Slovensko - zákaz bicyklovania na lesných chodníkoch

484 nepřečtených
  • jaroh

    Priatelia, schyľuje sa k zlej veci. Národná rada chystá novelizáciu zákona o lesoch a v nej zákaz jazdenia na bicykli (a koňoch) mimo lesnej cesty alebo značenej trasy. Tento návrh vzišiel z výboru pre životné prostredie, pôdohospodárstvo a ochranu prírodu, inicovaný je lesníkmi. Tu je citát zdôvodnenia: „Na základe skúseností … dochádza k nežiadúcej expanzii cyklistov a jazdcov priamo do lesných porastov a k nárastu počtu kolízií pri plnení oprávnených záujmov a zákonných povinností vlastníkov, správcov a obhospodarova­teľov predovšetkým v ochrane lesa, pri výkone ich práv a právom chránených záujmov a neúmerne sa zvýšilo nebezpečenstvo ohrozenia života a zdravia občanov, ktorí sa jazdou na bicykli a koni bez akéhokoľvek obmedzenia dostávajú do odľahlých častí lesov s vysokou koncentráciou zdravie a život ohrozujúcich prvkov (extrémne terénne podmienky, veľké šelmy, absencia poznania traumatologického plánu pre prípad lokalizácie a pod.)“

    Na Slovenku nemame IMBA ani ČEMBA, ale treba spraviť nejaký protest! Zatiaľ ma nenapadá nič iné, len napísať a poslať protest na adresu výboru (fax: 02/54418521, e-mail: pzp@nrsr.sk) alebo národnej rady (fax: O2 54419529, e-mail: info@nrsr.sk), ale iste by to chcelo niečo údernejšie.

    Anketa: Súhlasíte so zákazam jazdy bicyklov v lese mimo lesných ciest a značených trás?

    8x
    8%
    NIE
    90x
    92%
    0x
    0%
    0 0
    • siho  

      Hmm.. no v súčasnosti si nevedia rady ani s motorkármi, čo furt jazdia po lese.. tak ako budú vedieť odsledovať cyklistov?

      0 0
      • rock  

        Motorku ochranář nedožene, cyklistu by zaurčitých okolností mohl …

        0 0
        • jaroh  

          Pozor, to nie je návrh ochranárov, ale lesníkov!

          0 0
          • Luka  

            no jasne ze lesniku, bo chteji mit klidecek a nemuset se starat o nejaky cyklisty nebo konaky. a co pesi? tem to nezakazou??? dyt to je pro ne urcite taky problem…

            0 0
          • rock  

            V zásadě je mi fuk, jestli mne honí ochranář s Berettou nebo lesník s motorovou pilou (si vždycky vzpomenu na ty růžový dvounohý „prasata“, když slyším o motorové pile). Nelíbilo by se mi ani jedno …

            0 0
            • Genarito  

              teď v neděli část naší odvážné party stoupala na Hřensku k Pravčický a ty ochranáři měli u sebe pro změnu vlčáka :o) tomu se fakt blbě ujíždí :o)

              0 0
    • m.arek1  

      no ja myslim ze ak sa to nezvrhne na cistu buzeraciu cyklistov (lebo motorky a stvorkolky sa tu napr vobec nespominaju – aj ked OK uz teraz maju zakaz vjazdu do lesa – ale vidime aky ucinny) tak by to nemalo nikomu slusnemu prekazat … hoci predpokladam ze strunkovaci so vsetkymi rampami atd atd budu urcite nesuhlasit … pravda je vsak taka ze to odovodnenie je uplne smiesne – extremne terenne podmienky – co koho do toho do akych terennych podmienok sa na vlastne nebezpecie vyberiem … velke selmy – macky??? traumatologicky plan – to je co??

      0 0
      • Kero  

        Kdo sa boji macky. Myslim ze tym myslia medvede a tych tu v okoli Martina mame na rozdavanie takze to je opodstatneny dovod. Ja sam do hory na biku uz nechodim lebo tu fakt nieje problem stretnut dakeho chlpaca a potom sa mi nechce pred nim utekat.

        0 0
        • Dumbo  

          počkaj, na chodniku označenom turistickou znackou medvede niesu ? :-) ten zakon je uplne napiču…

          0 0
          • Krys  

            Veď to. Medvede sú podceňovaným rizikom pri pobyte v slovenských lesoch. Ale v tomto prípade boli použité ako vykonštruovaný argument. Detto traumatologic­ký plán.

            0 0
          • Tomy  

            Ked stretnes medveda a si na biku, tak ti to moze zachranit zivot, ne?

            0 0
            • Volf  

              No nejsem si jistej, že by ti ten bike pomohl. Snad leda u medvěda z cirkusu co by si chtěl zajezdit:

              Medvěd hnědý Je to mohutná, bystrá, silná a v případě potřeby i velmi opatrná šelma. Utáhne až půl tuny těžký úlovek, umí běžet rychlostí koně, a to nejen na krátkou vzdálenost, je i vytrvalým běžcem. Přes svůj neohrabaný vzhled dovede bleskurychle skočit a zaútočit, nebo naopak přiblížit se ke kořisti tak bezhlučně, že ho neuslyší ani to nejopatrnější zvíře. Dosahuje hmotnosti od 150 do 950 kg. Jeho druhem je například medvěd kodiak, který je vůbec největší, dnes žijící, šelmou. Kromě medu se živí také dozrávajícím obilím, po kterém dokáže přibrat za 2–3 týdny až 25 kg. Zimu přečkává jako ostatní medvědi v brlohu, kde odpočívá 4–6 měsíců. Lidé se většinou domnívají, že medvědi prospí celou zimu zimním spánkem. To ale není pravda. Zima je pro medvěda velmi důležité období, protože během ní přicházejí na svět medvíďata. Rodí se bezmocná, malinká a slepá. Mají hmotnost v průměru asi 500 gramů, zatímco medvědice 150–200 kg. Do jara medvíďata narostou do hmotnosti 6–7 kg, zato jejich rodiče značně zhubnou, protože celou zimu nežerou.. Obzvlášť medvědice může zhubnout až 50 kg, protože přes zimu musí ještě kojit mláďata. Během zimního spánku se medvědům zkrátí střeva o 1,5–2 metry, zato stěna střev je mnohem silnější…

              0 0
              • pepino  

                Nebo ledňáček „Jednotlivé poddruhy medvěda hnědého však vykazují značné velikostní rozdíly. Proto lze za největší šelmu považovat i medvěda ledního (Ursus maritimus), jehož tělesné rozměry jsou mnohem stabilnější.“

                0 0
    • SELMIRA  

      když jsme v neděli, ve Hřensku, diskutovali s ochranářem a policií, kteří nám dávali pokutu, říkali, ať jsme rádi… že na Slovensku to je ještě mnohem horší a koukám, že měli pravdu! :o(

      0 0
    • vlk  

      No to znamená, že můžeš po jakékoliv lesní cestě a nebo značené cyklotrasu. Nemyslí se tím značené trasy i turistické cesty? Pokud ano tak zas o tolik nepřijdete.Akorát nebudete moci po cestičkách od zvěře a jen tak volně ne? Lesní cestou se myslí co.To jsou i prochozené cestičky pro 1 člověka?

      0 0
      • jaroh  

        Vlk, lesná cesta v tom zákone definovaná nie je. V každom prípade chcem v lese bicyklovať a nie hádať sa s lesníkom, či idem po lesnej ceste alebo nie, písať odvolania proti pokutám od lesného úradu a triasť sa pred exekútorom, ktorý ti nakoniec zhrabne trebárs celý bike (televízor či hočičo v épríslušnej cene), aby uhradil tú pokutu a svoje astronomické náklady. Problém je v tom, že ten návrh nemá opodstatnenie a podľa mňa iba lesníci nechcú, aby si videl, ako pľundrujú les. Úplne stup do lesa zakázať nemôžu (myslím, že je zaručený ústavou), ale aspoň ho chcú skomplikovať ako sa len dá.

        0 0
        • zbartos  

          Už teď platí v podstatě stejný zákaz v CHKO a daleko tvrdší v NP a NPR, což jsou nejlepší oblasti na ježdění na Slovensku. Takže k tomu teď přibude jen pár neatraktivních ploch mimo ta výše uvedená chráněná území. Prečti si na www.cemba.cz/poradna.shtml?x=20 co v chráněných územích. A pak se příp. zeptej na medved@bikemagazin.sk , kde je text, který nabízel řešení tohoto problému. Byl na www.extremebike.sk/modules.php?…

          0 0
          • SELMIRA  

            nó, co se dá čekat Hřebeny Brd už jsou zalitý v asfaltu to je značená a očekávám, že brzy jediná povolená stezka

            Ještě před pár lety to byl ráj. A pak vysypali cesty šotolinou, zavedli cyklobusy, čímž přivedli davy, pak ty šotoliny označili jako cyklostezky a následně vyasfaltovali. A já skoro přemejšlim, kam mam emigrovat. :o(

            0 0
            • Smazaný účet  

              sever ;-)))))

              0 0
            • vt  

              co plasis ? pres Hrebeny vede jedna asfaltka, ktera je jeste misty dost ve spatnym stavu a vsede okolo mas desitky cest a cesticek. Davy z cyklobusu sem nikdy nepostrehl, ale je mozny, ze se s nima nejak nahodne mijim. Kdyz pominu Plesivec, Skalku a par dalsich hitovek, tak je v Brdech desne malo lidi. IMHO :-)

              0 0
            • Loner  

              ..emigruj kamkoli, aspoň ubude jeden sobec, který se domnívá, že na Pravčickou Bránu je správné jezdit přes odúvodněný zákaz na kole. Zkus třeba v Rakousku odbočit ze značené Alpentour po široké šotolině – bude to podstatně dražší než zde v CHKO a NP…

              0 0
              • martt  

                v Rakusku je to ale nepochopitelna pakarna

                0 0
              • Michal.J  

                Rozdíl mezi Rakouskem a Slovenskem nebo ČR je ten že v Rakousku mají teréní cesty pro cyklisty, u nás v podstatě nejsou. (U nás beru jakože v Československu)

                0 0
          • jaroh  

            Zbartos, de facto sa tato novelizacia lesneho zakona dotyka naozaj len územia mimo CHKO, NP a ostatnych chranenych uzemi, lenze ich na Slovensku zase nie je az tak malo. Navyse sa chysta ich redukcia (to je zase pod taktovkou MZP). Pocul som priamo od riaditela CHKO, ze napriklad CHKO Stiavnicke vrchy sa ma redukovat az o 50%. Takze sice sa zredukuju CHKO (kde sa tiez moze bicyklovat len po ucelovych komunikaciach), ale z hladiska zakazu to okamzite skoci pod lesny zakon a nic sa nezmeni. Navyse lesnikov (lesnej straze) je podstatne viac ako ochranarov (straze prirody) a su v lese denne, zatial co rangeri sedia nad papiermi a do lesa ide len z casu na cas …

            0 0
            • martt  

              momentalne sa na ten zakon sice kasle ale to sa moze zo dna na den zmenit. Vid zakladanie ohna na zeleznej studnicke. Kazdy den sa tam preslo hasicske auto aj s policajtami a vsetkych co si robili ohnicek skasirovali.

              Skutocne by bolo lepsie ak by sa to do zakona nedostalo.

              Snad by sa dalo obratit na Dzurindu a Miklosa, ti isli nedavno maraton.

              Osobne som uz mal konflikt s lesnikom v Nizkych Tatrach na znacenej cykloceste. Tvrdil, ze je tam zakaz vjazdu (bol tam) a ten maju respektovat aj cyklisti a ci je cesta (bola to asfaltova cesta popri Ciernom Vahu) vyznacena nejakymi cyklotabulkami ho nezaujima.

              0 0
              • Dijck  

                Pridam jednu citaciu:

                PRAVDA (noviny – dnes 20.6. 2006)

                20. júna 2007 15:39 Jazda na bicykli alebo koni mimo lesnej cesty či vyznačenej trasy bude hodnotená ako priestupok. Takéto ustanovenie sa pomocou koaličných poslancov dostalo do novely zákona o lesoch pri jej prerokovávaní v pôdohospodárskom výbore. „Tento návrh, ktorý ide proti ľuďom a zdravému rozumu, podporilo aj ministerstvo pôdohospodárstva a teda vláda,“ upozornil podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš.

                Je to podľa neho tiež v rozpore s potrebou rozvíjať cestovný ruch, zdravý a aktívny spôsob života.

                Pokuta za porušenie zákona je 5-tisíc korún. Mikloš poznamenal, že po odmietnutí návrhu na zúženie imunity zo strany koaličných poslancov sa budú môcť v prípade schválenia tohto ustanovenia po lesoch beztrestne pohybovať len poslanci.

                „Asi o to ide vládnym poslancom, aby len oni mohli chodiť do lesa na koni a zbierať šišky,“ dodal. Mikloš pripustil možný problém s ohrozovaním turistov cyklistami v lesoch, navrhnuté ustanovenie však tento problém podľa neho nerieši.

                Vo výbore tiež prešiel návrh, podľa ktorého nebude možné v lesoch zbierať šišky, semená alebo sadenice. Znamená to, že z lesa si nebude možné odniesť čo i len jednu šišku, jeden gaštan, povedal poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Pavol Frešo. Doposiaľ bol zber zakázaný v nadmernom množstve. Sankcia za porušenie tohto ustanovenia je 100-tisíc korún.

                „Keď si predstavím, že svojim deťom zakážem zbierať gaštany či šišky v lese s tým, že je hrozba stotisícovej pokuty, je veľmi ťažké predpokladať, že si vytvoria nejaký pozitívny vzťah,“ uviedol.

                Frešo zdôraznil, že tieto ustanovenia nie sú o ochrane prírody, toto sa týka každého lesa. Podľa neho hlavne prímestské lesy sú v najnižšom stupni ochrany, kde „tieto činnosti ľudia hojne využívali“. „Ide o zjavne lobistický návrh, ktorý presadzujú lesníci a poľovníci, aby boli v lese sami,“ dodal Mikloš.

                SITA

                0 0
      • minikin  

        Lesni cestou se mysli toto:

        0 0
    • Smazaný účet  

      to zdůvodnění mi připomnělo legendární díl ze seriálu Záchranáři. :o)))

      0 0
    • WSH  

      POvedz, že to nie je pravda, že si iba robíš srandu. Tí kkti nás chcú úplne vykázať z lesov. V tomto štáte je už asi možné všetko.

      0 0
    • Burton2  

      To uz ani neni mozny jake zakazy se vymysli ..... :-((

      0 0
    • ememem  

      to len potvrdzuje co som tu a este na inom mimobikerskom fore pisal pred casom. co zeleny to vyjebany ****. ci uz ekolog, polovnik alebo lesnik. vsetci si myslia ze les patri im a vsetci okrem nich su tam len trpeni lebo prekazaju ich zaujmom. odjakziva platilo a plati ze najvacsi skodca a pytliak v lese je lesnik a v rybniku porybny. v poslednych rokoch k tomu pribudol tzv. ochranar. je bohuzial realna sanca ze tento navrh prejde. tu je rozdiel ale v tom ze toto nepochadza od ohranarov ale od lesnikov. bohuzial ziadny protest nepomoze, pokial viem maju to v parlamente celkom slusne vylobovane. znacena cesta je turisticka trasa, co je lesna cesta to uz nevie ani panboh. jeden vyklad hovori ze zvaznica, iny ze asi hocijaky chodnik. realne by to nemal byt velky problem ani tak ani tak, nehovor mi ze jazdis uplny off-road pomedzi stromy. prakticky su ochranari zo svojimi zakazanymi oblastami daleko vacsia skodna. kazdopadne z hladiska principu to obmedzenie je a to nechutne lebo to celkom dobre moze byt a asi aj bude len zaciatok dalsich obmedzeni. z kazdej strany zakaz, na jar cosi hniezdi, co vadi ochranarom, potom ohrozujes lesnikov v ich pravach a na jesen zas polovnici lebo si chcu zastrielat. zrejme nezostane nic ine len robit to co praktikujem uz dlhsi cas. jednoduch ***** na vsetky zakazy,ist v lese kam chces a spravat sa pri tom tak aby si neurobil skodu a zostalo to po tebe podla moznosti nedoktnute. riskujes tym to ze namiesto oddychu sa kazdy raz s nejakych fasom pohadas ale ina moznost ako obciansky vzdor asi mozna nebude. btw- ale zdovodnili to pekne „neúmerne sa zvýšilo nebezpečenstvo ohrozenia života a zdravia občanov, ktorí sa jazdou na bicykli a koni bez akéhokoľvek obmedzenia dostávajú do odľahlých častí lesov s vysokou koncentráciou zdravie a život ohrozujúcich prvkov“ – tolka starost o moje zdravie.....

      0 0
      • erbeckar  

        to ememem: Nebudem si ta tu pre tvoje nazory podavat, ale keby nebolo „zelenych“, nebolo by ani prirody a to bez ohladu na to, ze nas na lesnickej ucili „ekologovia vedia o lese hovno“ a na ekologii sa uci „lesnici vedia o lesoch hovno“

        0 0
        • soc  

          No jo, ale to můžeš rovnou říct, že kdyby lidstvo neexistovalo, tak není potřeba přírodu chránit a bylo by tady hezky, takže můžeme rovnou vyhlásit smrt lidstvu…

          0 0
    • erbeckar  

      Zase tu niekto panikari, „lesne cesty“ je pojem pokryvajuci vsetko od asfaltoviek po priblizovacie linky, cez ktore sa sotva dostane traktor, ako tu uz bolo spomenute, vo vsetkych chranenych uzemiach je to zakazane uz davno a budovat komunikacie bez povolenia svojpomocne je zakazane vseobecne (mili budovatelia trailov), ak niekto objavi zjazdny a pouzitelny chodnik mimo CHKO, pochybujem, ze ho niekto uda, pretoze jediny, kto to v reali kontroluje je Straz ochrany prirody a ta sa mimo chranene oblasti nevyskytuje. Lesna straz ma svojich problemov dost a na nejakeho cyklistu maximalne zareve a aj to len z nudy rovnakej ako revu pubertaci na dochodcov, dochodcovia na cyklistov, cyklisti na korculiarov, korculiari na psickarov atd. atp. v kazdom parku.
      Mam vystudovanu lesnicku skolu v Liptovskom Hradku, cerstvy diplom z geografie a na intraku 3 roky byvam z borcom na aplikovanej ekologii, takze o tomto daco malo viem.
      Ziadny strach, uz zakon o chranenych uzemiach mal daco zmenit a nezmenil nic.

      0 0
      • jaroh  

        Erbeckar, chodnikov v lesoch mimo chranenych uzemi su tisicky kilometrov a stoji o ne bojovat. Teraz na nich jazdit mozeme, ak zmena prejde, nebudeme moct, resp. budeme porusovat zakon. Jasne, ze kazdy sa na ten zakaz vyklasle, ale je jasne, ze lesnici (Lesna straz) dostane do ruky silny nastroj a som si isty, ze ho budu vyuzivat. Ide jednak o princip, jednak o to, ze lesnici urcite tuto svoju pravomoc vyuzivat budu, o to sa neboj :-(

        0 0
        • erbeckar  

          Straz ochrany prirody je tu na buzerovanie cyklistov a turistov (velmi obecne), takze to s oblubou robi, Lesna straz na kontrolu vytazeneho dreva, nejaky tajtrlici na bajkoch ju nezaujimaju, to je FAKT, nie domnienka, tych par blbcov, co si vybijaju zlost, pretoze su „autorita“ najdes vsade, aj medzi tymi dochodcami v parku. Ako povedal aj ememem, sotvakto jazdi „superfreeride“ medzi stromami a komunikacii nespadajucimi pod lesne cesty je minimum a nikto ich nekontroluje.

          Ale nech nevyzeram ako ignorant, pretoze mi to jedno nieje, ak je niekto schopny napisat pripomienku na ministerstvo v odpovedajucej odbornej urovni (nejaky skutocny Ekolog, alebo titulovany odborny lesnik), velmi rad ju podporim a podpisem menom a peciatkou mojho klubu (teda oficialnej neziskovej organizacie) a pridam minimalne 100 podpisov do peticie. Je bezpochyby dobre sa im pripomenut.

          Kontakt na maili, alebo na stranke cez nick.

          0 0
    • ememem  

      tak to mi budes musiet vysvetlit – „keby nebolo "zelenych“, nebolo by ani prirody." sorry ale vasciu blbost som uz davno nepocul. naopak som plne presvedceny ze keby nebolo lesnikov a ochranarov vsetko by bolo lepsie. ochranari este nic principialne neochranili len buzeruju. a lesnici? pozri napr. karpatske lesy v okoli BA,(kedysi sa takymto holorubom hovorilo rozkradanie majetku v soc. vlastnictve). alebo jeden vietor v tatrach a uz ziadny les nie je. fakt keby vas nebolo tak nastane kataklizma.

      0 0
      • erbeckar  

        Sucasny stav 2 – 5 tis. rokov nepretrzite ovplyvnovanej prirody nezodpoveda stavu zachovatelnemu, lesy sa obnovuju prirodzene na sotva 20 % plochy LPF (Lesneho podneho fondu) v SR, este ovela menej v inych europskych krajinach, keby si odstranil lesnikov, 80% lesa by do 60 rokov zanikla. Pozri si obrazky z Grecka a Balkanu, to, co su teraz skalnate vrsky obklopene polopustou boli pred 2000 rokmi zmiesane lesy. Boli vytazene a neobnovene. Lesny komplex sluzi primarne na ziskavanie drevnej hmoty, mrkni sa po izbe okolo seba a skus si to predstavit bez dreva (a bez plastu, pretoze ropa uz tiez dochadza), ochranari su tu, pretoze ci sa nam to paci, alebo nie, drevarsky priemysel by zlikvidoval, ako kazdy trhovy mechanizmus, vsetko nepodstatne vratane prirody ako takej (ostali by sady na pestovanie geneticky vyslachteneho smreka a buka). Ochranari reprezentuju opacny extrem, ktorym sa dosahuje rovnovaha.

        Btw. Tatram sa nic nestalo, padol nepovodny a nevhodny porast, z materialu dovezeneho pred 80 rokmi z Alp, ktory mal byt postupne vytazeny a zameneny za povodne druhy, lesnici aj ochranari si vydychli, ze to priroda vyriesila za nich. Najlepsie na tom bolo, ze tento porast bol okolo cesty, po ktorej chodia turisti, takze mohli vyhlasit „Tatransku katastrofu“ a vytiahnut cez media z ludi prachy, ktore by inak na prebudovanie tychto porastov zhanali desatrocia. Znova to nieje domnienka, ale fakt, bol som tam a poznam zo skoly osobne ludi, ktori toto uzemie spravuju, ako lesnikov, tak ochranarov.

