Reba Solo Air 2014 - po rozobrati sa nevracia do plneho zdvihu

72 nepřečtených
  • Marek8

    Viem, že sa to tu už veľakrát riešilo, ale nenašiel som zatiaľ odpoveď na tento problém.

    Pred rozobratím som nemal s Rebou problém, podľa metra vnútorné nohy vždy vyšli celých 120mm.

    Teraz po rozobratí (dal som dole iba spodné nohy a vymenil olej, tesnení som sa ani nedotkol) sa mi vidla aj bez váhy ponára do zdvihu – na vnútorných nohách nameriam cca 110 až 115 mm

    Skúšal som to nasilu vytiahnuť vnútorné nohy do hora podľa rád tu na fóre – dajú sa trošku vytiahnuť, ale vždy sa nohy vtiahnu späť.

    Takisto som skúsil vypustiť ten ventilček, ktorý je prístupný, keď sa vyskrutkuje skrutka zo spodu, na strane kde je vzduch. Vždy stade vyfúkne trošku vzduchu, a vidla sa vráti na plný zdvih, ale keď potom popružím vidlu, tak sa ten problém zas vráti.

    Vidla je nová, má cca 300km. Ďakujem za akúkoľvek radu…

    0 0
    • pepek  

      ten ventilček, ktorý je prístupný, keď sa vyskrutkuje skrutka zo spodu – to vypadá že máš dualair a ne soloair.

      Pokud jo, tak se ti asi přefoukl tlak z pozitivky do negativky a máš tam přetlak. Zkus dát hustý olej nad pístek a protože to asi nepomůže, tak vyměnit O-kroužek na pístu pozitivky.

      0 0
    • allrose  

      sa má ventilek negativní komory pod šroubem vnějších noh.

      oprava snadná stačí nohu rozebrat,namazat pozitivku i negativku vazalínou a složit…dále jen hlídat vrstvu vazelíny v pozitivce,pokud to nezabralo vyměnit o na pístu

      0 0
      • Marek8  

        a da sa nejak rozobrat aby som zas nemusem vypustat olej zo spodnych noh a davat tam novy?

        a mohol som to nejak pokazit pri rozoberani spodnych noh? lebo predtym mi toto vidla nerobila :-(

        0 0
        • Ruprt2  

          Nechceš to dát radši do servisu?

          0 0
        • Vilém  

          Tak nevim, nahore jsi to rozebiral a menil olej a ted se ptas jak to rozebrat? Toho oleje jsi mel jako 30ml a vic ne, ze z toho mas takove obavy.

          Ten ventilek zespodu, pristupny po odsroubovani spodniho sroubu by jsi tedy nemohl nafotit?

          Do horniho ventilku jsi vubec neco nafoukal?

          0 0
          • Fran-tic  

            začíná to být velmi vtipné :)

            0 0
          • Marek8  

            snáď ho tam vidno…

            0 0
            • Vilém  

              OK. A ten zbytek dotazu?

              0 0
              • Marek8  

                Zbytok dotazu som bral iba ako iróniu, ale nech sa páči :)

                Do horného ventilku som nafúkal 95 psi. Šiel som podľa tohto návodu:

                http://www.youtube.com/watch…

                Čiže vypustiť všetok vzduch a úplne stlačiť vidlu, až potom zaskrutkovať tie 2 skrutky zo spodu a potom nafúkať požadovaný vzduch hore. No a tá vidla sa proste trošku ponorí do zdvihu.

                Oleja pri rozobratí veľa nebolo, ale zas rozoberať vidlu a pratať ten bordel od oleja, keď vlastne neviem kde presne je problém … :/ Pochybujem že nedostatok vazelíny, alebo ten tesniaci prúžok na pieste, keďže vnútorných nôh som sa ani nedotkol…

                0 0
                • pepek  

                  Tak je vidět, že tomu rozumíš sám nejlíp, tak to zamkni, tady ti nikdo nemůže poradit.

