Dlouhé nebo krátké ramínko u přehazovačky

74 nepřečtených
  • Seveřan

    Máte někdo představu co znamená velikost kazety „GS“ nebo „SGS“. Podle toho se určuje údajně velikost ramínka přehazovačky.

    0 0
    • enjoy  

      ze by osmycka a devitka?jenom usudek.

      0 0
    • Quake 9.0  

      Krátké ramínko (jako u silniček) se dá úspěšně vozit na kazetě 11–28(32)z. Jen chce si dát bacha na řazení hlevně velkej-velkej. Můžeš roztrhnout přehazovačku. Časem bylo znát kvalitnější řazení – řetěz se líp napínal. Mít Shimano žazení, tak jdu do něj.

      0 0
      • Seveřan  

        Konečně jsem dostal odpověď ohledně délky ramínek:

        GS-SGS je označení ramínka měniče pokud se používaá kazeta 30–32z je vhodné GS pokud 34z, tak SGS.

        Tolik slova odborníka.

        0 0
        • Mata.Lan  

          Mam kazetu 11–34, krátky ramínko a uplně v pohodě, i španělé na oba druhy

          0 0
          • Vladobyk  

            Mám kazetu s 34 zuby ,přehazovačka shimano deore je naplno našponovaná (pera) jinak poskakuje po velkém kole.

            Tak ta na to není, nebo úplně na hraně.

            Teď jsem zakoupil přehazovačku s SGS ramínkem dlouhým.

            Tak jestli to není zase zbytečně dlouhé, protože bude muset být delší řetěz. Čili delší než standartně prodávají.

            0 0
            • kubad  

              Ja nemluvit reci tveho kmene, ale jinak si myslim zes mi

              Po 6 letech odpovidat fakt nemusels :-)

              0 0
            • Vilém  

              Delka retezu nema s delkou raminka nic spolecneho a se zmenou raminka se zadna delka retezu nemeni. Pokud ti skace saltr po zubech nejvetsiho pastorku, tak ho mas blbe serizenej a vymena saltru to nevyresi.

              0 0
              • Vladobyk  

                Děkuji za reakci.

                Když dám soukolí z 32 zubů na 34 zubů je větší,napne se víc řetěz přehazovačka na to samozřejmě reaguje přiblížením se

                ke kolům,to pak následně vyrovnávám napnutím pera v přehazovačce. Ramínko je také více napnuté a při jízdě je

                soukolí hlučnější.Proto ten delší řetěz o článek a půl.

                Mě teď spíš trápí ta délka ramínka GS nebo SGS. Je tady dost kontraverzních odpovědí. Tak díky za informace.

                0 0
                • Tina  

                  SS= krátke silniční ramienko, GS = stredné ramienko, SGS = dlhé ramienko

                  0 0
            • Tina  

              Deore sa robí iba v SGS, t.j. dlhom ramienku

              0 0
    • Tehu  

      Nebudu zakladat nove tema, ale mlada vcera zlomila prehazovacku Alivio. Jezdi docela dost tak bych chtel koupit neco lepsiho a koukal jsem na XT ale nevim jestli GS nebo SGS. Nebo na Sram 7 jestli stredni, dlouhe, nebo kratke… Kazetu ma 8kolecek a 11–32…

      0 0
      • pee.tr  

        Tady je to popsaný http://www.kupkolo.cz/…OW_4180.html

        0 0
      • Vilém  

        K Sramu bys musel dat i jine razeni.

        0 0
        • Tehu  

          myslis ze by to alivio razeni nepobralo sram … ??? ohanej se kompatibilitou… Ale je jasne ze lepsi je mit vse od jedne fa

          0 0
          • Vilém  

            Proste s shimano razenim ti sram 7 chodit nebude, tady se neni cim ohanet.

            0 0
          • jIrI___  

            Je tam jiný poměr chodu lanka. Jak psal Vilém, v tomhle případě ti Shimano a Sram spolu nebudou chodit.

            0 0
            • kubad  

              ale prd chodit to bude :D

              0 0
              • jIrI___  

                Tak to je pro mě novinka. Doteď jsem všude četl, že Shimano (mimo DynaSys) a Sram spolu nejsou kompatibilní.

