• Pacholek

    Vim, že se tady už podobné téma objevilo, ale týkalo se výkonosti. Proto otázka zní: chodíte darovat krev? jestli ano, co vás k tomu přimělo, máte z toho dobrý pocit??? Už se vám podařilo někoho k darování přemluvit… Já sám jsem dárce „už“ tři roky, jsem na to svým způsobem pyšný a nové dárce se snažím hledat všude…

    0 0
    • kovar  

      u upiru je takova fajn atmosfera, na kresle tam se dobre sedi-lezi a jeste pro ten pocit

      0 0
    • Volf  

      Dával jsem krev víc než dvacetkrát a myslím si, že každý zdravý člověk by měl dávat krev. No a pak taky víš, že jsi ( relativně ) zdravej.

      0 0
    • Staenly  

      Jeste sem nedaval (slysel sem ze muzu az od 18ti a to mi bylo teprve nedavno), ale urcite dat pudu…

      0 0
    • error  

      chodil jsem, ale vyřadili mě kvuli nějaké protilátce v krvy a přitom mi řikali, že je to úplně v pohodě a že by se dala použít jenom se nevejdu hodnotou do tabulek, ale až se teď změní v květnu předpisy tak už zase budu moct chodit a taky budu

      0 0
    • Otto  

      Jehla v žíle byl pro mě nepřekonatelný pocit, ale teď už chodím skoro pravidelně.

      Jednak mám za pár dní fyzicky dobrý pocit, zjistím, že jsem zdravý, mají tam výborné rohlíčky, čokoládu a obloženou mísu a třeba se mi to bude hodit až se někde rozstřelím :o)

      0 0
    • vlty  

      jo taky chodím pravidelně 4× do roka. akorát dřív, když byla v Brně transfůzka na žlu?áku, tak se tam dal za kupónek za odběr slupnout v kantýně párek, kofolka a ještě zbylo na čokoládu a žvejkačku teďka v Bohunicích v nový dostaneš dva žetony jeden na kafe z automatu a jeden na oplatek z automatu a jednu stravenku… ale za ten dobrej pocit a den volna v hokně to stojí!

      0 0
    • Zdyn  

      No ja taky davam.Jeste dalsi pozitivuj je, pokud se teda nepletu, ze za kazdej odber se muze odpsat 2000,– z dani.Takze chlap muze darovat 4krat do roka a to je pak 8000, coz nejni tak spatny.

      0 0
      • vlty  

        formuluj přesně: ne odepsat z daní ale snížit základ daně! :-)

        0 0
        • RomanH  

          Presne :o)) Podobny triky jsou i s penzijnim pojisteni atd a to prekvapko, kdyz si to pak spoctes :o))

          0 0
        • Zdyn  

          Jo jo.Ja tomu ale moc nerozumim.Jsem jeste student (snad uz jen chvilu) a tak tohle jeste nejak neresim.

          0 0
          • vlty  

            no nic to nemění na tom, že a? dáváš bezpříspěvkově nebo s příspěvkem, tak z toho nakonec máš (pokud někde pracuješ a můžeš si uplatnit ty dva litry za odběr, jako hodnotu daru) přibližně 300 kaček za odběr.

            0 0
    •  

      mam mamu vrchni upirku v Havlickove brode, tudiz kovarova kobyla..... krev nedavame nikdo z rodiny , bracha nemuze, tata nechce a ja se k tomu jeste nedostal :-(

      0 0
      • vlty  

        ti to může brat večer u telky, ani nikam nemusíš chodit :-)

        0 0
    • Otto  

      Jo, a kromě odpisu daní je ještě ne nepodstatná výhoda, že kdo daruje minimálně 2× za rok(anebo 3× za 2 roky) anebo je vlastníkem nějaké té plakety Jánského, tak má nárok až na 35 dni bezplatného zdrav .pojištění v zahraničí. A zrovna za 48 dní to na Korsice využiju, heč.No teda doufám že to nebudu potřebovat :o)

      0 0
      • vlty  

        ale to nabízí jenom Všeobecná zdravotní pojiš?ovna…

        0 0
        • Dejv  

          Mám za sebou už 13 odběru.Někdy stihnu 3× někdy 4× za rok.Ale pocit je to výborný.A je tam fakt sranda.

          0 0
    • MARIN  

      Ne nemuzu

      0 0
    • rasto  

      chodim od vojny (tam jsem videl poprve a naposled, ze darovala upiri sestricka :-) mam za sebou ±50 odberu. motivaci mam docela silnou – sestra moji maminy zemrela na raka (28leta). odber: pravda, pravda, taky zazivam perfektni pocit. zenske se dozivaj dlouhovekosti mimo jine kvuli tomu, ze maj „svoje dni“ a zbavuji se krve (ta se jim redi). proto myslim ze ani pro nas, pro chlapy to neni tak moc skodlive… ;-)

      0 0
    • m4rkus  

      S tematem to souvisi, tak se zaptám.

      Nevíte kolik míst pro záznam má knížečka:

      Legitimace dobrovolného dárce krve?

      0 0
      • Hynas  

        Pakliže jsou průkazky standardizované pro všecky KC, tak vzor z Ostravy čítá řádků 16. Osobně daruju od svých 18 let a mám za sebou 42 odběrů krve (ne plazmy).

        0 0
        • Hornet  

          JJ, ja mam na mojej tiez 16, ale je dost stara. Zda sa mi ze nove su trochu ine. Ta moja bola vydana v Hradci Kralove.

          0 0
          • m4rkus  

            kua, prej jich je lichy pocet :-(

            tak ted babo rad

            0 0
            • Hornet  

              opytam sa Hornetky, ta uz ma novy, dam ti vediet.

              0 0
            • Hornet  

              Tak na novej karticke ich ma 15, na co to potrebujes vediet? ak sa smiem spytat.

              Zabudol som napisat, ze chodime spolu vcelku pravidelne na odber, ja mam menej, ale Hornetka uz ma nejaku plaketu.

              0 0
              • m4rkus  

                geocaching :-)

                Diky moc

                0 0
                • Hornet  

                  Joo? fajne :-) pri nasich bikovych potulkach sme nahodou nasli jednu schranku, zaujimava hra.

                  0 0
    • StuntJ  

      rád bych, ale nemohu :(

      0 0
    • jIrI___  

      Nechodím a ani nikdy chodit nebudu.

      0 0
      • maajkee  

        a to proč?

        0 0
        • jIrI___  

          Čistě z osobních důvodů, mám panickou hrůzu z jehel. Stačí mi zajít k doktorce na nějakou injekci a jsem pak celý den odepsaný, popř. ji tam v ordinaci zkolabuju :). Je mi jasné, že někdy nejspíš cizí krev potřebovat budu, proto si cením těch lidí, co darovat chodí.

          0 0
          • pelhrimov  

            Typický sportovec, to jsem slyšel už od mnoha zdravotníků. Krevní tlak se jim rozkolísá snadno.

            0 0
          • Mig_all  

            +1 jsem na tom uplně stejně, a navíc myslím že ani zdravotně bych nemohl… měl jsem a mám kde co :-(

            0 0
      • Lister  

        já ti rozumím, jediná možnost, jak bych mohl darovat krev, je v bezvědomí :-)

        0 0
    • Smazaný účet  

      Také dávám od vojny,odpisy na daních se hoděj.Jsem u Metalky a ta mimo jiné dává ještě příspěvky na vitamíny a prašule za nákup v lékárně nebo ve zdravotních potřebách, za určitý počet odběrů.Dal jsem přes sto odběrů.

      0 0
      • M_ishak  

        O těch odpisech jsem neměl tušení, pohledám si info na netu, páč mě to zaujalo a možná bych do toho i šel. Jako zvysoka seru na nějakou dobročinnost, ale ty odpisy mi nasadily brouka do hlavy.

        0 0
        • mr.antik  

          za rok to může udělat třeba nový pláště nebo sedlo :-)

          0 0
        • Lister  

          Myslím že tady jedno vlákno na téma darování bylo a tam bylo napsané, že odpisy na daních se nedají kombinovat s dnem volna v práci – je to tak nebo si dáš volno a ještě odepíšeš z daní??

          0 0
          • rasto  

            nene, odpisy jsou nezavisle na dnu volna. tj. ze zakona mas narok i na den volna i na odpisy (kc 2.000 za odber). samozrejme, bavime se o bezprispevkovem darcovstvi.

            0 0
    • Glob  

      Začínal jsem darovat krev, ale postupem času jsem přešel na plazmu a krevní destičky. Takže 2× do měsíce jsem na odběru. Asi jako všichni – hřeje mě dobrý pocit z dobrého skutku, kontrola zdravotního stavu a volný den v práci :)

      0 0
    • Dlabka  

      Chodím tak 4× za rok na krev. Přes léto nemohu, mám alergii a beru na to prášky.

      Hřeje mě ten guláš, co si pak dám v bufáči za poukázku:)

      0 0
      • Nostromo  

        Co bereš za prášky? Já mám pyl, prach, roztoči, zvířata a prášky co na to beru celoročně jim nevadí. Teď mám akorát stopku myslím 6 měs. po operaci kolene.

        0 0
        • mr.nikdo  

          Taky Vam rikaji, ze jste nemocni? Mi to na stejne alergie rikal, ze jsem nemocny :D.

          Nebrali jste nejake leky na leceni? Ja bral bojinek lekarsky a s tim mel doktor problem… Doktorka ne :D

          0 0
          • Nostromo  

            Ja chodim s temito alergiemi davat krev/plazmu nastridacku a celorocne beru Cezeru, Xyzal a nevadi jim to. Chodim teda bezprispevkove do Krajske nemocnice.

            0 0
            • mr.nikdo  

              Ja neberu nic uz par let. Alergie prakticky stejne.

              Chodim do okresni nemocnice.

              A byvaly primar mel problemy… Citite se zdrav? Ano.

              Ale mate alergie, Vy nejste zdrav! :D

              0 0
    • Dan  

      Chodím pravidelně, příští odběr bude 80tý. Škoda jen, že už dneska nemůžu čerpat ten den volna :-(

      0 0
    • Smazaný účet  

      chtěl jsem, nemohu.

      0 0
    • Tomys  

      Ano chodím, teď už se může podle nového zákona dokonce každé dva měsíce. Letos jsem začal darovat i krevní plazmu…

      0 0
    • lycanthrop  

      Davam pravidelne.Teraz pojdem uz 23 krat.No co zbieram si na horsie casi.

      0 0
    • Honza729  

      Clovece, jsi odvaznej…ale tady drazdis kobru bosou nohou. Tady napsat ze neco delam, nekoho podporuju, nekam posilam penize nebo daruju krev, tak jsi okamzite oznaceny za cloveka bez skrupuli…nebo jak to tenkrat jeden nejmenovany kolega napsal… :-)

      Nicmene qěci: darovavam, nicmene malokdy a nepravidelne.

      0 0
    • antimony  

      Čau na vojně jsem dával a teď asi po patnácti leté proluce jsem zase začal. Na vojně byla trochu motivací sladká odměna v podobě čokolády a tatranky po odběru a teď možnost nějakým způsobem pomoci. Jen nesmím zapomenout asi měsíc před odběrem brát železo abych se vlezl do hodnot:)- vegan.

      0 0
    • deyv  

      Daruji pravidelně (4× ročně) již héééézkou řádku let. Je to na každém, jestli chce a nebo nechce (může – nemůže) Nedělám to k vůli penězům (ale výhody využívám), ale k vůli informovanosti o svém zdravotním stavu. K dárcovství můžu říct jen jedno: „kdo jednou zkusí, víckrát nechce jinak“ :o):o):o)

      0 0
      • Pi†el  

        Taky tak. Ja chodim tak 3× do roka. Prehled o zdravotnim stavu neni vubec k zahozeni.. Jediny, co me vzdycky vydesi, je, kdyz vidim tu obrovskou jehlu.. :-/

        0 0
    • Smazaný účet  

      Trochu mi to sere, ale nemůžu.

      0 0
    • ZuzicK  

      Ráda bych, ale zatím nechodím. Bojím se reakce organismu, protože mám něco málo přes 50kg (minimální váha pro odběry), že by ten odběr byl na mě moc. Proto se chci zeptat, chodí tady nějaká holka či vaše drahá polovička lehčí než 55kg darovat? Je to v pohodě?

      0 0
      • Hornet  

        Moja Hornatka chodi, ma cca 60kg. Ked sa tam vyberies, povedia ti, ci je pre teba vhodne darovat alebo nie. Mozu ti zobrat mensie mnozstvo, ak si zdrava a v pohode, nemal by to byt problem.

        0 0
      • Elwing  

        Moje sestra má kolem 50 Kg a chodí darovat, říká, že celý den je pak unavená, ale to je asi normální, jinak žádné další potíže. Normálně sportuje, o její životosprávě se nebudu rozepisovat, ale když to přežije bez úhony ona, tak každej ;)

        0 0
      • Lister  

        Někde by tě ani nevzali, některá pracoviště totiž berou jako minimum 55kg.

        0 0
        • Elwing  

          tak to neberou většinu ženských teda

          0 0
        • Hornet  

          O tomto som este nepocul, na slovensku je 50kg vsade, ale mozno maju nejake interne predpisy.

          0 0
    • Jituschka  

      Darovat chodím nepravidelně, ale ráda, v pondělí se chystám na osmý odběr.

      0 0
    • v POHODÌ klokan  

      Já jsem nebyl a ni se mi nechce…když jsem viděl, co jeden odběr udělal s bráchou – asi dva týdny byl úplně malátný a i potom byl asi měsíc ještě hodně slabý. A já vážím ještě míň než on.

      Takže oceňuju ty, kdo chodí, ale já se asi nepřidám :)

      0 0
    • filo  

      Krev jsem začal darovat na vojně a už mi to zůstalo…darují krev a její složky, nikdy nevíš kdy to budeš potřebovat Ty, to je mé heslo…daruji už 16 let a mám za sebou přez 200 odběrů…zdraví slouží, kolo to moc neomezuje tak co by jsme neudělali pro druhé…

      0 0
      • karliner  

        Myslím, že podobné názory čtou obchodníci s krevními deriváty velmi rádi.

        0 0
    • l-e-t-o  

      začal jsem z krví a teď jsem přešel na darování plasmy. Chci se odborníků na BF zeptat jestli je možné to nějak kombinovat. abych mohl dávat i plasmu i krev. Jaké jsou například časové odstupy atd.

      0 0
      • vladaza  

        na krev chodím bez problému, ale teď mě lákali právě na plazmu nebo destičky, kde byl odběr ještě nedávno omezený věkem /v Olomouci max. 45 let/. teď by vzali i padesátníka, ale já mám obavy, protože jsem někde četl, že může dojít ke ztrátě imunity, člověk po odběru snáz třeba chytne nějakou virozu. rád bych chodil, ale jsem dost na vážkách. má někdo i negativní zkušenosti s oběrem derivátů??

        0 0
        • l-e-t-o  

          no, třeba posledně co jsem daroval plazmu, tak bylo tak hnusně ošklivě a kdesi cosi. normálně mám imunitu myslím hodně dobrou. nebyl jsem nemocný, ani nepamatuju. Ale po odběru 750 ml plazmy jsem večer smrkal jak sviňa. možná to nějak oslabilo imunitu a ve vzduchu (v Praze) určitě lítali nějací ti malí škodliví mikrůbci, kteří mě nachcipali. akorát tři dny jsem smrkal a pak to přešlo a už jsem zase zdravý.

          0 0
    • Radez  

      Zeptám se tu dárců teda, neudělalo se vám při odběru někdy blbě (jako na zvracení)??

      To je totiž jedinej důvod, proč sem ještě nebyl dávat krvu, páč se bojím toho, že bych se tam mohl pokosit. Nedělá mi zle pohled na krev, injekce, hadice ani nic podobnýho, ale když mi máti párkrát brala doma větší množství krve :-), tak se mi teda udělalo, hned po tom odběru krutě blbě, ale za chvilu sem byl zase v cajku. No možná to bylo tím, že sem neležel potom ještě v klidu, nebo tam to maj ještě nějak promakanější při těch odběrech.

      Ale v telce sem jednou viděl vojáky, jak nějak hromadně dávali krev a někteří taky byli pěkně zelení, tak kde je zakopanej pes?

      Jinak taky moje váha nic moc 70, ale zato životospráva na výbornou :-).