        0 0
        • ememem  

          no, dostali sme sa niekam inakam, toto asi nie je vhodne forum na takuto debatu, takze moja posledna reakcia. k prvemu odstavcu – toto uz je skor o pohlade na svet ako o konkretnom probleme. asi mame dost odlisny svetonazor takze sa nezhodneme, ja sa s tym tvojim – nazvime ho lavicovym -(tvrdenia bez dokazov, sirenie paniky co by bolo s ludstvom a jeho zivotnym prostredim bez regulacie a pod.)absolutne nestototznujem ani v jedinom slove co hovoris. k druhemu odstavcu (tatry) – suhlasim, presne tak to je. akurat je to len dosledok regulovanej cinnosti cloveka specialne lesakov z lesnej spravy tanapu. organizacie vytvorenej jedine za ucelom tazby dreva. roky bolsevikmi sikovne maskovanej ako ochrancu prirody. zakazy vstupov, sportovych cinnosti atd. a co je z toho po jednom vetriku dnes? horsie ako rubanisko. kde su vsetky tie roky chranene endemity kvoli ktoim si clovek z ktoreho dani to bolo cele platene nemohol v danej oblasti ani len nahlas prdnut? to len ako jeden priklad na margo toho ze „keby nebolo "zelenych“, nebolo by ani prirody."

          0 0
        • Romcco  

          erbeckar – suhlasim s tym co si napisal. Tento zakon aj keby presiel ma nechava v klude, v sucasnych podmienkach je to jeden z dalsich zakonov v praxi nepouzitelnych. Akosi ale neviem pochopit priciny jeho vzniku a nutnost jeho platnosti. Lebo pri akceptovani nazorov ochranarov, lesnikov turistov a aj cyklistov mi to proste nepripada ako kompromisne riesenie vyhodne aspon zcasti pre viac ako jednu stranu. Tento zakon okrem ineho napriklad zmiernuje podmienky pre vstup do lesa pre majitelov a uzivatelov pozemkov na motorovych vozidlach. K tym Tatram jednu odbocku – existuju uz aj hlasy proti vysadzaniu povodnych druhov, vraj listnace budu skodit alergikom ktori sa pridu do Tatier liecit do zariadeni primarne na to urcenych.

          0 0
          • Dijck  

            // Tento zakon aj keby presiel ma nechava v klude, v sucasnych podmienkach je to jeden z dalsich zakonov v praxi nepouzitelnych. //

            Prave tento pristup nas raz mozno bude stat volny vstup do lesa. Mozno teraz je nerealne ocakavat jeho plne dodrziavanie, ale ver mi, ze casom to bude mozne a lesnici sa toho radi chytia. Su velmi radi ak mozu byt v lese sami, je predsa ich les. Ich zver. Ich chodnicky.

            0 0
            • Romcco  

              Dijck, nenapisal som ze s tym zakonom suhlasim. Je to nezmysel a pevne verim ze v takejto podobe nebude schvaleny. Lebo to bu som mohol dostat pokutu 200 m od domu. Na druhej strane mi nerobi problem zobrat sablonku a pixlu farby a svoje oblubene trasy v sirsom okoli oznacit prislusnym logom. Na absurdny zakon absurdna reakcia. ;-)

              0 0
              • Dijck  

                video.markiza­.sk//?31337d=20­.06.2007&31337p­=1&31337v%5B%5D=19085

                Tak som si pozrel to video, a z neho z vyjadrenia poslancov mi vyplyva, ze cyklisti nebudu moct chodit ani na turisticke znacky, co je uz nehoraznost…treba sa proti tomu zasadne postavit.

                Cize tie vyznacene trasy sa myslia len cyklisticke znacky C nie znacky KST (modra, zelena, zlta, cervena) – na tie by bol pristup cyklistu zakazany vsade. Toto je alarmujuce.

                0 0
                • hribik A1  

                  cyklisticke znacky, to je tych tak asi 50 tras na celom slovensku v celkovej dlzke nejakych 400 km? tie pri cestach neratam, bavime sa o MTB. inac, som si vsimol, ze to „cykloznacenie“ v terene je neuveritelne mizerne. raz som to skusal na 4 km trase. vzhladom na to ze ani na jej zaciatku som ziadnu nevidel, odbocku som natipoval a overil u miestnych. potom som si vsimol jednu znacku, a na razcesti nikde ziadnu. no skratka, bolo to v takom stave ze som sa na 4 km terenom sekol len o jednu dedinu (dosiel som do susednej nez kam som chcel). v terene je to vyznacene teda este 10krat horsie nez popri asfaltkach, kde pritom taketo znacky ani moc netreba, tam sa da v pohode orientovat podla dopravnych tabul

                  0 0
                • minikin  

                  Na zaklade zmluv s okolitymi krajinami je teraz mozne prekracovat statnu hranicu aj na tzv. turistickych hranicnych priechodoch. Na mnohe z nich vedu iba turisticke chodniky ale v zmluvach (co je napisane aj na tabuliach na hranici) je povedane, ze priechody su urcene pre pesich, cyklistov a lyziarov. To bude zabava, ked Poliaci dorazia na hranicu, legalne ju prejdu a tam im drbneme znacku „zakaz vjazdu na bicykli“ a nizsie bude niekto inkasovat 5-litrovky za porusenie. Tomu sa hovori podpora cestovneho ruchu. Alebo Jurena zaroven novelizuje aj tieto medzinarodne zmluvy a turisticke hranicne priechody rozdeli na „lesne“ a „nelesne“ a na lesnych obmedzi cyklistov?

                  BTW: toto je lesny zakon, turisticke chodniky nevedu len lesmi. Po tych, veducich okolo lesov a po lukach jazdit budeme moct?

                  0 0
        • Dijck  

          Chlapi, netahejte sem tuto polemiku, nepatri do tohoto threadu…

          0 0
          • m.arek1  

            ja myslim ze sem prave tato polemika patri … lebo az po odpovedi na otazku na co je les komu a comu ma sluzit mozme riesit otazku ci teda cyklisti do lesa patria alebo nie …

            0 0
    • martt  

      ak niekto vyprodukujete nejaku peticiu/protest, tak to tu nezabudnite avizovat, pridam sa.

      0 0
    • vifon  

      Zase dalsi k****izmus lesnickej a polovnickej chasky v nasom parlamente. Dijck ma pravdu. Mozno teraz nad tym vacsina mavne rukou, ale za par rokov sa to zvrhne a budeme uz len spominat ako vobec ten les vyzeral. Dufam, ze opozicia rozputa riadnu verejnu diskusiu a novelizacia zakona neprejde. Tatu vetu musel spliest riadny ****: „bez akéhokoľvek obmedzenia dostávajú do odľahlých častí lesov s vysokou koncentráciou zdravie a život ohrozujúcich prvkov“ Kazdy je predsa zodpovedny v prvom rade sam za seba. Je na mojom uvazeni, ci si trufnem zdolavat tazsie tereny. To nech uz rovno zakazu horolezectvo.

      0 0
    • speedy gonzales  

      to je presne ono… vytaci me kdyz nekomu vysvetluju „pod do cemby, at mame kde jezdit“…a on „ty vole co delas, ty nemas kde jezdit?“.

      argument „at si zakazujou, me je to jedno, ja budu jezdit dal“ je blbost uplna. vsichni vime ze hrebenovky NP (MF,…) sou supa, ale protoze je to zakazane odvazilo se tam jen par z nas, jednou dvakrat. vetsine to za ten blby pocit nahaneni s ochranari nestaci. kdo ale rika ze to casem nemuze byt stejne jako v NP i v normalnich lesich, ze daji nekomu pravomoce bajkery nahanet, ze to neoploti,…

      jak dlouho to bude trvat…rok…dva?

      a jak dlouho bude nekterym lidem trvat nez se probudi???

      0 0
      • kolombo  

        Nutno přiznat, že na Slovensku mají již dnes daleko tvrdší zákon na území chráněných oblastí, než je tomu v ČR.

        Jsem pro podporu našich přátel ze Slovenska !!!

        0 0
      • o.1  

        Je to tak. V rakusku uz teraz to niekde funguje takto: mozes chodit po vybudovanych cyklocestach, ked odbocis inde na 50% ta nejaky **** vrati nazad a moze ti dat aj pokutu. Na cykloceste sa mozes pohybovat napr. len do 20 00. V Svajciarsku som sa zas stretol s obmedzenim, ze huby mozes zbierat len po 8 00. Je len otazka casu kedy tento lavicovy kokotizmus pride aj ku nam. A prejavuje sa to vo vsetkych oblastiach- v robote vdaka novemu zakoniku prace sa zacinam citit ako pred r.1989…

        0 0
        • Krys  

          Nový zák. práce už bol prijatý? Nejak to nesledujem. Radšej. Strácam potom totiž chuť vrátiť sa „domov“.

          0 0
        • pelt  

          jestli on to treba nebude pravicovy kokotismus – v Anglii treba nesmis do soukromych lesu, co jsem tak slysel, vubec – a ze by to byli nejaci levicaci…

          0 0
          • Krys  

            To by som dokázal rešpektovať. Ale návrh tzv. ľudovej strany nehovorí nič o súkromnom vlastníctve. Pokúša sa zakazovať generálne. To nie je štandardný pravicový prístup. A obzvlášť ak by ten zákon zakazoval jazdu mimo lesné cesty aj majiteľovi le­sa.

            0 0
          • ememem  

            v anglicku plati zakon ze ak cez tvoj pozemok (luka, les atd.) vedie verejny chodnik musis tade umoznit prestup.

            0 0
        • fíha  

          Lenze pri hustote bajkovych tras v Rakusku (aspon pod Wiednou)je to o niecom uplne inom, tam si zajazdis a fesacky.

          0 0
    • Honzajs  

      No, já mám takový pocit, že u nás to už dávno platí, že podle lesního zákona se nesmí jezdit(sáňkovat…) mimo cesty, ať už takový nebo makový. Teda že je zakázáno jezdit ve volném lese. Nebo se mýlím ?

      Zákon č. 289/95 Sb. o lesích… paragraf 20, bod j říká:

      V lesich je zakázáno mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních – převzato ze stránek ČEMBA. Nechci říkat mnoho povyku pro nic, protože zákonodárci mají tu schopnost dohnat všechno ad absurdum (viz. vývoj v Polsku), každopádně omezování občanských svobod pokračuje vesele dál…

      0 0
      • Tukos  

        Jo a co je to „značená trasa“ to si může taky každý vykládat po svém. Já však tvrdím, že jsem silně proti volnému ježdění terénem. Pokud tam sem tam nekdo profrčí, nic se nestane, ale stane li se to masovou záležitostí (například na Šumavě kde je provoz cyklistů jako aut na D1) může opravdu dojít k poškozování lesa (likvidace semenáčků dřevin, odírání kořenových náběhů a tím druhotně šíření hnilob …). Výklad zákona JUDr. Staňka říká, že jezdit se může vlastně všude, kde je vytvořený nějaký prostor pro pohyb lesní techniky (a třeba i koně) a že kola nesmí působit větší škody. Myslím, že u nás je ježdění v přírodě blokované jen velmi málo. Politováníhodné je však to, že se občas najdou individua, která musí někoho seřvat. To je pak o srážce s blbcem (pozor, jsou na obou stranách)

        0 0
        • tk  

          u ČR je především právo na jízdu na kole vymezené velmi vágně. výklad judr. staňka, ač velmi liberální, vlastně nijak nezmiňuje lesní stezky a pěšiny – tedy komunikace, po kterých se nemůže pohybovat lesnická technika, ale na kterých zároveň provoz kol způsobuje daleko menší provozní opotřebení než na svážecích linkách.

          volné ježdění terénem / tedy jízdu porostem v obhajovat nelze.

          ale bajkerské právo na singltrek (tedy lesní stezky a pešiny) je legitimní. nenechme si ho vzít!

          0 0
    • pened  

      Vis, lituji vas i nas. Protoze obdobne nesmyslne zakazy a omezeni jsou i ve slovenskych horach pro skialpinisty a pro narocnejsi turisty. Zduvodnuje se to ruznymi ochranarskymi zajmi, ale fakticky se zavirate svetu. Ted se u vas chysta spoplatneni vstupu na hory – Tatry obecne, Fatry. Sice tuto zimu to v Tatrach vypadalo, ze nastala urcita tolerance ze strany tanapaku, ale radeji tuk, tuk … Je treba se branit.

      0 0
    • hribik A1  

      pri tom zdovodneni ma este tak napadlo: nechceli by to rovno podopret nejakym tym bodovym systemom, ze cojaviem ked ta chytia v lese do 2 km od asfaltky, tak mas 2 body, ked do 5 km od asfaltky, mas 3 body, ked este dalej tak 5 bodov (v CHKO vzdy o bod vyse, v NP o 2 bpdy vyse). za jazdu po hrebeni 7 bodov + zabavenie biku na 6 mesiacov az 1 rok, a ked budes mat 12 bodov, zabavia ti vsetky biky co mas doma? (dufam ze to tu necitaju nejaki smeraci, este by sa toho mohol niekto chytit a do toho zakona to fakt doplnit)?

      inac, hentak sa moze kludne stat ze lesnik ked bude chcet, budes mu nesympaticky alebo co, tak za lesnu cestu nemusi povazovat pomaly ani tvrdu siroku cestu sypanu strkom a siroku pre kamion

      0 0
    • vlk  

      No nic chlapi, přijdou krušné časy. Honem si nějaký ten hektar lesa koupit :o) Jinak co vím tak u nás platí obdobný zákon už dávno. Ale ještě jsem neslyšel, že by někdo dostal za jízdu po lese na kole pokutu-mimo národní parky.

      0 0
      • kolombo  

        V jedné z debat to tu už bylo, v Českém ráji je to poměrně běžná věc.

        0 0
    • myscho  

      spravy.pravda­.sk/za-bicyklovanie-v-lese-bude-pokuta-5000-sk-fc2-/sk_domace.as­p?c=A070620_153923_sk_do­mace_P04

      :[[ fuck off, hlavne, ze motorkari si budu veselo behat po lesoch dalej

      0 0
      • hribik A1  

        biky vysli z mody. predaj bika a kup si aj ty motorku. sice je to tiez zakazane, ale na rozdiel od biku mas sancu pred pripadnymi problemami utiect prakticky 100 %

        0 0
    • Pekáček  

      No zrovna jsem na Lipně na rehábce a nestačím se divit, často už je zákaz i na asfaltkách. www.bike-forum.cz/…ostatni.html?… www.bike-forum.cz/…ostatni.html?…

      0 0
      • Pekáček  

        Směrem kterým vedou ty dva zákazy se dá jet jen tudy, jezdí tam kamióny se dřevem, potkal jsem čtyři a vždy jsem raději řádně uhnul, místa je tam málo. To bych tedy zákaz vjezdu cyklistů čekal tady, když se tu prohání takový monstra na uzoučké cestě.

        0 0
    • Vlado Jekyll  

      za Fica bude na Slovensku možné úplne všetko. Homosexuálov a lezbičky budeme verejne upaľovať, občanov inej národnosti tiež, o úspešných podnikateľoch, teda buržoázii ani nehovorím a o všetkom budú rozhodovať odborári, ktorí si z členských príspevkov nadelili 70 tisícové platy........

      0 0
      • Misiak  

        ti cerveni kokoti ma zacinaju vazne srat. a este viac ma seru kokoti z radov bezneho ludu, ktori tychto kokotov poslali do vlady. asi tolko moj nazor… ak to tu bude takto pokracovat dalej tak jebem na cele slovensko, aj ked pochybujem ze inde to bude lepsie… sorry za ten ton, ale co je moc…

        0 0
        • Krys  

          To sú tie pravé výhody demokracie.

          0 0
          • Misiak  

            ja mam obcas pocit ze kokotny slovensky lud na demokraciu este poriadne nedospel. obcas by bolo lepsie mu nakazat a zavriet huby. hm, ono sa to uz vlastne deje. zial, kazu ti nespravni…

            0 0
            • Vlado Jekyll  

              demokracia je občas diktatúra väčšiny…ešte šťastie, že Bratislava je taký ostrov na Slovensku, kde je to trošku ináč. Tu zdravý rozum aspoň troška funguje…nemyslím sídlo strany Smer a pod.

              0 0
            • Krys  

              Niečo na tom bude. „¼ud“ si demokraticky zvolil tri najtotalitnejšie strany, ktoré boli po ruke. Sláva. Ja som nevolil. Pripadalo mi nesprávne voliť na Slovensku, keď dane platím v Čechách (kde voliť nemôžem). Teraz ma tento môj „korektný“ prístup mrzí. A myslím, že nie som sám. Teším sa na najbližšie voľby.

              0 0
              • Misiak  

                ja pevne verim ze ludia sa po tych zostavajucich 3 rokoch zobudia a nebudu robit cecky ohladom ucasti na volbach a ohladom preferencii. kazdopadne podla priebeznych prieskumov sa ta banda kokotne naSMERovanych zmrdov pohybuje na cele tabulky s velmi velkym naskokom pred HovnoZasDosta­neSlovensko. ale ja som optimista.

                0 0
                • Vlado Jekyll  

                  ja som pesimista, šak ale Tí čo ich volili, tak Tí na to doplatia najviac, pretože len tvrdé opatrenia dajú ekonomiku do poriadku a smerácke kvázi sociálne reformy (školné, zvyšovanie hádam všetkých deficitov, populistické opatrenia a pod.)uškodia hlavne jeho voličom, lebo oni sú zväčša zo spektra, ktoré je najzranitenejšie…

                  0 0
              • martt  

                Ja platim dane v Rakusku a napriek tomu som pekne napochodoval volit na Slovensko. Obavam sa ale, ze aj ak by vsetci normalni ludia prisli volit, tak svazaka by aj tak neprevolili.

                Videli ste vobec akrualne preferencie stran? Ved to je na porazenie!

                www.webnoviny.sk/article.php?… www.webnoviny.sk/article.php?…

                0 0
                • Misiak  

                  ja nechapem. ved ti ludia NEMOZU byt taky sprosti, aby nepochopili, ze to co ten pajac nakecal su len zvasty a ze ked ostane pri moci, tak si mozme zacat vybavovat obcianstvo v inom state (kym to este pojde) :(

                  0 0
                  • hribik A1  

                    tak ono sa da za 3 roky toho este vela pokazit a ****** aspon cast z tych 40 %, ale ci to na ich odradenie bude stacit, to je vestenie z kristalovej gule

                    0 0
                • Krys  

                  Durhým najdôveryhodnejším politikom je fašista. To snáď ani nie je pravda.

                  0 0
                  • hribik A1  

                    no, a mozno ze aj nasadneme do tych tankoch…

                    0 0
                  • Misiak  

                    pocuj, ako sa zije v prahe? zacinam zvazovat moznosti :)

                    0 0
                    • Krys  

                      V Prahe sa žije dobre. Ale to je určite subjektívne. A záleží aj na tom, v ktorej časti Prahy žiješ.

                      Veľmi sa mi páči, že keď sa veziem v električke z práce, tak ma vždy chytí taká dovolenková nálada.

                      0 0
                      • Misiak  

                        no uz ked by k tomu malo prist tak radsej niekde na severe na okraji mesta. juh mi prisiel taky nejaky divny… :)

                        0 0
        • o.1  

          ten ton je velmi mierny, vsak si nepouzil ani jednu nadavku!(***** je v tomto pripade diagnoza):)

          0 0
    • Dijck  

      Viete si predstavit co to bude zorganizovat maraton ked bude vstko zakazane? No, vazne som zvedavy…

      0 0
      • Misiak  

        viete si predstavit co to bude ked lesnici dostanu pravo pouzit zbran (tak ako zeleni!!!) a vy mu odmietnete zastavit?

        0 0
        • hribik A1  

          po 10 rokoch smerovlady mozno posledna moznost ako sa dostat zo smeropekla :((

          0 0
          • Misiak  

            ti mudrejsi spravia exodus a ti, ktori volili kokotka zrazu zistia ze nemaju z coho zit, kedze inteligencia bude prec. doprial by som im to…

            0 0
            • hribik A1  

              exodus, lenze kam? vsade tam kde je trochu slusnejsia zivotna uroven to ide podobnym trendom kumulovania zakazov, nariadeni a obmedzeni, a tam kde tolko takychto veci neni, to su zase diery kde sa tiez moc zit neda, napr. ked sa bavime o bikoch, v rumunsku v karpatoch sa ti mozno bude dobre bikovat, ale zit sa tam „neda“, aspon teda nie tak ako my sme zvyknuti

              0 0
              • Misiak  

                lenze v zapadnom zahranici su ludia aspon schopni sa zdruzit a postavit sa na odpor-vid aktualne temy ohladom trailov, kdezto slovac bude len tupo posluchat… nech si pozakazuju co chcu, ale aspon ako-tak tam akceptuju mtb a dovolia ludom stavat si trialy a pod. teda aspon z toho co ja viem mi to tak pripada…

                0 0
    • jaroh  

      Takže prišlo k tomu: novela lesného zákona je prijatá parlamentom dnes o 18:20. Od 1. septembra 2007 (alebo tak nejako) bude na Slovensku bicyklovanie v lese mimo lesných ciest a značených trás priestupkom.

      0 0
      • Misiak  

        vyborne. ako je definovana lesna cesta?

        0 0
        • jaroh  

          Dnes som strávil niekoľko hodín telefonovania a browsovania, aby som to zistil, ale nezistil som to. Zistil som, že existujú kategórie lesných ciest (obvodná či tak nejako, zvážnica a i.), ale bez definície. Ak definícia neexistuje, tak to bude na osobnom výklade príslušného člena Lesnej stráže alebo policajta. Ak existuje, aj tak na to budú všetci bikeri kašlať… Tí poslanci, čo to navrhli a schválili, sú úplne chorí.

          0 0
          • Misiak  

            koho sa tento zakaz tyka? len bikerov a jazdcov na konoch? kde su osetreni motorkari a 4kolkari? v lese uz nikomu nezastavujem, vyhlasujem obciasky vzdor.

            0 0
            • jaroh  

              Motorkári a ATV to majú zakázané už v pôvodnom znení zákona a to stále platí. Novela sa dotýka jazdcov na koni a na bicykli.

              0 0
          • ememem  

            tak ja som to zistil. je to v STN a je definovana ako „ucelova komunikacia na udrziavanie lesa (cesta pre traktory a motorizovanu lesnu techniku) sirky 3.5–4m“. ostatne chodnicky uz lesna cesta nie su.

            0 0
            • jaroh  

              Ako sa tá norma volá a aké ma číslo? Včera Mikloš na TA3 tú normu ukazoval, ale nezachytil som číslo…

              0 0
              • tk  

                mela by to byt STN73_6108 az ji sezenete, dejte cembe vedet. jejim utorem by mel byt doc. P. Klč, se kterym je ČeMBA v kontaktu

                0 0
            • djano  

              4m – to by uz snad boli lesne dvojprudovky, take tu v okoli snad ani nemame (okrem cesty Marianka-Maly Slavin).

              0 0
              • Misiak  

                ktora je lemovana vytazenym drevom a za chvilu z nej bude uplny tankodrom.

                0 0
      • Dijck  

        Dobre rano slovensko, vitajte v komunizme…

        0 0
      • Coudy  

        No nič, prihodím do dresu KO spray a jazdím ďalej… :-))

        0 0
      • hribik A1  

        „bicyklovanie v lese mimo lesných ciest a značených trás priestupkom“

        nebude potom priestupkom aj bicyklovanie po cestach 1., 2., 3. triedy a miestnych komunikaciach, v usekoch kde vedu lesom? lebo tieto nepatria pod lesne cesty, je to pekne vidiet tu: www.ssc.sk/…iew_page.php?… a znacene tiez vacsinou nejsu.

