• Kryštof77

  Ahoj potřeboval bych poradit jak se připravit na závod, který je za 14 dní a jede se pouze do kopce je dlouhý 11 km.

  Nevím jak mám přesně trénovat, chtěl bych dojed kolem poloviny. Zatím jsem jezdil trasy 3× týdne kolem 50 km a 2× kolem 20 ale do kopce.

  • Pentaroth  

   Jezdit do kopce?

   • Světloslav  

    to je teď na podzim docela praktické! Alespoň neprochladne při nějakém dlouhém sjezdu…

  • blue.sun  

   Jezdi a užívej si to. Za dva týdny už fakt nic nezachráníš… Jedině se odvaříš, pokud budeš chtít za každou cenu něco dohnat.

   Pokud máš možnost, projeď si trasu toho závodu jednou, dvakrát. Ať víš, kde je jaký zlom, jak řadit, co čekat. Zbytek nemá smysl řešit.

  • bezdratova.sprcha  

   Jediny zpusob, jak efektivne natrenovat kopce, je jezdit do kopce.

   Nesouhlasim s tim, ze by za dva tydny nesla zlepsit fyzicka. Nebude te zadny bozsky rozdil, ale rozdil se urcite udelat da.

   • Prazak0  

    Tak dost lidí nemá v dosahu stoupání, co by měřilo 11 km. Kde bydlím tak to je stále z kopce do kopce, ale kopce jsou menší, od stovek metrů po dva kilometry, to co obvykle jezdím. Svým způsobem by se na dlouhé stoupání natrénovalo na rovině, optimálně proti větru. Z kopce i když šlapu, tak to není na takový výkon jako do kopce. Na rovině jde šlapat s určitou intenzitou a držet ty watty líp. Ale pokud to je závod poblíž bydliště, tak bych jezdil asi právě tu trasu. Čistě pro závod by bylo lepší jezdit jen kratší trasu, těch 11 km kopec a intenzivou, než jezdit nějakých obvkylých 50. V jednom dni by šlo ten kopec odjet dvakrát nebo třikrát, jednou intenzivně, pak třeba střední intenzitou, jednou lehčí intenzitou. Ale každý den bych na tom kopci netrénoval, spíš jen 3× týdně, zbytek jezdil normálně a jen tam ten kopec zařadil. A dal třeba i nějaký den volna nebo jen regenerační jízdu.

    • bezdratova.sprcha  

     Ono bohatě stačí, když vyjedeš jeden kratší kopec několikrát po sobě.

     Jinak mě osobně jezdit do kopci přijde o dost jiné než proti větru. A ano, určitě netrénovat intenzivně každý den. Kondici člověk nabere během odpočinku, ne během jízdy.

     • Prazak0  

      Obávám se, že nestačí. Pokud jezdíž kopec třeba 2 km a 4%, tak pro kopec 11km to stačit nemusí. Něco tím natrénuješ, jenže i jízdou po rovině taky se zlepšuješ i pro jízdu do kopce. Jenže delší stoupání, pokud není zvyklý a má to přerušené sjezdem, tak je o tom umět tu vyšší intenzitu šlapání udržet delší dobu. Možná na to líp připraví jízda proti silnému větru, ale delší dobu než běžné kopce, co jezdí normálně. Ale závod by zas nemusel brát tak vážně, prostě natrénuej na kratších kopcích a nějak to zvládne.

      • KAITEN  

       stejne je nejlepsi vlastni zkusenost

       • Prazak0  

        Tu nemá, proto se ptá. Nebo spíš nějaké zkušenosti má, ale ne s tímhle závodem.

        • KAITEN  

         nj jenze mu kazdej radi co vyhovuje jemu, me je treba pres 50 tak mu mam napsat at se rozjedi aspon 45min pred zavodem, jako mladej jsem udelal 5 drepu a mohl jsem jet podlahu /prehanim/ ale nejak tak to je, pisou mu neprepalit zacatek, co jezdim bajky tak prave jedu prvnich 10min srot a pak se modlim jestli to dojedu, protoze se nekde plahocit za nekym kdo po startu jede 10 misto 20 me nici

         proste si to vyzkousi a priste bude chytrejsi

         • Delkim  

          Je to v podstatě časovka do kopce.

          Jestli dá 10 min šrot, tak to nedojede do cíle, ale bude tlačit :)))

          S rozjetím bych to nepřeháněl, to není minutový šrot, ten závod musí odstartovat v rozumné tempu a ne skočit hned na maximum, na to bude mít pak celý kopec!