      0 0
      • Hornet  

        Treba sa pred odberom dobre napit( nie naslopat vecer predtym :-D ), aj rano doma, aj tesne pred odberom, ja tam vypijem aj tri, styri pohare toho smiesneho caju, a ziaden problem. Raz sa mi stalo, ze som nepil skoro vobec a ked som sa zdvihol z postele po odbere, tak sa mi trosku zatocila hlava, ale snad tak pol minutky.

        Sem-tam sa stane, ze tam niekomu pride trochu spatne, ale fakt malokedy, ale nezvracal tam este nikto.

        Hlavne vela tekutin pred.

        0 0
        • Radez  

          Sem ani nevěděl, že se může před dárcovstvím pit. Sem teda dycky dával krvu, jen na nějaký vyšetření a tak a to sem nic nemohl (že to zkresluje výsledky), tak to pitivo by snad mohlo pomoct.

          0 0
          • Jituschka  

            Naopak musíš hodně pít, aby se ti zředila krev, přecejenom úbytek 450ml je celkem znát. Před dárcovstvím je taky dobrý se najíst, ideálně něco netučného např. suchý rohlík, kterým tě před odběrem většinou obdarují jakož i hořkým čajem.

            0 0
      • Kachita  

        neboj se, od toho tam jsou sestriky a ty te pohlidaji.. ja jednou byla darovat a pripadala sem si uplne OK a ona mi rekla, ze jsem bilozelena, tak at si tam na chvili lehnu :) a pred samotnym odberem projdes prohlidkou u lekare, takze myslim, ze neni ceho se bat, jdi do toho :)

        0 0
        • Radez  

          No toho, že by mě nepohlídaly se nebojím, spíš toho, že bych je pokosil, kdyby se mi udělalo blbě :-)).

          0 0
          • M_ishak  

            Však aspoň by měly o čem vyprávět při táboráku :O)

            0 0
          • Kachita  

            i kdyby se ti udelalo blbe – tak od toho tam jsou, aby te pohlidali… a hlavne nejez den predtim ani onen den nic moc mastneho a predtim nepij alkohol a jdi tam s tim, ze to delas pro druhe ;) nikdy nevis, kdy se cizi krev bude hodit prave tobe…a taky to muze byt nejaky biker :)

            0 0
            • deyv  

              s tím alkoholem to není až tak přísné ;o) Jasné je, že by jsi asi neměl pařit do rána a pak jít darovat, ale pokud si večer před darováním dáš ze dvě pivka, nebo něco málo vína, tak se absolutně nic neděje. I kdyby ti zůstal nějaký alkohol v krvi, tak se vstřebá :o) Zato to s tím jezením tučných jídel souhlasím na sto pro ;O)

              0 0
              • vladaza  

                jasně, dvě tři pivka se vstřebají . tuk zůstává v krvi déle a po vyšetření krve, které se provádí ještě po odběru! se to pozná, člověk by pak mohl mít problém a transfůzka by ho při dalším odběru zřejmě upozornila /že nemá do sebe valit bůček/, to bych nechtěl riskovat, proto se snažím stravu přizpůsobit. taky je celkem blbost před odběrem kouřit

                0 0
      • rasto  

        vojaci byli zeleni ze svych munduru :-)

        vazne: ne, nemej obavy, pece o darce je v transfunzni stanici vynikajici.

        0 0
      • Jituschka  

        Jenom se mi občas motá hlava, ale mám i normálně nižší tlak, tak je to tím. Jinak se není čeho bát, jsou to potom příjemné stavy :)

        0 0
        • Radez  

          Lepší jak holotropní dýchání? :-)). Jako hlava se mi při normálních odběrech nikdy nemotala, jen blbě od žaludku jak cip při větších odběrech, no uvidím no.

          0 0
          • Jituschka  

            Připadám si pak jak na nějakém obláčku :) Pochopila jsem, proč si nechávali ve středověku pouštět žilou. Jidlo a piti predtim dost pomaha. Me je blbe spis jenom kvuli tomu, ze mam hlad :)

            0 0
            • Radez  

              prej obláčku :-)), tak do toho du, pokud budu mít i hypnagogický halucinace, tak to bude uplně nejlepší, ty mám ze všeho nejrač :-))

              0 0
            • Radez  

              Žádnej obláček se nekonal a to bylo primární proč sem tam šel :-(, ach jo.

              Ale jinak docela nuda, sem myslel, že budu kolabovat nebo něco a vubec nic sem byl nejvíc v cajku v porovnání se starejma dárcema, kteří tam omdlívali v křeslách a to sem tam byl poprvé.

              Každopádně sem se docela dlouho odhodlával, až mě musela vzít kámoška (zkušená dárkyně) za ruku a odvízt mě tam :-).

              0 0
              • Jituschka  

                Ojoj, udělala jsem klamavou reklamu :) Ale není to tak hrozný, jak by si člověk myslel, že to bude, ne?

                0 0
                • Radez  

                  Jak říkám, docela vopruz, páč se mě asi dvacetvosumkrát ptali jestli su v cajku (kuli tomu, že su tam poprvé) a já furt, že jo a nemohl sem se dočkat obláčkovýho pocitu. Představoval sem si to jako pocit po pár slivovicích, jako že se budu smát do bolesti bránice nebo tak něco :-).

                  0 0
                • Radez  

                  I když abych Ti nekřivdil, tak jak po jedné slivovici sem se cítil :-).

                  0 0
      • deyv  

        hele čéče, nebyl by jsi ani první a ani poslední, kdo tam druhým udělá vzrůšo. Neměj z toho vůbec strach, je tam personál, který s tímto počítá. Váha je ok, já sám mám jen o několik kilo víc a jsem naprosto ok, snad jen večer po odběru jsem víc unavený, ale to se po pořádém vyspání srovná. Má rada zní: „hodně pij před i po odběru“

        0 0
        • Radez  

          Jak už sem psal vejš, sem vubec nevěděl, že se muže při tom pít, tak ja to vyzkouším. Nejspíš do toho pudu.

          0 0
          • Hada  

            Mno, kdo chce dát dá…

            a kdo ne…

            Je to jen na lidech…

            0 0
      • vladaza  

        párkrát se mi udělalo blbě a museli mě položit, ale bývalo to když jsem chodil brzy ráno, nalačno a málo napitý. taky k tomu přispěl i fakt, že mám spíš nižší tlak krve. od určité doby chodím v Olomouci na odpolední odběry ve čtvrtek, důkladně se naliju a nemám žádný problém. nezanedbatelná výhoda je, že když jdu odpoledne po práci, tak mám druhý den /pátek!/ celý volný a to se, myslím, docela hodí.

        0 0
        • rasto  

          mám slabý tlak. místo čaje před odběrem mi pokaždé naordinují kafe.

          0 0
    • madcat  

      Ne.

      0 0
      • Smazaný účet  

        Před odběrem se trochu najez,můžeš si dát i vánočku nebo rohlíky ale nic tučnýho nebo moc sladké.Dodržet pitný režim.Potom by ti nemělo být zle.

        Po odběru je nárok na volno i na odpis z daní.

        Na transfůzce ti proplatí i cestovní náhrady.

        0 0
        • Hornet  

          Dobre je dat si vecer pred odberom cviklu(cervenu repu?), alebo cernice, malo by to zlepsit krvny obraz.

          0 0
    • obda  

      Chtěl jsem začít, ale mám hodnoty destiček pod normálem (kdysi jsem kvůli tomu chodil po doktorech, pak naznali, že je to u mě fyziologický stav). Dvakrát jsem se na transfůzce ptal, jestli tam má v mém případě cenu chodit, a dvakrát slíbili, že se ozvou. Neozvali :( Takže asi ty dárce nepotřebujou, nebo co :(

      0 0
    • Jituschka  

      Tak moje čerstvé zážitky z transfuzky. Oproti pátku tam byla asi pětina lidí, všichni milí jako vždy. Kontrolní odběr bez problémů, vyhledání vhodné žíly napoprvé (nemám je vůbec vidět, dělají to po hmatu), všechny hodnoty jak z příručky, šla jsem na vlastní odběr a tam nastaly problémy. Na levé ruce nešla žíla napíchnout vůbec, následovalo asi minutové hledání a zkoušení různých sklonů jehly, moc příjemná záležitost :) Když to vzdala i druhá sestra, přesunuly se na druhou ruku, nedaleko kontrolního vpichu. Následovalo hledání žíly pohmatem, objevení nicmoc žíly, po mém souhlasu jí zkusily napíchnout, to se povedlo, ale po odebrání asi 1dcl začal slábnout tlak, který naopak začal sílit v místě vpichu, objevila se asi centimetrová boule, au. Odběr byl ukončen, mám rozpíchaný obě ruce, modřiny a vypadám jako feťák, další odběry mám zvážit. Chvílema už to moc příjemný nebylo, ale jehly ani krev mi nevadí, spíš mě mrzí, že se to nepovedlo. Zkusím to příště a uvidim. A jako bonus jsem stejně dostala omluvenku do práce a svačinu :)

      0 0
      • kcvalin  

        To mi nejak pripomnelo muj zazitek: Po uspesnem odberu mi sestra prilozila na jeste vpichnutou jehlu vatovej tampon se slovy tady si to pridrzte. No a ja jsem to zmacknul tak nejak docela dost – proste jak jsem byl zvyklej po jakemkoli vpichu jenze bez jehly. Bolest kterou jsem zazil byla zkusenost pro me nova a intenzivni tak, ze se mi do oci nahrnuly slzy.

        Takze lepsi to asi nechat na sestre – ta snad vi co dela, anebo hodne opatrne.

        0 0
        • vladaza  

          v poslední době se mi taky zdá, že vpich je čím dál víc bolestivější. jestli se šetří na jehlách nebo jsou nějaký tupý, nevím, ale docela mě to vždycky štípne. taky to může být jakseříká v rukách – ne každá sestra má ten správný grif

          0 0
      • vladaza  

        jestli i po tomhle zvažuješ další návštěvu, tak máš Jituško řádnou kuráž, já bych při popsaném experimentování asi odpadnul. zajímavé je, že kontrolní odběr proběhnul /asi/ bez problémů, postup je přece stejný akorát se mění průměr jehly ?! nebyla jsi přece poprvé, že?

        0 0
        • Jituschka  

          To, že to trochu bolí, mi nevadí, spíš si nechci uplně zničit žíly, budu je potřebovat. Postup je stejný, mění se průměr a hlavně doba, po kterou jehla v žíle zůstává. A taky záleží na personálu.

          0 0
      • ZuzicK  

        Ouch. Já to nakonec vzdala kvůli žílám, aby mi za pár desítek let vůbec měli do čeho píchnout.

        0 0
    • Mutant Marana  

      Nechodím a ani nikdy chodit nebudu.

      0 0
      • Smazaný účet  

        Tak to by mne teda odradilo,stačí když to hůř teče a sestra zkouší hýbat tou jehlou, tak se orosím.

        0 0
        • vladaza  

          hýbat jehlou?? to slyším poprvé !, v Olomouci k takovým „fajnovostem“ ještě nedospěli – je to vůbec normální? / spíš dotaz pro nějakého doktora /myslím, že by při tak kvalifikovaném zdravotnickém úkonu ujelo nějaké neslušné slovo, třeba – Fuj : -)

          0 0
          • Jituschka  

            Já když vidim, že se snižuje průtok, tak začnu zlehka mnout ten molitan ve tvaru kapky krve, co mám v ruce (: Hýbe jehlou podle mě proto, kdyby se stalo, že ta seříznutá strana by se přichýlila ke stěně žíly a bránila v průtoku krve.

            0 0
            • vladaza  

              Ha, to bude správné vysvětlení /pořád se člověk dozvídá něco nového, děkuji/, molitanová krev na Hanou ještě nedorazila – občas dostanu od vedoucí manažerky projektu odběru pokyn abych zatínal ruku v pěst, ale příště budu striktně požadovat molitan. když to může mít Praha, tak my hanáci to chcem taky :-)

              0 0
              • deyv  

                Tak vidím, že v Hodoníně jsme trošku jinde :o) Automaticky dostáváme do ruky míček, nebo kroužek a po celý odběr se pěkně cvičí :o) Občas se stane i to, co tu popisuje Jituschka, ale takový je život. Myslím si, že první zkušenost u ní je ta horší a teď už ji čekají jen ty příjemnější, tak vzhůru dotoho :O) Já osobně jdu asi za tři týdny na letošní čtvrtý odběr :o)

                0 0
                • Jituschka  

                  Není to první zkušenost :) nýbrž osmá. Mrzí mě to, ale asi toho nechám, fakt si nechci zničit žíly.

                  Taky dostáváme molitany a kroužky, nejradši mám ale kapku :) Cvičim jenom když klesá průtok. Chodím dávat s kamarádem a soutěžíme, kdo dá rychleji. Minule jsem vyhrála. :)

                  0 0
                  • deyv  

                    tak já budu soutěžit taky, můžu??? Nejlepší výkon byl 2:17 :o) Tak co jak jsem dopadl???

                    0 0
                  • jIrI___  

                    Morbidní soutěž, komu rychleji vyteče krev :-D

                    0 0
                    • deyv  

                      to neznáš??? Sranda za každou cenu i když ten čas je pravdivý!!

                      0 0
          • Smazaný účet  

            Jo hýbat prý se přisaje ke stěně cévky.Také jezdím do Olmíka na fakultku.

            0 0
      • Blade  

        Tvou krev by taky nikdo nechtěl.

        0 0
        • vladaza  

          leda upír bezdomovec by si možná ušpinil sací orgán :-)

          0 0
    • Bafoon  

      já jsem chodil, tak pět let zpátky, ale tlačenice jak kdyby dávali maso zadarmo a ty procedury před-po než mi vycucnou krev mě otrávili. Po úraze jsem lítal po doktorech kde si každý bral vzorky tak by mi to ani nevyšlo :-)) a pak jsem z toho nějak vypad a ted se mi nechce – vzpomínky na tu čekačku atd. Kdyby to fungovalo stylem přijdu-sepíšu-vycucnou-můžu jít tak bych o tom uvažoval.

      0 0
      • vladaza  

        ale tak parádně to funguje, když jdu ve čtvrtek na odpolední odběr v Olomouci, dorazím po práci na trafačku kolem 14:15 a za hodinku /plus max. 15 min/ spokojeně odcházím obžerstven trojicí přihřátých parasů a kávičkou. odpoledne je to naprostá idylka, někdy se přede mnou vyskytne nějaký předjezdec, ale ani to mě moc nezdrží. a!, už jsem to tu psal, celý pátek mám volný a to mi na tváři vyloudí :-))) už se moc těším na další kolo

        0 0
        • fousek  

          A ten volnej patek se da zuzitkovat na kole, nebo ses trad ze vstanes?

          0 0
          • vladaza  

            po odběru si dávám „pivní klid“, ale druhý den už se cítím stejně dobře jako před odběrem, ale spíš volím pohodovější tempo /to už teď, ale prakticky pořád :- )/

            0 0
      • rasto  

        no jo, to ale nesmis chodit v patek! napr. v utery je cca 20% navstevnost patku.

        0 0
        • Bafoon  

          to už si nepamatuju který den jsem chodil :-D tuším že tam měli otevřené 2×týdně, možná to byla středa pátek, fakt nevím

          0 0
    • kuba.kuba1984  

      Dávám vcelku nepravidelně, cca 3× do roka…

      0 0
    • Radez  

      Potřebuju radu ohledně tej slevy na dani za dárcovství krve.

      Nevíte, jak to je s tím, když jsem dával krev (sou potřeba myslím 4 odběry za rok), ale jednou třeba v Pardubicích, pak dvakrát v Olomoucu a pak zas třeba v Praze? Jedná se mi o to, jestli mi ten papír za 4 odběry daj v Praze, nebo musím na každý místo, kde sem dával krev pro to potvrzení? Nemáte s tím někdo zkušenost? Pokud ne, tak nejspíš budu muset napsat na nějakou trasfuzku co? :-)

      0 0
      • Rychlej turista  

        Nemusíš mít 4 odběry. Pro daňové účely je to forma daru v hodnotě 2 000 Kč, o které si snížíš základ daně. Za každý odběr. Aspoň kdysi to tak bylo, ale už jsem dlouho nebyl a kolik je to teď, nevím. Potvrzení automaticky dávají hned po odběru s čokoládou. To přiložíš jako přílohu k DP.

