• Vojtas

    Ahoj,už jsem z toho zoufalej, vím že o rámech je toho tady napsano hodně, ale muj problém je jaksi specifický a neobvyklý. Teďka měřím 191 cm, táta má 198, tudíž je tu vysoká pravděpodobnost že hranici 195cm na kterou je konstruovana velká většina běžných rámu přesáhnu jedna dvě.

    Zajímají mě názory a zkušenosti lidí kteří někdy řešili podobný problém a úspěšně ho řešili .

    Nedávno jsem si zkoušel Meridu 22" a prodejce říkal že to bude prostě malý, jenže do 24" se mi moc nechce protože to vypadá hrozně, myslíte že 22 bude stačit ? Hodně by se mi líbili Superior,Pells, ale bohužel jejich rámy větší lidi diskriminují :(.

    Díky za jakoukoliv radu.

    0 0
    • Luke  

      ja mam ram Spyder, 21 palcu. a to merim neco kolem 193cm. maximalne me vyhovuje, vetsi bych asi nechtel. tento je tak akorat.

      0 0
    • Daan  

      zase tak specificky neni, ja mam 197 cm a jezdim na 21,5", na silnici optimalni ale jak vjedu do terenu tak se obcas pripadam jak na splasenejch staflich, snesl bych mensi. Takze otazka taky je kde s tim budes hlavne jezdit… Na 24" zapomen!

      0 0
      • Vojtas  

        jezdim tak 40/60 silnice/teren, polnacky, lesni cesty, sjezdy, terenu se nevyhejbam

        0 0
        • Daan  

          v tom pripade urcite zvol velikost spise mensi, uvidis ze je to vetsi zabava. Tezko se to takhle radi, ale sel bych do 21" Tisickrat opakovana rada, zkusit si to v prodejne a nenechat se „oblbnout“ prodavacem

          0 0
    • kurýr na bajku  

      No pokud se ti líbí Superior tak kup 929 v 21,5 kde horní rámová trubka měří 630mm, což by tvýmu tátovi stačilo s rezervou. Pokud chceš něco pro větší lidi, tak kup FORT. Vyráběj nadstandartní velikosti, sám si vybereš barvu, design a osazení.

      0 0
      • Vojtas  

        ale tam sou asi jinak navarky na vecka ne, tak ze by na 26" kola nepasovali,

        0 0
    • rb  

      Kamoš má Sintesi myslim 22",ne li větší,ale ten zas nebude do 6tkč…

      0 0
    • black.horse  

      proboha kterej prodejce Ti tohle tvrdil?:-D můžu mít tak odhadem 193–4cm a mám bajka velikost XL… v přepočtu cca 20" a max. spokojenost, klidně bych bral o kousek menší… jestli Tě terén baví, tak si nekupuj žádný štafle, na obratnějším rámu se Ti bude jezdit líp a užiješ si to… řekl bych, že ta 21" je na těch 195–8cm co teda prej hodláš vyrůst ideál…

      0 0
      • Raydowe  

        vasina predavacov urobi viac skody ako uzitku.

        na jednom fore sa rozoberal pripad maladeho bikera, ktory sa nechal oblbnut predavacom a kupil 22" ram a meral cca 175 (nepamatam presne). Predavac mu to radil stym, ze za dva-tri roky este podrastie a bude to akurat. lol......

        Predavacom uz moc neverim( aj ked cest vynimkam), ide im hlavne o to, aby predali to co poobjednavali a 22" sa nepredava kazdy den ze?

        0 0
    • Mamut  

      Mam 192cm a extra dlhe nohy a mam 23.5" ram (Merida) a je mi akurat. Sedlovka, ktora tam bola od vyrobcu (cca 30cm) musela byt vysunuta az po znacku. Nenechaj sa ukecat, ze niekto pri 190cm jazdi 14" ram. To je jeho problem. Nebudes jazdit predsa so skrcenymi nohami, len preto, ze niekto iny to robi. Obecne vobec nechapem zmysel tvojej otazky. Nikto okrem teba nemoze vediet na aky ram sa zmestis. Takze nema vyznam sa pytat ludi, ktori ta v zivote nevideli. Ale obecne: ak nemas nejaky specialny dovod, tak si kup najmensi ram, na ktory sa POHODLNE zmestis.

