• wbiker

    Mám tento problém: čistil jsem náboj (zadní kolo), vše jsem smontoval a seřídil tak, aby nebyla vůle a kolo se volně točilo, dám do rámu, utáhnu rychloupínák – kolo se volně točí a vůli nemá, chvilku se na tom projedu a kolo má vůli (při hýbání ráfkem ze strany na stranu). Tak ještě jednou, rozdělám, seřídím vůli, dám do rámu, vůle žádné, kousek se na tom projedu – vůle je zpět. Přitom všchny matky dotahuju nakrev. Jediné s čím mě napadlo, že to může souviset je ta kuželovitá matka, měla už vydřenou drážku, tak jsem dal novou, ale bez výsledku. Už nevím, co s tím mám dělat. Poradíte někdo? Dík

    0 0
    • Pekáček  

      Co třeba dotáhnout imbus držící ořech na nábě?

      0 0
    • Lone1  

      Klasický případ neutažených konusů.Utáhnout konusy na obou stranách.

      0 0
      • wbiker  

        Já je právě utahuju. Možná to dělám špatně – nejdřív dotáhnu proti sobě matky na straně ořechu, nasadím osu, vymezím vůli a dotáhnu i druhou stranu.

        0 0
        • Lone1  

          Takhle je to správně,jen to musíš utáhnout dostatečně.Máš konusové klíče?

          0 0
          • wbiker  

            Mám.Zkoušel jsem i tu misku, co je pod ložiskama, jakoby zatlouct hlouběji, myslel jsem, jestli si to třeba nějak nesedá, ale nepomohlo to.

            0 0
            • Lone1  

              Ty na to určitě přijdeš.Chce to trpělivost a pečlivost.A sol­vinu,na tu jsem zapomněl.

              0 0
            • pop  

              myslíš misku v ořechu? Ta se šroubuje. Všechno musíš pořádně dotáhnout a zkontrolovat, jestli není někde strženej závit třeba…

              0 0
              • pop  

                jo a ještě pořádně promazat dobrou vazelinou, někdy i to může být příčinou proč se to povoluje-malo vazeliny velký tření

                0 0
    • pepek  

      Zkus, jstli nemáš prohnutou osu.

      0 0
    • wbiker  

      Tak dneska to samé, všechno jsem utáhl, vymezil vůli a po dnešní vyjíždce jsem doma zase vůli zjistil. Nenapadá ještě někoho něco? Beru i šamanský zaklínadla.:-)

      0 0
      • kovar  

        no ještě zkus popsat, jak zjišťuješ tu vůli

        0 0
      • rarášek1  

        A co tak zkusit utáhnout výplet? :-)

        0 0
        • kovar  

          už dlouho podezírám wbikera, že ta vůle je klepání špalíků o ráfek :-)

          0 0
          • wbiker  

            Uchopím pneumatiku v mítě u špalků a příčným pohybem (kolmým na výplet) s ní směrem k pravému či levému špalíku pohnu.:-) Prostě když takhle pohnu s kolem, tak je cítit, jakoby se kolo pohybovalo mezi dvěma polohama, kdy na každé straně jde cítit jakoby pevná hranice, do které se to opře. Nejde mi do hlavy, co se tam může povolovat, když zezačátku je to v poho a udělá se „to“ až po chvíli ježdění.

            0 0
            • martt  

              Nemas prasknuty alebo zlomeny ram? Synovi nedrzala riadne patka (alebo ako sa to vola, po nemecky je to Ausfallende, skratka to oko v ktorom je upevnena oska) a posobilo to uplne dojmom vole v naboji. Po priletovani je to OK. Tiez niekolkokrat zostelovaval naboj a nadaval jak pohan.

              Inac tam nie je moc veci:

              • utiahnut misku v orechu
              • utiahnut orech v naboji
              • utiahnut obe kontry s konusmi

              Dovodom povolovania nastaveneho naboja moze byt aj:

              • ohnuta oska
              • opotrebovane misky (vyhlbeniny v povrchu misky)
              • placate poskodene gulicky (pomerne casto)
              • nerovnomerne opotrebovane konusy (velmi casto)
              0 0
              • martt  

                este dodam, ze ta miska v orechu ma opacny (lavotocivy) zavit.

                0 0
              • wbiker  

                Tak jsem to zase rozdělal a prohlídl vše, co píšeš. Osa je rovná, kuličky v pořádku. Na ořech bohužel nemám nářadí, ale vyloženě povolené tam není nic (kdesi jsem četl, že mista v ořechu se dá povolit tlakem šroubováku – mě to teda nešlo). Navíc to není ani dva týdny, co ´jsem měl ořech u známého na vyčištění. Jinak vydřené drážky v miskách nejsou, konus jsem už jeden vyměnil a na druhý jsem se teď díval a má úplně minimální požkození. Ale vyměním ho projistotu taky. Ale bojím se, že to není tím.:-(

                0 0
                • martt  

                  Skontroloval si ten velky duty sroub (dovnutra vlezie imbus 10) co drzi orech na naboji, ci je pritiahnuty?

