z principu se nikdy nemůžeš zavděčit všem. To že tobě se líbí pravičáctví, ještě přece neznamená, že levičáctví je zkažený, ale ty si to stejně budeš myslet dál, tak nevim proč se rozepisuju.

           • Volf  

            Ve světě existuje pro tyto lidi z postsocialis­tických zemí krásné pojmenování. Městská pravicová chudina. Jde o lidi, kteří jsou přesvědčeni, že jedině volba pravicových stran je povyšuje na člověka. Věří, že když jim jejich vůdcové libují, že sice to nebude hned, ale někdy jim za odměnu že drželi půst budou lítat do huby pečení holubi. A přitom volí strany, které je svými naprosto neuváženými kroky mohou dostat na hranici chudoby nebo přímo pod most, protože se pohybují příjmově pod hranicí toho, čemu se říká střední vrstva. Myslím si, že doteď nás všichni naši ,, pravicoví ,, politici přesvědčovali o tom, že si můžeme brát hypotéky a úvěry, že se tím roztáčí kola ekonomiky a co teď ? Lidé kolem třicítky mají hypotéky často až do důchodu, ženu na mateřský, od příštího roku se díky změným v zákoníku práce stanou otrokyscých zaměstnavatelů. Všechny plky o snižování mezd ve státním sektoru byl jen signál pro snižování platů v podnikatelské sféře a teď nějaký chytrák nedávno řekl, že by si každý měl šetřit cca 10 000 CZK měsíčně k důchodu :-) Nechci se mýlit, ale toto je řecká cesta. Ale městská pravicová chudina uvědoměl volí naši pseudopravici.

            • maajkee  

             Myslím, že bude potřeba velká spousta času, to už já ani ty nebudem na živu, aby si lidi uvědomili, že je nespasí pravice ani levice, ale jen zdravej rozum a inteligence.

             • Volf  

              Myslím si, že máš naprostou pravdu. Dokud lidi nebudoou používat svůj mozek a svůj rozum, tak budou muset dostávat ještě hodně dlouho přes huby.

             • Ruprt2  

              chtěl jsem reagovat skoro stejně.

              Za to, kde jsme a kam směřujeme nemůže pravice. Stejně tak levice, to nemůže spravit, ani kdyby vládla.

          • blaf  

           říká zarytej pravičák, levičák řekne opak, je to o lidech tak jak psal majkee

          • pepino  

           Bush a republikáni rulez?

       • vlasto  

        v cechach neexistuje opravdova pravicova strana. Vsechno jsou to prevleceni komunisti smichani s tema, co proti nim bojovali. Ty generace, co zazili realny socik(tedy i ja:-)i ty) musi vymrit a az pak se teprve neco zacne pomalu menit. Jinak tento socialisticko-kapitalisticky hybrid drive nebo pozdeji vyjde na buben.

        • maajkee  

         Jenomže ta generace pseudopravičáků má bohžel svoje děti, který zas vychovaj k tomu pseudopravičáctví a tak dál a dál, takže to nezmizí jen s vymřením jedný generace.

         • vlasto  

          sice urcity vliv na deti maj, ale deti to uz nezazili, takze to nebude tak hrozny. Myslim, ze uz dnes nevi, co byl devizovy prislib, SSM, televizor Rubin, kolo ukrajina a igelitove vemeno.Taky si uz asi nedokazou predstavit, ze se chodilo do rachoty vyspat a ve skole byl nejvice in ten nejvetsi pitomec. Takze to bude jen lepsi. Doufejme:-)

     • maajkee  

      Jenže vasdím se že nepůjde v 65letech, ale minimálně v 70ti při trendu jakej zatím je. a za 40 let se taky hodně nasčítá inflace. Kdybych měl tolik peněz anych mohl spořit 10 tisíc na důchod, tak to radši investuju do nějaký nemovitosti, po tom co bych něco naspořil.