         • Prazak0  

          Tak mně je asi ještě víc jak Tobě. Jemu je 15, takže v něčem možná naše rady nejsou optimální. Trénink v tomhle věku je trošku jiný než u dospělých a naše zkušenosti zas jsou trošku jiné, než když je někomu kolem 30. V tomhle věku (15) bývá trošku problém vytrvalost, ale zas líp regeneruje po vyšší zátěži. Takže asi jezdit kratší a intenzivně, jak jsem už asi psal, odjet třeba v jednom dni dvakrát nebo třikrát nějakých 10–11 km do kopce, nebo po rovině si dát trošku delší trasu, ale se zvýšenou intenzitou.

      • Delkim  

       Přesně. Síla na kopce se dá trénovat i na rovině.

       How To Train For Mountains If You Don't Live Near Any

       • Rychlej turista  

        Sílu je třeba trénovat hlavně pro jízdu po rovině, protože pokud není síla, tak se plíce flákají. Jízda do kopce je proto jednodušší – jedeš podle toho, kolik udýcháš. Ne podle toho, jakou máš sílu, protože v kopci plíce odejdou dříve, než na co stačí nohy :-)

        • Delkim  

         To jsou spojené nádoby. Záleží i na stylu jízdy. Souvislé tempo do táhlého kopce je s patřičným převodem totéž co jízda po rovině, dá se na to natrénovat i bez jediného metru stoupání.

         • Rychlej turista  

          Já píšu ale o tom, že pro jízdu do kopce není třeba trénovat prioritně sílu, protože tam tě omezují plíce – kdo nemá sílu, tak může kvedlat při zhruba stejném výkonu. To na rovině nedáš – pokud nemáš sílu, jsi odsouzen k pomalé jízdě.

         • Prazak0  

          Ano, i po rovině jde jet vyšší watty, jako kdyby jel do kopce. Bez měření ale ten výkon pocitem neudrží. Jízda po rovině, optimálně proti větru, má výhodu, že to nemá přerušované sjezdy, kdy i když šlapě, tak zpravidla výkon je menší. On nepotřebuje jen mít natrénované krátké kopce, ale vytrvalost s trošku menším výkonem, ale aby ten výkon udržel po celou dobu.

        • 2. Bóďa  

         A kde je chyba, když v kopci plíce stíhají před nohama? :D

         • Rychlej turista  

          Častěji to bývá obráceně, ale občas je to i tak, jak píšeš. Typicky u vychrtlého vrchaře, co si dal dlouhou flákací tréninkovou pauzu. Vlítne po ní na kopec a za druhou zatáčkou se mu zkroutí nohy :-)

          • KAITEN  

           tvl to jsem ja ale bal jsem se to sem napsat :-) me snad odejdou plice i nohy zaroven

         • Prazak0  

          Pokud jsem na začátku jízdy, tak silově zvládnu do kopce dost vysokou intenzitu, ale po určité době to neudýchám. Pokud naopak jsem na konci i kratší vyjížďky, třeba 50km mám ujeto, tak víc mě limitují nohy než dýchání. Nepíšu síla, protože jezdím spíš kadenčně, takže v téhle kombinaci mi síla stačí, ale na daný převod nemám tu kadenci dostatečnou. Přitom jsem schopen zvýšit jak kadenci při lehčím převodu, nebo naopak jet víc silově, ale při poklesu kadence.

          • 2. Bóďa  

           U mě je to asi silně nevyvážený výkon srdce vs. plíce. S tím už nic neudělám, můžu si jen stěžovat. :D

           • ˘Ö˘ Krab  

            Můžeš trénovat.

            • 2. Bóďa  

             Oběhově dobrý, ale malý objem srdce.

             S tím už nehnu. Takže vesele tepu přes 190, jednou to se mnou sekne. :))

             • ˘Ö˘ Krab  

              A v čem je jako problém? I velikost srdce se prokazatelně s tréninkem mění. Navíc velké tepové rozpětí je spíš plus.

              • 2. Bóďa  

               Srdce ano, ale ne osrdečník.

               Začal jsem se sportem až ve 38, tím je to zabitý.

               Ale stejně mě to baví. :)

               • Světloslav  

                ty máš teda starosti! Někomu zase chybí ledvina a to si piš , že to je znát…a na druhou stranu..lepší , když tě to klepne a máš to za sebou, skončíš „v akci“..než zkomírat někde na LDN nebo hospici!

                • 2. Bóďa  

                 To není žádná starost, jen fakt.

