Mips je pohyb: Pokrok ve vývoji cyklistických a lyžařských přileb

Dvě milisekundy, které mohou změnit váš život. Strašně krátká doba. Jak krátká? Stokrát kratší než mrknutí oka. Nebo desetkrát kratší než mávnutí křídel kolibříka. A přesto – během pádu může být i takto nepatrný moment tím nejdůležitějším v životě. Dvě milisekundy stačí k tomu, aby došlo ke zranění mozku. Naši vývojáři se věnují tomu, co se během těch dvou milisekund děje, a snaží se vás ochránit. Desetiletí našich zkušeností se odrazily v této nejnovější generaci cyklistických přileb Giro a Bell. Ale začněme od začátku – od vašeho mozku.

Váš mozek není nezranitelný

Mozek je nejdůležitějším orgánem v těle. Vaše schopnost myslet, cítit, komunikovat nebo dýchat vyžaduje funkční mozek. Bez mozku nejste nic. Ale bohužel – mozek je zranitelný. Tento kilogram a půl šedé kůry mozkové a neuronů je velice zranitelný. Lebka je první ochranou mozku před poškozením. Mezi lebkou a mozkem je další ochranná vrstva nazvaná mozkomíšní mok. Těmito přirozenými ochrannými vrstvami nás vybavila příroda. A pravěký sběrač či lovec ani jiné nepotřeboval. Bohužel, přirozená ochrana mozku však selhává v momentě, když z ničeho nic letíte přes řídítka nebo narazíte do stromu.

Mechanika pádu

Přestože žádné dva pády nejsou totožné, registrujeme dvě hlavní síly – lineární a rotační – které jsou následně spojeny s úrazy mozku.

1. Lineární síly

Vznikají v případě přímého nárazu (např. do stromu nebo do zdi).

2. Rotační síly

Vznikají v případě, kdy vaše hlava narazí na překážku pod úhlem, což zapříčiní pootočení mozku vůči lebce a následné poranění mozku.

Jak vás chrání cyklistická přilba

Přilby Giro a Bell jsou vybaveny EPS polystyrenovou skořepinou, která se při nárazu deformuje, a snižuje tak přenos sil na mozek. Je to taková druhá lebka. Nová technologie MIPS® (Multi-Directional Impact Protection System) posouvá přesměrování sil ještě o krok dále. S jakým cílem? Dále omezit rotační síly působící na mozek.

Jak funguje MIPS? Poskytuje zvýšenou ochranu v určitých typech nárazů

Přilba vybavená technologií MIPS® se skládá ze tří hlavních částí: EPS polystyrenová skořepina, kluzná vložka MIPS® a elastomery, které první dvě části spojují. V případě nárazu pod úhlem se elastomery natáhnou, a umožní tak mírný pohyb skořepiny přilby vůči kluzné vložce MIPS®, čímž dojde k absorpci rotačních sil. Jedná se o pohyb v řádu milimetrů. Ale i těchto pár milimetrů, během oněch kritických 2 milisekund, může výrazně snížit množství rotačních sil, které by se jinak přenesly až na mozek.

MIPS jsme otestovali

Dva roky jsme věnovali spolupráci s tvůrci technologie MIPS®. Ta byla vyvinuta během kooperace vědců v nemocnici Karolinska a v Národním institutu technologií ve Stockholmu. Koncept MIPS® je založen na 19 letech akademického výzkumu. Díky našemu vlastnímu rozsáhlému testování věříme, že přilby vybavené technologií MIPS® mohou poskytnout vyšší míru ochrany při určitém typu nárazu. To je důvod, proč zařazujeme technologii MIPS® do nabídky ve všech důležitých typech přileb a na všech cenových úrovních.

Vybrané modely přileb

Videa

Jak funguje MIPS a mechanika pádu

Co se děje v případě pádu, jaké síly působí na vaši hlavu a mozek a jak funguje systém MIPS?

Vývoj a testování příleb s technologií MIPS

Jak probíhá vývoj přileb s technologií MIPS a jak probíhá jejich testování?

Systém MIPS funguje jako „odpružení“ v přílbě

Grafická simulace pohybu skořepiny přilby vůči kluzné vrstvě MIPS

Giro Synthe MIPS

Nejdokonalejší závodní přilba současnosti a příběh jejího vzniku od prvních náčrtů až po samotnou výrobu.

Kompletní přehled přileb Giro a Bell se systémem MIPS® a také seznam prodejců a katalogy ke stažení najdete na www.mipsprilby.cz.

Můžete si také stáhnout informační leták MIPS ve formátu PDF

Výhradním dovozcem přileb Giro a Bell pro Česko a Slovensko je firma Progress Cycle, a. s.


8.12.15

Tagy článků

Giant MIPS