     • rainbowone  

      Spoření neklapne neb těch 10tis. už nemám s čeho uspořit :(

    • martin_bakov  

     10k sporeni na duchod ?! ve 30ti ? To by znamenalo za za 5 let bych mel jako zacit ? Asi mam trochu pesimistickou naturu, neverim ze preziju tak dlouho :) nez abych musel setrit tolik prachu stranou…

     To je lepsi nejak bezpecne investovat aby ty penize neco delaly nez jen lezely nekde… ale snadno se to rika, kdovi jak na tom budu za 5 let ;)

     • geondra  

      To je to nejhorší, nechat takovou hromadu peněz ležet, když k tomu připočteme inflaci, tak je to vyhazování peněz z okna. To je lepší to skoro narvat do biku apod.

      Naštěstí existují třeba otevřené podílové fondy, které (při vyloučení bank) nabízejí slušně zhodnocení (>10%) při minimálním riziku. Nic na tom není, jen se nesmí chodit do banky, ale najít dobrého zprostředkovatele…

      • McBlacky  

       povíme si za pár let jaký budeš mít výnos…

       ale dost možná budeš jen podpis na hromadný žalobě, nebo ani to ne.

      • blaf  

       zhodnocení 10% při bez rizika? můžeš mi poradit? hned tam dám všechno co mám…

       • maajkee  

        to já taky :)

       • geondra  

        Nikde jsem o zaručených 10% nepsal. Při pravidelném investování ale 10% meziročně není žádný problém. Záleží krom vývoje ekonomiky, úspěšnosti managementu fondu, časovém rozložení investic, druhu fondu atd atd. Je toho určitě aspoň na hodinu a internetové forum na to vhodné zrovna není :-)

        • blaf  

         tvůj příspěvek výše:

         Naštěstí existují třeba otevřené podílové fondy, které (při vyloučení bank) nabízejí slušně zhodnocení (>10%) při minimálním riziku.

         kolem 10ti% mívají akciové fondy, a investice do akcií opravdu není při minimálním riziku

         jak vydělat ročne 10% s minimálním rizikem se rád nechám poučit, můžes klidně mailem ;)

         • geondra  

          je rozdíl „s minimálním rizikem“ a „bez rizika“.

          Jsou dvě rizika-

          1. úplné ztráty investice (u většiny fondů nulové)
          2. riziko u likvidity. Sice jsou peníze kdykoliv k dispozici, ale

          v některých časových epizodách se výběr nevyplatí (vybírá se méně

          než se vložilo). To může nastat například, kdyby se vložily prostředky

          jednorázově třeba v roce 2007 a chtěl se výnos vybrat v zimě 2008/2009.

          Hodnota podílových listů spadla a tak by člověk splakal nad výdělkem.

          Když by ale počkal do současnosti, tak by neprodělal.

          Mimojiné výnos se výrazaně mění při pravidelném investování- když by člověk každý měsíc investoval od 2007 do současnosti, tak hodně vydělá, i když hodnota podílového listu se za ty tři roky třeba nezměnila. Vydělalo by se na hospodářské recesi (Cost average efekt).

          Akciové fondy oproti dluhopisovým vykazují vyšší rozkolísanost, takže jsou vhodnější pro pravidelné investování, ale občas může být likvidita špatná.

          Nízká rizikovost i u akciových fondů (globálních či makroregionálních) je dána diverzifikací. Každý fond drží podíly více než 200 titulů…

      • tom xtr  

       Nebezpečně naivní názor :)

       • tom xtr  

        Jediný produkt, který mě teď napadá, že odpovídá kriteriu „výnos větší než 10% a bezpečný“ ,je stavební spoření. A to je jen pro velmi omezený objem peněz.

     • blaf  

      a co znamená bezpečně investovat, aby peníze něco dělaly? buď je investuju s vyšším rizikem, pak budou něco dělat a nebo je investuju s malým rizikem a pak v podstatě nic dělaat nebudou, nic jako velký zisky s malým rizikem není

      • maajkee  

       Nejistější jsou a budou nemovitosti. Ty budou mít hodnotu vždycky a ještě ti můžou v průběhu dost vydělávat, pokud je pronajímáš.