        0 0
        • Radez  

          Jo máš recht, teď sem to našel na netu, sem žil pořád v domění, že to musej bejt minimálně 4 dary, jak je to podmíněný, třeba u proplacení pojištění v zahraničí atd. Kurňa, tak to sem prodrbal, páč sem si to nikde nebral. Čili nová otázka, jde to vystavit zpětně? :-). Záznamy v průkazce dárce mám, ale nedostanu se na ty místa ani za prase, páč nemám čas. Je možný, že by mi to vystavili na jednom místě naráz a ještě zpětně? Asi ne co?

          0 0
          • Rychlej turista  

            Kde tě vycucli mají záznam a neměl by být problém, aby ti to poslali. Zavolej tam a domluv se s nimi. Najednou za všechny ti to asi neudělají. Dával jsem na spoustě místech a vždycky mě brali jako prvodárce.

            0 0
            • Radez  

              Dobrá, dík za info.

              Jo símtě a kdy se to má předložit v práci. Páč se mi jedná o to, že sem teď začal makat, čili mám ještě doma ten růžovej papír – Daňový prohlášení, nebo jak se to jemnuje. Jestli jim to třeba stačí až někdy začátkem roku příštího, nebo co nejdřív? Popřípadě, kdy je vhodný to tam dát. Jestli se to tam má nosit průběžně za každej odběr? Jo asi se fakt budu muset zeptat tej kočky z personálního :-).

              Něco mi říká, že je jedno, kdy se to tam donese, ale mělo by to bejt do doby, než se to pošle na finančák, což je někdy koncem září.

              0 0
              • Rychlej turista  

                Jak se budou v Kolbence ptát, jestli ti DP mají udělat oni nebo si ho budeš dělat sám. Podle toho to potvrzení dáš buďto jim nebo sobě.

                0 0
    • BigKarel2  

      ne

      0 0
    • Radez  

      čus, ještě takovej dotázek, když už tu to vlákno je.

      Nedávno sem se naplavil do Prahy, tak sem se chtěl voptat, nějakejch darovačů v Praze, kde tak běžně darujete? Jako, jde mi hlavně o personál, což hraje dost velkou roli, páč třeba, co sem dával v Pardubicích, tak to byl nehoráznej vopruz a nuda a ještě sem se musel objednávat, ale třeba v Olomoucu člověka vemou hned a uplně perfektní systém, tam maj, že si člověk nacpe aji břuch. Jo a sestřičky, tam sou vtipný, že se dycky tlemím, až to země vyjede, ani nepotřebuju mačkat míček :-).

      Né, jen bych potřeboval tak nějak poradit, kam zajít potřebuju, aby to bylo blízko metra, páč pak povalím ještě do rachoty (jo vím, že mám nárok na volno atd…), nebo abych se brzo dostal k Pangrácu. Špekuluju nad Královskejma Vinohradama a pak ještě jednou (nějaký transfuzní centrum, zkratka 4 písmen, teď si nevzpomenu), ale to neni podstatný.

      Doporučili byste mi, kam v Praze zajít?

      0 0
      • xshreck  

        já si myslím že to bude jen jedna blbá nemocnice… k dárcům se většinou chovají slušně co jsem slyšel. Teda pokud neudělá někdo nějakou chujovinu jak já … mě pěkně zdrbala sestřička když jsem tam došel hladový jak vlk.

        0 0
      • drbo  

        vinohrady pohoda, jenom sestricky by mohli fejsliftovat ;-) ale jinak jsou fajn.

        0 0
      • ¨MZ  

        Třeba v Hořovicích se taky musim objednat a nemám s tím problém. Ono totož díky tomu dni volna by tam chodili všichni jenom v pátak, aby si prodloužili víkend a přes týden by to tam zelo prázdnotou :-)

        0 0
        • Radez  

          No tak ale třeba v Olomoucu se neobjednává a je tam plno furt, teda, když sem tam byl já, tak bylo a dycky sem měl to štěstí, že tam byla třeba nějaká třída dávat krev, třeba ze zdravky, nebo nějaký slečny s policejní akademie, nebo co to bylo :-).

          0 0
          • xshreck  

            v UH je taky plno furt, od 7 až do 11 … já samozřejmě chodím mezi psoeldníma :D

            0 0
      • Jituschka  

        Ahoj, chodila jsem darovat na Karlovo náměstí a bylo to tam vždycky fajn, sestřičky veselé a hravé. Jenom v pátek tam bývá hodně plno, všeichni si chtějí prodloužit víkend :) Dlouho jsem tam teď nebyla, anžto nemůžu nějaký čas darovat, ale myslím, že se nic nezměnilo.

        0 0
        • vladaza  

          pro nás, zasloužilý dárce :-), vymysleli v Olmíku bezva koumačku, na odběr jdu po šichtě ve čtvrtek odpoledne a pátek mám volnej celej, koukáte pražáci,co?! :-), jaký jsou na Hané mozky. Á propos, nechcete se někdo přidat 16.12., zahajujeme cca v 14,30 /poznávací znamení – cca 175 cm, šedivá hlava, vlasů míň jak málo/, po odběru následuje doplnění tekutin – znalci radí červené, fuj,odsátý našinec chytne rychle lehkého draka.

          0 0
          • Radez  

            Jo však říkám v Olomoucu to je boží :-), ale tam už se nedostanu, tak musím volit horší alternativu v Praze :-).

            0 0
        • Radez  

          Jen by mě zajímalo, co znamená, že sestřičky sou hravé :-)).

          Ale právě o tymhle UHKT sem slyšel, že dostaneš jen stravenku a to mi přijde strašně neosobní, to samý v Pardubicích, nacpou ti kupón a běž si to kamsi směnit za tatranky :-), ale třeba v Olomoucu je hned na transfuzce paní, co nonstop zehřívá parkinzony a jen člověk vyleze z odebírácí místnosti, tak mu to láduje na talíř :-).

          Jo a kdyby někdo šel středa nebo čtvrtek v Praze darovat, tak by to nebylo vubec špatný.

          0 0
          • lusk  

            Zrovna se ve stredu chystam (teda na Vinohrady), ale nevim jak moc brzo rano se tam dokopu.

            0 0
            • Radez  

              No, já tam právě musím bejt uplně brzo, páč pak budu spěchat do práce, ale ještě nevím jesi ve středu, nebo čtvrtek. A navíc ještě ani pořádně nevím kam, páč pořád hledám nejrychlejší dopravní dostupnost.

              0 0
              • lusk  

                divny, ja na krev m.j. chodim, abych mel den volna :-)

                Na nemocnice na Vinohradech nejlip metrem na Zelivskeho a ten kousek dobehnout, nebo busem 175 do stanice Murmanska.

                0 0
                • Radez  

                  Víš jak, zkušebka :-).

                  0 0
                • VW  

                  divny, ja na krev m.j. chodim, abych mel den volna :-)

                  To já ne – nejen, že jako OSVČ bych si to volno musel dát sám sobě, ale hlavně mám konkrétní pohnutku. Prcek když se narodil, tak skončil na JIRPu a s těma milionama hadiček a léků dostal i transfuzi. Asi je to jedna z věcí, která mu zachráníla život, když už to u nás v porodnici tak zbabrali.

                  viz http://www.wagnerovi.cz/view.php…

                  Manželka už má 40 odběrů a teď má po klíštěti (měla fleka) na rok dištanc, takže ji musel někdo zastoupit ;o)

                  V podstatě se stydím, že mi trvalo tak dlouho se k prvnímu odběru vůbec odhodlat a že mě k tomu dokopalo až to co se stalo.

                  0 0
            • Radez  

              Teď sem koukal na net (transfuzky na Vinohradech) a je tam psaný, že od dneška do ledna berou jen objednaný, nebo co.

              0 0
              • lusk  

                aha..loni to bylo tusim jen posledni tejden pred vanocema a pak mezi svatkama…

                ja mam pozvanku na patek, tak to asi nebudu hrotit a pujdu v patek.

                0 0
      • lusk  

        Chodim na vinohrady, personal v pohode, objednavka nutna jen na plazmu. Jediny, co tam moc nemusim, je bufet.

        0 0
      • Radez  

        Tak sem pořešil darování v ÚHKT a jako doživotní trauma :-).

        Před čtrnácti dněma tam jdu a první co bylo, že mě šatnářka zdrbala, že si tam dávám věci až po tom, co sem jí kamsi odnesl složku, kerou mi dala do ruk, že potřebuje vědět to číslo, aby mi mohla pověsit bundu na věšák se stejným číslem :-), pak dojdu do místnosti se setřičkou, kerá mě zdrbe, za nespecifický odpovědi na její otázky (odpovídal sem, že nevím jestli v budoucnu už budu chodit jen k nim :-)) a nakonec doktorka, kerá fakt byla pohodářka, řekla že mám dojít příště, že mám čehosi málo.

        Tak tam dnes jdu a šatnářka pohoda, sestřička pohoda i hodila jeden fór a pak se těším na doktorku, že taky bude fór a zrovna předemnou se doktorky měnily, tak tam došla uplně mladá a velice sympatická, kerá mě samozřejmě hned zdrbala, že sem blbě v dotazníku zakroužkoval ANO a NE a uplně mě vysvětlovala, jak to mám příště kroužkovat, aby to bylo správně :-).

        Pak teda jdu do místnosti pro odběr a to sem fakt nevěděl, jesi mi budou brát krev, nebo dělat lobotomiu, jako takový odběrový postele, jak z nějaké kárnice, ostatní výbava místnosti ve stylu děsivé márnice, tak lehnu a naproti leží borec napojenej na separátor a jen sem sledoval, jak v těch jeho hadičkách běhaj tekudiny a do rytmu se vrněl a točil ten přístroj :-).

        A uplně hustý je, že je to takový bludiště, kde člověk bloudí uplně sám, kdyby člověk sebou seknul někde na chodbě, tak ho tam ani nikdo nenajde – to se v Olomoucu nemuže stát, páč ta sestřička po odběru každýho vodí za ruku, do jídelny, kde je taky pod neustálým dohledem :-).

        Dnes se asi trochu budu budit ze spaní :-).

        0 0
    • Matio  

      Zdravim. Doma na Slovensku krev daruji, ale protoze jsem vetsinu casu v Praze a domu se dostanu v pracovni den jen zridka, chtel jsem darovat tady. Docela dost me prekvapilo a popravde i nastvalo, ze v CR nemuzu. Volal jsem na transfuzni stanici a sestra co to zvedla tvrdila, ze protoze nejsem pojisten v CR, pojistovna jim to neproplati, nebo neco v tom smyslu a tak mi krev vzit nemuzou… :( Docela me to prekvapilo, kdyz clovek porad slysi, jak maj v nemocnicich malo krve…

      0 0
    • gazman  

      Kdysi na vojně, nechoval jsem se moc podle řádu a tak jsem neměj ani vycházky,toto byla jediná možnost jak se dostat z kasáren do hospody na piva:-) Stydim se že mě nepoháněly k darování nějaké ušlechtilejší pohnutky, no co už.Mám 0rh+ takže by to bylo užitečné,asi by bylo třeba zajít.

      0 0
    • HROOLI  

      nemůžu

      0 0
    • Radez  

      Čau, jen dotaz.

      Nevíte, jestli ten den, kdy jde člověk darovat krev a není v práci má nárok na stravenku?

      Vždycky jsem šel po darování do práce a volno jsem nevyužíval, tak vůbec netuším, jak to je.

      Já bych teda řekl, že ne. Že jen dostane den volna, kterej má zaplacenej, nebo jak se tomu říká, ale stravenku nedostane.

      Nemá někdo praktickou zkušenost?

      Za info díky.

      0 0
      • TeryPV  

        No já rozhodně stravenku na krvi dostávám:) A volna využívám, když už nám zaměstnavatel dá jen zákonných 20 dnů dovolené :/

        0 0
      • drbo  

        pokud v praci nahlasis paragraf a dodas potvrzeni o navsteve transfuzky, tak v praci narok na stravenku nemas. nicmene muzou ti to kompenzovat na transfuzce, treba fnkv dava stravenku a poukazku do bufetu pro bezprispevkove darce. kdyz davam krevni desticky za penize, tak je to 900 bez stravenky/poukazky.

        0 0
        • Radez  

          Jo jo, díky za info.

          Stravenku na trasfuzce dostávám to vím, jen jsem nikdy nevyužil volna v práci a vždycky se tam vracím, tak jsem si říkal, jestli ten den, kdy bych tam nebyl bych měl nárok na stravenku. Takže už vím, že nemám :-).

          0 0
    • Mark-H14  

      V pondělí to bude můj 97 odběr (krev/plazma) :)

      0 0
    • Meluzina  

      Darovala bych, ale nechtějí mne, protože omdlivam… :-(

      0 0
    • honzour  

      Chodím pravidelně, za 14. dní se chystám na 31. odběr, pokud se teda nic nepodělá. Mám z toho dobrej pocit, že tím třeba někomu pomůžu. A 1× za rok příspěvek od pojišťovny ve výši 600 Kč se taky hodí. Taky musím říct, že se po krvi tak od druhého dne po odběru cejtím nabitej energií.

      0 0
    • skunkos  

      Bohužel krev nechodím darovat, ikdyž se mi ta idea líbí. Mám nějak málo cukru (nebo tak něčeho) v krvi, když mi někdo bere krev, ihned omdlévám do bezvědomí (a to stačí aby lékař vzal pár mililitrů). Odběr většího množství krve bych asi neustál.

      0 0
    • Hynas  

      Daruju jen krev, 57 odběrů.

      0 0
    • TeryPV  

      Daruji druhým rokem. Je to fajn pocit, že třeba někomu zachráním život obzvlášť, když mám 0+ :) Navíc člověk ví, že je v pořádku a že mu nic není:) Akorát se jim moc nelíbí můj tep 35 – 45 :D

      0 0
      • notobi  

        0+ je nejběžnější krevní skupina a neni univerzál jak si nejspíš myslíš to je jen 0–

        0 0
        • TeryPV  

          0+ je univerzální jen částečně, může darovat jakékoli skupině + Takže nemusíš dělat nejchytřejšího, že jsi si přečetl Wiki :D

          Navíc jsem nikde nezmínil, že je univerzální…

          0 0
          • notobi  

            mam jí taky a mam za sebou už přes 50 odběrů nepotřebuju si číst wiky tak nevim co jí sem sereš ty

            0 0
            • Radez  

              S třema odběrama ste docela střelci, to nevím, jestli vůbec dosáhnu. Mám zatím jen dvanáct.

              Jen pro info. V ČR a dalo by se říct nikde v civilizovaným světě se na univerzálnost (plné) krve nehraje, páč je tu krve dostatek, proto se dává každýmu jen jeho konkrétní skupina.

              To možná platí někde ve Střední Africe nebo v případě válečnýho konfliktu.

              0 0
              • l-e-t-o  

                dával jsem krev i plazmu, mám AB+, ale zjistili mi, že mám na jejich poměry nízký počet bílých krvinek, tak už mě nechtějí.

                edit: špatně zařazeno

                0 0
                • Radez  

                  Chodils brzo ráno?

                  Čím pozdějc během dne jdu, tím mám větší počet bílejch.

                  (to si fakt nedělám humor)

                  0 0
                  • l-e-t-o  

                    chodil jsem i odpoledne a stejně jsem měl málo bílých krvinek. Řekli mi, že je to u někoho běžné, že má málo a stejně je zdravý. Což je zrovna můj případ.

                    0 0
                    • Radez  

                      Já mám taky právě málo od narození, pohybuju se nad spodní hranicí, ale když jdu dávat pozdějc, tak jich mám víc a v pohodě můžu dávat.

                      0 0
                • obda  

                  Hmmm, já tam fakt budu muset někdy zajít. Na dotazy mailem/telefonem se mi nikdy nakonec neozvali :((. Mám podnormové destičky, ale bez zdravotních problémů. Tak jsem chtěl zjistit, jestli to má vůbec smysl na ten odběr chodit. Asi dárce moc nepotřebujou …

                  0 0
              • notobi  

                chodim dávat tušim od roku 99 a ne každej rok se povede dát 4× (závisí to na Transfuzce jestli jí potřebujou nebo ne) takže to je na dlouho, ale např v Kanadě se smí dávat krev až 6× za rok. U nás jen 4× ve vyjímečných případech 5×/rok.

                jinak souhlas v dnešní době se používaji kokrétní skupiny na univerzálnost by se hrálo podle mě max ve válce nebo při nějaký katastrofě

                0 0
    • Glob  

      Daruji krev, plazmu, destičky a nyní 126 odběrů.

