• Corbett

    Trochu z jiného soudku, ale proč ne, když je venku taková sibiř. Tak co, kdo z vás pálí slivovici, nebo jiný lahodný mok a jak jste letost dopadli, když byla taková bída na úrodu. Já mám čtyři stařičké trnky, které urodily pár uschlých švesteček. Když to zhrnu, tak na tu bídu z toho bylo 140 – 150 kg kvasu z kterého jsem napálil 17 litrů velmi kvalitní (za tyto slova byych dal ruku do ohně, pokud to není pravda) a lahodné slivoce. Na prodej není, ale kdy chtěl někdo ochutnat, tak třeba na dalším Velocampu na který určitě pojedu.

    0 1
    • Medunka  

      Palis, palim, palime… Stryckove kolem o 106, jen kdyby ta uroda byla lepsi ;-( NEjak pujde slivovice s cenou nahoru ;-( Ale Oskorusovice letos bude…

      0 0
    • mastihuba  

      ale jo. Co se nezdaří víno, to se proženene přes aparát v pálenici. S modrým jsme na tom špatně.
      Někteří už začli pálit i ječmen. Trocha ječmene, trocha, cukru, do toho kvasnice. Po destilaci se tam kápne karamel a v nouzi se to dá i vypít.

      0 0
    • kubrt  

      Letos jenom hrusky, jaka bude to jeste nevim, palim mezi svatkama, ale zalozeno mam slusne – 600 litru mace, tak snad neco z toho vypadne :-)

      0 0
    • Smazaný účet  

      Tvrdej je humus, já jedu v medovině.

      0 0
    • goofy  

      Ja ne, ale deda jo… Letos sme meli urodu svestek vyjimecne dobrou, takze mame ve sklepe nejakych 700 litru kvysu, a po weekendu se de na vec… ;o) Jinak palime vsechno co se da, takze jabka, hrusky, a uplne luxusni jsou letos tresne… Proste uplna lahoda. Sem zvedyvy jak dopadnou ty svestky… ;o)

      0 0
    • BH  

      kolik %?, palil jsem drive, dokud bylo z ceho, pak prisla Sarka a bylo po trnkach, no a tak jsem strelil i tu zahradu.Dokonce 2× jsem palil i ve Sluskach. Ted mam dobry zdroj v ramci rozvetvene rodiny.Tu otazku bych mozna doplnil, mate doma palenicu?Sice to asi nikdo oficialne neprizna,ale na Valachach je domacich palenic neurekom, jak jiste vis. Nastesti podle pripravovaneho trestniho zakona, paleni nacerno pro svoji potrebu uz nebude trestny cin. tedy oficialni palenice v nasem kraji shynou na ubyte. No a pokud bude prilezitost muzeme porovant kdo ma lepsi tu slivovicu. jak jsite vis, for je mimo kvalitniho kvasu i v % a hlavne nepustit tam na zaver tu horcinu.Nedavno jsem kostoval polskou slivovicu mela pres 70%, tak to byla sila.

      0 0
      • mastihuba  

        jednou jsme pozbírali vzorky z domácích i ofiko pálenic a dali je na chemickej rozbor. Kupodivu oficiální pálenice na tom byly s výsledkama malinko hůř než ti co to poctivě dělali doma. Nutno dodat že do oficiálních potravinářských norem se vešlo všech pět vzorků co jsme testovali.

        0 0
        • BH  

          no nastesti se do toho testovani nedostal vzorek z lavorovice, to je totiz ta prava domaci.Ovsem ta by asi zadnym zdravotnim normam nevyhovela.

          0 0
      • Corbett  

        Ve Slušovicích jsem letos pálil poprvé a zůstanu Slušovské pálenici věrný. Ještě než jsem se oženil, tak jsem pálil na Hvozdné. Jak jsem do toho ale kopnul , tak jsem dvakrát pálil s tchánem v takové klasické domácí pálenici ve Všemině. Manželka ze Všeminy pochází, ale slivovice nebyla tak dobrá jak bych si představoval. Nelituji toho, že jsem přešel k oficiální pálenici. Je to sice drahé jako čert, ale slivovice je nesrovnatelně lepší. Pálím něco těsně přes 50%, přesně je to letos 50,4% a tu hořčinu tam lít už nenechám.

        0 0
    • jihra  

      Mám naštěstí příbuzné v tom správném slivovicovém kraji, takže přísun kvalitního moku je.

      0 0
    • kovar  

      Kvasu máme asi 1 tunu, kurňa jak já nemám rád třepání a sbírání trnek.