       • blaf  

        nemovitosti jsou celkem jistý, ale nikdy to nebude žádnej vejvar, tím, že koupim dva byty žádný velký prachy určitě nevydělám

        • alinceb  

         To sice ne, ale v důchodu tě ty 2 byty budou celkem v pohodě živit…nebudeš se muset spoléhat na tu almužnu, co ti hodí stát (pokud vůbec nějakou dostaneš)…;) Já se hodlám ubírat touto cestou, až budu mít vyřešené svoje bydlení…;)

         • blaf  

          já o tom tak přesvědčenej nejsem, nemovitosti nejsou bezúdržbový a náklady jsou relativně vysoký, část nájmu co dostaneš dáš na daně, část dáš na údržbu a do různých fondů a nic moc ti nezbyde, určitě ne víc než pár tisíc, takže nic moc důchod

          • martin_bakov  

           od statu ale stejne dostanes hovno tak furt lepsi ty byty ne ?

           • blaf  

            já jsem si dřív plánoval, že koupim byt, potom barák a byt budu pronajímat, ale teď si to neumim představit, budu rád když postavim barák a zplatim hypotéku

            peníze navíc je podle mě lepší dávat do nějakých podílových fondů, část do akciových a část do dluhopisových kvůli snížení rizika, je to sice rizikovější než nemovistost, ale výnos je vyšší, a když se ty peníze investujou s rozumem tak to riziko taky není zas tak velký

          • McBlacky  

           ty byty zas tak dobře nevychází, když si to vypočteš kolik za to dáš, tak než ti to začně čistě vydělávat trvá sakra dlouho a ve finále ten výnos z nájmu není až tak velký. Pokud bys ty samé peníze dával do fondů, budeš na tom v důchodu výrazně líp.

           • maajkee  

            jenže ten byt pořád máš a i když na něm vyděláš málo, dejme tomu i jen 50 tisíc ročně, tak to ti na žádným bezpečným fondu nedaj :)

            Ale co je hlavní, že ty prachy v něm máš pořád uložený a kdykoliv ho můžeš prodat, kdežto jakákoliv instituce jako banka může kdykoliv krachnout a nakonec můžeš mít z těch peněz úplný hovno :)

            • blaf  

             na druhou stranu jak už tady někde bylo řečeno, když ti u baráku udělaj třeba hospodu tak je cena rázem dole, a můžeš se jít klouzat, když investuješ tak je základním pravidlem neinvestovat do jednoho, ale rozdělit investice na víc dílů a tím se riziko sníží a když něco krachne tak nepřijdeš o všechno, těžko ale koupíš po čtvrtině od 4 bytů z různých lokalit, takže to vlastně s tím bytem může být i horší

             • maajkee  

              to s tou hospodou je blbost, alespoň tady v HK to tak rozhodně neplatí :)

              Já bych si klidně u hospody levnější byt koupil, ale žádný takový tady nejsou :)

              • blaf  

               jasně, asi blbej příklad, ale určitě ani nemovitost není skálopevná jistota tak jak to podáváš

               • maajkee  

                Jasný, nic není 100%, ale tak komanči se snad k moci zas tak brzo nedostanou aby mi to vzali :)

              • karliner  

               Dobře, neudělají ti tam hospodu, ale do vedlejšího bytu (domu) se ti nastěhujou cikání, vietnamci nebo ho majitel (aby hodně vydělal) pronajme partě ukrajinskejch zedníků. Myslíš, že to s cenou k prodeji nebo za pronájem nepohne? A jakým směrem? Další riziko je stále dokola nacházet spolehlivé nájemníky, kteří ti budou platit a byt nevybydlí, atd. Nemovitost není špatná investice, ale nedělal bych z investice (konkrétně do bytu) do ní nejlepší možnost…

            • geondra  

             Peníze z fondů můžeš kdykoliv bez poplatků vybrat, „riziko“ fondů spočívá v tom, že v některých časech se výběr nemusí vyplatit (přelom 2008/09), z důvodu nízké hodnoty podílového listu. Riziko úplné ztráty investice je (krom úzce specializovaných fondů, zaměřených třeba jen na jednen stát)nulové.

