Který z kotoučů? SM-RT75 vs. SM-RT76

46 nepřečtených
  • rexa

    Nazdar! Můžete mi prosím někdo poradit s výběrem kotouče uvažuju o 180 mm, buď SM-RT75 nebo SM-RT76.

    Designově je dle mého vkusu vymakanější ta nová SM-RT76ka. Nevím ale co můžu čekat od toho nýtování brzdné části na unašeč. Netrpí to horším odvodem tepla z brzdné části nebo není to oproti klasické SM-RT75 méně tuhé a náchylnější na ohnutí? Nemáte s tím někdo zkušenost? Díkec!

    Pozn. to že SM-RT76 není plovoucí vím ;)

    0 0
    • Smazaný účet  

      Zkusenosti nemam, ale bral bych ten na unaseci, prtoze bude mit mensi sklony cinkat. odvod tepla bych rekl, ze bude lepsi, nyty se snad nebudou povolovat. Jestli se bude neco ohybat, tka to nebude ten unasec(pokud by se ohnul, tak pod takovou peckou by sel i obycejny kotouc do kytek). Jenom ten na unaseci bude mit mensi pruznost do stran-takze vychylka, pri ktere se klasicky vrati zpet, uz pro verzi s unasecem muze znamenat ohnuti.

      Kdyz to shrnu, bral bych verzi s unasecem.

      0 0
    • jIrI___  

      Doporučuju 76. Je znatelně tužší než 75, míň náchylná na cinkání a nejspíš i líp chladí. Vozil jsem 75 a teď mám 76.

      0 0
    • JSt  

      od nytu muzes cekat, ze se ti na prednim 180mm casem povoli. jinak bude kotouc s unasecem ve vsem lepsi.

      0 0
      • rexa  

        Má to povolený nýtování nějaký závažný důsledky? Je tam pak vakl do stran nebo jen nějakej v rovině kotouče? Nebudeto pak cinkat? Dík :)

        0 0
        • JSt  

          zacne ti v nytech lupat. tak je rozklepnes a po chvilce zacne lupat znova…

          0 0
      • jIrI___  

        Jo a ještě jeden, pro někoho podstatný, detail – 76 jsou těžší než 75 http://bike-forum.cz/…l-18968.html

        0 0
      • kafac  

        Mam nytovane CL kotouce na trech kolech a jeste se me na zadnym nyty nepovolily…

        0 0
    • Hornet  

      Na unasaci bude lepsi, mam xtr na CL a spokojnost.

      0 0
    • roud  

      právě že naopak kotouč s hliníkovým unašečem bude mít lepší odvod tepla a bude tužší :O)

      0 0
      • rexa  

        Nějak mi není jasný proč by měl mít lepší odvod tepla kotouč s unašečem. Ten unašeč je asi masivnější, takže bude mít sice větší tepelnou kapacitu, ale nejsem si právě jistej jakej tepelnej odpor má to nýtovaný napojení.

        Pokud bude kotouč vcelku až ke šroubům tak tam mnou domělej tepelnej odpor nebude a bude se to jako celek líp prohřívat. Nebo se mýlím? Pravda, tepelná kapacita kotouče kompaktního bude menší.

        No ale asi už řeším blbosti. Tak půjdu asi do toho s unašečem. Jsem z něj unešen :D

        0 0
        • kubad  

          Spravna volba :-)

          pokud chces 180mm kamos ma dve sundane z noveho kola doma napis me na e-mail dam ti na nej kontakt.

          0 0
        • drusus  

          Ako strojar odchovany na fyzikalnej metalurgii citim povinnost trosku napravit ten zmatok vo fyzikalnych vlastnostiach a ich dolezitosti :)

          Rexa na to ide spravne, ale bacha, na odvod tepla z unasaca do okolia vplyva predovsetkym plocha povrchu (ak chcem nieco dobre chladit, urobim to rebrovane).

          Dolezita bude tepelna vodivost. Wiki tvrdi, ze „je to množství tepla, které musí za jednotku času projít tělesem, aby na jednotkovou délku byl jednotkový teplotní spád“. Dolezity je tam prave ten teplotny gradient – smerom od osi k brzdovej polche kotuca – ktory v kotuci (v dosledku obemovej teplotnej roztaznosti) vytvori pnutie.

          Pnutie sa prejavi bud vznikom trhlin (tyka sa skor malo huzevnatych materialov), alebo deformaciou. Najlahsie sa budu deformovat tenke nosne luce medzi brzdovou plochou a uchytenim. A kotuc cinka, pokym nevychladne a nevyrovna sa teplota na celom povrchu kotuca..

