Rodinný výlet na chatu Kmínek - ve znamení pohodové atmosféry

Každý rok jsme s tátou podnikali výlety po republice. Navštívili jsme všechny kouty Česka a zrodila se z toho pěkná tradice až do doby, kdy jsem se vydal na závodní dráhu.

Tehdy jako běžný cyklista jsem se odrazil ode dna a udělal obrovský posun. Více času trávím na kole sám nebo se silnějšími sparingy. Ovšem taťka se mnou cestuje po závodech a jezdí lehčí varianty svým tempem. Nelze tedy říci, že by nějak zaostával, ale trápí se v kopcích.

Cyklotrasa 6182 na Kavalčanky

Parametry trasy:


  • Určení: MTB
  • Náročnost: Lehký terén s občasným prudkým stoupáním. Převládá zpevněný povrch.
  • Povrch: 75% šotolina 15% trail 10% silnice
  • Délka trasy: 27 km
  • Převýšení: 643 m
  • Link na trasu

A tak se zrodil nápad


Cyklistika pro nás hodně znamená. Proto jsem využil dovolené, abych oprášil naše výlety a vymyslel něco přijatelného a zábavného pro nás oba. V hlavě mám spoustu představ o zajímavých místech, které navštívit. Ať už to jsou nápady z procházek, či běhů po domácím hřišti v Beskydech. V hlavě mi hned proběhne, jak by to byla skvělá trasa na kole a tak se rodí nové cestičky. Podobá se to skládačce z puzzle, kdy se snažíte propojit jednotlivé dílečky skládanky. Docela jsem si oblíbil slovenské pohraničí, jehož středobodem je areál Bílá. Kromě bikeparku se zde nachází nespočet lesních cest a krásná příroda, o čemž jsme se přesvědčili na tomto výletě.A jednu z těch pěších tras jsem přetavil v jízdu s taťkou. Dojeli jsme na místo a parkovali na vjezdu do lesa ve Starých Hamrech, což je ale ošemetné místo. Doporučuji auto odstavit až na velkém parkovišti Bílá. Odtud vede cyklostezka “6182” na začátek stoupání z Hamrů, kde se kousek vracíte, ale je to pěkný úsek podél silnice. Střídmé stoupání zabere první kilometry po zpevněné cestě. Značka na hranici se Slovenskem vás povede podél hranic k potoku Kavalčanka, kde je pěkné místo s altánkem a jezírkem.

Můžete si dát pauzu, ale kvůli nízkým teplotám nechceme vychladnout, když jsme zahřátí. Několik lidí mělo stejný nápad a cestou jsme zavadili o dvojice na procházkách, nicméně žádná kvanta nebo davy. Od Kelčovského sedla terén značně přituhuje a mění se v lesní cestu namotanou podél sloupků značících hranice. Zde již musel tatík v prudkém kopci kolo potlačit, ale já si ve strmém stoupání doslova libuju. Kousek sjedu, čekám, kroužím a společně opět pokračujeme dále.

Kelčovské sedloTrasa vede podél hranic


Chata Kmínek


Jakmile se terén přehoupne, dovede nás k chatě Kmínek, kde již máme v podstatě vyhráno. Otevřené okýnko nám poskytlo malou odměnu. Sice avizovaná česnečka nebyla přes týden v nabídce a paní provozní mě poprosila o smazání nabídky z tabule, aby nemátla kolemjdoucí. Přesto aspoň kávička zahřála a nějaké drobné jídlo jsme snědli z vlastních zásob. Kolem se potloukalo několik dalších turistů a cyklistů. Chata je dobře situovaná a je tam možnost dobití elektrokola i atrakce pro děti. Čekal nás poslední kopeček k chatě Beskyd, která je ale tak blízko, že ani nemělo cenu stavět, navíc měla stejně zavřeno.

A proč vyhráno? Zbývá cesta dolů jako třešnička na dortu. Jen jsme se chvíli kochali paprsky Slunce, které propustila jinak celý den doprovázející oblačnost. Z Bumbálky odbočujeme doprava na žlutou značku, kde míjíme přírodní rezervaci Salajka a hezky si to sunem kupředu po hromadě listí. Táta je v tomhle opatrnější, ale já neřeším, po čem jedu. Jen to šustí a sviští k Cyrilometodějské stezce. Dlouhá rovinka po asfaltu nás dovede k pramenu Smradlavky. Ten má pádný důvod se tak jmenovat, jelikož opravdu smrdí po síře. Chuť je také unikátní a nedoporučuji touto vodou plnit bidon, nehodláte-li jej vyhodit. :)Bez odměny, ale...


Nezbývá nám nic jiného než dojet zpátky k autu. Cestou doporučuji zastavit v oboře Bílá. V ohradách je k vidění zvěř - jeleni, srny, daňci, mufloni i divočáci. Takže pokud jste po cestě žádnou divokou nepotkali stejně jako my, máte poslední možnost si to vynahradit. Vašim očím jistě neujde ani lovecký zámeček, který je vskutku nádherný. Za normálních okolností je možné doplnit energii v areálu na Bílé. Kvůli nákaze jsou všechna stravovací zařízení zavřena, takže si necháme zajít chuť a necháváme to na doma.

