Pohodlné lehké kolo za účelem jízdy do kopců

617 nepřečtených
 • pozemstan

  Chtěl bych pohodlné lehké kolo za účelem jízdy do kopců (rovinky a kopce dolů nejsou pak úplně podstatné) na pěkných i horších silnicích, občas i na lepších polních/lesních cestách. Asi poskládat, klidně z použitých dílů, estetické vady vůbec neřeším.

  Očekávám váhu kolem 8kg, kola 26×1,5 nebo 1,75 s hladkým vzorkem, převody 1×9, zhruba 36 vers. 11–32 – hlavně aby to bylo spolehlivé, možný i větší rozsah kazety, „rovná“ řidítka, normální šlapátka, obyč. ráfkové brzdy, bez blatníků, pohodlnější sedlo, vidlice neodpružené, rám asi 18–20"

  hodně vzdáleně tomu ideově odpovídá tohle (to mne jen lehce inspirovalo), ale hodně věcí je tam jinak, především asi hmotnost

  https://sport.bazos.cz/…ke-sirer.php

  měřím 179cm, vážím ±80kg, rozpočet není daný, ale čekal bych tak mezi 10–20kkč – ale dám si poradit, kde stačí připlatit s lepším efektem nebo kde můžu třeba dost ušetřit, když něco slevím v požadavcích

  • 3bike  

   to mi přijde jako dobrý vtip, chtít 8 kg kolo za cenu 10–20 tis…

   a převody 1×9 do kopců…to taky není zrovna dobrá kombinace…

   ani nevím jaký kolo tedy? jestli treking nebo gravel bike..

   ale váhový i cenový limit je úplně mimo…

   • pozemstan  

    Převody jsou v pořádku – jezdím kopce přesně takto – dám tam nejmenší talíř vpředu a řadím jenom vzadu. Takže proč tam mít ty zbylé talíře? Zuby a velikost kol mám spočítané, aby mi to sedělo s tím, co ušlapu.

    Ohledně ceny – napsal jsem, že mi stačí i použité díly – co tak sleduji inzeráty, tak se v této cenové relaci se dají sehnat starší celokarbonová kola, kde by stačilo jen pár věcí upravit.

    Co konkrétně znamená „úplně mimo“?

    • puka  

     Tak si rovnou udělej 1×1 – vepředu 26z, vzadu 36…

  • Zoidberg  

   S takovými požadavky asi nezbývá než čekat, až se na bazaru objeví karbonový 26" rám vhodné velikosti a pak taky pasující rovněž karbonová vidlice. A to si dost možná počkáš. K tomu lehká kola, rozumně zvolené komponenty jako sedlovka, řidítka… S trochou trpělivosti a štěstí se v té ceně asi lze dostat pod 9 kg. Mám něco podobného ale na kotoučích a s převody 2×10. Hmotnost odhaduji na nějakých 9 – 9,5 kg…

   • pozemstan  

    Těch 9kg by se asi taky dalo – kdybych oproti tobě ušetřil váhu za kotouče a za přesmykač a jeden talíř, tak je to tedy reálné – to rád slyším oproti hláškám „úplně mimo“. :-)

    Jinak já na to nespěchám, takže si na vhodný inzerát klidně počkám.

    • Rychlej turista  

     Že bys jako jezdil bez brzd?

     • pozemstan  

      ne, myslel jsem to tak, že běžné kotoučovky budou asi trochu těžší než běžné ráfkové brzdy

      • Rychlej turista  

       Běžné jo. Ty ale gramaříš a třeba já mám Formule R1, které obě váží jako jedna kotoučová XT. Možná bys mohl nahodit gramařského ráfkového hořčíkového Mrázka. Lehčí brzdy těžko seženeš.

    • Cen da H  

     Já autora otázky osobně neznám, takže nevím v jaké je fyzické kondici, když bych to vztáhl na sebe, tak ušetřit kilo váhy na mém sádle vyjde výrazně levněji než na kole téhle cenové hladiny.

     Takže kdybych v téhle situaci byl já, tak bych zkusil popřemýšlet jak odstranit to kilo váhy co sebou potáhnu do kopce na mém bachoru a danou úsporu promítl do kola a jeho ceny…

     • pozemstan  

      Na sobě mám v plánu ušetřit ještě 3–5kg (10kg už jsem ušetřil), na kole ještě 2–3kg (3kg už jsem ušetřil). Tyhle dvě linie řeším paralelně, tu první si vyřeším sám, tu druhou řeším tady na fóru. Celková úspora 20kg od začátku ježdění na konci jara je prostě můj cíl. Kromě toho jezdím – pravidelně každý den, takže pracuju i na této linii – zlepšení kondice.

      Je škoda, že mi dost lidí odbočuje z hlavního tématu jinam. Tady řeším čistě jenom to kolo – respektujte to prosím, ať není diskuze o voze a o koze…

      • atty  

       Jenže nejlepší (a nejrychlejší) kolo na silnice do kopců, které na to bylo vymyšleno, je prostě furt lehká silnička s oblouky – uź jen kvůli tomu, že do kopců se často mění pozice v sedle/ze sedla a kombinujou minimálně 3 základní úchopy na řídítkách, coź rovná řìdítka úplně neumožňují. Kombinace lehké kolo a kvalitní záplety řeší každej, kdo do kopce rád jezdí – problém je jen v ceně, protože jen ty dobré záplety stojí prakticky to, co celý Tvůj rozpočet na to „nové“ kolo.

       Já bych Ti za sebe dost doporučil, půjčit si někde slušnou silničku v Tvé velikosti (ideálně s někým, kdo Ti dobře nastaví posed) a zkusit si vyjet nějaký kopec – možná budeš překvapenej, jaký je to rozdíl a že i převody, se kterými by ses na MTB nepohnul z místa, budou na té silničce stačit.

       Řešit v podstatě hodně podobné kolo, když už máš Sirruse, mi nepřijde po žádné stránce výhodné (pokud striktně odmítáš silnici s berany).

       • pozemstan  

        O té zápůjčce uvažuju – mám vůbec v plánu vyzkoušet takto víc typů kol – třeba si něco půjčit v Jedovnicích na singletracky (tam to určitě jde) a případně se rozhlédnout, jestli je někde půjčovna i na silničky. Ale moc bych to nepřeceňoval – já kopce jezdím jenom v sedě – prostě sedím, jedu a řadím, ta silnička mne moc nemá čím překvapit…

        Uvažoval jsem, že zkusím víc jezdit i ve stoje, ale když jsem zjistil, že díky větším kroutícím momentům pohon víc trpí, tak jsem zůstal u lehčích převodů v sedě – jako kompromisní varianta beroucí v úvahu šetrnost k technice.

        Sirruse si nechám na rovinky – občas je taky jezdím, třeba na uvolnění noh po běhu.

        • ˘Ö˘ Krab  

         By ses divil, čímby Tě silnička mohla mile překvapit. A stou jízdou ze sedla to máš odkud?

         • pozemstan  

          už přesně nevím odkud to mám, ale fyzikálně to dává smysl – lehký převod znamená nižší kroutící moment při vyšších otáčkách, zatímco těžký převod znamená vyšší kroutící moment při nižších otáčkách. Myšleno při stejném výkonu. A namáhání různých komponent (zejména řetěz, zuby, středy kromě předního, kliky a šlapátka) je při vyšším kroutícím momentu výrazně vyšší.

          • ˘Ö˘ Krab  

           Mnozí z nás by Tě asi velmi rychle vyvedli z mylné představy, kterou máš o jízdě ze sedla, řazení převodů a způsobu šlapání, na silničce zejména, do kopce/v zátěži zvláště.

           • pozemstan  

            pokud to bude dávat hlavu a patu, nechám se poučit, ale z aut vím, že max. kroutící moment je přesně to, co určuje výdrž všech důležitých pohonných komponent – není důvod, aby to u pohonu kol nebylo stejné

            tedy zatím nezazněly žádné argumenty proti…

            • ˘Ö˘ Krab  

             Takže tak. Evidentně jsi toho ještě na kole najel málo a zůstala Ti skryta zásadní tajemství. Věříš na křížení řetězu?

             Nejvíce se na silnici opotřebovává řetěz, pak kazeta a pak až převodníky. Ložiska, jako další součást pohonu, trpí spíš na vodu a nečistoty, jinak jsou takřka nesmrtelná. Takže řetěz dá cca 4–8 tis. km, kazeta 15–20, převodníky cca 50 a více, ložiska středu klidně přes 30 tisíc km.

             Z toho plyne, že řešíš primárně až výhradně řetěz. Podrobnosti a výpočty si dohledej v odpovídajícím silničním vlákně. Resumé je vždy takové, že řetěz nejméně opotřebovává kombinace plynulého frekvenčního šlapání při zařazeném velkém převodníku. A nejvíc ho ničí jízda kombinací malá + malá. Jde o tah a počet zabírajících článků a páku kliky vůči řetězu.

             Protože nepůsobíš pohonem v ose klik jako u auta motorem na převodovku, ale právě pákou kliky, tak je Tvé přirovnání velmi zavádějící a dostalo Tě k pravému opaku skutečnosti. Pro ověření si ujasni, kdy jsi schopen v záběru prohrábnout zadním kolem.

           • kubad  

            +1

            .:)

        • raw 4  

         Taky jsem si to myslel a jak jsem byl mile překvapenej..

       • Zdendyš  

        Přesně tak.

       • Tom-T45  

        _

        • Tom-T45  

         Teď na to koukám, že by to mohlo vypadat jako mínus, což samozřejmě tak není. Původně jsem reagoval na attyho, že to vystihl naprosto přesně a že se to snad ani líp nedá napsat, ale tady to asi bude složitější. Po přidání se mi ale objevil pozemšťákův celkem rozumný příspěvek, tak jsem si říkal, že to snad nebude tak marný, tak jsem to smázl. Nicméně několik posledních příspěvků, zvláště pěkný je ten o řezání řídítek kvůli hmotnosti, mě zase přesvědčilo, že to opravdu bude složitější.

  • oddie  
   Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
  • pozemstan  

   Kolik může vážit takovéto kolo?

   https://sport.bazos.cz/…20-vel-M.php

   Kolik ušetřím váhy, když dám pryč přesmykač, jeden talíř a ty rohy?

   Na čem dalším by se dala ušetřit váha a kolik by to stálo?

   • atty  

    Jenže to je původně žiletka, takže…

    • nedáš tam gumy širší, než co dovolí zadní stavba a vidlice, případně Včkové brzdy (do těch se vejde maximálně 28mm guma, 30mm s tím, že musím buď hodně zatlačit, nebo gumu trochu ufouknout i při maximálně povolených čelistech
    • geometrie může být rovnými řídítky na čistokrevné silničce celkem změněná, takže to nemusí být na ježdění vůbec ideální

    Úspora váhy na přesmykači, jednom převodníku a rohách může dělat tak celkem 300–500g, další „odlehčení“ o řádově kilo už Tě může stát i desetitisíce (lehké záplety a gumy, lehká sedlovka a řídítka (karbon či ultralight hliník), sedlo, případně výměna komplet řadících či brzdových kompomentů za lehčí – tam každých pár gramů už může stát mnoho tisíc.

    Pokud chceš 8kg kolo, je cestou jen bazarová silnička, kde se obávám, že za 20kkč budeš mít problém něco do 8kg sehnat, případně se do toho vysypeš finančně, jelikož budeš muset spoustu věcí vyměnit, aby to fungovalo.

    Na „horské kolo“ v 26" si budeš muset stále připravit cca 40–50k s rizikem investice do ojetých dílů, na 29" s 8kg zapomeň, pokud na to nemáš minimálně 60–70k s pevnou vidlicí, s odpruženou si na to dodržení váhy přidej dalších cca 50k.

    Má to smysl? Váha není úplně ten nejhlavnější parametr, kterých bych s tímto rozpočtem sledoval…

    • pozemstan  

     Gumy bych nechal – já su přizpůsobivý tvor, nemám prostě jasný plán, který bych musel realizovat přesně podle návodu. Jakože mám přesně tolik peněz u chcu koupit přesně toto a když to tam není, tak to za každou cenu dokoupím úplně nové :-)

     Geometrie – vycházím z předpokladu, že je tu trojúhelník sedátko-šlapátko-řidítko a s tím se dá nějak hýbat – tzn. jak je rám mezi tím umístěný už je vlastně skoro jedno. Většinou mi sedí něco jiného než podle tabulek, takže bych to stejně musel osobně vyzkoušet a případně poladit.

     Nepsal jsem 8kg, ale „kolem 8kg“ – jak tu někdo trefně poznamenal, ja nejsu gramař, ale kilogramař. Pokud je 8kg přesně ta hranice „za hodně peněz málo muziky“, tak prostě snížím o kilo nárok.

     Co znamená „připravit cca 40–50k s rizikem investice do ojetých dílů“? …když celé ojeté kolo se sežene třeba za 10 a může sloužit jako zásobárna dílů.

     • atty  

      Jenže ono to tak jednoduchý úplně není (s tou geometrií rozhodně).

      Rovněž to není jednoduchý s případným mixováním silničních/kro­sových/MTB komponent (řazení, brzdy, kazety…) – silniční páky 8/9/10/11 mají různý krok, stejně tak silniční a MTB hazky a přesmykače – pokud pak zjistíš, že například u koupené bazarové silničky, chceš předělat řazení na rovná řídítka, musíš kvůli tomu taky vyměnit komplet celej pohon, aby to fungovalo. Prostě to není tak jednoduché, jak asi očekáváš.