                 A mám děti, takže z nabízených možností odmítám obě. :)

               • ˘Ö˘ Krab  

                Jak bys chtěl měnit objem srdce bez současné změny perikardu? To tam bude nějaká jiná ošibka, nějaké pozánětlivé změny nebo tak. „Až“ ve 38? Myslíš, že jsi na tom zásadně jinak, než ta spousta zdejších pupkanů, kteří sice sportovali třeba do 25, ale pak si dali 10–15 let vyžírací pauzu?

                • 2. Bóďa  

                 http://www.sportmedical.cz/…i-vysetreni/

                 Sjeď klidně až na „NEBRAŇTE (SE) OBJEMŮM“.

                 Něco na tom bude.

                 • ˘Ö˘ Krab  

                  Zase jsem o něco chytřejší. Naštěstí to nemohu pozorovat na sobě, já jsem si osrdečník roztahoval dostatečně. Otázkou je startovní čára každého soudruha. Přesto se nemohu ubránit domněnce, že se tento faktor projeví až u skutečně výkonnostního a vrcholového sportu, který asi posledních 5 let neprovozuješ.

                  • 2. Bóďa  

                   Prostě už výkonnost nejde nahoru.

                   Mých 20 l/min v maximu překoná každý hobík.

                   Dobře mi tak. Jak jsem si udělal v patnácti řidičák na motorku, sport bylo rázem sprosté slovo… :D

                   • ˘Ö˘ Krab  

                    Jedna naše kamarádka vedla se svou lékařkou následující rozhovor:

                    • Normálně jsem jela z Hluboké na Kleť a já jsem tam nemohla vyjet. Už v půlce jsem umírala a na konci jsem tlačila, to se mi ještě v životě nestalo.
                    • Ale Věruško, vždyť už Ti táhne na padesát …
                    • Jak na padesát? Vždyť mi bylo vloni čtyřicet.
                    • No vidíš, čtyřicet už Ti bylo, tak Ti táhne na padesát. A když se cítíš jako stará bába, tak se musíš i chovat jako stará bába, protože co? Protože jsi stará bába.
                    • 2. Bóďa  

                     Já bába nebudu. Stejně to nevzdám a hned jak mi sundají sádru, peru tam velkou. :)

                     Měl jsem si prostě dle vrozených dispozic zvolit jiný sport…

                  • Rychlej turista  

                   Pokud je to pravda s tím roztahováním osrdečníku zamlada, tak by to mohlo vysvětlovat, proč jsem se dostal po patnáctileté víceméně devastující pauze zase rychle do slušné fazóny.

                   Dlouhé štreky mě bavily odmalička. Si vzpomínám na jednu pozávodní historku, která mě rázem proslavila v celém severomoravském cyklistickém kraji. Byli jsme na závodech dole v Uherském Brodě nebo Hradišti (už si nevzpomínám – v jednom jsme spali a v druhém byly závody) a trenér před závodem konstatoval, že kdo nezajede podle jeho představ, jede domů na kole. Závod skončil, já sebral z auta tašku, sedl na kolo jel domů. Nejdřív mě hledali po městě, pak zjistili, že jsem byl viděn na výpadovce a dali si to dohromady s tím trenérovým výrokem. Mobily tenkrát nebyly a tak je zajímavé, že i přesto měli zprávy o mém pohybu a tak mě odchytili už za Vsetínem :-)

                 • 01carbon  

                  Hmm diky za odkaz. To vypada ze tam cloveka rozmontujou jak motokaru.

               • Prazak0  

                Pokud něco brání přirozenému zvětšení srdce tréninkem (u lidí, co trénují rekreačně až hobby není to zvětšení tak výrazné, to je u profíků), tak problém není ve věku. Jestli prostě z nějakého důvodu to nejde, tak i kdyby jsi začal dřív, tak by tu ten problém byl.

             • Prazak0  

              Tak u lidí, co sportujou rekreačně, třeba nájezd 6 tis. km/rok, tak doktoři v nemocnici nepředpokládají větší srdce proti zbylé populaci. On je i rozdíl mezi profíky a mezi hobíky, co jezdí hodně, třeba 15tisíc km za rok. Větší objem srdce se týká víc intenzity ježdění než pomalejšího najíždění třeba i větších objemů. Trénink vede ke zvětšování objemu srdce, u každého.

              • Delkim  

               Já ho zvětšené mám a díky tomu asi i může srdce tepat méně, protože zvládne vyšší objem krve při menším tepu.

               Moje praktička mi před měsícem dala ultimátum, buď se nechám vyšetřit z důvodu nízkého tepu, nebo se mnou ukončí „spolupráci“, tj. vyřadí mne z evidence.

