Neviditelná nástraha číhající na cyklostezkách - Ninjové a jejich typologie

Na silnicích je potmě pro cyklisty nebezpečno, jeď raději po cyklostezce, tam tě nic nesrazí. Tuto větu jste už určitě slyšeli od své maminky nebo babičky, když jste od nich vyráželi na kole po setmění. Maminky a babičky mají samozřejmě vždycky pravdu, v tomto případě ovšem jen napůl...

Až na výjimky na cyklostezce opravdu auto nepotkáte, stoprocentně v bezpečí se tam ale nemůžete cítit nikdy. Že tam nejsou auta, totiž vědí nejspíš i kočky a zajícové, kteří se po nich po setmění vesele prohánějí bez reflexních prvků, natož aby měli na ocásku blikačku. Přestože znám minimálně dva cyklisty, kteří si kvůli splašenému a nepředvídatelně se pohybujícímu zajícovi pěkně namleli, němým tvářím bych tento prohřešek přece jen odpustila. Horší jsou tzv. ninjové. Známe je jistě všichni. Černé postavy, které se přímo před vámi zhmotní ze tmy uprostřed cyklostezky (a nejen tam). Ninjové se navíc vyskytují v různých podobách:

Ninja-chodec


Nejméně nebezpečný je zpravidla ninja-chodec, tento druh je ovšem nejhojnější, vyskytuje se s oblibou i ve větším počtu a potkat ho můžete úplně kdekoli. Charakterizuje ho tmavé oblečení bez reflexních prvků a pomalý, celkem předvídatelný pohyb jedním směrem bez nečekaných výkyvů. Oči má zpravidla upřené na displej telefonu, dokud se k němu nepřiblížíte natolik, že ho oslní vaše světlo. V takové chvíli se většinou lekne, a stihne-li se vzpamatovat dřív, než zmizíte v dálce, utrousí nejspíš nějakou poznámku o tom, že jedete moc potichu a svítíte moc silně. Že tomu tak je právě kvůli takovým jako on, už mu samozřejmě říct nestihnete.

Ninja-běžec


O něco nebezpečnější je ninja-běžec. Mívá podobné znaky jako ninja-chodec, odlišuje se zejména rychlostí. Některé kusy mívají na oblečení i reflexní prvky, většinou ale nebývají viditelné ze všech stran. Nejnebezpečnější bývají ve chvíli, kdy se ze tmy nečekaně vyřítí z cesty kolmé na tu vaši. Většinou nemá smysl je na svou přítomnost upozorňovat zvuky, do uší jim ze sluchátek pravděpodobně hraje nějaká hudba, která má rušivé elementy z okolí odfiltrovat. Jedete-li proti nim, pravděpodobně zaznamenají vaše světlo. Na rozdíl od ninjů-chodců totiž zpravidla nezírají do telefonu. Jedete-li za nimi, je v okamžiku, kdy se před vámi vynoří ze tmy, nejúčinnější své světlo rozblikat nebo zesílit tak, aby ho zaznamenali s dostatečným předstihem. V takovém momentě od něj ale můžete čekat cokoli, tak buďte připraveni i na rychlou změnu směru – ať už je vyděsí světlo samotné, nebo stín ve tvaru siluety obrovské postavy, který před sebe náhle vrhnou. Odvážnější jedinci mohou zkusit ninju-běžce minout, aniž by na svou přítomnost jakkoli upozorňovali, a spoléhat na to, že se nestihne leknout dostatečně včas na to, aby jim skočil do cesty.Ninja-cyklista


Ještě o něco rychleji se pohybuje druh ninja-cyklista. Jeho základním charakteristickým znakem je jízdní kolo vybavené v nejlepším případě minimalistickými, stěží viditelnými odrazkami nejčastěji na pedálech či ve výpletu. Sám se díky nim cítí neohroženě, protože je přesvědčen, že mu zajišťují absolutní viditelnost ze všech směrů. Ve skutečnosti ho vidíte na poslední chvíli, a ještě nejspíš dostanete vynadáno za příliš silné světlo, kterým jste ho oslnili.