      Ohledně váhy – jsou nějaké hranice, kam se dá dostat s vahou bazarového kola za cca 20k (při dobrém nákupu), nicméně 8kg už znamená i u čistokrevné starší silničky, že bude mít hodně slušné a lehké záplety a celkově hodně slušné komponenty, aby to na tuhle váhu vyšlo. A obávám se, že to lidi, co to prodávají celkem vědí, takže buď natrefíš na inzerát „ožralého milionáře“ = štěstí, nebo to kolo bude chtít značnou investici, aby vše fungovalo, tak jak má. A to se v případě třeba „rozbitejch“ lehkejch zápletů a „ojetýho“ pohonu, rovná investici v ceně toho bazarového kola.

      Nejsi první ani poslední, kdo má podobné představy, s tím, že dokáže v tomhle rozpočtu kouzla. Projdi si váhy komponentů a zápletů a sám zjistíš, že každejch pár desítek gramů dolů znamená obvykle mnohatisícové investice.

      • pozemstan  

       Kdybych natrefil na dobrou koupi a bylo tam „nutné“ něco drahého vyměnit, tak bych to klidně vyměnil za levnější (trochu těžší) variantu. Jak říkám – pro mne zadání „kolem 8kg“ (resp. z teď diskuze vyplývá, že to zadání bude kolem 9kg) neznamená, že to musím za každou cenu dodržet a později udržet.

       Ohledně „mixováním silničních/kro­sových/MTB komponent“ – rozumím a jsem si toho vědom. Tady bych vycházel z toho, co na tom základním kole bude – a když něco měnil, tak třeba s jiným kolem větší funkční celek.

       Ty váhy si určitě projdu.

       Jinak to finanční omezení je hlavně kvůli tomu, že to bude první můj experiment tohoto druhu a budu se na tom učit a dělat chyby. Za pár let si třeba laťku nasadím výš.

       • scalar  

        Jako experiment to klidně postav z použitých dílů, na 26" kola se toho najde dost, mně se tu namátkou povaluje zachovalý rám Scott Scale alu 19", ten měl tuším 1,6 kg, minimálně jeté záplety ZZYX na véčka (asi 28 zeslabovaných drátů, náby na průmyslech) atd.

        • oddie  

         Ty lehké záplety na V-čka jsou obecně docela oříšek, pod 1600g jsem nikde moc neviděl, i těch 1600 byl problém sehnat, nebo spíš náhoda.

         • vsudenakole  

          Jasně protože u ráfků pro kotoučové brzdy si výrobce může dovolit dělat boky jako s papíru,neboť neslouží jako brzdná plocha.

          Pak se každý diví že při nižším tlaku takový ráfek lehce zlikviduje.

      • pozemstan  

       K té geometrii – můžeš trochu víc naznačit? Na finále přece jsou jen 3 body – noha, ruka, zadek – kde může být něco jiného? Těžiště snad jedině, ale i s tím se dá hýbat.

       Jak je to s geometrií v kopci (řekněme 10%)? Není tam potom všechno trochu jinak? Co bude fungovat na rovině, se pootočením o pár stupňů bude chovat úplně jinak, bych očekával…

       Rozhodně bych se nechtěl dostat do situace, že budu mít všechno „podle tabulek“ a pak mi to nebude sedět (což u mne asi bude skoro jistota, protože já sám mám všechno většinou atypicky a k tomu ty kopce jako hlavní zkušební místo). Experimentování mi v tomto přijde jako menší risk.

       • Rychlej turista  

        Úhel hlavové roury, třeba. Ten s geometrií umí zamávat řádně a možná i víc :-) Ale ten je zajímavější ve větších rychlostech, v pomalé jízdě do kopce by neřešit ho tolik vadit nemělo. Jinak s těmi třemi body, co popisuješ, pracuji taky :-)

        Nebo délka zadní stavby. A když se sejdou blbě úhel hlavy s délkou zadní stavby, můžeš mít kolo, na kterém se prakticky nedá jet :-)

        Třetí, co mě napadlo, je prohnutí vidle. No a když se to přidá k těm dvěma předchozím parametrům, které nijak neovlivňují ty tři dotekové body, máš kolo vhodné leda tak do vitríny :_)

    • novas752  

     Ve všem souhlas, jen teda ta silnička pod 20 může i kolem 8 kg být – já jsem za 17 i s pedálama sehnal bazarovou 8,3kg i s XT pedálama, bez košíků.

     • atty  

      Ale jo, může bejt štěstí v nákupu na bazaru, že budeš rychle reagovat na nějaký dobrý kup. Nicméně většinou chtějí prodejci spíše víc, než je nějaká reálná a morální cena kola, případně je tam nějaký „háček“ a problém, jehož řešení může stát dalších x tisíc.

      U silničky s tímhle rozpočtem těch ± 8kg není nemožné, nicméně budou tam silniční převody, berany a bude to chtít celkem dost „úprav“, aby to pak vyhovovalo poptávanému zadání (rovný řídítka, převody do kopců pro hobíka…)

      Pokud mu přijde do kopců moc těžké zpřevodování Sirruse (sub kompakty 48/32T na 11–32 kazetě), tak na tě bazarové silničce by musel řešit nějaký pohon s poměrem pod 1/1, nebo přímo použít něco z MTB a to jsou celkem komplikace, nárůst váhy a samozřejmě i další nezanedbatelné náklady.

      • pozemstan  

       Nikde jsem nepsal, že ten můj Sirrus má těžké zpřevodování – naopak jeho nejlehčí zpřevodování je tak akorát a tomu odpovídá i to, co mám nahoře v zadání – menší 26" kola a trochu těžší převod 36/32.

       • Tom-T45  

        A těch 26er je nepřekročitelná podmínka?

        • pozemstan  

         není – je to jenom kvůli finanční úspoře a snad i lehké úspoře hmotnosti, ale je to jen o fous, takže na tom striktně netrvám

  • pozemstan  

   Tento inzerát mi také přijde jako celkem dobrý základ – to už je skoro to ono – stačí jenom odmontovat pro mne nepotřebné věci a vyměnit pedály. Jen nějak neodhadnu od oka tu hmotnost.

   https://sport.bazos.cz/…lo-SCOTT.php

   • mykovec  

    rám Maxbike m700 19.5" by šel? Hmotnost lehce pod 1.7kg, bílá barva, semiintegrovaná hlava. Deore Včka, Avid páky, kola na nábách Deore, ráfek Remerx well, zeslabované dráty, kliky a osa Sunrace 1× na 4hran, převodník a středové misky hliník, řazení a měnič deore 10× 11/32 mebo 11/36, slx 1×11 je zhruba o litr dražší, s karbonovou vidlou a Kožakama se dostaneš pod 9.5kg určitě, ale pod 9 už to bude těžký. Šlo by to odlehčit karbonem na sedlovce a řídítkách, ale to rači nejdražší hliníkovej ZOOM (rodla 150gr, sedlovka 290gr) než levnej čína karbon.

    • pozemstan  

     Těch 9–9,5kg by mi asi stačilo. Ten rám nevím, nedokážu si to představit, musel bych to vidět jako celé kolo, ostatně na inzeráty se výhodná koupě většinou natrefí na celé kolo než na jednotlivé komponenty. Zvlášť když to prodává třeba „někdo jiný“ – ženská prodává co zbylo po manželovi atd.

     Moje představa by bylo pak to kolo využít co nejvíc dílů co v něm je, některé věci třeba ponechat i když jsem je původně chtěl jinak, pokud by to byla složitá přestavba. Odmontovat ty věci navíc a pak se nějak zamyslet, čím tu váhu ještě snížit za rozumné peníze – třeba zase z bazarových dílů. Jenom prostě nemám ty váhy v oku, abych poznal potenciál té koupě – existuje tu třeba někde téma, kde by se jednotlivé komponenty takto probíraly s průměrnýma váhama podle materiálu, atd.?

     • mykovec  

      Nevím jak bazar, ale nový to lze poskládat tak kolem 10/11t bez vidle s řazením 1×11 slx, vidli nemám, ale sehnat jde všechno…

      • pozemstan  

       1×11 jsem měl možnost vyzkoušet na kazetě 11–46 tuším a bylo to zbytečně moc a připadlo mi to takové choulostivé – tady bych se držel toho, že co nepotřebuju (a ušetří to váhu a peníze), tak ať tam není

       • oddie  

        Tak jistě, pokud stačí 11–34, 9sp kazeta XT je zhruba o 100g lehčí než 11sp 11–46…

        • pozemstan  

         ano, toto je pro mne jasná volba

         • Hadato  

          100 g ušetříš na kazetě, ale zase nabereš na hazce – slušná 9 rychlostní hazka se už hodně těžko shání, stejně tak řazení (tam by ale možná i stačilo nějaké Alivio/Deore). Další gramy se naberou na řetězu. Nejlépe mi vychází 10 rychlostí, ale třeba budeš mít na bazaru štěstí.

          • oddie  

           To si teda schválně porovnám, hazky STX, 9sp SLX a 11sp SLX, jaký je tam rozdíl.

           • Hadato  

            Tam asi moc velký rozdíl nebude, ale při stavbě lehkého kala bych čekal nějakou trochu lehčí hazku, než je SLX – ideálně pak bez shadow+ (dalších 30–40 gramů nahoru?).

     • atty  

      tady máš thread s váhama, můžeš studovat

      https://www.bike-forum.cz/…o-gramhonice

      Ale opakuji – i když to vidíš celkem pragmaticky, tak to opravdu není tak jednoduché a dostat se na váhu třeba 8kg s nějakým fitness karbonem s pevnou vidlí, znamená buď velké štěstí na nákup v bazaru, nebo pak investici, kterou si budeš těžko obhajovat.

      Nehledě na to, že u kola za 20k bych stále upřednostnil „funkčnost celku“ a optimální výbavu pro mé potřeby, než čistě váhu.

      • pozemstan  

       díky za odkaz, prostuduju

       tu „funkčnost celku“ chápu – mám zachovanou u mého Specialized Sirrus. Ale tohle „nové“ kolo – bude se experiment a prostě budu finančně riskovat a učit se na tom – a ta váha a konkrétní nejlehčí převod je asi hlavní kritérium, když pominu rozumný poměr cena/výkon. Prostě to musí být výhodnější směrem do kopce než ten Sirrus (a stejně pohodlné).

       • ˘Ö˘ Krab  

        Možná mi uniklo, ale je podstatné, jak velké kolo sháníš. Pak také záleží, jak jsi na tom s hmotností jezdce, kolik máš najeto a najezdíš, pro jaké kopce kolo stavíš, jak umíš (bez urážky) na kole sedět a jezdit. A proč apriori zavrhuješ berany.

        Skoro bych doporučil nejdříve vyzkoušet několik kol různých kategorií, velikostí a geometrií naživo. Jedna věc je na kopec vyjet, druhá je bezpečně se dostat dolů, tedy brzdy a řízení vůbec.

        Převody se dají řešit relativně snadno, špatnou geometrii z hlediska výjezdů moc nepoznáš, ale z hlediska sjezdů o ní budeš mít dost času přemýšlet v horizontální poloze na JIPce. U převodů je velmi dobré nebýt odkázán jen na úplně nejlehčí, ale mít vedle něj další do kopců použitelný/né pastorek/ky. V praxi je to tak, že se vyplatí silniční kazeta s malými skoky (oproti mega-MTB-rozsahům) a k tomu dva převodníky: do kopců a mimo kopce. Umožní lépe a efektivněji využít jezdcovu energii, podstatné je jet v optimální kadenci šlapání a optimálním dlouhodobém výkonu, podstatnější, než ušetřeného 0,5 kg na převodníku a přesmykači.

        Hmotnost stroje je potřeba vnímat v obou jejích důležitých aspektech: jako hmotnost celku a hmotnost obutých zápletů. Takže třeba robustní a tuhá silnička ~ 8 kg na lehkých (a tuhých) zápletech je do kopce velmi zajímavá volba (a z kopce tuplem), ale ani v bazaru se zpravidla na Tebou nastavený cenový limit nepodíváš, s dobrými záplety určitě ne.

        • DoomHammer  

         Jeden převodník je prostě lepší, to ti na b-f řekne každý trendsetter a influencer sledující vývoj. Dvě placky jsou jen pro (sic) loosery.

         • ˘Ö˘ Krab  

          Dokonce si myslím, že na silnici do strmých kopců (udává 10%, ale nevíme, jak jsou dlouhé) pro (zatím) nejspíš málo výkonného (dožaduje se lehkých převodů) jedince by byl nejlepší silniční trojpřevodník, protože pokryje nejlépe a přitom jemně obrovskou škálu rychlostí (cca 6–70 km/hod).

          Nemohu zde býti trendsetterem, infulencerem, ba ani transgenderem či influenzerem. Prostě kopec je kopec a je potřeba do něj přiměřeně zabrat.

          • DoomHammer  

           To by ovšem Pomocnou Stráž Módní Policie mrsklo :)

           Záleží, jak moc kadenční typ OP je.