               Na klasických prevencích jsem měl při EKG tep vždycky kolem 45 a ona z toho byla dlouhodobě dost divoká. Ono asi i z té ranní tapovky pod 35, když jsem to chtěl zachránit, že 45 je ještě dobrý :)))

               Tak jsem to povinně absolvoval před pár týdny a mám z toho oficiální výstup s diagnózou atletické srdce.

               • Pepe72  

                Takový přístup praktika jsem už viděl. Kámoška na základce s tepem pod 50.

               • 01carbon  

                Ji nedrazdi a nez k ni pujdes si dej 50 drepu ;)

               • look_as1  

                U me vzali tep 34 pri EKG a super nizkej tlak v pohode.

                Stejne jako BMI 19, veganskou dietu a vyborne vysledky z krve.

                • Delkim  

                 Ty jsi k tomu ČVUT ještě i vegan? :)))

                 • look_as1  

                  Na CVUT jsem nechodil, ted jsi me urazil.

                  • Delkim  

                   Se mi to plete :))) čísla jako čísla :)

                   Omlouvám se, samozřejmě MatFyz :)

                   • look_as1  

                    Co se stane, když neúspěšný student z MATFYZu přejde na ČVUT? Inteligenční průměr se zvýší na obou školách.

                    Proč nemají matfyzáci jarní prázdniny?

                    Protože by za tu dobu vystudovali ČVUT.

                   • okapes  

                    JJ, taky znám jednoho íkvoně s matfyzem – taky stojí za to.

                    • look_as1  

                     Ja jsem zase znal jednoho astmatika a ten se tak prezral leku, ze jezdil 50 po rovine proti vetru.

               • jannk  

                Jo, me byvala prakticka doktorka pred mnoha lety (jeste nebyly EKG v ordinacich) obratem hnala do nemocnice, protoze me objednala na 7:30 rano, ja usinal v cekarne a tak mi klesl tep nekde ke 40 … coz ji dost vystresovalo :)

                I dneska me obvodak posila do UVN obcas na echokardiografii (kde nevi, co na me maji najit), ale ja jsem tomu rad, aspon mam mensi sanci, ze to se mnou v kopci sekne

              • 2. Bóďa  

               U každého jo, ale teď už to nepůjde o tolik, jako kdybych sportoval dřív.

               Zase nepochopitelně mám plíce přes 7 l, ale to jsem měl už na začátku…

               Asi nějakej mutant, nebo co.

               • McBlacky  

                to je slušný, škoda že se to nesejde často dohromady. má mám srdce na výkon výborný, ale hodně podprůměrný plíce :/ plus mutantní poměr nohou a těla :)

                • 2. Bóďa  

                 Vyměním. :))

                 Ale tohle jde poladit- zkus na 3 měsíce Spirotiger a nafuníš v pohodě 180 l/min.

        • 01carbon  

         No ale s tím souvisí univerzální rada – per tam velkou – aby to z Tebe člověk páčil :-)

      • bezdratova.sprcha  

       Z osobni zkusenosti staci. Ja pres zimu trenoval na kratkych kopcich a kdyz jsem pak vletel na ty tahle dlouge, tak jsem se jenom smal jak jsem se tam mordoval minulou sezonu.

       • Prazak0  

        Krátké kopce samozřejmě pomůžou i pro ty delší. Ale jde i o to jak krátké kopce. Je přece jen rozdíl, jestli jde o 2 km nebo jen 700m. Pro prudké i dlouhé kopce je samozřejmě velmi dobré trénovat i kopce menší, s menším sklonem i kratší. Ale zcela to ne stačí. Zas každý den trénovat těžké kopce pro většinu lidí optimální není, i když chce někdo natrénovat právě pro trasu, kde ty těžké kopce budou.

   • blue.sun  

    Netvrdím, že nedá. Ale snáze se přetrénuje, než aby udělal dobrou formu. Ladit něco dva týdny před závodem může profík nebo někdo, kdo má fakt hodně najeto a rozumí tomu. Podle textu ale tazatel nebude extra jezdec.

  • milan.v  

   Za dva týdny?!? :-o

  • Světloslav  

   vyjeď si párkrát na Špindlerovku :-)

  • tommy jede  

   Ahoj, o jaký závod jde a kde ?

   • Kryštof77  

    Ahoj o Pustevny 23.9

    • Rychlej turista  

     Start je ráno?