        (pisem tu sice sialeny napad, ale v suvislosti so sialenym zakonom ma napadaju same taketo sialene napady)

        0 0
    • tk  

      ČeMBA tímto reaguje novelu zákona Slovenské republiky č. 326/2005, který právě projednává Národní rada SR. Terénní cyklisté sdružení v ČeMBě tímto chtějí podpořit své slovenské kolegy a vyjádřit nesouhlas s touto zákonnou úpravou. Postupujeme tak na žádost slovenských terénních cyklistů, kteří zatím nemají organizaci, jenž by systematicky hájila jejich zájmy.

      www.cemba.cz/clanek.shtml?…

      ČeMBA mít kde jezdit!

      0 0
    • jaroh  

      Správa z teraz.sme.sk:

      www.sme.sk/…cestach.html

      Cyklisti len po vyznačených trasách a lesných cestách

      BRATISLAVA 21. júna (SITA) – Cyklisti nebudú môcť od septembra jazdiť v lese mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy. Schválili to poslanci v novele zákona o lesoch. Za porušenie tohto ustanovenia bude možné uložiť pokutu päťtisíc korún. Zákonodarný zbor najskôr takýto návrh spolu so zákazom zberu semien, semenáčikov či sadeníc odmietol. Koaliční poslanci však vrátili novelu späť do druhého čítania, kde poslanec Tibor Lebocký (Smer-SD) predložil už len návrh na obmedzenie pre jazdu na bicykli a koňoch.

      Opätovne posunutie novely do druhého čítania vyvolalo v pléne znova širokú diskusiu. Poslanec Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) považuje za cieľ tohto obmedzenia vyhnanie ľudí z lesa. Opýtal sa ďalej, prečo zákonodarca nerieši jazdu na motorkách, ktoré les ničia naozaj. Poslanec Pavol Frešo (SDKÚ-DS) upozornil tiež na to, že kým novela obmedzuje cyklistov, na druhej strane povoľuje poľovníkom jazdu po lese na motorových vozidlách.

      Vládna novela ďalej rieši zabezpečenie odborného hospodárenia v lesoch vlastníkov lesa malej výmery, použitie holorubného hospodárskeho spôsobu, systém výberu vyhotovoviteľa lesného hospodárskeho plánu a s tým súvisiacich činností, ako aj spôsob ich úhrady. Taktiež definuje podmienky výkonu odbornej správy lesov. Novela zákona o lesoch má umožniť podporu združovania neštátnych vlastníkov lesov s malou výmerou, pričom navrhovaná výmera je 50 hektárov. Táto výmera podľa novely zákona vychádza zo skúseností a potrieb a je minimálnou výmerou na dosiahnutie trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch s predpokladom pravidelných príjmov z hospodárenia.

      0 0
      • Misiak  

        tak to je v pi*i. vyslovene proti cyklistom. mozem ich je*at.

        0 0
      • Dijck  

        Presne ako som hovoril…:

        Dijck | dnes 14:26

        Pristup, neriesim to – nechytia ma, nieje dobry. Tento navrh mi pripada ako skuska kam az moze vlada zajst, preto treba velmi razne povedat nie a zdvihnut pomyselnu vlnu odporu. Lebo inak to proste prijmu, a mozno to spravia tak, ze: OK, v poriadku to o tych hubach vam to tam velkoryso vyskrtneme(to povie Fico) ustupili sme, a Fico na tom ehm,u niektorych ludi este ziska. Problem bude, ze cyklisti ostanu zakazany.

        este link:

        video.markiza­.sk//?31337d=20­.06.2007&31337p­=1&31337v% 5B%5D=19085

        0 0
        • Dijck  

          A pozrime sa na toho pana co to poslal do druheho citania:

          www.leaders.sk/index.php?… zeby polovnik?

          0 0
          • Misiak  

            zasran polovnicky. musi si pre seba a svojich kolegov rezervovat cele slovensko. kypi vo mne zlc!

            0 0
          • martt  

            no to je typicky priklad nepriatela votrelcov do „jeho lesa“

            0 0
          • vifon  

            Ten ***** ma na tej stranke zverejnenu e-mailovu adresu. Mam taky napad. Co mu takto zahltit schranku?

            0 0
            • Dijck  

              Moze mu kazdy napisat svoj pekny nazor na vec. Cim viac tym lepsie. Ale ak budes agresivny ako cyklista(napr. spamovat) – budu tak brat vsetkcyh cyklistov.

              0 0
              • vifon  

                Vulgarnosti sa treba zdrzat, mohol by uplatnit paragraf utoku na verejneho cinitela :-)

                0 0
              • Dijck  

                Napadla ma kacirska myslienka: od 1.9. je vlastne jedno ci bikujes v NP, CHKO alebo na hocijaka inej lesna cesticke, co takto dat si dostavenicko na hrebeni nizkych tatier. Ved pokuty su v podstate rovnake, jazdit ajtak nieje kde podla noveho zakona…zakazane je (skoro) vsetko.

                Hanba tejto vlade.

                0 0
            • Misiak  

              natlak URCITE, ale NIE vulgarny!!!

              0 0
        • Misiak  

          vsetka cest, odhadol si to na 100%. neviem ako si to spravil, ale smekam. kazdopadne uz ked v tych srackach sme budeme sa musiet zacat pracne vyhrabavat. omg, coho sme sa to dozili… >:(

          0 0
    • St1c  

      cyklistika na svk je aj tak sto rokov za sucasnym stavom cyklistiky v cechach.U nas na sport kazdy s prepacenim jebe, ti curaci v parlamente len schvaluju pi*oviny a ked pride na radu poriadny zakon(napr alkohol za volantom…) tak ho neschvalia. Osobne si myslim ze ak prejde tento zakon tak cyklistike na slovensku, ktora je aj tak v zlom stave, sa este viac pritazi. joj, len som sa nsral zase:Dsry za slovnik ale takto to jednoducho citim…

      0 0
    • vifon  

      na ct prave ide ceska soda.

      0 0
    • brantec  

      je mi vas lito, tohle je husty:-(

      0 0
    • tk  

      Pište prezidentovi Slovenské republiky! Pokuste se zastavit omezení bajkerských práv na Slovensku!

      Národná rada Slovenské republiky schválila novelu zákona Slovenské republiky č. 326/2005 o lesích, kterou se jízda na kole po lesních stezkách a pěšinách se na Slovensku stane přestupkem. Všechno nasvědčuje tomu, že novela (resp. její část) je účelově zaměřená na omezení práv bajkerů. V takové situaci ČeMBA nemůže mlčet. Vyjádřili jsme solidaritu se slovenskými terénními cyklisty a vydali k údalosti Stanovisko.

      Nemlč ani ty!

      Připravili jsme dvě verze dopisu, prezidentovi Slovenské republiky, který může novelu vrátit zpět parlamentu. verze je pro slovenské bajkery (občany SR) verze je pro české bajkery (občany ČR / členy ČeMBy)

      ČeMBA mít kde jezdit! www.cemba.cz/ www.cemba.cz/clanek.shtml?…

      0 0
      • erbeckar  

        Prave som tento list vytlacil, podpisal menom vlastnym a menom klubu, zajtra doplnim 20 podpisov najblizsich clenov a vecer doporucene posielam. Dufam, ze neostanem sam.

        Ako som sa uz vyjadril, znova mame na Slovensku zakon neaplikovatelny v praxi a pre mna koniec koncov nic nemeniaci (90% cyklotras v okoli spada pod CHKO), to ale neznamena, ze neuznavam a nepodporim odpor proti podobnemu nezmyslu.
        Dufam, ze teraz nekecam, ked poviem, ze sa pokusim plan na vyznacenie MTB cyklotras na severnych Kysuciach a v Beskydoch terminovo posunut na co najblizsi cas, miestnych ekologov opat raz niekto podmazne, podobne aj zastupcov turistov, nech nemusime vsetko znacit nanovo a kym sa poserovia z Lesoochranarskeho Zdruzenia Vlk a im podobny spamataju, povolenia budem mat na stole. Takto sa u nas jedna a kym nevymru ti, co to zaviedli, inak nebude a neostava nez pouzit ich zbrane proti nim. Drzte palce. Znova dufam, ze nebudem sam.

        Ale neodpustim si, tu u nas nieje prave na ruziach ustlane, ale kto si mysli, ze inde je lepsie, nech sa zobudi, alebo sa tam zajde pozriet a miesto silnych kecov skusi daco urobit. HOWGH.

        0 0
    • Coudy  

      A teraz, keď ma nahodou niekto chytí, tak sa stane čo? Keďže nenosím OP tak mi môže akurát tak dúchať do ri*i, alebo si bude mysieť, že s ním budem čakať do príchodu VB?

      0 0
    • Vlado Jekyll  

      tak pani poslanci z toho prijebaneho socialistickeho smeru sa zasa vyfarbili, vyjebanci cerveny. *****, ale som nasraty. Najlepsie, nech zakazu vsetok pohyb v lese, budeme pekne chodit do krciem, mladez bude fetovat na sidliskach, ale hlavne ze podnapiti lesnici budu moct nadalej tazit drevo, bez toho, aby to bolo moc na ociach. Skurveny Smer-socialna demencia, magori, nechapem, ako clovek so zdravim rozumom im mohol dat hlas. Sorry za slovnik, zacinam ho mat ako jeden koalicny partner cerveneho Smeru.........

      0 0
      • djano  

        Clovek so zdravym rozumom im hlas nedal, tak nie je co nechapat.

        0 0
        • Dumbo  

          stoho vypliva ze na slovensku sla k volbam drvivá vatčšina debilov… slovensko je vtomto smere pekne skurvené, ja stále vravím, 40 rokov sme mali na nohách okovy v podobe zasratých komunistou, zvysok europy ale aj sveta siel dopredu my sme zostali v sračkách, jazdiť budem aj nadalej, (tým že som si raz za čas dal aj jazdu volnym lesom sa netajim, ked ma clovek velke zdvihy tak ho to zvadza do rozneho terenu a nevidim vtom problem)

          nech mi vyskočia na ko..kot, ! politici ********…

          0 0
          • djano  

            Nemal som rad komunistov, ale myslim ze Ty si si ich neuzil pred 89.rokom vobec – tak si ich uzi teraz (teda byvalych). Toto su proste svine pri valove, co im je jedno, aky je rezim, len sa tam musia dostat. A su to zrovna ti, ktori na jednej strane najviac nadavaju na socializmus, na druhej su vdaka nemu z nich milionari a miliardari – ved co by predavali, ze ? A zrazu by chceli vniest medzi nas prvky historie (pozor – za komancov sa mohlo do lesa!), cize panske lesy, kde mozu safarit iba oni. A ked nahodou v obore bude malo zveriny, vytazia to, drevo predaju, preklasifikuju to na stavebne pozemky a …

            0 0
            • Dumbo  

              je pravda ze som ich neskusil, ale na zaklade svojich ubohych znalosti dejepisu, videných dokumentou, filmou atď viem si spraviť usudok,… svine to boli a este aj sú,

              jak už tu niekto pisal, tento zakon podporuju jedine tý co natom mozu ziskat, menej ludi v lese, viac sa vytazi, rozkradne, a to ze mam osobnu skusenost s ciernou tazbou dreva, milujuci prirodu lesník a ochranca semienok a hub, za par supiek a flasu palenky pre ciganou nalozi plnu aviu dreva stym ze ak nas nahodou zastavi kontrola mame sa preukazat tymto dokladom, ak nas nezastavia tak po dojazde domov papierik spalit v krbe, :-) holt takyto su nasi lesnici… myslim že su im ukradnute nejake šišky a huby, holt chcu byt v lese nerušený zmrdi jedny.....

              0 0
          • nakata  

            Chalan, ty si o komunizme pocul maximalne v telke..

            A ako vidno, na gramatike si tiez moc pozor nedaval: vatčšina, vtomto, komunistou, vtom, politici ********, dokumentou, filmou, podporuju jedine tý, pre ciganou, stym..

            ved z toho az bolia oci..

            0 0
            • Dumbo  

              no napisal som to v stave totalnej nasranosti, a necital som to po sebe… to je toho !!!

              ide o dolezitejsie veci jak gramatiku…

              ad: druhu svetovu vojnu som videl tiež len v telke no viem že fašizmus je pekny hnus !!! ty si asi volil sucasnu vladu tak sa necudujem tvojmu nazoru.

              0 0
              • nakata  

                Pozeram ze „logicka suvislost“ ti vela nehovori, ze?

                „Ty si asi volil sucasnu vladu tak sa necudujem tvojmu nazoru.“ O ako mojom nazore prosim ta hovoris? Ja chapem tvoju frustraciu z puberty, z jebakov na tvari pripadne z super investovanych penazi do tvojho ramu (ale to by bolo na dlho), netreba si to ale vybijat takymto sposobom.

                Nijak som na teba v mojom prvom prispevku neutocil, tak nechapem preco ma obvinujes / urazas vetou, ze som volil tychto cervenych sracov..

                0 0
                • Dumbo  

                  zacina sa to tu zvrhavat, tento trejd je o nadavani na zakonodarcov, tak si nenadavajme medzi sebou.

                  „Chalan, ty si o komunizme pocul maximalne v telke..“ pod touto vetou co si napisal si mozme predstavit rozne veci… vizeralo to ako keby si obhajoval komunizmus…

                  tak ja ti vravim že som to nezažil ale viem že to je ZLO !

                  neutoč !

                  0 0
            • Vlado Jekyll  

              to je jedno či o komančoch niekto počul v telke alebo nie, isté je, že kde boli pár desaťročí, tam krajinu položili na kolená, zatiaľ čo vyspelý svet išiel dopredu…

              0 0
    • Misiak  

      zoznam poslancov ktori hlasovali za:

      www.nrsr.sk/…lass/hpo.asp?…

      a tu jedna lahodka (odporucam pockat si do konca na vystupenie poslankyne Magdy Kosutovej…): www.ta3.com/…ali-pre-lesy

      0 0
      • Krys  

        To je tá, čo chcela zaviesť totálny zákaz vstupu do lesa?

        0 0
        • Misiak  

          ano, pozri si to video. nonsens.

          0 0
          • Krys  

            Včera som ju videl na TA3, len tú vetu o totálnom zákaze. Potom som sa radšej šiel venovať deťom.

            0 0
            • Misiak  

              to hej, ty si v prahe. ja som sa isiel venovat pisaniu dopisov :(

              0 0
    • goofy  

      Ted uz jenom cekam, nez se inspirujou nasi Topolankovci. Toto je uz fakt moc!

      No uz setrim na listek do Vancouveru… :-/

      0 0
        • goofy  

          Vim o tom. Uz to mam vytiskle, ale dneska to na postu asi nestiham…

          0 0
      • -Alan-  

        Jestli jsi svobodný a nestuduješ, tak v Praze nedostaneš vízum. Leda by bylo výhodou, nemít tam příbuzné, přímluvu od senátora a doporučení kanadské cyklistické federace. To jen aby to nevypadalo, že chování jako za komunismu skončilo a je u nás nějak výjimečné.

        0 0
        • goofy  

          Jsem svobodny a studuju.

          Z toho pokracovani jsem nejak nektere veci nepochopil. Proc je vyhodou nemit tam pribuzne?

          0 0
          • -Alan-  

            Já to taky nepochopil a úředníci z Kanadské ambasády se nikomu zodpovídat nemusí. Jako student bys to měl mít vcelku v pohodě. Jinak mají neoficiální vyjádření mezi řečí, že nemají dostatečné záruky, že se vrátíš.

            0 0
    • Dumbo  

      čo myslite ako to bude vizerať v praxi ?

      ked sme sa doteraz stretavali s ignoraciou zo strany pracovnikou mestskych lesov, ba dokonca o nasich ciernych tratiach vedeli a toleruju to, nam teraz budu davat pokuty ?

      myslim ze buzeracia bude jedine zo strany blbca s ktorým sa da zrazit, zvyk je zelezna kosela, odjakziva sa na slovensku pohybujeme po lesoch slobodne ci uz na bicykli alebo pri zbierani hub, len tak zodna naden sa nato nikto nevybodne…

      a čo policajti ? tych nieje dostatok v uliciach, nie b lesoch… blbost !!!!! nasrááááť !!!

      0 0
      • Misiak  

        rozlisuj ochranarov a lesnikov! tych druhych je daleko viac a doteraz ta nemali kvoli comu buzerovat. teraz maju v rukach zbran aj oni.

        0 0
    • vifon  

      No prave som sa vratil z posty. Dufam ze sa nas nazbiera viac a bude to mat u gasparka patricnu odozvu. Inak vdaka cembe za podporu. Ten list bol pekne sformulovany. V robote sa mi uz smeju, pretoze cele doobedie len pindam. :-)

      0 0
    • jonti  

      Toto snáď nemyslia vážne. Zrejme si neuvedomili, akú veľkú skupinu ľudí týmto značne obmedzili. Nie len podobné krvné skupiny, ako som ja, ale aj množstvo výletníkov, cykloturistov a obyčajných ľudí, ktorý používajú bicykel ako dopravný prostriedok a namiesto po ceste idú cez les. Proste toto NIEEEE! NIIIIEEEEEEEE­EEEEEEE! Počujete to tam v BA?

      0 0
    • martt  

      ja som ten papier prezidentovi tiez podpisal a Alenka to hodi v pondelok na postu.

      Problem vidim v tom, ze prezident je zurivy polovnik s vlastnym revirom na Oremlaze.

      Kuk sem, trochu parodovane www.plus7dni.sk/…a-revir.html

      a sem www.plus7dni.sk/…estebak.html

      Dalej sa mi nepaci, ze to organizuje cemba, takze niekto zo zahranicia.

      Teraz sa sice celkom angazuje Miklos ale myslim, ze to tiez nie je to prave. Ak by vysla iniciativa od neho, tak bude problem aby ju podpisal privrzenec fica, ci dokonca Slotu.

      Politicky najpriechodnejsia by bola nejaka peticia alebo protest od apolitickej sportovej organizacie. Najlepsie asi cez SZC, skusim im poslat maily.

      Ak by existoval nejaky rozumny papier pod hlavickou SZC, tak by ho bolo treba nosit na maratony, na hradzu, do bratislavkych lesov, poslat do klubov a myslim, ze by sa rychlo nazbieralo niekolko tisic podpisov.

      Slavco ak to tu citas, vyjadri sa k tomu, viem, ze si tu zaregistrovany. Len neviem, ci si este predseda pre MTB v SZC.

      Takto to zase zapadne a hlavne ta polovnicka lobby ma v parlamente neuveritelnu silu. Kazdy druhy poslanec je polovnik.

      0 0
      • jaroh  

        Martt, pripravujeme internetovú petíciu prezidentovi, aby to nepodpísal (to je prvý potrebný krok z viacerých). Petícia už mala fičať od dnešného rána, technicky je v podstate hotová, ale nevieme zohnať definitívne prijatý text zákona tak, ako bol prijatý v parlamente (všetky tie návrhy máme, ale nevieme, či tam nebolo ešte niečo zmenené) a teda nevieme zostaviť text petície. Ale predpokladám, že v priebehu nedele (asi až k večeru?) by petícia mala byť nahodená na nete a od pondelka bude treba burcovať ľudí, aby ju podpísali… Ale na 100% to sľúbiť neviem, lebo to technicky nerobím osobne ja, ale moji známi.

        Pravdou je, že teraz by sa nejaka SLOMBA hodila, lebo sa to všetko robí len tak popri iných veciach…

        0 0
        • Misiak  

          cast mailu od sefa cemby TK:

          "nabidl jsem bajkerum ze slovenska co mi s akci pomahaj ze muzem prechodne vytvorit sekci CeMBA Slovensko.

          vim totiz jaka drina bylo CeMBu rozjet (v podstete prace 10h denne, minim rok) a myslim, ze prechodova faze by hodne pomohla."

          0 0
    • 404  

      Ja budu jezdid i pres zakaz seru na zakaz. Jezdim cast na SK a zpet do CZ .

      0 0
    • visby  

      problem nevidim v bikovani v lesoch, ale v organizacii maratonov, xc pretekov, zjazdovych pretekov…

      0 0
      • Misiak  

        problem je tam aj tam, predsalen ta uz budu moct pokutovat za jazdu mimo 3.5m sirkoej cesty aj lesnici, ktorych pravidelne nad BA stretavam…

        0 0
      • martt  

        visby ja nerad robim nieco nezakonne.

        Moze to mat potom aj taky scenar, ze sa niekde zranis a poistovna bude chciet regres kedze si sa poranil pri porusovani zakona.

        Neviem, v kazdom pripade nemam z toho dobry pocit.

        Najradsej by som do toho skutocn zatiahol SZC, SZOS a aj KST. Ak by kazdy clen nejakeho dedinskeho klubu obehal s podpisovym harkom znamych v dedine, tak hned by bolo more podpisov.

        0 0
        • visby  

          toto je jasna vec…

          avsak stale je to na slovensku tak, ze je vacsine ludom jedno ci porusuju zakon alebo nie(vid jazdenie v narodnych parkoch nielen na bikoch), prave preto si myslim, ze to najviac postihne organizovane podujatia…

          tato novela je totalny nezmysel a v kutiku duse dufam, ze to ukaze aka je tato vlada…

          0 0
        • jaroh  

          Ja osobne by som od SZC a KST (neviem, čo je SZOC) nečakal žiadnu akciu, pretože dostávajú dotácie od štátu, tak budú držať hubu a krok, podľa mňa. Navyše KST je dosť nefunkčná do seba zahľadená a upadajúca organizácia, ktorá nerobí nič iné, len organizuje svoje zrazy a trpí úpadok Ďurkovej, oni nielenže lobovať nebudú, ale ani nevedia a najmä nechcú…

          0 0
          • martt  

            szos je slovensky zvaz orientacnych sportov. Princip orientacnej cyklistiky je prave jazdy na bicykloch na tych uzkych chodnickoch.

            Tu je nase male forum www.blueboard.cz/kniha_0.php?…

            A ak sa smiem spytat, ty zastupujes koho?

            0 0
            • jaroh  

              Ja zastupujem sam seba :-) Skus vyzvat vsetkych orientacnych cyklistov, aby podpisali peticiu na www.ekoforum.sk/…cia/bicykel/, bez lesných chodníkov sa asi orientacna cyklistika asi fakt neda robit… pre orientacnych cyklistov je to az fatalny prusvih, pretoze ten zakon dokonca neumoznuje vlastnikovi lesa vam pretek ci trening povolit! Uff!

              0 0
    • Misiak  

      takze vsetko pekne pokope:

      sprava Cemby: www.cemba.cz/novinky.shtml?…

      spominane listy: www.cemba.cz/clanek.shtml?…

      v najblizsich hodinach/dnoch sa tam objavi aj odkaz na peticiu.

      0 0
    • maaareee  

      Jen mě napadá, jestli někomu nevadí spíš vysoký prodej kol a když zakážou jezdit, ubude i prodeje… Nene dělám si takovou smutnou srandu, je mi z toho celkem zle… Co nás ještě čeká…

      0 0
      • Misiak  

        zle je tu z toho viacerym, su to krute zarty zo strany vlady. btw, na cembe je aj list predajcom bikov, dufam ze sa toho chopia…

        0 0
        • maaareee  

          Kdyby se tam nahoře zajímali radši o věci, které by lidem opravdu něco přinesly, všude to jde od 9 k 5 .....

          0 0
    • tom8848  

      No kazdopadne neabsentujem poznanim trauma planu, cize sa s toho vykecam ale kazdopadne neprestanem jazdit polne a lesne cesty, to je to co je najlepsie a nejaky zabedneny kreteny s kanclu mi to nezakažu!!!! A co ako ma dobehne lesnik??? Na aute ??? To tazko v terene a na koni??? Ci baiku?? Ved tie zakazu :-D nemali by mat vynimky ani oni ked darky tak pro vsechny!!!