                  0 0
                  • Ruprt2  

                    To zase ne.

                    My blbci bysme se nic nenaučili.

                    0 0
                    • Marek8  

                      Chlapi prosim, ved len potrebujem radu. Preco tolka ironia? Proste nechapem ako moze byt problem v casti, ktorej som sa pri servisovani nedotkol, to je cele.

                      Pred rozobratim sla dobre, teraz nejde. Len mi to nebere hlava …

                      0 0
                  • Marek8  

                    Myslíš teda tiež, že namazanie vazelínou prípadne potom výmena toho tesnenia na pieste to vyrieši na 100%?

                    Nemôže tam byť, že som niečo posral pri montáži?

                    0 0
                    • Ruprt2  

                      Všechny rady, které potřebuješ jsi už dostal. Některé nekolikrát. Všechno jsi už odmítl s tím, že tak to není a ty to víš nejlíp.

                      Co ještě ještě chceš, aby ti tu někdo psal?

                      0 0
                      • Marek8  

                        Ok kašlať už na to, ja len nechápem, že problém je inde, ako v časti, na ktorú som „šahal“.

                        Teda môžeme to uzavrieť tak, že namazanie komôr vazelínou a výmena O tesnenia na pieste by to na 100% mala vyriešiť?

                        Ešte mi prosím identifikuj, ktoré presne je to O tesnenie.

                        http://www.sram.com/…e_manual.pdf

                        Ďakujem. Peace.

                        0 0
                        • Vilém  

                          Jeste jeden dotaz. Ten spodni sroub na spodni noze, na strane vzduchu, je klasicky imbus, nebo nejaka duta matice?

                          Pokud je tam imbus a pod nim domnely ventilek, tak to opravdu netusim, co mas za vidlici, protoze o tomto vsechny manualy zaryte mlci a neznaji nic takoveho.

                          0 0
                • Vilém  

                  Jinak co jsem se dival do seznamu dilu, tak to co jsi vyfotil je Dual Air model 2012. Najdes to v rozklresu na strane 33, polozka 25 a jmenuje se to „Spring Assembly (Dual Air) and Air Top Cap Kit (120mm max travel) – 2012 Reba/SIDB 26” (120mm chassis only; not compatible with 2013 Solo Air CSU)“.

                  Takze nafoukej ten spodni ventilek na stejny tlak jako vrchni komoru a melo by to byt OK.

                  0 0
                  • Marek8  

                    dual air? prečo potom mám na nálepke solo air?

                    je to inak tento bike:

                    http://www.cube.eu/…-hpc-pro-29/

                    A ten spodný ventil sa nedá nafúkať…

                    0 0
                    • Vilém  

                      To netusim, treba to je nejaky OEM bastl. Schvalne koukni to toho seznamu nahradnich dilu pro rok 2014, najdes to tam co jsem psal vyse. Podle rozkresu bys mel poznat, zda je to to ci ono, podle spodniho sroubu, tvaru plunzeru ktery koukal ven, kdyz jsi mel sundane nohy.

                      0 0
                      • Marek8  

                        Ok čiže toto čo mám ja určite nie je solo air?

                        Ja som to pochopil tak, že solo air má tiež negatívnu komoru, ale nie je nastaviteľná pumpou ako pri dual-air, ale že sa nejak „nastaví automaticky podľa tlaku v pozitívnej komore“.

                        0 0
                        • Vilém  

                          To prave nevim co mas, kdyz tvrdis, ze je tam nejaky skryty ventilek.

                          A ano, solo-air ma taky negativni komoru, ktera se vsak plni prepustenim vzduchu z pozitivni komory, ale to uz jsem ti psal vyse, nejenom ja.

                          Posledni dotaz. Takze kdyz pises, ze jsi ten spodni ventilek upoustel, tak jak jsi to delal, kdyz se schovany pod M5 zavitem? To by zase musel byt nejaky atyp, protoze normalni ventilek by tam nevesel. Dalsi vec je ta, proc by to vyrobce tajil?

