Zkušenosti s výměnou BOA utahování - milé překvapení

Cyklistické tretry si prošly dlouholetým vývojem, než se na trhu místo zipů a klasického způsobu vázání objevila populární utahovací kolečka. Dnešní článek bude věnován právě vázání, respektive utahovacím kolečkům.

Začneme turistickými tretrami, které upřednostňují klasické tkaničky. Je to z toho důvodu, aby celkový outfit vypadal urbanisticky. To je samozřejmě v naprostém pořádku. Pokud cyklista využívá kolo jen jako dopravní prostředek, je zbytečné, aby měl tretry s nejmodernějšími vychytávkami. U těchto treter zkrátka není potřeba přistupovat k pokročilým řešením v podobě karbonových podrážek nebo utahovacích koleček.


Kde to ovšem začíná dávat smysl, je vyšší třída treter pro horská a silniční kola. Levnější varianty nabízí kombinaci zipu pro oblast nártu a kolečka v oblasti jazyku tretry. Součástí nejdražších a technologicky nejpokročilejších modelů jsou pouze kolečka. Na těchto tretrách už ani zip nemá své místo. Největší zastoupení, co se týče utahovacích koleček, má společnost BOA. Ta má široké spektrum koleček, jež se využívají nejen v cyklistice.

Historie společnosti BOA


Historie této společnosti se datuje do roku 2001, kdy zakladatel společnosti Gary Hammerslag hledal způsob zjednodušení vázání pro snowboardisty. Tento systém se velmi brzy začal šířit napříč různými sporty. Najdeme jej v zimních sportech, na běžeckých botách a samozřejmě v cyklistické sféře. Posledním trendem je potom běžná městská obuv, přičemž BOA samotné boty nevyrábí. Jen poskytuje platformu svým partnerům, kteří BOA utahování implementují na své produkty.


Jak tento systém funguje?


Kolečko slouží jako naviják nylonového lanka. Otáčením přes háčky dosahujeme kýženého efektu utažení boty podobně, jako je tomu u tkaniček. Odpadá nutnost uzlů a přečnívajících šňůrek. V opačném směru se lanko povoluje. U novějších typů pak stačí kolečko pouze nadzvednout, čímž dojde k okamžitému uvolnění.

BOA svému produktu skutečně věří. Věří mu dokonce natolik, že poskytuje doživotní záruku bezplatné výměny, a to nezávisle na typu boty a výrobci. Ačkoliv tento systém prochází důkladným testováním, stále může docházet k problémům, obzvláště u starších typů. Sám jsem se potýkal s problémem uvolňování, kdy se lanko povolovalo takzvaně za pochodu. Přišlo mi líto reklamovat drahé tretry, a proto jsem se o problému mezi řečí zmínil v mém servisu, kde mě odkázali na reklamační stránku společnosti BOA.

Získání náhradního kusu


Byl jsem velmi mile překvapen, když jsem se dozvěděl, že nová sada koleček je zdarma. Nemusíte složitě hledat prokazatelný doklad o koupi. Rychlost dodání je navíc doslova bleskurychlá. Pro začátek musíte vyplnit informace o typu tretry a kolečka, přičemž budete požádání o specifikaci závady. Tento filtr vám poradí s výběrem správného typu kolečka pro vaši tretru. Následně doplníte osobní údaje s adresou a během pár dní můžete provést výměnu. Doručení je rychlé díky logistickému centru v Rakousku. A aby toho nebylo málo, neplatíte ani za dopravu. Společnost vám tímto gestem zkrátka chce ukázat, jak moc je fér. Sečteno a podtrženo, jde o zcela bezplatnou výměnu.


Nová kolečka jsou v servisním kitu umístěna v sáčku, jehož součástí je i jednoduchý návod výměnu. Na internetu je rovněž spousta videí, jak postupovat. Je to ovšem tak jednoduché, že nemá cenu se tím zdržovat. U mé tretry stačí šroubovák, vycvaknutí starého kolečka z pouzdra a umístění nového. Toť vše!