         • pozemstan  

          neberu to jako trendy záležitost – na většině ostatních kol mám vpředu víc talířů a je to pro mne dobrá věc, kterou uznávám

          ale konkrétně u speciálu na kopce mi jeden talíř vpředu přijde jako velmi pragmatická věc, zvlášť když ty kopce tak všechny jezdím – dám tam vpředu to nejmenší a pak jenom řadím vzadu

        • pozemstan  

         Berany jsou nepřekročitelná podmínka – prostě se mi špatně dýchá v této pozici a necítím se dobře hlavou dolů – mám rád rozhled, tedy řídítka raději výše.

         Dolů problém nemám, zvlášť když jsou dostatečně vysoká řídítka. Rovinky neřeším, resp. 36/11 mi na ně bohatě stačí. To kolo bude jezdit fakt hlavně ty kopce, mám to skoro za domem.

         • Bubaaak  

          tak je nebudeš držet v dropu

          • pozemstan  

           Zkoušel jsem ty berany držet i jakože za ty páčky zvrchu, ale taky nicmoc – jednak mne od toho bolely dlaně mezi palcem a ukazovákem, na brzdy jsem stejně pořádně nedosáhl a byl jsem moc natažený vpředu – není to tak tragické jak držet berany normálně dole, ale prostě není to furt ono.

           Jedině když jsem je držel úplně nahoře, tak to šlo, ale pak zase nedosáhnu na žádné páčky a hlavně to pak pozbývá důvod ty berany vůbec mít, když z nich využiju jenom tu rovnou horní část – zbytek trubky vozím zbytečně – rovná řídítka to jistí.

           • DoomHammer  

            To je o zvyku

            • Bubaaak  

             a velikosti rámu

             • pozemstan  

              Rám byl CrMo 20" – podle tabulek akorát na mne… Bylo to starší kolo Author Racing. Fakt jsem si nezvykl (i když jsem moc chtěl a hned to nevzdával) a kolo šlo pak z domu.

              • tomo_111  

               ale ved tebe podle tabulek nic nesedi si pisal, takze je jasne, ze ti nesedel

               • pozemstan  

                já vím, ale nějak jsem si nedokázal představit, jak by se to kolo muselo protáhnout nebo smrsknout, aby mi to sedlo – oproti tabulkám mi sedí posaz víc rukama nahoru, což asi kompenzuju většíma rámama, kde si dávám sedátko níž – to bych asi musel vzít velký rám a posunout ty berany nahoru nebo nevím

                každopádně berany se dělají kvůli aerodynamice a tu do kopce fakt neřeším… na jejich straně pro mne není ani jedna výhoda (snad jedině to, že jsou svázané s výhodnou koupí starší silničky)

         • Lišák  

          Pokud na tom kole byly berany a páky namontovány tak, jak jsem je měl zprvu já, tak se bolesti mezi palcem a ukazovákem nedivím. Porovnej ty dva obrázky.

       • atty  

        No moc to nechápu – ten Sirrus by měl být (nejezdil jsem, nemám srovnání) právě přesně ten typ kola, který by Ti měl vyhovovat a pokud jseš „slabej“ do kopců na poměr 1/1 (32/32), není lepší tedy zainvestovat pár tisíc do pohonu Sirruse a vyměnit pohon respektive kazetu, hazku a řazení za nějaké ještě lehčí? Do toho dáš maximálně jednotky tisíc a můžeš bejt spokojenej, zatímco „stavba“ na nějaké silničce s požadovanými převody by Tě stála celkem bambilion a ještě se obávám, aby se na tom pak dalo „pohodlně“ jezdit, když tam dáš místo beranů nějaké vlaštovky…

        • ˘Ö˘ Krab  

         Že? Netušíme ale, jaká pekla a kde jezdí.

         Pokud nemá fatální zdravotní problém (a nadváha/podváha jsou v tomto směru problémy jen dočasné) a nemá potřebu s sebou tahat tunu věcí (krmení pro opičky a zlé oči po dědečkovi), tak nějak nevidím důvodu, proč by mu neměl převod 32/32 do kopce 10% po silnici jakékoliv kvality stačit.

         • pozemstan  

          Převod 32/32 na Sirrusu mi stačí – nevím, kde se tu vzalo, že ne. Jenom bych prostě chtěl do toho kopce víc letět, tak řeším trochu váhu kola. Svou váhu samozřejmě taky, plánuju ještě 5kg dolů (10 už jsem shodil), ale to je při volbě kola OT.

          Typický kopec, co s tím budu od jara víc jezdit, má převýšení něco přes 300m na zhruba 5km a budu ho možná jezdit několikrát po sobě nahoru a dolů. Je to z Rájce na Kuničky. Zatím jsem jezdil spíše na Petrovice, v létě obden. Trénuju na Prad-Stelvio, nechtěl bych tam být úplně marný.

          Rychlost dolů neřeším, dolů jezdím v pohodě narovnaný bez šlapání a brzdím vzduchem. Podstatná je jen rychlost nahoru. Rozsah rychlostí, který mne zajímá, je asi 8–30km/h a na to mi jeden talíř vpředu stačí – počítal jsem si to podle převodu, obvodu kola a kadence, kterou mám.

        • pozemstan  

         Jo a úpravu Sirruse dělat nechcu – nechám ho jak je (vyvážený) a úpravy/experimenty budou prostě na jiném kole.

  • Bubaaak  
   Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
  • Zdendyš  

   Predevsim jsi do kopcu tezkej Slapatko ale vrcharsky kolo se da jenom koupit to jo ;)

   • ˘Ö˘ Krab  

    Jestli 179/80 není samé sádlo, tak i s takovým poměrem se dá v pohodovém tempu i do strmých a dlouhých kopců uspokojivě jezdit na standardní silniční kompaktní převody, maximálně nasadí kazetu 32z. (Věkem jsem na tom stejně a poměrem výška/hmotnost hůře. Jen prostý nájezd km ale takové věci hravě dožene.)

    Nemá rozhodně cenu řešit, jestli kolo váží 8 nebo 9 kg, ale má cenu řešit tuhost zápletů.

    • DoomHammer  

     Podle místní šlechty je 80 kilo už na sumo.

     • ˘Ö˘ Krab  

      Na rekreační jízdu to bohatě stačí, když jsou v tom i nějaké svaly a mozek.

      • Zdendyš  

       Tak to áno, souhlas to klidne i metrackove z podhradi jezdi obcas do kopce. Kdyz rekreacne tak to je jinej svet …

       • Tom-T45  

        To zní skoro jako projev nepřijetí, netolerance a snad i diskriminace!

    • pozemstan  

     ty záplety úplně nechápu, ale vnímám to jako že hodně lidí o tom mluví, tak se nad tím zamyslím

     • Rychlej turista  

      Měkký výplet žere energii. Ani ne tak po rovině, jako do kopce, kdy se to pod tebou kroutí a ohýbá bez jakéhokoliv užitku. To samé měkké gumy. Ty je i slyšet, jak naříkají :-)

      • pozemstan  

       aha, tak to určitě budu brát v úvahu – přidám si to na seznam podmínek

       • Zdendyš  

        A bezduse to je zaklad ;)

        • pozemstan  

         Je to myšleno vážně? Občas nepoznám, kdy si tu někdo z někoho jenom střílí, něco přehání nebo to je pravda. :-)

         • Zdendyš  

          … delam si srandu z internetovych noumu, neber to osobne.

          Bez na prvni zavody a dovis se vic nez se tady porad potupne ptat lidi ktere neznas …

          … zavody v discipline ktera te zajima tzn, silnice, cx, nove gravel na prechodnou dobu, Xc, Xcm, Dh, Enduro, trial, draha atd

      • Zdendyš  

       A ted k tomu vyctu jeste pripoctu měkký ram a mekke tlumice . Na takove predstave jsem se kdysi ani nerozjel. Srandicka tak zhruba.

       ..

       Tuhy ram a tuha kola jsou zaklad pro kolo tedy …do vrchu a muší vaha cyklisty ale to je asi jasne kazdemu.

       • pozemstan  

        když o tom tak přemýšlím, tuhý rám a tlumiče asi hraje výrazně větší roli, pokud se jede na těžké převody – lehkými převody se tento vliv částečně sníží bych řekl – je to možné?

        • Zdendyš  

         Velkou roli hraje spravne kruhove slapani. Jestli slapes jako vytrenovany cyklista nebo kacer z parku poznas nejlip pri hodne aktivnim nastaveni tlumicu.

      • McBlacky  

       tak měkký, že slyšíš jak to nejede :)

  • Cavendish  

   Zkus Trepiho. Třeba ti prodá svoji 4.5kg Madonu.

   • nomecz  

    tak tam by se do rozmezi 10–20K vešel, akorát v eurodolarech :-)

  • R-A-D-I-U-S  

   Kup si tohle:

   https://www.cyklobazar.cz/…ized-s-works

   dej tam pevnou vidli, odmontuj zbytečné placky z klik a bude to mít Tvejch 8–9Kg ;-)

   • roman II  

    mrtvou 26 za tyhle peníze ?

    • R-A-D-I-U-S  

     Tak on si začal s tou 26…

    • pozemstan  

     Je nějaký problém s 26? Striktně na tom netrvám, ale přijde mi to jako dobrý poměr cena/výkon.

     • R-A-D-I-U-S  

      Problém s ní není, teda pokud ho nemáš v hlavě ;-)

      • pozemstan  

       Nemám předsudky ani vůči staré ani vůči nové technice.

   • pozemstan  

    tohle kolo mi přijde skoro škoda nějak prznit, to už bych si asi nechal jako lepší do terénu, ale nějak podobně tímto směrem uvažuju

    • Tom-T45  

     Tak tady máš dalšího kandidáta:

     https://www.cyklobazar.cz/…nom-sleva-80

     • pozemstan  

      Tenhle inzerát už jsem párkrát viděl a je fakt, že z uvedených je asi nejvhodnější – stačí oddělat přesmykač, nechat jen prostřední talíř, dát hladké gumy s nižším profilem a pak karbonovou přední vidlici – klidně na větší kolo, aby se vyrovnal zdvih teleskopické vidlice (pak by to ale chtělo vpředu kotoučovou brzdu)

      • McBlacky  

       ta kazeta jestli už ted nebude na vyhození tak po chvíli ježdení do kopce bude.

       • Vilém  

        Retez ani kazetu zatim zadnou neojezdil, tak by mozna mel premieru. I kdyz pokud to chce na vyjeti jednoho kopce, tak to treba prezije.

    • Tom-T45  

     Já nevím, ale jestli chceš opravdu to co chceš, tak jen kolem baráku máš nabídek, že by se to dalo vidlema přehazovat. https://www.cyklobazar.cz/horska-kola?…

     • pozemstan  

      Asi budu muset přidat ještě jeden možná podstatný aspekt. Já už jsem vlastně na konci léta jedno skoro takové kolo koupil (pro syna). On je trochu gramla a neumí moc přehazovat s přesmykačem, tak podmínkou bylo, aby to mělo vpředu jeden talíř (i takové důvody se k tomu dají najít). Koupil jsem to tak jak to je za 10kkč – rám hliník, přední vidlice karbon, přehazování 1×11 a kazeta 11–46 tuším. Nedělal jsem žádné úpravy.

      Zdálo se mi dokonce lehčí než můj Sirrus, ale myslel jsem si, že se mi to jenom zdá. Ale po zjištění, že můj Sirrus má 11kg se to vrací zpět na stůl – ono je fakt asi lehčí (borec říkal, že 10kg) a to má hliníkový rám, kotoučovky a terénní gumy. Když jsem ho testoval, tak se mi na něm kopce jezdily parádně (i přes ty gumy). Vidlice je na 29" kola (díky tomu jsou řidítka vysoko, což mi vyhovuje), ale vpředu je kolo 27.5" a vzadu dokonce 26" (zadní bezdušové).

      No a teď bych se chtěl oproti tomuto kolu trochu posunout – koupit něco ještě lehčího a vhodnějšího – takže nevezmu všechno, budu si trochu vybírat.

      • dolomiti  
       Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
  • jecnak  

   Na takove jezdeni si kup nejakou bazarovou silnicku a odmontuj velkou placku a misto male dej NW prevodnik. Pripadne ji nech jak je. Na takove kolo staci nahodit 28mm a sirsi plaste a bez obav muzes i na ty lepsi polnacky.

   • R-A-D-I-U-S  

    Nechce „berany“ ;-)

   • pozemstan  

    Tímto způsobem jsem také uvažoval, jen je tam nutná ta přestavba řídítek a předpokládám i brzd, které nejsou mezi beranama a rovnýma řidítkama přenositelné. Kdyby to byl problém, tak pláště nechám i původní.

    A pak je otázka kazety – jestli bude mít malý talíř vpředu vers. největší kolečko na kazetě poměr těch požadovaných 1/1 anebo bych musel něco měnit. Chtěl bych rozsah kazety alespoň těch 11–32 nebo lépe i 11–34, aby mi vpředu stačil jeden talíř – přecejenom i v kopcích jsou mírnější rychlejší úseky.

  • Zoidberg  

   Bez urážky, ale jak to tady čtu, tak rozhodneš-li se pro stavbu, jsi jasným kandidátem na zakládání vláken typu: „Koupil jsem kliky, ale nepasují mi do rámu“, „Dostanu tapered vidlici do toho rámu?“, „Kde seženu představec 40° a 14 cm?“, „Mohu vozit sedlovku obráceně?“

   • ˘Ö˘ Krab  

    Další adept na ghetto v hlavě?