                          0 0
                        • Ruprt2  

                          Solo air i dual air mají dvě komory.

                          Jenom když foukáš Solo air (shora), tak foukáš obě komory naráz na stejný tlak.

                          Dual air foukáš každou zvlášť.

                          Pokud máš v negativní komoře větší tlak než v pozitivní, tak ti žere zdvih, to není chyba, je to normální a někdy i žádoucí.

                          Pokud máš soloair a přesto přicházíš o zvih, tak to znamená že se ti přepouští tlak mezi pozitivní a negativní komorou za to může nedostatečné mazání, popř. vadné těsnění.

                          Já teda z té fotky nepoznám co to tam dole máš.

                          Jde na to co si myslíš, že je ventilek našroubovat pumpička?

                          0 0
                          • Marek8  

                            Vďaka za vysvetlenie. Jedna vec mi ale ešte nedáva zmysel – píšeš že pri solo-air sa fúkajú obe komory na rovnaký tlak. Ako sa potom môže prepúšťať tlak do negatívnej komory cez vadné tesnenie?

                            Alebo je to nejak tak, že negatívna sa nejak samo nastaví na nejaký pomer pozitívnej(teda nie na úplne rovnaký tlak), a pri zlom tesnení ten pomer nie je dodržaný, keďže v pozitívnej je väčší tlak?

                            Ohľadom toho ventilku, nedá sa na to našróbovať nič, iba keď do toho strčím niečo ostré, tak z tade vyfučí trošku vzduchu s olejom.

                            0 0
                            • worlusho  

                              Má se to následovně, ve chvíli kdy u solo air nafoukáš, sjede vzduchový píst i spístnicí na spodní doraz ve vnitřní noze, jakmile dorazí do této polohy tak se otevře přepouštěcí ventil do negativní komory a tlaky se vyrovnají. Ve chvíli kdy začneš vidlici stlačovat, tak se přepouštěcí ventil s opuštěním spodní polohy zavře a chová se to jako dvě nezávislé komory. Takto funguje i starý Solo Air v Reconu. U nového provedení je pouze přepracován systém přepouštění ve spodní poloze (systém přepouštěcího ventilu).

                              0 0
                              • Marek8  

                                Aha čiže ak tam mám vadné tesnenie, tak v momente stlačenia vidlice prejde kvôli zvýšenému tlaku vzduchu stlačený vzduch do negatívnej komory? A potom keď vidlu uvoľním, tak v negatívnej komore ostane vyšší tlak ako v pozitívnej, a preto sa vidla ponorí do zdvihu, chápem správne?

                                0 0
                                • claid  

                                  měl jsem stejný problém s Rebou 2013.. Nejdřív se chovala jak měla… pak jsem přímazal pístek pod ventilkem vazelinou a to docela dost vrstvu. Po nějaké době jsem si všiml, že místo 100mm má vislice zdvih 85mm. Poslal jsem to Milanovi na servis a ten mi řekl, že Rebu pěkně zmastili, těsnění nic moc a přepouštění vzduchu z pozitivky do negativky že není ventilkem, ale vyfrézovanou drážkou ve vnitřní noze. A ve spojení s těsněním na ho… pak k tomuhle dochází. A taky mi poradil, že se dá vzduch z pozitivky a negativky vypustit najednou zespodu nohy, že se vypustí všechno a zdih se vrátí kde má být. Od jeho servisu se chová vidle jak má a zdvih se zatím nesnižuje. Takhle jsem namazal stejnou Rebu manželce a také se jí snižuje zdvih. Tak občas (když se jí zdvih sníží na cca 90mm) vypustím vzduch spodním ventilkem, znovu nafoukám a vidle má zase 100mm. Poučení? Mazat pístek HODNĚ opartně a v nezbytné míře..jinak si samovoloné snižování zdvihu nedokážu vysvětlit..