      0 0
    • jaroh  

      Priatelia, trochu oneskorene, ale predsa spúšťame petíciu prezidentovi, aby vrátil lesný zákon do parlamentu:

      www.ekoforum.sk/…cia/bicykel/

      Teraz je ťah na Vás. Je potrebné čo najrýchlejšie získať čo najviac podpisov! Preto šírte túto informáciu, oslovte kamarátov, manželky a maželov, frajerky a frajerov, deti, vnukov, rodičov, starých rodičov, kolegov a spolužiakov a každý z nich nech šíri túto adresu ďalej. Dajte to aj na iné fóra o ktorých viete. Skrátka čas hrá proti nám a preto treba čo najviac podpisov čo najskôr!

      Základné pravidlá:

      • ešte sú nejaké problémy s formátovaním, nie sú tam odstavce., ale v priebehu doobedia sa to dorieši. text sa však už meniť nebude, môžete podpisovať.
      • petícia je určená pre občanov Slovenska, Češi môžu aj naďalej posielať prezidentovi listy a maily (pozri www.cemba.cz);
      • petíciu podpíšte iba raz; duplicitné podpisy nie sú platné a len zvyšujú administratívnu náročnosť spracovania petície;
      • ak sa náhodou stránka generuje dlhšie, buďte trpezliví – predpokladáme veľký záujem a aj keď je dimenzovaná dostatočne, neviem, či nebudú problémy s konektivitou.
      0 0
    • myscho  

      vyhlasenie lesov sr k zakonu[POZOR len pre silne zaludky,ja mam momentalne chut vrazdit…] Lesníci nevyháňajú cyklistov z lesa

      Banská Bystrica, 25. júna 2007

      Nesprávnou interpretáciou novelizovaného znenia Zákona o lesoch vznikla u početnej skupiny obyvateľov obava, že lesníci chcú cyklistov a jazdcov na koňoch doslova „vyhnať“ z lesa. Nie je tomu tak.

      Pôvodné znenie Zákona o lesoch z roku 2005 v § 31, písmeno d) zakazovalo na lesných pozemkoch jazdiť alebo stáť motorovým vozidlám, skútrom, motorovým trojkolkám alebo štvorkolkám, ale neriešilo vjazd cyklistov a jazdcov na koňoch do lesa. Schválená novela jasne hovorí o tom, že cykloturisti a jazdci na koňoch môžu jazdiť po lesných cestách.

      Slovenská technická norma definuje lesnú cestu ako komunikáciu v lesnom poraste (spevnenú i nespevnenú), s minimálnou šírkou 4 metre. Členovia lesnej stráže budú postihovať iba tých návštevníkov lesa na bicykloch a koňoch, ktorí budú jazdiť po lese mimo tieto komunikácie.

      LESY SR, š.p. obhospodarujú zhruba polovicu lesov na Slovensku (takmer 1 milión hektárov lesa), v ktorých je 17 250 kilometrov lesných ciest (z toho cca 7 a pol tisíca km spevnených). Celkovo je na Slovensku 40 308 km lesných ciest*, čo sa rovná obvodu Zemegule po rovníku.

      Generálny riaditeľ š.p. LESY SR Jozef Minďáš sa k otázke vyjadril jednoznačne: „Lesy vo vlastníctve štátu sú dostupné všetkým obyvateľom. V zmysle zákona poskytujú všestranné využitie lesa, pohyb pre peších návštevníkov je bez obmedzenia. LESY SR presadzujú v ochrane lesov nielen na papieri, ale v každodennej práci jedinú správnu filozofiu: Chráňme lesy pre človeka, nie pred človekom!“

      0 0
      • goofy  

        4 metry? To tam mate po lesich dalnice?

        0 0
      • hribik A1  

        takze vsetci bikeri zbalit meracie pasma a merat vsetky cesty, ktorymi chcete ist, ci maju sirku aspon 4 metre, ze :-)/:-( ktore ze su to cesty, takych ciest co maju sirku 4 metre a vyse fakt nikdy moc nevidim. mam ten pocit ze 4 metre sirku nemaju ani niektore asfaltky, nie to este hentake „cesty“. a ked ta bude chcet lesnik sikanovat, nemoze ti trebars povedat, ze tato cesta neni lesna cesta, lebo sice by dokopy 4 metre aj mala, ale v strede je travnaty ostrovcek, a preto su to 2 chodniky o sirke 1,5 metra? je to sice absurdnost, ale na slovensku je mozne vsetko, neverim tomu ze toto nie keby si sa niekomu momentalne nepacil.

        0 0
      • djano  

        Tak oni na holoruboch pestuju konope – a tu je vysledok. Nech sa nevyjadruju, ked to hulia.

        0 0
      • rock  

        To je nějaký nejapný vtípek, ne ? Pro porovnání, šířka téhle věci 62.209.196.242/ex­ter_pr/vp/file­.asp?id=277 je 2.55m …

        0 0
        • hribik A1  

          4 metre sirku podla mna nema ani mnozstvo lesnych ASFALTOVYCH ciest, skor tak 2–3 metre, lebo aj obycajne osobne auto je na nich natlacene pomaly od kraja po kraj, nakladak tie kraje takmer presahuje. nie to este tie neasfaltove… to aj na tychto asfaltkach, napr. vyjazd na bradlo, alebo na jankov vrsok z vestenic, bude zakazane jazdit?

          0 0
    • erbeckar  

      Nemal som sice moznost citat cele znenie zakona, ale ak sa v nom hovori o „lesnych cestach“, tieto ROZHODNE niesu definovane ako „spevnene a nespevnene komunikacie sirsie nez 4m“, neviem, kde to citovany vyhrabal.

      0 0
      • ivano  

        Bohužiaľ je to tak. Na stole pred sebou mám normu STN 736108 a tam to je. Dokonca aj lesné cesty 3.triedy tam majú uvedené „Minimálna voľná šírka cesty je 4,0 m“. V praxi sú lesné cesty užšie, ale v STN je to tak. Teda nejaký horlivý blbec lesník ťa môže pokutovať s tvrdením, že cesta nie je lesná, lebo nemá šírku 4 m.

        0 0
        • hribik A1  

          ani niektore trojky alebo lesne asfaltky nemaju tie 4 metre…to znamena ze ked budem jazdit svoje bezne trasy po takychto tak sa tiez zaradim k porusovatelom tej k***tiny?

          nabuduce si asi schvalne vezmem nejaky meraci nastroj a odmeram sirku niektorych odlahlych bocnych lesnych asfaltiek…

          0 0
          • ivano  

            To ti teraz nikto nepovie. Zober si normálnu lesnú cestu a skús zmerať jej šírku. Ani ju nezmeriaš, lebo nevieš kde je jej okraj, môže tam byť už tráva, alebo lístie, popadané konáre atď. To bude predmetom debaty a sporov s lesákmi, kto to bude riešiť, neviem. Asi sudca na základe vyjadrenia súdneho znalca, ak by prišlo k sporu. Mám kamaráta právnika, dáme dokopy najaké možnosti, ako sa tomu brániť. Inak v českej norme je zadefinovaná aj lesná cesta 4.triedy, ktorá je 1,5 m široká, v našej norme sa to už ale volá „technologické komunikácie a zariadenia“, čo lesná cesta nie je. My budeme môcť bikovať len po lesných 4m širokých cestách. Ak bude užšia, tak môžeš dostať pokutu lebo to už nemusí byť lesná cesta, ale môže, ak ju trebárs len spravili užšiu a nie podľa normy. A čo potom keď sa mení jej šírka na niektorých úsekoch pod 4m a potom sa zase rozšíri, to netuším. Asi zokočiť z biku a tlačiť :-)) No proste je to zase skutočne múdry a jasný zákon.

            0 0
            • hribik A1  

              tak ma napadlo zmerat sirku tychto lesnych asfaltiek: brezova – bradlo, dol. vestenice – jankov vrsok, gapel – tuzina, sidonia- vrsatec, cachtice-visnove, viacere cesty v zalesnenych dolinach. z tych 5 co som vypisal ani jednu netipujem na 4 metre alebo viac. je to asfaltove, jazdia tam aj auta. je to teda lesna cesta? premeranie niektorych ciest 3. triedy by tiez mohlo dopadnut zaujimavo, myslim hlavne take co koncia v osade s 50 obyvatelmi, alebo pri nejakej horarni, mnohe su totiz naozaj uzke, mozno tak 3 metre, ale viac nie.

              0 0
              • ivano  

                Vrátil som sa pred chvíľou z biku a meral som šírku niektorých lesných ciest. Lesáci sa zjavne vysrali na nejakú normu /ktorá predpisuje tú nezmyselnú šírku 4m/ a prakticky nenájdete lesnú cestu šírky až 4m. Dokonca aj asfaltka na Biely Kríž má len 3,5m, samozrejme nemeral som to všade. Bežná šírka lesnej cesty je tak cca 2,5 m, čo je úplne logické ako šírka nejakého LKT alebo traktora. Načo 4m? No ak to takto schvália, tak podľa čoho rozlíšiť čo je lesná cesta a čo napr. približovacia linka, ak sa to nebude dať podľa šírky? No to bude bordel.

                0 0
                • hribik A1  

                  ja sa pokusim v najblizsich tyzdnoch, ked tadial zrovna pojdem, premerat tie vyssie vymenovane asfaltove cesty, lebo teoreticky ani po nich by sa nesmelo na bikoch jazdit, aj ked autami a prakticky hocicim inym hej. vedu cez les a su pravdepodobne uzsie nez 4 m.

                  0 0
                  • bufallo  

                    v okoli BB co jazdim, som este nevidel lesnu cestu siroku 4 metre… ani niektore lesne asfaltky nemaju 4 metre.. Lesy SR… spametajte sa.. vetsie hovadinu som uz davno nepocul.. ze vraj nas nevyhanaju z lesa, a mozme jazdit po tychto lesnych cestach… s ubohostou cyklotras v lesoch je to poriadna rana pod pas… su ku..vy zasrane… dufam ze Gasparovic zazije rozum a vratim im to na dopracovanie… lebo inak skonci v urade… alebo ho niekto omylom zrazi na lesnej ceste v jeho polovnom reviri.. cyklistov je tu dost…

                    0 0
                    • kolombo  

                      Občas jezdím do oblasti Čierneho Balogu a ani tam mi nepřipadá, že by asfaltové cesty dolinami měly více než tak šířku auta, takže 4 metry určitě ne. Ale je to hlavně na Vás, aby jste si napsali na Lesy a požadovali po novinářích, aby do důsledku probrali, co znamená ta 4 metry siroká lesní cesta a odkud a kam se ta šířka měří.

                      0 0
                    • hribik A1  

                      do visnovskej doliny odchadzam prave za chvilu, a berem so sebou nejake to meracie zariadenie. vecer napisem, co som nameral. ale pri absurdnom ponati zakona, ktore je sice absurdne, ale mozne, nemusi byt tato cesta 3. triedy, hoci je to cesta, ma nejake to svoje 5miestne cislo, vobec cestou, kedze na niekolkych km prechadza lesom, mohol by si tam nejaky lesnik co nenavidi cyklistov zastat, zastavovat a pokutovat nas.

                      ked im to aj gasparovic vrati, oni to aj tak prehlasuju

                      prilozil som dokument (nekvalitnu fotku z mobilu, ale cestu na nej videt je) tej cesty vo visnovskej, ale su tam aj zuzene useky oproti tomu co vidite tam

                      0 0
                      • hribik A1  

                        cesta 3. triedy vo visnovskej doline ma sirku od 340 do 430 cm. to znamena ze ani niektore casti cesty oznacenej oficialne ako 3. trieda by takuto normu pre lesne cesty nesplnali. na tej ilustracnej fotke vyssie je zrovna jedno z tych najsirsich miest tej cesty.

                        pre porovnanie som premeral aj cestu 2. triedy 507, ktora je v nie malom rozsahu vyuzivana aj kamionmi. usek cesty pri beckove, ktoreho ilustracnu „fotku“ prikladam tuto, ma sirku 540 cm vratane krajnic. to neni zas o az tak vela viac nez je norma na lesnu cestu, pricom netreba zabudat, ze tu uz ide o nie bezvyznamnu cestu druhej triedy

                        premeral som este aj jednu polnu cestu na priepasnanskom vrchu, ktora sa mi zdala na pohlad pomerne siroka, sirsia nez su bezne polne cesty. vidiet nieco take v lese, nazveme to asi barbarskou lesnou dialnicou. ale zdanie klame, tato polna cesta mala sirku od 300 do 350 cm, viac nikde nie

                        0 0
    • minikin  

      Uz by to chcelo iba viac spropagovat v mediach. Spravicka pre tlacove agentury, TV …

      0 0
      • jaroh  

        Tlačová správa o petícii je pred dokončením, v priebehu pár minút by mala ísť médiám.

        0 0
        • ivano  

          jaroh, spravil si kus záslužnej práce, díky. Už len aby to pomohlo.

          0 0
    • bufallo  

      su pri…ny hajzli, cela lesna straz a s posrancami na cele… keby som bol poslanec a polovnik, tiez si to schvalim… mam x prikladov, nam tam zakazu, ale cesta je totalne zdemolovana LKT_ckami, erozia ako vysita, ale ochranari maju to na salame… hlavne ze budu nahanat chudaka na biku po makadamovej ceste kde veselo frkaju okolo vas dzipy za 4 melony… Slovensko je narod bacov a honelnikov, a to sa najblizsich 50 rokov urcite nezmeni, ale mam jednu moznost, vsetkych od 40 rokov a s mesacnym prijmom nad 50 litrov vystrielat… cervena minulost lezi na Slovensku ako zaba na prameni, stary komancovia maju zatemnene mozgy, mam chut vrazdit… asi si namontujem gulomet na bike, a budem sa prehanat po lesoch, kazdeho co sa zastarie, odbachnem.. idem vrazdit… dajte si pozor… na bikerov neutocim (ale nepovedzte to tym starsim)

      0 0
      • martt  

        ty to nemas v hlave uplne v poriadku, ze?

        0 0
      • Krys  

        Ja sa celkom bojím, aby ľudí ako ty nebolo veľmi veľa. Plat cez 50 nie je až taká rarita. A často sú to poctivé peniaze. To čo tu píšeš je presne dôsledok sociálistickej (červenej) výchovy. Ak je niekto schopný a dokáže si zabezpečiť zákonnou a poctivou cestou vyšší blahobyt, tak tí čo to nedokážu a žijú v menšom blahobyte, ako by chceli, by mu ten blahobyt najradšej vzali. To je večný problém. Za šikovnosť trest.

        0 0
        • bufallo  

          nemyslel som to doslovne, proti sikovnosti ziadne namietky nemam, len by som chcel vidiet aku sikovnost maju nasi poslanci… jeden z rodiny tiez ma rocny prijem typujem tak do 3 melonov a nemam nic proti nemu, len neznasam ludi bez chrbtovej kosti… z hlavou to nema nic spolocne, sebectvo, mamon, zavist su ludske vlastnosti, a zvlast na Slovensku, a zo zvysujucom sa mesacnym prijmom rastie ich intenzita… cest vinimkam…

          0 0
          • Krys  

            Takéto rečnícke hyperboly ale môžu niekoho dosť nahnevať. Myslím, že ľúdí nad 40 a s príjmami vyššími ako 50kSKK je na BF dosť. Zas na druhej strane, tí ľudia, ktorých si pôvodne chcel odstreliť, majú zrejme na háku, keď sa nejaký chudobný mladý muž oháňa vetami typu „ja by som…“ ;)

            0 0
            • bufallo  

              ja viem ze ma maju na haku… len do cloveka vojde taka zlost ked cita podobne zakony, casom emocie popadnu, dufam ze zvytazi zdravy rozum, a my tu dole sa nebudeme je..t medzi sebou ked ty hore su ko…ti… aj ked je dost takych co si budu chciet zgustnut na nas… len ma sere najviac to ze na Slovensku na cloveka od urciteho prijmu a od urcitej hladiny drzosti a od urciteho mnozstva znamosti zakon taha za kratsi koniec… ked uz, tak nech sme si rovny… aspon pred zakonom.. co bohuzial nikdy nebude.. a s cim som sa uz zmieril, nieto spravodlivosti na tomto svete, clovek si nevie vladnut, potrebovali by sme nejakych E.T. a jemu podobnych, potom by to mozno bolo spravodlive… ked si polovnici schvaluju lesny zakon, oni tomu hovoria ze odbornici sformulovali zakon, a ja to berem ako zaujata osoba zainteresovana v oblasti, co by nemala vobec do toho zasahovat… tak predsa hovori aj zakon, policajt zaujaty v pripade ho nesmie vysetrovat…

              0 0
              • Krys  

                Pochopil si to správne. Rovnosť je utópia. Dá sa dosiahnúť len na úrovni nejakých práv a povinností. Ale určite to nie je tak, že keď sa má jeden dobre, tak sa musí mať aj druhý.

                Inak paradoxné je, že tých matrtajov, čo sú tam teraz, volili hlavne prvovoliči a „proletariát“. Takže by si mal svoj hnev možno nasmerovať do inej demografickej skupiny. Ver mi, že väčšina vysokoškolsky vzdelaných a finančne zabezpečených ľudí, nebude voliť ľavicovú stranu.

                0 0
                • martt  

                  specialne si treba vsimnut, ze tito takzvani „socialni demokrati“ presadzuju taketo elitarske zakony „aby mi spoteny cyklista nesmrdel pred okienkom mojho terenaku“.

                  Tento zakon je proti zdravemu rozumu a proti ludom. Ak by ho navrhla strana velkomajitelov, tak by to bolo OK. Ale ak ho navrhne strana ktora sa tvari, ze je tu pre plebs, tak to je trapne.

                  A plebsu to mozno ani neprijde. Ten si povie „no fajn, ze ti zbohatlici na drahych bicykloch tu uz neotravuju“. Vobec si neuvedomuju, ze ak tito ludia pridu bicyklovat, niekde su aj ubytovani, nieco zjedia a prinesu do tej oblasti nejake peniaze. Pritom ekologicke zatazenie krajiny bicyklami je nulove, porovnatelne s pesim turistom.

                  0 0
                  • Vlado Jekyll  

                    matt, dobrý príspevok, treba si uvedomiť že strana SMER nikdy nerozmýšľa v ekonomických súvislostiach, oni to proste nevedia, oni rozmýšľajú iba ideologicky, v tom je ich a aj naše nešťastie. Aj keď jureňa je z HZDS, navrhol to poslanec smeru Lebocký.

                    0 0
                    • martt  

                      toho som myslel co to navrhol, ved tu bol na neho odkaz, este aj na stranke nrsr ma pan velkomozny fotku v polovnickom odeve. Ten bol zo smeru.

                      0 0
      • minikin  

        A je to tu zas. Nehadz znova vsetkych, do jedneho vreca. Pozri si, kto ako hlasoval. Su aj taki poslanci, ktori hlasovali proti a su zaroven aj polovnikmi dokonca spoluvlastnikmi polovnych obor a revirov. Potom su aj taki, ktori hlasovali za a su to kardiolekari, ktori tvrdia, ze bicykel je jedna z najlepsich veci pre zdravie obehoveho systemu a rehabilitacii po zakrokoch. Cele toto hlasovanie bolo iba o stranickej poslusnosti. Kto by vytrcal, mohol by mat problem v svojej strane.

        0 0
        • bufallo  

          asi to zakoncim mudrostou co uz moj stary otec hovoril, politika to je panske huncutstvo.. prepacte ak som niekoho urazil, ale tak to citim, len som maximalne nasrany… o chvilu budu stavat ploty okolo lesov… na moje slova dojde.. a budeme uz v riadnych sra..ach… dufam ze vtedy uz budem mat aspon 80 a budem sediet pri okne v starobinci a pozerat albumy s fotkami ked som este mohol chodit do lesa…

          0 0
          • martt  

            vies, nas je tu dost co mame plat strednej triedy a sme cez 40. Nabuduce premyslaj nez nieco napises.

            0 0
            • rock  

              Nemohu si nerejpnout: vždycky jsem si myslel, že pojmy jako „střední“ a „průměrný“ patří tak nějak k sobě … z toho by mi vyplývalo, že „střední“ třída bude mít přibližně „průměrný“ plat. A pokud je u vás průměrný plat nad 50t SK, tak se vykašlu na projektování v Brně a budu dojíždět za prací za čáru :-) …

              0 0
              • martt  

                Nepatri to do tohto threadu, takze len kratka odpoved. Citacia zo SME.

                Stredna trieda nie su ti, co zarabaju okolo priemeru.

                Stredna trieda je kategoria zo sociologie a patria tam v principe ludia, ktori su ekonomicky nezavisli (teda zarobia dost, aby mohli bez problemov uspokojit bezne potreby vratane byvania, auta a pod.) ale (na rozdiel od triedy bohatych) jednak musia stale pracovat a nemaju vyrazny vplyv na moc v state.

                Co to v ktorej krajine znamena, sa moze znacne lisit. Ale naozaj to neznamena, ze zarabajuci okolo priemeru je stredna trieda.

                Takze na Slovensku je stredna trieda rodina so zarobkom tak 50 az 200 tisic mesacne.

                0 0
                • Krys  

                  Niektoré mocenské teórie ešte tvrdia, že:

                  • Stredná vrstva sa má dobre, ale nemá moc.
                  • Horná vrstva má moc a sere sa strednej vrstve do života.
                  • Stredná vrstva sa naštve, (znovu)vymyslí nejakú ideológiu, podhodí ju spodnej vrstve a keď sú všetci dostatočne rozvášnení, odoberú hornej vrstve moc.
                  • Nastane výmena hornej a strednej vrstvy.
                  • Spodná vrstva sa nemení. Nemá prostriedky na výmenu moci.
                  • Presuny medzi strednou a spodnou vrstvou sporadické a v podstate náhodné.

                  Dostať sa zo spodnej vrstvy sa teda nedá prevratom, len vlastým individuálnym úsilím. ¼avicový prístup: Presvedčiť spodnú vrstvu, že ona je tá správna a stredná vrstva je vlastne prežitok a niečo špatné. Individualita je zlá, uniformita je super. Všetko sa rieši generálne. Cieľom je udržať spodnú vrstvu čo najväčšiu a neumožniť strednej vrstve rásť. Teda sťažiť prechod jednotlivcov zo spodnej do strednej vrstvy. Pravicový prístup: Upevňovanie moci hornej vrstvy a hýčkanie strednej aby nemala reči a nebola nebezpečná. Snaha o veľku a spokojnú strednú vrstvu. V súčasnosti demokracia vlastne zabezpečuje, že tie výmeny su operatívnejšie a nenásilné. Dobrá paranoia, že?

                  0 0
              • minikin  

                Priklad: 1 clovek bez prijmu, 8 ludi s platom 10 tisic, 1 clovek s platom 1 milion. Priemerny plat: 108000.

                V tejto skupine ludi bud:
                1. stredna vrstva ani neexistuje (nikto nie je v okoli
                priemerneho platu). (tvoj nazor)
                2. druha verzia je, ze stredna vrstva je tych 8 ludi,
                pretoze je to najpocetnejsia skupina ludi.