     • Kryštof77  

      jo v 10 hodin

      • Rychlej turista  

       Počítej s tím, že bude zima – klidně okolo 10°C. Takže pokud nechceš chytit žiletky a slintat ještě večer, chtělo by to řádně provětrat i nejvdálenější plicní sklepení. Sice je to pod kopec 5 km, ale pokud pojedeš podlahu už od začátku, tak nerozdýchaný máš žiletky už u Ráztoky. Jenomže jak to udělat, že jo. Pokud nejsi moc trénovaný a budeš se rozjíždět klasickým způsobem – pozvolně se dostat na zhruba 90% maxima a tam pár minut jet, tak by se z toho taky mohl stát tvůj největší výkon toho dne :-)

       • plzakj  

        :-)

        • Rychlej turista  

         Mňo, já bych se tomu nesmál, ale vzal vážně dobře míněnou radu starého pardála. Zamlada, před čtyřiceti roky jsem si žiletek užil ažaž. Časovky do kopce se jezdily zásadně brzy ráno a vždy byla ukrutná kosa. Narychlo se přijelo na start a šup do kopce. Třeba taková časovka z Křivého na Malou Lhotu u Valašského Meziříčí. To jsem fakt potom slintal celý den :-). Ostatně, i tuto časovku na Pustevny s hromadným startem jsem jel. Přesně před 39 roky, taky v patnácti :-)

         • plzakj  

          Jasny. Naprostej souhlas. Mne pobavila ta posledni veta. Ta je totiz taky pravdiva :-)

  • Světloslav  
   1. V každým případě to bude asi taková „časovka do vrchu“, že? takže předem se rozhýbat-zahřát (ale to je asi samozřejmost)
   2. Taky bych asi omrkl trasu a projel si ji nanečisto (máš tu možnost?) – a třeba poladil převody , jak rozvrhnout síly
   3. Nepodceňoval bych dobu závodu – já osobně měl občas problém třeba s časem „po obědě“ – co a kdy před tím sníst (ale tohle snad už máš vychytaný)-trénoval jsem většinou odpoledne po práci…a prostě tělo nebylo na tenhle čas moc „připravené podávat výkon“-takže třeba upravit čas tréninku-pokud to jde..
   4. Pokud jezdíš pro radost..už bych to moc nešponoval-ať se neutavíš…
   • Delkim  

    Souhlas. Hlavně zkusit pocitově odhadnout tempo. Většina nováčků se utaví na prvním kilometru. Tvým záměrem je udržet stabilní tempo a poslední event. kilák se poblít :)

    • Světloslav  

     jo to jako „odhodí zátěž“ ..tím „poblitím“ ??? :-)

     Pamatuju, že když jsem byl mladej (a blbej) jezdil jsem kopce stylem „od začátku naplno“ a nahoru nějak vyjedu…dnes už to dělám naopak..začnu pomaleji (ne relativně lehčí převod) a spíše se do kopce „rozjíždím“…ale to samozřejmě také závisí na „přirozených vlohách“

  • Espen  

   Spíš bych se zaměřil na to, dobře se před startem rozjet. Ne se jen pár km projet pro zahřátí, ale spíš si podle vlastní zkušenosti uvědomit v jaké fázi švihu se ti jede nejlépe. Mě třeba trvá snad přes hodinu, než začnou nohy pořádně jet.

  • plzakj  

   No, jeste bych si dal tento tyden 3 dny po sobe do tela tak, aby se ti zatez stupnovala a koncilo to nejnarocnejsim treninkem nekdy tyden pred zavodem. + naucit se urcit si tempo na ten zavod. Pak odpocinek, den pred zavodem se lehce v nizke intenzite rozjet a pred vlastnim zavodem poradne zahrat.

  • vas  

   Hele nejedná se o Pustevny se startem z Frenu co se jedou 23.9? vzdálenost i termín by odpovídal, navíc když jseš z Nového Jičína. Nevím tvou výkonnost, ani jestli nejezdíš za nějaký klub, ale ať nejsi zklamaný celkovým umístěním – jednak je tam hromadný start, takže prvních 6 km do toho mírného stoupání k Ráztoce muži povalí přes 40km/h a s nimi se vyvezou i junioři/kadeti do kteréžto kategorie podle tvého profilu spadáš, ledaže bys jel v té kategorii zaměstnanců/ rodinných příslušníku continetalu – tam jsou normální smrtelníci, to si můžeš vyjet i bednu, jestli trochu jezdíš protože tam nebývá kdovíjaká účast.

   Jinak kopce do tréninku zařadit můžeš, spíš tedy ten první týden. V den závodu pak hodně lehká snídaně nejpozději 3h před a pak už nic. Před startem do sebe kopni něco s kofeinem a rychlými cukry = energeťák/gel.

   • KAITEN  

    a pokud si nikdy energetak s kofejnem a gel nejedl, tak se modli abyses cestou hore nepo…l :-)

  • lukas aka mitro  

   Zkusil bych nejake drogy…

  • Kryštof77  

   Díky všem za názory rozhodně jste mi pomohli a dám na vás :).