Výměna vám zabere sotva několik vteřin. Na stránkách podpory můžete požádat o dva kusy těchto servisních kitů, abyste měli na obou tretrách stejnou verzi koleček. Na některých tretrách se mohou objevovat podobná řešení vázání, která však nejsou BOA. Bohužel nevím, jak proces reklamace a zaslání nových koleček funguje v případě konkurence.

Nebylo to tak složité, co říkáte? Myslím, že společnost BOA to se zákazníky umí a já jsem si to potvrdil i vlastní zkušeností.

Autor článku a fotografií: Lukáš Vaculík

Související téma ve fóru

Téma reakcí autor poslední
Specialized BOA oprava/výměna 15/15 bednee 17.8.20 15:00
BOA systém - zkušenosti 113/113 Kubiczech 13.6.20 17:01
MTB tretry s BOA 17/17 d 24.5.20 15:27
Oprava BOA na tretrách Specialized comp 7/7 hatchet 28.3.20 15:23

Komentáře

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.
orm
orm

7.12.20 18:09

Nesouhlasim s prologem. Tkanicky jsou stale nejlepsi system jak utahnout botu z pohledu rozlozeni sily na jednolive casti chodidla. Nevyhodu maji jen v tom, ze se nedaji utahovat/povolovat za jizdy. V soucasne dobe tkanicky zazivaji renesanci a objevuji se stale casteji i na drahych typech bot. Naopak, boa system ma nevyhodu v tom, ze tretry nejdou poradne otevrit, napr. pro lidi s vetsim nartem, tak se jim tretry spatne nazouvaji.

Reagovat
zarkow
zarkow

24.11.20 08:35

A šlo samozřejmě o BOA

Reagovat
zarkow
zarkow

24.11.20 08:34

Přidám svou zkušenost, na inlinech K2 se mi strhlo utahovací kolečko ale problém byl v části, která je přišitá k botě, tudíž oprava nešla provést. Naštěstí v záruce a boty byly vyměněny za nové.

Bude tedy záležet, jakým způsobem dojde k poruše.

Reagovat
milan.v
milan.v

16.11.20 17:55

Tak informace z komentářů jsou několikrát zmíněny v uvedených vláknech k BOA…

Tzn. BOA je jen jeden systém a výrobce, několik různých typů, ostatní – ATOP (Decathlon tretry, Mavic například), Northwave,… jsou úplně něco jiného, nutně ne špatného…

Reagovat
D3VL3R
D3VL3R

5.11.20 18:32

BOA má několik typů koleček od starších po nejnovější a stejná záruka bezplatné výměny se týká všech. Ovšem jiné obdobné systémy odlišných značek nemusí a pravděpodobně nejsou kompatibilní.

Jestli máte skutečně BOA se dozvíte ze specifikace své tretry. Pohledejte model, sériové číslo a podívejte se na typ systému. Musí být uvedeno BOA, v opačném případě může být problém. Viděl jsem podobné vázání na tretrách v Decathlonu, ale není to od BOA, ale Decathlon má svojí výrobu/dodavatele. Tudíž nelze vyměnit, leda reklamovat tretru.

Reagovat
D3VL3R
D3VL3R

5.11.20 18:28

Velmi vstřícný přístup a jistota dlouhé životnosti tretry. Je dobře, že není třeba zahazovat botu, když lze opravit tuhle část. Za nás pro BOA rozhodně palec nahoru. Potěší, jen málo kdo ví, že je to možné. :)

Reagovat
Romancero
Romancero

5.11.20 18:10

Zrovna jsme si říkal jak BOA vyměnit-zda je třeba je z tretry vypárat:-)

Existují skutečně jen jedny typy (originály) BOA systému? Jak vlastně poznám, že mám ty „správné“ BOA?

Reagovat
marttoni
marttoni

5.11.20 08:14

Tak lanka i s kolečky třetí pracovní den doma. Posílají levou a pravou stranu. Stačí mi jedno lanko, ostatní mi holt zůstane jako rezerva. Vše včetně dopravy grátis. Zajímavý přístup.

Reagovat
marttoni
marttoni

2.11.20 09:18

No zrovna o víkendu jsem to řešil, prasklé lanko. Posílají i obě kolečka i když je nepotřebuji. Stačilo jen to lanko. Uvidím kdy to dorazí, ale nespěchám na to, mám tretry náhradní.

Reagovat