      0 0
    • Smazaný účet  

      k té slivovici: jeden člověk když nebyly švestky tak koupil nějak levně větší množství sušených švestek odněkud z ciziny a zkvasil to… nezkoušeli jste to taky?

      0 0
      • Corbett  

        Tchán před nějakým časem, když se neurodilo koupil švestky z Madarska, pokud se nepletu a řeknu ti, že to byl pěkný hnus. Mám na mysli výsledek. Nedalo se to pít.

        0 0
    • kajulka2  

      Letos ne, v tu „správnou“ dobu přišel mráz a nebylo žádný ovoce, jinak jablka a švestky. Když se povede a má mezi 53–60% tak je to lahoda ;)

      0 0
    • TinkTink  

      Ja kazdopadne nepalim…todle resi otec – letos to ale byla bida…tech svestek teda moc neni… :-/…ale klidne prodam slivovici… :o)))

      0 0
    • stařík  

      Ne, jen kupuju a konzumuju a tím roztáčím kolo výroba-spotřeba-výroba-spotřeba …

      0 0
      • vzduch  

        Jak jste na tom s oblibou té které gořalky ? Já : 1. slivovice
        2. whisky
        3. vodka

        0 0
        • pos3k  
          1. irska whisky
          2. cesko-moravska domaci „whisky“ (slivka)
          3. voda z kohoutku
          4. pivo :-)
          0 0
        • Gatier  

          1.pivo 2.c.vino 1.c.vino 2.plzen :) 5.„cista“ voda

          0 0
        • TinkTink  
          1. Kofola
          2. Voda
          0 0
        • cabbage  
          1. voda
          2. mineralka
          3. sodovka
          4. kola
          5. vodka
          6. slivovice/becher

          . . . . . 99998. pivo 99999. vino 8(na lezato).ovocne stavy :o))

          0 0
        • speedy gonzales  

          „Jak jste na tom s oblibou té které gořalky“

          se mi libi, co vsechno dokazou nekteri jedinci zaradit pod pojem goralka

          :-))

          0 0
        • Azagthoth  
          1. fernet citrus brzdeny pivom 12°
          2. Absolut vodka
          3. Jim beam
          4. Vinovica (min. 65%)
          5. Kofola
          0 0
    • madcat  

      nepálím, nemám důvod, nedal bych ten hnus do huby… sorry ale určitě ste rádi za názor taky z opačnýho konce spektra konzumentů…

      0 0
      • Gatier  

        Tak tak, maximalne na retaz :)

        0 0
      • Corbett  

        Nic proti, ale když názor, tak řeknu, že mi slivovice nechutná, ale né, že je to hnus.

        0 0
    • RomanH  

      Jasne ze palime. Slivovice je lek, pomahala mi prekonavat prujmy v Pakistanu a v Indii, spolu s cajem a s acylpyrynem mi pomaha srazet teplotu (krasne se po tom clovek vypoti), zahreje me pri navratu ze zimniho bikovani… Jen tech svestek letos moc nebylo :o(

      0 0
      • Lance  

        i kdyz acylpyrin neni antibiotikum neni to risk???

        0 0
        • RomanH  

          Nevim, me to naucil deda a ten se dozil 94 let pri plnem zdravi..

          Do hrnku nalijes deci caje, deci slivovice, vezmes si acylpyrin, zalezes pod perinu a propotis pyzamo. Druhy den jsem vetsinou zdravej jak rybicka.

          0 0
        • gadzo  

          nejni, jenom játra dostávají větší záhul, ale na něco umřít musíme…

          0 0
    • wertigo  

      letos bida neni z ceho palit. ale koupil jsem 3litry svestek rok 2000, 200,–/litr – to jde ne :-)) aspon na bezky bude…

      0 0
    • martin65  

      pálil jsem, dokud bylo dost švestek, ale polední roky je to dost bída, takže slivku kupuju přes eshop https://www.panalfred.cz/slivovice/ kde je fakt super výběr

      0 0
    • Smazaný účet  

      Tak jak se dari letos? My uz mame skoro 300l kvasu z jablek. Svestky jsme uz letos nedali. Resp zacli jsme trochu pozde a budem radi, kdyz dame dokupy tech 100l kvasu na minimalni mnozstvi. Nevi nekdo, kde by se v okoli ovy daly ocestat svestky…treba nekomu padaji na zem a nevi co s nima nebo tak:)