             Banka samozřejmě zkrachovat může, ale investice do fondů jsou třeba dělat napřímo do fondové společnosti, nikoliv přes parazitující banku, která významně sníží výnos. Z hezkých třebas 12% ročně pak zbyde pár procent. Když si dáte prachy na termínovaný účet, tak je tam samozřejmě banka nenechá hnít, ale investuje je a vy dostanete ubohý výnos pod úrovní inflace. Z čeho asi měli české banky v 1. pololetí 2010 zisk 60mld. korun? Z bankovních poplatků sotva…

             • maajkee  

              no z těch bankovních poplatků těch miliard budou mít taky dost, nicméně on pořád dost reálně hrozí krach celýho státu, pak by bylo jedno kde máš ty peníze uložený. Nemovitost pokud ti ji nezboří zemětřesení stát prostě bude pořád :)

              • geondra  

               Podílový fond nemá s českým státem nic společného. Nevím, proč by fondová společnost, sídlící v Německu, spravující fond investující do BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) měla doplatit na krách českého státu, kterej stejně nenastane, jak nám tu populisticky politici líčí (tím neříkám, že je raketové zadlužování v pořádku). Existenci fondu s globální působností může ohrozit leda tak globální jaderný konflikt, případně konec světa (prosinec 2012). V obojím případě by nám to stejně už asi bylo jedno…

               Btw.: když bude mít stát vážný problém, není jednoduché ti nemovitost znárodnit?

               • maajkee  

                Nechme to už bejt, já prostě potřebuju něco na co se dá šáhnout :) a někdo má rád pseudopeníze někde v éteru :)

              • t29  

               Vzpomeň, jak dopadl uhlobaron Ptáček…

               „můžou vám sebrat peněženku, kočár, ale důl, to je díra v zemi, jak by ji mohl kdo sebrat?“

       • fousek  

        haha se koukni v americe, postaveny baraky za 500t. USD a vejs a jsou prazdny a neni to sem tam jeden barak, ale cely ctvrti. Za stavajici cenu jsou neprodejny a kazdej barak se musi udrzovat

        • maajkee  

         Proč bych se měl koukat v americe? :)

         stačí třeba tady v HK, nebo jimým podobným městě, vlastnit nějakej barák a o nájemníky nouze nebude, příjmy z nájmu budou určitě větší než náklady na lehkou údržbu. No a pak v důchodu, ten barák můžeš klidně prodat. Pokud to je barák zděnej, tak ho pak prodáš adekvátně k situaci která bude za těch třeba 30, 40 let. Kdežto úspory s zúročením pomalu menším než inflace budou akorát na hodnotě ztrácet, ztrácet a ztrácet…

         • blaf  

          ono to ale není tak jednoduchý, pochybuju, že na ten barák teď máš, takže si na něj vemeš hypotéku, takže celkem dost přeplatíš, až ho prodáš tak sice nejspíš bude mít vyšší cenu než teď, ale s tím cos přeplatil budeš ještě v mínusu, a z toho nájmu ti po zaplacení daní a kdovíjakejch fondů oprav pomalu nic nezbyde, podle mě tudy cesta nevede

          • maajkee  

           tak brát si na to hypotéku abys to pak pronajímal to je blbost, tady je řeč o tom když ty prachy máš.

           Bylo tady řečeno že si dává 10 tisíc měsíčně na důchodový pojištění, který nemůže vlastně vybrat.

           Takže si myslím že lepší při takový častce to dát na nějaký spoření, sice s menším úrokem, ale zato s možností výběru. nejlepší stavební, ale to už bude teď na prd.

           Pak by za rok při tomhle tempu naspořil třeba 130–140tisíc a za nějakých 10 let by za to mohl koupit třeba byt 3+1. Ten by pak dál pronajímal a dál si zase spořil a ještě by mu z nájmu šly prachy. Takový 3+1 se dá tady v HK pronajmout za 10 tisíc.

           No a pak za 30 let, ten byt poku je zděnej bude mít pořád velkou hodnotu a může ho prodat.

           • Ruprt2  

            ježiš nečerti se :-)

            On jasně napsal, že po zaplacení spoření 10K na důchod je 10K v mínusu.

            Takže kolik myslíš, že si spoří?

            • maajkee  

             Jasný, už jsem si toho všimnul, nebyl jsem ale sám kdo to tak pochopil, dle reakcí, to mě v tom omylu ještě podpořilo :)

             Ale stejně nějak nevím kde jsem se čertil :)

             Ta moje úvaha je stejě ale platná.

             • Ruprt2  

              úvaha je dobrá.

