Maju predajcovia pravo obmedzovat zaruku na prveho majitela?

24 nepřečtených
  • jonti

    Neviete ci maju predajcovia pravo obmedzit zaruku, ze plati iba pre prveho majitela bicykla? Tym padom, ak po roku predam bicykel, a novemu majitelovi praskne ram, tak to nemoze ani reklamovat?

    0 0
    • emarco  

      Nevím jestli to výrobcům umožňuje zákon, ale valná většina toto má v podmínkách reklamace. Hold si musíš koupit novej bike a ne nějaký 2nd hand.

      0 0
      • jonti  

        Viem ze to maju v podmienkach, ale ak im to zakon nedovoluje, tak by sa to mozno dalo vyhadat. Alebo druha moznost je, ak sa novy a stary majitel dohodnu, ze to na reklamaciu odnesie ten povodny.

        0 0
    • Keli  

      Ja jsem koupil ted novy ram a na fakture je napsano, ze je zaruka 6 mesicu na ram, rikam si jak je toto mozne ? Ze zakona mam prece narok na 2 roky nebo je tam nejaka moznost omezit zaruku ?

      0 0
      • RomanP  

        Asi je to braný jako náhradní díl a na ten je půl roku.

        0 0
        • Keli  

          nahradni dil ?? koupil jsme ram + tlumic + napinak, jako set, takze nahradni dil to urcite neni

          0 0
          • RomanP  

            no já nevím, ale když u nás v práci někdo koupí třeba celou tiskárnu, má 2 roky. Pokud mu jí někdy opravím, je na díl záruka půl roku, pokud nepokračuje standartní záruka ještě ta dvouletá a pokud si koupí sám jenom díl, má taky půl roku, to je jediný vysvětlení…

            0 0
            • borda  

              záruka je vždy 2 roky pokud tu věc kupuješ jako spotřebitel (rozuměj nepodnikatel bez IČA). V tomto případě se vztah mezi tebou a prodávající řídí občanským zákoníkem. Jiná situace je, pokud to kupuješ jako firma (na dokladu je uvedeno IČO) – potom se vztah mezi tebou a prodávajícím neřídí občanským, ale obchodním zákoníkem, který dvouletou záruku neupravuje, ale určuje ji jako smluvní (čili jako firma můžeš dotat běžně záruku 6 měsíců). takže asi tak. Ohledně dvouleté záruky vznikl velký humbuk díky mediím (jak jinak) a ted si všichni myslí, že na ni mají automatický nárok – není to tak. Ono taky ve firmě většinou danou věc používáš a chováš se k ní jinak, než když ji máš doma. taky ji můžeš odepsat atd.. jinak podle mne mají prodejci právo omezovat záruku na prvního majitele v případě, že ji poskytují delší než dva roky a to pouze po uplynutí dvou let.

              0 0
              • RomanP  

                Co se týká náhradního dílu, který dám zákazníkovi například do již zmíněné tiskárny, na ten má on záruku pouze půl roku a to i přesto, že je koncák…

                0 0
                • borda  

                  no jo, ale ramovej set nemužeš při nejlepší vůli brát jako náhradní díl

                  0 0
                  • Volf  

                    Proč by to neměl být náhradní díl. Když budeš na autě měnit skelet, taky je to náhradní díl, nebo co by to mělo být jinýho než náhradní díl.

                    0 0
        • BH  

          nemas pravdu, zaruka je ze zakona minimalne 2 roky na kolo i ND, neco jineho je pak sestimesicni zaruka na opravu jako takovou.

          0 0
        • Belial  

          Kravina !!!

          0 0
      • juli  

        Podivej se na rok vyroby. Tusim, ze po roce 2003 je ze zakona na nove zbozi minimalne dvouleta zaruka.

        0 0
        • juli  

          tedy zbozi vyrobene po … Zbozi vyrobene do konce roku 2002 – 6 mesicu. Doufam, ze se nepletu s tim prelomem 02/03

          0 0
          • wbiker  

            To by mělo platit od data prodeje, ne? Já myslím, že na všechny výrobky prodané po roce 2003 platí 2 letá záruka.

            0 0
            • juli  

              To zarucene ne. Rozhoduje datum vyroby, obchodnik by te mel ovsem na to upozornit. Nevim vsak jestli se nepletu v datech, kdy to nabylo ucinnosti.

              0 0
              • wbiker  

                Fakt? No ,přinbejmenším je to divný, už proto, že na dva vpodstatě identické výrobky máš rozdlnou dobu záruky. Ale asi máš pravdu.

                0 0
              • Vrci  

                Pravdu nemáš. Tohle platilo pouze v roce 2003 pro zboží vyrobené před tímto rokem a muselo na to být upozorněno tzv. přechodné ustanovení. V současné době je tento paragrav z platného znění občanského zákona i zákona na ochranu spotřebitele vypuštěn. Pokud si dnes koupíš něco třeba i z roku 2000, máš na to záruku 2 roky.

                0 0
                • juli  

                  Novou legislativu neznam. Je-li to tak, potom se hluboce omlouvam za matouci info :)

                  0 0
        • Volf  

          Tady je to možná docela slušně vysvětlený.

          http://www.spotrebitel.cz/…8504/1/1365/

          0 0
    • Smazaný účet  

      První co mě napadne – jak prodejce pozná, že jsi druhý majitel? Nepamatuju se že by mi někdy někam do záručáku vypisovali moje jméno…

      0 0
      • hydrant  

        jsem kupoval letos bajka SCOTT a v záručáku mám jméno i s adresou. Jezdím k nim do krámu kupovat i další věci + na garančku + teď problémek s vidlí, pamatujou si mě. Ale pokud to jednou koupíš, vše je o.k. a po roce a půl to přijde jiný reklamovat, tak potom možná…

        0 0
      • MaPa  

        GT – v záručáku je vyplněno celé jméno. Dostaneš pouze bílou kopii – jednu další má prodejce a třetí dovozce. Je uvedeno že záruka se vztahuje jen na prvního majitele.

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.