   • pozemstan  

    chápu – chtěl bych co nejvíce „nepasujících“ věcí zachovat z původního kola

    • ˘Ö˘ Krab  

     Pár notoricky profláknutých silničních kopečků už jsem na kole vyjel a sjel, vlastním několik různých kol a i je různě (a celkem hodně) používám, takže i v tomto ohledu mám jakési srovnání.

     Dovolím si tvrdit, že nejlepší speciál do kopců je klasická silnička.

     Místo řešení kravin a vymýšlení předních dírkovin běž raději trénovat, bude to přínosnější.

     • Lišák  

      Ta jeho beranofobie je divná. Pokud jel s beranama jen na Esce, nebo Fávu, kde byly široký tak 30 cm a ještě měly blbě osazený páky (vzhledem k tvaru těch řídítek se nelze moc divit), tak by si měl půjčit nějakou dnešní silničku. Určitě by ho nebolelo mezi palcem a ukazovákem a kdyby vzal nějakou větší šířku, tak by mohl i v pohodě dýchat, což udává jako důvody k nepoužívání beranů.

      • nomecz  

       Pozor beranofobie treba u meho kolegy je dana tim ze kdyz jede ve spodnim uchopu tak se kolenem boucha do vany a to pry mu docela vadi :) ale ten ma teda o dost vic jak 80 kg …

       • DoomHammer  

        Tenhle problém má celkem jednoduché řešení. Nedržet se dole :)

       • Lišák  

        Jo. Vloni jsem to měl podobně. Byl to jeden z popudů k redukci vlastní hmotnosti. Takže vím o čem mluvíš! ;-)

      • pozemstan  

       jako šanci tomu asi ještě dám, vyzkouším si to, ale moc to nevidím – i kdyby to klaplo, ještě zbývají 2 důvody – v úchopové poloze nad brzdami se mi špičkama prstů blbě brzdilo (řazení nevím, to jsem měl bohužel dokonce na rámu) a pak rozhled byl v tom předklonu nicmoc – jedině v úchopu úplně nahoře se mi jelo jakž-takž – já prostě nemůžu mít řidítka níž než sedátko…

       jinak měl jsem author racing nebo tak nějak, rám cr-mo 20", o víkendu někde zkusím vyhrabat fotku

       • DoomHammer  

        Pokud jsi měl problém dosáhnout pohodlně na brzdové páky, pak byl špatně posed, buď dlouhý rám nebo dlouhý představec.

        Moderní silnice nebo gravely mají jinou geometrii než oldschool dlouhá mučidla.

       • Vilém  

        Spis mi prijde, ze jsi proste jel na prilis velkem ramu. S rovnejma riditkama to nejak jde, coz je videt na tvych kolech, ale u tech beranu je vyber spravne velikosti kritictejsi.

        • pozemstan  

         ok, až se na to psychicky připravím, tak dám inzerát, jestli by mi takové kolo někdo nepůjčil :-) půjčovna na to asi nebude předpokládám

         • nomecz  

          Klidne se muzes testnout mou krosku kdyztak sz

          • pozemstan  

           díky za nabídku, nechám to chvilku uležet a kdyžtak bych se pak ozval

       • bodlak2  

        Tak do kopce se můžeš držet za páky, to brzdy nepotřebuješ a z kopce ve spodním úchopu.

        • pozemstan  

         jet z kopce ve spodním úchopu je pro mne peklo – hlava dole, zadek nahoře, nevidím pořádně dopředu – brrr…

         • Zdendyš  

          Jeste se daji berany otocit nahoru o 180st. :). Ale pro vrchare tedy nic moc.

     • pozemstan  

      mne to ježdění musí především bavit – a to mne na té ortodoxní silničce fakt nebavilo i když je mi jasné, že by to vyřešilo můj problém – nesnažím se tu trollit silničáře, ale tohle je prostě fakt – existují lidé, kterým klasická silnička prostě nesedí a já mezi ně patřím

      baví mne to na mém Sirrusu, ale chtěl bych se posunout v rychlosti a k tomu mi pár kilo dolů na kole rozhodně pomůže – pro mne to není kravina

      jinak rád vidím, že přes všechny ty přezíravé příspěvky o tom, jak to nejde a jak je to k smíchu a jak si drahé komponenty drží svou cenu atd., se tu objevilo dost reálných návodů (a ukázek inzerátů) jak to (levně) udělat – skoro mi to přijde tak, že když někdo (celkem zbytečně) vysolil spoustu desítek tisíc za předražené komponenty, tak prostě už z tohoto principu nedokáže připustit, že by to šlo i jinak a snaží se skrze militantní přesvědčování okolí o tom přesvědčit především sám sebe…

      Jinak jednou z těch zde nastíněných cest se asi vydám – teď je dobrá doba na kupování bazarového kola, ceny jsou na podzim vždycky dole

      • Zdendyš  

       Predevsim je dobra doba na jezdeni v AP ;) po rovinach.

       • pozemstan  

        co je „jezdeni v AP“?

        • nomecz  

         Aerobni pasmo

         • pozemstan  

          aha, tak to jo – roviny teď taky jezdím víc – kopce by ještě celkem šly nahoru, ale potom dolů je hrozná zima…

          • Zdendyš  

           Musis z kopca brzdit a slapat … v AP :)

          • Rychlej turista  

           Proto ty kopce nesmí být dlouhé. Já letos aplikuji 1,5 km okruh okolo komína s převýšením 20 m. Já vím, nic výrazného, ale když ho dám 50 x, tak nastopám 1 km. A to je v listopadu luxus. Prakticky stálá teplota pod oblečením a hlavně, když začne pršet, jsem do 2 minut z jakéhokoliv místa na okruhu doma :-)

           • Tom-T45  

            Ty vole, 50 × 1,5 km, to je jak křeček v kolečku :-)

           • Barak  

            To je nad me chápání, ale když tě to baví, proč ne…

            • Namtos  

             Třeba ho má maželka ráda na očích a na delší štreku nemá posvěcení :)

            • Rychlej turista  

             Divím se, že mě to nenapadlo dřív, jezdit tenhle okruh. Zejména na jaře. Natrénuji na něm věci, které jdou jinak velmi ztuha. Jak by se dneska řeklo neefektivně :-)

             • Barak  

              Jezdit 1,5 km okruh do zhubnutí bych našel se hecnul možná začátkem zimy na běžkách, když by to byla jediná moznost svezeni sněhu.

              Na kole ani náhodou. Máš holt moral.:)

           • vsudenakole  

            Měl bych strach,že si na mne počkají chlapi v bílých pláštích a narvou mne do sanitky.

            • rorschach  

             Volejte Chocholouška:) naprostej souhlas. A to jsem měl kriťáky rád

             • Rychlej turista  

              A v čem je problém, když si párkrát dám 1,5 km okruh? Na okruzích se přece jezdí běžně.

           • pozemstan  

            Mám možnost něčeho podobného, ale bohužel to nejde kvůli vzduchu – je tu hrozný smrad z toho, čím lidi topí – ty s tím problém nemáš?

            • Rychlej turista  

             Záleží, jak fouká, ale většinou je to dobré. Když tak se před jedním barákem nadechnu a projedu to :-)

             Dneska ale bylo hezky, tak jsem vyjel do lesů. Ale kosa tam nahoře byla, –2°C. Pod kopcem 5°C :-)

      • Jirra  

       Trochu si nejsem jist, zda celé vlákno není nějaká fraška, ale lidé jsou asi různí. Tak pokud je to myšleno vážně, tak za ty prachy nikdy nedostaneš celé kolo, kde bude rám, který by na ježdění do kopců byl lepší než sirrus. Podotýkám za to, co dotoho chceš dat. Kdyby jsi si za ty penize nechal zaplest lehké a tuhé kola, dáš tam lehkou kazetu, kotouče a adekvatni pláště tak se budeš divit jak to pojede a bude to uplně jiné kolo, ale zase proč mit jedno dobré kolo, když můžeš mit dvě horší…

       • pozemstan  

        Na Sirrus sahat nebudu – zůstane jaký je. Mám to jinak s tím směrováním peněz. Nemám rád všechny peníze v jedné věci a popravdě nemám moc rád ani průběžné upgrady. Co když nastrkáš do jednoho kola všechny peníze a pak o ně přijdeš? Bouračka, opotřebení, krádež, předání synovi atd. Sirrus je prostě jedna kapitola a tady tento experiment bude jiná kapitola. Mám rád, když mám na výběr, na co sednout a jet. …a taky když se zátěž rozloží na více kol.

        Jak píšeš, lidé jsou různí. Já mám prostě hodně věcí nastavených jinak.

       • mykovec  
        Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
  • Namtos  

   Nepřemýšlel jsi, že by to chtělo pořešit , aby to kolo bylo pohodlné i po vyjetí kopce tedy dolů? :) Já bych už zpátky na galusky nešel – ještě si dobře pamatuji to drncání po výmolech anebo po těch záplatách , kterých je v některých úsecích víc než původního povrchu..

   • pozemstan  

    No, když vezmu Sirruse – s tím problémy ani moc nemám – jsou tam skorogalusky, nevím přesně jak to nazvat, ale je to tenké a hustí se to na docela dost a k tomu je rám a vidlice s nějakým tím Specializedím tlumením vibrací neboco – když třeba v plné rychlosti přejedu koleje, tak je to celkem v pohodě a jel jsem s tím v pohodě už i úsek po lepší lesní cestě, šotolině nebo co to bylo

    a dolů se prostě vždycky nějak v té euforii dostanu – důležité je, aby to letělo nahoru :-) Na pohodlnější jízdu (výlety) mám jiná kola…

    • Coural  

     Nevím jestli to tady padlo, ale jestli chceš letět do kopce, kup si silničku.

     • pozemstan  

      a když ty berany nikdy v životě nebudu držet v dolním úchopu, můžu je pod uchycením brzd uříznout? Dělá se něco takového nějak origo?

      jenom připomínám, že celou dobu se tu bavíme o kole s předpokládaným rozsahem rychlostí 8–30km/h

       • pozemstan  

        ale na to asi nepůjdou přendat páčky z beranů, což? nebo existuje něco, na co by páčky z beranů pasovaly?

      • DoomHammer  
       Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
      • Coural  

       Budeš. Až se vyškrábeš na kopec a pak to pustíš dolů, zjistíš, že nejlepší pocit z jízdy je v rychlosti přes 60km\h.

       • pozemstan  

        je mi líto, ale z toho jsem už vyrostl – resp. na to bych si vzal úplně jiné „kolo“

    • ˘Ö˘ Krab  

     Úzké pláště nejsou skorogalusky. Galuska se lepí na specifický ráfek bez vystouplých patek a na řezu je kruhová. Aby se to nepletlo, tak existují i relativně široké galusky na MTB se vzorkem, podívej se třeba na web Tufo.

     • pozemstan  

      aha, tak pokud galusky jsou ještě extrémnější guma než co mám na Sirrusovi, tak se bez nich určitě obejdu – na tom Sirrusovi je to tak na hraně kompromisu mezi pohodlím a odolností vers. nízkým valivým odporem, dál už jít nepotřebuju

      • Rychlej turista  

       Galuska je duše zašitá v plášti.

      • Zdendyš  

       Jeste jsou plastoffky ;)

      • Hroch obojzhivelnyj  

       Ty zahradni hadice co tam mas vazi dvojnasobek slusny silnicni gumy a tlustou tuhou stenu a proste nejedou nejedou nejedou. Zbytecnych 2×200g navic kde na tom nejvic zalezi. A tak je to se vsim. Aero odpor vzprimeneho posedu. Technika slapani bez naslapu. Tezky zaplety se spoustou kulatych dratu. A ty resis nesmysly jako urezavani koncu riditek a sundavani prevodniku a kroutivy momenty.

       Proste si ZKUS NORMALNI MODERNI SILNICI.

  • Tom-T45  
   Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
  • pozemstan  

   Rozmohl se tu takový nešvar – hodně lidí tu polemizuje se zadáním, někteří úspěšně, nekteří ne – takže já to zadání trochu shrnu:

   kolo JE zamýšleno jako jednoúčelové – kopce pouze nahoru, rovinky jen krátce na rozjezd před kopcem, kopce dolů jen přesun z bodu A do bodu B samospádem – rozsah rychlostí na šlapání při kadenci asi 75 za minutu mám pak přibližně 8–30km/h a k tomu rozhodně bude stačit jeden talíř vpředu. S tímto kolem budu jezdit pravidelně některé větší kopce v mém blízkém okolí a pak si ho vezmu také na nějaké výlety na známější větší kopce (konkrétně Stelvio je asi v plánu) – na nic jiného to kolo nepotřebuju, na to mám jiná kola

   vzhledem k účelu kola, omezenému množství mých zkušeností, požadavkům na určitý komfort a také vzhedem ke způsobu jízdy nějak neřeším aerodynamiku, ztráty mojí energie při přenosu do rychlostí a neřeším ani image nebo „vhodnost investic“ okem někoho jiného než sebe – hlavním parametrem tedy zůstává nízká hmotnost za rozumné peníze – oproti původnímu zadání jsem to posunul na hodnotu „kolem 9kg“ – jde o to, aby kolo bylo v tomto ohledu lepší než můj Sirrus

   Když se spálím, tak se spálím, nějak ty zkušenosti musím nabrat.