                Takze uz davno sa o pojme „stredna vrstva“ vedu polemiky, ci je to stredna vrstva z pohladu vysky prijmu k priemernej mzde alebo z pohladu pocetnosti danej skupiny ludi.

                Kazdy politik si vybera prave tu definiciu, ktora mu vyhovuje v danej chvili.

                Tusim, ze ak si lepsie prestudujes statistiky tak zistis, ze ludi s priemernym platom ±10% je menej, ako ludi s (priemernym platom-3000) ±10%. (dovodom je obmedzenie minimalneho prijmu a neobmedzenie maximalneho) Statistici a ekonomovia mozno vysvetlia lepsie.

                0 0
                • minikin  

                  No vidis, a zatial tu martt este vygooglil dalsiu definiciu strednej vrstvy – sociologicku. Takze tak.

                  0 0
                • pedrod  

                  Trošku vědy :-) – průměr ( = aritmetický průměr) je mnohdy velmi zavádějící hodnota, viz – cs.wikipedia.or­g/wiki/Aritme­tick%C3%BD_pr%C­5%AFm%C4%9Br.. Asi lepší by bylo použít třeba modus (cs.wikipedia­.org/wiki/Modus) nebo medián (cs.wikipedia­.org/wiki/Medi%C3%A1n).

                  0 0
                  • djano  

                    Modus ani median ci ine podobne statisticke veliciny nepomozu odhalit strednu triedu. Zjednodusene ju ber ako skupinu s prijmom, ktory prevysuje potreby, cize clovek(rodina) sa uzivi a este ostane nieco, co sa moze investovat. To ale myslim v tomto pripade nie je az tak podstatne, uvidime ci strana so suctom IQ<100 presadi tuto tupost. Co som cital na bikemagazin.sk, 3.7. ma byt zhromazdenie pred prezidentskym palacom. Tak sa tam pojdem zhromazdit.

                    0 0
                    • martt  

                      Alenka uz odniesla moj protest prezidentovi a mam aj opeciatkovanu prijemku. Takze uvidime ci nejak zareaguje. Teda vytlacil som to, co bolo v piatok na strankach cemby, pridal meno a adresu, podpisal a ona to tam odniesla. Dufam, ze ma nevyhostia zo Slovenska az tam zase pridem :-)

                      0 0
                      • djano  

                        Ak by Ta chceli vyhostit do Rakuska, mohol by si ma adoptovat alebo co, ja by som sa nemecky uz nejako naucil :-) OT : tu somarinu na pedali si uz vymenil ?

                        0 0
        • minikin  

          A najsmutnejsie je to, ze splnomocnenec vlady pre sport (ci ako sa ta jeho dobre platena funkcia vola) a sportovec Dusan Galis hlasoval ZA tuto zhovadilost. Ale on je asi len spolnomocnenec pre futbal a nie pre sport ako taky. Jasne nam to dokazal. Bez domu, Dusane …

          0 0
    • MattsSpeed  

      je mi luto, ze si musim takto naspinit do vlastneho ale: su to starasne *******, ale co si zasluzime to mame, koho sme si zvolili… a to som sa chcel vratit, tusim to este prehodnotim…

      0 0
      • Forx  

        Na starnke nasho cuklo klubu www.sck-dumbier.sk/index.php?… je link na peticiu proti schvaleniu tejto stupidity…

        0 0
        • MattsSpeed  

          uz som podporil, aj panovy slovutnemu poslancovi navrhovatelovi som pisal, aj prezidentovi, aj do NRSR… si myslis, ze mi niekto odpisal? cha. Kaslu na mna, to treba do ulic, problem je v tom kto? ves ked vidim preferencie a popularitu, tak rebricek vedie fico, slota, gasparovic, meciar. Ked pridem domov, tak od drtivej vatsiny ludi pocuvam ako nam (teda konkretne aj mne) ten Fico ukaze… tak ukazuje…

          0 0
    • minikin  

      Treba to sirit dalej:

      Napriek tomu, že text zákona bol schválený, zápas nevzdávame a budeme pokračovať. Najbližší krok bude zhromaždenie resp. hepening pred prezidentským palácom v Bratislave 3.7. o 17.00 ako podpora požiadavke aby prezident zákon nepodpísal a vrátil ho do parlamentu na opätovné prerokovanie. Budem rád ak sa tam s Vami i s Vašimi priateľmi stretnem. Som si vedomý, že z Prešova je to ďaleko, ale možno postačí ak túto informáciu budete šíriť ďalej. S úctou Ivan Mikloš

      Takze 3.7. vsetci co mozu – podme vyjadrit svoj nesuhlas s novelou priamo pred prezidentsky palac. Cim viac nas bude tym lepsie…

      0 0
      • kolombo  

        Další text na webu ČeMBA věnovaný problému: www.cemba.cz/clanek.shtml?…

        Osobně se domnívám, že nejsnažší cesta, jak zviditelnit tu nesmyslnost úpravy zákona, je vyžádat si seznam cest v okolí, které podle lesníků vyhovují specivikaci zákona pro jízdu na kole. Docela by mě zajímalo, kolik cest s šířkou 4 metry se na Slovensku najde.

        0 0
        • hribik A1  

          moc takych neni. ako pisem vyssie, premeral som cestu 2. triedy, mala 540 cm. jedna cesta 3. triedy nemala vsade ani tych 400. a lesne cesty obvykle nemaju sirky ciest oficialnej cestnej siete…

          0 0
          • kolombo  

            Tady je nákres, jak je to s těmi šířkami vozovek a celkovou šířkou komunikace.

            0 0
    • Splinter  

      Sem se překlikl… :-/

      0 0
    • Krys  

      Nejak tam začína byť veselo v tej našej domovine. www.websupport.sk

      0 0
      • visby  

        toto je extremny vtip… FBI zapracovala:-)

        zevraj zobrali aj switch…

        0 0
        • Krys  

          Ano, počul som o tom. :))

          • Berieme aj ten malý počítač
          • Ale to je switch
          • To je jedno, berieme všetky počítače, takže aj ten malý.

          To mi pripomenulo jednu príhodu z nejakej akcie, keď odvážny mladý muž fotil zásahovú jednotku. Údajne po tom, ako mu dali do držky, prebehol tento dialóg:

          • Vytiahni film z foťáku
          • Ale to je digitálny.
          • To nás nezaujíma, vytiahni film.
          0 0
    • bisquitXC  

      Ty jo po precteni tohoto prispevku jsem normalne uplne zdesenej… myslel jsem ze je to sranda a oni vazne resej takovyhle veci… pred mesicem jsem na slovenksu vyrazil na kratkou vyjizdku, super po loukach, turist. znace ale i po byvalych svozovkach, a pesinach.. ted si jen rikam kdy tam po me zacnou nejaky cvoci strilet.. :( … a cestou jsem samozrejme narazil na lesnika v ctyrkolce…a zarazilo me ze rikal dole je cedule o zakazu vjezdu ze se tu „poluje“, ja ale prijel od jinut… takze je to opravdu jasne co je zamerem… klidny a bezpecny lovecky revir… aby se nemuseli ospravedlnovat kdyz nekoho omylem picnou… proste tam nemel co delat.. a ma byt rad ze nedostal pokutu… ze je po smrti… no tak ji zaplati pozustali… :) sila. A ja si kupuju novyho bajka do takovehle situace.. :(

      0 0
    • jaroh  

      EKOFÓRUM a petičný výbor z www.ekoforum.sk/peticia/bicykel

      Vás pozývajú na

      PROTESTNÝ BICYKLOVÝ VÝLET ZA ODVRÁTENIE ZÁKAZU VJAZDU BICYKLOV DO LESOV

      Stretneme sa vo štvrtok 5. júla 2007 o 15.00 pod mostom Lafranconi(Bra­tislava) na bicykloch. Odtiaľ sa presunieme do Devína. Tí, ktorí nemôžu prísť bicyklom, prosím príďte o 16.00 pod hrad Devín a prineste so sebou prípadne aj bicyklový zvonček.

      Cieľom cyklistickej akcie je vyzvať prezidenta Ivana Gašparoviča, aby nepodpísal a vrátil späť do parlamentu zákony, neprimerane obmedzujúce pohyb občanov na bicykloch a na koňoch v prírode.

      Ide o pokojnú a príjemnú akciu. Akcia je povolená príslušnými úradmi.

      PROSÍME VÁS prepošlite tento oznam svojim priateľom ĎAKUJEME

      0 0
      • Vlado Jekyll  

        treba to viac spropagovať, média, letáky a tak…

        0 0
        • jaroh  

          No, veď sa snažíme… :-) a môžeš aj Ty prispieť – šír túto informáciu, kde môžeš. Aj keď dôraz je tentokrát na cyklistoch z Bratislavy, čím viac ľudí o nej bude vedieť, tým lepšie. Inak, ten oznam by mal ísť všetkým signatárom petície, čo je vyše 11.000 ľudí. Keď každý povcie aspoň zopár ďalším, tak fajn… :-)

          0 0
          • djano  

            Mne to teda prislo, na 90% tam budem, pojdem sa aj zajtra pozriet na Mierove (ak mi do toho nic nevlezie).

            0 0
            • mar_tin1  

              na mierovom sa akcia nekona, prave kvoli tejto, co bude vo stvrtok…

              0 0
              • djano  

                Dakujem, asi mi nieco uslo. Takze az vo stvrtok. Skoda ze nerobia dve trasy – od mosta LF pre cestnych a jednu cez les, to by bolo pekne – ved z Dubravky alebo Dlhych Dielov je tolko moznosti…

                0 0
    • tk  

      mluvci Lesu SR pro tisk rekl, ze cykliste nepredstavuji pro lesniky problem. Proc se tedy se podnik stavi za restriktivni vyklad novely lesniho zakona? www.cemba.cz/clanek.shtml?…

      IMBA vzkazuje na Slovensko: Bajkování není zločin! www.cemba.cz/novinky.shtml?… vykonny reditel IMBy, Mike Van Abel, pise prezidentovi SR dopis: terenni cyklistika je zodpovednou, udrzitelnou a pristupnou formou aktivni rekreace. Nekriminalizuj­te ji.

      na demostraci v bratislave 05/07 tu uz link je, ale pro jistotu: www.cemba.cz/novinky.shtml?…

      0 0
    • jaroh  

      Priatelia, teraz je veľmi dôležité, aby sa zajtra na demonštračnej cyklojazde zúčastnilo čo najviac ľudí!. Lopta je zajtra najmä na strane Bratislavčanov, prosím zmbilizujte čo najviac bicyklistov, aby prišli či už na cyklojazdu, alebo aspoň pod Devín. Petícia má dobrú mediálnu odozvu, podpísalo ju skoro 13.000 ľudí, prezident sa vyjadril, že to sleduje – tak musí vidieť aj masu ľudí, nielen ich podpisov!

      Informácie sú na www.ekoforum.sk. Obvolajte známych a poďte! Nezabudnite, že ak to prezident podpíše, bude to nielen obmedzenie MTB, ale legálny zánik takých disciplín, ako je downhill, 4X, orientacne MTB ci cyklotrial – vsetky tieto discipliny sa robia na lesnych chodnikoch a nikto kvoli jednemu preteku do roka ani kvoli treningu trasy znacit nebude!!!

      Je to teraz na nás – vyburcujme sa navzájom a zajtra na Devín!!!

      Ak máte záujem o vystúpenie (v mene Vášho klubu, spolku, združenia či v mene svojom), nebojte sa ohlásiť u organizátorov. Každé vystúpenie bude vítané!!!

      0 0
      • martt  

        orientaci su bohuzial vsetci na patdennych pretekoch v Plzni

        0 0
      • martt  

        kolko ludi tam bolo? Da sa najst nejaky report? Dufam, ze to neskoncilo fiaskom. Ja som fakt nemohol, bol som v robote, nemame volno, Alenka prisla za mnou a deti su na pretekoch v Plzni. :-(

        0 0
      • martt  

        Jezismaria, iba dvesto ludi a este v modrom. Zaroven tam boli oslavy cyrila a methoda, ktore cyklisti vraj rusili.

        Neviem, kto to naplanoval, ale toto bolo skutocne kontraproduktivne…

        0 0
        • visby  

          nikto nic nerusil, ale tiez si myslim, ze mohli vybrat ine miesto…

          0 0
        • Krys  

          Nedávno som kdesi čítal, že Cyril a Metod síce skutočne existovali, ale ten ich obrocský prínos pre národne uvedomenie Slovanov je údajne vykonštruovaný. Ale to by bolo na dlhšiu debatu. Okrem toho, je trochu riskantné siahnuť niektorým ľuďom na Cyrila a Metoda.

          0 0
          • martt  

            aj ja som to cital. V mojej oblubenej odbornej literature „Plus 7 dni“ :-)

            0 0
            • Krys  

              Jasné, už viem. Plus 7 dní. Výborný časopis.

              0 0
          • Milenius  

            Docela mne pobavilo, jak ten organizator rekl „ze cyril a metodej urcite prijeli na koni lesem a tak by meli dostat pokutu“ :))) to trefny

            0 0
        • hanz  

          ježiš to byl ***** ten co vravel že i cyklisti mají slavit cyrima a metoda…škoda že nedodal že i konstantina.

          0 0
        • Vlado Jekyll  

          matt, ja si naopak myslím, že to bolo dobré. Kam mali tí cyklisti ísť, bolo voľno, nikto nebol v práci, bol tam aj prezident, nikto nikomu neprekážal. Len hovorcovia to prekrúcaju, aby si vydupali lepšiu vyjednávaciu pozíciu.

          0 0
    • LoL  

      Zeby dalsi protest?

      www.sdkuonline.sk/…z_clanok.php?…

      0 0
    • minikin  

      Gašparoviča o nepodpísanie zákona o lesoch žiada aj Svetová cyklistická organizácia

      dnes.atlas.sk/z-domova/107663/

      Ako to cele s tym slavnym zakonom dopadne? Poviem Vam to. Znova tu bola pouzita finta nasich slovenskych komancov, ked chcu nieco kontroverzne presadit do zakona. Okrem tohoto kontroverzneho navrhu tam pridaju este jednu, este kontroverznejsu – ako to nazvat? – perlu (ako povedal slota: „nebudem vulgarny, vsak som primator a poslanec, kurvaaaaaa“), ktora sa stane stredobodom verejnych diskusii a jej cielom je odputat pozornost od dalsich veci v zakone ktore by sa inak stali stredobodom pozornosti verejnosti. Toto sa tu podarilo a tak po (predpokladam)vra­teni zakona prezidentom vypustia zo zakona prislusne veci o zakaze bicyklovania po lesnych chodnikoch ale ostatne veci v danom zakone ponechaju tak, ako su v novele. A prave toto je cielom celeho tohoto humbuku. Tvarit sa, ze vlk je syty aj ovca cela … ale skutocnost je ina. Smutne je, ze toto sa stalo beznou praxou pri presadzovani noviel zakonov.

      0 0
      • Dijck  

        Toto sa uz stalo, vypustili clanok o zakaze zbierania lesnych plodov – za co hrozila pokuta 100 000,– SK. Kocurkovo. :/

        0 0
        • minikin  

          Vidis, na toto som zabudol. Ale asi tie kontroverzne veci boli az take silne, ze potrebovali poistky dve. Jednu na pretlacenie do druheho citania a druhu na definitivne prejdenie zakona. (hlavna snaha zakona je nenechat si kecat do tazby a lovu od ochranarov ako to umeznuje terajsi zakon o lesoch).

          0 0
          • ivano  

            Ja si myslím, že ich preceňuješ, takí prefíkaní zese oni nie sú. Je to primitívna snaha pustiť čo najmenej ľudí do lesa. ¼udia v lese vadia lesníkom, poľovníkom, vlastníkom lesa a aj ochranárom, a čím menej nás tam bude, tým pre nich lepšie. Postupne prídu obmedzenia aj pre turistov. Ste si nevšimli, že silnejú hlasy typu: „nikto by predsa nepustil cudzieho človeka do svojej záhrady“. Budeme sa tomu brániť, ale táto silná lobby nás postupne bude valcovať a po kúskoch uberať z našich terajších možností vstupu do lesa.

            0 0
    • Tramp  

      a je to tu : www.bleskovky.sk/…ov-po-lesoch

      co k tomu dodat ? Je to smutne, ale nic ine sa ani cakat nedalo.

      0 0
      • goofy  

        No jo no :-(

        0 0
      • zum  

        Přestávám jezdit na Slov.stranu Bílých Karpat :-((((

        0 0
      • fluider  

        Neodradí ma to jazdiť po mojich obľúbenýcj trasách a trailoch! Tak ma napadlo, že ak by som mal to šťastie (doteraz som ho nemal) a stretol nejakého lesníka a pindal by do mňa, že ako by chcel zo mňa vymámiť tých 5 000Sk … ? Občianku nemôže pýtať, foťák pri sebe zrejme nebude mať tak neviem…

        0 0
      • vlk  

        No nic no. No tak k Vám na kolo jezdit nebudu, ježtě že jsou Alpy(např. Rakouské či Německé) tak blízko. Stejně už máte v horách dražší ubytování než v Rakouských Alpách a o lanovkách ani nemluvím. Jen tyhle kroky nechápu, ale když chcete přijít o příjem z turistiky. Nechápu, že u Vás protestovalo tak málo lidí-jen asi 300 podle novin. To je, jakoby to bylo Slovákům jedno. No nic, doufám, že se něco obdobného nestane i u nás.

        0 0
        • kungpao  

          Ešte si zabudol dodať že stejne jste kokoti, viď?

          0 0
          • vlk  

            Ale ne, neber to jako něco proti Slovákům. Já Vám fandím a Slovensko mám rád. Jezdil jsem tam dřív hodně často a příští týden zrovna zase jedu do Tater.

            Jen prostě některé kroky nechápu. Třeba ty cenové-hoteliéři mají poloprázdné hotely, ale stejně neslevní. No a nechápu, že se najde na Slovensku tak strašně málo lidí, kterým ten zákon vadí. Když slyším slovo demonstrace a 300 lidí, tak mi to nějak nejde dohromady. Možná byste si měli založit nějaký spolek apod, něco jako je čemba apod.

            0 0
            • jonti  

              Mne napríklad vyše 15 000 podpisov pod petíciu nepríde tak málo.

              0 0
              • vlk  

                Smutné je na tom to, že petice se prostě zabalí a odnese do archivu a neřeší se to, ať už u nás nebo u Vás :o( Vidět jsou jen demonstranti. Jinak kungpao má pravdu, ono na takovou demonstraci v dopoledních hodinách si člověk musí vzít dovolenou a to často není žádná sranda. Tak Vám držím palce, ať nemáte na bikovačce problémy a hodně najetých km.

                0 0
            • kungpao  

              My tiež nechápeme hotelierov. Ale nám to nevadí lebo do Tatier to máme iba pár hodín autom :-) Na Slovensku je proste cyklistika menej rozšírená ako v Čechách. To je proste fakt. Na druhej strane je tu masa ľudí ktorá podpísala petíciu proti zákonu. Problém je v tom že na Slovensku neexistuje niečo ako tlak verejnosti a my proste nie sme v otázkach verejných tak akční. To že sa niečo zakáže pre ľudí veľa neznamená (viď alkohol za volantom, minulý rok zákaz vstupu do lesov kvôli lesným požiarom , atĎ). ¼udí ktorí majú gule alebo chuť zobrať si dovolenku a ísť protestovať je málo. Nechcem robiť flamewar na tému Češi a Slováci a tak razdšej pomlčím že Čemba v ČR takisto „one-man show“. Strašne jej fandíme aj my a potešili by sme sa Slombe. Na MTBikeri sa už o tomto začína diskutovať. Dôfam že to je len otázka času. Ale lobing v tejto oblasti je veľmi silný, zvlášť keď polka parlamentu a prezident sú poľovníci (poddruh „strieľači“). Najviac ľutujem ľudí v okolí Malých Karpát – tam je veľká koncentrácia bikerov na relatívne malom území a myslím že tam budú problémy nakoľko to nieje tak ťažké skontrolovať. Tu v okolí Žiliny si neviem predstaviť účinnú kontrolu tohto zákona. T.j. bude sa obchádzať a budeme žiť ako predtým. S tým rozdielom že keď raz za 2 hodiny uvidím v lese človeka tak zosadnem a s úsmevom okolo neho bike pretlačím. Pre nás je ťažké pochopiť problémy ktoré sa dejú v preplnených oblastiach. Tu sa dá jazdiť celé hodiny bez toho žeby človek vôbec stretol niekoho a keď niekoho stretne tak je rád že vidí živého človeka.

              0 0
      • pepino  

        „. Minister to odôvodnil najmä tým, že v lesoch dochádza k zrážkam cyklistov s ostatnými návštevníkmi.“ Co to hulil, proboha?

        0 0
    • speedy gonzales  

      uprimnou soustrast myslim ze nejakou dobu se to bude dat uhrat na nejednoznacny vyklad, ale je to solidni zaklad pro splneni cilu, ktere si lesnici a myslivci ulozili

      0 0
    • bufallo  

      no to je ale skurvysyn ten Gasparovic… vyhlasujem protestne jazdenie po zakazanych lesnych cestach a chodnikoch od 1. septembra… cyklisti NEVOLTE v buducich volbach Gasparovica !!!! je to hajzlik vod kosti co ma rad sladkosti.. ako sa spieva v jednej pesnicke… az mi zlc kypi… no nech sa skusi niekto do mna zastariet niekde v lese na biku, ten so to odserie… odchadzam na Jamajku, idem si kupit woodoo babku Gasparovica a budem do neho pichat spajdlami z bicykla… tu je fotka tricka pre Gasparovica…

      0 0
      • martt  

        Co ak bude mat za protikandidata znova meciara? Ja som ho teda nevolil, do druheho kola volieb prezidenta som vobec nesiel aby som vyjadril, ze jeden ako druhy. Je ale velmi pravdepodobne, ze v dalsich volbach budeme znova vyberat „mensie zlo“.

        Priznam sa, ze komunistu Schustera som vtedy v druhom kole so skripajucimi zubami volil prave pre toho uzasneho protikandidata.

        V poslednych volbach som si ale uz povedal, ze jeden je rovnaky ako druhy a ze mi je fakt jedno ktory z tychto dvoch expertov na vsetko bude prezidentom.

        0 0
        • B0B0  

          Heh, tusim sme rozmyslali rovnako. Tiez mi bolo jedno, koho si ludia vylosuju. :-)

          0 0
    • dizel  

      ja dufam, ze miki dzurinda alebo niekto podobny poda staznost na ustavny sud, pretoze zakon je v rozpore so slobodou pohybu. Miki chce usporiadat 2.septembra cyklovylet do lesa a ja sa pridam, ak to bude v okoli BA. …a to som si chcel na jesen zohnat full :-((

      0 0
      • dizel  

        v podstate ked vas zastavi niekdo v hore, netreba byt hned vulgarny a chciet ho zabit. Staci len preukazat dobru volu, ze zidete z tej konkretnej cesticky. Zatial by mali hliadky len napominat, otazka je dokedy. V normalnom pripade teda staci byt slusny a rozumny. Ale co ked ma zastavi ozraty polovnik vyhrazajuci sa mi puskou?