      0 0
    • Radez  

      čus, měl bych dotaz.

      Nechodíte někdo darovat krev organizovaně s kolegama z práce?

      Třeba i se šéfem nebo tak něco? Pokud jo, napište nějakej detail, nebo příhodu :-)

      Nedávno mě napadlo, když jsem náhodou narazil na nějakej web, kterej měl sloužit jako „komunikování dárcovství do firmy“ k čemu by to mělo být dobrý. Nějak ten web teď nemůžu najít.

      Přišel jsem teda jen na jeden důvod a to, že v případě většího množství lidí nebo kdyby tam šel třeba i ředitel, že by se to (teď myslím z hlediska té firmy ne z hlediska dobré věci) využít jako marketing v médiích, když se třeba objeví ředitel ležící s jehlou v žíle na nějaké fotce v novinách. Nic jinýho mě teda nenapadlo. Několikrát jsem něco podobnýho už na transfuzce viděl, že nějakej ředitel nebo známej sportovec tam byl vyfocenej na nástěnce případně v nějakým časáku.

      Případně organizujete hromadný návštěvy transfuzek?

      0 0
      • jIrI___  

        Tak po takovém zaměstnanci bych z pozice šéfa opravdu toužil :D

        0 0
        • Radez  

          O tom vzbudit emoce, že někdo může chybět v práci 4 dny za rok ten příspěvěk nebyl.

          Každej, kdo daruje krev taky nemusí vždycky využít den volna.

          Já sem třeba byl dávat 13krát a jednou jsem si vzal půl dne volna, jinak jsem to stihl mimo pracovní dobu. A i ten půl dne volna jsem si mohl tenkrát vzít i tak, páč jsem měl nadělaný :-)

          Ale tak primárně o tomhle ten můj dotaz neni, že? :-)

          0 0
          • lusk  

            Ja se teda priznam, ze den volna je moji nejvetsi motivaci davat krev.

            0 0
            • Rychlej turista  

              Už pár let mi schází jeden odběr, abych měl kompletní sbírku plaket. Naštěstí jsem jim pro jistotu zavolal, bo dneska je všude a ve všem bordel. A dobře jsem udělal, pač jsem se dozvěděl, že nemají zájem, protože jsem u nich nebyl více, jak 5 let a musel bych si nejdříve obstarat jakési lejstro, že jsem zdravý. Tak to je teda můžu…

              0 0
              • notobi  

                to lejstro vyplňuješ před každým odběrem bez rozdílu po kolikátý už si dával bez vyjímky, takže bych hledal nechuť jít dávat jinde.

                To že už neberou každýho je z důvodu pokud možno maximálního využití a ne že to vyhodí protože konkrétní skupiny maji dlouhodobý nadbytek.

                Takže asi tak

                0 0
                • Rychlej turista  

                  Pokud jsi během 15 let dal 50 odběrů, tak se tě to nemůže týkat a proto to zřejmě nevíš.

                  0 0
          • notobi  

            tak to svojí práci a šéfa asi fakt miluješ. Jinej důvod Tvojeho nápadu moc smysluplnej nevidim.

            0 0
            • Japhy  

              Nebo ta velkorysost funguje obousměrně a ani jedna ze stran si to nechce kazit bazírováním na zákoníku. Taky jsem včera po odběru šel aspoň na necelý půlden něco dělat i když jsem mohl podle § rovnou kopnout do vrtule a jet dom.

              0 0
    • Dan  

      Ano, už mám 83 odběrů.

      0 0
    • Japhy  

      Dneska jsem se konečně po x letech odkládání nechal vysát. Dopolko jsem ještě něco doklofával v práci, takovej příjemně malátnej pocit jak po dvou pivech. Obídek, cesta dom a pokusně 40 km Českým středohořím, co to udělá. Jako zajímavej pocit, v obvyklých místech a tempu o cca 15 tepů víc a pivko nakládá výrazně víc než obvykle.

      0 0
    • oXide  

      Mám za sebou zatím jeden odběr. Mimo dobrý pocit, že jsem něco dobrého udělal tam chodím i kvůli tomu dnu volna :D

      0 0
      • iron.hide  

        nj, ale nemozes ist ten den na bajk, lebo by si odpadol v prvom kopci

        0 0
        • Japhy  

          Ale můžeš, akorát srdíčko poběží krapítek přetaktovaně. A desítka dává jak dvanáctka. :-)

          0 0
        • PabloRadegast  

          No ja byl darovat v pondeli a protoze bylo pekne, tak jsem se rozhodl, ze pojedu na kole. Po odberu jsem si jeste asi na hodinu na transfuzce sedl a cetl si noviny a pak vyrazil na malou vyjizdku, ktera se zvrhla a domu jsem dojel se 106 km na tachometru. Co se tyce pocitu, tak jsem jel na pohodu a cestou jsem hodne odpocival, abych to neprepalil. Nicmene musim konstatovat, ze v kopcich mi srdce busilo o dost vic nez pred odberem a ze to nebylo idealni, tak jsem radeji sesedl, chvili pockal a za 5 minut jel dal.

          Mozna to bylo o hubu a priste si asi rozmyslim, jestli si dat takovou „malou“ vyjizdku po odberu, ale kdyz se cestou dost odpociva a nic se nelame pres koleno, tak to snad jde.

          Jinak to byl muj 10. odber a jeste se mi nikdy po odberu nezatocilo pred ocima nebo ze by to se mnou seklo. Ale opatrnosti neni nikdy dost.

          0 0
    • Lord_de_Wolf  

      Zdar,

      posledních 10 let se hecuji, že půjdu na odběr, ale v mládí jsem prodělal mononukleózu. Není to problém?

      Za studentských let (2004–09) jsem si chodil přivydělávat do SANA-PLASMA nebo jak se to jmenovalo. Tady s tím problém neměli.

      Díky za info.

      0 0
      • sjusko  

        Není, můžeš jí v pohodě darovat, Sám jsem to měl podobně.

        0 0
        • Lord_de_Wolf  

          Darovat krev mohu pokud:

          mám 18 – 65 let

          vážím alespoň 50 kg

          netrpím závažnou alergií

          netrpím chronickým onemocněním plic

          neprodělal/a jsem tuberkulozu

          neměl/a jsem infekční žloutenku typu B nebo jiné závažné onemocnění jater

          netrpím chronickým onemocněním ledvin a močového ústrojí

          netrpím onemocněním srdce a cév (srdeční vada, infarkt)

          netrpím vážným kožním onemocněním

          neprodělal/a jsem malárii ani jinou tropickou nemoc

          neprodělal/a jsem pohlavní nemoc (kapavku, syfilis)

          netrpím chronickým onemocněním zažívacího traktu (žaludku, slinivky…)

          neměl/a jsem tyfus, paratyfus

          netrpím závažným onemocněním žláz s vnitřní sekrecí (diabetes mellitus..)

          netrpím revmatickým onemocněním

          nebyl/a jsem léčen/a pro zhoubné nádorové onemocnění

          netrpím žádnou chorobou krve

          netrpím onemocněním nervového systému (epilepsie, roztroušená skleroza…)

          neprodělal/a jsem Jacobs-Creutzfeldovu chorobu (BSE)

          nebyl jsem v letech 1980–96 více jak šest měsíců v Anglii nebo ve Francii

          netrpím psychiatrickým onemocněním

          nejsem alkoholik

          nejsem HIV pozitivní

          nepatřím do tzv. rizikových skupin (promiskuitní způsob života, nitrožilní narkomané)

          Krev mohu darovat jestliže:

          nejsem právě nemocen

          nemám opar

          v posledním půl roce jsem nebyl/a na endoskopickém vyšetření

          v posledním týdnu jsem nebyl/a na ošetření chrupu (trhání zubu)

          v posledním měsíci jsem neužíval/a žádná antibiotika

          v posledním měsíci jsem neměl/a přisáté klíště

          v posledním měsíci jsem nebyl/a očkován

          v posledním půl roce jsem nebyl/a v kontaktu s nakažlivou chorobou

          v posledním půl roce jsem nebyl/a na operaci

          v posledním půl roce jsem si nenechal/a provést tetováž, piercing

          od posledního porodu uplynulo alespoň 12 měsíců

          momentálně nemenstruuji, nejsem těhotná, nekojím

          v posledních 12-ti hodinách jsem nejedl/a žádné jídlo obsahující tuk

          Dva body mě zarážejí:

          • alkoholizmus a menustruace? Musím se ženy ráno zeptat… :D
          0 0
          • PabloRadegast  

            To s tim tukem v poslednich 12 hodinach je asi pravda. Ja si jednou, neznaje rizik, dal na veceri bucek, zapil pivem a rano jsem si dal misku musli s mlekem a zajedl to chlebem se syrem a na kontrolnim vzorku to slo poznat. Bylo to presne na hranici, takze me nastesti vzali a hned me poucili pro priste.

            Ted uz vim, ze si muzu na snidani dat chleba s marmeladou, ale bez masla a vecer zadny alkohol a nic tucneho.

            Jednou mi po nejake viroze vyletly v krvi krevni desticky a byl jsem uz mimo limit, takze jsem byl s diky odmitnut. Bohuzel krevni desticky nemuzu darovat, bo moje zily na to nejsou dost silne. I tak maji problem me nekde pichnout a aby si zily odpocinuly, tak me zvou tak maximalne 1–2 rocne.

            0 0
            • Lord_de_Wolf  

              Krevní plazmu jsem daroval cca 5–10× (první odběr 600,– pak po 300,– a následně po odběru 2–3 kusy a solidní moták – jooo, vysoká… to byly časy). Jehla je to fakt „rozměrná“ holt to co ti vycucnou, odstředí, přidají výživový roztok a pak ti to tlačí zpět :D Tzn. je zapotřebí pořádná trubka :D

              0 0
    • rumik  

      Jen oživím letité téma. Byl jsem darovat krev a pak si šel zaběhat. No radím dobře nedělejte to :) jinak mám cca 10 odběrů za sebou

      0 0
      • zdenal8  

        Tvl to jsou rady :-) Každý ten odběr snáší jinak.

        0 0
        • rumik  

          No já právě úplně v pohodě ale dnes když mne odsáli tak jsem se šel proběhnout a na cca 8 kilometru jsem nevěděl o světě :D

          0 0
          • jecnak  

            Mam to pokazde trochu jinak. Asi jak jsem zrovna odpocaty. Nekdy vubec nevim, ze se neco delo, nekdy unava par dnu. V den odberu vetsinou nic nedelam.

            0 0
      • Tacmud  

        Někdy chodím darovat plazmu, někdy krev.

        Po plazmě vždy naprosto normálka, ale po odběru plné krve to mě pak stačí polovina piv abych se opil. Jinak taky vpohodě.

        Mám za sebou skoro 50 odběrů a vážím 105kg.

        0 0
      • bruco  

        Ani vynasanie nabytku nie je najlepsi napad. :-D

        0 0
      • filipino_23  

        po darovani krve chodim vyhradne behat kopce a schody. Necitim, zeby som nejak nevladal

        0 0
      • Japhy  

        To si musí každý zkusit sám, jinak neuvěří. Taky jsem vyrazil po odběru na švih. Asi mě měly varovat tepy, které dosahovaly neuvěřitelných výšin, ale nějak jsem to kousnul. Ale pak samá pozitiva a sociální jistoty, jedna desítka mi naložila jak takový čtyři pět dvanáctek. A to se Horste vyplatí. :-D

        0 0
    • Smazaný účet  
      0 0
    • jecnak  

      V úterý jdu zas. Každý asi tuší proč.

      2 0
      • filipino_23  

        Aby si mal paragraf a volno v praci?

        0 0
        • Japhy  

          Tohle mi vůči zaměstnavateli nepřijde úplně fér, většinou zasednu ke stroji až po odběru a končím o fous dřív, ale hodit si celý den kopyta nahoru není úplně to pravé ořechové. Normální dovolené mám dost, nepotřebuju si jí ještě jednostranně navyšovat.

          1 0
          • jIrI___  

            Většina lidí má dovolenou 20 dní ročně, sem tam někdo 25 dní. To mi dost nepřipadá a naopak je škoda nevyužít nabízený den volna.

            0 0
            • Japhy  

              Tak se pak ale nediv, že bereš kolik bereš a děláš tam kde děláš.

              0 0
              • rumik  

                To je spíš o slušnosti zaměstnavatele nebo ne? Ono je to dáno i zákonem pokud se nepletu

                2 0
                • Japhy  

                  Já se nikdy neptal, to je má soukromá aktivita. Kdybych kopal výkopy, asi by se den volna šiknul, ale jako kancelářská krysa s homeoffice je to řízni nebo píchni. V autobusu se mnou jezdí na odběr vždy snad půl osazenstva městského úřadu a bez sluchátek bych to nedal. Jeden vyžírka vedle druhýho, ty snad stráví půl pracovní doby nad tím, na co kde můžou mít nárok.

                  1 1
                  • rumik  

                    Tak státní zaměstnanec je kapitola sama o sobě. Ale já si volno vezmu. Ale vždy vím že vše co má být hotovo je hotové. Asi 2× jsem to nevyužil páč jsem práci neměl hotovou. Ale popravdě nevím zda ten volný den mi platí zaměstnavatel nebo stát. By mne docela zajímalo.

                    0 0
                    • filipino_23  

                      Mal by to platit zamestnavatel. Je to hrazeno nahradami – takze jak dovolena. Vycuranost povazuji, chodit na plazmu 2× mesicne do komercneho centra, tam si to nechat zaplatit a este doniest do prace omluvenku. To uz u nas v praci stopli. Uznavaju omluvenku jedine z nemocnice a tam sa da plazma darovat iba 1× mesicne (teda aspon u nas)

                      0 0
                      • rumik  

                        No i v nemocnici můžeš 1× za 14 dní ale co vím tak už není zákonem dáno mít den volna. To je jen u odběru krve a né plazmy. Řešil to kluk v práci i s odborama. Ale odpočet na daně je stejný jako u krve.

                        0 0
                        • filipino_23  

                          U nas v nemocnici ta primarka nevezme driv nez za 28 dnu. Den volna plati aj u plazmy. Je sice v zakone definovano krev, ale take krevni slozka a tou plazma je. Sice sa u nas v praci snazia, aby si primarne siel darovat v ramci volna, ale ked robis v tejdnu, tak to volno tam jaksi nemas. Mohol by si pred odpoledni, ale zakon stanovuje poodberove volno na zotaveni 24h.

                          0 0
                          • mikub  

                            Mně to vysvětlovali tak, že na den volna máš nárok pouze v případě bezplatného odběru (krve, plazmy). A vzhledem k tomu, že naše nemocnice umí plazmu jen jako placený odběr, tak je jasno…

                            0 0
                            • filipino_23  

                              Nerobim si iluze, ze nemocnice si veskeru plazmu nechavaji. Kseft je to hodne dobry. Komercne centra davaji 700penez na ruku (tedy aspon v mem okoli). Nemocnice normalne potvrzeni o bezplatnem odberu

                              0 0
                              • liborg1982  

                                Když krev daruješ, tak s ní nemůžou obchodovat.

                                0 0
                                • filipino_23  

                                  netvrdim ze ne, ale skor si myslim ze aj nemocnice s tym nejak kseftujou. Operace neboli, ale plazma v nemocnici jela na plne obratky. Jasne, nieco pouzili na liecenie pacientov, ale zase taku skladnost nema. A do kanalu ju asi nelili.

                                  Ale jak pisu, je to moj nazor. Muzu se mylit

                                  0 0
                                • Mamut  

                                  Ked maju prebytky, tak mozu. Aj statne nemocnice.

                                  0 0
                            • Mamut  

                              V zaokne (CR) je pracovne volno priznane „darci“. Z toho sa obecne vyvodzuje, ze by mal byt odber bezplatny.

                              0 0
                              • filipino_23  

                                Preto v komercnom centre maju na omluvenke napisane: …prispevkovy od­ber…

                                0 0
                  • rasto  

                    já si volno beru automaticky, darování považuji za službu vlasti. tak za to něco mám. v ten ale nepracuji. to jsem udělal pouze jednou, vytočil mě kolega svým emailem tak, že už víckrát v den odběru do práce nechodím. jsem přesvědčený, že stresy zvládám hůř v den odběru, než jindy.