          U SH sa asi niekto poskriabal na hlave a povedal si: „Hm, a co keby sme urobili unasac taky masivny, ze sa proste neohne. Ale zasa len taky tazky, aby nam to vobec este niekto kupoval.“

          Dajme tomu, ze v SH vlozili do problemu vela usilia a nasli také riesenie, ze unasac zostava tuhy aj pri dlhom intenzivnom brzdeni (tj. tepelny odpor na rozhrani ocel/hlinik bude brutalny, teplota na povrchu unasaca nizka a homogenna, a tuhost unasaca za danej prevadzky vysoka). Da sa zabranit, aby sa pri brzdeni vonkajsi ocelovy disk nezohrial a neroztiahol? Neda. Pravdepodobne sa predsa len trochu zvlni medzi jedotlivimi nitmi, ale deformacia bude zrejme mensia, ako pri celoocelovych diskoch.

          Este rafinovanejsie to vymysleli u Hope – dovolili oceli slobodne sa (radialne) pohybovat, nic sa nikde nedeformuje, unasac musí prenasat zatazenie len v tangencialnom smere, takze moze byt stihlejsi..

          SH riesenie ako bonus poskytne vyssiu robustnost pri beznej manipulacii a padoch (ale ohnut sa da vsetko, ze ano.. :))

          Este k tomu nitovaniu – pastorky su v kazete na hlinikovom unasaci tiez chytene nitmi. Boji sa tu snad niekto, ze ich pri slapani vyvakla???

          0 0
          • rexa  

            Dík za vyčerpávající analýzu :) Píšeš, že tepelný odpor na rozhraní hliníkového unašeče a ocelového disku bude brutální. Tím pádem tam vznikne velký teplotní gradient a tok tepla do unašeče bude značně zpomalen. Pokud budou vnější tvary kotoučů s/bez unašeče stejné, tak se bude kotouč s unašečem přeci jen trochu hůř chladit a bude snadněji zahřívat,ne? Pokud to chápu správně. Rozdíl to asi nebude velký.

            Když bude přinýtován na fest, ne jako u HOPE, mohli by síly pnutí přispívat k rychlejšímu vzniku vaklu v nýtech?

            No kdyby se někdo nudil tak by to mohl hodit třeba do ANSYSu a spočítat to :D

            0 0
            • Hornet  

              Tak po sezone nepozorujem ziadny vakel v nitoch, ked po intenzivnom brzdeni zastanem, tak sa trosicku ozyva take tukanie ako chladne kotuc, ale je to pevnejsie ako obycajny, nekruti sa, neskrta. A oproti Hope je vyrazne nizsia cena.

              0 0
            • drusus  

              V skutocnosti disk a unasac na rozhrani pevne dosadaju. Idealne by bolo, keby to rozhranie kladlo prenosu tepla velky odpor. Na XT/R nebude brutalny, ale svoju rolu asi zohra.

              Na brutalny odpor by tam musel byt izolant. Tym je napr. vzduch v strbine medzi diskom a unasacom u Hope.

              Ja si osobne myslim /popravde netusim, ako uvazuju sudruhovia v Japonsku :)/, ze ulohou unasaca je pevne drzat kotuc a branit mu v deformacii.

              O chladenie kotuca sa staraju diery na brzdovej ploche. Cim viac a vacsie, tym lepsie chladenie /a mensi brzdny ucinok :)/.

              Aby sa namahanie nitu zmenilo zo strihu na tah, alebo trebars nejake komplexnejsie, deformacia kotuca by musela byt pomerne velka. To uz by si kotuc necinkol, zadrel by sa v strmeni..

              Inak mam RT79 (180mm), co je CL verzia RT76 a som s nimi spokojny. Maju zatial najazdene malo, tak nemozem objektivne hodnotit..

              Ak vyberas len medzi RT75 a RT76, siel by som do 76-ky. Nie je o vela drahsia a ked uz nic ine, bude robustnejsia.

              0 0
          • kafac  

            Ono je to ve skutecnosti presne naopak. Vzhledem k tomu ze hlinik ma asi 3× vetsi tepelnou vodivost jak ocel, tak unases odvadi vznikle teplo daleko rychleji od brzdne casti kotouce, diky cemuz se kotouc neprehriva a nekrouti. Unases ma pomerne velkou plochu, takze teplo snaze vyzaruje do okoli, v cem mu napovaha profilovani zeber…

            0 0
            • Mamut  

              To by platilo, keby bol kotuc z jedneho hlinikoveho masivu vratane brzdnej plochy. Ale ak tie nytovane prechody nemaju dobre porieseny prestup tepla, tak unasac mozes mat zo striebra a aj tak bude odvadzat teplo horsie, nez ocelovy masiv.

              0 0
              • miki  

                Tak pak jsou jen dvě možnosti.Buď se kotouč nekroutí tím že převede teplo do unašečea rychleji se ochladí nebo se nekroutí proto že je unašeč silný ale asi to mají dobře spočítaný v Shimanu aby to fungovalo a ono to fakt funguje a kotouč na hliníkovým unašeči se nekroutí tolik jako klasika celokovový.

                0 0
                • drusus  

                  Bude to kombinacia viacerych mechanizmov, ale aj tak som presvedceny, ze na chladenie kotuca sluzia predovsetkym diery v brzdnej ploche..