   • KAITEN  

    drzim palce, dej vedet jak si dopadnul

    • Delkim  

     event. kde jsi odpadnul :)

     btw kdybys měl mít v hlavě jenom jednu jedinou radu tak asi tahle: NEPŘEPÁLIT ZAČÁTEK!!!

     pokud se odvaříš na prvním kilometru tak budeš mít problém vůbec dojet do cíle!

     • Prazak0  

      Ideální je tu trasu si projet někdy předtím, pak se nejlíp rozvrhnou síly. Chybou je to přepálit na začátku, ale i jet zpočátku moc pomalu. U sebe jsem si všiml, že není problém, když ze začátku mám trošku vyšší rychlost než na konci, přijde mi že takto celkově docílím nejlepší průměrné rychlosti.

      Jinak ten závod by měl brát s nadhledem, totiž že tím závodem taky trénuje. A neřešit úzkostlivě, kolikátý bude.

  • Pepe72  

   Já mám radu na den před závodem : večer si lehni , natáhni stopky na přibližný cílový čas, ten nastav na 5 bodů, lehni na postel a jed až do konce závodu. Vypadá to snadno ale je to o představivosti a soustředění. Jestli to zvládnrš, tak po startu nebudeš mít žádnou myšlenku jen jízdu pak překonáš svých 100%.

  • 2. Bóďa  

   Na trénink už máš čas tak do příští středy, to moc není.

   Jak už tu padlo, největší přínos bude si tu trasu projet, nejlépe víckrát.

   Zapamatuješ si profil, odhadneš a rozvrhneš síly.

   A jak radí kluci- nenechat se hned po startu strhnout! Jeď podle sebe, balík klidně nech frnknout, nakonec uvidíš, že se začne drolit… :)

   Máš všechno teprve před sebou, tak si to jeď v klidu užít. ;)

   • Rychlej turista  

    Až na Ráztoku by se mohl udržet v balíku a jak se za ní v zatáčce všichni zvednou ze sedel, tak je nechat jet, zařadit lehký převod a v klidu kvedlat až nahoru. Je to přece jen ještě 6 km do dálky a 400 m na výšku. No a za mostem buďto držet tempo nebo zrychlit. To už bude vědět, jak na tom je. A odtud je to tuším už jen nějaké 2 km.

   • popokatepetl  

    Přesně, hlavně se z toho neposrat :-). Projet si trasu, aby věděl v průběhu závodu co ho ještě čeká. Raději jít na start odpočatý, natrénovat stejně nestihne. Důležitý je pocit z vlastního výkonu.

   • Prazak0  

    Věcná připomínka, chce to ještě trošku potrénovat a před závodem naopak se šetřit, jít na něj odpočatý. Což v určitých případech znamená předtím nejezdit, v jiných trošku něco jet, ale spíš lehce a ne moc dlouhé. Za týden se fakt natrénovat moc nedá. Dneska, pak třeba ještě i v sobotu by šlo to jet na intenzitu, v pátek jen tak lehce. Před závodem bych zvolnil, pokud by mi šlo o výsledek než co natrénuji na podzim, tak bych pár dní předtím střídal lehký trénink s úplným odpočinkem. Jestli den předem lehká jízda nebo vůbec nic, tak dle situace, to musí vědět sám, jak tělo reaguje. Vlastní zkušenost, momentální forma, obecně to asi říct nejde.

    • Cryzyy  

     o trénování na závody a závodění toho moc nevím, ale závod na 11km znamená šrot a ještě větší šrot od začátku do konce, takže den před závodem určitě pár (3–5) krátkých (do 30 s) úseků do maxima, 3 dny pře závodem bych šel taky do intenzit, poskládaných dle přepokládané délky závodu… Lehkým tréninkem nic nenatrénuje, ale odpočatej bude, to každopádně.

     • JFtryall  

      11km casovka do kopce a srot od zacatku? Hodne stesti. :-)) nechapu na co 30 sek maxima, jaka maxima? Se akorat vypalis, protoze nevis jak to mas jet. Kontraproduktivni. Zavod na kilometr a pul je srot. 11km kopec je vylozene FTP casovka a kdyz prepalis prvnich 5–10 minut, tak ses v haji. Mnohem lepsi intervaly na tohle jsou 5–10 min s durazem na kvalitu, postupne stupnovat tempo a dat si to tak 3×-4×.