                    0 0
            • Esi  

              No nevím z loňského roku mi zbylo 25 dní dovolené, nějak jsem neměl čas si jí vybrat, trochu moc práce, tak že dovolené mám opravdu dost :-)

              0 0
            • embi  

              Ale ale. Tak to rozhodne neni. IMHO valna vetsina zamestnancu ma dnes 5 tydnu dovolene.

              2 0
              • Krepi  

                To by bylo dost faň, kdyby měla valná většina zaměstnanců 5t dovolené… Z mé zkušenosti bych řekl, že to záleží na lokaci – dělal jsem X let v Praze → 5t dovolené naprostý standard. Teď jsem už dva na Zlínsku a vždy, když jsem na pohovoru dotazoval, jestli mají 5t dovolené, tak se na mě dívali, jako kdybych spadl z višně…

                0 0
                • filipino_23  

                  Neboj, časem se tá vymoženost 5týdnů dovolené na východ dostane. Kdo si počká, ten se dočká. Na západe už fungují i SICK DAYS

                  0 0
                  • mr.nikdo  

                    Nektere odvetvi statniho sektoru to maji :D…

                    0 0
                    • Japhy  

                      Nechť si to spolu s tabulkovými platy a celkovou zatuhlostí dosyta užijí. ;-)

                      0 0
                      • mr.nikdo  

                        Jsme to jednou pocitali a dotycny mel 33 dni.

                        Nejake studijni, nejake sick a pak doktorske ;)

                        0 0
                        • filipino_23  

                          ked spocitam svoje: 17dni (12hodinove smeny – 25dni na osmickach) + 10 dni plazma/krev, tak mi to vychadza asi 35dni

                          0 0
          • jecnak  

            A co treba dobrovolny hasici?

            0 0
      • rumik  

        Den volna, odpočet z daní a nám ještě odbory hodí kilo. Také chodím

        0 0
        • jecnak  

          Den volna je fajn, ale to co pak člověk prožere a propije, aby doplnil ten pullitr krve to sotva kompenzuje.

          0 0
          • rumik  

            Proto dostaneš v nemocnici balíček přeci :)

            0 0
            • jecnak  

              Joo tu tatranku a vitamin C :-D

              0 0
              • Smazaný účet  

                Tatranku, kafe a myslím že 24,– Kčs, který se hned proměnily :-) Jenže to stál Budvar v Masnejch šest korun :-D

                0 0
            • filipino_23  

              Chodim vetsinou darovat plazmu 1× mesicne. Preplatej cestu, 2× Mila, kafe, 2× gastrac, A samozrejme paragraf, uleva na dani, ale hlavne to volno

              0 0
      • Japhy  

        Já jsem byl čerstvě vysát ještě před invasí. Ale kdyby to bylo potřeba, dojdu zas, ty 3 měsíce jsou zbytečně opatrnické.

        2 0
        • liborg1982  

          Na plazmu můžeš častěji.

          0 0
          • filipino_23  

            Krev muzi kazde 3 mesice, zeny krev kazde 4 mesice (zalezi jak im vyjdu mesicky). Na plazmu v nemocnici 1× mesicne, pripadne komercne centrum 2× mesicne (ale to su pak zily rozpichane jak blazen)

            0 0
            • liborg1982  

              Jj z kamaráda si děláme občas srandu, že vypadá jako zasloužily feťák :-) on má cca 180–190 odběrů já jen kousek přes 40. Vše v nemocnici, žádné komerční centra.

              0 0
              • ronda  

                Na jedné pracovní prohlídce na mě takhle vybafla doktorka. Že prej „Co je tohle ??“ Nechápal jsem, že při své praxi nepoznala transfůzku.

                0 0
          • Japhy  

            Jenže na plazmu nemám žaludek, dělá se mi zle jen když sedím naproti tomu plazmostroji. Jak už to ze mě vyteče, je to jejich. Já už to zpátky nechci. :-)

            Ale samozřejmě kdyby bylo nutno tak se hecnu.

            0 0
            • rasto  

              používá se na popáleniny či léky. to ale asi víš. plazma není tak velký čoud pro organizmus jako krev – tím, že se Ti vrátí červené krvinky zpět. a fyzio roztok k tomu.

              0 0
              • Japhy  

                Ja vím, že plazma je také potřeba, ale ty čtyři odběry ročně jsou pro mě tak akorát a když už jdu tak dám radši plnou krev. Kdyby chyběla plazma a žádali plazmu, tak samozřejmě půjdu (a budu se radši při odběru koukat z okna).

                0 0
                • rumik  

                  Mám to s plazmou jak ty. Krev mi vezmou a zdar. Už jen co znám od lidí co na plazmu chodí tak se mi příčí i to jak prý ta krev studí když ji do tebe vrací :D živočich je naprogramován aby si krev o kterou přijde nahradil. A né na to aby si přeceděnou krev znova docedil :D

                  0 0
                  • ronda  

                    Návrat krve nestudí. Krapet studí na závěr „vymytí“ mašiny roztokem. Ale bohatě stačí v téhle fázi trochu zacvičit prstama a i tenhle pocit je hned pryč.

                    0 0
                    • liborg1982  

                      Můžu potvrdit. Jediné co jde trochu poznat je ten roztok na konci, jinak nic. Nejsložitější je načasování příjmu a výdeje tekutin :-) ale je to do hodiny, to není tragédie.

                      Horší je to asi u odběru krvetvorných buněk – to trvá 4hodiny. Tam už se asi bez asistence nedá obejít :-)

                      0 0
    • Vrci  

      Chodím tak třikrát do roka. Mám A2+ a v Budějcích v nemocnici berou bez výzvy jen prvodárce a Rh-. Takže musím čekat na pozvání.

      0 0
      • rumik  

        Přesně tak chodím také v čb ale mám A1B+ a to je krev dobrá tak na vylití do hajzlu :D proto jdu tak 2–3 za rok max. Takhle na onu bájnou Janského plaketu nikdy nedosáhnu :(

        0 0
        • Japhy  

          I s jedním čerstvým odběrem se třeba dá do liberecký zogolický zadara nebo do děčínský za polovic. Ona je to teda úspora k prdu, protože to pak stejně s dcerou naházíme v drobákách do té obří kasičky s rotačním hyperboloidem. Ale pocit fajn.

          1 0
      • notobi  

        A zkoušel sis tam zavolat? mam 0+ který je hodně a po třech měsících si volám jestli můžu přijít a loni nebyl problém v Prosinci mi přišla SMS výzva protože co je Covid klesli jim dárci

        1 0
        • jecnak  

          Taky mi psali. Mozna uz pisou vsem kvuli Ukrajine.

          0 0
        • jmaselnik  

          0+ je hodně? Mám to samý a volají mi celkem často, že potřebují…

          0 0
          • Radez  

            Já taky a sms a mejly chodí pořád. Asi záleží jak kde. Tím, že je ve střední Evropě hodně lidí s nulou, tak prostě je víc potřeba.

            0 0
            • jmaselnik  

              lidí s nulou zase tolik není, ale je to univerzální krevní skupina, čili v nouzi použitelná pro skoro každého.

              0 1
              • Mamut  

                Ta „univerzalita“ sa nevyuziva. Co je celkom logicke zo statistiky. Ak mas vela darcov 0, tak ich je asi hodne v populacii a potom ich aj vela potrebujes. Ak si ich vyplacas na niekoho s inou skupinou, tak 0-am uz potom nemas co dat.

                Jedine, ze by sa nejak obecne vedelo, ze 0 sa menej rozbijaju/havaruju oproti inym, a potom mozes ich krv rozdavat.

                0 0
                • jmaselnik  

                  já nemůžu vést diskusi o tom, co se používá nebo nepoužívá, protože do toho nevidím. Jediný, co vidím, je, že oproti jiným kamarádům dárcům s jinými skupinami jsem oslovován velmi pravidelně prakticky hned po 2 měsících od posledního odběru.

                  Když se budeme bavit o statistice, tak asi těžko bude zastoupení dárců A percentuálně v populaci skupiny A nějak významně jiné než zastoupení dárců v populaci 0. Přesto kamarády áčkaře často nechtěí a mne oslovují. To rozdělení tedy minimálně v místě, kde žiju, bude jiné, než Ty píšeš.

                  0 0
              • Radez  

                To se jen tak říká a možná to funguje někde v Africe (a teď možná i na UA), ale v Evropě vždy dostaneš svou skupinu.

                1 0
                • filipino_23  

                  To neni tak celkem pravda. Predstav si tazku autonehodu. Prijde zachranka, vrtulnik. Mas svoju krvnu skupinu vytetovanu niekde viditelne? Ono urcit v krizovej situacii krvnu skupinu zabere nejaky cas. Tak ti rovno flaknu 0-, aby ta udrzali pri zivote. Potom sa urobi rozbor a leju do teba to, co mas

                  2 1
                  • Vrci  

                    Tak křížový test na protilátky je hodně rychlý, ale záchranka pokud s sebou něco takového veze, tak to bude buď 0 nebo plazma. Určitě netahá vše.

                    0 0
                    • filipino_23  

                      Ano. 0– je proste istota. Proste ti to napichnu 0– a potom sa uvidi. Hlavne v situaciach, kde rozhoduju sekundy sa niekto nebude zaoberat nejakym testem a skumanim jaku ma dotycny krvnu skupinu

                      0 0
                  • Zdyn  

                    Při nehodách a pod. krev moc častu nedávají. Není moc času to řešit. Dostaneš transfuzi, tedy fiziologický roztok s něčím.

                    0 0
                    • filipino_23  

                      Transfuze – vsechno co se tyce krve (krev, krevni slozky)

                      Infuze – fyziologicky roztok (do neho sa pridavaju leciva a podobne „dobroty“)

                      Ked budes prakticky vykrvacany, tak ti nejak fyzak fakt nepomoze. Potrebujes cervene krvinky a tie su len v krvi.

                      0 0
              • notobi  

                univerzální je pouze 0– nikoliv 0+ a její univerzalita by se používala jedině ve válce jinak striktně skupina ke skupině

                0 0
          • filipino_23  

            0 nikdy neni dost. Tu mozes napichnut prakticky komukolvek. Idealne je myslim 0-, ta pasuje vsetkym. Najlepsie to maju AB. Proste neco mi pichnite a jdu

            U plazmy je to zase obracene.

            1 0
            • jmaselnik  

              u plazmy je fuk ne? Teda myslím, nevím, plazmu nedávám.

              0 0
              • filipino_23  

                0 krev nema antigeny, takze moze prakticky komukolvek. AB plazma nema antigeny, takze komukolvek.

                0 0
          • notobi  

            asi jak kde v ČB byly roky kdy byl odběr možný pouze na jejich avízo takže sem párkrát dal i max 2× za rok

            0 0
            • Kratter  

              Tak je to pořád. Musím se telefonicky objednat pokud chci jít darovat, posledně jsem mohl až za 14 dní od telefonátu

              0 0
    • dědek mohy  

      Nechodím

      0 0
    • Manas  

      Ja bych rad, ale udelal jsem chybu a sel sem darovat krev mesic po covidu – odmitnuli me a mam na 6 mesicu zaracha – nespecifikovane protilatky v krvi .. a to mi chybi 3 odbery do 40ti :/

      0 0
      • jmaselnik  

        to uteče :-). Já byl dneska a další diskuse na téma žloutenky v pěti letech. Mám přes 50 odběrů a tuhle debatu vedu tak každý třetí až pátý odběr, dnes i s telefonátem primáři pro ověření, že fakt můžu :-)

        0 0
        • Milonak  

          Kde chodíš darovat? To tam nemají v systému nějak vedené a „ošetřené“ – respektive skutečnost, že darovat můžeš a řeší se to opakovaně?

          0 0
          • jmaselnik  

            v Přerově, napsaný to tam samozřejmě je, jenom ta doktorka/doktor na příjmu prostě za půl roku zapomene, že jsme se už o tom bavili a jak vidí žloutenku na formuláři, tak se ptá.

            Já jsem naopak vlastně rád, že tu kontrolu berou vážně, když má človek v historii potenciálně problematickou věc.

            0 0
            • Milonak  

              Já chodím v Brně a tohle vše si hned zaznamenají do PC. Ale jak píšeš – v tomto případě to není na obtíž -že to berou tak vážně.

              0 0
    • ms82  

      Ja byl uz v predstihu 18.2. Chodim na desticky, krev znamenala nizky hemoglobin dlouhodobe a taky slabsi trenink. Desticky maji ale taky nevyhodu – jeden odber jsou tri jehly, kdyz se zadari. A jednou za zhruba 5 jehel se nezadari. Ted posledne jsem nechtel sestricku na predodberu stresovat, ze mi praskaji zily, a kterou si nema vybrat, jsou pak nervoznejsi. Tak to samozrejme vzala z te jedine, co nemela a pri posledni zkumavce uz to zila nevydrzela. Sestra na odberu pak koulela ocima, jak ma napichnout zilu hned vedle :-)

      0 0
    • jecnak  

      Pojdte taky!

      6 1
      • Alojs01  

        Byl jsem 30.12. a pristi tyden odjizdime na jarnaky. Takze urcite, ale az na konci brezna :-).

        0 0
      • rumik  

        šel bych ale nepíší, nevolaj…

        0 0
      • ronda  

        Pozítří letos popáté na plazmu. Plnou nemůžu, i kdybych chtěl, kvůli „železu“.

        0 0
    • Radez  

      Brej večer,

      chtěl bych Vás poprosit o jedno info ohledně darování krve vs situace na Ukraině – ale prosím, pokud k tomu nemáte co říct, tak to nezaserte nějakejma moudrama.

      Nepotřebuju poradit k čemu se používá darovaná krev ani, že to je potřeba protože.. (mám za darování dvě medaile, tak to tak nějak tuším :-)).

      Můj dotaz zní, jestli vyloženě vy co jste darovali v posledních dnech nějakým způsobem vám bylo přímo řečeno, že to vyloženě posílají nebo budou posílat na Ukrainu atd. Nebo jestli vám z vaší transfuzky volali přímo s touto informací, že je to nějakým způsobem přímá pomoc Ukraině.

      Ano umím použít google a tam jsem se dočetl – že nějak posíláme krev a nebo že to pomáhá bla bla- ale logicky dedukuju, že jako s každou krví, kterou mi třeba vemou dnes, tak ji rozhodně zítra ani pozítří ani popozítří nikomu nedají a nepošlou, že krev musí čekat někde určitou dobu, než se projeví jestli nemám nějakýho ajca, nebo tak něco (zasvěcení asi víte, že se jedná o nějakou tu inkubaci kdoví jakýho sajrajtu v krvi).

      ČIli, že pokud se tam něco posílá z ČR (nemluvím teď o odebírání krve někde na místě u nich), tak to je krev/nebo produkty z ní, ale která už byla odebrána dřív a tím pádem ta rezerva chybí a mnou se třeba zítra doplní, ale rozhodně se to nikam nebude hned posílat.. je moje myšlenka správná?

      0 1
      • Japhy  

        Mno, základní typy bufferů v IT jsou fifo (first in, first out) a filo (first in, last out). Stejný přístup se dá použít i na lecos jiného, třeba na rohlíky v krámě nebo na pytlíky s krví. Doba na zmíněné „odležení“ a doporučené datum spotřeby se budou jistě o dost lišit. Takže klidně můžou poslat nejstarší zásoby a současně neohrozí místní nemocnice výpadkem.

        Napsal jsem na transfuzku kdy na plazmu, nesnáším to, ale plnou krev jsem dal před týdnem. Za 3 mesice bude další odběr k prdu (v což doufám).

        0 1
        • Radez  

          Takhle právě nějak dedukuju, že to je. Nerozporuju, že to je potřebný, ale prostě, že se aktuálně darovaná uskladní a ta ze skladu se tam hned posílá.

          0 1
      • jecnak  

        Ne nikdo nikde dnes nic takoveho nezminoval a ani jsem se neptal. Casove mi to vychazelo od posledniho odberu, tak jsem sel. Ten pocit, ze moje krev mozna skonci na Ukrajine, ale ve me byl. Na Twittru zminovalo ministerstvo obrany, ze vojaci se uz taky nabizeji, ale nic konkretniho zminene nebylo.

        0 1
      • jmaselnik  

        Byl jsem včera a nikdo nic nezmiňoval. Počítám, že ten distribuční systém třeba individuální přání typu moje krev na Ukrajinu neumí zajistit. Dávám krev, abych pomohl, jestli Ukrajině pomůže to, že tam půjde ta moje, nebo že díky té mé tam můžeme poslat krev někoho jiného, nerozlišuju.