                                  0 0
                                  • Vilém  

                                    Takze tam precijen nejaky ventilek, pod tim sroubem, je?

                                    0 0
                                    • claid  

                                      ano, ale dá se s ním vypuštět, ne nafoukat…

                                      0 0
                                      • Vilém  

                                        Tak to dik za info.

                                        Akorat mi nejde do hlavy, proc manualy mlci. Nebo ze by byl jeste nejaky vic servisni, nez servisni na strankach vyrobce?

                                        0 0
                                    • worlusho  

                                      Za předpokladu, že by šly přehodit střeva mezi nohama, tak vyndáš ten schovaný ventilek a uchycovací šroub uděláš dutý s ventilkem, a máš z toho zase dual air.

                                      0 0
                                      • Vilém  

                                        Ale to za predpokladu, ze by pistek nedosahoval te zminovane drazky ve vnitrnich nohou, ne?

                                        0 0
                                        • worlusho  

                                          Prohodil by jsi tlumič se vzduchem, tudíž, ta drážka by byla v komoře tlumiče, fungovalo by to jako tlumič s nelineárním chodem, kdysi si to nechal patentovat Monroe. ;) Teda za předpokladu, že by píst tlumiče přejížděl přes tu drážku.

                                          0 0
                                          • Vilém  

                                            Ajo takhle jsi to myslel:)

                                            To by teoreticky slo, kdysi jsem to delal na nejakym RS, ktery melo zevnitr vydreny vnitrni nohy. Jedinej problem pak byl s uchycenim bowdenu locku.

                                            0 0
                                            • worlusho  

                                              To jsem tu někde četl, ale to bylo u reby co měla oko bowdenu integrované do korunky, což dnes nehrozí. Takhle nějak by eventuálně fungoval ten tlumič

                                              0 0
                                  • Marek8  

                                    čiže z tohto mi vychádza, že výmena tesnenia by to nemusela vyriešiť? keďže moja reba má ešte len cca 300km. alebo je možné, že som mal šťastie a chytil nepodarené tesnenie?

                                    a čo vlastne sa urobilo s tou Rebou v servise?

                                    0 0
                                    • claid  

                                      výměna těsnění, vidlice měla najeto necelých 2000km. Myslím, že to snižování zdvihu souvisí s tím, jak jsem hodně namazal ten pístek vazelinou. Potom začalo to snižování zdvihu a stejný problém se objevil po namazání vidlice manželky , ale je to jen moje doměnka, jistě to nevím, jen dávám do souvislostí. Jestli se ta vyfrézovaná drážka nějak vazelinou zalepí a pak nepřepouští vzduch mezi komorami, moc to taky nechápu…

                                      0 0
                                      • Marek8  

                                        hm tak teraz neviem či by som mal sám skúsiť vymeniť to tesnenie, alebo to radšej dať do servisu…

                                        servis čo som sa pýtal tak by stál nejak 80 eur (2000czk). alebo možno to riešiť reklamáciou, keďže bike má len cca 2 mesiace…

                                        a neviem ani, aký veľký to môže mať vplyv na funkčnosť, keďže sa stráca len cca 5 až 10 mm zdvihu, ale možno to má vplyv na žehlenie malých nerovností, keď tam furt preteká ten vzduch medzi komorami…

                                        niekto poradí? :-)

                                        0 0
                                • worlusho  

                                  Chápeš to celkem správně. Pokud při stlačení dojde k úniku vzduchu z pozitivní do negativní komory, tak po odlehčení dojde pouze k vyrovnání sil „F“ působících na vzduchový píst, ale už se nevyrovnají tlaky. Aby se vyrovnali tlaky musí pístnice dojed do spodní polohy.