        0 0
        • dizel  

          pripajam jednu reakciu zo SME.sk>

          no tak bikery mame na to mesiac a pol, odteraz kazdy kto pojde na bike niekam do lesa tak bude povinne vybaveny farebnym sprejom a sablonou znacky cyklotrasy a musime vyznacit kazdu cestu aj kazdy chodnicek a mozu nam seci kktkovia vyliez na hrby.
          macco.psh

          0 0
      • martt  

        ak si z BA, prid na Makado vba.sk/data/ma­kado2007/rozpis­.pdf

        Mame uz vsetky povolenia, otazne je, ci kvoli tomu novemu zakonu nebudeme musiet pretek zrusit.

        0 0
        • ememem  

          to by ste boli riadne pipi. toto iste spravili aj s author maratonom ze dva tyzdne pred startom po sebe 5 krat menili trat(udajne tiez kvoli volaktorim zelenim) a nestihali ju poriadne znacit v terene. jednoduch to ignorujte uz len ciste z principu. naprosto tupe zakony treba ignorovat a aktivne sa voci nim burit! seriem na politicky koretny pristup lebo s nim by sme tu este mali jakesa, aj to bolo rozvracanie socialistickeho zriadenia a spochybnovanie ved. ulohy strany atd. navyse tolku aroganciu ako sucasne bolsevicke hovada na cele zo starym ujom neukazal od 89 este nikto. smutne je asi to vacsine spolocnosti vyhovuje (vid. prieskumy ver. mienky zo vcera) kedze je bohuzial dostatocne tupa na to aby si neuvedomila ze tu nejde o semienka stromcekov a bicykle ale prava jednotlivca v spolocnosti. okrem toho tento zakon je absolutny pravny paskvil a navyse je uplne nevykonatelny. lesne cesty by museli byt oznacene aby bolo zrejme co cesta je a nie je navyse kto by to kontroloval? aj po tejto novele zakona jediny kto ta moze v lese kontrolovat a aj to len od chko vyssie(co je na druhej strane na slovensku takmer kazde krovie) je clen straze ochrany prirody, polovnikov a lesnikov v pripade takehoto pokusu mozes pokojne nakopat do riti v ramci zakona o nutnej obrane. mohla by to robit aj statna policia ktora sa na to ale z vysoka vyserie leda ze by musela keby ich niekto explicitne privolal co sa vylucit neda. kludne mozu vsetci bikeri jazdit zo sprejom a sablonov na znacenia a strierat znacky uplne vsade kedze ziadne pravidla na znacenie ciest pre bicykle neexistuju. a kopa dalsich veci. ja este stale dufam ze sa to napadne (otazka je kto) na ustavnom sude lebo podla mna tam je realna sanca. (diskriminacia- a preco biky a kone? preco nie terenne kolieskove korcule? , obmedzovanie prav jednotlivca a pod.)

          0 0
          • martt  

            toto bude orientacny pretek, takze ziadne znacenie nebude :-)

            Budes mat ale moznost pouzit vsetky chodniky v mape a to je prave problem ked to ten zakon zakaze.

            0 0
          • ivano  

            aj po tejto novele zakona jediny kto ta moze v lese kontrolovat a aj to len od chko vyssie(co je na druhej strane na slovensku takmer kazde krovie) je clen straze ochrany prirody, polovnikov a lesnikov v pripade takehoto pokusu mozes pokojne nakopat do riti v ramci zakona o nutnej obrane.

            oj mýliš sa, lesná stráž má prakticky rovnaké právomoci ako stráž ochrany prírody: – a je tam toho ešte podstatne viac, okrem iného ti môže zabaviť bike.

            1. zisťovať totožnosť osôb podozrivých zo spáchania trestného činu, priestupku alebo iného správneho deliktu,
            2. vyzvať osobu, aby upustila od protiprávneho konania, ak je dôvodné podozrenie, že osoba pácha trestný čin alebo priestupok na úseku lesného hospodárstva, a v prípade, že neuposlúchne výzvu a ak nemožno zistiť jej totožnosť, obmedziť jej osobnú slobodu a predviesť ju na útvar Policajného zboru,
            3. odňať vec získanú konaním poškodzujúcim alebo ohrozujúcim lesný majetok, ako aj vec použitú na toto protiprávne konanie; o odňatí veci vyhotoví člen lesnej stráže záznam a jeho odpis odovzdá kontrolovanej o­sobe,
            4. ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní za priestupky na úseku lesného hospodárstva,

            (3) Člen lesnej stráže je oprávnený použiť tieto donucovacie prostriedky:

            1. hmaty, chvaty, údery a kopy sebaobrany,
            2. slzotvorné prostriedky,
            3. obušok,
            4. putá,
            5. služobný pes,
            6. varovný výstrel.

            (4) Na použitie donucovacích prostriedkov podľa odseku 3 písm. a) až e) sa primerane vzťahujú ustanovenia osobitného predpisu.80)

            (5) Každý je povinný v určenom obvode pôsobnosti člena lesnej stráže uposlúchnuť jeho výzvu, pokyn, príkaz a požiadavku a strpieť výkon jeho povinností a oprávnení.

            0 0
            • Palo TT  

              Ivano nemas nahodou prehlad, ako je na to Slovensku ked dva zakony protichodne upravuju to iste – jeden to zakazuje a druhy povoluje?

              Na Slovensku sa bikuje po lesnych chodnikoch v CHKO (2. stupen ochrany) na zaklade tochto vykladu zakona/normy (aj ked neviem o tom, ze by za tie 4 roky bol nejaky sudny spor, ktory by to potvrdil/vyvratil). www.bikemagazin.sk/…rirody..html Takze v CHKO na chodnik mozem, lebo zakon mi to povoluje.

              V NP (3. stupen ochrany) a vyssie chranenych uzemiach mi zase zakon o lesoch povoluje bikovat po lesnych cestach, co je zakonom o chrane prirody zakazane. Mam dojem, ze aj do medializovanej informacie o dlzke lesnych ciest na SK kam bikeri mozu pausalne dali vsetky (aj tie v pasmach vo vysokych stupnoch ochrany).

              0 0
              • martt  

                mozes do septembra

                0 0
              • ivano  

                Zajtra mám stretnutie s právnikom, je to jedna s vecí, ktoré chcem s ním prejsť. Dám vedieť.

                0 0
                • Palo TT  

                  Tak sa spytaj aj na „znacene trasy“. Podla mna tam pri takejto vseobecnej definicii (napr. rozlisuju sa trasy pre kone a biky, otazne ci trasy pre kone vobec na SK existuju) spadaju aj turisticke.

                  0 0
                  • ivano  

                    Jasné, to je tiež jeden z problémov. Nie je tam definícia „vyznačenej trasy“. Mne to vychádza, že aj turistická trasa je vyznačená, potom by sme mohli po nich jazdiť.

                    0 0
                • minikin  

                  No co si zistil s pravnikom? A co hovoril na toto: Absurdity zakona: Podla dohody (29/2007) medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Polskej republiky o hranicných priechodoch, o prekracovaní štátnej hranice na turistických chodníkoch križujúcich štátnu hranicu a o zásadách prekraèovania štátnej hranice mimo hranièných priechodov a jej prilohy c.3 existuje moznost prekocit hranice aj na tzv. turistickych hranicnych prechodoch s povolenym Sposobom prekrocenia uvedenym priamo v dohode: „peší, bicykle, lyže, invalidné vozíky“. Mnohe z tychto prechodov vedu cez les po chodniku (nie lesnej ceste). Podla dohody mozem na bicykli hranicu prekrocit, ale akonahle ju prekrocim porusujem novy zakon o lese… Teraz babo raï. Co s tym? Stary ..ujo v tom problem nevidel, rovnako ani nahradnik Lebocky. Tak to dopadne, ked sa zakony tvoria a podpisuju cez hladacik brokovnice… Otazkou je, co je vyznacena trasa, kde povolene jazdit mame. Ci to je aj turisticky chodnik, alebo len cyklotrasa. Pod vyznacenou trasou mozem rozumiet aj migracne trasy lesnej zveri, ktora si ich vyznacuje pachovymi stopami…

                  0 0
                  • ivano  

                    Hovoril som s ním, rozobrali sme to, tam je tých nejasností a rozporov s inými zákonmi viac napr. Zákon o ochrane prírody. Musí to aj on naštudovať, príp. prekonzultovať. Nechcem predbiehať s nejakými nepodloženými teóriami, treba vydržať, rozbor spravíme včas, kým zákon vstúpi do platnosti. Napr. len dnes som sa dozvedel, že oficiálna verzia má v zákone odvolávku na STN, v predchádzajúcich verziách to nebolo, alebo som to nezachytil. To mení situáciu k horšiemu.

                    0 0
                  • martt  

                    Tak to dopadne, ked sa zakony tvoria a podpisuju cez hladacik brokovnice…

                    perfektna veta :-)

                    0 0
            • ememem  

              mas pravdu, toto mi nejako uniklo. clenov straze ochrany prirody je na slovensku tusimze 119 a pokial viem maju uplne ine problemy ako bicykle a kone. len tak pre informaciu netusis ako je to s tou lesnou strazou? (kolko ich je, kam to organizacne patri atd.)

              0 0
              • ivano  

                (1) Na zabezpečenie ochrany lesného majetku orgán štátnej správy lesného hospodárstva ustanovuje lesnú stráž. Členov lesnej stráže navrhuje vlastník, správca alebo obhospodarova­teľ lesa.

                Ďalej v zákone stojí, že by mal byť jeden strážca na cca 500 ha lesa, čo je teda dosť, čo je približne ako hustota medveďov na Slovensku :-). Na jedného medveďa jeden strážca.

                0 0
                • martt  

                  500ha je 22×22km. Ak su cesticky od seba vzdialene kilometer, tak jeden strazca na 22 kilometrov, takze pri vylete 80km ich stretnes styroch.

                  0 0
                  • martt  

                    asi som to nejak blbo logicky zdovodnil…

                    0 0
                    • ivano  

                      500 ha nie je 22×22 km, jeden km2 má 100 ha. T.j. je to plocha 5 km dlhá a 1 km široká. Ach tá matika :-. Ale to neznamená, že všetci strážci sú naraz v teréne, lebo to by bolo v tých lesoch nejako husto.

                      0 0
                      • martt  

                        jezis, ja som blb. Je to 2,2*2,2km. Ak strazcu stretnem tak casto ako medveda, tak sa to da vydrzat :-)

                        0 0
                        • ivano  

                          Ale normálny medveď sa človeku vyhne, ale strážca nás bude naopak vyhľadávať, 5 tisíc je dobrá motivácia :-)

                          0 0
                          • martt  

                            Ja dufam, ze v okoli Bratislavy bude nejaka vynimka. Predsa tu mame pomerne normalnu lokalnu aj mestsku vladu, ktora si snad nebude chcet postvat proti sebe to obrovske mnozstvo cyklistov. A na stredne Slovensko mozem vykaslat, do rakuskych kopcov je to rovnako daleko.

                            0 0
                            • kungpao  

                              Stredné Slovensko pozdravuje bratislavských cyklistov :-)

                              0 0
                              • martt  

                                dakujem za pozdrav, nemyslel som to tak doslova, aj tam je kopa normalnych ludi, lenze aj dost tych hranolovych :-)

                                Inac tam mozno budem buduci alebo pobuduci tyzden, ak niekto budete na Vlkolinci kludne ma navstivte

                                0 0
                                • Dijck  

                                  Ides polovat na Medveda?

                                  0 0
                                  • kungpao  

                                    Neviem či je to dajaká sranda alebo nie, ale my sme s priateľkou boli minulý týždeň na túre Ružomberok-Vlkolínec-Donovaly-BB na bikoch a hádaj čo sme videli na poľnej ceste nad Vlkolíncom? medvedie ho..o Takže bacha na vec.

                                    0 0
                                    • Dijck  

                                      Neviem ci sa prave tam Medved vtedy pohyboval, ale podla mna by sa nevytentoval na cestu..

                                      0 0
                                    • martt  

                                      ved hovorim, ze ich tam je plna prdel (medvedov). Tento tyzden som bol surfovat, teplo a vietor, super.

                                      0 0
                                    • Vlado Jekyll  

                                      jak ich tam uvidíš (tie medvede) aj po 1.9.07 a budu na bajkoch, tak ich udaj…

                                      0 0
                            • ivano  

                              No hej, ale už keď ideš trochu ďalej, máš tam Stupavu, Pezinok, Modru a pod., čo už nie sú bratislavské lesy. Ale s tým Rakúskom máš pravdu, ja tiež idem radšej tam, kde ma nevyháňajú.

                              0 0
          • Dumbo  

            verejna mienka dostala aj mna :-) 1 Fico 2 najoblubenejši važeny pan prezident Gasparovic… kde som bol ja ked sa pytali ludi ? hned by som im podal svoj nazor… dokonca bola vcera pekna diskusia na TA3, ja vravim ze absolutne sa v mojom zivote nic nezmeni…

            polovnici stym nic nemaju, dohliadat nato ma lesna straz pripadne policia,

            0 0
            • hribik A1  

              „verejna mienka dostala aj mna :-) 1 Fico 2 najoblubenejši važeny pan prezident Gasparovic… “

              ale nezabudaj ze jeho percenta su podobne s percentami volicov smeru a podobnych stran a tito volici zhruba splnaju tieto znaky: www.dfens-cz.com/view.php?… im nejaki bikeri skor vadia nez by ich mali radi, a teda ich takyto zakon fakt nestve, mozno skor naopak

              „ja vravim ze absolutne sa v mojom zivote nic nezmeni…“

              zelam tebe a ostatnym aby to tak bolo, ale aby niekto neskoncil tak ako ja pisem dole. mam pocit ze toto je dobra zlata bana, a kedze su stale rozsirene u nas sposoby typu „predaj odpustkov za 5000 s blockom alebo za 1000 bez blocka“, a tiez vzhladom na terajsiu medializaciu tohto si myslim, ze hlavne zo zaciatku by sa takejto prilezitosti lesna straz a policia rada chytila. staci pozret na dopravakov, robia to co je vynosne. a toto by v urcitych lokalitach vynosne byt mohlo

              0 0
      • hribik A1  

        staznost na ustavny sud…akurat ze ustava je akurat car papiera

        0 0
    • hribik A1  

      no, dalsi vyvoj vidim tak, ze jeden z „odbojnych“ bikerov na slovensku za svoju zalubu zaplati zivotom. zbehne sa to asi tak, ze pojde po lesnom chodniku, a narazi na nejaku „lesnicku hliadku“ co tam bude stat za zatackou za buckom s pripravenou motorkou (ucel svati prostriedky) a kasirovat – 5000 s blockom alebo 1000–2000 bez blocku. budu tam mat zatarasy a pripravenu tu motorku na nahananie tych co by chceli ujst. niektory biker odmietne zaplatit a zacne sa s hliadkou hadat a mozno padne aj nejaka facka, nasraty lesnik ho potom zastreli, a bude to argumentovat uz sebaobranou. nasledne pridu verejne protesty, ktore vlada odignoruje a zalezitost zametie pod kobercek prave na zaklade toho ze sa „jednalo o nutnu obranu“. opozicia mozno slubi, ze blby zakon zrusi ako prvu vec ked vyhra volby (ako smer zrusil zajacovky) ale vacsina verejnosti, nezainteresovanej na problemoch nejakych bikerov, to bude vidiet len ako suboj neoblubenych s neoblubenymi (bikeri, lesnici) a nebude ich to zaujimat. dalsi lesnici si to uz nedovolia, inac by ohrozili preferencie vlady a ta by ich za to nechala tvrdsie potrestat, a tak sa casom na zalezitost zabudne (konec koncov, pre porovnanie kdo uz dneska rozmysla nad starymi kauzami svojim sposobom podobneho typu, ako tupy, malinova a pod. – rovnako sa zabudne rychlo aj na toto), ale urcite sa potom dost bikerov nalaka a definitivne prestane na slovensku jazdit – tj. bikovat uz len za hranicami

      0 0
    • fizik  

      Tak ja som bol obzreť tie „značené ciklotrasi“ u nás v okolitých lesoch som nenašiel žiadne červené C v bielom štvorci iba turistické značenie. Som Freeriderisat ale slušný, keď vidím peších alebo XC tak spomalím alebo zastanem, pozdravím a pokračujem, nepotrebujem mať problémi s tým že na mňa budú ľudia nadávať a ukazovať prstom a hovoriť aký je to GRÁZEL na biku.Je pravda, že trate mám postavené hlboko v lese mimo cesty, ale sú robené s ohľadom na prírodu, nie že aha aký strom pustím doňho dva klince niake podperi a mam Northsore, to nie.Berem, že to chcú obmedziť, ale bolo to myslené inak ako to nakoniec pozmeňujúcími návrhami spravili.Naša vláda je banda VOLOV (česť vínimkám) čo už nevedia, kde by mali nahrabať peniaze.Je mi smutno z toho čo sa za posledné tri roky deje na slovensku :-(

      0 0
    • kolombo  

      Koukám, že tam zábavných zákonů máte více: zpravy.idnes.cz/ri­dic-si-po-nehode-nahral-policistu-hrozi-mu-vezeni-fxn-/zahranicni.as­p?c=A070719_134419_zah­ranicni_jba

      Tak ne, že si někdo nahraje a zveřejní jednání o pokutě s Lesní stráží …

      0 0
      • martt  

        To je pakaren. Takze ak nahram „pan vodic, normalne je to za dva tisice, dajte mi 500 privatne a mozete ist“ a poslem to inspekcii, tak pojdem do basy?

        0 0
      • Misiak  

        no nic, vytlacim si to, plus este nejake vyroky nasich najvyssich o tom ako sa nic nemeni, strcim do batoha a budem jazdit dalej. ked ma niekto zastavi, tak sa s nim pustim do debaty (ak to nebude zrovna nejaky debil)…

        0 0
      • Dijck  

        Ten Jurena je tupec z najvacsich…zac­neme komunikovat s ustavom technickej normalizácie..

        0 0
        • Misiak  

          a co chces docielit dialogom s utn?

          0 0
          • Dijck  

            Minimalne aby nam tu normu spristupnili.

            0 0
            • Misiak  

              ja by som radsej videl tie mapy ktorymi sa ti jurena a jeho poskok ohanali na tlacovke po schvaleni. a rad by som si pozrel tych 40000km lesnych ciest…

              0 0
              • Dijck  

                Kludne by som tomu cislu veril, s tym, ze lesna cesta nema 4,5m…tak ich tolko moze byt…

                0 0
                • kolombo  

                  Pokud by to bylo tak, jak je to v tom vyjádření, nebylo by to zase tak špatné.

                  0 0
                • Misiak  

                  40tisic km pri vyklade zakona sposobom kde lesna cesta ma 4m tu nenahrabeme ani keby sme ich ratali 2×. sak kopec lokalok medzi dedinami nema taku sirku… chcem tie mapy. ked by bol zaujem z tvojej strany, napis mi na icq, mozme to nejak dat dokopy.

                  0 0
                  • hribik A1  

                    www.ssc.sk/…iew_page.php?…

                    podla slovenskej spravy ciest je na slovensku nejakych vyse 17 000 km ciest len co sa tyka prvej, druhej a tretej triedy a dialnic, takze by to cislo 40000 km lesnych ciest mozno nebolo nerealne. lenze plati, ze lesna cesta sa v zasade pozna tak, ze je to miesto, kde z asfaltky odbocuju dve meter hlboke kolaje od lesneho traktora a medzi nimi je nejaky nesurody nezjazdny medzipovrch. je len malo tych kvalitnych, ale na tie si zase vystacis s barsjakou hajtrou, cize nech sa na to pozeram ako sa pozeram, vidim to realne ako takmer celkovy zakaz legalneho mtb na slovensku

                    0 0
    • Misiak  

      pre tych, ktori si myslia ze su v lese nedostihnutelni, alebo sposob akym sa bude presadzovat schvalena novela:

      www.youtube.com/watch?…

      0 0
    • dizel  

      poradte, ci si mam od 1.9. nechavat uplne vsetky doklady doma, aby som sa nemohol nijako preukazat pripadnej lesnej strazi; totiz ak by som sa vtedy prave niekam neponahlal, tak by mi bolo uplne jedno, ci budem musiet cakat na policajtov; druha moznost je, ze budem musiet ist s tymi strazcami na stanicu (aj ked neviem, ako by ma prinutili) a mozno sa mi postasti cestou zdrhnut :)). Mne sa teda zda celkom rozumne nechavat doklady doma, ale vysvetlite mi, ak sa mylim. Dik za kazdu radu.

      0 0
      • ivano  

        Oboje má svoje výhody a nevýhody, ale bude to závisieť aj od toho, či bude vôbec ten zákon vymožiteľný. Ak áno, tak je výhodou, že povieš „peniaze nemám, občiansky tiež nie“ a je reálna šanca, že sa s tebou nebude nikto naťahovať a pustia ťa. Ak sa ale dospeje k pochybnostiam o reálnosti vymožiteľnosti tohoto zákona, napr. ja si rád nejakú priestupkovú komisiu vychutnám. Ďalšia vec je, kde ťa chytia. Ak vo voľnom lese, tak je to jasné porušenie zákona, ak na nejakej spornej lesnej ceste, tak je to zase niečo iné. Podľa mňa je lepšie doklady nosiť, veď vždy môžeš povedať, že ich nemáš, podľa toho, čo sa bude zdať výhodnejšie.

        0 0
    • Dijck  

      Tasr dala vyjadrenie vlastnikov lesov, iniciatorov zakona.

      27.07.2007 7:28 – BRATISLAVA Rada združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (RZVNLS) sa domnieva, že verejnosť nesprávne pochopila zásady, ktoré zo zákona o lesoch vyplynuli pre ľudí jazdiacich na bycikli alebo na koni po lese.

      "Nemáme záujem vyháňať z lesa cyklistov, ktorí sa správajú ohľaduplne k prírode a ostatným návštevníkom, " píše sa vo vyhlásení vlastníkov, ktoré TASR poskytol poverený zástupca RZVNLS Jozef Jendruch.

      "Naopak vyhlasujeme, že sme pripravení spolupracovať so všetkými, ktorí prejavia seriózny záujem v lese vytýčiť a sprístupniť bezpečné, atraktívne a prírodu nenarušujúce trasy, " uvádza sa vo vyhlásení. Zároveň však rada upozorňuje, že celú ťarchu spojenú s financovaním budovania a udržiavania týchto trás nie je možné preniesť iba na plecia vlastníkov lesov.

      Podľa rady je potrebné si uvedomiť, že 55 percent lesov na Slovensku je vo vlastníctve neštátnych subjektov, ktoré svoj majetok umožňujú využívať bezodplatne ostatným občanom vystavujúc sa riziku jeho poškodenia alebo znehodnotenia.

      "Je prirodzené, keď sa snažia svoj majetok chrániť formou usmernenia aktivít, ktoré sa vykonávajú na ich majetku, " vysvetľuje sa vo vyhlásení. Zákon o lesoch upravuje podľa rady možnosti využívania lesa verejnosťou bez ohľadu na druh vlastníctva.

      Je preto neprijateľné, že vlastník lesa podľa niektorých zástancov voľného pohybu v lese nemá právo a možnosť upraviť režim pohybu na svojom majetku tak, aby pritom neboli poškodzované jeho oprávnené záujmy.

      Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o lesoch 17. júla

      Novelizovaný zákon vstúpi do platnosti 1. septembra 2007. Podľa neho občania nebudú môcť jazdiť po lese na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy. Za porušenie tohto ustanovenia hrozí pokuta do 5000 korún.