Ninja-pejskař


Jedním z nejnebezpečnějších druhů ninjů je ninja-pejskař. Vypadá dost podobně jako ninja-chodec, za kterého bývá dost často považován, dokud se z nedalekého křoví nevyřítí jeho ninja-pes, do něhož nebyl páníček ochoten investovat ani pár desítek korun za blikačku na obojek. Všeobecně se moc nedoporučuje pokoušet se projet mezi nimi, jelikož některé exempláře bývají vzájemně propojeny. Jak na vaši blízkost bude reagovat ninja-pes, většinou neví ani sám ninja-pejskař, natož abyste to mohli odhadnout vy. Navíc nikdy nemáte jistotu, že s sebou ninja-pejskař nemá ninja-psů víc.

Ninja-notor


Úplně nejnebezpečnějším druhem je ninja-notor. Může mít podobu kteréhokoli z výše zmíněných druhů, na první pohled se však liší stylem pohybu. Přestože sám je přesvědčen, že se posouvá bez větších výkyvů, opak je pravdou a lze jen těžko předvídat, kterým směrem se bude ubírat v příštích vteřinách. V tomto případě nemá smysl o sobě dávat jakkoli vědět, ideální je zpomalit a pokusit se vystihnout moment, kdy budete mít možnost objekt objet s dostatečnou rezervou pro případ, že by nečekaně změnil směr svého pohybu, zejména podobá-li se typu ninja-cyklista (u těch totiž hrozí i upgrade na poddruh ninja-padlý, který se vyznačuje tím, že se během vteřiny uchýlí do horizontální polohy). U tohoto druhu ninjů lze navíc předpokládat zvýšenou agresivitu a pomalejší reakce.Ninja-kříženec


Ne každého ninju lze jednoznačně zaškatulkovat do konkrétní kategorie. Existují tak všelijaké mutace jako ninja nevidící neslyšící, který má nejen oči přilepené k displeji telefonu, ale pro jistotu i sluchátka v uších. K tomu všemu může nést i znaky ninji-notora a průšvih je na světě, zvlášť jestli se mu někde nedaleko ještě potuluje ninja-pes. Na ty už snad budou platit jen cantilevery!

A teď vážně...


Lidi, sviťte! Blikejte, zařte, zkrátka buďte vidět a nebuďte ninjové... Vždyť obyčejná blikačka se dá v supermarketu koupit za pár korun. Účelem tohoto článku samozřejmě není snaha vyhnat potmě cyklisty z cyklostezek na silnice, ale spíš upozornit na to, že i na cyklostezkách je třeba udržovat nepřetržitou pozornost, protože i tam číhají (doslova) neviditelné nástrahy. A samozřejmě apelovat na to, aby si případní ninjové uvědomili, že nejsou potmě nebezpeční jen sami sobě, ale i svému okolí. Ruku na srdce, známe to všichni, ať už jsme si světlo zrovna zapomněli, nebo se nám vybilo – každý z nás si jistě někdy řekl tu nechvalně známou větu: „Těch pár kilometrů bez toho světla přece nějak zvládnu, zvlášť když pojedu po stezce.“

Jistě, pořád je to bezpečnější než jet bez světel po silnici, ale nikdy není na škodu mít u sebe alespoň malou záložní blikačku na dojetí pro případ nouze – těch pár gramů navíc v kapse vám trénink nepokazí. Text je však namířen spíš proti těm, kdo světla nevozí vědomě, ať už mají důvod jakýkoli.

Související téma ve fóru

Komentáře

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.
Krejza
Krejza

1.1.21 14:37

jecnak – zajímavé. Například u filmů se uvádí dvojí hodnocení, diváků a kritiků (být kolikrát jsou na tom kritici hůře než běžný divák).

Líbí/nelíbí je prostě validní hledisko, na kritiku nemusíš být mistr v oboru.

Reagovat
jecnak
jecnak

29.12.20 20:24

Tondo, obávám se, že tvoje analogie nefunguje.

Reagovat
xtonda
xtonda

29.12.20 14:11

jecnak, rekci ve stylu „když se vám to nelíbí, tak předveďte lepší“ sem čekal. Takhle to ale nefunguje, nemusím být pekař abych poznal spálenou housku.

Reagovat
jecnak
jecnak

29.12.20 00:20

Pánové, děkujeme za věcné připomínky. Budeme se těšit na redakce@bike-forum.cz na vaše texty, které ukáží nejen redakci, ale hlavně ostatním čtenářům, jak má fejeton vypadat.