Arcibiskupský lovecký zámeček Bílá

Spokojenost základem úspěchu


Nejsme vůbec unavení a stihli jsme celý výlet v dobrém čase, dojížděli jsme za pomalu zapadajícího sluníčka a bez kapky deště. Taťka je spokojený, což je dobrý ukazatel, že trasa je pohodová, a tím pádem lze takový výlet doporučit i méně zdatným cyklistům. Věřím, že se vám bude taktéž líbit.

Související téma ve fóru

Komentáře

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.
krabica
krabica

2.1.21 09:56

…z Bílé… sakra :-)

Reagovat
krabica
krabica

1.1.21 02:18

Pokud bych jel s Bílé na Kmínek, tak bych spíš doporučil tuto pěknou trasu: https://mapy.cz/s/mejajegaka

Reagovat
Singlespeed
Singlespeed

29.12.20 19:36

Tip na výlet, samozřejmě ;-).

Reagovat
Singlespeed
Singlespeed

29.12.20 19:35

jecnak: Svoji představu, jak by mohl vypadat tip na víkend jsem zpracovat zde: https://www.bike-forum.cz/…-v-beskydech

Fotky jsou z obyčejného mobilu Galaxy A10.

Reagovat
ratel
ratel

29.12.20 06:58

@jecnak: není zač, potěšilo by spíše vidět snahu pisatelů o nápravu, myslím že většina připomínek je konstruktivních. I když podaných bez servítek. Právě fakt, že tak okázale připomínky ignorují vede k delší, ne vždy pozitivní diskusi.

Tipů na výlet se asi nedočkáš, ode mne určitě ne. Zaprvé mám s novináři a mediálním světem ne úplně dobré zkušenosti, zadruhé nechci zvát do míst které mám rád další lidi. Už tak jich je všude plno. Zatřetí z principu nebudu přispívat do webu – magazínu, který píše o emopedech.

Trošku mi tvoje pozvání psát články připomíná situaci okolo kovidu – nejsou roušky ? Hurá ušijeme si je. Nejsou ventilátory? Uděláme sbírku. Ano, krátkodobý výpadek systému může nahradit pár nadšenců, ale toto asi není řešení pro každodenní život. Jestli máte nějaký plán a je v něm i magazín, tak by to mělo vypadat s kvalitou obsahu jinak.

Reagovat
jecnak
jecnak

29.12.20 00:22

Pánové, děkujeme za věcné připomínky. Budeme se těšit na redakce@bike-forum.cz na vaše texty, které ukáží nejen redakci, ale hlavně ostatním čtenářům, jak má tip na výlet vypadat.

Reagovat
ratel
ratel

28.12.20 18:54

Nedá mi to a zeptám se autora, odkud vzal povrch trasy 75% šotolina 15% trail 10% silnice. Například úsek Salajka – Bílá je cca 6 km po silnici, tedy cca 22% trasy. Asfalt místy dost hladký i pro kolečkové lyže. Přitom se to dá na MTB i gravel biku luxusně objet a nemotat se mezi chodci okolo Smradlavy. Nehovořím o úseku Kavalčanky – Kelčovské sedlo – viz foto v sedle, úsek před Kavalčankami viz první foto atd.

Možná nerozumím výrazu šotolina. Myslel jsem si že to je štěrk – drobný.

Kdybych to tam neznal, tak to fakt nečtu. Bohužel mi to nedalo. Jediné pozitivum je fakt, že sdílím s autorem názor že je tam fakt pěkně – když se člověk vyhne Bílé.

Reagovat
gersa
gersa

28.12.20 18:18

Oddie – nejstaršímu už bylo 11 a nikde jsme dnes spolu nebyli. Může o tom napsat článek, nebo je na to už moc starý?

Reagovat
oddie
oddie

28.12.20 17:52

Jé, ale to je náhodou krásné. Může můj desetiletý syn taky napsat podobný článek, jak někam dojel s taťkou? :)

Reagovat
michomin
michomin

28.12.20 15:37

Hmm, třeba se časem kvalita článků zlepší. Tenhle autor by u toho ale neměl být, pak je to bez šancí.

Reagovat
Petr L2
Petr L2

27.12.20 18:23

Jano86, nepochopils, myslím, že waters tady podemnou to vystihnul přesně .-)

Reagovat
waters
waters

27.12.20 14:02

Pro Vás (autora) asi nezapomenutelný a chápu… Ale pro nás Váš článek velký obsah a přínos nemá:/

Myslím, že v „magazínu“ to nemá co dělat. Doporučuji vložit do https://www.bike-forum.cz/…ikeri-v-akcihttps://www.bike-forum.cz/…rie/vyjizdky

Reagovat
zirecek
zirecek

27.12.20 07:54

Ano, stačí k tomu fotogalerie, kde se tyto výlety běžně prezentují pomocí fotek, krátkého textu a odkazů na GPS záznam.

