René Herse Randonneur, 1966

Přidat foto

Když už o Hersovi padla vedle zmínka, nemoh jsem si pomoct.

Kolo tak, jak je na obrázku, vážilo 12.2 kg – se všemi těmi nosiči, blatníky, baterkou etc.

(vloženo 8.9.19)

Komentáře

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.
TK75
TK75

11.9.19 13:53

Chudák René:-(

Reagovat
lillawoort
lillawoort

11.9.19 13:09

cioran-m
cioran-m

9.9.19 14:59

Jo, já jsem ji viděl vystavenou před pár lety ve Vídni, včetně dotyčného Herse. Ale už jsem zapomněl, že se to pak celé prodalo. Někde mám z toho i fotky.

Reagovat
Hroch obojzhivelnyj
Hroch obojzhivelnyj

9.9.19 14:16

Prodavala se tam cela Embacherova kolekce, vystavil to v nejake stodole a pak dal celou do drazby. RH asi 5 kusu, kdyz si to projdes, 5–10 tis E.

Reagovat
cioran-m
cioran-m

9.9.19 12:40

Hroch: Díky, to jsem nevěděl. Založím do knihy.

Reagovat
Hroch obojzhivelnyj
Hroch obojzhivelnyj

9.9.19 11:20

Jo Herse je pojem. Na okraj, tohle kolo vydrazeno v r. 2015 za 10.625 E. https://www.dorotheum.com/en/l/2798383/

Reagovat
alex1
alex1

9.9.19 09:25

…mam koga randonneur…musim ale poskladat…

Reagovat
cioran-m
cioran-m

9.9.19 09:02

TK75: Tak jsem to aji zhruba myslel; nemusel jsem to tak široce okecávat… :)

alex1: Ano. A z toho nejlepšího rodu vůbec.

Reagovat
alex1
alex1

9.9.19 08:50

kolo,bez debat, perfektni! vyska sedla v pomeru k riditkam zcela daekvatni. je to aristokrat!

Reagovat
TK75
TK75

9.9.19 07:08

Perfektní sluch nepotřebuješ, ale při výběru a hodnocení umění je dobré mít určité povědomí o dané oblasti.Když neznáš nic, tak na první poslech a nebo pohled je právě to nejvíce líbivé, většinou ten největší odpad.

Reagovat
deleteduser
deleteduser

9.9.19 06:07

Hoši, ona je spíš otázka, jestli ke vnímání hudby potřebujete perfektní hudební sluch. Ona je to fakt dost otázka vkusu. Pokud pomineme totální odpad typu Ortel, Landa, Orlík nebo Maxim Turbulenc, tak je to zas velmi subjektivní. Někdo bude do krve bojovat za klasickou hudbu, protože se mu líbí, někdo za klasickou proto, že to patří do „dobrého vychování lepší společnosti“, někdo zůstane u art rocku a někdo u ambientu… tohle se dost těžce kvantifikuje. A včil mluvte, jestli je Antonín Dvořák lepší než Field Rotation nebo Pink Floyd.

Reagovat
cioran-m
cioran-m

8.9.19 19:59

Jasný! :)

Reagovat
deekay
deekay

8.9.19 19:36

cio: Ale ja to chapu moc dobre :) A ani proti tomu nic nenamitam. Akorat to, jaksi, prei nijak neprotireci tomu, co jsem napsal nize ;)

Reagovat
cioran-m
cioran-m

8.9.19 19:26

A pokud se týče těch základů demokracie a toho Perikla – no, je třeba si uvědomit, že velkou většinu doby za jeho vlády o žádnou demokracii nešlo, protože byl válečnej stav a on za něj fungoval jako stratég – tedy diktátor.

A dost – než mě někdo (a naprosto oprávněně) tady za to zjebe! :))

Reagovat
cioran-m
cioran-m

8.9.19 19:21

Deekay: Jasně. Ale abys vůbec moh i tu hudbu studovat, mít na ni názor, rozeznat hloupé a triviální od opaku atd., je třeba nejprve nějakej ten sluch mít. A rozeznat tohle (v hudbě, výtvarným umění a nakonec i v tom, čemu se dnes říka „design“) bez jakéhosi citu pro věc, či „sluchu“ prostě nejde. A pak – jak říkaš – se můžeme lišit v názoru, co je komu bližší, co preferuje – např zda v hudbě romantiky nebo Bacha, v moderním malířství Pollocka nebo Morandiho, v literatuře (když o něm byla řeč) třeba Prousta nebo Joyce. Akorát tohle všechno je už tzv. „dobrý“ a ty hloupý hrůzy se tam už do toho nepletou. A jejich eliminace prostě není subjektivní věc – jakože líbí-nelíbí. A nejde o žádné kategorie – vysoké a nízké. Prostě to buď funguje anebo ne a to není subjektivní záležitost. A jedinej kumšt je to poznat.