Reagovat
xtonda
xtonda

26.12.20 17:03

lumyr, jo, je jich minimum, a kde sou, na to chodci stejně kašlou.

jecnak, nikdo by neměl problém s lehčím literárním tvarem, ale tohle je prostě špatný.

Reagovat
cerdan75
cerdan75

25.12.20 16:47

Já bych ještě dodal typ ninja-supernova, obvykle cyklista, někdy běžec, který má silné světlo rovně namířené před sebe a poté, co se s ním v protisměru minete, máte vypálený střed svého zorného pole nejméně na 10 minut.

Reagovat
lumyr
lumyr

25.12.20 08:45

TommyP3: chtělo by se trochu zamyslet, o jakých stezkách je článek. Dneska se snad ani jiné, než smíšené nebudují/neznačí, já ani o čistě stezce pro cyklistu (značka c8a) nevím.

Reagovat
pekoss
pekoss

24.12.20 20:20

posledni 2 roky co vozim Fenixe BC 30, tak uz ninjove problem nejsou.. ale nedavno jsem mel zsjimavou prihodu s ninjou naturem na kole za bileho dne, kdy to zalomil presne predemnou na mou stranu, kdyz jsem ho mijel.. pekne jsem se proletel do prikopu a dodnes me z toho boli rameno..

Reagovat
zeden
zeden

24.12.20 10:20

poradím: zvonek a volnější tempo na kombi cyklostezkách se stezkou pro chodce dost pomáhají

Reagovat
TommyP3
TommyP3

24.12.20 09:28

V prvni řadě by bylo dobré napsat, že necyklista podle vyhlášky nemá na cyklostezce co dělat. Ze to policie neřeší a lidí jsou ignoranti bez respektu a základních znalostí, je bohužel realita doby

Reagovat
jecnak
jecnak

23.12.20 16:59

Krejza: Vyridim autorce, at priste pritvrdi. To u ni problem nebyva.

Reagovat
Krejza
Krejza

23.12.20 16:52

jecnak – cantilevery byly fajn. Asi mám humor směrem jinam a více do černa, tohle je prostě nudný článek.

Reagovat
myreczech
myreczech

23.12.20 14:51

a kterej z nich to byl…:)

https://www.cernikone.cz/

Reagovat
mirorek2
mirorek2

23.12.20 13:18

Nejhorší byl pro mě neosvětlený kůň!!!!

Reagovat
jecnak
jecnak

23.12.20 11:54

Krejza: Jasně, stejně jako Cantilevery

Viz Wiki Prostě oddychové čtení.

Reagovat
dalimil
dalimil

23.12.20 11:52

protože váha a čistý kokpit, neasi !

Reagovat
dalimil
dalimil

23.12.20 11:51

Podle mě cyklisté mají světla tak v 50%, běžci v 10%, bruslaři v 10% a chodci vůbec. V kombinaci se sluchátky je strašná kombinace…

Reagovat
Krejza
Krejza

23.12.20 10:46

jecnak – skutečně?

Reagovat
Peslezedirou
Peslezedirou

23.12.20 09:55

@Meduza: to si jen nepochopil situaci. Jednalo se o fanouška Star Wars a mělo se jednat o nabídku na souboj světelnými Aurorami :-)

Reagovat
Meduza
Meduza

22.12.20 22:32

Jeste bych pridal kategorii Ninja osvetlovac. Ta osoba vencila psa s baterkou (neco odpovidajici memu Convoy S6) a kdyz me zaregistrovala, tak misto aby osvetlovala cokla, tak mi to nahulila plnym modem primo do ksichtu. Nevim jestli to mela byt odplata za moje svetlo, ale ja jezdim na maly (osvetlena silnice), popr. stredni mod (jsem linej nabijet casteji nez 1× tydne) a svetlo mi sviti dolu pred kolo.

Reagovat
hatchet
hatchet

22.12.20 22:07

Tak jsem myslel že dnem bude článek o dopingu, ovšem spletl jsem se.

Reagovat
Tydlii
Tydlii

22.12.20 20:30

Pár osvědčených tipů (jelikož tento článek příhodně vychází krátce po slunovratu, vracím se za tmy po kundodromu někdy i 4× týdně.)