Reagovat
Jano86
Jano86

27.12.20 07:51

Petr L2 kľudne napíš.. Poprípade daj mapy trasu .. Čas.. Poprípade koľko nástupného metru.. Ja sa rad inšpirujem.. :)

Reagovat
Petr L2
Petr L2

27.12.20 00:16

Minulý týden jsem si vyjel z bráchou na kole, už jsme spolu dlouho nikde nebyli, jeli jsme do kopce, z kopce, cestou necestou. Mám o tom napsat článěk? TVL to už je jak školní časopis…

Reagovat
hmm
hmm

26.12.20 21:49

No výlet by se mohl jmenovat "Zatajený Plantation! páč když jsem odcházel tak jsme dali ještě výšlap na vrchol..... po výletě a příchodu domů mi volala máma že táta nedokáže zapnout TV tak jsem poskytl ještě technickou výpomoc. Doporučuji všem i méně zdatným dětem. Správný pohodový rodinný výlet otevírá srdce každému rodiči.

Reagovat
Reneks2
Reneks2

26.12.20 21:46

Na tu vzdálenost fajn trasa a převýšení, taťka dobrý. Navíc v těchto končinách je okolí jedinečné.

Reagovat
PAM
PAM

26.12.20 21:03

hmm: A nějaké fotečky v režimu „jídlo,“ jak to máš rád, by nebyly? Mohla to být krásná akce. Heffron není od věci, schvaluji tuto volbu. 

Reagovat
hmm
hmm

26.12.20 20:10

Já jsem s tátou dal včera 0.7L Heffron a dnes 0.7L Legendario, doporučuji jako rodinný výlet od stolu. Otec si jel svoje tempo, já si dal vždy o sklenku víc a počkal na něj.

Reagovat
plzakj
plzakj

26.12.20 19:44

Ty komentare jsou vzdycky 100× lepsi, nez ty vlastni clanky :-D

Reagovat
Prasopes
Prasopes

26.12.20 17:18

Díky za článek, na slohovku tak z 5 třídy je to fakt pěkný:-) Ještě že už tady jste, takhle kvalitní materiál tu léta chyběl

Reagovat
xtonda
xtonda

26.12.20 16:51

Na Stravě se aktivita zobrazí jen registrovaným, to je fakt takový problém to naklikat to v Plánování na mapy.cz?

Reagovat
jecnak
jecnak

26.12.20 13:54

Tata je dobry, ze to dal a ty, ze jsi ho vzal.

Reagovat
Jarunak
Jarunak

26.12.20 13:41

Hezky clanek a dekuji za podnet k dalsimu vyletu.

Take je moc pekne, ze si uzivate kolo spolecne s tatou.

Reagovat
slavooo
slavooo

26.12.20 13:36

Singlespeed
Singlespeed

26.12.20 13:12

Takže si to shrňme. Zavádějící nadpis, bezobsažné fotky, na kterých pořádně není ani cíl výletu chata Kmínek, nefunkční odkaz na trasu. Děkujeme, odejděte, s výlety si poradíme sami a mnohem lépe :-).

Reagovat
strtom
strtom

26.12.20 13:09

Ono by ani nevadilo ze se trasa ukaze na jinem webu, ale abych se mohl podivat tak to chce registraci.

Reagovat
Singlespeed
Singlespeed

26.12.20 13:08

Pokud není člověk přihlášen na slovenský web, tak odkaz na trasu vůbec nefunguje a píše to: „Táto sekcia je prístupná len registrovaným členom. Prosím prihlás sa.“. Takže další chyba. Jaký je problém naklikat trasu na mapách.cz nebo na cykloserver.cz?

Reagovat
ratel
ratel

26.12.20 12:46

Proč je odkaz na trasu na jakýsi slovensky web?

Reagovat
Singlespeed
Singlespeed

26.12.20 07:30

To je opravdu hodně zavádějící a nepřesný název článku. Snad každý si pod pojmem „rodinný výlet“ představí akcičku pro tátu, mámu, malé děti, případně pejska a ne pro dva dospělé lidi. A opět problém, fotky. Dva cyklisté jedou po mokré cestě, řídítka a cesta, cyklista se dívá na rozcestník, druhý cyklista stojí u hromady dříví, poté se také dívá na rozcestník, kolo a hraničník (ale není to ten B-F kultovní III/44 ani jiný kultovní), cyklista míchá café latte. Není pořádně vyfocená ani ta chata Kmínek. Jediná jakžtakž fotka je ten lovecký zámeček, ale ta se celá kácí doprava. Dva měsíce hájení pomalu uplynuly a pořád katastrofa :-).

Reagovat
hmm
hmm

25.12.20 22:40

Rodinný výlet? Jsem hledal děti a rozšířený program......

Reagovat