      0 0
      • Misiak  

        to je zaujimave, zrazu nikto nechce vyhanat cyklistov z lesa. prezident, minister, vlastnici… vsetci sa zhoduju ze nechcu obmedzovat slusnych ludi. este ostava jedna skupina-polovnici. ti sa zatial do vyjadreni nejak nehrnuli. wtf? to co sa tu deje?

        0 0
        • bufallo  

          pripada mi to tu ako u jeb..tych na dvore… alebo ked vtacka lapaju, pekne mu spievaju… alebo ze by nam pan prezident s posedu bude hadzat hrach pod kolesa ked nas budu nahanat po lese???

          0 0
          • Misiak  

            netusim o co tu ide, kazdopadne jazdit neprestanem. provokacie v zmysle jazda vo volnom terene, neohladuplnost k pesim a pod. mi neboli nikdy srdcu blizke, takze povazujem sa za slusneho cloveka a kedze slusni nemaju byt obmedzovani, tak jazdim dalej…

            0 0
      • djano  

        Pekne kydy – ano, urobte si trasy, ale vsetky co chcete by nam narusovali prirodu (alebo tazbu, polovacky,…)

        0 0
    • Black knives  

      A není to taky o tom,uznat,že už tu nejsou šéfové (oficiálně)ko­munisti,a nelze si dělat,co se mi zamane na soukromém pozemku?Pokud tlak veřejnosti způsobí,že budou v soukromých lesích umožněny traily pro cyklisty,začněte makat.V čechách máme čembu.Kdo na Slovensku maká na koncepci jízdy terénem?Začněte budovat svépomocí stezky.To znamená vevést blbé kecy,ale chytit se lopaty.Příklady táhnou,je třeba začít.

      0 0
      • Windblow  

        Jsem z Beskyd, jezdím na MTB 20 let a to i tam, kde kolo nesmí, nikdy jsem neměl kolizi s chodcem ani při FR/DH. Vždy zabralo zpomalit, pozdravit a poděkovat. Jedna kolize mě však neminula a to s blbcem v podobě zeleného na vyasfaltovaném hřebenu v Krkonoších. Chtěl po nás pokutu a přišel s tím, že se nám z kol drolí kousky gumy a ty zasírají přírodu. Za 15 min. slovní přestřelky kolem nás projelo cca 7 skopčáků v autech, prý měli zaplacenou povolenku:D Cítím s bratry slováky a držím pěsti.

        0 0
    • kungpao  

      Nazdar, otváram ešte tému. Na www.wolf.sk/…_73_6108.pdf je zverejnená STN norma. Lesná dopravná sieť sa skladá z lesnej cestnej siete (trvalé cesty primárne a sekundárne – šírka od 3,5–6 metrov), z technologických komunikácii a zariadení (dočasná sieť) a z ostatných zariadení a objektov. Zaujímavé pre nás je najmä technologická komunikácia. Podľa normy ide o dočasnú približovaciu cestu ( šírka do 4 metrov), technologickú alebo vyťahovaciu linku (š. do 2 metrov), dopravné a iné dráhy (do 3 metrov, gravitačné spúšťanie, chodník a železničky. Takže ak chodník ( v poznámke sa uvádza „turistický, poľovnícky, na pešiu chôdzu a animálnej vynášanie sadeníc“!!!!!!!) patrí do lesnej dopravnej siete, možno ho označiť za lesnú cestu! Takže by sme naďalej mohli jazdiť tak ako doteraz (okrem free-riderov ktorým týmto vyjadrujem úprimnú sústrasť), lebo povieme že sme si vedomí že ideme po dočasnej dopravnej lesnej komunikácii, stačí keď bude len vyrúbaný pás po ktorom sa dá súvisle ísť resp. že ideme po chodníku ktorý je takisto súčasťou lesnej dopravej siete!. Mám pravdu alebo nie? Proste tam musíme niečo nájsť tak aby sme boli právne ošetrení. Za tie chodníky nám to stojí zabojovať. Nie som právnik ale myslím že je rozumné pri prichytení nič neplatiť a hlavne sa brániť v ďalšom konaní. utiecť alebo násilie nič nerieši, za tú guľku v chrbáte s následným zhíknutím „juj náhodou vystrelila a akurát jeho smerom“ mi to nestojí…

      0 0
      • rock  

        Nerad bych brzdil v rozletu, ale podle citátu té novely, který mám k dispozici (ten, co byl na Čembě), se v něm hovoří o lesní cestě a ne o lesní dopravní síti (tedy ne o technologické komunikaci) – a jsme tam, kde jsme nechtěli být, odstavec 6.1.1.1 a)-c) definuje lesní cestu jako bla-bla-bla „min. šířka jízdního pruhu 3.0m, volná šířka min. 4.0m“

        To už mne spíš zaujala ta pasáž o značené trase. Nikde jsem tamneviděl, že má jít o cyklotrasu …

        0 0
        • kungpao  

          nejedná sa o rozlet, iba špekulujem. Našťastie mladí rozhorčení chlapci sa už vybúrili a príspevky typu … mňa nechytia a keby aj tak im jednu jebnem… sa už minuli a teraz treba nájsť konštruktívne riešenie. Mne z toho logicky vyplýva že technologická komunikácia má štatút dočasnej lesnej cesty svojou povahou. Na druhej strane ja sa nepohybujem v oblasti podľa ktorej by som vedel čítať tieto normy a správne im rozumieť, takže iba som to skúsil. Každopádne značená trasa je pojem ktorý je naozaj sporný… Každopádne díky za link na čembu, všimol som si že sa chlapci tomu venujú, to poteší v dobe keď sa všetci starajú len o seba.

          0 0
          • tk  

            jediny konstruktivni reseni je se sdruzit a zacit delat na SVK bajkovou politiku! nabidka CeMBy nabizejici docasene zazemi pro vznikajici SVK organizaci stale plati. tak uz se k**** seberte a zacnete neco delat!

            zakon mluvi o lesni ceste. ne o lesni komunikaci, ci o cele LDS. SVK norma prave v tom lisi od CZ STN. ta chodniky a pesiny za formu lesni cesty povazuje.

            viz: www.cemba.cz/zakony.shtml

            bajkovani neni zlocin!

            0 0
        • minikin  

          Presne tak. Migracna trasa lesnej zveri znacena pachovymi stopami je tiez znacena trasa…

          www.youtube.com/watch?…

          0 0
          • Dijck  

            Mame vazne prezidenta hlupaka a klamara…tvrdi, ze po chodnikoch mozme jazdit dalej. Ten blbec zakon ani necital.

            0 0
            • visby  

              je to magor, netreba to riesit…

              0 0
            • minikin  

              Ja len ze nazor tohto ..uja pravnika budem povazovat za spravny a argumentovat tym pripadnemu lesnemu strazcovi (uz mam ten klip v mobile) ak bude robit problemy. Pochybujem, ze straznik bude mat vyssie pravnicke vzdelanie ako pravnik z ktoreho nazoru vychadzam ja. Zaroven podla stupna arogancie straznika budem fungovat aj ja.

              1. Pri stretnuti s lesnou strazou ho upozornim, ze cely rozhovor idem nahravat (mobil, fotoaparat…) Ak to odmietne co i len naznakom, bude to porusenie zakona pretoze verejny cinitel za ktoreho sa vydava taketo ukony musi strpiet.
              2. Dobre si vsimnem, ci okrem prav dodrziava aj svoje povinnosti ako napr. Viditelne umiestneny odznak s cislom, na poziadanie ukazany preukaz a z jeho strany ustne oznamenie (akysi pozdrav, oslovenie ci ako to nazvat) ze je Lesna straz a tiez ci je vo svojom reviri.
              3. Kedze ako Lebocky&spol. tvrdia, ze dat pokutu nie je povinnost ale pravo a v prvom rade musi LS vyzvat na upustenie od (podla neho) protipravneho konania budem ocakavat takyto pristup a preto budem slusny a pokusim sa zistit stav mysle daneho straznika rozhovorom o zmysle tohto zakona a tym zistit ci hovorim s clovekom alebo magorom lieciacim si svoje komplexy…
              4. Polovnik na teba nemoze ani siahnut (jedine co moze urobit je to oznamit policii alebo lesnej strazi ze podla neho porusujes zakon). Co i len naznak pokusu o zadrzanie a fyzicky kontakt je pravdepodobne porusenim zakona z jeho strany pretoze priestupok (o ktorom este nie je iste ze sa stal, je to len podla polovnika) nie je dovodom na obmedzenie osobnej slobody.
              5. Vzdy sa to da zvalit na zabludenie a neumyselne zidenie z lesnej cesty pretoze mnohe lesne cesty su uz roky nepouzivane a nevyzeraju dokonca ani ako chodniky ale ako volny lesny teren…
              6. Minister Jurena a aj prezident Gasparovic zhodne tvrdili, ze vyznaceniu tras vlastnici a spravcovia lesa urcite problemy robit nebudu a ze sa na Slovensku s takym pripadom este nikto nikdy nestretol. Tak je potrebne spisat vsetky chodniky (netusim ako ich popiseme) a poziadat vlastnika o povolenie vyznacenia trasy. Vsetky odmietnutia adresovat primo ministrovi a prezidentovi aby videl aka je skutocnost – podla mna sa uspesnost povoleni nedostane nad 10%…
              7. Zakon zakazuje jazdit na bicykli po lesnych chodnikoch ale nezakazuje mi bicykel do lesa vziat – takze tlacit ho krizom-krazom po lese mozem…
              8. Ako bolo napisane: vyznacena trasa je aj migracna trasea lesnej zveri vyznacena pachovymi stopami a ci dany chodnik je alebo nie je zverou pouzivany to lesna straz nedokaze…
              9. Dufam, ze Ivano s pravnikmi vygeneruje nieco pouzitelne a pravne podlozene pretoze ako to uz byva v nasich zakonoch je plno dier a moznych obchadzok. Tak im prajem vela invencie pri ich hladani.
              0 0
              • minikin  

                A musim len dodat, ze za cely zivot som lesneho straznika u nas este nestretol. Ale u nas je riedko aj turistov a ak uz nejakeho stretnes tak je to bud poliak alebo cech, slovak len vynimocne. Bude to asi tak, ako vysledok vyskumu vo francuzsku ked sa zistilo, ze priemerny francuz za volantom ktory neporusuje dopravne predpisy je podrobeny cestnej kontrole v priemere raz za 21 rokov. Takze sa mu ani neoplati mat vodicsky preukaz a ak nejazdi ako prasa tak ta pokuta ho vyjde lacnejsie ako zaplatenie kurzu na vodicak. Ale to neriesi problem ludi, ktori chcu zit cestne a dodrziavat zakony…

                0 0
                • vratan  

                  Najvacsie problemy budu okolo Bratislavy. Lesnu straz tam stretavame pomerne casto. Prevazaju sa na zelenych Ladach Nivach a nezda sa ze by mali nieco rozumne na praci. Nedavno sme sa s nimi aj bavili (stali sme pred vstupom do vojenskeho priestoru). Podla sposobu ich jednania som ziskal pocit, ze svoju novu kompetenciu budu brat naozaj vazne. Takze myslim, ze nas necaka nic dobre…

                  0 0
                  • djano  

                    Lesna straz v BA je banda magorov, co sa zial iba prevazaju po lese a cestach v lesoparku. Este som ich nevidel vyhnat jedine auto z lesa alebo cesty za zakazom vjazdu, ale casto robia pikniky na Kacine (samozrejme s ucastou aut aj inych ako s oznacenim LS).

                    0 0
                    • mylkin  

                      zaujimavo sa vijadrujes „o bande magorov“.. ti trtko.. co si mislis o sebe?? ti niemand!! sukromne lesi su sukromni pozemok rovnako ako kohokolvek zahradka z mrkvou a nema tam co robit zadni ciklista.. konecne sa schvalilo nieco rozumne.. ako bi sa ti pacilo kebi sa denne premavalo na biku x ciklistov po zahradke.. mate chodniki po nich si mozte chodit tak sa uvedom!! a ked ti to nestaci kup si les ti niemandko!! a nenadavaj tu na lesnu straz!!

                      0 0
                      • Misiak  

                        bremeno verejneho uzivania ti nieco vravi? neverim vlastnym ociam, ty budes zrejme jeden z tych smer-akov, ktory nedokaze pouzit vlastny mozog a len opakuje jak papagaj co mu ti zmrdi okolo jurenu natlacili do hlavy (v konecnom dosledku jeden z tych co podlahol premierovym demagogickym vyplodom). s tebou nema zmysel stracat cas. chod si oplotit tvoj sukromny les aby ti tam nevliezol nejaky jelen nahodou. ak vobec nejaky mas, chudak…

                        0 0
                      • minikin  

                        Takze preco potom tento stat nenecha MOJ kusok lesa a nakladanie s nim uplne na mne? Preco mi zakonom pod hrozbou vysokych pokut prikazuje ako mam v nom hospodarit, zakazuje mi ho zmenit na stavebny pozemok, povoluje aby mi nan vstupovali pesi turisti a ja to musim strpiet? Preco mi stat neplati za mojim lesom vyprodukovany kyslik ktory spotrebuvava? Preco tvrdi ze zver v mojom lese nie je moja? Preco mi neplati za vodu ktora prameni v mojom lese a stat ju vyuziva? Preco tvrdi ze archeologicke nalezy v mojom lese patria jemu a nie mne? Preco tvrdi, ze mineralne bohatstvo pod mojim lesom je jeho? Mirko, zobud sa! Myslel som ze nic horsie ako Lenon II sa nam stat nemoze, ale alah nas ochranuj od dna, kedy by sa do vlady a parlamentu dostalo este viac tebe podobnych!

                        0 0
                        • ivano  

                          Dávaš veľa otázok, ale pokúsim sa Ti odpovedať. Les je síce súkromné vlastníctvo, ale trochu špecifické. Les predsa spoluvytvára krajinný ráz, ovplyvňuje klímu, zadržiava vlahu, zabraňuje erózii a to sú všetko funkcie, ktoré nepatria len majiteľovi lesa, ale majú dopad na všetkých a nakoniec aj na Teba samého. Ak by sa ponechalo hospodárenie v lese len na majiteľov, garantujem Ti, že úroveň myslenia a snaha zbohatnúť okamžite /na Slovensku je to tak/ by viedla k vykácaniu lesa, predaja dreva a milí slovenskí majitelia by si za tie peniaze vᵝali šunky na kanároch. Ostala by holina, kde sa neudrží ani vlaha, ani pôda, pribudli by záplavy a zmenenila by sa klíma. A mimochodom, ani vo vlastnej záhrade nemôžem bez povolenia vyrúbať strom a pokladám to za správne. Tak ako sa musia strpieť napr. aj pri stavbe na vlastnom pozemku rôzne obmedzenia vyplývajúce zo stavebného zákona, územného plánu a rôznych noriem, tak je to aj pri vlastníctve lesa. Jedno z nich je aj voľný vstup do lesa, ktoré vyplýva z tradície a bolo zavedené hádam už pred 150 rokmi. Samozrejme, štát je povinný zabezpečiť aby návštevník les neničil a to je práve spor pri tejto novele – ničí ho cyklista, alebo nie? A ešte mimochodom, ako vieš, ktorá zver je tvoja a ktorá tade len prechádza? Má v tvojom lese trvalé bydlisko?

                          0 0
                          • minikin  

                            Ja toto vsetko viem. Len som narazal na mylkinov prispevok, ktory hovori o tom, ze les je sukromny pozemok a cyklista nema pravo na neho vstupit a ze schvaluje dany zakon ktory cyklistov vyhana z chodnikov v lese. Tie otazky boli smerovane jemu. Ked je takym zastancom vyhnania cyklistov z lesa, preco mu tam nevadia turisti, preco ked je takym zastancom sukromneho vlastnictva tak preco mu nevadia ine vlastnicke naroky statu na objekty v danom lese. (Naivne) dufam, ze tvoje vysvetlenie tychto otazok si precita aj mylkin a pochopi to.

                            0 0
                            • B0B0  

                              Mylkin, ktory uraza ineho prispievatela a ani neovlada poriadne gramatiku, nestoji za to, aby clovek na jeho prispevky vobec reagoval. Len tolko. :-/

                              0 0
                      • hribik A1  

                        ja co viem tak viacero sukromnych lesov malo aj pred tymto zakonom oplotenie a cedulky zakaz vstupu takze ten sukromnik to zakazat mohol, ked chcel. predpokladam, ze si clen bratislavskej alebo nejakej inej lesnej straze, ktory sa v tom spoznal (keby sa v tom nespoznal, napisal by protiargumenty a nie taketo vyblitky)

                        0 0
                      • djano  

                        Nerad niekomu nadavam, ale takto vypatlaneho kretena som snad este nestretol. IQ<20, zrejme nedokonceny absolvent osobitnej skoly. Za bandou magorov si stojim (mozes sa k nim pridat, ale tak ubohu kreaturu asi ani nevezmu…). Hnupe, okrem ineho , BA lesopark nie je sukromny, to su mestske lesy. Ty si asi nieco podobne, ako som videl v sobotu – 4 stvorkolky na ceste, piatu tahali zo svahu na cestu, samozrejme cez porast, nie po chodniku. Ale vyzente cyklistov! P.S. – trtko musel byt niekto z Tvojich predkov, Ty si uz iba vylepseny a geneticky modifikovany.

                        0 0
              • ivano  

                No vydržte, mám už nejaké podklady, je to dosť zamotané, zatiaľ to vyzerá tak 50/50. Potom môžeme o tom diskutovať.

                0 0
                • Dijck  

                  Dufam, ze to co najskor zverejnis aby som to preposlal A. Banovi, bude sa o tom robit clanok pre .tyzden. Popripade ma kontaktuj cez mail.

                  0 0
                  • kungpao  

                    Držím palce a silne podporujem všetkých ktorí sa angažujú za práva bajkerov. Myslím chlapci že aj tak to bude hlavne o tom, či sa správame slušne alebo nie. ¼udí ktorí majú komplex z niečoho často skrotí obyčajné slušné správanie resp. schopnosť vcítiť sa aj do myslenia druhej strany. Súhlasím s tým že najviac problémov bude v okolí Blavy, sám som tam bol pojazdiť cca pred mesiacom, a Malé Karpaty sú skutočne pomerne kontrolovateľné… Preto všetkých pozývam sem do Žiliny, na ktorúkoľvek stranu sa pozrieš tam sú vhodné terény na jazdenie v lesoch s naozaj spústou ciest, chodníkov a singlíkov. Takže keď uvidím bandu poľovníkov, tak zosadnem a prejdem okolo nich tlačiac a budem sa veľmi, ale veľmi široko usmievať.

                    0 0
                    • Coudy  

                      Poľovníkov sa báť nemusíš, ale lesnej stráže. :-)

                      0 0
            • mylkin  

              do ti je „blbec“.. ti niemand!! kebi si mal polovicu v hlave ako ivan.. ti si cital ten zakon??

              0 0
    • tk  

      www.imba.com/…ike_ban.html

      Slovakian President Announces Widespread Bike Ban

      For Immediate Release 08–01–07 Contact: Mark Eller, IMBA Communications Director markeller@imba.com 303–545–9011

      After Sept. 1 2007, it will be illegal to ride a bicycle on most trails in Slovakia. The regulation will be implemented by an amendment of forestry law passed by Slovak Parliament in June, and signed by Slovak President Gasparovic in July. This controversial measure has met with a strong disagreement among Slovak public and has been criticized by mountain biking advocacy organizations.

      Slovak mountain bikers were caught by surprise when they learned that a widespread ban of mountain biking on forest trails has been proposed. Just few days after the information became public the Slovak parliament passed the legislation, albeit after heated discussions. Mountain bikers believed they would be able to persuade the Slovak President to veto the law. A petition against the new regulation was signed by 3,000 people within a day of the decision and eventually garnered close to 16,000 signatures. Yet, without any advocacy organization of their own, it was hard for Slovakian mountain bikers to take further decisive steps.

      CeMBA a newly born mountain bike advocacy organization from neighboring Czech Republic has offered help to their neighbors. A working group coordinated Czech and Slovak activists in a campaign aimed at avoiding the pending ban. The group has provided several official statements and an overview of the situation to the presidential office. Upon CeMBA's request, IMBA executive director Mike Van Abel sent an open letter to the Slovak president. CeMBA also provided an analysis documenting the minimal environmental impacts of mountain biking, as well as the positive social and economic effects of continued trail access. Sadly, President Gasparovic failed to acknowledge any of these pleas. On July 17, he signed the amendment that bans mountain biking access. For the time being, it seems that Slovak mountain bikers will face an uphill battle to regain access to the nation's extensive Forest trails.

      Text and reporting Tomas Kvasnicka

      0 0
    • thiel  

      analyza zakona vypracovana v spolupraci s pravnickou kancelariou:

      the.mtbiker.sk/in­dex.php?modul=clan­ky&id=1187257340

      zda sa ze to s tym zakonom a zakazom nebude az take huste.

      0 0
    • martt  

      podla mna sa moze jazdit na cervenych a zelenych cestach v tejto mape. Teda okolo BA to nie je az take limitujuce.

      Na prvy pohlad ale vidim, ze napr casto pouzivany chodnik po vrstevnici zacinajuci v zatacke cesty medzi kolibou a snezienkou nie je povoleny. Pritom ho vlastne bikeri udrziavaju, inac by zarastol.

      0 0
    • speedy gonzales  

      dnes byla na ct24 v poradu „adresa: stredni evropa“ reportaz o zakazu. hovoril tam nejaky pracovnik slovenskych lesu. podle jeho vykladu cyklsite muzou na „čtyry metre…mozna čtyry metre a niečo“ siroke cesty a je to tak v poradku

      0 0
      • zbartos  

        Ovšem on to ukazoval na příkladu přibližovací lesní cesty pro traktory o šířce jízdního pruhu cca 2,30 m (to ostatni byl násep a výkop). Vtip je ovšem v tom, že při konkrétní rozepři, může lesní stráž změřit šířku cesty kde ji napadne (tedy třeba jen šířku jízdního pruhu), protože není nikde přesně napsáno jak se ta šířka má vlastně měřit…

        0 0
      • zbartos  

        Ještě odkaz, abyste se na to mohli podívat. Je to v době po 11 minutě od začátku záznamu. www.ct24.cz/vysilani/?…

        0 0
      • default  

        www.ct24.cz/vysilani/?… JJ, docela me taky dostal na konci ten Vit Obrdlik. Neustale se vyhybal odopovedi na otazku, zda jsou cykliste v lese skodlivejsi nez stavba cyklodalnice – ten clovek by mohl do vrcholne politiky! ;-)

        0 0
        • kolombo  

          Takhle ale ta otázka nebyla. Je jasné, že je lépe jezdit po cestách, co tam už jsou, než razit ty 4,5 metru široké povolené cyklostezky. A tak to taky řekl.

          0 0
          • tk  

            myslim je taky důležity, že ten lesník, zaměstnanec LČR řekl:

            [Na pozemích] Lesů ČR, ale jsem přesvědčen že i na dalších lesních majetcích v České republice, jsou všechny lesní cesty a stezky otevřeny a jsou k dispozici pro cykloturistiku.