        1 0
      • jeniiiik  

        Ahoj. Byl jsem minulý týden. Volali mi z transfuzky jestli nedojdu darovat. Mám nula 0– tak mě chtějí. Prý mají sami díky covidu málo krve, lidem se nechtělo někde se s.át s rouškama, být mezi dalšíma lidma atd. tak těch dárců chodí méně. Na recepci mi říkali, že kdybych měl špatný krevní obraz na krev, že nemám hned utíkat domů, že bych případně daroval plasmu na kterou jsou trošku menší požadavky a že jí mají taky málo. Opava.

        0 0
    • filipino_23  

      Dnešní relax

      0 0
      • Radez  

        Tak nějak přijde mi hrozně nechutný (to už mi teda přišlo i před koroňákem) mačkat všelijaký ty mačkadla. To když mi dycky cpou do ruky, tak se zděsím a s díky odmítnu, brrrr

        1 2
        • ronda  

          Stejný jako se chytit mastný tyče v busu. Při odběru je stejně ruka mimo dosah xichtu i druhé ruky a po odběru to obvykle hajzlík a následně mejdlo jistí. Takže vcelku žádný problém.

          0 0
        • Vrci  

          V Budějcích nic do ruky nenabízí a ani polštářek není :-)

          0 0
        • filipino_23  

          To mas potom tezke. Otvarat kliky loktem, pytliky na rukach v obchodech,… Sa divim, ze si doteraz prezil. Netvrdim, ze v nemocnicich sa clovek nemoze nicim nakazit, ale na tu hygienu tam trochu vic dbaji. Kto se boji, nech nevychazi proste z domu

          1 0
          • Japhy  

            No, předpokládám a pozoruju, že v kachlíkárně před odběrovou místností si každý vydrbe jak loketní jamku tak ruce, takže zrovna tam bych se nějakýho syfla na gumovém míčku nebál. Darovat krev póvl s nulovými hygienickými návyky obvykle nechodí. Prodávat plazmu jo, ale tam zase nechodím já.¨

            Loktem si otvírám dveře asi jen na hajzlech v nákupáku, protože ten počet lidí, co vynechávají mytí rukou, je fakt šílený.

            2 0
            • filipino_23  

              Jak pises. „Povl“ chodi vetsinou darovat plazmu za prachy, do nemocnice zadarmo nepojedou. Sice se v nemocnici taky tocej lidi, ale da sa povedat, ze si ich clovek podle ksichtu pamatuje. Proste taka „rodinna“ atmosfera. Sestricky s primarkou kazdeho poznaju po mene, pokecaju. V komercaku beru kazdeho jen jako kus

              0 0
      • filipino_23  

        Jinak je to z darovani plazmy. Krev im moc „nesmakuje“. Neni tolik operaci, tak nepotrebuju drzet tolik krvnych konzerv. Ale objednat sa na krev v pohode da. Plazma je vyhodnejsi pre mna

        0 0
    • kondor  

      Chodím, tedy chodil jsem na krev i plasmu. Bohužel mě už 2× vyhodili, protože neuměj malovat a vyšel jim špatnej krevní obraz. 2×, pokaždé po covidu. Po prvé 6 měsíců stopka, po druhé mě hnala na hematologii. No a zde cca měsíc od zamítnutí odběru mi doktor řekl, že je krev v pořádku a domluvili jsme se na tom, že budu chodit pouze na krev. Jinak jsem chodil jednou měsíčně na plasmu a prokládal jsem to krví.

      Má taky někdo podobnou zkušenost po covidu?

      0 0
      • jmaselnik  

        u nás teda lidi po covidu ani po očkování neberou. Tuším měsíc po očkování a 2 po prodělání, ale z hlavy si to nepamatuju.

        0 0
        • filipino_23  

          Jak pise dolu -kondor-, kazda nemocnice ma nastavene jinak pravidla. V PE je to tyzden po aplikaci vcelky a po covidu myslim 30 dni. Este som nepocul, zeby tam nekoho vyrazili. Jedine co som si vsimol, ze uz neni tak vysoka ucast darcu.

          0 0
      • Manas  

        JA to pisu vyse, mesic po covidu nespecifikovane protilatky v krvi .. 6 mesicu zaracha. Doufam ze to bude pak ok :)

        Ale volali mi to az druhy den po odberu. Na miste vse ok.

        0 0
    • kondor  

      To v HK to je takto:

      Darovat lze

      • za 14 dnů po skončení izolace (izolace se nařizuje při pozitivním testu nebo při zjištění choroby)
      • po skončení karantény (karanténa se nařizuje při kontaktu s pozitivní osobou)

      Pravidla pro odběry po OČKOVÁNÍ proti koronaviru:

      Po očkování vakcínou Pfizer a Moderna lze darovat za 7 dnů, pokud nebyla reakce na očkování. Po očkování vakcínou Astra Zeneca a Johnson/Johnson lze darovat za 28 dnů. Intervaly platí i pro odstup po první dávce a třetí dávce. Intervaly po vakcínách příp. ostatních výrobců budeme doplňovat – viz podrobněji též www.fnhk.cz/transf

      Omlouvám se, špatně zařazeno

      0 0
    • esmo  

      Nechodím, omdlívám i při klasickém odběru. Ale palec všem na horu, kteří to zvládají… :)

      1 0
      • jeniiiik  

        Taky mi to ze začátku dělalo problém. Vadil mi i klasický odběr u doktorky. Ale dá se na to zvyknout. Teď mám tak šedesát odběrů krve, plazmy, destiček a tak u co šestého mi bývá tak nějak nevolno. Nejhorší je to v létě kdy je tam vedro a nebo naopak v zimě když mají pretopeno. Ale nic co by se nedalo zvládnout tím že si tam pak ještě chvíli polezis.

        0 0
    • blackboy007  

      Neomdlívám, ale ze zdravotních důvodů nemůžu tata má bronzovou, stříbrnou i zlatou plaketu Jana Jánského za darovaní krve

      0 0
      • filipino_23  

        Moj sen je nejvyssi oceneni – Plaketa ČČK Dar krve – dar života. Len tak si potrast rukou s prezidentem neni kazdy den. Otazkou je ci sa doziju a kto bude prezidentem :-D

        Uz mi chyba len 190. Takze 19 rokov a mam to :-D

        1 0
        • jmaselnik  

          u nás je povolenou 5 odběrů ročně, to za 19 roků 190 nedá ;-)

          0 0
          • kondor  

            Plasma se do toho také počítá, ne?

            0 0
            • jmaselnik  

              To netuším, plazmu neprodávám.

              0 0
            • Milonak  

              Ano, počítá – jakákoliv složka krve, kterou daruješ. V současnosti už jde plazma darovat dokonce po 14 dnech, takže těch odběrů za rok můžeš udělat i 26 – viz pravidla z FN Brno: https://www.fnbrno.cz/…odbery/t2978

              A kupříkladu destičky se počítají za 2 odběry:

              odběr plné krve = 1 odběr

              odběr krevních složek, při němž nejsou odebírány červené krvinky ani krevní destičky = 1 odběr

              odběr krevních složek, při němž jsou odebírány červené krvinky nebo krevní destičky = 1 odběr za každou TU červených krvinek nebo krevních destiček; odběr se hodnotí nejvýše jako 2 odběry

              odběr krvetvorných buněk aferézou z periferní krve v jednom až dvou dnech = 2 odběry

              1 0
              • filipino_23  

                Otazkou je jak ma pravidla nastavene dana odberova stanice. Je pravda, ze plazmu mozes kazdych 14dni (to je vetsinou asi len u komercnych center), nemocnice – teda aspon ta v PE – pozaduje 28 dni medzi jednotlivymi odbermi.

                Na tie krvne desky je docela opruz sa dostat. Jak zavolaju, tak potrebuju tvoje desky a mas sa urychlene dostavit. Myslim, ze pri tomto type odberu su napichle obe ruky, preto 2 odbery

                0 0
                • ms82  

                  Nevim, pro jake ucely to jsou dva odbery. Na desticky chodim a nic jsem o tom neslysel, v karticce to taky neni odlisene.

                  0 0
                  • Milonak  

                    Pro účely počítání počtů odběrů pro udělování plaket. Destičky se tím pádem počítají za 2 odběry krve.

                    0 0
                    • ms82  

                      Maji to i na strankach a v karticce to teda je oddelene, akorat jsem si toho nevsiml. S tim jsem zhruba na 35 odberech :-)

                      1 0
                • Milonak  

                  Není to jen u komerčních center, ale i ve státních nemocnicích – viz můj odkaz výše. Já plazmu nedaruji, tak jsem to moc nesledoval, ale vím že to kdysi skutečně bývalo 28 dní, ale v současnosti to snížili na 14 dní. Ale jak píšeš, všude to mají nastavené různě – kouknul jsem na net a mají to 14 nebo 28 dní.

                  0 0
          • filipino_23  

            Mam to spocitane na 10 odberov rocne (9× plazma, 1× plna krev).

            0 0
            • cyklista86  

              Muzu se zeptat proc darujes plazmu? Darovani krve je obecne prospesne z duvodu ze se snizuje zasoba zeleza(ktere se casem v tele akumuluje za predpokladu, ze je ho ze stravy moc nebo dotycny nekrvaci jako treba divky/zeny) coz u starsich lidi pak muze prebytek zeleza delat problemy, ale darovanim plazmy se clovek zeleza nezbavuje. Naopak ho to jen dehydratuje a zadny benefit to nema.. Za to dostavate nejakou odmenu?

              0 0
              • filipino_23  

                Tak o tej dehydratacii sa da polemizovat. Po odbere plazmy dostavas infuzi, takze ti nejake tekutiny doplnia. A je obecne znamo, ze pred darovanim plazmy je doporucene vypit vetsi mnozstvi tekutin (ja piju den pred odberem tak 3–4litre vody a snasim odber uplne v pohode)

                Co sa darovani plazmy kazdy mesic. Tak pokial je v zakone umozneny paragraf k darovani krve (krvnych slozek), proc to nevyuzit.

                O odmenu ani tak nejde. Ak by som mermomoci chcel prachy, tak chodim do komercnych center. V nemocnici dostanem susenku, kaficko, omluvenku do prace, no a potom raz za rok odpis z dani

                0 0
                • cyklista86  

                  Takze odmena ti je volno v zamestnani ten den? Jestli ano tak to chapu. Ale teda hledim to musis met tolerantniho zamestnavatele. To by kazdemu opravdu neproslo. :)

                  0 0
                  • esmo  

                    Není to ze zákona? Taky mám kolegu, kterej pravidelně chodí darovat, nikdo to moc neřeší…

                    1 0
                    • cyklista86  

                      Zakon je jedna vec. Praxe druha. Darovani krve 1–3× za rok ok, ale kazdej mesic. To ma opravdu stesti na zamestnavatele…

                      0 0
                      • cibi  

                        pokud máš zaměstnavatele který ti dá/ nedá odměnu za 100% docházku pokud jdeš k doktorovi

                        (anebo na darování krve)… tak v případě darování krve jsi o dva tisíce v hrubém níž.

                        (hádej kolik lidí od nás z firmy chodí darovat krev)

                        0 0
                  • rumik  

                    U mě krev 2× za rok berou ok. Ale zkoušeli tu střelci 2× do měsíce plazmu a to už bylo naznačeno že nene

                    0 0
                    • kondor  

                      U nás ve fabrice některý chodí 2× za měsíc v pátek / pondělí a v pohodě. Já chodím v týdnu a po odběru jdu normálně na směnu, sice jsem pro ostatní „dárce“ za idiota, ale je mi jedno co si o mě kdo myslí.

                      0 1
                    • filipino_23  

                      Ano 2× mesicne uz firma nezkousla, hlavne se ji nelibi, ze si berou paragraf + maji zaplaceno (chodia do komercnych stredisk)

                      Ked robis klasicke 8ky v tejdnu, tak si moc vybirat nemuzes (teda ak chodis do nemocnice). Chodis proste darovat len v tejdnu. A jak pise ESMO, je to dane zakonem. Zamestnavatel sa stale ohani jak vse dela dle zakona, tak budis. Ze zakona je proste paragraf na darovani krve/krvne zlozky

                      0 0
                      • jeniiiik  

                        Komerční středisko taky vystavuje omluvenku? To je samo vychcanost. Za prachy bych to teda nedělal, ale v nemocnici mi několikrát za krevní destičky nabízeli peníze, ale bez paragrafu.

                        0 0
                        • filipino_23  

                          PlasmaPlace dava omluvenku, ale je na ni jasne uvedeno „prispevkove darovani“. Ano je to vychcanost. Preto to v praci stopli. Bud si vemes paragraf (takze nemocnice) nebo si to nechas zaplatit (komercne stredisko), ale musis ist ve svem volnu

                          2 0
                        • ronda  

                          A přitom v nekomerční fakultce za to jsou ty samé prachy, jako v komerčním středisku. Jen skrz daně krapet pozdějc a najednou (doladěné stravenkou a kilčem od pojišťovny)

                          0 0
                          • Mamut  

                            To teda nie su. Za bezplatny je –3000 zo zakladu dane t.j. 450Kc v cistom. Komercne centra daju 700 + nejake vernostne programy.

                            0 0
                            • jeniiiik  

                              450+100 stravenka a oficiální paragraf.

                              0 0
                              • filipino_23  

                                Ked si to prepocitas spetne, tak v nekomercnom mas vic no. Jen ten paragraf mas ±1500 penez

                                Ale zase nemas tie benefity jak v komercnim. „Mozes“ vyhrat zajazd alebo inu vyhru. Maji neustale souteze a samozrejme vernostni body, ktere muzes vymenit za nejake ceny

                                1 0
                                • cibi  

                                  jenže pokud máš tak jeblého majitel firmy že Ti za paragraf (darování krve) zruší bonus za 100% docházku který je 2000 korun…

                                  1 0
              • rasto  

                plazma je good pro výrobu léků (nevím jakých) a hlavně pro léčbu popálenin.

                0 0
                • cyklista86  

                  Ale ja psal o tom, ze to nema zadny benefit pro zdravi dotycneho. Tak jako treba darovani krve. Ze to je uzitecne pro ty kterym to daruje je snad jasny. Ovsem tem by se hodilo skoro vsechno z naseho tela. To jeste neznamena, ze jim to dame ze.. Chapu to teda tak, ze vetsina proste daruje plazmu, protoze dostane volno a/nebo dostane za to zaplaceno..

                  0 0
                  • filipino_23  

                    Vypada to, ze si na to kapnul. Obe moznosti su spravne. Este je moznost C, si hlidany kazdej mesic (kazdy mesic mas prakticky rozbor krve zdarma)

                    0 0
                  • kapsch  

                    Mně když přijde z nemocnice zpráva, že se mám objednat na odběr, tak se jich ptám, jestli víc potřebují krev nebo plazmu. V drtivé většině řeknou plazmu, tak chodím na plazmu. Volno po odběru si spíš nevybírám, i když někdy toho využiju. Pro mě je to o tom, že se jich zeptám, čím jim aktuálně pomůžu víc, a proto chodím spíš na plazmu..

                    0 0
                    • cyklista86  

                      To je uctyhodne. Nicmene aspon dvakrat do roka to chce darovat i krev, aby z toho i tvoje zdravi neco melo..

                      0 0
                      • ronda  

                        :-)) Nechat si pustit žilou ?

                        0 0
                        • jeniiiik  

                          Přesně. Jak se psalo výše, většina chlapů má nadmíru železa. Je dobré ho občas upustit.

                          Mám 0– a ještě nějaké dobré podskupiny, krevní rozbor vždy super, občas mi volají taky. A nebo na krevní destičky.

                          0 0
                          • Japhy  

                            Takže když mi pani na prvním stanovišti (jak se píchá do malíčku Jako ježibaba Jeníčka jestli je dostatečně tlusťoučký) řekla, že jsem nějakej moc krevnatej, znamená to že se potřebuju zbavit železa? Cajk, ani jsem nevěděl že si to tělo numí pohlídat samo. Ženským je hej, ty mají pravidelnou výměnu provozních kapalin.