      0 0
      • Mig_all  

        Kdybych to vědel, tak ti neřeknu a pujdu si je otrhat sám!!! :-/ Stojí to letos zahovno s těma švestkama zdá se mi, je sucho, jsou malé a sladké byly až tak že začly padat, hnít a plesnit o měsíc dřív…

        0 0
        • Smazaný účet  

          No my mame 250l kvasu z lablek z jednoho stromu, druhy dozrava bohudik pozdeji. Svestky jsme delat nechteli, bo mame jenom dva stromy. Tak si znami hodne odvezli a pak prisel bracha, ze by posbiral na chaluoe a pridal nase…akorat nadhodnotil z nezkusenosti mnozstvi. Jinak svestky mame bombovni, jako granaty. Ale hodne jich slo na kompost, bo je nikdo nchtel. Chyba v planivani a ted budu hledat kde vypalit 60l kvasu…

          0 0
      • popokatepetl  

        Mám 200l švestek, víc jsem nedělal protože už moc nepiju. V okolí má většina 800–1500l kvasu :o) Včera jsem 100l trnek dal pryč.

        0 0
        • Mig_all  

          Jj v moravskoslezském rekorní úroda, ale přeprodávat se bude draze, uvidíte…

          0 0
          • popokatepetl  

            aby bylo komu, když budou plné sklepy :o)

            0 0
            • Mig_all  

              No jak říkám, nám to letos vůbec nešlo a vsichni okolo megaúroda naprosto rekordní, takze já budu po okolí somrovat ať prodají… Jiné roky ale naopak ostatní nic a nám plodí hezky…

              0 0
              • popokatepetl  

                děda jak se dostane pod 200l slivovice tak je nervózní (co kdyby další rok nic nebylo), ideálně je mít naskladněno 400l :o) teď bude dělat povidla ze 150l trnek. Aspoň něco zdravějšího.

                0 0
                • Wojtkingson  

                  200l slivovice? Kolik tun švestek sbírá? :D

                  0 0
                  • popokatepetl  

                    tak to nevím, sbírá na litry :-). z 10l kvasu je cca 1l slivovice, trnky spíše více, jablka tečou méně. Já jsem vysadil malý sad před 8 lety kdy mi ještě chutnalo. Ted se chlastu vyhýbám a stromy začaly plodit. Za pár let to budou metráky ovoce.

                    0 0
                • Mig_all  

                  No dobrý, a to si pálí sám nebo to píše na všechny lidi z okresu? Na osobu můžeš vypálit maximálně 30l alkoholu.

                  0 0
      • jan.pernik  

        Už vidím modře, je toho mraky.

        0 0
        • jIrI___  

          U Olomouce podobně. Nasbírali jsme pár švestek na buchty, něco do mrazáku, něco rozdali po rodinách a zbytek z asi deseti stromů sežere na podzim sekačka :D. Taková úroda švestek prý už dávno nebyla.

          0 0
          • Cavendish  

            Baže :)

            0 0
          • jan.pernik  

            tak něco na sušení zbytek na mač. Se to musí sbírat, jinak nás sežerou vosy a sršni. Včera jsem ve sběrném dvoře natrefil na čistý 50l demižon i s košem, 3 piva a mám ho doma.

            0 0
    • pumpy  

      tak letos uz mam vypalene tresnicky – mnami

      a svestky poctive sbiram co spadne – uroda je super, jsou sladoucke a je jich hodne :D 100L kvasu uz je v sudu a a doufam ze jeste 200L pribude … na 4 stromy me to staci a aspon toho pak neni moc :D

      0 0
      • standoslav  

        Třeba v okolí Kunčic pod O. je dost opuštěných stromů s Uherkama, ale už fest padají.

        0 0
        • pumpy  

          ja vice nepotrebuji, me to takto staci. Je to jen na chut :D

          0 0
      • Wojtkingson  

        Jak to děláš s třešněmi? My jsme měli vždy problém, že jsme nevychytali tu správnou chvíli na pálení a zoctovatělo nám to :( Jinak pálíme jen švestky, ale s těmi jsme nikdy neměli problém.