                0 0
                • kubad  

                  píšu že to chodit bude :D

                  0 0
                  • jIrI___  

                    Aha :-D. Jen aby tu za chvíli nebylo vlákno „Řazení Shimano a hazka Sram, jak seřídit?“ :)

                    0 0
                  • Vilém  

                    Jo, bude tam mit i mezipolohy, ze? :)

                    0 0
                    • kubad  

                      přesně tak :D psal že to nebude chodit a to není pravda, ale že to bude řadit jen do půlky kazety a s mezipolohama je věc jiná :D

                      0 0
      • kubad  

        krátké SS určitě ne, střední GS bude na 32 v pohodě, SGS je zbytečné

        jinak myslím že sem to tu už mockrát psal. stačí se podívat kus nahoru nebo projít historii

        0 0
      • siafu  

        mám SGS – dané provedení se mi víc líbilo a zařadím v pohodě všechny převody – jako 44/32 z. – i když vlastně nevím, jestli by to GS taky nepobralo (?)

        0 0
      • Tehu  

        super chlapy diky obednavam GS a vemu XT kdyz ma i razeni Shimano ;-)

        0 0
        • kubad  

          hlavně nekupuje nové XT Dynasys

          0 0
          • Tehu  

            no nakonec to nebylo XT :-( pac to nemaj skladem a musim mit jistotu ze to bude do stredy doma. Takze jsem vzal Shimano SLX RD-M662 SHADOW zde http://www.kupkolo.cz/…OW_4180.html

            Maj skladem a v patek potrebuje jet. Ono i tak to pro ni bude skok z alivia :-D

            0 0
    • Breakpain  

      Přižívím se, jak na přehazovačce (10s 105ka) poznám, jestli mám krátké nebo střední ramínko?

      koupil jsem kazetu 32z a já blb to nezkontroloval než jsem objednal …

      0 0
      • Vilém  

        Podle delky:)

        0 0
        • Breakpain  

          To je fajn, ale nevím odkud to měřit a kolik to má mít ;) … takže když budeš té dobroty a napíšeš mi to, budu Ti vděčný.

          0 0
          • Vilém  

            Proste roztec kladek. Vyrobce to uvadi ve specifikaci.

            Prakticky vsak staci kouknout a vidis:)

            Kdyz kouknes treba na toto foto, nehlede na to, ze je to jiny model, tak je to zrejme.

            0 0
            • Singlespeed  

              Zajímavé je, že délek ramínek je u silničních šaltrů Shimano několik, zřejmě podle ročníku sady. Ultegru mám doma 55mm, 60mm a 82 mm (všechny 10 speed), Soru 55mm a 67mm.

              0 0
            • Breakpain  

              díky, tak to vypadá na to dlouhé … uff :), takže tu kazetu zvládne :)

              0 0
    • MachiSSS  

      Ahoj, koupil jsem přehazku DEORE XT RD-M772 z druhé ruky, ale nevím, jestli je to ramínko sgs nebo sg. Můžete mi prosím někdo změřit na svém kole tento tip přehazky a prozradit mi rozměry (rozteč kladek)? Hledal jsem to různě na netu, ale nenašel jsem to ani na stránkách výrobce :-( Díky předem

      0 0
      • pee.tr  

        A není to jedno, když už ho máš? ;-) Holt budeš při řazení trochu víc přemýšlet. Jinak ti mohu odpoledne krátké 772 doma přeměřit. Ale žádný strachy, mám na jednom kole krátké XT, na druhém dlouhé SLX a za tisíce km jsem nepozoroval nějaký omezení při jízdě.

        0 0
        • MachiSSS  

          S řazením problém nemám, ale jde mi o to, kdyby bylo kratší, musel bych zkrátit řetěz. Jestli tě tedy můžu poprosit, změř rozteče těch kladek, střed-střed. Děkuji :-)

          0 0
          • MlokCZ  

            Už zase?

            Délka ramínka nemá nic společného s délkou řetězu. Délka řetězu je daná převodem velká/velká a bude vždy stejná ať tam dáš ramínko jakékoliv.

            0 0
          • pee.tr  

            Změřím snadno, ale až ji nasadíš poznáš případnou potřebu zkrácení sám taky. Já řetězy z kola s krátkým ramínkem občas dojíždím na kole, kde je dlouhé a ač je rětěz kratší, jezdit se s tím bez problémů dá. Křížení velká-velká a jemu podobné převody stejně nikdy neprovozuju. Ale u tebe to bude možná opačný problém, takže by se ti mohl na malých pastorcích řetěz prověšovat. Večer se ozvu.