                            0 0
                            • cyklista86  

                              Tim myslela, ze mas vysokou hladinu hemoglobinu. Coz je marker pro transport cervenych krvinek a znamena to, ze nemas nedostatek, ale nemusi to nutne znamenat, ze mas zeleza prebytek.. U zeleza je dobry sledovat feritin. Coz je zasobni protein zeleza. Referencni meze maji dost rozptyl od nejakych 20 do 350. ale vetsina „odborniku“ na dlouhovekost doporucuje feritin pod 50.. Telo nema zadnej efektivni zpusob jak se zeleza zbavovat krome ztraty krve z kterou ztratis i to zelezo a protoze chlap pravidelne nekrvaci, tak s prebytkem zeleza maji problem vetsinou chlapi.. Jsou vyjimky jako lidi s hemochromatozou. Ti v sobe ukladaji jeste vic zeleza nez je potreba a ti musi chodit „upoustet“ krev mnohem casteji nez 2–3 za rok.. Hlavne jestli ji hodne cerveneho masa.. Vegani a jeste ti co delaji vytrvalostni sporty ti maji opacny problem. Vetsinou jsou chudokrevni(nizky hemoglobin) prave kvuli nedostatku zeleza.. Proste nejlepsi je zrat maso a chodit darovat krev.. :)

                              1 0
                              • Japhy  

                                Jo, tahle kombinace mi zní přijatelně. Ten zbytek s hlídáním hladin čehosi už méně. Tak nějak zatím spoléhám na to, že když se pravidelně přistavím k preventivní kontrole a když pravidelně dávám krev, že jsem tak nějak základně monitorován.

                                Pani už ví že z malíčku na pravý ruce. Tak trochu jsem byl pyšnej, že i na malíčku levačky mám obstojný kytaristický mozol.

                                0 0
                                • cyklista86  

                                  Lidi co zijou dlouho v dobrem zdravi maji vetsinou jedno spolecne. Nechodi po doktorech a neberou prasky. :) Proste clovek by se mel o svoje telo starat(k tomu patri i to darovani krve) jak nejlepe dokaze a byt v pohode.. Jak clovek zacne skuhrat hrat si na obet, chodit po doktorech pro predpisy a pod.. Tak to uz jde jenom z kopce..

                                  1 0
                                  • Tencovozikmin  

                                    Yuro,jak ty to všechno sleduješ,ty krevní obrazy,hodnoty všech minerálu,vitamínu atd. Ty máš doma laboratoř,nebo jen chodíš po vyšetřeních?

                                    0 0
                                    • cyklista86  

                                      Kde ctes to co tu pises?

                                      0 0
                                      • Tencovozikmin  

                                        No čtu

                                        0 0
                                        • cyklista86  

                                          No nikde jsem nepsal, ze si neustale testuju vsechny vitaminy a mineraly a pod.. Ale abych ti odpovedel, tak dneska neni sebemensi problem si to nechat testovat. Tech laboratori pro samoplatce je v CR plno. K tomu idealne vlasova analyza. Tu bych delal jen v laborkach v USA. Polakum neverim. To ma pak tu vyhodu, ze muzes brat jen ty doplnky co potrebujes. Takove to brani multivitaminu na slepo je asi jeste horsi nez nebrat nic.. Ale tohle bych resil jen za predpokladu zdravotnich problemu s kteryma dokturci nejsou schopni pomoct. Kdyz je clovek zdravej, tak na ten uplnej zaklad, aby clovek zhruba vedel staci jednou za dva roky prevence. Kdy ma clovek narok i na krevni obraz. Jen je potreba obvodaka trochu upozornit a rict mu co vsechno zaskrtnou v zadance. Protoze jinak to odrbe a je to k nicemu..

                                          0 0
                                          • filipino_23  

                                            No moj obvodak je ten typ, ze taku prehliadku (raz za dva roky) si doma urobim sam. Taky novodoby sarlatan. Kontroluje tlak, nejaky ten pohmat v leze, cteni na dalku. To si mozem doma skontrolovat aj sam. Staci u neho, aby vysiel nepatrne vyssi tlak a uz cpe prasky na snizeni tlaku. Nastesti mam uznany „syndrom bileho plaste“, inak uz by mi cpal praske horem-dolem. Naposledy uznal, ze v jeho pohledu som 100%-ne zdravy clovek, ale nezabudol dodat, ze by som sa mal zaockovat proti tomu sajrajtu co tu radi 2 roky

                                            0 0
                                            • cyklista86  

                                              Ano krome toho krevniho rozboru je ta prohlidka k prdu. Ale toho testu je skoda nevyuzit. Jako samoplatce to nestoji zrovna malo… Problem je, ze oni se vetsinou cukaji tam zaskrtnout neco vic nez jaterky a cholesterol.. Chce to aspon i ten feritin, CRP, PSA, hormony stitne zlazy, testosteron, prolaktin, estradiol, idealne i Ha1c a insulin. To uz se prodrazi.. Ale s takovym rozborem uz ma clovek dobry prehled jestli je na tom metabolicky ok a nema na neco nabeh

                                              0 0
                                          • Tencovozikmin  

                                            Dík za osvětu.

                                            0 0
        • Japhy  

          No, tak zas takový nadšenec nejsem, mně bohatě stačí zlatá medaile s tím pánem, co vypadá jako Stalin zamlada. A stejně asi skončí v dětským pokojíčku v Barbie šperkovnici jako ta stříbrná. :-)

          2 0
        • rumik  

          Můj sen je jezdit MHD za 200 KSČ ročně :D ale s mojí skupinou A1B+ toho nedocílim ani za 40 let (za 5 let 9 odběrů) :( asi budu muset překonat ten hnus a jít dávat plazmu. Na zdi mi mám Tysona, kapelu Lucii a kopii Janského plakety. Přez krev cesta nepovede…

          0 0
          • jeniiiik  

            U nás to MHD za pak kaček zrušili. Jen pro ty co už plaketu mají do roku xxxx teď nevím z hlavy. A ti noví co na to ,,dosáhnou,, mají smůlu. Opava.

            0 0
        • ronda  

          Na nějakého prezidenta zapomeň. Trachtace v Praze, rukou ti potřese akorát tak někdo z ČČK, pár chlebíčků, limča a frčíš domů. Nechal jsem si to poslat poštou.

          Třesba s fíkusem byla mimořádně, povolal si maníka s pěti sty odběry.

          0 0
          • kondor  

            Já jim na na předání plakety taky nebyl, ignoruji i výzvy z městského úřadu na každoroční slezinu dárců.

            0 0
            • Japhy  

              Mně bohatě stačí s nima strávit cestu v autobuse, všecko městský úřad, pracák, sociálka. Z nějaké trachtace by mi asi praskla hlava, už takhle mě z těch keců bývá víc zle než z odběru samotného.

              0 0
      • blackboy007  

        Ještě chci dodat co jsem zapoměl napsat to vše získal do roku 1989

        0 0
    • standoslav  

      Úsměvné je, jak někdy spěchám, že zapomenu přiznat operaci slepého střeva v r.1963. Vždy na to v PC přijdou a je zle. :-)

      0 0
    • Radez  

      Už jsem se na to v nějaký jiným krvím vlákně myslím ptal.

      Pokud chodíte někdo darovat v práci nějak hromadně v rámci nějaké hromadné aktivity, tak jak to probíhá?

      Vím o dvou variantách, když jsem si to zjišťoval.

      1. Skupina lidí jde na transfuzku(kde musí být předem domluveno).
      2. (větší skupina lidí) si objedná transfuzku na pracoviště – toto se s koroňákem značně omezilo.
      3. Toto mě jen tak napadlo – každý jde separátně v jiný den a jiný čas – ale tak nějak to je pod záštitou nějaké dobrovolnické aktivity u zaměstnavatele, tak se nějak pofotí a ty fotky se pak vystaví někde na LinkedInu atd..
      • vlastě focení i u prvních dvou varian je asi ten hlavní důvod, aby se to nějak veřejně prezentovalo někde na sítích, že to takto hromadně propaguje i sám zaměstnavatel. Spoustukrát jsem viděl třeba na LinkedInu z toho fotky – i s nějakým textem okolo, že podporují xy atd.. jinak pokud to není takto organizovaně, tak si chodí lidi sami, ale specificky se ptám na ty organizovaný odběry.
      0 0
    • Youda  

      Teď jdu po pauze (511 dní). U nás se chodí Po-Čt, z toho 2 dny „pro Prahu“ s přísnějšími kritérii, což bych nedal – mám na hraně hemoglobin cca 135, tak žeru měsíc před odběrem železo :-) Jinak jsem rád že mě berou s B+ což je u některých nemocnic problém.

      0 0
      • cyklista86  

        Jestli nemas nizky feritin, tak zrat zelezo je howadina. Tvorba hemoglobinu nestoji jen na zelezu…

        0 0
        • Radez  

          Rozepiš to tu trochu – na čem tedy, co člověk dokáže nějak rozumně ovlivnit.

          – z osobní zkušenosti vím, že mi 100% pomáhá to, že nechodím dávat krev brzo ráno, ale až tak kolem jedenácté.

          0 0
        • Youda  

          Tak to nevím, primářka mi asi dvakrát napsala Tardyferon a teď si sám kupuji to železo a zatím jsem vždy prolezl. U toho Tardyferonu mě upozornila na černou stolici. Kolegu na to neupozornila a ten běžel k doktorovi, který ho poslal na nějaká vyšetření :-)

          0 0
          • cyklista86  

            Zrat zelezne „piliny“ ti muze odrovnat streva. Mimo jine zelezo v tehle podobe je i potrava pro patogeny.. To opravdu neni to same co zelezo z masa. Jez hovezi a nemusis vymyslet blbosti. Jinak treba měď je taky dulezita pro tvorbu hemoglobinu..

            0 0
            • Youda  

              V práci jak bylo hovězí tak automatika, kuchařovi jsem hlásil „na krvinky“, Doma tomu hovězímu moc nedám, ale asi se polepším. Jinak se cpu denně kysaným zelím, občas luštěnina.

              0 0
            • Youda  

              Tak mám 84 odběrů, jednou jsem ztroskotal na leukocytech (málo) a včera poprvé na hemoglobinu 126 :-(

              V neděli jsem dal výlet na kole 80 km ale to s tím asi souvislost mít nebude.

              0 0
              • ronda  

                Zkušenost z dřívějších let. Nějakou souvislost to může mít. V době, kdy jsem si dával víc do těla (na moje poměry), tak mě tímhle taky prudili, měl jsem podobné hodnoty. V období povalování šla ta hladinka dlouhodobě výš. Tehdy mě s tím hnali i na hematolku a nakonec to označili za normální stav, nedoporučili mi dávat plnou krev a se 126 jsem normálně procházel. Jen když se tam vyskytnul nějaký nový doktor na záskok, tak bylo delší povídání.

                1 0
                • Youda  

                  Já mívám kolem 135 (hranice je prý 131 pro „Benešov“, pro „Prahu“ je to přísnější – to nechodím). U nás chodí hafo lidí tak je paní primářka asi přísnější. A hlavně mám B+ což není žádná hitparáda :-) Ábéčka u nás mohla jen 2× ročně než se začalo vozit do Prahy.

                  0 0
    • HonzaRez  

      Zdar, nevím, jestli je to vhodná otázka do tohoto tématu – znáte někdo pardubickou firmu Sanaplasma, chodíte tam?

      0 0
    • Sabulak  

      Čau, chci se prosím zeptat, zda někdo darujete krevní plasmu? Jaké jsou podmínky? A je možnost kompenzace volna v práci, jako je to u darování krve? Jinak chci do caraplasmy. Zkušenosti?

      0 0
      • kapsch  

        A nemají všechno na stránkách? Při letmém pohledu tam mají i podmínky i kompenzace..

        Zkušenosti s nimi nemám, chodím darovat do nemocnice.

        0 0
      • cyklista86  
        Obsah tohoto příspěvku je blokován moderátorem.
        0 0
      • mart910  

        Davam pouze krev, darovani plazmy mi prijde kontraproduktivni.

        0 0
        • 123J  

          Dával jsem krev a přešel jsem na Plazmu

          Odběrů Plazmy jsem měl 150 když mi zjistili patogenní bílkovinu v krvi. Hned mne vyřadili a po dvou letech je krevní obraz v pořádku. Tak s tou Plazmou to moc nepřehánějte. Ještě dodám že jsem chodil do Fakultní nemocnice ne do Sanaplazmy atd.

          0 0
      • káňa  

        Na plazmě jsem byl 3×, z toho 2× se mi zatmělo a konec, tak chodím jen na krev. Za týden mě čeká 69. odběr. Po darování krve se mi většinou uleví.

        0 0
      • ronda  

        U komerčních odběrů plazmy těch kompenzací moc nebude. Ani volna, ani daně, žádné metály a benefity z nich plynoucí, ani nejaké benefity u pojišťoven (pokud teda u nich nedaruješ bezplatně, i to lze). Místo toho máš tu finanční náhradu a občas něco navíc.

        Dával jsem plazmu mnohokrát ve fakultce (plnou krev mi na hematolce nedoporučili), pak několikrát v komerčním, kvůli časové nedostupnosti do fakultky, ale záhy jsem s tím skončil. No, jak bych to zhodnotil – v komerčním jsem technický nebo hygienický rozdíl nepozoroval, ale celkový přístup k dárci je znatelný (větší části zaměstnanců, ne všech). Možná i proto, že v mnoha případech užnejde ani tak o dárce, jako o prodejce. I když, dárce v nemocnici dostává skrze odečty daně, stravenky a další benefity skoro stejnou částku za odběr, jenomže ne rovnou na ruku.

        0 0
      • Synnex90  

        Na plasmě jsem byl 2×, vždy mi bylo po tom blbě, den volna za to nemáš, dají ti peníze. Asi 800KČ. Krev dávám jednou do roka a je to za mě lepší.

        0 0
      • ms82  

        Davam jen desticky. Podminky jsou stejne jako u krve. Krev nedavam, protoze delam vytrvalostni sport, ma to vliv na vykon a uz tak jsem mel nizky hemoglobin, ze me parkrat odmitli.

        0 0
      • kondor  

        Daruji krev i plasmu, teda spíše plasmu, páč mojí krevní skupinu skoro vůbec nechtějí. Chodím 1× za 2 měsíce, protože moje normální hladina protilátek je na jejich minimu (dle doktorů) a už mě kuli tomu i párkrát vyrazili :D Jinak z benefitů čerpám pouze snížení daně, stravenku a kafe zdarma, pak jdu normálně na odpolední. Chodím do fakultky v HK

        0 0
        • 123J  

          Máš nárok na den volna.

          0 0
          • kondor  

            Ano, o tom vím. Nicméně si ho vybírám jen ve výjmečných případech.

            1 2
            • 123J  

              To volno volno není ze srandy nebo za odměnu, ale na rekonvalescenci.

              2 0
              • Japhy  

                Což je u velké většiny kancelářských profesí vcelku zbytečné. Mně třeba bohatě stačí HO a třeba to zapíchnout o fous dřív než jindy když bych se necejtil.

                3 0
                • Synnex90  

                  No nevím, pořád jsi unaven, takže je dobré se z toho vyspat. Taky bys měl spát déle než je běžné. Plus za mě je to ideální den oběhat úřady a vyřídit si co potřebuješ. Já krvy šel jednou běhat a po 6km mi bylo hrozně zle. Na kolo občas zajdu ale dám jen 20–40km.

                  0 0
                  • vrazdit  

                    „nejlepší“ zážitek v den odběru jsem měl na firemním večírku, který nabízel mimo jiné wellnes se saunou a vířivkou, a co čert nechtěl, samozřejmě někoho napadlo dosmýkat do bublinek i šampus… :) po té sauně to bylo fakt solidní tóčo :)

                    1 1
                  • Japhy  

                    Hele, asi mám kliku, ale odběry se mnou nic moc nedělají. Teda, když krvinky dělají co mají a neohodím třeba u okýnka tác na svačinu, i to se mi přihodilo. :-) Doma jsem většinou po 9, dopolko dělám, pak delší kafíčko a třeba ve 14–15 to zabalím. Ideální na vyřízení administrativy u který se nemusí moc myslet. Na švih jsem šel jednou jedinkrát, jedna desítka mi naložila jak takový čtyři dvanáctky a takový tepy jsem taky dlouho neviděl. Ale zase když mám napíchlou levačku, Garmin si podle tepu asi myslí, že jsem exitoval. :-)

                    0 0
                • kondor  

                  Pracuji jako dělník ve výrobě, takhle to „musim“ praktikovat, protože jsem na směně jediný, kdo je na tu práci zaškolen. Další člověk je dlouhodobě nemocen a další lidi odmítají zaškolit, aby jim nespadla produktivita.