   Jo a ještě je tu jedna věc, kterou beru v úvahu – já nejsu čistý cyklista, zatím stále běhám a je to zamýšleno půl na půl (teď momentálně víc jezdím, protože zranění z běhu mne v tom nelimitují a kolo mi vůbec odpouští věci, co by běh neodpustil – třeba jídlo před tréningem), takže mi jde i o to, abych tyto dva pohyby dobře skloubil – zatím mi v tom můj aktuální styl jízdy sedí – takže měnit ho asi moc nebudu.

   • Singlespeed  

    A co tedy po nás chceš? Kolo dle tvých představ (hmotnost, převody, cena) na trhu není, na bazaru taky ne, tak co pro tebe ještě můžeme udělat?

    • pozemstan  

     „na trhu není, na bazaru taky ne“

     kdybys pročetl celou diskuzi, tak bys viděl, že na bazaru se dá něco takového sehnat, je tu hodně odkazů a praktických rad

     sešlo se tu dost protichůdných názorů, jedni mne vyloženě uráží nebo zesměšňují, že to prostě nejde, a jedni mi poskytují konkrétní reálné rady, jak to jde

     takže co mi zatím schází, je nějaký konsenzus…

     • Singlespeed  

      To jako, že by se tady přispívající členové shodli na nějakém jednotném řešení a dali ti všichni společně oficiálně B-F schválený konkrétní odkaz na kolo, které máš koupit? :-))

     • Barak  

      Ke shodě se zatím nedospělo v žádném tématu za celou historii B-F. Takže se k nějakému názoru musis přiklonit jinak nebudeš jezdit nikdy.

      • Tom-T45  

       Připadá mi, že ke shodě zde naopak došlo. To že byl výsledek jiný, než tazatel očekával, je věc druhá.

      • pozemstan  

       Zatím vnímám jako shodu to, že váhu bych měl chtít někde kolem 9kg – a to je věc, která se mi sice nelíbí, ale přijal jsem ji.

       Ale to ostatní mám dojem, že dost často radí lidé, kteří neberou v úvahu všechny (moje) aspekty a berou to čistě podle sebe. Někdo napíše, že lepší by bylo tohle a támhle to (ale už nedodá, že to má čistě na svoje podmínky nebo na podmínky běžného cyklisty).

       Nejsu běžný cyklista, u mne je prostě všechno jinak (i v běžném životě), většina otrocky aplikovaných běžných pouček u mne neplatí. Viz třeba ta velikost rámu – tabulkové hodnoty mi prostě nesedí. A na to se nabalují další a další konsekvence a pak jsou ty běžné poučky úplně na vodě.

       Jinými slovy zadání posoudím nejlépe já a toto je diskuze čistě o tom kolu, ne o zadání. Takže konsenzus ohledně kritiky zadání mne celkem nezajímá – to je jakoby se ve třídě většina žáků v matematice shodla na tom, že 1+1=3 a tlačili pak na ostatní, ať tento názor také přijmou.

       • onuce  

        Ale to pak jediný, kdo Vám může poradit, jste Vy.

       • Zdendyš  

        Jak chces posuzovat neco o cem nemas ani ramcovy anung ?

       • Bender382  

        Je to jak pises na konci, jenomze se vsichni shodli, ze 1+1=2 a jen ty tvrdis, ze 1+1=3, ale ze to tak je pro tebe lepsi

        • pozemstan  

         všichni se shodli, že 1+1=x (je jedno, jestli to je nebo není správně)

         ale problém je ten, že já jsem se ptal na něco úplně jiného…

       • atty  

        V tomto případě Ti nelze nijak poradit – stejně potřebuješ pro sebe „specificky“ zcela odlišné věci (než jsou lety vyzkoušené a prověřené) a tak se musíš rozhodovat sám. Tady Ti jinak všichni budou radit dle zákonů fyziky a z vlastních (třeba letitých zkušeností). Pokud popíráš oboje zmíněné, pak se prostě můžeš vydat vlastní cestou, hledání „svých“ řešení.

        Ovšem obávám se, že ta řešení budou vždy horší, než ta už „vynalezená“… )

        Tím neříkám, že díky své výzkumné činnosti nám po pár letech nepředstavíš nějaké úplně hyper super nejrychlejší kolo do kopců, které bude diametrálně odlišné, od pojetí dnešních lehkých silniček… :)

        • onuce  

         Do kopce jsou určitě lepší 26" kola, neb budou mít vždy tužší výplety.

         • raw 4  

          Tak určitě a na to jsi přišel jak…

          • onuce  

           Jak jsem na to přišel? Vlastně nepřišel, je to dáno jednak zkušeností, ale hlavně prostě tak nějak samozřejmě rozumově… Ostatně si myslím, že lehounké kvalitní 26" kolo se silničními plášti je nejlepší gravel. Od jara jsem najezdil po silnicích, šotolinách a polňačkách tisíce kilometrů s velkou pohodou a rychlostí. Ostatně takové kolo bych doporučil tazateli i na jeho užití.

           • Bubaaak  

            Na 29–28" se dělaj výrazně kvalitnější ráfky než na 26"

            A věř že většina lidí tu stavěla na 26" různý zvěrstva a nakonec skončili u plnohodnotný silnice, cx…

            A včetně mě to měli udělat hned na začátku, ušetřili by minimálně rok zivota a dost peněz.

            Neříkám že 26" jsou špatný kola, sam jednu vlastním a miluju jí… Ale že bych si ji vzal dobrovolně na jízdu do kopců… To snad bych raději vzal ženě treking..

           • atty  

            Tak ideální – myslím, že vy dva se celkem shodnete, tak si můžete vyměňovat zkušenosti a radit si, co a jak. Super, vyřešeno, nejlepší kolo do kopců je „hbitá“ 26", nejlépe full, co má 14kg… :)

            • onuce  

             Full rozhodně ne, samozřejmě. A pokud by to byl dokopcový speciál, tak klidně i na 26" pevnou vidlici.

           • pozemstan  

            díky, to bylo i mé původní zadání, ale tady s tím zadáním stále někdo polemizuje…

           • DoomHammer  

            26" kolo se silničními plášti je nejlepší gravel

            Nic proti, ale vtipy jsou jinde :)

            • onuce  

             To vůbec není vtip. Výhody malých, tuhých, lehkých kol jsou zřejmé, nevýhody, totiž přední nájezdový úhel, kompenzuje kvalitní odpružená vidlice. Ta u velkých průměrů být nemusí. Celkově je ovšem šestadvacítka kompaktní, obratná, lehká a dynamická. Dále se k tomu již nebudu vyjadřovat, je to můj názor a hlavně zkušenost.

             • DoomHammer  

              A kolik máš na gravelu najeto?

              • onuce  

               Na tom svém šestadvacítkovém? Tisíce a tisíce.

               • Bubaaak  

                Na gravelu nebo cx?

                26 na plastich 1,25" jsem měl a na cx bych si ujel všude…

               • DoomHammer  

                Ale to,co máš ty, není gravel. Takže tvůj argument je neplatný. Na gravelu máš najeto 0 ;)

           • gersa  

            Kolik lehounkych 26" kol jsi v poslední době viděl? Hlavně v porovnání se silničním/cx kolem?

            A pak by mě zajímalo, kolik váží tvoje super vrchařské 26" kola s duší a plášti a kolik váží silniční kola ve stejné cenové kategorii?

            • onuce  

             Mám 105kg, přes zimu i 113kg, lehounká silnička by se složila, myslím.

             • Tom-T45  

              Ne, nesložila.

              • onuce  

               Aha. No nevadí, stejně jsem přesvědčen, že výše uvedená šestadvacítka je universální kolo na silnici i do lehkého terénu. Pro úplnost, mám pláště Schwalbe Hurricane a bez nadsázky si na asfaltu jako hurikán připadám.

               • onuce  

                Apropo, viděl jsem onehdá silnějšího jezdce na silničce a vypadalo to dost divně.

               • DoomHammer  

                Jo jo, říkal si Hurikán…

               • pozemstan  

                na podobném kole jsem letos zjara začínal, když jsem vážil přes 90kg a bylo docela fajn – starý horák, ocelový rám, dost tvrdě odpružená přední vidlice – koupil jsem to na inzerát za 700,– a jenom jsem na tom vyměnil gumy za hladké 26"x1,75, dal jsem si tam staré odpružené sedátko (s pružinama vzadu) – pak jsem s tím jezdil terén i silnici – nebyl problém s tím jet i docela rychle po té silnici

                mělo ale 18kg a tak jsem pak přešel na tu skládačku, co mám v profilu (byla asi o 4 kg lehčí) – akorát ta už nebyla tak krásně univerzální co se týká silnice a terénu – měla menší rozsah převodů a neměla odpružení přední vidlice

              • kubad  

               +1

        • pozemstan  

         Ale lze, jen by se musel každý rádce oprostit od všeho ostatního a radit čistě ke kolu – tak jak jsem ho technicky zadal. V tom nejsou žádná moje specifika – už je to prostě objektivně zadané – váha, převody, kola, řidítka – všechno. Ale tady se každý ptá proč? To je přece jedno, jde o kolo.

         Nemusí vám to nikomu dávat smysl, stačí to prostě brát jako zadání a od toho jít dál – je to tak těžké?

         • Bubaaak  

          A na co se tedy ptáš, když máš jasno?

          Si kup 26, sundej prevodniky, brzdy, smyk a je to

          • atty  

           +1

           jiné řešení není kompatibilní se zadáním, tak co jiného a dalšího vymýšlet…

       • Barak  

        Jestli to nebude ten zakopaný pes. Stejně jako nikoho nenapadne doporučit ti o 2 čísla jinou velikost rámu, než bys měl mít, ačkoliv ti sedí jak píšeš, nenapadne nikoho zrejme ani nejlepší řešení tvého aktualnijo problemu, pac takove kolo tady nikdo pro sebe neresi.

        • pozemstan  

         pes je zakopaný v tom, že se řeší „můj problém“ místo řešení kola podle daných specifikací

         • kubad  

          No ale efektivita slapani a posezu te asi zrychlí víc než lehké kolo.

          Nebo myslíš že ne?

          • pozemstan  

           To je irrelevantní, ať už je odpověď taková nebo maková – popravdě nikdo tady neví jak moc efektivně šlapu, ale všichni by mne v tom chtěli zlepšovat, když se na to přitom vůbec neptám…

           Řeším tady čistě to kolo.

     • dolomiti  

      Nediv se, když napíšeš, že ze Stilfser Jochu budeš brzdit vzduchem :-D

      • Barak  
       Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
      • pozemstan  

       Nic takového jsem konkrétně k tomuto kopci nepsal! Na takto extrémním kopci mám v plánu jet to dolů po částech s přestávkami na kochání se a vychlazení brzd. Tam ten vzduch ani moc nebrzdí, protože je řídký a nahoře jsou dost časté serpentíny.

       Koneckonců jsem ten kopec už jednou vyjel (sice na elektrokole, ale to jsem ještě neměl žádnou fyzičku a vážil jsem o 10kg víc a jel jsem na nejnižší úroveň asistence) a pak ho i sjel (v jednom zátahu a rychle, nepředjelo mne žádné auto a já jsem naopak předjel 3).

       • Zdendyš  

        Nekdy si rikam, ze nova doba nemela jeste prijit, ze to bylo brzy…

     • Tom-T45  

      Jinými slovy, víš přesně co chceš. Silnička to není, krosové kolo už máš, tak co Ti brání vybrat si nějakou tu lehkou 26er, kterých je teď na bazarech mraky za dobré peníze? Když z toho sundáš zbytečné převodníky, přesmykač s řazením, dáš pevnou vidli a nějaké hladké lehké gumy, tak máš přesně kolo dle zadání.

      • onuce  

       Mraky za dobré peníze? Ukažte mi jedinou lepší šestadvacítku v XL. Již dlouho pošilhávám po karbonové, ale není ani alu.

       • Tom-T45  

        Třeba tohle? https://www.cyklobazar.cz/…ott-scale-30

        To jestli je lepší a za dobré peníze musíš posoudit sám. Alu je toho na cyklobazaru víc než dost.

        • onuce  

         No jo, děkuji. Vždyť jsem hloupý, hledám jen v okolí, bych mohl na kolo nejdříve juknout. A ještě hlavně toužím po karbonové Meridě z těch let. Uvažoval jsem tehdy o ní… Omlouvám se.

         • Zdendyš  

          Omlouvat se nemusis uz ti bylo odpusteno :)

      • pozemstan  

       není jisté, jestli vyjde ta váha kolem 9kg – tohle tu zatím nikdo moc nerozvedl

       • kubad  

        Váha je jen o penezich

       • Tom-T45  

        Samozřejmě, protože to tady všichni špatně pochopili. Mysleli si, že chceš poradit, jak se dostat co nejrychleji a nejpohodlněji na kopec. To Ty ale nepotřebuješ, protože to už dávno víš a chceš to jen pomoct zrealizovat.

        Takže, podle mě, pokud se použije na vstupu vhodný stroj, tak uvedenými úpravami by mělo jít dolů (hrubým odhadem) zhruba 1,5 kg, možná i víc, takže těch 9 kg není nereálných.