A mimochodem – když jsme byli u toho snobismu – vzpomínám si, že před lety si moji intelektualní známí mysleli, že si z nich dělám prdel, když jsem jim tvrdil, že Pretty Woman a Rambo-First Blood jsou naprosto skvělý filmy. Chodili sami opakovaně akorát na Vloni v Marienbadu, z nehož nechápali naprosto nic a na Stalkera, kde v tunelu vždy spolehlivě usnuli. A tak. (Všechno jsou to skvělý filmy teda, aby nedošlo k mýlce). :)

Reagovat
deleteduser
deleteduser

8.9.19 18:52

Kdo není snob s námi, je snob proti nám

Reagovat
deekay
deekay

8.9.19 18:52

cio: Ano…„slavna“ demokracie :) Mozna dobry zamer, ktery pokazila takova prkotina, jako gaussovo rozdeleni :)

S tim hudebnim sluchem je to zajimave prirovnani, ale taky ne tak uplne presne. Muzes mit dve skladby, perfektne zahrane, presto muzou byt dva lide s perfektnim hudebnim sluchem, kdy jednomu se bude vice libit ta, druhemu ona :)

Reagovat
cioran-m
cioran-m

8.9.19 18:42

DH: Ale tak, tady zrovna o ten snobismus snad ani nejde. Spíš by se to dalo dát jako příklad do souvislosti s hudebním sluchem. Buďto ho máš anebo teda ne. A když teda ne, tak ti ani tisíciletý studium, jak velmi správně říkáš, nepomůže.Nanejvejš by se z tebe mohl stát (napadlo mě teď) ten nevědomej, jen dle momentálního diktátu se orientující snob. :))

Reagovat
cioran-m
cioran-m

8.9.19 18:35

deekay: No, opatrně. Na Periklovi a jeho tehdejších základech teoreticky stojí celá ta naše slavná demo-kracie. :)

A koneckonců (odhlédnuto tedy od té estetiky) – bez otroků to nešlo ani tehdy, ani teď.

Reagovat
deekay
deekay

8.9.19 17:27

cio: Tak vyucovaly se vsemozne veci, ze :D Na nektere mozna lepe zapomenout…

Reagovat
deleteduser
deleteduser

8.9.19 14:03

I tak je estetika subjektivní. Třeba mi se tohle kolo nelíbí ani za mák a nebude se mi líbit ani kdybych 2500 let studoval estetiku. Asi nejsem správný materiál na snoba.

Reagovat
cioran-m
cioran-m

8.9.19 13:51

Tak – ono to s tou krásou jakožto ryze subjektivním vnímáním jedince tak jasné není. Leda snad jen pro ten dotyčný subjekt, ale co mu to v oku vlastně doopravdy tkví, to je otazné… :).

Jinak by se holt ta estetika nemusela ani vyučovat, že. Už přinejmenším dva a půl tisice let.

Reagovat
deekay
deekay

8.9.19 13:32

cio: Krasa tkvi v oku pozorovatele, jak vime :) Ale osobne musim rict, ze neslopingove ramy se mi u silnicek zamlouvaji mnohem vice. Treba takovy Giant TCR mi prijde vcelku osklive kolo. Podobne teda i treba mnoha Cervela, at nechodime daleko, ze :) S kratkym ramem, vysokou hlavovkou a slopingem…

Treba tady aktualni jednice kolegy nooskiho, RB RR, ma dle me pro silnicku nadherne proporce :) (Ale ty kliky…ty kliky :) )

Reagovat
nooski
nooski

8.9.19 12:36

Jo, to by šlo. Sice bych na tom v zimě jezdit nechtěl, ale jako technické cvičení vynikající. Když si vezmu, kolik času sedím na zimáku, tak bych si taky zasloužil nějakou karbonovou mašinu s kotoučema. 7,9 Kg by v plné výbavě by bylo nereálných, ale kolem 8,5 Kg by se to při rozumných komponentech udělat dalo. Teď už jen groše a čas :-)

Reagovat
cioran-m
cioran-m

8.9.19 12:32

nooski: No, pokud se týká váhy a toho, jak ta doba pokročila, tak tento jinej turisťák Reného Herse z roku 1947 vážil teda se vším všudy 7,9 kilo.

Reagovat
deleteduser
deleteduser

8.9.19 12:24

Módní policie se neptá, módní policie trestá :)

Reagovat
cioran-m
cioran-m

8.9.19 12:20

DH.: Tak, to kolo je randonneur, t.j. sportovně turistický bicykl té doby a ta kola se takto stavěla. René Herse pak byl (spolu s Alexem Singerem) nejslavnějším z výrobců a ta jména jsou dodnes legendou. Mnoho dílů vybaveni si ti lidé dělali sami a zpracování rámů invelýchnvčetně všech detailů nemá, myslím, v dějinách cyklistiky vůbec konkurenci. Cena těch kol tomu také odpovídala.

No a pokud se posedu atd. týče, ten závod Paříž-Brest-Paříž měřil 1200 km. Dotyčný Macaudiere (viz černobílé foto) jej tehdy v roce 66 na tomto turisťáku vyhrál v rekordu průměrem 27.1 (včetně všech zastávek) a to za 44 hodin a 21 minut. Nepohodlné to kolo jistě nebylo.

A pokud se týče „módní policie“, ta tady může (vědouc o krásných kolech kulový) nanejvýš tak držet zobák. :)

Reagovat
nooski
nooski

8.9.19 12:18

Ale jo, zajímavé. Doba pokročila a tak i ten můj low-end šichťák má o kilo míň, ale zato zvládne širší gumy, lépe brzdí a svítí a má větší rozsah převodů a bezpečnější řazení. Holt pokrok. Ta přední baterka je epesní :-)

Reagovat
deleteduser
deleteduser

8.9.19 11:22

No módní policie by to kolo nepochválila, evidentně je blbě zvolená velikost…

Reagovat
deekay
deekay

8.9.19 10:33

A ja si rikam, ze mam malo vysunutou sedlovku :))

Reagovat