                  0 0
                  • mart910  

                    Tak az jednou onemocnite oba dlouhodobe, tak produktivita spadne uplne… spis v tom vidim to, ze nechteji aby nekdo dalsi mel duvod, proc by mel dostat vic penez, kdyz bude logicky umet vic veci… Tak snad na to jednou firma nedojede :)

                    0 0
                  • cibi  

                    Říkali mi „Firma stojí na Tobě“ … odneslo si to zdraví… moje, ne firemní.

                    Firma ani nepoděkovala.

                    0 0
                  • Synnex90  

                    Tak to ti snad platí zlatem. Tohle jsem měl v předchozí firmě. Děláš od rána do noci, kolikrát i víkend. Sice ti přijde kilo na účet ale co z toho.

                    0 0
                    • cyklista86  

                      A to delas pasaka nebo varis herak, ze si ve 23 letech vydelas 100 tisic mesicne?

                      1 0
                      • Synnex90  

                        Normálně IT firma. Dneska běžná částka pro ajtáka i mimo Prahu. Kámoš třeba programuje PLC od Siemensu, které ovládají montážní linky či lakovny a má i 2× tolik.

                        0 0
    • Smejči  

      Darovat krev chodím už cca víc jak 10let. Vychází mi to cca 2–4ročně. Má to podle mě jenom výhody. Pokud ti to, jako mě, nic nedělá (to zjistíš až po prvním darování), tak jediná „nevýhoda“ je, že ten den toho už moc nenaděláš, protože tě vše rychleji vyčerpá. Druhej den už je lepší, ale pořád tak na 90%. Dřív jsem jezdil po darování i na kole (když už byl ten den volna), ale už stárnu :-), tak většinou jen se psem do lesa.

      1 0
      • Copernicus  

        3–5 x za rok. Jaro až léto jezdím dávat 30km do UL na kole- zpátky je to z kopce a pak kolem Labe po rovině. A v pohodě. Naředěna krev lépe proudí v cévách

        0 0
        • káňa  

          5× na plnou krev za rok ? Já se jim tam snažil vecpat, ale prý mezi odběry musí být tuším 91 kalendářních dnů, jestli si to dobře pamatuju. Info z fakultky v HK.

          0 0
          • jmaselnik  

            5× za rok můžeš, je to maximální počet. Žádnej limit 91 dní neexistuje. Minimum jsou 2 měsíce, akorát si musíš pohlídat, když to máš někdy nahuštěno po těch 2 měsících, abys nenarušil těch 5 odběrů max za 12 měsíců. Mně chyběl na jaře den a ukecával jsem to teda dost dlouho :-)

            0 0
            • káňa  

              V královéhradecký fakultce mají objednávání přes net, a to mě stejně dřív nepustí, takže už to neřeším, ale ukládám si tuto informaci kamsi do hlavy, kdyby náhodou :)

              0 0
              • kondor  

                Přesně tak, mají tam pevnou lhůtu nezi odběry

                krev:

                muži – 4 odběry v roce v intervalu 3 měsíce

                ženy – 3 odběry v roce v intervalu 3–4 měsíce

                plasma:

                mezi dvěma odběry plazmy … minimálně 2 týdny

                mezi odběrem plazmy a krve … minimálně 2 dny

                mezi odběrem krve a plazmy … minimálně 4 týdny

                maximální interval od posledního odběru krve nebo plazmy je 6 měsíců

                2 0
        • rumik  

          Co máš za skupinu? Já ab+ a vezmou mě z lítosti 1× do roka…pak to vylejou na kytky.

          0 0
          • filipino_23  

            AB+ mam i ja. Je to dost blba skupina. Mozeme darovat len sami sebe alebo len navzajem (ti kto maji AB+). Ale zase nam mozu prakticky strelit hocico. Vezmeme vsetko.

            U plazmy sme zase ceneny my. Nasa plazma je kompatibilna so vsetkymi typmi. Proste opak krve.

            0 0
            • Krepi  

              Tohle patří mezi všeobecně zakořeněné omyly – „já mám skupinu XY, takže ne/můžu darovat všem/nikomu“. V dnešní době, kdy je poměrně dostatek dárců, tak lidi vždy dostávají skupinu, kterou sami mají. To, že by ti střelili jinou skupinu je sice možné, ale málo pravděpodobné, nese to s sebou rizika :-)

              0 0
              • vrazdit  

                myslím, že u akutních případů jako jsou havárky a tak, asi nebudeš mít pravdu… tam se snad primárně leje nula ne? nemyslím, že by se zjišťovala skupina když ti to chčije někde horem dolem a štrikujou tě abys to vůbec přežil… plánované výkony jsou samozřejmě něco jiného…

                1 0
              • jmaselnik  

                to samozřejmě nejsou žádné zakořeněné omyly a dárců ani zdaleka není „poměrně dostatek“, aspoň třeba u nás, kde jsem jako nulkař minimálně 2× ročně žádán, abych přišel darovat, protože nemají dost.

                Tebou popsané určitě platí pro operace, ale u havárií a podobně to tak samozřejmě není a univerzální skupiny se používají, jelikož není čas zraněného testovat.

                0 0
                • Japhy  

                  Zajímavý, to tě žádají když mají málo i mezi pravidelnými intervaly? Nebo chodíš normálně nepravidelně? Jsem taky nula (jen krevní, doufám :-) ) a ještě se mi nestalo, že by mě žádali mezi termíny.

                  0 0
                  • jmaselnik  

                    nechodím úplně jak hodinky, a v létě mě žádají zcela běžně, třeba zrovna teď. Byl jsem na začátku června a teď mám maila, že už můžu dávat, tak jestli bych nepřišel, že jsou na dně. Takovou pozvánku dostávám přes prázdniny pravidelně, když se opozdním :-)

                    0 0
                  • Youda  

                    .

                    0 0
                  • mais  

                    Záleží, kde bydlíš, manželka má 0– a pravidelně 2× až 3× ročně jí místní upíři volají, jestli by nemohla zajít – léto je evergreen, ale obecně si myslím, že je to dané, kolik mají dárců s danou skupinou momentálně aktivních v daném regionu atd.

                    0 0
                    • Mamut  

                      som 0– v Prahe a volali mi asi len 2× za zivot. Toto leto si na mna nespomenuli, a ja na nich sice hej, ale nie je cas.


                      X: Doktore, jakou mam krevni skupinu?

                      D: Jste negativni nula.

                      X: Diky, doktore. A ta krevni skupina?

                      4 0
                • Zdyn  

                  Tak já jsem dostal informaci, že při akutních potřebách, jako jsou autonehody a pod. se primárně používá plasma místo vlastní krve. Právě, aby nebylo nutné řešit rychle krevní skupinu a vozit s sebou v záchrance zásoby různých krevních skupin.

                  0 0
          • kondor  

            Mám B a jsem na tom úplně stejně

            0 0
        • 123J  

          jezdil jsem taky na kole jen v létě do OL. 27 km jedna cesta. Když po mně chtěli Eryocyty, tak poprvé jsem musel zastavit, motolice jako prase. potom už jsem jel hodně pomalu.

          0 0
    • Raf  

      Každý odběr jsem na spodním limitu železa a chodím proto už jen 2× ročně, hned po sezoně a pak co nejdříve to jde před sezonou.

      0 0
      • cyklista86  

        Musis pridat steaky. :)

        0 0
      • Pepa Hrabačov  

        Jednou jsem šel darovat po docela náročném dvoukilu a červené krvinky úplně na spodní hranici a tlak také . Paní doktorka mi povídá – jestli jsem OK , že bych spíše krev potřeboval :-))) Tak jsem po odběru dal jenom kilčo zlehka :-)))

        1 0
        • 123J  

          Erytrocity jste někdo daroval? Párkrát to chtěli a dost jsem byl z toho unavený. Plazma ani destičky mi tolik nevadily.

          0 0
        • kadlec  

          Jednoi jsem sel na odber po plavani a pry jsem byl bledej jak stena. Jinak po odberu najedu kilco a pohoda. Se sportem po odberu problem nemam. Ale po dvoukilu bych Pepo nesel :)

          0 0
      • Synnex90  

        Já mám po odběru dobrou náladu, jen mírně vyšší tlak ale poslední odběr mi bylo zle. Nevím proč. A minulý rok mě skolil moribundus. Myslel jsem že to byl covid ale všechny testy negativní, takže krev prý použili.

        0 0
    • káňa  

      Dneska byl jeden kolaps, slečna vypadala skoro neživě :/.

      0 0
    • Sabulak  

      Tyyyy jo, všem díky moc za info… Jen se chci zeptat… Někdo chodí do cetra (já se chystám do caraplasmy) a někdo do nemocnice… je v tom, kde provedou odběr, nějaký rozdíl?

      0 0
      • Synnex90  

        Ano je, centra jsou většinou lépe vybavené, wifi zdarma atd.

        0 0
        • mr.nikdo  

          Hromadu center si nemuzes dat do dani – je to placeny odber.

          0 0
          • Synnex90  

            Jenže na dani ti vrátí tak tři stovky, centrum ti dá 800KČ.

            0 0
            • kapsch  

              Samozřejmě, někdo chodí darovat, někdo se snaží prodat za co nejvíc :)) vím, že i za ten dar je nějaká odměna, ale já tam rozdíl vnímám..

              4 0
              • Synnex90  

                Tak jako tak je to darování, jestli tě těší, že jsi to dal za míň tak ok. Ty dostáváš kompenzaci, za to že jsi tam šel ve svém volném čase. Když to dáš v nemocnici, tak zase dostaneš den volna.Ani jedna cesta není lepší, obě jsou stejné.

                0 0
                • mr.nikdo  

                  Pak zalezi…

                  Ja na nemocnici koukam z okna. Pomaham tim okoli. Atd.

                  Pak muzes zahajit diskuzi pristup nemocnic. Vetsi davaji i snidane/Coca-Coly/atd.

                  0 0
                • kapsch  

                  Těší mne, že alespoň trochu pomáhám nemocnici, která jako každá další bojuje s nedostatkem dárců.. Nikdy nevíš, kdy budeš krev/plazmu potřebovat ty nebo někdo blízký.. Při práci u počítače si volno vybírám minimálně, snažím se být nápomocen, nedělám to kvůli odměně, ale každý svého štěstí strůjce :)

                  7 0
                  • Synnex90  

                    Hm a víš že i ta nemocnice, tu plasmu či krev většinou prodává dál aby se z ní vyráběli léky. To samé si mohu říct, když jdu dát plasmu tak pomáhám lidem, protože se z ní vyrábí léky.

                    0 0
                    • mr.nikdo  

                      Taky s ni casto obchoduji barterem s jinymi nemocnicemi.

                      U nas je neco soukromeho, ale bere jen plasmu.

                      0 0
                    • kapsch  

                      Ano, vím. Třeba krve v mé nemocnici průměrně 25 % rozesílají do okolních nemocnic, většina zůstává v nemocnici.

                      A ano, i v nemocnici se z plazmy vyrábí léky, a nějaká část plazmy nemocnici opustí. Ale stále je mi bližší pomáhat udržovat zásoby pro pohotovostní použití v nemocnici, a když se nevyužijí v nějaké době, po kterou je lze uchovávat, tak je logicky využijí na výrobu léků (daruji ve velké fakultní nemocnici, léky se vyrábí i přímo zde). S přebytky nad potřebné akutní zásoby ať nakládá každé zařízení po svém, nejsem naiva..

                      Nechci se hádat, nebudu ti vyvracet tvůj pohled, jen jsem poskytl svůj. Dělám to i pro sebe – určitě mám lepší náladu při darování v nemocnici než v soukromém centru, a o co víc než dobrý pocit a radost můžu usilovat :) to samozřejmě platí i obecně, nejen pro dárcovství krve.. A každý získáváme vnitřní naplnění jinak, a o tom to je.

                      4 0
                      • Synnex90  

                        Tak já taky dávám jen krev. Plasmu jsem dal asi 3× a bylo mi z toho zle, tak jsem přestal. Jen mi bylo pár doktory vysvěleno, že darování krve není tak růžové jak si lidi myslí.

                        0 0
                        • mr.nikdo  

                          Zajimave je, ze je to doktor od doktora.

                          Nekteri razi teorii, ze by nikdy nesli, ze to je nebezpecne. A to mi jedna fakt davala znatelne do obliceje.

                          Coz je trochu vtipne.

                          0 0
                      • 123J  

                        Ve Fakultní nemocnici Olomouc, plasmu dávají některým novorozencům. Když mě volali na plasmu, sestřička z dětského už čekala na předodběrní vyšetření zda mě mohou vzít.

                        1 0
                    • jmaselnik  

                      většinu krve opravdu neprodává a její primární účel, stejně jako odebrané plazmy v nemocnici, je skutečně jiný. Primární účel odběru plazmy v centru je prodej suroviny pro farmaceutický průmysl. Že farmaceutický průmysl není jenom čisté zlo, je už jiná pohádka :-)

                      0 0
            • Mamut  

              Bezplatny odber krvi je v CR povazovany za nefinancny dar o hodnote 3000Kc. Takze o to si znizis zakald dane, takze 15% z toho je 450Kc. +70Kc stravenka (VFN P2), takze 520 Kc vs 800 Kc za komercny odber. Je to menej, ale za bezplatny mas den volna plateny zamestnavatelom, a to ma pre mna daleko vacsiu hodnotu ako chybajucich 280 Kc. Takze ak sa aj vykaslem na altruismus (co ma kazdy podla seba), tak sa to to vyplati. Nejaka minifirma mozno nie je zo 4 platenych dni zamestnancovi rocne nadsena ( aje to taky zvlastny koncept od statu toto prenasat na zamestnavatelov), ale u mna toto nie je problem.

              0 0
              • Youda  

                U nás 90 Kč + za 2 odběry jsem využil balíček dentální hygieny za 1000 Kč (pasty, ústní vody atd.) od vzp + MHD zdarma za zlatou plaketu.

                0 0
                • Mamut  

                  Ano, VZP celkom slusne honoruje darcov. MHD raz bude fajn, ale to mam este daleko :-) (Som tesne pod 1/3 potrebneho. Fajn je, ze sa uznavaju SK aj CZ odbery spolocne.) Na druhej strane viem, ze je za to MHD aj v Kosiciach, takze asi aj v inych mestach a keby to clovek vzal ako ciel, zacal napr. v 20, za 10 rokov mal splnene, tak az do hrobu na tom usetri nie bezvyznamne prachy :-)

                  0 0
      • liborg1982  

        Z principu do nemocnice. Do komerčního centra ne.

        0 0
      • ronda  

        Chodil jsem mnohokrát na plasmu do fakultky a po přestěhování jsem to měl z ruky, tak jsem nějaký rok chodil do komerčního (postupně jsem vystřídal dvě centra). Můj dojem, že v komerčních centrech je člověk víc za „materiál“. Samozřejmě že ne u celého personálu, ale tak nějak obecně. Asi to dělá do určité míry i skladba „dárců“, hodně jednorázoví studenti, poměrně dost těch, kterým zrovna došly prachy na cigára. Ve fakultce jsme se většina dárců znala za ty roky od vidění, stálý kádr.

        Zaznělo tu, že ve fakultce to jde „do daní“ a v komerci „na ruku“. Jen bych upřesnil, že to není takhle jednoznačně. Když jsem začínal dávat kolem roku 2000 ve fakultce, tak akorát končila možnost darovat za úplatu, měli dost bezplatných dárců. A naopak, i v komerčních centrech lze darovat bezplatně a vydají potvrzení pro finančák, podmínky stejné, počítá se to pak normálně i na plakety.

        1 0
    • rumik  

      Mám dotaz kdo chodí darovat krev do komerčního centra: mám AB+ a o to (vlastně díky bohu) není v nemocnici vůbec zájem. Pořád plno. Jak moc řeší skupiny komerční centrum? Dík za odpověď.

      0 0
      • filipino_23  

        Krev do komercniho centra? Nemyslis plazmu? V komercnim beru vsetko, bez rozdilu

        0 0
        • dědek mohy  

          Na plazmě hlavně krevní skupina nikoho nezajímá. Taky jsem před lety chodil do komerčního centra na plazmu a jelikož jsem za celý život nezjistil jakou mám krevní skupinu, tak jsem se tam ptal (bo jsem si říkal kde jinde by to měli zjišťovat) a ne, nezjišťují to tam, je jim to fuk. Takže do teď neznám svou krevní skupinu.

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.