        0 0
        • pumpy  

          jestli myslis sbirani – tak jsem urezal spicku stromu a to se pak trhalo (stejne byl uz moc vysokej)

          Jinak letni ovoce (tresne merunky) vykvasi desne rychle a 3–4 tydny nesmis to propasnout , nejlepsi je cukromer – ale zas musis mit domluvene misto v palenici. Takze se hlidalo (teda spis sem to po 2 tydnech dovezl do palenice ( mame super palitele) a on si to tam pohlidal a jak to bylo vypalil a napsal SMS ze je hotovo :D

          0 0
          • Wojtkingson  

            Tohle je nevýhoda no, ta ukrutná rychlost… Švestky na člověka počkají, tohle ne

            0 0
            • kofejn  

              Letos byla švestka tak obsypaná, že se lámala, a tak jsem prvně dělal kvas. Z prvního soudku mi to druhý den v garáži vycestovalo na zem. Další dva už jsem tak nenaplnil a naočkoval je kvasinkama na červené víno. Po nastartování kvašení jsem to odnesl do sklepa. Naštěstí jsem vhodnou chvíli k pálení trefil, protože když jsem to vezl po měsíci do palírny, po koštu kvásku to hned vycucli do kotle. A druhý den jsem si jel pro 13l.

              0 0
    •  

      Nepálím,, mám na Moravě kámoša co má ofiko palírnu a když pálí pro cizí tak mu vždycky něco zbude, je to levný a hlavně dobrý, celou zimu můžu ochutnávat různou pálenici:-)

      0 0
    • Cavendish  

      Letos je toho fakt mraky. Otec má na zahradě Ringlu a Čačanskou lepoticu. Už to sází do třetího škopku a hlídá, kdy pojedeme. I studená Vysočina se vytáhla…

      0 0
    • Smazaný účet  

      Tak já ze začátku léta plánoval, že to letos odrbu a dám do pálenice, ale pak jsem zjistil, že mám na švestkách šarku a skoro všecko popadalo. Takže na podzim bude velký kácení a výsadba nových. Když už je tu tolik expertů, které odrůdy tolerantní/re­zistentní šarce se chuťově nejvíc blíží klasickým švestkám? Zatím jsem plánoval lepoticu, jojo a pak jednu althanovu kvůli opylování blumy (zelená renkloda).

      0 0
      • Cavendish  

        Za těch 20 let co ji na zahradě máme ještě Sarku neměla. Pravda, stojí blízko septiku, asi si táhne ze země ty správné protilátky :)

        0 0
      • jan.pernik  

        Tak dej durancie, jestli je to všecko na mač. Na Horňácku v podstatě nic jiného není. Takže rodí i v drsnějších podmínkách. A odkopky se neroubují, páč je to pak taky čistokrevná durancie. Jsou sladší a šťavnatější.

        0 0
        • Cavendish  

          +1

          0 0
        • Smazaný účet  

          něco do povidel, něco na sušení, na kvas spíš jen když se zadaří a je toho moc.

          durancie si píšu na list… chci 3–4 stromy a spíš různé odrůdy, aby plodily postupně.

          0 0
          • jan.pernik  

            tak já to dělám tak, že si neustále pěstuju odkopky a sleduju švestky co mám, co vidím v okolí a pak si v zimě beru rouby (po dohodě s případným majitelem) a na jaře naroubuju. Aspoň vím jak to bude chutnat „již při koupi“.

            0 0
    • jan.pernik  

      Varování pro ty, co si chtějí někde nasbírat/koupit švestky a nechat vypálit v pálenici. FÚ nově bude kontrolovat, zda dotyčný má pozemek s ovocem (tzn. v katastru psáno na sebe a opravdu jsou tam ovocné stromy).

      0 0
      • RomanH  

        Zase se bude palit vsude mimo kostela ;-)

        0 0
      • Pavel  

        Fajn. A co když ten pozemek/zahradu mám pronajatý?

        0 0
        • jan.pernik  

          Máš na to nájemní smlouvu? Má to pronajímatel v daňovém přiznání? Jako samozřejmě, že je to hovadina nejvyšší, ale kluci dostali úkol vybrat více na doplatcích a ber kde ber aby se obhájilo eeeeeeeeeeet.

          0 0
          • Pavel  

            Prostě je potřeba zakleknout i na toho posledního sadaře byť i jen s jednim stromem. Protože kdo má strom/keř s ovocem, tem přece může pálit! ;-)

            0 0
            • jan.pernik  

              Bohužel to tak vypadá. Prostě ta úřednická banda líná se z něčeho zaplatit musí. A dotace taky nejsou zadarmo.....

              0 0
        • Smazaný účet  

          Tak je nechas snazit at ti dokazi, ze nemas a pak jim das papir na vytreni se:)

          0 0
      • z0diaC  

        Bylo to v Blesku nebo to pak Jeroným říkal v pořadu Pošta pro Tebe ? Jak by asi ten dotyčný úřad kontroloval ty ovocné stromy ? To je jak s tím zákazem sbírání hub…

        0 0
        • jan.pernik  

          Ne je to přímo ze školení FU.

