Jarinovsky dotaz:) Starne prilba?

41 nepřečtených
  • danno

    Tak me napadlo jestli prilba nejak zestarne a jestli casem nejak neubira na bezpecnosti. Zni to strasne blbe, ja vim, ale stejne. Mam 5 roku Mango Genius a nejak si potrebuju zduvodnit nakup nove. Co vy nato?

    0 0
    • datel  

      giro doporucuje z bezpecnostnich duvodu vymenu prilby jednou za 5 let(samozrejme pokud je jinak v poradku)

      0 0
    • miche  

      Jedine duvody ke koupi nove jsou, ze se ti uz nelibi, plesnivi :-)) nebo je praskla, jinak nevidim duvod. Ja po 10 letech zacal zase jezdit a nez si koupim novou (hezci) tak sem provizorne vytahl ze sklepa v krabici balenou 10let starou Olpranku a nemam problem .......

      0 0
      • Pá-dlista1  

        To je jasny, ze kdyz nemas soudnost da se nosit i 10 let stara helma :))) Ale o tom dotaz nebyl.

        0 0
        • miche  

          Proboha ja netvrdim ze stara helma je frajerina, ja jen ze vyrobce asi tezko bude nabadat majitele aby helmu nikdy nemenily (marketing veli co nejcasteji), proste i ta stara helma poslouzi (na leto uz davno vybiram nakou poradnou, ale jinak vaha te olpranky 260gramu mi vubec nevadi a ze nevetra me v zime taky netrapi, na krasu nejezdim .....

          0 0
    • jonti  

      myslim ze tie materialy z ktorych je prilba nepodliehaju nejakemu velkemu starnutiu materialu. Ale uz len ked spocitas kopu tych malych narazov (nie nutne ked je na hlave), tak za tych 5 rokov je ju uz v pohode vymenit. A dalsi dovod je ze vyvoj ide tiez dopredu a sucasne prilby su na tom coraz lepsie (vaha, design, odvetranie), mozno oproti tym z pred 5 rokov nic velke, ale oproti tym zperd 10 urcite, lepsie sedia,su lahsie vacsinou, viac odvetrane… Btw ja mozim moju Mango Genius (nahoda :) ) uz asi 6 rokov a idem ju coskoro vymenit, asi znovu za mango alebo Met

      0 0
      • danno  

        Presne o to mi slo, takove ty male narazy, zesedani z kola a „odlozeni“ prilby na travu, obcas nejaky pad prilby samotne, atd. Dalsi me napadla hloubka prilby, mam v planu Met 5th Element,a ta je daleko hloubejsi nez moje Mango, coz je velke plus pripadu, no a jasne ze design je az na prvnim miste jako duvod pro vymenu:)

        0 0
    • Matts.  

      Mango Genius treba meni? po 5 rokoch. Je to napísané na vnútornej strane prilby. Daj to prečíta? svojej polovičke.

      0 0
    • HabanR  

      Problem neni v nejakych mikronarazech o travu, coz je podle meho nazoru nesmysl, ale v pravni oblasti a v technickem pokroku. Vyrobci odhaduji, ze za 5 let dojde zcela jiste ke zmene bezpecnostnich norem a k vyvoji novych materialu, konstrukcnich prvku. Proto maje na pameti blaho svych zakazniku a klid svuj doporucuji zmenu…

      0 0
    • rock  

      Po nějaké době se může dostavit únava řemínků a přezek – to by mohlo omezit životnost přilby víc než samotný skelet a polystyren …

      0 0
      • Pá-dlista1  

        Sem si asi vybral dobre, protoze moje helma ma pasy jak z auta a zapinani celokovove (ocelove).

        0 0
        • jonti  

          aku to mas prilbu s kovovym zapinanim? nieje s tym problem ak je mraz a prides s tym do styku?

          0 0
          • Vrci  

            Jen při prvním doteku, pak už se ta přeska ani nehne:-))

            0 0
          • Pá-dlista1  

            Integralku :) S tim sem teda problem jeste nemel. Mozna proto, ze kdyz je mraz (a nejen tehdy) vozim rukavice.

            0 0
    • radek z BF  

      jistěže stárne: každý polymer depolyme..... :-) Jak říká pan prezident:„To už snad v téhle zemi každý soudný člověk ví, ne?“ :-))))

      0 0
      • Rolei  

        Přesně tak! I moje přilba stárne! Minulý rok jí byl jeden a koukej, potvora, letos jí sou roky dva!

        0 0
      • Seveřan  

        Já se přidávám k „radkovi z BF“, a? chceme nebo ne, plasty stárnou a stávají se mimojiné křehčími (což bude u přilby asi problém :O(, tudíž asi nebude zcele plnit svojí funkci (pokud si matně vzpomínam na školská léta), sic přilba vypadá velmi dobře :-), kup novou …

        0 0
        • vlk  

          já bych neřek že to že zestárne plast-ta skořepina by neměl být problém a ten porystién myslím vydrží mnohem déle.