            0 0
    • myscho  

      wags.nlcsk.or­g/LC/Default.as­px

      no presiel som si tu mapu a ak som ju pochopil, tak sa nezmenilo takmer nic…myslim, ze ziadne pokuty [ani vyhrazanie sa nimi]sa konat nebude :]]

      0 0
      • tk  

        ja jsem z ty mapy nedokazal odvodit ani jednotlive kategorie lesnich cest. ale to neni tolik dulezity.

        dulezity je, ze Vam stat prelobbovany skupinou lidi sebral podminky pro bajkovani, a celou aktivitu posunul do sedy zony pololegality.

        lesnici bajkery opakokovane zesmesnuji tim, ze rikaji: Vo co go? vzdyt muzete jezdit na 4 metry sirokych cestach!

        a spousta slovenskych bajkeru se chlacholi tim, ze nebudou pokuty ani buzerace.

        je to o tolik jednodussi, nez vyuzit legitimnich moznosti odporu a organizovani se, ktery se v demokracii nabizeji a zkusit s touhle k-zbliti situaci neco udelat.

        nechate za sebe Dzurindu a Miklose placat nesmysly, ktery nejsou ani dostatecne pouceny principy lesnicke politiky. a vy budete dal sedet na prdeli.

        z tohohle alibistickyho pristupu je mi tak smutno!

        0 0
        • myscho  

          pozri sa, ked dostanem pokutu, alebo budem mat nejake problemy s tymto zakonom tak uznam, ze si mal pravdu..

          • k neschopnosti Slovakov:peticiu na nete vyplnilo 15tis. ludi [sam som ju poslal vsetkym znamym], snazila sa Cemba [dik], snazila sa IMBA a co z toho-NIC
          • co sa tyka politikov-este mi nebolo umoznene volit, takze tak, jasne, ze sa politizuje, ale stale lepsie Dzurinda s Miklosom, ako Gasparovic, ktory je podla mna len panakom Fica .
          0 0
        • fluider  

          O pasivite Slovákov s tebou súhlasím. No myslím si, že celá táto kauza mala úplne iný cieľ a nie vyhna5 bikerov z lesa a evidentne sa to aj podarilo. Bola 6iven8 cez letn0 prázdniny, kým sa prezident rozhodoval čo podpíše alebo nepodpíše. V momente ako podpísal, v médiách sa objavilo niekoľko strohých článkov, pár reportáží v hlavných TV správach a je také ticho ako bolo predtým hlučno. Je to úplne vágny zákon, tak ako množstvo iných tu na SVK, napísaný nejednoznačne.

          Ja osobne budem jazdiť aj naďalej svoje obľúbené trasy, lebo všetky vedú po značených trasách. Nikdy som nejazdil cez divoký les a k ľuďom som bol slušný. Na druhú stanu, už dnes by som vedel dodať fotky z lesa (CHKO) za Bratislavou, kde kvôli ťažbe dreva lesníci zničili asi 5 árov lesa len na odkladanie dreva a ďalších 5 árov kvôli prístupovej ceste…

          0 0
      • Andrzej  

        tak kdyby se to melo rozlisovat podle tehle mapy a vystevtlivek, tak to je uplne na houby, protoze nejlepsi chodnik neni v legende mezi komunikacema, ale je to „liniovy prvek“

        0 0
    • Michal.J  

      A kvůli nejasnému výkladu zrušili závod v MTBO:

      www.24hod.sk/…listike.html

      0 0
      • minikin  

        Tak, tak. To sa dalo cakat. Je tu cas na thread skusenosti z aplikacnej praxe (ako to nazyva minister). Toto je jedna z nich.

        Moja osobna skusenost: nenass…rdi Vas, ked na lesnej ceste pri stretnuti s pesiakmi spomalite, pekne pozdravite a ako odpoved dostanete: „Priatelu, a povolenie na vstup do lesa mas?“. Ked sa to za den opakuje 10 krat (aj ked to niektori myslia len zo zartu) zacne Vas to uz otravovat. Mnohi netusia, ze o par rokov budu na rade oni – pesiaci a turisti. Potom ich zartovanie prejde.

        BTW: podla tych smiesnych map wags.nlcsk.or­g/LC/Default.as­px aj tak nie je mozne urcit, ci uz ste na „povolenej“ ceste alebo ta odbocka je len nejaky „nepovoleny“ lesny chodnik.

        Foto: cykloznacka v Narodnom parku Slovensky raj. Je ich tam takto „upravenych“ ovela viac. (ospravedlnujem sa za znizenu kvalitu, bolo to za jazdy a bez overenia vysledku fotenia)

        0 0
        • Krys  

          Začínam pociťovať silnú frustráciu zo svojej štátnej príslušnosti.

          0 0
        • kolombo  

          Je otázka, jestli se jedná o vandalizmus a nebo o zrušení značení. Chtělo by to vznésti písemný dotaz a požádat správce značení o nápravu. ALe pokud je stezka papírově vedena jako značená, tak poškozené značení ji neruší. Vzhledem k zkušenostem by bylo lépe, kdyby ten dotaz položil někdo ze Slovenska.

          0 0
          • minikin  

            Je to len vandalizmus (niekolko desiatok znaceni), trasa funguje (dokonca aj pre ziletkarov)…

            www.slovensky-raj.sk/?…&

            0 0
            • Palo TT  

              Uvedena cesta bolo este v minulom roku standardna (aj ked uzka a klukata) statna cesta pre auta. Tento rok je tam uz zakaz vjazdu. Aj ked miestny „chalupari“ tam maju vynimku :(

              0 0
        • Palo TT  

          Mapy wags.nlcsk.or­g/LC/Default.as­px by som nenazval smiesnymi. Zdaju sa byt hodne presne, IMHO najpresnejsie co je k dispozicii (aj pri porovnani s papierovymi mapami VKU, Shocart). Ak budem planovat nieco mimo turistickeho znacenia v neznamom prostredi, urcite ich pozriem.

          Ich vztah k zakonu je ale naozaj nulovy/smiesny vzhladom na exaktne urcenie tvojej polohy v terene.

          0 0
          • minikin  

            Dobre, dobre, tak nie smiesne ale orientovat sa podla nich (aj ked ich mas vytlacene) pre ucely tohto zakona by bolo dost obtiazne. (mne sa pacia ako navody na „objavitelske“ trasy, na skusku, ci su zjazdne a nepomohli by rozsirit moznosti jazdenia v uz znamych lokalitach) Su fajn, ale ako pisem, zistit ci stojis pri tej pravej odbocke sa pomocou nich neda. Po prezreti „mojho domaceho reviru“ som tam nenasiel mnohe cesty (chodniky?) po ktorych jazdia LKTcka, polovnicke terenne auta… A aj ked sa do nich pozries, tak z nich nezistis, v akom aktualnom stave ta cesta je. A prides na miesto a je po tvojom planovani a nastupuje improvizacia. (to sa na lesnom chodniku nestava tak casto, ze zo dna na den dojde k tak rapidnej zmene danej komunikacie, pretoze primarna funkcia lesnych ciest nie je umoznovat jazdu cyklistom, ale zvazanie dreva) www.bike-forum.cz/…m/491068.jpg

            Naco sa ale trapit nad tym, ked napr. v nedelu som nestretol ziadneho ineho cyklistu ale pod narodnou prirodnou rezervaciou je bilancia 3 x auto, 2 x stvorkolka, 6 x motorka a z druhej strany priamo hore do NPR to mali namierene po lesnej ceste 4 motorky.

            0 0
    • Pavel  

      O co všem pořád jde? Je zakázáno jezdit ve volném lese a mimo lesní cesty a ZNAČENÉ stezky… Škoda, že prší. O víkendu jsem se chystal jet trochu „podráždit“ kobry:-) do Karpat. Samozřejmě jen po označených stezkách… Mimochodem – stejný zákon jako na Slovensku platí už dlouho i u nás (zákaz jízdy mimo lesní cesty a značené stezky).

      0 0
      • Jirik123  

        Stejny zakon to neni. Slovaci tam maji u lesni cesty odkaz na normu, ktera ji definuje jako minimalne 4m sirokou cestu.. (kolik takovych cest je?). A o tom je cela ta polemika..

        0 0
        • zbartos  

          Tak jaké máte mesíční zkušenosti se sankcemi za ježdění po lesních cestách širších jak 4 m a po značení Klubu slovenskych turistů ? Díky předem za informace.

          0 0
          • Smazaný účet  

            dnes som jazdil v okolí domaniže pri považskej bystrici,je to raj enduro motorkárov (akurát sa tam konal aj nejaký pretek), prechádzali sme cez detský tábor v podskalí, pred vstupom do areálu veľká ceduľa odkazujúca na príslušný zákon – súkromný pozemok, zákaz vstupu motorkárom, 4kolkám, .. a cyklistom. prešli sme tadiaľ bez problémov, videlo nás aj zopár ľudí (správca?) a bez najmenšej reakcie. takže zatiaľ sa našťastie katastrofické scenáre nekonajú.

            0 0
          • mar_tin1  

            zatial bez problemov, ak neratam kecy niektorych vyletnikov…jazdim tak, aby som nikoho neohrozil, pri chodcoch vzdy spomalim a v pohode sa obideme. napriek tomu maju niektori provokacne poznamky typu „mne to sice nevadi, ale aj tak tu nemate jazdit“ – bolo to na turistickej znacenej trase…

            0 0
          • Coudy  

            Jazdím ako som jazdil aj predtým, zatiaľ mi nikto nič nepovedal…

            0 0
    • minikin  

      Nadisiel cas zuctovania, za hyperaktivny pristup je potrebne sa odvdacit tak, ako to bolo slubene pri dohodach na zaciatku:

      www.sme.sk/…Lebocky.html

      Teraz uz kazdy konecne pochopi, ze cielom nebolo chranit zivot a zdravie cyklistov naznalych traumatologickeho planu, ani zivot a zdravie turistov ohrozovanych bezohladnymi bikermi, dokonca ani majetok a zaujmy majitelov a spravcov lesov a uz vobec nie ochrana prirody (vsetky tieto prezentacie dovodov novely zakona odznievali).

      Tak, sudruh Lebocky, lovu zdar!

      0 0
      • martt  

        To bolo hned jasne. Ak je niekto este aj na oficialnych fotografiach odfoteny v polovnickej uniforme, tak urcite jeho najvacsim problemom je ze cyklisti nepoznaju traumatologic­ky plan…

        0 0
      • hribik A1  

        snad nechces povedat ze ta to prekvapuje?

        lesne vsi nemam rad. naozaj, vobec, ale vobec nieeeee…

        0 0
        • minikin  

          Nie, neprekvapuje ma to. Sam som uz davno napisal, ze pravdepodobne Lebocky bude mat ako odmenu nizsie najomne na polovny revir (v case ked tvrdil, ze ho o zmeny v zakone ktore navrhol vraj poziadali vlastnici lesa). Teraz je uz oficialne znama „cena“ za tuto angazovanost Lebockeho. Ak by mu vysli aj povodne navrhy o zakaze zberu plodov, obmedzenia hubarov atd. tak odmenou by bolo co? Prezidentovanie polovnikom + povolenka na odstrel 3 bajkerov a 2 hubarov?

          0 0
      • Andrzej  

        „Slovenský poľovnícky zväz je občianske združenie, ktoré združuje v súčasnosti okolo 55 000 členov.“ bikeri jsou v mensine

        0 0
        • Krys  

          To by chcelo pozitívnu diskrimináciu. :)

          0 0
        • hribik A1  

          odkial mas ten udaj, ze su v mensine? pocital si bikerov? alebo podla poctu clenov nejakeho toho bikerskeho zdruzenia, az tu take vobec je? v druhom pripade by to samozrejme pravda bola, len ma zaujima odkial si dosiel na to ze su v mensine…

          0 0
          • Andrzej  

            bohuzel presne jak pises, myslim ze sdruzeni nemate, takze 55000 sdruzenych myslivcu je podle mne vic nez bikeru…

            0 0
        • Dijck  

          Predstavme si 55000 hlupacikov, a kazdy z nich si chce aspon raz rocne zastrielat do ziveho:/ Uchylne..

          0 0
      • Misiak  

        to je neuveritelne akym vulgarnym a okatym stylom. brutalny vysmech, nemam slov. celkovo situacia za poslednych par mesiacov mi pride tak trosku nakoko*…

        0 0
    • hribik A1  

      tak ma napadlo – je tu vobec niekto kto ten paskwil nebodaj dodrzuje? alebo niekto kto za nedodrzovanie dostal tu pokutu?

      0 0
    • hribik A1  

      tak toto som si nemohol odpustit. mooc pekne :))) (suvislost s threadom: ten v tej mastali co tak pastou trieska je minister ktory tento zakon tak podporoval). dobre sa hned po zhliadnuti pocuvalo: horkyze slize – hori ti mastal :D

      www.sme.sk/…kravami.html

      :DDD

      0 0
      • Dijck  

        Potvrdil ze je taky ***** ako sme si vsetci o nom mysleli:) Moja mienka o nom sa tymto kvalitnym vystupenim potvrdila..Stras­ny lojzo.

        0 0
        • Black knives  

          Tak konečně založ SloMBA..... Já si myslel v Karlovicích,že to rozjedete,a stále nic.

          0 0
          • Misiak  

            uz ho vidim jak si na krk zavesi slombu ;)

            0 0
          • fluider  

            Tiež som si myslel, že Slováci využijú príležitosť vznikajúcej ČEMBy a aspoň zo začiatku bude SloMBA koexistovať s/v ČEMBE. Za pol roka tí, čo najviac kuvíkali, hrdinsky prehlásia, že aj tak jazdia ako predtým a nikdo ich nikdy nepokutoval. Nečakám zázraky …

            0 0
            • martt  

              Neviem ci si bol uz na starom fore extremebiku. Tam sme pred par (piatimi?) rokmi tiez riesili vznik SloMBA. Vtedy bol prave schvaleny ten prvy zakon proti cyklistom.

              Problem je v tom, ze na takomto projekte by musel skutocne niekto makat. V Cechach to zjavne ide, na Slovensku nikoho nemame, komu by sa do toho chcelo.

              Asi najviac robi Ivan O., ten uz dvakrat nechal spravit (a zaplatil za) pravnu analyzu situacie.

              0 0
              • kolombo  

                Ale tohle za Vás nikdo nevyřeší. Prostě potřebujete svého vlastního Tomáše Kvasničku. Bez toho, že se někdo vrhne střemhlav a naplno do problému Vám to tam fungovat nemůže. A internacionální pomoc z naší strany by mohla být spíše na škodu :-(

                0 0
              • fluider  

                Pred piatimi rokmi som bol ešte „cestár“, MTB som nevenoval pozornosť. Ani som nevedel, že vtedy bol prijatý nejaký zákon „proti“ cyklistom. Ale ako vidíš za tých 5 rokov, jazdí sa stále, lúky aj tažké lesné terény, kade tade, bez väčších konfliktov s lesníkmi. O súčasnom zákone mám mienku, že je úplne vágny, neprospieva ani neškodí nikomu a preto bol zbytočný a preto si myslím, že jeho úlohou bolo niečo úplne iné, a nie vyhnať bikerov z lesa.

                Tým ale nechcem povedať, že nemá zmysel zakladať združenie SloMBA! Má to zmysel a určite sa stanem členom. Dokonca by som bol rád aktívnym členom pri budovaní trailov, ktorých si viem v okolí Žiliny predstaviť neúrekom. A ak už existuje človek, ktorý sa tomu venoval, Ivan O., možno je rada na nás bikeroch aby sme mu pomohli a nečakali, že to za nás vybaví on kým my budeme do prázdna tliachať na internete alebo v krčme…

                0 0
                • martt  

                  Ved mu napis, je aj tu, nick ivano. Uvedom si ale, ze je to velmi zaneprazdneny pan.

                  0 0
      • minikin  

        Ale mne tam chybalo to tradicne HZDS divadlo: „S paaaaaanonm bohoooooom, ideeeeeem od vaaaaas..... neubliiiiiizil soooom, ziaaaadneeeeemu z vaaaaas…“

        www.youtube.com/watch?…

        0 0
        • hribik A1  

          Narodil sa v maštali, vráti sa do maštale – je to vôl

          Zabúchal do stola ozvenou stodola družstevná zneje. Klamal zjavne neraz, vraj pravdou až teraz osvetlí nám deje. Nuž tento človiečik nevdojak dosvedčil, čo sa tam deje –

          • smrad odtiaľ veje,

          múdry sa smeje cez slzy však nad tým, že hlupáci kážu nám o práci, rozume, morálke, pravde a tak…

          c v kruzku – diskusie zo sme.sk

          0 0
      • soc  

        Mohlo to být i horší, tohle je vcelku v pohodě. Akorát nechápu, proč je povinná přílba jen pro jízdu mimo obec. Já se o sebe nejvíc bojím právě ve městě! A nějak mi tam chybí definice povinného vybavení kola, to je někde jinde?

        0 0
        • djano  

          Co – ale reflexna vesta – ta mi bude vela platna, ked na nej bude velky batoh…

          0 0
          • soc  

            Nene, batoh musíš mít pod tou vestou :)

            0 0
            • kolombo  

              Já mám tedy na cyklobatohu reflexní proužky a nášivky.

              0 0
            • djano  

              Tak velku vestu nevyrabaju !

              0 0
              • hribik A1  

                to mas tak obrovsky batoh ze ho do jednej vesty nenavleces?

                potom je tu este jedna moznost, kupit dve, zosit to jednej velkej, natiahnut na batoh, popripade stiahnut nejakou gumou aby tam drzala, popripade rovno k batohu prisit :-)

                0 0
                • fluider  

                  Ja pravidelne jazdím so 75 litrovým batohom, medzi bytom, firmou a železnič. stanicou a buď si istý, že na taký batoh sa žiadna vesta nenavlečie.

                  0 0
                  • djano  

                    A okrem toho povinnost mat oblecenu vestu nema mat batoh, ale cyklista. Zase jedna z perliciek nasich zakonodarcov – skoda to rozoberat, pamatam si ako student gymnazia, ze sme mali na brigade jedneho buduceho pravnika, ktory si nedokazal vymenit monoclanky v radioprijimaci. A ten mozno aj navrhuje take somariny. Nic proti bezpecnosti, ale chcem vidiet kolko navstevnikov pohostinstiev pojde domov v noci do susednej dediny oblecenych do reflexej vesty…

                    0 0
                    • hribik A1  

                      0. alebo ked tak len tam. naspat uz nie, lebo ju v krcme prepiju

                      ono v pripade tej jazdy s batohom by bolo lepsie – pri posudzovani celkovej viditelnosti a prispenia tej vesty k nej – mat tu vestu naozaj pripevnenu na batohu, nez oblecenu, ale „definicii zakona to nevyhovuje“. sam tiez uvazujem nad tym, ze za teplych letnych noci, pri svojich tradicnych navratoch k polnocnej hodine (semtam vynimocne aj o troch rano) proste natiahnem a pripevnim tu vestu na batoh, tak aby sa nemohla zosuchnut, ale mozem sa potom hadat s policajtmi. od jesene do jari ju neni problem nosit, aj ked na jar a na jesen pouzivam taku ziarivozltu bundu, ktora je tiez dobre viditelna, uz len na nej by ta vesta pomohla…zboku to videt bude, zozadu tiez, a spredu to tak moc nepotrebujem, teraz uz mam dostatocne silne (8diodove) svetlo. reflexny dres mam na letne nocne jazdenie tiez (aj ked cez den jazdim v tricku), ale aj tak – stavil by som sa ze raz sa najde policajt, ktory sa na mne odbavi, ked by som v lete mal na sebe ten zlty dres a na batohu pripevnenu vestu…„lebo takto to neni napisane v zakone“

                      0 0
        • kolombo  

          Vybavení kol je jinde i u nás. Připadá mi to celkem rozumné, skoro by to zasloužilo samostatnou diskusi.

          0 0
    • minikin  

      Cyklistov z lesa zákaz nevytlačil

       

      Ale sudruh stvoritel zakona Lebocky. ktory sa za odmenu stal sefom slovenskych polovnikov si mysli, ze „Pokiaľ nebolo zistené porušenie zákona, nemohli byť ani uložené pokuty, čo vnímame ako pozitívny signál, ktorý poukazuje na dodržiavanie zákona zo strany cyklistov“. Nech si to mysli aj dalej. Uz sa tesim na avizovanu majovu akciu (Z dôvodu opakujúcich sa podnetov, ako aj zistení  ministerstva o pretrvávajúcom porušovaní zákona sme požiadali všetky lesné úrady v súčinnosti s policajným zborom vykonať dozor v lesoch.“ Spoločná akcia sa má konať v MÁJI.), dufam, ze par tych *$#&^@% niekde v lese stretnem a pozhovaram sa s nimi.

      0 0
      • minikin  

        Este oprava toho odkazu: Cyklistov zakaz z lesa nevytlacil

          
        0 0
      • ememem  

        tak ak by ste stretli niekoho kto by to chcel kontrolovat tak je dobre mat v hlave zakladny manual ako sa spravat  (moze byt zaujimave aj pre niekoho kto sa chysta na slovensko s bikom aby potom zas nemusel pisat do vela ze na slovensku sa bohuzial legalne bikovat neda).

        btw – keby niekoho zaujimalo ako je to napr v nemecku resp. alpskych krajinach tak ak to najdem tak to oskenujem, bolo to v nejakom bike magazine ku koncu roka, tiez to tam nemaju moc jasne

        0 0
        • ememem  

          tak som to nemecko (resp.+ rakusko a svajc – image2) nasiel, maju v tom tiez pekny hokej, skoro sa mi zda ze to bolo od nich pajcnute (zwei meter regel – my sme lepsi, mame 4m, befahren des waldes ist kraft gesetzt nicht erlaubt ale jazdia vsetci vsade.....atd.atd.)

          0 0
    • rock  

      Takže uběhlo 1.5 roku … JAK JSTE NA TOM ? Jezdíte všude, nebo jenom na cestách podle té mapy „dovolených“ lesních cest ? Byl jste už někdo někým (kompetentním) zastaven, legitimován, vyhozen z trailu ? Anebo se nic neděje a jezdíte po každé pěšině, na kterou narazíte (samozřejmě s omezením v CHKO a NP)

      0 0
      • ememem  

        nezmenilo sa nic, tam kde sa jazdilo sa aj jazdi, to co bol problem predtym chko, np a pod. je problem aj teraz. ten zakon je totizto nevykonatelny nezmysel vid link v mojom prispevku vyssie.

        0 0
      • Hornet  

        Nezmenilo sa nic, tak ako pise ememem. Zmenilo sa vlastne nieco, to na co bol zakon vytvoreny-slobodne tazenie dreva v neobmedzenom mnozstve a zakaz bikovania bol len kamuflaz, aby sa mala verejnost nad cim rozculovat a nevsimla si tu dolezitejsiu cast zakona. Cize drevo sa tazi totalne vo velkom. Tu v nasom okoli je to podla mna riadna devastacia lesov, vyruby, vyruby, hole strane, bordel v lese, rozjazdene cesty a cesticky od traktorov, na kazdom kroku pilcik, traktor, vetrieska a znicene lesy…takze treba sa na to pozriet aj takto.

        Preto nie su ziadne postihy bikerov, ti nie su doleziti, vsetko je to o dreve a o ziskoch.

        0 0
      • Singlespeed  

        Je to pořád v pohodě. Byli jsme s Zireckem projet trailíky ve Strážovských vrších a Maguře a žádné problémy.

        0 0
      • hribik A1  

        meracie pasmo so sebou nevozim

        ad Hornet: tiez mam ten pocit, ze dreva z lesov ubuda nejak rychlejsie, nez sa sadia nove stromy…

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.