          0 0
          • popokatepetl  

            A vo co jim jde? Z každého litru má stát peníze. Z tuny shnilych trnek mají hovno. To budu psát darovací smlouvu když někomu venuji trnky co by jinak shnily. To je blbost zase

            0 0
            • RomanH  

              Uz jen to, ze Ty si sam vypestujes na svem pozemku ovoce, ktere si sam posbiras, chces si ho pro svoji potrebu vypalit, a stat chce po Tobe (za nic) penize, je nemoralni svinstvo.

              0 0
              • mastihuba  

                je to smutný :-(

                0 0
                • Smazaný účet  

                  Az ma jeden chut si to vypalit sam, ze…

                  0 0
                  • mastihuba  

                    todle vlakno by se mělo přesunout úplně na jinej web :-) dědek dycky říkal, nikomu nic neraď, von si to stejně udělá po svojem a pak tě pomluví žes mu poradil blbě.

                    https://www.alkoholium.cz/…ekute-forme/

                    0 0
                    • Smazaný účet  

                      Jinak ja mam sklizene cele dva kybliky hroznu, takze bude vynikajici domaci burcak…nebo se z toho zeserem:D

                      0 0
                    • RomanH  

                      A v nouzovych podminkach lavorovica :-)

                      0 0
                      • popokatepetl  

                        :-)

                        0 0
                      • Martin  

                        Dávají k tomu návodu i bílou hůl?

                        0 0
                        • RomanH  

                          Metyl Ti vyfici jako prvni. Hlavne pomalu prikladat :-)

                          0 0
                        • jan.pernik  

                          A chemici by ti řekli, že metyl do 20% v 50% slivovici je neškodný (tzn. celkově 10%). Zjemňuje prý chuť. Jinak v ovocných pálenkách je ho cca 4–6%, je to naprosto normální. Není pouze v těch z obchodu (ty se pálí z brambor nebo obilí a ovoce viděli jen na fotce zezadu).

                          Chemici jsou obětaví vědci, kteří zkouší své bádání na sobě.

                          0 0
                          • jIrI___  

                            Byl jsi někdy na exkurzi třeba u Jelínka ve Vizovicích?

                            0 0
                            • jan.pernik  

                              nebyl pravda :-) ale za ty prachy, co to prodavaji, tak tam nemuzou byt ciste prebrane svestky bez listí, stopek, plísně, …

                              0 0
                              • jIrI___  

                                Tak pak asi na povrchu mají postavenou Potěmkinovu vesnici pro provádění návštěvníků a skutečná výroba probíhá v tajných podzemních prostorách :). Tak či tak, v každém případě je lepší tyhle pálenky nechlemtat, ať už jakože domácí nebo průmyslové.

                                0 0
                                • Martin  

                                  Slušný cyklista nepije vůbec, že?

                                  0 0
                              • obda  

                                Nevím, jak je to teď, ale platilo, že pod názvem „Slivovice“ se směl prodávat jen výrobek s minimálně 70 % destilátu ze švestek. Zbytek mohl být průmyslový líh, a Jelínek to u té základní řady taky tak dělal. Stačilo se podívat na zadní etiketu.

                                Edit: Viz popis v Tescu: https://nakup.itesco.cz/…001000089796

                                0 0
                                • popokatepetl  

                                  pod 50% to je hrušková voda :-)

                                  0 0
                                • hony007  

                                  Proč nad tím špekulovat, když to tady sami vysvětlili:

                                  https://www.stream.cz/…09-slivovice

                                  0 0
                                  • obda  

                                    Já nešpekuluju, já vím ;) Nicmémě slivovicu kupuju jinde ;)

                                    0 0
                                    • mastihuba  

                                      neni slivovice místní název jako třeba burčák? že s tim dovozem ovoce na kořalku nikdo z EU nemá problém. :-)

                                      0 0
                                      • hony007  

                                        Ten burčák je asi tak striktní jen v ČR, hlavně teda když je to nepřiznaný že. Tady (SRN) se běžně prodává burčák z italskéch hroznů, akorát je to napsaný přímo na přední etiketě tak velkým písmem, že to přečte i bába bez brélí.