      0 0
      • Vojtas  

        ptam se proto ze me zajimaj zkusenosti lidi ktere mi pomohou pri rozhodovani, meridackej ram 24" je fakt desnej, vydim to na tatovym krosoj, tak že se mi do nej nechce, navic se mi novy meridy moc nelibej.

        0 0
        • kurýr na bajku  

          Stejnak až vyrosteš, tak si koupíš nový kolo.

          0 0
          • Vojtas  

            to jo, ale zas se mi nechce kazdou chvíli kupovat novej rám nebo kolo i když bych to asi uvítal

            0 0
        • Vojtas  

          ááááááá, sipu si popel na hlavu a napisu si stokrat VIDIM :D

          0 0
        • Mamut  

          Myslel som, ze chces jazdit a nie cumiest na svoj stroj. Ak to druhe, tak to si mozes kupit kludne aj 17", ta bude urcite vyzerat krajsie.

          Velke ramy nerobia male firmy. Takze skoncis bud pri rame na mieru (co do 6kKc neviem, neviem) alebo s Meridou, Authorom a pod.

          Mozes este skusit Spydera.

          0 0
          • Vojtas  

            Na kole chci jezdit, ale přiznejme si že se na něj chci taky podívat a říct si, že se mi to fakt líbí, většina lidi to takle má, kdyby to takle nebylo tak jezdíme všichni na Authorech a RB utře nos. Zkusím se víc poinformovat na Fort, ale nejradši bych stejně Superior XP920 ;)

            0 0
            • kurýr na bajku  

              No pokud nevytáhneš příští rok o 8cm tak si toho Supíka klidně kup. U nás v práci je to samej Supík a já mám 190cm, takže vim vo čem mluvim. Jinak www.fort-uo.cz

              0 0
              • Vojtas  

                mam to tam cobys kamenem dohodil, ale este sem se tam nedostal,

                0 0
            • gobike  

              Jezis, uz ti po nekolikaty rikam at si vyberes toho Spydera, dyt to neni spatny…

              0 0
        • jecnak  

          Musis se rozhodnout, jestli se na ram budes koukat, nebo na nem budes jezdit. velky ramy nejsou hezky :-(

          0 0
          • libi  

            pravda, proto nemam velkej ram÷))) no ale vono nemam velkej ram jestez par jinejch duvodu. A kdyz sem doma tak na kolo koukam, jinak kdyz je cas tak s nim nekde litam÷)

            0 0
    • Tomcat_1  

      Mrkni se ke Sterbovi, ma tam nejaky velky ramy…

      0 0
    • lOlA  

      ja mam ted ram 22". mam sice 186cm ale mam hrozne dlouhy nohy.i lidi co maji o dva centymetry vic nez ja tak se na nem neprojedou protoze nedosahnou na slapatka.ja myslim ze se to neda specifikovat.proste musis odzkouset a uvidis.ale myslim ze ram 23"by byl uz moc.to je fakt uz moc velky snad na kazdyho

      0 0
      • kurýr na bajku  

        Božíčku, ty máš tak dlouhý nohy. Co děláš v sobotu večer ? :-P BTW: Věř tomu že ta 23ka si taky najde svou klientelu a hlavně u každý firmy to není stejná geometrie.

        0 0
      • Pá-dlista1  

        Kdyz mas teda tech 186cm a hrozne dlouhy nohy, tak ten zbytek bude asi abnormalne kratkej… a 22" ram… dosahnes vubec na riditka? Ja bych teda vybiral ram spis podle delky… sedlovka se da totiz vytahnout a zajistit takovou packu nebo sroubkem u te objimky ;) Btw. mam 176cm a ani na 13" ramu nemam pokrceny nohy… asi je mam kratky.

        0 0
        • Sirenna  

          NJ, ale ty mas specialni geometrii, takze ti velikost dokonale padne, zkus si dat svih na detskym kole :P se budes pri navratu odrazei i rukama :D

          0 0
        • fousek  

          No to je pravda, ale zas kdyz je AB normalne kratkej ram tak musi bejt AB normalne dlouha sedlovka, no a cim delsi sedlovka tim vetsi paka na sedlovou trubku, takze bych mel potom kapku obavy o ram, ale zas kdo skace s vytazenou sedlovkou na max?