  1. Nemazat na zimáku řetěz. Pak jste slyšet už z dálky a ninjové mají čas na přípravu a mentální pochod o tom jak se zachovat.
  2. pokud o nich víte alespoň trochu s předstihem pocvakávání řadících páček o brzdovou je docela spolehlivě upozorní.
  3. pokud je větší skupina (typicky pan ninja, paní nijnová, něco z jejich vrhu a ideálně čoklomrd k tomu) tak zásadně nebrzdit a nedávat o sobě vědět. Přišlápnout si a prosvištět 35–40kmh než stihnou zareagovat (pokud je kudy) bývá z pravidla nejbezpečnější řešení.
  4. oči na stopkách, ruce na brzdách – lepší ve spodním úchopu v případě pořeby rychle brzdit.
Reagovat
Petr L2
Petr L2

22.12.20 20:28

jecnak: první dojem…

Reagovat
mais
mais

22.12.20 20:27

Já znám hlavně ninji cyklisty – jakmile jedu autem v téhle době mezi 16. a 18. hodinou, tak pokud za deset km jich potkám méně než deset po městě a příměstě, tak je to úspěch. Holt lidi 100 000 na kolo mají, ale 200 na blikačku je problém.

Reagovat
hmm
hmm

22.12.20 20:04

Školící lasery zajistí dostatek bezpečí pro obě strany.

Reagovat
Prazak0
Prazak0

22.12.20 19:48

Taky nemám rád, když někdo není vidět. Bohužel sem patří třeba i ti, kteří mají vzadu blikačku, ale mají tam vybité baterie. Je tam jen velmi slabé světýlko, které např. zcela zanikne na osvětlené silnici, jak na cyklostzece nevím, ale asi taky nic moc. Párkárt jsem byl překvapen, jak reflexní prvky u neosvětleného cyklisty pomáhají. Když já svítil z mého pohledu silným světlem. Takže jsem rozhodně pro dvojí bezpečnost, pasivní odrazky i aktivní světlo. Tady se různě vedly spory, ale i klasické světlo na dynamo, kde vzadu bývala půlwattová žárovička, tak ta vidět je. Není to rozhodně extratřída, ale z určité vzdálenosti ji auto vidí. Základní blikačky leckdy svítí obdobně, světlo co má 16 lumenů už je docela slušné. Na cyklostezkách jsou tihle lidi problém, jak se píše, nejde jen o kola, ale i další účastníky.

Reagovat
AE86
AE86

22.12.20 19:31

Často jsou to spíš zombie, než agilní ninjové

Reagovat
mantis
mantis

22.12.20 18:36

V současné době virové jsem zaznamenal nebývalý nárust počtu těchto expemplářů na provařené cyklomagistrále v Praze podél řeky. Nyní jsou to vysloveně hejna zcela neosvětlených osob. Nejvíc mne fascinovala celá neosvětlená rodinka včetně děcka na koloběžce, které si to v totální tmě bezstarostně kličkovalo sem tam. Samozřejmě ani děcko ani rodiče nejevili jakýkoliv zájem reagovat na situaci, že kolem nic někdo chce projet a dál se plácali neosvětleni ve tmě sem tam. No, držím palce, ale životnost takto smýšlejících lidí nebude dlouhá…

Reagovat
jecnak
jecnak

22.12.20 18:12

Petr L2: Ze by vtip?

Reagovat
lumyr
lumyr

22.12.20 18:01

Doubeq: PČR a MP bude řešit max cyklistu, chodec je ji v obci ukradený. Bohužel

Reagovat
Bubaaak
Bubaaak

22.12.20 17:20

Spíš se tu osvěty nedostane, protože ninjove sem nejspíš ani nelezou…

Spiš mě zaráží, kolik bezmozku se vyrojilo s covidem.

Tohle a v takové miře, to nebylo ani na pražskem kundadromu v letním období…

Teď je to všude bez ohledu na počasi a to jsem se těšil na zimu, že to zmizne, ani hovno

Reagovat
doubeq
doubeq

22.12.20 17:18

Základ je osvěta a vymáhání MP nebo PČR. Ani jedni z nich toto příliš neřeší, u nás v Pardubicích maximálně jednou až dvakrát do roka na notoricky známých místech. Naštěstí se počet výše zmíněných idiotů myslím snižuje.

Reagovat
Petr L2
Petr L2

22.12.20 17:10

No nějak marně přemýšlím, jestli je opravdu nutné psát takovýto článek, jako téma na diskuzi ok, ale na článek je to hodně málo…

Reagovat