Tip na výlet: Francouzské bike parky - Les Arcs

Bonjour! Bike parky ve Francii, jsou, až na výjimky, otevřené jen 2 měsíce v roce, a to v červenci a srpnu.

Jak jsem ale zjistil po poslední návštěvě ČR, jsou často levnější než ty české, o rakouských či italských ani nemluvím. Ve většině z nich vás denní permice (forfait) vyjde na zhruba 20 €. Začnu tam, kde jsem posledně skončil. Dnes bych se, s dovolením, pověnoval našemu domácímu, tedy Les Arcs. Takže tedy, já sám si rozděluji bike parky do dvou kategorií, a to enduro a downhill, podle toho, se kterým typem kola si tam víc užiju. Samozřejmě to neznamená, že v “enduro“ bikeparku by se nedalo jezdit na sjezďáku a naopak. DH kolo preferuji pro rychlé či rozbité tratě se skoky, enduro kolo zase spíš pro technické traily.


Začínáme už v městečku Bourg-Saint-Maurice


U nás v Les Arcs máme tu „nevýhodu“, že si můžu vzít obě kola. Je tu jak závodní sjezdová trať, kde se jezdí regionální DH pohár, tak i technické traily, kde by bylo sjezdové kolo spíš k zlosti než k užitku. Oficiální bike park má poměrně velkou rozlohu s nejvyšším bodem ve 2 500 m n. m. a nejnižším v 800 m n. m. Ano, počítáte dobře, celkem - 1 700 m převýšení!


Začíná už v městečku Bourg-Saint-Maurice, a to lanovkou (funiculaire), která vás vyveze do 1 600 m n. m. dále přes léto fungují 3 sedačky a 1 kabina. Funiculaire jede každých 30 minut od 8.30 h do 19.30 hodin nepřetržitě. Sedačky se točí od 9.15 do 16.45 hodin, s postupnou půlhodinovou pauzou přes oběd. To vše za 20 €/den.


Pokud vyrazím se sjezďákem, budu se držet oficiálních tratí. Všechny jsou spíše přírodního charakteru se skoky, klopenkami a minimem dřevěných překážek. Ty můžete najít v malé north-shore zóně. Všechny tratě mají solidní flow, bez ohledu na to, jestli jste právě na modré či černé, na černých a červených tratích střídané občasnými techničtějšími úseky. Zeleně jsou v našem resortu, snad až na jednu či dvě výjimky, značeny široké cesty, které dle mého názoru nemají s bike parkem nic společného.


Celkově je náš bike park roztažen na poměrně velkém území a z hlediska praktičnosti bych ho rozhodně neřadil mezi ty nejlepší, co se však týče zábavnosti, řekl bych, že mu není moc co vytknout. Počet oficiálních sjezdovek (8) se může zdát možná nízký, ale troufnu si tvrdit, že vás zabaví na takové 2-4 dny určitě. Pokud vás to zklamalo, dovoluji si připomenout, že řeč je pouze o oficiálních DH tratích.


Nejlépe s enduro kolem


Pokud vyrazím s enduro bikem, kolem mám daleko větší možnosti. Jednak si můžu dovolit dojet dolů do údolí v podstatě kamkoliv, v nejhorším mě čeká cca 15 minut pohodového šlapání po rovince zpět k Funiculairu. Ačkoliv na oficiální mapce resortu zjistíte, že z enduro tras máte na výběr 2 černé, 3 modré a 2 zelené, ve skutečnosti máte možnosti téměř neomezené. Má to ale menší háček.


Velká většina sjízdných pěšinek, po kterých jezdíme, na mapce není. Je jich ale tolik, že by vystačily minimálně na dvoutýdenní prázdniny. Obtížností by se daly zařadit mezi černé a červené, často velmi prudké, technicky náročné, nezřídka s (velmi) zavřenými zatáčkami. Prostě paráda. :)


No a ještě bych závěrem neměl zapomenout na vyvoněný, loni zbudovaný pumptrack. Co mi přijde ale vůbec nejlepší, že ačkoliv náš bike park nabízí tolik zábavy, NIKDY tu nejsou davy.


Možná je za tím fakt, že v průměru jsou tratě spíše těžší, případně nedbalá publicita nebo prostě to, že ve Francii je bike parků hodně a jsou tu i lepší. O těch třeba zas příště...SALUT!

Autor článku a fotografií: Gabriel Guevara

Související téma ve fóru

Téma reakcí autor poslední
Brno zářijové, 2020 651/651 Paja 30.9.20 13:04
Gravel svihy okolo Znojma 4/4 BikerM 22.9.20 11:05
Brno prázdninové 2020 1738/1738 Paja 1.9.20 07:02
MTB na celodenní výlety s technikou 1/1 ceo 10.7.17 17:31

Komentáře

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.