          0 0
          • Pá-dlista1  

            Nemam obavy o ram… to je zvlastni… asi si to chce vybrat dobrej ram ;)

            0 0
            • fousek  

              Asi jo, ale jak bys to poresil u full kde je sedlova trubka kratka a nad tlumicem, kdyz dlouhou sedlovku zastrcis tak je mozna kolize s tlumicem

              0 0
              • Sirenna  

                das si do batohu jeste jednu sedlovku se sedlem a kdyz pojedes z kopce, tak je vymenis :)

                0 0
                • fousek  

                  to neni spatny reseni, XC rajd si veme do batohu akorat sedlovku a na miste prenda sedlo, ta kratsi jeste muze bejt karbonova, aby byla lehci a muze sama zajizdet:-)

                  0 0
                  • Sirenna  

                    Se sedlem je lepsi, kdo by na tebe cekal kdyz budes jeste montovat sedlo na sedlovku a pak do nasledujiciho kopce delal to same ale opacne :P

                    0 0
                    • fousek  

                      No je to se sedlem lepsi, ale gramhonicum obcas nektere veci nevysvetlis

                      0 0
              • Pá-dlista1  

                Nebo teleskopickou sedlovkou.

                0 0
                • Sirenna  

                  Na tu jsem si nevzpomnela, jen si vybavuji Wintela s dvema sedlovkama ;)

                  0 0
                  • Pá-dlista1  

                    viz. Fousac atd. Je to celkem bezne. Vsak ja mam taky dve sedla a sedlovky na jedno kolo pro ruzne ucely a byt fajnsmekr, tak bych na zavody snesl treti. Kratsi lehci karbonku lehci s lehkym sedlem…

                    0 0
                • fousek  

                  pred chvilinkou sem na to prisel, kde se ten pokrok zastavi?

                  0 0
                  • Pá-dlista1  

                    Nevim. Ovladanou z riditek si videl? To je skoro tak dobry jako ta co jeste posouvala sedlo bud nahoru dopredu pro vyjezd nebo dolu dozadu pro sjezd… pochopitelne ovladane z riditek.

                    0 0
        • lOlA  

          nj je to kazdymu jinak.dlouhy koncetiny kapis?vsechno dlouhy mozek kratkej:))))

          0 0
    • JMT  

      mam doma navic temer novy rb crx ve velikosti xxl a barve brutal finish, je mi to hrozne velky, jinak super ram, dyztak posli mejla…

      0 0
    • marin.1  

      ja merim 193 a jezdim na Meride 20" ! je fakt , ze je to asi na hranici a uz mam koupenej vetsi – Specialized 21", ale 21 az 22 palcu by ti melo stacit. Ram pres 22 palcu to uz je fakt zebrik… Nedej na to co kdo diskriminuje a kup si co tve srdce zada

      0 0
    • ryllos  

      Mám 195cm. Jezdil jsem na 18´´ a teď mám 21´´-maxbike uplny zaklad – cca 3000,–. Větší bych už určitě nechtěl. Můj další rám bude určitě mensí – 19´´ FR. Důvod? Ta velká mrcha není taková hravá a určitě vypadá hůř…

      0 0
      • kurýr na bajku  

        V tom případě si na tý 18tce s nataženejma rukama musel jet v záklonu ;-)

        0 0
        • ryllos  

          Ani ne,byla dostatečně dlouha vrchni ramovka a taky 12cm představec.....

          0 0
    • Vojtas  

      Tak sem nakonec usoudil že rám větší jak 22" by byla blbost, protože chci aby to bylo v terénu obratnější a to velký rámy nebejvaj. Akorát se nabízí otázka zda by byl v 21,5" Superioru a 20" co mam teď nějakej znatelnější rozdíl. Skusim porovnat geometrie a uvidim, jde mi o to aby zas naši neřekli že to je vlastně skoro stejný :)

      0 0
      • zirecek  

        Rám není jen rozměr v palcích sedlové trubky. Porovnávej další parametry, jde o geometrii těla, délka ruk, délka noh, výška těla. Jestli jsou některé délky mimo průměr, nezbyde ti pro dobrý pocit na biku nic jiného, než stavět na zakázku. Obratnost rámu není daný výškou sedlové trubky, spíše rozvorem, polohou těžiště těla vzhledem k ose přední-zadní kolo.

