Horská vs. silniční cyklistika - pohled hobíka

Jezdím silnici i MTB a když jsem si jmenoval výhody a nevýhody každé discipliny, vyšel mi můj osobni favorit. A jak to vyšlo vám?

Mnohokrát jsem slyšel, že cyklistika je jenom jedna. Já s tímto tvrzením samozřejmě souhlasím, nicméně je pravdou, že každá (cyklo)disciplína má svá specifika. A stejně tak má i své plusy a mínusy, které si v tomto článku blíže představíme. Kolik pozitiv a negativ jsem našel u jednotlivých stylů ježdění? A k čemu mám blíž?

Horská cyklistika


 • Její největší předností je dle mého názoru to, že se můžete vyhnout silničnímu provozu. Jasně, že občas absolvujete nějaký úsek po klasické cestě. Pokud si však svou vyjížďku dobře rozplánujete, tak můžete počet těchto úseků snížit na minimum. V tomto ohledu je tedy horská cyklistika o poznání bezpečnější než ta silniční. • Dále mám za to, že jízda na MTB biku je přece jen o něco zábavnější. Já sám jsem dlouhé roky jezdil převážně na silničním kole. Teprve nedávno jsem objevil krásu horské cyklistiky a musím říci, že mě tato krása doslova uchvátila. Třeba takový pojezd v bikeparku nemá chybu. Jasně, že někoho naopak více baví silniční cyklistika. Já to samozřejmě nikomu neberu, v tomto článku popisuji pouze to, jak to vidím já.

 • Bikeparky jsou dalším bodem, který stojí za zmínku. Česká republika se v tomto ohledu pomalu, ale jistě stává cyklistickou velmocí. Máte rádi enduro nebo DH? Nebo dáváte přednost spíše snazším trailům, které střídají klesavé a stoupavé pasáže? Žádný problém! Stačí si jen najít ten správný bikepark a můžete vyrazit.


 • Psal jsem o tom, že z určitého pohledu je horská cyklistika bezpečnější než ta silniční. Bylo to ovšem myšleno s drobnou nadsázkou, protože jízda na horském kole je bezesporu technicky náročnější. Traily jsou mnohdy pořádně prudké a nejednou vás překvapí skokem, kořeny nebo kamenitou sekcí. Proto je potřeba být neustále ve střehu, zejména tehdy, pokud na kolo vyrazíte sami. Když se vymamlasíte někde na silnici, tak je pravděpodobnější, že vás někdo najde, než když se rozbijete uprostřed ničeho. Při sólo jízdě to tedy chce notnou dávku opatrnosti a obezřetnosti.

 • Na horském kole se rovněž hůře najíždí potřebný objem. Kilometry se zkrátka a dobře honí líp na silničce. Proto je dobré, když vlastníte jak horský, tak i silniční bike.

 • Nevýhodu vidím hlavně v častější servisovatelnosti, potřebě pravidelného mytí vašeho kola a větší spotřebě materiálu a vybavení.Silniční cyklistika


 • Silniční cyklistika je bezpochyby královskou disciplínou. Má nejdelší historii, má ty nejslavnější, nejtěžší a nejkrásnější závody a dokázala si získat miliony fanoušků po celém světě. Například Tour de France (Stará dáma) se v loňském roce vysílala ve více než 180 zemích.

 • Jízda na silničce je rovněž atraktivní v tom, že cesta krásně ubíhá. Na silničním kole to jde zejména na rovinkách (a samozřejmě i z kopce) opravdu pořádně rozjet. Kord, když máte přívětivý vítr. Za relativně krátkou dobu tak urazíte velice solidní vzdálenost. Jak už jsem jednou zmínil, silniční bike je zkrátka lepší, pokud chcete hltat větší porce kilometrů.

 • A během silničního výjezdu se v partii kamarádů dokážete pěkně celý den táhnout v závětří. A to je někdy výhodné, zejména pokud v daný den nemáte na to nohy.


 • Mínusem královské disciplíny je fakt, že jste neustále součástí silničního provozu. A nikdy nevíte, koho na cestě potkáte. Ne každý řidič se k cyklistům chová ohleduplně. Tak to bohužel bylo, je a pravděpodobně i nadále bude. Bylo by skvělé, kdyby řidiči měli k cyklistům větší respekt, stejně tak by bylo skvělé, kdyby větší respekt měli i samotní cyklisté.

 • Se silniční kolem si rovněž neužijete tolik zábavy jako s tím horským. Nicméně teď vycházím pouze z vlastních zkušeností, řada z vás to určitě cítí zcela opačně.

(autor fotografie: Dosedla)

Cyklistika je úžasná v tom, že hrozně jednoduše poznáte řadu nových lidí. A to platí jak pro silniční, tak pro horskou cyklistiku. Koukal jsem, na jak skvělé lidi můžete narazit, když vyrazíte do bikeparku. Samozřejmě, že i během vyjížděk na silničce jsem se potkal s parádními lidmi, se kterými se přátelím dodnes. Cyklistika zkrátka a jednoduše vytváří nová přátelství.

Autor: Martin Pavlát

Související téma ve fóru

Komentáře

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.