        • pozemstan  

         Ano, je to tak – hledám jen to kolo, způsob si najdu sám. Díky za odhad – a nešlo to tak napsat hned? :-)

       • Rychlej turista  

        Vyjde. Podívej se do mého profilu. Stačí když z toho kola sundáš rohy, dva převodníky a vše, co je na něm navěšené, vyměníš gumy za 300 g FF 2,0" a 90 g duše a jsi pohodleně pod 9 kg.

        • pozemstan  

         ok, díky za info, pak si to v klidu prostuduju

    • Jirra  

     Jak neni na trhu ani na bazaru? On to tak chce, tak to tak musí být. Tady se ukazuje neschopnost zdejších odborníků, poradit a odpovědět na jasně definovaný požadavek. To, že vy máte jedno univerzální kolo na všechno, neznamená že není možné mít specialku na rovinky, jinou do kupců, jinou z kopců, specialku skládací do tašky, prostě když neco dělám poradně, tak na to musím mit adekvátní vybavu a ne ty Vaše univerzální kola. Myslím, že by jste se nad tím měli ještě jednou poradně zamyslet a žádný to nejde :-)

   • Zdendyš  

    Dobre, tedy jedna rada uprimna a zadara. Bez spd a spravneho navyku zejmena kruhoveho slapani s patricnou kadenci nevyuzijes zdaleka potencial lehkeho a tuheho kola.

    Pokud chces jezdit pouze silnici a sotoliny tak hodne koukej taky na ostupnovani kazety nejenom na rozsah.

    • pozemstan  

     toho jsem si vědom, ale nedávám tomu prioritu

     navíc to moje kolo podle všeho co tu zaznělo nebude v té cenové relaci úplně tuhé, takže ani nebude tento potenciál k využití :-)

     ale nízkou váhu rozhodně využiju i při mém stylu, to mám vyzkoušené

     • Zdendyš  

      Jak chces ale zakladni vec hazis do kyble. Ale kdyz jsi si toho vedom …

     • Bubaaak  

      Špatný řidič nebude dobře řídit ani lexus LFA, naopak dobrý řidič dokáže vyždímat to nejlepší i z Fabie…

      Pokud se naučíš správnou techniku šlapání a jizdy na kole, můžeš si užít i na Ukrajině kopce, ne tak rychle, ne tak lehce… Ale radost zůstane, někdy dokonce větší

   • Tom-T45  

    Tak sebevědomí Ti rozhodně nechybí.

   • ˘Ö˘ Krab  

    U kola Sirrus máš výstižný popis a tím bych začal.

    Fitness kolo – nemám rád hrbení se u beranů, nášlapné pedály a těžké převody do kopce – ale chtěl bych jezdit rychle po silnici. Z tohoto pohledu mi kolo naprosto vyhovuje. Rám je možná trochu větší než bych potřeboval, ale já jsem si už na větší rámy zvykl. Úpravy nemám žádné, nedal jsem si tam ani držák na pití, nejezdím tak dlouhé trasy, abych potřeboval pití – max. hoďku a půl.

    U beranů není třeba se hrbit, jen je kolo třeba správně vybrat, nastavit a umět na něm sedět.

    Nášlapné pedály do kopce přidají komukoliv minimálně 5% výkonnosti, do velkých a dlouhých kopců a lidem, kteří to zatím moc neumějí spíš 20%.

    Do kopce (a dlouhého zejména) je potřeba mít nikoliv těžký nebo lehký, ale hlavně optimální převod, na který pojedeš na svém FTP. S takovým se na passa vydrápe kdokoliv dostatečně zarputilý.

    Od opravdu rychlé jízdy po silnici Tě dělí aerodynamický posed. Nenech se zmást silničáři, že se drží nahoře, sedí rovně a jedou rychle.

    Na větší rámy se nedá zvyknout, pokud nepovyrosteš. Dá se tak maximálně vytvořit vlastní „styl“ jízdy a o obecných zvyklostech prohlásit, že nevyhovují.

    Podceňuješ jízdu z kopce.

    Nejezdíš delší jízdy nad 1–1,5 hod a proto nepiješ. Stelvio samotné pojedeš klidně hodinu na FTP nahoru, k tomu nějaké nablížení a rezervu. Jestli hodinu a půl nepiješ, tak buď jezdíš opravdu pohodu nebo se zbytečně huntuješ.

    Cyklisto-běžců a triatletů tady najdeš spoustu, kolo neodpouští víc, pokud jedeš intenzivně, naopak, vzhledem k typicky delšímu výkonu ještě vyžaduje další návyky – pravidelně pít a jíst během jízdy.

    Když potřebuji, tak se v nouzi najím i před „během“ a provedení tomu přizpůsobím.

    Pro dlouhé a intenzivní výkony na kole (Stelvio) je nutné mít správný stroj, správné tělo a správné návyky. A disciplínu všechny dodržovat.

    Tvůj aktuální „styl“ je nejspíš to, co bys měl změnit v první řadě, tudy cesta vede. Pak to vyjedeš na Sirrusu.

    • Jirra  

     Ty jsi vůbec nepochopil zadání, stejně jako já, než mi můj omyl byl vysvětlen. On přeci chce speciální kolo na ježdění do kopce, Sirrus má na něco jiného, ne na ježdění do kopce a jak správně píše víš a to jsme si nikdo z nás neuvědomil, co když mu ho ukradnou, nabourají, nebo ho dokonce předá synovi, to pak půjde do kopce pěšky?

    • raw 4  

     Pěkné, výstižné, avšak zbytečné..

    • pozemstan  

     Je tu přece nějaké zadání na kolo, proč s ním pořád někdo polemizuje?

     Ale ok, odpovím i na offtopic:

     vzhledem k tomu, že mi nesedí tabulkové rozměry, tak jak mám asi vybírat a nastavovat něco (berany), co mi zatím v ŽÁDNÉ velikosti nesedlo? Zrovna dneska jsem byl v Decathlonu u Globusu a měli tam na stojanu silničku s beranama, tak jsem si na ní vyzkoušel šlapat. Úchop dole o ničem, úchop za páčky se dal jedině ve stoje, ale v sedě byl o ničem (otlaky mezi palcem a ukazovákem, protože jsem na tom byl nasunutý), úchop za vodorovnou část v pohodě. Velikost rámu odhadem asi 18".

     Nášlapné pedály se tam dají namontovat a vymontovat – nechcu je z důvodu bezpečnosti, ale kdybych náhodou někdy změnil názor, je to jen otázka jednoduché výměny – v téhle diskuzi se tím úplně zbytečně marní čas ve smyslu vyřeš něco jiného a nebudeš „muset“ řešit 9kg. Klasické odbíhání od tématu – na stole je 9kg, nášlapné pedály s tím vůbec nesouvisí.

     Optimální převody jsou aktuálně pro mne ty, které mám v zadání – takže to k nim od tebe byla úplně zbytečná poznámka.

     Na rychlou jízdu po silnici (35km/h+) mám Sirruse. V zadání tohoto vrchařského kola je 8–30km/h.

     Otrocká aplikace obecných zvyklostí ve speciálních případech selhává.

     Jízdu z kopce mám celkem zmáknutou – zrovna Stelvio jsem už sjel a tehdy ne zrovna pomalu. ;-)

     Hodinu a půl nepiju v zimě, na podzim – v létě nepiju tak 50 minut. V horku asi ještě kratší dobu. Každopádně to je moje věc, nevím, proč se v tom šťouráš vdiskuzi o kole. Pít a jíst během kola není problém (protože to odpustí), ale za běhu to problém je, protože běh to tak snadno neodpustí – začne se svírat žaludek, atd. To jsou moje reálné aktuální zkušenosti. Máš vůbec zkušenosti s náročnějším běháním?

     Co je nutné na Stelvio vím nejlépe sám, protože já jediný vím i styl, jakým pojedu – zatím mi způsob přípravy vychází a lehčí kolo je jeden z kamínků v mozaice, který mi do toho zapadne. Až budu mít dojem, že se nezlepšuju, tak se ozvu, do té doby si s tím stylem dej pohov, řešíme tu kolo ;-)

     • tsunami  

      Přečetl jsem si celou tuhle diskuzi a připomíná mi to diskuze s „se-se“ na m.cz :-)

      Také si něco umíní, trvá na svém a je přesvědčen, že jedině on ví jak přesně co potřebuje. A hlasy ostatních zohlední jen když se blíží jeho světonázoru.

      K jídlu a pití: Znám pár vytrvalostních běžců a všichni pijí a jedí. Ono to totiž jinak nejde, když chtějí uběžnout třeba 100km v kuse…

      • pozemstan  

       Ale to je přece logické, že priority určuje tazatel, ne? :-)

       Když přijdu pro rohlík, tak rozhodně odmítám s někým diskutovat, že si mám koupit chleba, protože je zdravější. Diskuze je pouze o tom, jestli má být rohlík se solí, s mákem, apod.

       Jinak to jídlo před během – jak je to víc jak 3–4km, dělá mi to většinou problém. Na kole toto omezení nemám. A tohle není k diskuzi – to jsou prostě moje vstupní podmínky. A o vstupních podmínkách se přece nediskutuje…

       • Zdendyš  
        Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
       • tsunami  

        Jenže ty jsi přišel do krámu a řekl, že chceš bílý rohlík sypaný solí a mákem a k tomu dodáváš, že musí být dietní, protože hubneš…

        • pozemstan  

         pokud ho mají, tak mi ho prodají předpokládám… kde je problém?

         • Espen  

          Jenže oni ho nemají a ty vyvádíš, že ho chceš :-D.

          Evidentně se kolo dle tvých požadavků nevyrábí. Vyrábí se jiná (silniční), které výborně šplhají do kopců a k tomu zvládání ještě další věci. A většina chce využít celý potenciál kola.

          Tak napiš nějakému staviteli co by sis představoval a on ti to vyrobí a máš klid.

          • pozemstan  

           teď kecáš – to kolo existuje a je za rozumnou cenu – v zadání totiž mám, že ho klidně můžu poskládat z použitých dílů a to mi tu fůra lidí potvrdila, že lze, jsou tu ukázky konkrétních inerátů, ze kterých si můžu vybrat

           takže je to tak, že já se bavím s pekařem, on už mi skoro podává ten rohlík a do toho okolojdoucí lidi hystericky ječí, že takové rohlíky se nedělají :-D

           • Cen da H  

            uz několik dní nechápu o co Ti jde, udělej to po svém a tohle vlákno ukonči, už nemá význam pokračovat

            • pozemstan  

             Problém je asi v tom, že poctivě reaguju i na nejapné reakce jako je ta tvoje.

             Ty přínosné reakce zde jsou – řeším ještě nějaké drobné detaily ohledně těch úprav, atd., ale mezi tou smrští off-topic to zapadá.

           • Espen  

            Ale kdyby se dělaly, tak by si normálně v krámě nebo na netu přeci koupil. Nemusel bys koupit něco jiného a předělávat.

            • pozemstan  

             Přečti si prosím pořádně moje zadání – je to tam jasně napsané, že se to může klidně složit.

             • Espen  

              Četl sem neboj. Tak si nech složit, v čem je problém? Jsi jiný než většina, takže ti většina nerozumí, v tom případě po většině nemůžeš chtít radu.

              • pozemstan  

               zatím vybírám základ (ojeté kolo), ze kterého to půjde z větší části složit a nechtěl bych se seknout v tom, co za ten základ koupím

               většinu musím nějak přežít, abych měl rady od menšiny… problém je v tom, že tu zatím nikoho neznám, tak se poctivě bavím se všemi, abych alespoň zjistil, kdo je kdo

               • Espen  

                Toto je cyklistické fórum, kde pro většinu je cyklistika volnočasový koníček číslo jedna. Tudíž vybavení podléhá posledním trendům. Ty máš v hlavě představu úplně jinou. Možná, kdyby to bylo fórum kutilů, většina by přemýšlela podobně jako ty a vymyslet kolo jaké chceš by bylo lehčí.

                • pozemstan  

                 „volnočasový koníček číslo jedna. Tudíž vybavení podléhá posledním trendům“

                 tohle není pravda, ty poslední trendy sis tam účelově doplnil – i já za tu chvilku tady jsem si všiml, že rozhodně ne všichni tady podléhají posledním trendům i když kolo je pro ně srdcovka…

                 • Espen  

                  Postav kolo podle tvého zadání, buď s tím na Stelviu King of mountain, udělej tam foto z kolem a uvidíš jak to dopadne.

                  Proč myslíš účelově doplnil?

                  • pozemstan  

                   nemám ambici být na Stelviu King of the Mountain (to nejde) ani se umístit vysoko v tabulce, nehodlám se tam ani fotit, focení mne nebaví – budu tam z party jediný na normálním kole, ostatní budou mít elektrokola, tak je prostě nechu moc brzdit, to je celé.

                   Nevím proč sis to účelově doplnil – to budeš spíše vědět ty – možná „přání je otcem myšlenky“?

                   • Espen  

                    Kdybys byl nahoře první, byli by tvé kolo v nabídce výrobců do pár let na 100%

               • Tom-T45  

                Tak vyskytují se zde především lidé, které už neuspokojují servery typu navratdoreality.cz nebo rouming.cz

               • bodlak2  

                Tak hoď placu odkaz na kolo(a) co jsi našel a co bys na něm(nich) chtěl udělat. Třeba ti ke konkrétnímu kusu něco někdo řekne.