            0 0
            • Singlespeed  

              Kdo to kdy viděl, aby délka řetězu byla závislá na délce ramínka. Zabránit šíření tmářství na B-F je možné zřejmě jen násilnými metodami, napadá mě třeba veřejné zmrskání tmáře vytahaným řetězem HG53 :-).

              0 0
              • pee.tr  

                Chceš mi tvrdit, že když si dáš na kolo půl metru dlouhé ramínko, že ti bude pořád stačit stejně dlouhej řetěz, jako vozíš běžně?

                0 0
                • Dejv94  

                  Ramínko udává, jakej rozdíl napnutí hazka pobere. Měříš vždy nejlehčí převod (velká-velká), kdy je ramínko téměr vodorovně napnuté a pak se řetěz převodama „jen“ povoluje.

                  0 0
                  • pee.tr  

                    Jasně, ale pak tu taky byla jakási (dle mého ne úplně zbytečná) poučka o kolmici kladek k zemi. Ono to samozřejmě bude fungovat i s krátkým i dlouhým ramínem stejně, ale když budu mít moc krátkej řetěz na dlouhým ramínku, bude péro v haze trpět víc a až se ti třeba někdy přilepí řetěz v převodníku, urveš hazku. Kdežto má-li přehazovačka trochu možnost propružit, určitě jí to dělá líp.

                    0 0
                    • obda  

                      Ta poučka zbytečná je.

                      0 0
                      • pocestny  

                        joooo to jsem používal kdysi (vycházelo mi to při tradiční trojplacce a kazetách zhruba 11–30z že na velké pile a nejmenším pastorku bylo ramínko kolmo). Ale pravidlo velka/velká je univerzální, platilo to vždycky.

                        Jsem to tu na fóru zmínil dost blbě.

                        0 0
                • Singlespeed  

                  Vždyť se to tady psalo už asi tak 1000000×.

                  Délka řetězu nemá s ramínkem vůbec nic společného, je daná jednoznačně převodem velká-velká, na to snad musí přijít každý, pokud teda není nějak méně talentovaný :-). Délka ramínka je závislá na rozsahu převodů.

                  0 0
      • goofy  

        Mám ji dole v garáží, ale jelikož jsem líný člověk, tak jsem raději zadal tvůj dotaz do gůglu a tady máš výsledek

        Podle toho to poznáš.

        A jestli ti jde jenom o řetěz, tak viz co tu psali ostatní. Na to to vliv nemá.

        0 0
        • MachiSSS  

          Sice tam neuvádí rozměr, ale podle obrázku se to dá celkem dobře poznat :-) Díky

          Jinak k délce řetězu, četl jsem to právě někde na netu, že to budu muset zkracovat. Ale když nebudu muset, tak tím líp pro mě :-P Jinak délka se měří velké-velké + dva články ne? Mám na mysli pevné, ne celopéro.

          0 0
          • Lister  

            Muset a nemuset zkracovat je relavantní.

            To záleží jak převody používáš a jak chceš aby to řadilo. Když je raménko nedostatečně dlouhé pro rozsah převodů, tak někdy musíš volit kompromis. Jednu dobu jsme vozil řetěz trochu kratší, abych měl dostatečné napětí na malém převodníku, ale nesměl jsem zařadit španěla (velká/velká) protože tam by to přehazka už asi nedala.

            0 0
            • MlokCZ  

              To je ale už hazardování. Já vozil jeden čas hraniční délku řetězu, aby lépe vyšel rozsah pro střední ramínko. Na velká/velká zařadit šlo ještě bez problémů, ale už chyběla rezerva na maximální protažení řetězu při propružení (urvalo by se to někde těsně před dorazem, tedy nějaká rezerva tam byla).

              A i to už bych dnes raději nevozil, i když kombinaci velká/velká + jít skoro na doraz se už omylem tak jednoduše nestane.

              Pro více placek je lepší oželet klidně i více malých pastorků při použití nejmenší placky. Tam se aspoň nic neurve když to tam omylem přehodíš.

              0 0
              • Lister  

                Bylo to v době ladění počtu zubů na převodnících a prodlužovat řetěz se mi proste nechtělo. Jinak máš samozřejmě pravdu, raději ať plandá než se urve.

                0 0
              • goofy  

                Já to tak třeba vozím už od dob DH pevňáků. Mám mírně kratší řetěz a díky tomu, že je hazka více napnutá mi prakticky nepadá řetěz i bez napínáku…

                0 0
                • Lister  

                  Ale musíš vědět, co nesmíš udělat, obecně bych to asi nedoporučoval. Vždycky jsme vozil dlouhé, i když je pravda že střední bez potíží obhospodaří starou klasickou kombinaci 3×9. Teď mám na 2×10 dlouhé (střední by stačilo) a 2×9 střední. S rozsahem převodů nemám problém ani na jednom.