                                        0 0
                            • Smazaný účet  

                              No v nejakem jidle s.r.o. se tusim chlubili, jak skupuji svestky tu a tam.....ale ja si myslim, ze jak si to nepripravis a nenechas vypalit, tak vzdycky riskujes bramborovicu…

                              0 0
                            • Pavel  

                              Já ano.

                              Drtivá většina těch jejich „pálenek“ je z bramborového škrobu/lihu. Buď jenom anebo hodně namíchaná (něco jako ta pověstná slavičí paštika – jeden slavík a jeden kůň).

                              0 0
                              • jan.pernik  

                                Ano protože toto je surový stav, ze kterého bylo cca 15l maču, když nepočítám otřásání, tak přebrat to trvalo cca hodinu – vybrat jen hezké, bez plísně, oddělat listí, stopky. Takže na 1.5l výsledného 50% produktu je cca hodina jen na přebírání..

                                0 0
                                • RomanH  

                                  A ted si vem, ze Te za toto jeste stat oholi. Neco ve smyslu pestujes brambory, zaplat par drobnych za kazdy hrnec kase, ktery si uvaris :-(

                                  0 0
                                • Smazaný účet  

                                  A to jsi nevzpeckovaval, ze?

                                  0 0
                                  • jan.pernik  

                                    Toto jsou durancie, ty nejdou. Jeden známý si udělal vypeckovávadlo, ale on má jen švestky.

                                    0 0
                                    • Smazaný účet  

                                      aha…ok…no my mame hodne jablek a jejich trizeni, vykrajovani a krouhani byla sichta taky. Vetsinou tak 50l becka na pulku odpoledne.

                                      0 0
                                      • popokatepetl  

                                        Se s tím moc mazlíte. Posbírám nepotlučené a nenahnilé jabka. Pytel je za chvílí. Sešrotované je to během chvilky. Trochu cukru, zavřít a fertig. Jabka už nepálím ale děláme jablečný mošt tak 1–2× týdně z pytle jablek. Nevětší dřina je umýt vercajk.

                                        0 0
                                        • mastihuba  

                                          proto se to moštuje v obecní moštárně, aby to umyl obecní zaměstnanec :)

                                          0 0
                                          • RomanH  

                                            Z kybla do kade s vodou, z nej do srotaku, ze srotaku do lisu, z nej do sudu, pridat do mostu par sesrotovanych kyblu, troska cukru na rozjeti, zadeklovat, hlidat,… :-)

                                            0 0
                                        • jan.pernik  

                                          jo tak jabka umýt v sudu, na řepáku nastrouhat, pak do lisu na víno. Vše pak umýt wapkou. Ale bordelu je z toho požehnaně.

                                          0 0
                                          • RomanH  

                                            Ale je to zase takova hezka prace, obili vymlaceny, brambory posbirany, ovoce v sudu… Zbyva vypalit, pichnout pasika, vyudit, a muze zacit zima

                                            0 0
                                  • Pavel  

                                    Nepamatuju se, že by babka někdy kadlátka vypeckovávala. Naopak, ty pecky tomu dodají takovou supr hořčinku.

                                    0 0
                                    • jan.pernik  

                                      tak já pamatuju, že se tak cca 20kg vypeckovalo, vzala se jen jadýrka, která se dala na dno dřevěné bečky a zalilo se to horkou vodou a nechalo přes noc macerovat. Pak se to vylilo. V těch jádrech je totiž slabý kianid. Je to vlastně fungicid.

                                      0 0
                                    • Smazaný účet  

                                      No hele…my to udelali loni a produkt vyl vyjinajici. Letos jsme to trochu flakali a tak uvidime. Pokud bude stale vyjikajici, tak se na to pristi rok vyseru (jo, to nebudou jabka) a ten dalsi to sesrotuju na zahrade komplet (az udelam srotovac)…

                                      0 0
                      • mastihuba  

                        jednou sem pil cosi na slovensku a to fakt nechceš. Brambory, shnilá řepa, ječmen, možná nějaký jabka… :D

                        0 0
                        • Martin  

                          Bio, neasi… udržitelné hospodaření.