                • pozemstan  

                 ale to přesně jsem už udělal viz níže…

    • Zbyněk  

     Stelvio z Prata za hodinu? To by nezvládl ani mimozemšťan, na tož pak pozemšťan.

     • pozemstan  

      To potvrzuju, že ta hodina je sci-fi – můj plán byl původně dostat se pod 3 hodiny, je to asi 25km a převýšení asi 1800m. Ale aktuálně to vypadá, že musím plán upravit, protože už mám na lepší čas, zvlášť když seženu nějaké to o 2 kila lehčí kolo než co mám :-)

      • raw 4  

       Jen o kolu to fakt není. .

       • Rubi  

        Nekecej mu, co kilo to hodina dolu…:-)

   • Rychlej turista  

    Píšeš, že nejsi čistý cyklista. Tím je třeba začít – každý sport si tvaruje nejen tělo k obrazu svému, ale i náčiní, na němž se to tělo morduje. Takže není třeba vymýšlet to, na co už svou zkušeností přišly generace před námi. Pokud ti tyto zkušenosti v současné době nevyhovují, není to tím, že by byly špatné, ale tím, že si tě tento sport ještě nevytvaroval k svému obrazu.

    Chceš natrénovat na jeden ukrutný kopec a myslíš si, že to nejlépe natrénuješ tím, že budeš jezdit pouze kopce a pro tento účel si vytvoříš kolo podle svých představ. Můžu tě ujistit, že tudy cesta na tuty nevede. Jednak kopce nenatrénuješ tím, že budeš jezdit pouze kopce, druhak kolo podle tvých představ sice pojede pomalu po rovině i z kopce, ale pojede velmi pomalu i do kopce a třeťak je to velmi dobrý způsob, jak se zhuntovat (bez užitku) fyzicky. Dalo by se říct, že kdybych se chtěl fyzicky zlikvidovat a k tomu na kole, které pojede za všech okolností pomalu, udělal bych to tvojí tréninkovou metodou a na kole tvých snů.

    Jak jsem psal na v prvním odstavci – je třeba začít od začátku a využít k tomu zkušenosti ověřené generacemi cyklistů:

    1. naučit se na kole sedět
    2. naučit se na kole šlapat
    3. naučit se na kole trénovat
    4. naučit se odpočívat

    Takže:

    • Sedět na kole se naučíš ne tím, že budeš jezdit pouze do kopce, ale tím, že budeš na tom kole hodiny a hodiny sedět a jezdit, zejména po rovině proložené mírnými kopci.
    • Šlapat na kole se naučíš ne tím, že budeš jezdit pouze do kopce, ale tím, že budeš na tom kole hodiny a hodiny sedět a jezdit, zejména po rovině proložené mírnými kopci.
    • Trénovat na kole se naučíš ne tím, že budeš jezdit pouze do kopce, ale tím, že budeš na tom kole hodiny a hodiny sedět a jezdit, zejména po rovině proložené mírnými kopci.
    • Odpočívat na kole se naučíš ne tím, že budeš jezdit pouze do kopce, ale tím, že budeš na tom kole hodiny a hodiny sedět a jezdit, zejména po rovině proložené mírnými kopci.

    Pokud se budeš tímto jednoduchým návodem řídit, tento náš krásný sport si tě časem vytvaruje k obrazu svému a sám pak budeš toužit po kole, které které bude pro jízdu do kopce nejvhodnější – lehoučká a tuhá silnička s berany a nášlapy.

    • Lišák  

     Jsi zlý, mlékaři Dane.

    • kubad  

     Takhle mu poslapat babovicky fuuuj.

     :)

     • Zdendyš  

      A jeste k tomu v jednu odpol krasneho dne kdy jsou cykliste venku :))

    • pozemstan  

     no, další polemika se zadáním…

     připomíná mi to praktiky mobilních operátorů – člověk si přijde pro pevný Internet a oni mu vnucují mobilní a sáhodlouze se rozepisují o jeho výhodách, místo aby řešili optimální parametry toho pevného, který ten člověk z nějakého důvodu chce…

     ale budiž, další odpovědi na OT:

     „vymýšlet to, na co už svou zkušeností přišly generace před námi“

     myslíš čisté cyklisty nebo běžce/cyklisty – zatím tu totiž zní pouze zkušenosti z čisté cyklistiky, často dost vytržené z kontextu – to bych dopadl, kdybych se tím vším řídil – za 50kkč bych si koupil „standard“ podle tabulek a zkušeností – že mi to nesedí by pak prodejce omluvil tím, že mám zmršený styl a na finále bych to mohl zabalit a kolo strčit do sklepa – ne, díky, beru jenom to, co bude dostatečně odůvodněné pro moje konkrétní podmínky (které ale znám nejlépe sám)…

     Ohledně tréningových metod – mám výsledky. Pozoruju od začátku prázdnin neustálé zlepšování a to dost překvapivě. Na Stravě jsem se na některé borce díval jako na nedostižné modly a teď mám už časy jako oni a stále se zlepšuju. Co dodat? Poslechnu někoho, kdo mi tu něco namlouvá nebo si řeknu – asi to dělám dobře, jen tak dál. Co myslíš, že udělám ;-)

     Ohledně toho, co píšeš od „Takže…“ dál až do konce – to je přesně to, co se nestane – jako obojživelník (ale rozhodně ne duatlonista) nemůžu a ani nechci skončit jako standardní cyklista. :-) Půjdu si svou cestou, protože i moje kombinace není standardní. A v mém věku už se rozhodně nenechám na nic přeučovat – využiju všechny staré návyky co mám a vypiluju je k dokonalosti – standardní cyklistice navzdory.

     Takže… zpět ke kolu – moje zadání platí, protože moje návyky měnit nebudu – toto je diskuze o kolu a ne o mých návycích :-)

     • Tom-T45  

      Král je mrtev, ať žije král!

     • ˘Ö˘ Krab  

      Podívej se na Stravu nebo do jiných deníčků těch, kteří Ti nabízejí svou těžce a dlouhodobě nabytou zkušenost, pak se zeptej znovu.

      P.S. Je mi 45, nájezd počítám ročně kolem 10 a náběh kolem 3 tis., určitě nemám ambice ani postavu vrchaře nebo běžce.

      • pozemstan  

       to bych se aji podíval, ale co jsem namátkou klikal na profily, tak nikde odkazy na Stravu nebyly…

      • Zdendyš  
       Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
     • Rychlej turista  

      V tom případě jsi zcela nesmyslně uváděl, nač to kolo chceš. Ať chceš nebo nechceš, v zadání jsi to uvedl a všichni s tím tedy zcela logicky taky pracují. Je třeba uvažovat, než něco napíšu. Nebo se potom nedivit a nenervovat, když dostanu odpověď zadání odpovídající.

      • pozemstan  

       Napsal jsem to proto, že je to v podmínkách fóra a protože jsem nechtěl lhát.

       Příště napíšu, že to kolo chcu do cirkusu a bude od polemik se zadáním klid… ;-)

     • Bubaaak  

      Jen bych doplnil, tabulky jsou jen informativní, každý lepší prodejce si tě ma proměřit a dle tvych proporcí ti nabidnout vhodnou geometrii, řidítka, kliky, sedlo, sedlovku, představec…

      Dle tabulek by kolo neměl kupovat nikdo

      • pozemstan  

       tohle jsou ale přesně ty tabulky – nebo ten výrobce ty míry pak prožene přes nějaké oraculum?

       • Bubaaak  

        Každý člověk ma jiný rozměry,

        I když najdeš stejně vysokeho člověka, je pravděpodobné, ze bude mit jinak dlouhé, tělo ruce, nohy, široká ramena.....

        A když vezmeš v potaz jaký div udělá představec o 2cm blbě, tak ti snad nikdo nemusí vysvětlovat, proč se dělá taková kvanta dyéky a uhlu představců, řidítek, sedlovek.....­........

        • pozemstan  

         Ale o tom přesně mluvím – oni mi změří všechny moje celkem konfekční velikosti – já nemám nic moc jinak – ale prostě mi to podle toho stejně nesedne, protože jezdím asi jiným stylem neboco

         • kubad  

          Protože sis zvykl na to špatně.

          Ale je to tvůj boj

          • pozemstan  

           Ano, to je můj problém, prostě to tak je a bude.

           Je třeba to vzít v úvahu jako vstupní podmínku.

           • kubad  

            Není, ale to je tvůj problém, tvoje zdraví, tvoje peníze.

            Ty potřebuješ zrychlit a chceš radu.

    • ˘Ö˘ Krab  
     Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.
  • Namtos  

   Pokud ti jde jen o 9spd tak na tomhle by se dalo pokračovat https://www.cyklobazar.cz/…lx-xt-3x9-28

   Ale dle mého mínění pro systém 1×něco je lepší mít víc pastroků vzadu tím pádem jemnější odstupňování na 9spd 11–32 je skoro totožné odstupňování jako na 10spd 11–36 a 1×11 bude zase lepší – nevím kolik vydrží řetěz na 11spd

   Nebo co 2×10 ultegra .. https://www.cyklobazar.cz/…kolo-cube-28

   • pozemstan  

    rozumím, jen mám obavu z odolnosti – ty jemnější přehazovačky na mne nepůsobí moc důvěryhodně

    2×10 určitě ne, jeden talíř vpředu bude ideál

   • couffy  

    Není to 26 a pojede to rychle i dolů z kopce :-)

    • pozemstan  

     Já jsem to zadání psal nadvakrát – poprvé se mi po odeslání ztratilo (odhlásilo se mi to) a podruhé jsem ho napsal o dost stručnější a tohle jsem explicitně nezmínil. Ale psal jsem to v diskuzi na dotaz, jestli je 26 nutná podmínka – není, když to vyjde finančně dobře.

  • pozemstan  

   Zpět ke kolům a k zadání – mám najítý tento inzerát a dotazem jsem ještě získal informaci, že váha je 9,7kg.

   Je ta váha reálná? Kolik by se tak dalo ještě sundat dolů při úpravách, které popíšu?

   https://sport.bazos.cz/…lo-SCOTT.php

   přidávám ještě dvě fotky, které jsem si vyžádal

   Vypadá to, že bych asi mohl dát lehčí řidítka – tyhle působí celkem „těžce“ – má na to někdo odhad, jestli si pomůžu?

   Dal bych pryč přesmykač a nechal tam jen prostřední talíř – toto půjde snadno?

   Dozadu bych asi musel dát jinou kazetu a přehazovačku – toto půjde snadno?

   Řetěz a páčky přehazovačky můžou zůstat co tam jsou?

   • Carpathia  

    Tomu kolu bych se vyhnul obloukem. Karbonové není ani náhodou. Nějaký noname alu rám olepený samolepkami Colnago a komponenty, které pamatují několik sovětských ofenziv.

    • kubad  

     Asi tak

    • Tom-T45  

     Na to se Tě snad nikdo neptal!!!!!

     Omlouvám se za kolegu, k Tvým otázkám bych uvedl toto:

     Ano, váha by mohla být reálná

     • Vypadá to, že bych asi mohl dát lehčí řidítka – tyhle působí celkem „těžce“ – má na to někdo odhad, jestli si pomůžu?

     Ano, pomůžeš si.

     • Dal bych pryč přesmykač a nechal tam jen prostřední talíř – toto půjde snadno?

     Ano, velmi snadno, jen bude potřeba podložit šroubky, které nyní drží i velký převodník.

     • Dozadu bych asi musel dát jinou kazetu a přehazovačku – toto půjde snadno?

     Ano, půjde to snadno

     • Řetěz a páčky přehazovačky můžou zůstat co tam jsou?

     Ano, mohou.

     Při použití karbonových řídítek můžeš s ostatními úpravami ušetřit, hrubým odhadem, cca 0,5 kg.

     • couffy  

      Hazku snad může nechat,ale asi přidá vodítko řetězu.

      • DoomHammer  

       nebo NW pilu

      • pozemstan  

       to jsem si pak taky uvědomil – ta přehazovačka asi není originál, co tam byla, že? …ale je tam dodaná při přestavbě na rovná řidítka, takže je možná z většího rozsahu kazety z nějakého horáku (?)

    • pozemstan  

     To ti nerozporuju, ale je to jen odhad nebo to přímo vidíš na nějakém detailu z fotky? Pokud by to mělo deklarovanou váhu, tak by mi to až tak nevadilo (že je to hliník), ale použil bych to na usmlouvání podstatně nižší ceny.

   • mykovec  

    Dám Ti dobrou radu zadarmo, možná už tu padla, ale nechce se mi všechny ty zbytečný posty číst: zkus si někde půjčit trochu slušnou silničku, tj. alu rám, karbon vidle, řadící páky, kompaktní oblouky, vše musí být funkční,seřízené a ve správné velikosti. Mimochodem třeba čistej a namazanej řetěz je oproti starýmu zatuhlýmu rezavýmu klidně o i dva zuby na kazetě. Pak se několikrát projeď a dej tomu týden dva na zvyknutí. Jestli trochu jezdíš na kole, do týdne pochopíš, co je to mít vítr ve vlasech a jaký se dá zažít pocit, když vyjedeš třeba 3km kopec ze sedla a nahoře ještě můžeš zašpurtovat na horizontu…nechá se to přirovnat k sexu, co se vyplavených endorfinů týče, ale to uvidíš sám. Pak popros admina, ať tohle zbytečný vlákno vymaže, protože je fakt o hovně..