              Jestli ji dokážeš i realizovat, tak jsi borec.

              A ty se čertíš furt.

              • maajkee  

               Jenže já těch 10 tisíc měsičně navíc nemám :)

               Kdybych měl, tak to tak udělám, já budu rád když něco našetřím a vezmu si hypošku na něco vlatního :)

           • martin_bakov  

            s touhle strategii uz se da souhlasit

           • blaf  

            130 – 140 tisíc je teda hodně optimistický, ale dejme tomu, že se nějak dostane na těch 130 ročne, za 10 let máš 1.3m za což si teď koupíš 1+kk a podle tvýho předpokladu, že je nemovitost jistota, bude cena dál růst, takže si o 3+kk můžeš nechat jen zdát

            a i přestože to třeba pronajmeš za 10k tak z toho zdaleka 10k mít nebudeš

            myslim ale, že tenhle thread je o nečem jiným tak už toho necháme ;)

            • maajkee  

             jenže čím víc budeš spořit, tím víc budeš mít z úroků, takže se třeba na ten 1,5 dostaneš a za to se i tady v HK a to jsme druhý nejdražší dá koupit 3+1 nebo 3+kk, samozřejmě, že né nový.

             většinou se platí třeba 1000,– Kč do fondu oprav a opravy bytů jdou pak z toho.

             • mr.antik  

              Nevim no, já jeden byt pronajímám a spíš bych řekl že jsem po roce stále v mínusu :-)

              • maajkee  

               co je to za byt? kde je ten byt? za kolik ho pronajímáš? do čeho investuješ? :)

               Nechápu jak můžeš být v mínusu.

               • mr.antik  

                řekněme, že kdybych dal milión korun na nějaký termínovaný (6měs) vklad, byl bych na tom podobně a bez starostí.

                A to do toho nepočítám čas, který jsem s tim strávil. Jinak mám ještě nějaký akcie a to teď zrovna taky není žádná sláva :-))

             • McBlacky  

              Byt 3+1 který koupíš v HK za 1,5 rozhoně nepronajmeš za 10tkč. Bude to totiž díra na rekonstrukci v horší lokalitě. tj dalších 300tkč do toho nasypeš než to bude pronajatelný. Pak počítej že u starších domů se platí do fondu oprav i mnohem víc. 1000 je takové minimum, že to bych viděl u bytu do 25metrů. za menší 3+1 řekněme 75m bys platil spíš přes 3000kč. Pak záleží jestli ten nájem 10tkč jsi myslel s poplatky /voda, elektrika, plyn, služby, výtahy, úklid,… no může toho být kvanta/.

              nesmíš samozřejmě opomenout ani zdanění tvých příjmů.

              abych to uzavřel, pokud poplatky energií nejsou v tvých uvažovaných 10tkč tak na tom finálně spíš proděláš, neboť nájemníci ti to vybydlí a budeš to muset neustále dávat do kupy. Pokud uvažuješ že poplatky budou hradit oni, tak budeš cca 5500kč v zisku měsíčně, tedy tvoje investice necelých dvou mio /PC + rekonstrukce/ se ti bude vracet 28 let…

              k tomu hádky na společenství vlastníků. JE to docela vtipný, ale asi si na to musíš přijít sám

              • maajkee  

               :) tak jo, všichni kdo maj v nemovitostech uložený peníze jsou vlastně blbý, že oni to radši nedaj do fondů!

               Mimochodem na tvoje argumenty bych zase mohl najít spoustu argumentů který by to vyvraceli, ale nechme toho :)

             • siafu  

              V Brně teď platíme do fondu oprav 28 Kč za m2, no a k tomu se ještě přičítají další různé poplatky (vodné, úklid, výtah, komíny, služby, daň z nemovitosti, pojištění, správní poplatky apod.). Samotný fond oprav potom z výše uvedených nákladů představuje asi 65 %.

         • mr.antik  

          Stačí když ti vedle nastěhujou cikány, otevřou hospodu nebo dálnici…

         • fousek  

          Rict ze za 30–40 let bude vyhodny mit zdenej barak je docela odvazny tvrzeni. Uz ted se resi energeticka narocnost domu a 50 let starej zdenej barak z tohodle pohledu nebude zadna vyhra. Treba za tech 40 let pujdou na dracku houseboaty, protoze kazdy jaro a leto splachne Cechy povodnova vlna.