          0 0
          • radek z BF  

            porystién nevím, ale polystyrén je polymer styrénu a ten depolymeruje…Che­mici (Kovář and Co) by k tomu měli říct svoje…

            0 0
            • kovar  

              My nemůžem ani naznačovat, to by pak dopadlo i tak, ze by si drogy vařil doma každý sám.

              0 0
          • Kolík  

            Výrobci doporučují vyměnit po třech letech z důvodů zmenšení pevnosti právě toho polystyrenu. Rozlomí se při menším nárazu než nová.

            0 0
    • -b-n-x-  

      ja tomu teda vubec nerozumim, ale taky tu neco napisu. Podle me to je jedno. Ten reminek a prezka budou nejspis hodne v klidu a polystyren asi taky. Tolik tedy z funkcniho hlediska. Naopak z hlediska estetickeho a modniho je katastrofa vozit starsi prilbu jak tech 4–5 let :-). Kurnik, budu muset asi taky jit do nove. 8 let stara Rudy Project je jiz prezity archaismus a v mx integralce Laser normalne jezdit neminim.

      0 0
      • danno  

        Nerozumim, nerozumim, vsak pisu ze si potrebuju zduvodnit nejak novou:), i kdyz Mango zas vylozene skarede jeste neni. Proste me to tak napadlo tak sem se zeptal pac nemam co delat,no. A jak sem uz psal ten 5th Element mi pripadne daleko hloubejsi,pros­tezetu hlavu uz umi ochranit asi lip, takze +pro kokos,jedna prasklina na lebce mi bohate staci.

        0 0
    • Paja  

      Zda se mi, ze na stare helme od Limaru bylo doporuceno dokonce vymenit preventivne po 3 letech. 5 let se mi zda akorat, po te dobe uz bude (aspon u me) helma opotrebovana tak, ze si vymenu zaslouzi (snad nedojde do te doby urazu:o)tuk, tuk…

      0 0
      • Pecuchet  

        Bell také doporučuje výměnu po třech letech. Nějak si přece musí zajistit odbyt, že?

        0 0
    • fousek  

      No nevim jak u cyklistyckejch prileb ale u motorkarskej je doporucena vymena u termopastu do 5 let, u laminatovejch je to dyl, je to kvuli degradaci materialu, takze u cyklistickejch bych to videl jeste na kratsi dobu protoze jsou ze slabsiho materialu (myslim tim skorepinu, ne ten polystyren vevnitr) Takze o duvod vic si poridit novou prilbu i vzhledem k bezpecnosti:-)

      0 0
    • MARIN  

      Ja jsem si u svoji Bell Avalanche po 6letech pouzivani zduvidnil vymenu lepsim odvetranim,padnutim na hlavu,vzhledem a upinanim. Jiak tu Belku mam porad jako rezervu.

      0 0
    • Smazaný účet  

      Já mam pocit že plasty se tim stárnutim taky malinko smrš?jou… teda hlavně ze začátku, třeba polystyren na baráky se musí nechat stabilizovat… nebo jak to je, chemici a stavaři, poraďte, já už si to nepamatuju. :o) Já sem starou helmu odpsal, protože mi tam vznikaly trhlinky od krajů, a nebyly z nárazů, přišlo mi že prostě ten skelet nějak pracuje. Ale to byl šuntovej škopek za pár šupů a tak 7 let starej. U kvalitních by to neměl bejt asi problém.

      0 0
    • Rolei  

      Jestli se ti stále líbí, kup si radši něco jiného Jinak souhlasím s pajou, doporučení výrobce krát dva a pak je k výměně možná „důvod“… Jestli se ti nelíbí,nevím nad čím přemýšlíš, stejně si koupíš novou!

      0 0
    • xstefi  

      Ten lisovanej polystyren podle meho nezestarne, spish me napada jinej dotaz. Jakej vliv asi maji nizke teploty (pod nulou)? Ty plasty by se mohli v mrazu stat krehcimy, ale to asi maj vyrobci podchyceno.

      0 0
    • miťo  

      Asi bude problem ve stridani teplot, treba dnes to byly skoky z pokojove do venkovni teploty. V lete zas prazeni slunicka zejmena na silnici. Myslim, ze prilba proste starne a po peti letech ji chce vymenit. Na vlastnim zdravi nesetrete! :)

      0 0
    • Eila  

      nejlepsi je ji rozit v intervalu 1 – 1,5 roku jako ja a je po starostech:-) a jeste jsem stale hypermoderni:-D

      0 0
      • rock  

        Pokud je člověk natolik šikovný, že rozštípe jen přilbu a ne sebe …

        0 0
    • Marosh  

      Se divim, ze nikdo jeste nezacal doporucovat satek, protoze ten skoro nestarne. :-D

      0 0
      • McBlacky  

        já teda jezdím šátek i přilbu :) chci bejt in kdybych potkal na švihu pepu z depa…

        0 0
    •  

      Jen počkej, Zající!

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.