        0 0
    • zirecek  

      Základní velikost rámu, kterou zmiňuješ – délka sedlové trubky je zavislá od délky noh, né od výšky! Proto se tu dozvíš i rady tipu, měřím 200cm a jezdím na 20" rámu. Jde o nohy v prvé řadě. Měřím 202cm, cavallo 108cm. Mám Sfinx na zakázku přesně jak jsem chtěl, paráda, žiletka. KDyž potřebuješ 24", tak vem 24", nevím, co řešíš, když ti je, jak říkáš, 22" malá. Nebudeš přece jezdit na malém rámu jen kvůli vizuélnímu požitku?? Moje rada je: nech si postavit na zakázku Spydera nebo Bareše, aby jsi se vlezl do své ceny. Nebo kup 24", existují i 23" rámy, aby jsi si nepřipadal tak „špatně“.

      0 0
      • Vojtas  

        a jak se meri délka nohy ? nejlepsí by bylo rám vyzkouset, to vim, ale tu moznost nemam :(, 22" sem si zkousel se 350 mm sedlovkou, coz sem si nejako neuvedomil,ja mam 400mm

        0 0
        • zirecek  

          cavall – stojíš vzpřímeně, nohy mírně od sebe, délka od podlahy po rozkrok → nadzvedni vercajk, :o).

          0 0
          • Vojtas  

            tak to mam tak 98 cm, jinak geometrie stareho ramu – velikost 20" www.cykloshop.cz/…lickrock.gif ten co by se mi libil ;) : www.superior.cz/…al/bike.html?…

            0 0
            • Vojtas  

              Tak čistě teoreticky, když to tedka počítám tak by mi to na nohy melo vyjít v pohodě : sedlova trubka: 546mm ; max vysunuti sedlovky (beru spis min nez víc) :290mm ; delka kliky: 175mm. tak že , samozřejmě teoreticfky ;), 546+290+175=cca 1010 mm, pri delce nohy cca 980mm, je tam 3 cm rezerva pri uplně natažený noze, tak že to je ještě víc, tak že by to mělo stačit ne ? Pokud sem uplně na omylu tak mě prosím opravte.

              0 0
              • zirecek  

                No, počty zajimavé (výšku sedla máš k dobru), ale už bych si, když už, sedl na bika v prodejně a prubl to, :-). Neuvažuješ o 180mm klikách? Přidej se do klubu, jsme žhaví na nové členy, mlask, kucíí, :o).

                0 0
                • Vojtas  

                  no to sedlo sem uplne zapomel, tak ze este lepsi, no prubnu znova tu meridu ve 22 a budu se na to tentokrate vice soustredit :)

                  0 0
                  • Pá-dlista1  

                    A jeste botu, kufr a vysku pedalu (+/-) :) Zirecek jen nechce jezdit na staflich sam :) Za chvilku si zacni shanet pevnou vidlici ;)

                    0 0
                    • zirecek  

                      PEvnou až po 180mm klikách, nebuď na něj tak hrrr. Je nás málo, musíme si nové ovečky hýčkat, ;o).

                      0 0
              • Bohumyl  

                Ale otazka preci nezni :„Jakej ram si mam koupit, abych si mohl natahnout nohy a pritom nevysunul sedlovku nad rysku?“! Kdyby to bylo tak jednoduchy, tak by na tom preci nebylo co resit. Je to o tom, ze jsme kazdej jinej a kazdymu vyhovuje neco jineho. Uvazoval jsi treba o tom, kolik cm pod urovni sedla budes mit riditka, nebo (kdyz jsme u te estetiky) kolik podlozek budes muset mit pod predstavcem, ktery i tak na 75% budes menit za strmejsi?

                0 0
        • zirecek  

          Sfinx, co mám je cca 23,5". Sedlovka 400mm, vytažená na 85%.

          0 0
          • náčelník  

            Prosíme foto.

            0 0
          • Bohumyl  

            Ano anooooo, foto prosime:)

            0 0
            • zirecek  

              Jak vyfotím, dodám; zatím foto čerstvého rámu. Raději pomalu nebo všichni bikeforisté začnou sešrotovávat svá kola a kupovat nová, jak uvidí zireckův Sfinx, :o))).