      • Cryzyy  

       psal jsem do maxima, samozřejmě šrot, adekvátní k předpokládané délce zavodu. Díky, už se trochu znam, s ježdění si nějak poradím, minimálně tak, že etapaky nevzdavam :-))

       • JFtryall  

        Aha ty ses dneska ftipnej jeste ke vsemu..:-))) nerikam, ze ty si neporadis. Asi ti 30 sek nastup pomaha vyhravat casovky do kopce na 40 minut. :-)) Ale obecne pro cloveka, ktery nezna metodiku intervalu je 30 vterin opakovane subjektivni maximum cesta tak akorat dohaje.

        • look_as1  

         Nekolikrat na nekolik minut do FTP, treba 3×4?

         • JFtryall  

          No 5–10 minut kolem FTP a 4 opakovani napr. Natrenuje i na kratkem kopci za barakem. Idealni stav kdyz nemas moc casu a podminky v okoli. Nema moc cenu delat pokusy s vyssi intenzitou a kratsim intervalem, kdyz ma clovek malo dni.

          • Delkim  

           Při nedostatku času já osobně nejvíce uznávám SweetSpot trénink.

           V popisu to je the most training value for your time on the bike; absolutní souhlas.

           Ideálně něco jako 2×20 min, nic lepšího ještě nikdo nevymyslel.

           https://roadcyclinguk.com/…raining.html

           • JFtryall  

            Souhlasim. Jenze tohle je na biku vetsinou problematicke a kdyz nemas dost znalosti, tak stejne jedes spis vic, idealni je tohle jezdit do kopce, ale to uz taky neni vsude. Na rovine nebo vlnach to bez budiku jde strasne tezko.

            • 2. Bóďa  

             Řekl bych, že v Delkimově případě to bude s odchylkou jednoho wattu na trenálu. :)

          • look_as1  

           Ja jsem myslel na rozjeti pred startem zavodu.

           • JFtryall  

            Pred startem bych jeste 30 sek srotu pochopil. Ja delam stupnovane mikro nastupy kolem 900W v sedle a sleduju co dela dechova frekvence. To mi sedi jako rozjeti. Pak staci jen nejake kratke tempo a ok. Za 20 minut jsem ready. A funguje mi to jak na maratonu, tak na enduru, kde se jede total hrana od zacatku. Ale kratsi FTP useky myslim taky poslouzi. Spis je to o zvyku. Ja mam rad prave vysokou intenzitu s vysokou kadenci s kratkou pauzou mezi a nekolikrat za sebou, hlava se otevre a nohy to pak neusekne.

     • Delkim  

      několik úseků do skutečného maxima na 30 vteřin bude v nohách cítit několik dní, vždyť na to není trénovaný!

      den před závodem se akorát tak lehce projet

      dva dny předem projet se a pár úseků na 3–5 minut svižněji, víc bych neblbnul, to tělo na to není zvyklé!

      • Prazak0  

       Ano, do druhého dne, pokud nemá vysokou trénovanost, tak nezregeneruje. Nakonec i sebevýkonnější cyklista si třeba po pěti dnech na kole (některé můžou být lehčí) dá stejně den úplného volna. Kdo na kole začíná, tak mládeži kdysi Cihlář radil nejdřív rok jezdit 3× týdně 20 km, předpokládat rychlost cca 20km/h. To bral jako předtím, než někdo přijde do oddílu cyklistiky. Úplná regenerace do druhého dne není u nikoho, pokud je spíš začátečník, tak bych dost zvažoval den předtím vůbec nic.

       Vlastní trénink bych viděl jako kombinaci těch intervalů (třeba kratší kopce) a jízdy, kdy jede delší úsek podobně, jak pojede ten závod. Tj. souvisle, zvýšené tempo odpovídá kratší trase a tomu, že to je časovka do kopce, ale měl by odjet zhruba stejnou intenzitou celý závod. V tréninku nemusí ze sebe vydat zcela vše, pokud zbyde malá rezerva sil, může to být lepší než to dojet jako závod, tj. co dokáže.

       • McBlacky  

        vydat v tréninku vše je blbost vždy

        • Prazak0  

         Nevím, pokud někdo nejezdí závody, ale chce zvyšovat výkonnost, tak je namístě jezdit třeba 2× týdně obdobně jak by to byl závod a zbytek lehčeji. Někdy se to stane, že tréninková jízda dosti vyčerpá, např. dojde ke změně větru, takže tam proti větru, zpět taky při změně počasí, nebo prodloužená trasa a předtím nedostatečné jídlo, ke konci pak najednou přijde výrazný pokles v rychlosti. Ale i když jedu plánovaně intenzivněji, tak taky nejedu tak, že bych vydal poslední síly. Třeba poslední mírné stoupání asi 1.5 km jedu intenzivně, ale ze všech sil ne. Nicméně mám určitý věk, nemám závodní ambice. V mladším věku, kolem 15 let maximulní zátěž se prý snáší líp a regenerace je rychlejší, zas tu je menší vytrvalost. To poslední si myslím platí, tehdy v tom věku mi delší trasy dávaly zabrat víc než teď, kdy mám blíž k 60 než k 50.