                  Na rozobranie orecha potrebujes „sroubovak so sirkou asi 3 centimetre :-)))“. Taky asi ani neexistuje. Ja som upravil karbobruskou pilnik aby pasoval do drazok v miske orechu. Orech rozoberam tak, ze ten pilnik chytim do zveraku a tocim celym kolesom, bez demontaze orechu z naboja. Bacha ma to opacny zavit!

                  Ak je ale vsetko OK, ak pises, tak by sa to nemalo povolovat.

                  Otazka: Ked sa to povoli, drzia este kontry na oboch stranach utiahnute alebo je niektora povolena?

                  0 0
                  • Vilém  

                    Stahovak na rozebrani orechu existuje:)Jinak driv jsem ho rozebiral tak jak popisujes,pomoci lehce pribrouseneho pilniku.

                    0 0
        • wbiker  

          Výplet to asi nebude, protože jde cítit, že to jakoby no něčeho narazí, když pohnu kolem na jednu stranu, jak píšu nahoře. Je o děsně napsaný, ale nevím jak líp to popsat.

          0 0
          • kovar  

            narazí do špalíků? :-)

            0 0
            • wbiker  

              Ani rozpojení brzd na to nemá vliv.:-) Když to potom rozdělám, tak jde cítit, že se hýbe osa.

              0 0
              • martt  

                hore som Ti uz strasne detailne opisal co by to vsetko mohlo byt. Viac veci v tom naboji uz jednoducho nie je, ergo sa ani nemoze pokazit. V kazdom pripade ak problem vyriesis, nezabudni sa pochvalit ako. Vsetci sa radi priucime. :-)

                0 0
      • pop  

        vydřený dráhy kuliček i v tělu náboje?

        0 0
    • Martula  

      Nový rychloupínák, nebo nebo..kuličky v ořechu…

      0 0
    • Vilém  

      Mohla by to byt praskla miska v orechu,takto se mi to projevovalo,kdyz ru­pla.

      0 0
      • Martula  

        Nebo prasklý praporek…

        0 0
      • honzzaq  

        mám dotaz k prasklé misce ořechu – při rozebírání jsem na misce po větší části obvodu našel „prasklinu“, viz foto. Moje otázka zní: je to normální? Pokud ne, dá se na tom dál bezpečně jezdit?

        Rovnou položím i dotaz k misce v náboji – našel jsem v ní dva výstupky, možná vada z výroby? Viz foto 2. Opět – dá se na tom dál bezpečně jezdit?

        0 0
        • petr0x  
          1. mě to jako prasklina nepřipadá, ale v ruce jsem to neměl. Já bych to

          nechal, vadit by to nemuselo a misku asi steží vyměníš.

          1. to jsou „ožvejkaný“ kusy železa. Jestli to zavazí kuličkám (asi

          jo, jinak by to tam nebylo), tak to opatrně odbrus, abys co nejmíň zasáhl do zbytku ložiskových drah a nevytvořil tam důlky. Zkontroluj kuličky, vadné vyměň (nebo nejlíp všechny) a dej zpátky. Tohle nebezpečný není, ale kolo se bude točit asi pěkně blbě.

          1. jestli seženeš misky, tak vyměň obě a pak aj kuličky, to skoro nic

          nestojí. A jestli chceš mít po problémech, kup (třeba lehce jetý) zapletený kola s průmyslovýma ložiskama. Ty se měnit ani čistit snad ani nemusí (já to ještě nedělal).

          0 0
        • Vilém  

          Je to praskly.

          Driv nebo pozdeji to prdne cely.

          Misky nema smysl resit, to nesezenes, krom srotu.

          Proste to preplet.

          0 0
    • Otelo  

      …vše jsem smontoval a seřídil tak, aby nebyla vůle a kolo se volně točilo…

      tak to utiahni tak, aby „se kolo volne NEtocilo“. pojazdis, a bude dobre, nie?

      zufale situacie → zufale riesenia

      0 0
      • kubad  

        Dej to do servisu a oni ti to seřídí – možná. Pokud ne tak je náboj v háji – pokud jo tak máš obě ruce levé :-(

        0 0
    • wbiker  

      Tka postupem času jsem zjistil ještě další věc. Vůle se mění podle toho, jak otáčím kolo. Na ráfku u brzd to je asi v rozpětí dvou milimetrů. Už jsem zkontroloval utažení ořechu i misky v ořechu a rozhodl jsem se koupit nový náboj. Dík všem za pomoc.

      0 0
      • Vilém  

        A nemas nahodou zohlou osu, pripadne vyhlodany konusy?Taky muze byt krive nalisovana miska v nabe,ale to jsi kontroloval,jak pises vys.

        0 0
        • wbiker  

          Osa rovná, konusy – jako matky – jsou nové. Nevím, jestli nejsou zničené misky, ale okem nevypadají.

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.