Jak opravit trail po zimě?

Mnozí z nás při ježdění na kole narazili na lokalitu, která každou zimu víc a víc chátrá a skoky by chtěly trochu omladit a hlavně přišejpit [z angl. shape - tvar]. Takový šejping není nic složitého a půl hodina s lopatou dokáže trail dost pozvednout. Zároveň pokud se jedná o delší trail například v hrabance, tak i hrábě dokážou divy a vyčištění trail dost zčitelní.

Jeden takový trail s pár skoky tu mám i já a nikdo tady nekopal už řadu let. Jedno odpoledne proto s sebou beru lopatu s vidinou, že dvěma skokům dodám tvar a rovnou si je také vyzkouším. Jeden ze skoků je menší transfer, ideální na učení třeba table-topu. Druhým skokem je zase menší step-up, kde se dá naučit ledacos.

Je trail opravdu opuštěný?


Než se ale vrhnete do jakéhokoliv opravování, nejdřív se ujistěte, že nekopete na trailu někomu, kdo se o něj pravidelně stará a jen zrovna neměl čas jej opravit. Také není vhodné, když přijedete na čerstvě opravený trail, který ještě není dostatečně ztvrdlý, nebo je dokonce po dešti a práci místního shapera zničíte. Nikoho nenaštve, pokud na cizím trailu budete jezdit, ale měli byste se chovat tak, abyste trail co nejméně poničili po jeho opravě. Například pokud uvidíte čerstvě opravený skok, který už bude i vytvrdlý, nepřejíždějte ho. Je to nešvar, kdy se skoky místo skákaní přejíždějí a hrana odpalu zmizí velice rychle. Skok poté nebude hezky nést. Ale vraťme se zpět ke kopání.


Jak správně „našejpit“ odpal


Základem při opravování skoku je hlína. Té je tady naštěstí dostatek, a tak nemusím s kýblem chodit po lese a hledat ji. Na hranu odpalu si nejdříve nanosím dostatečně velké množství hlíny a pak se dám do samotného tvarování odpalu. Ať už opravujete, nebo i stavíte nový skok, je základ zvolit a také udržet rozumný rádius, odpovídající délce a povaze skoku. Určitě každý znáte situaci, kdy letíte na přední kolo a říkáte si, co je špatně. To se nejčastěji děje v kombinaci s vysokou rychlostí a nízkým hodně ostrým odpalem. Pokud nemáte velké zkušenosti se skákáním a stavěním, rozhodně doporučuji dělat nejdříve plytké odpaly a postupně je přikopávat, vyhnete se zbytečným nekontrolovatelným letům a pádům.


Tvarování odpalu jde dělat různými způsoby, já preferuji uplácat si plošku na vrcholu odpalu a potom pomalu ladit hranu a rádius. Pro kontrolu rádiu doporučuji pohled z boku, kde jasně uvidíte, zda nemáte v odpalu nějaký zlom nebo bouli. Po kontrole je potřeba vše uplácat, a to ideálně pomocí vlhké hlíny. To znamená využít chvil po dešti nebo s sebou mít na zkropení vodu, bez toho odpal nevytvarujete. Pokud máme odpal hotový, můžeme se přesunout dále.

Trail je třeba zbavit vody


Dost často se stává, že někde pod skokem zůstává voda. Drenáž známe všichni a používá se také při stavbě trailů a jejich údržbě. Na lokálním trailu nemusíme používat štěrk a drenážní trubku, stačí malá drážka vyspádovaná mimo trail a místo po dešti zůstane suché. Drážku lze jednoduše udělat krumpáčem, nemusí být nikterak velká, stačí pár centimetrů široká, aby šla přejet, jen je třeba ji jednou za čas obnovit. Pokud drážka nefunguje, lze udělat větší drenáž i za pomocí rýče a vyskládat ji kameny. Ty budou sloužit nejen k odvodu vody, ale zejména pro přejetí drenážní strouhy, navrch můžeme dát malé množství hlíny. I tady je třeba jednou za čas drenáž vyčistit od bordelu.

A jdeme zajíždět!


Tak skoky máme opravené, místo pod odpalem odvodněné a vyčištěné, je čas zkusit, jak to lítá!

Opravený transfer konečně nese trochu do výšky!

Na opraveném step-up skoku jde oprášit starý dobrý whip.


Související téma ve fóru

Komentáře

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.
Koli13
Koli13

18.3.21 20:27

4Svaty: článek nemá sloužit jako návody na kopání trailů na cizím pozemku. Existuje i spousta těch, které byly legálně postaveny obcí, ale už je nikdo neudržuje. V mém okolí jsou takové lokality minimálně tři. Z druhé strany je si třeba uvědomit, že bez toho kopání trailů, bohužel i na cizích pozemkách uprostřed lesů, by tu žádné gravity ježdění nevzniklo. Ale většinou byla iniciativa kopáčů mít to aspoň trochu oficiální a řešilo se to třeba ústní dohodou s obcí (která je samozřejmě stejně platná jako podepsaný kus papíru). Dokonce i na CHKO jsme pochodili, že o tom ví, ale úplně legálně to nejde. To se jednalo o CHKO určené pro rekreaci a dřív tam stála bikrosová dráha.

Reagovat
Smazaný účet
Smazaný účet

18.3.21 18:15

Nedovedu si predstavit, ze bych zacal prekopavat teren na cizim pozemku bez pisemneho souhlasu majitele. Konání nekterych lidi mi hlava nebere.

Reagovat
Kysky
Kysky

17.3.21 17:18

Na fotkách to ani nevypadá, že celý to tam má jen 15×15 metrů :D

Reagovat
Koli13
Koli13

17.3.21 13:14

tatakona: máš pravdu, já do této problematiky nechtěl zabředávát a nemá to být tip na to, jak kopat na cizím pozemku. Nicméně je to možná dobrý podnět pro další článek. A jak píše tonik666, rozhodně nestavět skoky tam, kde je to pěšími turisty frekventované, už jen z bezpečnostního hlediska. Co se týče našich lokalit, na valnou většinu máme ustní dohodu. Díky za feedback.

Reagovat
tonik666
tonik666

17.3.21 12:24

Také bych rád, aby lidi, co skákat neumí, měnili odpaly skoků a zvětšovali je, které dlouhou dobu fungují (jako se to teď stalo v Krčáku).

Druhá věc – nestavět skoky tam, kde to může ohrozit chodce a rozhodně ne na pěšinkách, které roky fungují a mají sdílené užití.

Reagovat
tatakona
tatakona

17.3.21 12:15

Pěkné fotky a tipy. Nicméně v článku bych uvítal alespoň obecné upozornění na problematiku kopání a údržbu umělých trailů (nebo upravování stávajících stezek). Ne každý stavitel má k dispozici vlastní pozemek a umělé traily na cizím pozemku mohou představovat problém pro „trailové“ ježdění obecně… Třeba je trail opuštěný právě z důvodu konfliktu s majitelem? Minimálně ústní dohoda s majitelem (nebo správcem) pozemku by asi měla být základ.

Reagovat
Gaper
Gaper

17.3.21 11:56

Osvěžující změna

Reagovat