                          0 0
                        • RomanH  

                          Ivane, recept je prosty :-)

                          0 0
                        • Smazaný účet  

                          já teda nevim, ale tchán hází do sudu všecko ovoce co spadne na zem a stejně je to ve výsledku slivovice. :-)

                          0 0
                          • mastihuba  

                            to toho nevíš dost :)

                            0 0
                            • Smazaný účet  

                              vim toho dost, páč to musim pít, když přijedu. prostě jiný název není, je to z jablek, ale je to slivovica. když je to jen ze švestek, tak to zdůrazní, že ta je čistá. :-)

                              0 0
                        • Pavel  

                          Až jednou ochutnáš řepovicu, tak teprve poznáš, co fakt nechceš. ;-)

                          0 0
                          • Smazaný účet  

                            Stryc od kamosky nekde sehnal odpad z fabriky na gumove medvidky…toz je zkvasil a vypalil…pry ta gumidkovica gumovala dobre…

                            0 0
                            • nomecz  

                              hopsinková šťáva

                              0 0
                            • Pavel  

                              Stejně se dají přepálit prošlé kompoty. Prej ta „kompotovica“ byla dobrá. :)

                              0 0
                              • jan.pernik  

                                Tam je rafinovaný curk a benzen. Nic dobrého, škrabe to.

                                0 0
                                • Pavel  

                                  Viz obda 18.9.2018 09:59: Co se nedá pít, tak se ještě přepálí! ;-)

                                  0 0
                                  • Smazaný účet  

                                    to zavani mnoha opakovanimi…

                                    0 0
                                  • jan.pernik  

                                    z hovna bič neupleteš. Empiricky vyzkoušeno, že ani X té přepálení tomu nepomůže. Vyhozené peníze a čas.

                                    0 0
                                    • Pavel  

                                      Tak to zředíš kolou… ;-)

                                      0 0
                                      • jan.pernik  

                                        tož, jak říkal kamarád, už nejsme puberťáci, abysme vychlastali kdejaký sajrajt.

                                        0 0
                                        • Pavel  

                                          Je mi jedno, co piju, hlavně že se motám! :-D

                                          Taky už přes pysk pustím jen kvalitní chlast, za a toho už tolik nevypiju a hlavně za b na to mám prachy. ;-)

                                          0 0
                          • obda  

                            .

                            0 0
                          • mastihuba  

                            to už mám za sebou :)

                            0 0
                        • obda  

                          Jak říkal kamarád z polského pomezí: Co zkvasí, to se pije. Co se nedá pít, tak se ještě přepálí ;)

                          0 0
                          • RomanH  

                            Tak. A nakonec, vzdycky tam muzes pridat zazvor, med a citron, a udelat lecivku.

                            0 0
              • Martin  

                Někdo ty školky, školy, učebnice pro děti, hřiště a Jiřího výhry v účtenkovce zaplatit musí.

                0 0
          • Smazaný účet  

            uvědomuješ si, že je to hovadina?

            0 0
            • jan.pernik  

              já jo, ale říkej to na správných místech a hlavně v situaci, kdy prvně musíš zaplatit pokutu a pak se možná soudit o vrácení. Já jen informuji „přátele“, aby se měli na pozoru před další debilitou.

              0 0
            • jeffi  

              Dneska jsem byl v pálenici, vypisoval jsem prohlášení, že je to z mého pozemku a kde. Pokud bych neměl vlastní pozemek (zahradu), musel bych doložit kupní smlouvu na ovoce.

              Blbost – neblbost, je tak, a „včil mudruj“

              0 0
              • Smazaný účet  

                jistě. a když to tak nebude, dokážeš si představit, že berní úředník bude objíždět desítky či stovky lidí v okrese a uctivě se jich ptát, jestli mu ukážou ty stromy? a sepsat kupní smlouvu s příbuzným je asi to nejmenší. efektivita výběru daně by jistě byla vysoká. na druhou stranu je pravda, že na tom Burešovi zrovna nezáleží, jistě to dělá pro nás, pro lidi.

                0 0
                • goofy  

                  Stromy určitě kontrolovat nebudou, ale pozemky namátkou zkontrolovat můžou… Jelikož se s jedním borcem v pálenici už docela znám, tak říkal, že tyto kontroly probíhají už pár let. My osobně máme zahradu, ale ovoce tři ******, takže abychom se vlezli do limitu, pálíme na strejdu, dědu, druhého strejdu… Nějak obesrat se to dá vždycky ;-)

                  0 0
    • Hanyscz  

      Spíš slivovice pálí mně. :-D

      0 0
    • Pavel  

      Kura, jsem dostal chuť na slivku! :-D

      0 0
    • Smazaný účet  

      Táta pálí. Já se sem se z toho párkrát tak zmatlal, že jí nemůžu ani vidět.

      0 0
    • caprfild  

      Potřeboval bych poradit. Mám kalvádos a už bych měl jet do pálenice,ale tam můžu jet až 3.11.2018 Jak uchovám kvas do té doby aby se mi nezkazil ?