          S usporama mas pravdu, ty jsou naprd.

          • maajkee  

           No hele koukni na paneláky, taky už to je dávná minulost a pořád se přitom celkem dobře prodávaj. a zděnej barák s dutejch cihel a zateplenej bude pořád energeticky v pohodě.

     • vasek80  

      Dluhopisy, nebo dluhopisové fondy pánové.

      V odkazech grafy výkonosti od roku 1990. Já si tře.ba díky propadu akcií předloni koupil letos Ghosta a ještě mi dost zbylo, ale to byla mimořádná akce kdy jsem si řekl tak a dolů to nepůjde, tak tam šoupnu vše z dluhopisů a za rok jsem měl + 66%. Už se těším na další krizi akcií a na důchod koupím byt, kterej ihned pronajmu. Já na důchodové nedám víc jak 300 měsíčně a sám si peníze zhodnotím lépe jak nějaký zapráskaný penzijní fond, kterej neumí ochránit anmi před inflací.

      http://www.ing.cz/…oricke-ceny/?…

      http://www.ing.cz/…oricke-ceny/?…

      • geondra  

       Jo, na krizích se vydělává…

       PS: cena stoupla o 10% – supr, mam o 10% víc

       cena klesla o 10% – supr, o 10% jsem levněji nakoupil

     • Lister  

      Mám důchodko od 28 let :-)

      Ale netvrdím, že bych ho něchtěl za pár let zrušit, zaměstnavatel mi totiž na důchodko přispívá nějakých 5% z platu a to nejsou malé peníze, takže to ještě pár let vydžím, něco si tam došetřím sám a pak to vyberu a bude třeba základ na novou káru.

      • maajkee  

       Jak vybereš? důchodko nemůžeš přece vybrat :) respektive můžeš ale s takovýma sankcema že by se ti to hrubě nevyplatilo. Myslím že po nějakých 20ti letech můžeš vybrat 50% nebo kolik.

       Mně zaměstnavatel přidává měsíčně 500,– tak bych byl blbej kdybych důchodko neměl :) mám ho už 4 roky.

       • rainbowone  

        Dostaneš odbytné podle druhu smlouvy. Je to rozděleno podle společností a podle let spoření.

        Prvních 5 let nedostaneš skoro nic (cca 5 –20% investice) a další roky se to zlepšuje už po 10 leteh by jsi mohl dostat zpět 100% investice ale záleží na druhu smlouvy a procentech úročení.

        • maajkee  

         už po 10 leteh by jsi mohl dostat zpět 100% investice

         No, právě, bez příspěvků státu a úroků, takže to je dost na prd.

         Já jsem koukal že u ČS můžu po 15ti letech vybrat 50%.

         Každopádně to co psal Lister je dle mně nesmysl. Nějakej ten rok si ještě spořit budu a pak si to vyberu, na tohle jsou jiný spoření něž důchodový.

         • MlokCZ  

          Když někomu přispívá zaměstnavatel nezanedbatelnou částkou, kterou by mu jiným způsobem nedal, tak se pak to předčasné vybrání hodí. A jinam spořit nemá smysl, protože bys nedostal tu částku od změstnavatele o kterou tu jde.

          • Rychlej turista  

           Přesně tak to mám já, zaměstnavatel dává na penzijní 3% a měl jsem na vybranou buď toto nebo nic. A protože jsem to nechtěl mít vázané časově, krom zaměstnavatele už tam nic sám nedávám a proto nemám nárok na žádnou podporu od státu. Proto to můžu nezdaněně vybrat po roce. Plus to, co fond za tu dobu prošustruje :-)

          • Lister  

           Když někomu přispívá zaměstnavatel nezanedbatelnou částkou

           A o tom to je. Možná záleží na typu smlouvy, jak je to ošetřené, ale když to zruším, tak dostanu svoje naspořené peníze a to co tam naspořil zaměstnavatel (přijdu jen o úroky a podporu od státu). Je to sice sviňárna, ale byl to nejjednodušší způsob, jak z nich nějaké peníze navíc vyrazit.