                  0 0
                  • goofy  

                    Jo to jasně. Jako obecné doporučení to samozřejmě nejde dát… :-) Ale když si člověk dává pozor, tak není problém. Jenom vždycky musím proškolit lidi, když někomu půjčuji kolo :-)

                    0 0
                  • Dejv94  

                    Střední ramínko nemá problém pobrat všechny převody na 2×10 (39×26 a 11–36 kazeta). Na 1×10 (11–36 kazeta) stačí vklidu i SSW ramínko.

                    0 0
          • pee.tr  

            Tak jsem to změřil. Mezi osami kladek je u typu XT M772 GS cca 80mm, možná 79mm, vzal jsem to jen zvenčí truhlářkým metrem :-) Pro srovnání na devítkové SLX M662 SGS jsem naměřil nějakých 103–104mm.

            0 0
            • MachiSSS  

              Takže mám to krátké ramínko, GS :-) To mi nevadí, nakonec jsem i rád, protože jsem po něm před nedávnem pokukoval :-P Takže říkáte stačí nahodit a jezdit, zkracovat nemusím. Křížené převody taky nejezdím, takže by neměl být problém ;-)

              0 0
              • Vilém  

                Zalezi na kombinaci a rozsahu prevodu. Nektere kombinace to nemusi napnout.

                Ale pokud nejezdis kombinace mala pila/male pastorky, tak by problem nemel nastat.

                0 0
                • pee.tr  

                  To ti tu ale ostatní vypluví s tím, že délka ramínka nemá s délkou řetězu nic společného :-D

                  0 0
                  • MlokCZ  

                    Ne, to jsi pouze pořád nepochopil problematiku.

                    Délka řetězu bude pro všechna ramínka stejná (dle velká/velká).

                    Pokud ovšem zvolí moc krátké ramínko pro použitý rozsah převodů, tak nebude stačit pro napnutí na malém převodníku a nejmenších pastorkách.

                    Takže pak buď musí oželet několik převodů na nejmenší placce nebo musí použít dostatečně dlouhé ramínko pro dané převody.

                    S délkou řetězu to nemá nic společného. Celé to je o délce ramínka x rozsah převodů.

                    A rozsah převodů je daný: největší placka + největší pastorek – nejmenší placka – nejmenší pastorek

                    A o tom přesně Vilém psal.

                    0 0
                  • Vilém  

                    A ja snad pisu, ze ma?

                    Samo, ze nema.

                    Pokud to ma na kolo v profilu, tak tam ma trojpilu a tu proste v kombinaci s nekteryma kazetama GS raminko nenapne spolehlive.

                    0 0
                    • pee.tr  

                      Ale vyřešit to může zkrácením řetězu. Tímto to právě vliv na délku mít může. Chápu, že tím pak může přijít o některé převody (velká-velká). A ano, máte pravdu, ideální stav to nebude a já si to trochu nešťastně vykládal.

                      0 0
                      • MlokCZ  

                        Ne, nemůže. Zkrácení řetězu je nesmysl, protože pak akorát něco urve.

                        0 0
                        • MlokCZ  

                          A k tomu navíc převody malá/nejmenší pastorky jsou na ježdění nesmysl, takže nevadí, když o ně přijde.

                          Hlavně je ale může omylem zařadit a nic neurve.

                          0 0
                      • Vilém  

                        Pokud zkrati retez, tak se potom zapomene a v nejlepsim urve jen hak, v horsim pripade jeste sesrotuje saltr a taky to ssebou muze vzit treba vyplet.

                        0 0
    • blaza84  

      Potřebuji kamarádovi pořídit na MTB kolo přehazovačku, ale kolo uvidím až za několik dní, a hazku by bylo potřeba objednat teď. Má 3×9 – hrozí, že by mohl mít něco jiného, než dlouhé ramínko SGS? Děkuji

      0 0
      • Bubaaak  

        Záleží na kazetě (do 32 zubů GS), ale nejspíš měl dlouhý, je blbu vzdorný pokud ho neurazíš :)

        0 0
      • blaza84  

        Bude to určitě to dlouhé, dík :)

        0 0
        • kubad  

          dej sem jakou ma kazetu a jaké převodníky, a hned dostaneš přesnou odpověď

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.