         • blackseal  

          Nechcem ziaden flame, ale niekedy mam problem uchopit pointu Tvojich prispevkov. Zavod je de facto singularita a pokial nema pretekarske ambicie, je zbytocne ich simulovat radoby zavodmi, nevraviac o tom, ze sa mu to aj tak nepodari, ten adrenalin bude vzdy mensi (ak vobec). A aj tak, 2× tyzdenne sa vyflusat do dna je prilis podla mna. Predlzi ti to akurat dobu, po ktorej bude moct znovu rozumne trenovat. Este si neodpustim osobnu otazku; jazdil si pretekarsky, mas trenersku licenciu napr.? Nevravim, ze to automaticky legitimuje radit, ale predsa len sa mi zda, ze sa pomerne casto vyjadrujes k veciam ohladom treningu…

         • JFtryall  

          Spis bych napsal, ze je vhodne jezdit dvakrat do tydne intervalovy trenink, kde zarazujes vyssi intenzity podle potreby. Tim ses v zavodnim zatizeni a i nad nim, ale pod kontrolou a i z takoveho treninku ses schopen se vratit v dobrem stavu a hned regenerovat. Takhle budujes formu. Kdyz jedes simulaci zavodu, tak je uz lepsi snad ten zavod jet ne? :-) staci sranda zavody, ale clovek si zkusi ten stres a jizdu pod tlakem a se souperema.

      • McBlacky  

       přesně. Já bych 3 dny před jel 2×10 min sweet. 2 před jel 120 min komp. den předem 60 min se zařazením 10 min ftp intervalu.

       tím by měl být odpočatý a zajetý v tempu sweet-ftp což v reálu je pod tempem co pojedu tu časovku, ale bude mít právě pocit z jakého tempa má drobně zrychlit. Zbytek je už jak se vyspí, nají a udrží konzistentně tempo. Z Rázstoky to je 7,5km 7,5% avg. Neznám celou trasu, ale pokud mu je 15 a není extra trénovaný, pojede ten kopec určitě půl hodiny – počítáno že má normál váhu na podobný legrace tzn max 85kg s kolem dohromady.

     • Prazak0  

      Den před závodem buď zcela bez kola a ani jiný sport nebo nějaký pochod, prostě neunavit se. Nebo, pokud má slušně natrénováno, tak naopak může pomoci lehký trénink, aby nevypadl z tempa.Jet třeba 15–20 km po rovině, nebo sice i stoupání, ale tam to jet podstatně pomaleji, než běžně jezdí. Zkrátka regenerační jízda.

    • 2. Bóďa  

     No projet jako třeba středa, pátek, neděle. Ne v den závodu. :)

  • Světloslav  

   Když vidím kolik nás ti tady radí…třeba založíme fanklub „Kryštof 77“ ? :-)

  • Pepe72  

   Můžeš dát odkaz na ten závod ? Bych to odjel s mladým, pokud to pujde.

   • Kryštof77  

    http://www.spac-os.cz/kalendar/

    Je to před poslední 23.9

    • Rychlej turista  

     No to jsou věci – pořadatel Roman Galatík :-)

     Spolu jsme jeli celý Beskyd Tour 2005, než jsem ve zdi posledního kopce (Smrček) zařadil a roztočil 30z kašpárka a škbnul se ze sedmičlenné grupy, se kterou jsme jeli posledních 100 km od Pusteven. V tomto závodě jsem podal svůj životní výkon, po němž jsem usoudil, že nic lepšího už nezajedu a z ortodoxního silničáře jsem proto v následujícím roce zmutoval v bikera :-)

     Tak ho pozdravuj, určitě si na mně (a moji silniční trojpilu) bude pamatovat :-)

  • cevepe  

   Nejlepší trénink je, když si projedeš několikrát trasu. Psychicky ti to maximálně pomůže a v závodě si budeš 100% jistý. A pak si jet podle svého. První ani druhý nebudeš, ale poslední taktéž ne. Důležité je si závod užít … a o to tady hlavně jde.

   Tak že buď odpočatý, dobře psychicky naladěn a pak už jen si to užít ;)

Nová reakce na zakládající

Pro napsání příspěvku se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.