      0 0
      • obda  

        Předpokládám, že nekvasíš v uzavřené nádobě s kvasnou zátkou? (V tom případě bys měl být v pohodě.)

        0 0
      • RomSva  

        Nevim co máš na mysli pod pojmem kalvádos (normalně pálenka z jablečného vína, ale tady se tak nazývá kde co )

        Co nejnižší teplota, ta zbrzdí kvašení. Nevím co máš tak netuším jak je to náchylné na zoctovatení.

        0 0
      • RomSva  

        Nevim co máš na mysli pod pojmem kalvádos (normalně pálenka z jablečného vína, ale tady se tak nazývá kde co )

        Co nejnižší teplota, ta zbrzdí kvašení. Nevím co máš tak netuším jak je to náchylné na zoctovatení.

        0 0
      • jan.pernik  

        To je špatně, najdi jinou pálenici.u nás to je tak, že posunou švestky někoho na později.

        0 0
        • Smazaný účet  

          Pokud ma kvas z jablek, tak nema problem. Kvas neni nachylny na octovateni, narozdil od treba hrusek. Pokud je ve stabilni teplote nekde ve sklepe…15–18 stupnu, nic se mu nestane. Zakladem je zdravy kvas uzavreny v nadobe bez peistupu vzduchu.

          0 0
          • jan.pernik  

            no to je právě to, aby to nezačalo plesnivět, toho alkoholu je tam málo, aby to pořádně zakonzervoval.

            0 0
            • Smazaný účet  

              My becky plnime postupne od leta. Nektere uz budou koncit a posledni teprve zakladame. Posledne jsme palili v pulce ledna a problem nebyl zadny.

              A letos jsem objednany taky na druhou pulku ledna…

              0 0
    • Smazaný účet  
      0 0
    • Smazaný účet  

      Jsem si tak vzpomněl že se to tu probíralo… nemáte někdo zkušenosti s domácíma hobby kolonama do nějakých 30 litrů? Vím že je to o šajstlich, že prý prodejci musí hlásit komu to prodají, no snad bych to jako hrnec na marmeládu uhrál. :-D Se mi dycky doma nepovede čůčo, a třešňového kvasu udělám taky málo, aby se to vůbec vyplatilo někam vozit… tak jsem si říkal, zabít na podzim jedno odpoledne, slít nepodařené pokusy a udělat si vlastní pálenku… litr či dva, pro potěšení.

      0 0
      • BlickM  

        Nekupuj „polské“ speciality odkalovače a studené prsty, nebo jak tomu všemu říkaj.

        Kup jednoduchou klasickou kolonu a raději pal 2×.

        S jedním odpolednem moc nepočítej :-)

        0 0
        • Smazaný účet  

          no dobře, no, prospím se do druhého odpoledne…

          narazil jsem na maďarský kotlíky, ty jsou celkem primitivní (zas v jednoduchosti je síla), ale musí se pod nima topit plynovou plotýnkou. myslím že nemaj síto, na hustý kvasy asi nic moc. pak nějaký neznámýho původu snad čína, ale zas s elektrikou a termostatem…

          0 0
    • BlickM  

      ani dvě odpoledne … ještě zkusím „to“, a ještě „ono“.

      To vypadá podstatně lépe. Topit můžeš na sporáku.

      0 0
    • kofejn  

      Ježíšek mi přinesl 5l dubový vypalovaný soudek, dneska jsem si dojel do palírny pro jabkovici a chci se ujistit: kořalku rovnou do soudku a ona tam za ty dva roky odvětrá, nebo to mám nechat nejdřív měsíc vydejchat a pak to teprve dát do soudku?

      Zbytek už zpracuju, jak jsem zvyklý :)

      0 0
      • BlickM  

        Já bych nechal dýchat.

        0 0
      • Haryk  

        Zkusil bych tam napřed nalít vodu, aby se ten soudek „zatáhl“. Pokud tam předtím nic nebylo a je to rozeschly, měl bys měl velký ztráty kořalky. Nalil bych to tam až po odvětrání ve skle. A odvětrany je to za 14 dní, hlavně nechat malou hladinku. Ale ber to s rezervou, nejsem odborník. Spíš fanda.

        0 0
        • kofejn  

          Vodou jsem ho zkoušel nikde neslzí. Nehrotím to, takže nechám odvětrat. Dík

          0 0
    • mastihuba  

      vidíte tam ten kostel? tak tam ne…:)

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.