           A pro mne, jako chronického utráceče, je to vlastně taky jediný způsob, jak na něco ušetřit :-)

           • MlokCZ  

            Můžeš to prověřit více, taky by se mi to časem hodilo. Nejlépe postup, aby se to vůbec nemuselo rušit. Tedy pouze vybrat (samozřejmě bez státní podpory a úroků), vynulovat počet naspořených měsíců a jet dále.

            Tohle ale asi nepůjde a bude třeba to zrušit a uzavřít smlouvu novou na nové.

            • Lister  

             Na to jsem se při uzavírání ptal a bez zrušení smlouvy to není možné.

             • MlokCZ  

              Tak ono se to dalo čekat a ani jsem nedoufal, že to půjde, ale dobré je to mít potvrzené.

              • Rychlej turista  

               Jo, to by chtělo zjistit, jak to přesně je. Už to taky pár let mám a ty peníze se tam bez užitku válejí a zhodnocení fondem je, mírně řečeno, směšné. Když jsem to kdysi uzavíral, tak mi z toho utkvělo akorát to, že si sám nic nesmím spořit, abych nedostal podporu státu, pak ten rok, než to můžu vybrat a že je to nezdaněno. To nedanění ale možná sopuvisí s tím rokem a pak by se asi to, co neleží rok danilo. Ale jak to přesně je, nevím. Chtělo by to zjistit.

           • Rychlej turista  

            Podporu od státu dostaneš jen na to, co si spoříš sám, na to, co ti dá zaměstnavatel se žádná podpora nevztahuje a proto ani ten výběr není ničím omezený a stát ti ani nic vzít nemůže. To, co ti tam zaměstnavatel dá, po roce můžeš vybrat bez zdanění. Stačí ale, aby sis sám k tomu spořil třeba jen stovku, dostal na ni od státu podporu a jsi s vybíráním v kelu. Vzhledem k velmi omezené částce státní podpory má toto penzijní spoření smysl tak 5, možná 10 let před důchodem, jinak ho i s podporou sežere inflace, protože %velikost podpory s naspořenou částkou klesá a v určitém okamžiku už podpora inflaci nepokryje. Beru to čistě bez vlivu hospodaření fondu, který může inflaci překonat nebo taky ne.

            Tak mě napadá, že už to mám taky pěkných pár let a zřejmě by to chtělo ty rok a starší peníze přesunout jinam :-)

           • kloubik  

            Přesně tak, byla by hloupost si to nezařídit. Já to měl tak, že když si budu spořit 2 % z platu měsíčně, zaměstnavatel mi dá 3 %. A co bylo super, počítalo se to i z bonusů, to pak naskakovaly částky po tisících.

            Věděl jsem od začátku že to vyberu, z daní si to neodečítal, o podporu při vybrání přišel, ale za 2,5 roku bylo na Santu :-) Škoda že to teď tak nemám :-(

  • Honzyn  

   Kdyz porovnam modely 2010 a 2011,tak mi prijde,ze cena je casto ± zachovana,nazev take,ale vyrobci osidili vybavu.Treba Fisher Superfly 2010 za 95tis. je na X0,kola nejvyssi model Bontrageru RXL,taktez predstavec,se­dlovka..proste plna palba.Ale Fisher Superfly 2011(vlaste Trek) za 92tis. je na X9,levnejsi kola,komponen­ty.Zato udelali Superfly Elite,ale tam uz je cena vysoko nad 100tis.Takze kola podle me podrazily:-(

   • celopero  

    Souhlas…mam Scott Ransom 30 2008 a od te doby jde vybava k horsimu pri zachovani cen, nejmarkantnejsi je to na letosnim modelu.

    • Honzyn  

     Me prijde,ze spolehaji na to,ze lidi vybiraji kolo podle nazvu,typoveho oznaceni,modni barvy..Ten Superfly TREK 2011,bike skoro za sto tacu a kliky Deore,ktere koupis za 12 stovek,na 2010 jsou karbonove Noiry.

   • McBlacky  

    nevím co se všichni diví. Minimálně na začátku léta už to bylo tutový. Dovozci to věděli mnohem dřív, když museli na jaře na rychlo předělat všechny smlouvy.

    to že tomu tady zase nikdo nevěřil je jiná věc.