                  Inak, aj kotuc s hlinikovym unasacom je celokovovy.. :)

                  0 0
              • kafac  

                Nevim jestli jsi ten kotouc videl nekdy in-natura, ale krom toho ze to po hromade drzi ty nyty, tak samozrejme ta brzdna ocelova cast ma pomerne dost velkou stycnou plochu s tim stredovym unasecem…

                0 0
                • Mamut  

                  Ja netvrdim, ze to nefunguje. Ja len tvrdim, ze si viem predstavit na 1. pohlad rovnaky kotuc spraveny tak, ze bude horsi ako celoocelak prave preto, ze prestup tepla bude ubohy. Dovodov moze byt 1000, napriklad vzduchova vrstvicka medzi jednym a druhym kovom a dovodu nedostatocneho vylestenia stycnych ploch.

                  Samozrejme vyletene stycne plochy navyse napatlane striebornou teplovodivou pastou pred nitovanim by boli daleko efekticnejsim riesenim, ze celoocelak. Ale tento prepoklad sa neda poznat ani z fotky a mozno ani v ruke bez rozobratia.

                  0 0
                  • kafac  

                    Teplovodiva pasta? Nedelas nahodou do computeru? to je deformace z povolani ;) zas tak tragicky to zahrivani neni…

                    Mel jsem na kolo klasicky kotouce na 6 der, ted mam CL a nejakej zasadni rozdil nepozoruji…

                    0 0
                    • Mamut  

                      Iba do sw. Ale nejake povedomie o hw samozrejme mam. Slo mi o to, ze je to riesenie, ktore zdvihne cenu o 5Kc a podstatne zlepsi prenos tepla. Aj dve uzasne vylestene plochy maju po prilozeni na seba v mikronerovnos­tiach plno vzduchu, ktory ten prenos dost degraduje. Samozrejme, ze aj potom bude existovat kopec, kde ten kotuc utavis, ale bude tak 2× vacsi nez bez toho.

                      0 0
                      • kafac  

                        Otazkou je co by s tou pastou udelala voda, ale myslim ze ten spoj je snytovany velmi pevne, to znamena ze prenos tepla bude OK. U pocitacu je to slozitejsi, tam se ten pritlak nesmi moc prehanet, nebo se muze zlomit deska… ;)

                        0 0
            • drusus  

              Al ma oproti Fe trojnasobnu tepelnu vodivost (229 vs. 73W/mK) a sucasne dvojnasobnu mernu tepelnu kapacitu (896 vs. 450J/kgK). To znamena, ze bude ovela rychlejsie vyrovnavat teplotu po celom svojom povrchu a na rozdiel od oceli, ovela neochodnejsie vytvarat teplotne gradienty. Sucasne sa na zohriatie 1g hlinika spotrebuje 2× tolko energie ako pri zeleze.

              Da sa povedat, ze aj keby bol prestup tepla na rozhrani brzdna plocha/unasac rovnako dobry, ako pri monolitickom ocelovom disku, unasac bude chladnejsi a menej nachylny na vytvaranie tepelnych pnuti.

              0 0
          • fousek  

            U Hope nic nevymysleli, jen zkopirovali motocyklove kotouce. Jinak samozrejme nyty na kazete se povoli, akoraze tam nemaj funkci pevnostni, ale aby to cely drzelo pohromade

            0 0
            • Evilcleaner  

              tyjo a jak dlouho bys musel jezdit tu kazetu aby se ti povolily? mi se na žádné xt kazetě kterou jsem kdy jezdil nýty nepovolily.

              0 0
              • fousek  

                No na XT se mi ty nejty na unaseci taky nepovolili, ale na levnejsich je to temer pravidlem, ze ty dlouhy nejty, krz 6 pastorku se uvolnej, samo na funkci to nema vliv, ale uvolnej se.

                0 0
    • vikicek  

      Jezdit na kotoučích smrt, to chce odvahu :D

      0 0
    • Smazaný účet  

      šel bych do té šestky. z pětky moc nadšenej nejsem, při vyšším namáhání se snadno deformují a škrtají a cinkají…

      0 0
    • Lada,s  

      Nýtování bych se nebál, „nýtované“ kotouče se normálně používají i na motorkách…

      0 0
    • blesk888  

      Používá někdo SM-RT76 s mechanickými brzdami? Zkušenosti?

      0 0
    • BigKarel2  

      Já su pro SM-RT7.

      0 0
    • pustipav  

      nechces prejit na bubnovy brzdy? tam pak tohle vubec nemusis resit… :)

      0 0
    • HKou  

      Mam SM-RT79/180 vpředu. Absolvoval jsem s tím i dlouhé sjezdy (třeba 1300m (výškových) v kuse) a nepozoruju nějaké problémy s nýty. Kotouč necinká, přijde mi to jako dobré řešení.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.