              0 0
    • Lance  

      vyuziju thread, porad resim to kolo, takze mam 183 cm, jakou velikost od Authora? 19 nebo 21? a u Meridy? 18 nebo 20? nejde mi o kultak, a Author se mi libi, dikes, pripadne jiny ram? nejsem historik!

      0 0
      • Pebe  

        Mám 180cm a Meridu 20'(r.v.2004). Je to tak akorát.

        0 0
      • fousac  

        tak jednoduse to nepude rict.. napr. mezi meridou big air 2001 a 2004 ve 20,5" byl rozdil v dylce 9cm… a nekde mezi tim je 19" marin..

        to cislo je imho spis orientacni (asi jako sirka plaste:)…

        0 0
        • Lance  

          hm dik, mas pravdu u te meridy to bude spis 20, ale u toho authoru nevim, ty velke ramy jsou fakt hnusne, Zajimave,ze u MTB se mi velky ram nelibi a u silnicky je to naopak:) to zas bude dilema, uz to resim druhy rok, nez janeco koupim.......

          0 0
      • Peslezedirou  

        Jezdil jsem Artura 19 palců při výšce 184, sedlovku jsem musel koupit 400 mm. Třistapadesátka byla v mém případě vysunutá nad rysku. Klidně bych snesl i 21 od Artura, nějak mi velké neohrabané rámy nevadí. Zkus na krámě, Arturu je hodně........

        0 0
    • JIRA  

      Možná už Ti to někdo psal ale nechce se mi to číst ani hledat. :)

      www.sterba-kola.cz/…ych_ramu.xls

      0 0
    • Vojtas  

      No tak volba nakonec padla na Meridu Matts Sport 500 ve velikosti 22", coz je asi jedina mozna volba, author nepocitam, protoze bezny vyrobci nedelaj takovy ramy, coz mi uz zacina list krkem :(, zatim to teda nemam cely poskladany, ale par zazitku a postrehu :) : v haji monohohran na stazeni stredu, ale pilka a pilnik ho snad zase sprovoznej, bovdeny a lanka nejdou mimo predniho brzdovyho pouzit zadny, coz je v rozporu s tvrzenim servisaka, a jako bonus musim koupit k brzde v kuse :(, stred ze starej meridy si hral na potapece, proto nesla povolit miska ( otacel sem celym ramem, chvilemi stolem, vzdy na spravnou stranu),a ten divnej kuzel na hlavovy co maj se mi tam nevejde, doufam ze to nebude vadit. Tak ze zatim sem spokojenej, ale obcas me to dokaze nastvat, doufam ze uz sem si vsechny problemy odbyl, chtelo by to ale delsi krk vidlice. ps: casem dodam fotku zniceny misky, pouzit uz asi nepude

      0 0
      • Vojtas  

        ps: ten mnohohran sem uz rovnal tak ze tedka uz to neni tolik videt, ale bylo to cely stoceny jednim smerem, vypadalo to fakt pekne, ale uz se to tam proste nevlezlo,

        0 0
    • Chaingang  

      Bratránek po mě chce,abych mu poskládal bika.Měří 203 cm a si ještě trošinku povyroste (18 letej basketbalista).To už asi bude chtít tu 24".Zajímal by mě váš nazor na tuhle velikost a kdo takovej rám dělá kromě Meridy.Cena by měla být taky ± kolem 5 tisíc

      0 0
    • lOlA  

      nevim nevim.jako ze vyska sedlovky je podle me podle typu kola.u tech velikosti jde spis o vzdalenost sedlovky od hlavovyho slozeni. kazdopadne ted prodavam ram Balance za dva tacy.22" nechces?:o))) je mi moc velkej!(kdyby jsi nahodou chtel coz zcela pochybuji:o) tak mi napis na mail)

      0 0
      • lOlA  

        Shit!ups tak nic!koukam ze uz ram mas.nj nectu do konce ja vim ja vim!nekamenuj­te me!:D

        0 0
    • Phoebe  

      Měřím 193cm a jezdil jsem Meridu Matts Speed ve velikosti 22 a maximální spokojenost. Velikosti 24 jsou dle mého názoru od dvou metrů délky výše. Zimáka mám dokonce ve vel. 20, ale je to dost malé – sedlovku mám 40cm a mám ji na hranici. Jsem 100% pro „22“.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.