    • Charles2k  

     Nesmysl, nic není tutový. Dovoz závisí převážně na kurzu dolaru, a ten nikdo nedokáže přesně odhadnout. Teď je jen o nějaké 1–2 % vyšší než loni.

     • McBlacky  

      dovoz jako takový ano, ale to je jen přesun zboží, které má nějakou cenu. A ta se meziročně letos mění více než obvykle

  • JT21cz  

   Je to jako s auty, pri krizi za levno nebyly, radeji vyrobci omezili vyrobu.

   Ted, kdyz se z toho svet jakz takz vymotal, tak vyrobci kol chteji trhnout co nejvice na nove vlne nakupu kol. Obecne kola z 2010 jsou uz ted vyprodana a je problem neco sehnat, pokud se jedna o normalni velikosti ramu. Nejjednodussí cesta zdrazeni je prave kamuflaz v nizzsim osazeni.

  • Trey  

   Celkem mě zajímá jak to nakonec s tím zdražením dopadne. Jak tu někdo zmiňoval Trek, v několik e-shopech už jsem našel 2011 modely i o 5 litrů dráž než ty letošní se stejným nebo relativně srovnatelným osazením. Oproti tomu Bretton (oficiální dovozce) v nabídce na rok 2011 zdaleka takovej velkej nárůst nemá, tam je rodíl asi 2 tisíce.

   • jara111  

    já jsem porovnával Trek 8000 a cena je navýšená o 3 tisíce ale zase je tam Fox místo Reby. Ostatní výbava je podobná. Akorát nevím jestli je to lepší nebo ne :-)

    • Trey  

     Já porovnával svoji 6500, tam se to liší shimano 575 x avid elixir 3, no ale koupil bych ji stejně letos i kdyby se nezdražovalo :)

   • Flegmatik  

    Na CD byl řešen Kellys, se podívejte na jeho nabídku a osazení. To je k zblití. Na HT kolem 27k jsou schopni cpát Alivio, na kola o fous levnější i Aceru nebo Altus… Fakt hrůza.

    • Clavinger  

     Osazení některých modelů může působit lehce kontroverzně, ovšem většinou to má nějaký důvod – za 27K jsem tam našel Madmana, který je osazený Fox vidlicí. Většina konkurence začíná v katalogových cenách s Fox vidlicemi tak na 40K. Samozřejmě ten rozdíl pak doženou šetřením na všem ostatním. Já to neschvaluju, takový kolo bych si nekoupil ani ho nedoporučil. Ale nabídka jejich kol je tak široká, že jsou tam i biky s vyváženou skladbou osazení.

     Kromě toho jsem tam narazil i na akční modely a třeba takový full Soul za 30K s osazením XT, Manitou R7 vidlicí, Manitou Radium RL tlumičem, Hayes Stroker Traily brzdami a celkovou váhou pod 12.5kg, to mi přijde jako perfektní kauf.

     • Flegmatik  

      Já si těch vidlí taky všiml, ale mít sice Foxku (s diskutabilním chodem) a k tomu zároveň kliky, řazení a smyk Alivio, je alespoň pro mě divná kombinace. Jinak na Soul jsem teď koukal a ten je osazen ještě slušně a je asi výjimkou :-) Full, lépe osazený a jen o 3k dražší než třeba ten Madman. No uvidíme, jak se ty jejich kola budou s těmito kombinacemi prodávat. Tohle je taky pěkně osazený :-)

      • maajkee  

       To já bych teda rozhodně radši foxku a alivio, než XT a suntour XCR :)

  • vasek80  

   Můžu porovnat své AMR5700

   vypíchnu změny.

   řazení XT 10speed vs. X9 (tady jsem sakra rád za 9 rychlostí od SRAMu

   šaltr SLX vs. X9 (také není co dodat)

   brzdy oboje Avidy ale 2011 má 3 a já 5

   Osobně jsem moc rád za svůj 2010 model a 2011 bych nekupoval. Cena se mi zdá navíc v německu o 100€ více, ale nejsem si jist a českou cenu zatím neznám. Každopádně mi stačil přechod na 10 rychlostí v podání Shimana a nižší řada brzd.

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.

Podobné diskuse