                                  0 0
        • allrose  

          Asi nemusel,kolo poloz a pokud jsi nedal moc oloje do spodnich noh,tak ti skoro neutece,zasadni otazka zda mas opravdu sa nebo da,do da redrum nad pist,do sa mg vazelinu nad pist oboje pres matici s ventilkem a dole se stim nemusis babrat a hlvne si stahni manual od svece s rozpisem naplni a nematlej veci, ktere tam nepatri

          0 0
    • biker jura  

      jeden dotaz k rebě soloair: dá se zdvih nějak snižit aniž bych musel něco měnit? třeba použitím nějakého spaceru jako dřív. Vím že zvýšení je potřeba udělat výměnou pístní tyče za delší, ale při snižení by to nemuselo být třeba ne? potřebuji ji zhodit ze 100mm tak na 90mm kvuli geometrii a posedu.

      díky za rady

      0 0
      • allrose  

        sis odpověděl tím zvětšením

        0 0
        • biker jura  

          no říkal jsem si jestli tam nejdě dát nějaký spacer, který by jen bránil vysunutí nad těch 90mm?

          0 0
          • worlusho  

            nejde ;)

            0 0
            • biker jura  

              ani pod pístek pozitivky kdybych dal gumový spacer?

              0 0
              • worlusho  

                V dolní poloze je ve vnitřní noze přepuštěcí kanálek, pokud píst nedojede do spodní polohy nedojde k natlakování negativky. Možná, že by to šlo pořešit přehozením střev mezi nohama a jako vzduchový vnitřek potom použít střeva z dualu 2012. Ale netuším jak to vychází rozměrově, ale určitě by to stálo za úvahu to minimálně proměřit a porovnat. Jinak ty střeva pro dual 2012 stojí cca 1550,–

                0 0
                • biker jura  

                  aha, díky za info. No každopádně mě rock shox začíná ***** a to jsem na něj ještě před dvěma lety, doba dualair, nedal dopustit…

                  0 0
                  • scret  

                    jj, nejsi sam:(

                    Libilo se mi driv, jak sel jednoduse zmenit zdvih… ale jak pise worlusho, bylo to dany konstrukci, resp. dual airem…

                    Solo air ma drazku na prepousteni tlaku mezi komorama a timpadem je to v hajzlu… sulini americky…

                    0 0
                    • biker jura  

                      pokud se to nezmění v dohledné době, tak že to zase nějak rozumně přepracují, tak aspoň vyzkouším axona werx:)

                      0 0
      • pocestny  

        Zkus ji nafoukat na vyšší tlak, tím se zvýší tlak i v negativce, pak vyfoukni pozitivku na původní tlak a zůstane-li vyšší tlak v negativce, zůstane ti vidla mírně zasunutá. Tuhle fíčuru má můj Revelation soloair 2014, u něj se pak negativka musí vypustit zespodu takovým miniventilkem. Rozdíl je zhruba ten centimetr zdvihu.

        0 0
        • biker jura  

          tak jsem to zkoušel a nic, vidle si s tím vyrovnáváním tlaků nějak moc dobře sama poradila:D a nezajela ani o chlup

          0 0
    • allrose  

      ale jde -vznikne pěkná kravina

      0 0
    • biker jura  

      tak jsem zrovna došel na další rock shox nesmysl u této vidle.

      Ta jejich „super“ nová puchlock páčka se samozřejmě po dvou závodech v blátě uplně vysrala, což jsem čekal a už jsem se smiřoval s objednáním nového „starého“ poplocku. Tak si říkám no když to nefunguje tak zatím budu jezdit bez locku, no nebudu protože soudruzi nastavili defaultně vidli do polohy zamčeno, takže tam páčku musím mít abych mohl mít vidli odemčenou. Vážně super řešení.

      Příští vidle už nebude RS…

      btw. neví někdo kde sehnat ty vložky na zvýšení progresivity? další vlastnost nové reby je, že chodí na doraz pořád a to už tam mám dvě vložky z výroby, takže o tom moc dobře vědí. dík

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.