    • makimaki  

     Pěkný zhodnocení i s tím závěrem – obávám se, že není všem dnům konec …

    • Barak  

     Když pominu, že silničku nechce, je minimální možnost, že zná někoho s tebou uvedeným kolem, v jeho velikosti a navíc ochotného půjčit mu jí na dva tři týdny.

    • pozemstan  

     Problém je v tom, že já, starý poctivec, moc čtu pravidla – „vždy popište k jakému účelu kolo vybíráte, co od kola očekáváte“ – příště napíšu jenom základní technickou specifikaci a že to potřebuju do muzea nebo do cirkusu a bude klid…

     Dneska jsem seděl na nové silničce v Decathlonu a jediná možnost v sedě je ty berany držet za tu úplně horní vodorovnou část, kde ale nejsou ty páčky. „prostřední“ úchop (za páčky) si dokážu představit ve stoje (a to celkem dobře), ale rozhodně ne v sedě. A ten spodní… no, darmo mluvit (a to bylo sedátko dole, takže to nebylo až tak strašné, ale kdybych si nechal sedátko vytáhnout víc nahoru, abych nemusel krčit nohy, tak konec)

     • DoomHammer  

      Buď blbá velikost a nebo máš pěkně ztuhlé zádové svaly, možná z těch tvých hajzloidních posedů na ostatních kolech.

      • pozemstan  

       záda mám dopředu celkem neohebná už odmlada, to je pravda – takže z toho je potřeba vycházet – pro mne to prostě není se hrbit – byl bych rád, kdyby to už konečně všichni začali respektovat…

       nebo si mám donést lékařskou zprávu a dát si to na profil? :-)

       • DoomHammer  

        To se ale dá vyřešit kratším představcem :)

        • pozemstan  

         tomu rozumím, ale musel by být o dost kratší – prakticky nulový – a řidítka by musely být vytažená hodně nahoře

         …ale to už si tam rovnou můžu dát klasická rovná řidítka, protože tím na aerodynamice nic nezískám…

         • mykovec  

          Když se předkloníš, dotkneš se aspoň kotníků? Samozřejmě s nohama u sebe (stoj špatný, jak říkával Spejbl) a propnutýma kolenama. Nikdy neříkej nikdy: uživateli s nickem tom-T45 jsem před několika lety nabízel silničku, na které momentálně jezdím. Ujel na ní asi 50m a prohlásil, že toto už nikdy víc a že zůstane u svého 29" hardtailu. Dneska má gravela a ještě čistokrevnou silničku. Je to na zvyku, ale musí se chtít a pak se dějou věci…neohebná záda je jen výmluva, proč to nejde.

          • Tom-T45  

           Tak tak, nedovedu si vysvětlit, jak jsem tehdy mohl být tak zaslepený :-D

          • pozemstan  

           i výmluva je regulérní důvod

           jinak když se předkloním, mám špičky prstů v úrovni půlky holenní kosti

           • mykovec  

            Aha, to vypadá na ortopedický problém. Občas máme v práci (škola) klienty, co to takhle podobně mají. V oblasti bederní páteře se při předklonu v podstatě neohýbají, „hlavní ohyb“ mají někde na hranici hrudních a bederních obratlů. Náš mladej to má trochu podobně a jinak než cvičením se to napravit nedá. Kolo jsem mu schválně postavil tak, aby se prostě v bedrech ohnout musel a občas ho trochu dořvu, aby si na to myslel. Možná to není medicínsky dobře, ale na to po zkušenostech s ortopedama, kteří zakázali talentované holce sportovat, protože ji bolely záda a až po 2 letech přišli na to, že měla zlomenej klíček – do dvou samostatnejch kusů, s prominutím seru

            • pozemstan  

             Hm, tak teď už snad všichni konečně pochopí, že je to objektivní příčina. Žiju s tím léta (minimálně posledních ± 30 let) a ničemu kromě beranů to nevadí. Tzn. rozhodně s tím nehodlám nic dělat – já si naopak postavím kolo tak, aby mi to nevadilo.

    • Tom-T45  

     Jsou 2 typy lidí. První, když s nějakým problémem přijde za někým zkušenějším, tak je ochotný se zamyslet nad navrženým řešením, přehodnotit své původní rozhodnutí a zařídit se podle toho, co radí odborník.

     Druhý typ ví přesně co chce, odmítá se bavit o alternativách, vyvrací logické argumenty a pokud začne na dobře míněné rady reagovat podrážděně, tak nemá cenu dál ztrácet čas vymýšlením rad, které nikdo nechce slyšet.

     S prvním typem je radost spolupracovat a pokud se daná věc dotáhne do konce, tak z toho má člověk dobrý pocit. Pokud ale narazím na druhý typ, tak osobně okamžitě přestávám řešit problém, se kterým ten člověk přišel a udělám přesně a jen to co po mě chce – jsou to nakonec jeho rozhodnutí a jeho peníze.

     Když jsem si na začátku tohoto roku vybíral svou první silničku, tak jsem tady sice prolezl spoustu vláken, ale nějak jsem neměl odvahu zeptat se na názor ostatních. Když tady teď čtu příspěvky attyho, Kraba, Rychlého turisty, Mykovce a dalších, tak si říkám, že to byla škoda, protože bych se zde dozvěděl spoustu věcí, na které jsem musel přijít časem sám, vyhnul bych se řadě problémů a možná bych i vybral kolo lépe odpovídající mým potřebám.

     Zakladatel tohoto vlákna to ale prostě vidí jinak a nezbývá, než ho v tom plně respektovat.

     • Espen  

      Někdy mi až přijde, že druhá varianta u mužů převažuje :-D.

     • pozemstan  

      je to přesně tak

      • ˘Ö˘ Krab  

       Investoval jsem něco svého času do podrobnějšího průzkumu Tvých záznamů na Strava.com. Kdybych to udělal hned po přečtení úvodního příspěvku vlákna (a všichni ostatní také), tak bychom si vzájemně ušetřili spoustu nedorozumění vycházejících ze zcela rozdílných interpretací dojmů a pojmů týkajících se jízdy na kole a toho, čemu se říká cyklistika.

       Dobrá zpráva je, že i s takovým nájezdem se dá bez ostudy vyjet na spoustu velkých kopců. Pokud tedy dosáhneš zároveň stavu, že vydržíš intenzivně šlapat (neznamená totéž, co jet ani totéž, co těžký převod) alespoň hodinu v kuse a několik hodin v průběhu jediného dne. Tady jsem zajedno s Rychlým Turistou, je potřeba najet hodiny a hodiny na dlouhých trasách v mírně zvlněné krajině, jako základní trénink do velkých kopců k nezaplacení.

       Před samotným Stelviem si vyzkoušej větší kopce u nás, kombinací kolo+vlak by ses měl být schopen dostat dobře třeba do Jeseníků – stojí to pár peněz, trochu času, ale budeš alespoň tušit, do čeho jdeš. Pokud rovnou nepojedeš trasu na kole celou.

       A je naprosto jedno, na čem pojedeš (přestože dobrá silnička s tuhými záplety udělá své), na Hochtoru se proti nám z tunelu vynořil šedovlasý důchodce na nějaké plečce ověšené brašnami, to kolo by u hospody určitě nemuselo mít zámek – a asi deset minut po něm jeho manželka podobného data narození. Evidentně jeli nějakou soukromou verzi TransAlp, ale klidně také TransEurope, to už je celkem jedno, byli zpocení, ale usměvaví a šťastní.

       Počítej s tím, že kamarádům na elektrokolech stačit nikdy nebudeš, jestli tedy nejsou naprosté lemry, do kopce určitě ne, na silničce bys je z kopce dal všechny, kdybys to uměl. Podívej se na to, jak Ti Strava počítá watty, není to přesné, ale napovídá mnohé.

       Takže hledej kolo, které bude Tvé domnělé i skutečné hendikepy opravdu řešit a nikoliv kamuflovat a vytvářet další.

       Jen ještě na závěr. Přestaň opovrhovat zdejší kolektivní zkušeností. Objasním Ti, jak je to se Tvým zvykem na velké rámy. Geometrie rámů se liší podle velikostí, podstatná (na silnici) není velikost udaná výrobcem, ta je orientační a nemusí korelovat s vůbec ničím, ani jeho vlastními tabulkami, ale efektivní délka rámu TTh.

       Ty se ale soustředíš na polohu řídítek, jejich výšku, na délku kašleš. Větší rámy totiž mají delší hlavovou trubku HT, tedy umožňují vyšší absolutní i relativní polohu řídítek. Sáhneš tedy automaticky po velkém rámu, což při šlapání jen prohlubuje Tvé zlozvyky a konzervuje či dokonce zhoršuje problém se zády. Ilustrací budiž „testování“ silniček v Decathlonu nebo kde jsi to zkoušel na kolo sednout. Ani odhadem 80% „odborných“ prodejců stejně neumí vybrat typ kola, velikost rámu a nastavit posed na silničním kole (a pro jezdce atypických proporcí ani náhodou) a hlavně netuší, jak se na něm sedí. Sám o sobě jsi přesvědčen, že jsi unikát a Tvé problémy nikdo neřešil. Omyl, jsi jen umanutý zabedněnec jako každý druhý, někdy i každý první.

       Byl by z Tebe dobrý prodejce.

       Udělej pro sebe jednu věc: zajdi si v Brně k prodejcům Meridy, najdi si model Ride, který je pověstně krátký a vysoký, nehleď na jejich písmenné značení, viděl bych to na 52–56, protože v tomto rozmezí se rám v podstatě neprodlužuje, jen zvyšuje – i kdybys měl rovnou při koupi vyměnit osazení za 400mm sedlovku s offsetem a 120 nebo 130 mm představec. Máš 179 cm neznámých proporcí, jezdíš na ekvivalentu silničních velikostí cca 57, ale silničku bys měl mít cca 54 s vysokou hlavovkou (odkaz).

       Velmi pečlivě nastav posed a nedělej při tom kompromisy u polohy sedla. Nebude-li sedlo vyhovovat, kup jiné.

       Přikup rovnou nášlapy a tretry, obojí MTB kvůli chození a snadnějšímu nacvakávání do kopce, můžeš je pak stěhovat mezi svými koly.

       Pokud by mělo být snad mokro, stojí za to vyzkoušet jiné brzdové špalky, ale může být, že i ty osazené budou brzdit výborně.

       Dva košíky na lahve, jednu kup 3/4 litrovou na ionťák, druhá možná bude stačit i jen 1/2 l na čistou vodu (hodí se na polévání hlavy za tepla a vymývání štěrku z odřenin). Ionťák z ní v případě potřeby uděláš vhozením vhodné vyzkoušené tablety nebo vlitím koncentrátu z vezených zásob.

       Stelvio, jako každý velký kopec, je totiž o kole jen z té menší části, daleko snadněji uděláš fatální chybu ve zdánlivých banalitách kolem, zejména v doplňování provozních kapalin a energie. Pod dres nátělník, na sebe nejlepší vyzkoušené elastické cyklokraťasy, při nejistém počasí dlouhoprsté rukavice, vždycky větrovku, čepičku pod přilbu a šátek na krk, při nejistotě pláštěnku, návleky všeho druhu, ionťák do zásoby (případně Ti elektrokamarádi mohou dělat bufetové a výstrojní zabezpečení – není nad to se nahoře převléknout do suchého), tyčinky k jídlu. Pít co 1/4 hodiny, nejpozději každou celou jíst – obojí naprosto důsledně už od začátku. Magnesium a hroznový cukr pro případ náhlé nouze, ideálně i něco s kofeinem.

       Zbytečně nezastavovat a nevychládat, o to pečlivěji řadit a nenechat se v nájezdu strhnout k vyššímu tempu – začít opravdu zvolna, na zahřátí. Naučit se jezdit ze sedla, uleví to zadku, protáhneš nohy a záda, občas se to hodí do prudkých vraceček. Natrénovat někde u nás klopení ve sjezdu do zatáček (což je s vysokými řídítky nezvyklé) – šetří to brzdy i síly.

       Protáhni své „tréninky“ tak, abys tělo donutil a naučil jezdit na vlastní zásoby, hodinová vyjížďka na to není úplně dostačující. Pak totiž i při střední intenzitě, kterou bys Stelvio měl jet, stačí cestou jíst jen relativně rychlé cukry, které udržují v průběžném provozu i zmíněné spalování zásob.

       • kalimero  

        Jenom k tomu odkazu. Reach ve velikosti 54 je opravdu 367 nebo je to nějaká chyba?

        • ˘Ö˘ Krab  

         Nevím, spíš bych řekl, že bude 377. Také mě to zarazilo.

       • Tom-T45  

        Krásně napsáno, dokonce i s odkazem na 9 kg kolo za ± 20 tis. Už se těším jak dostaneš pojeb za to, že to není k tématu.

        • Zdendyš  

         Spis hazeni „perel“ svinim ale s tim pocita asi kazdy kdo se castecne seberealizuje na internetovych forech.

       • Jirra  

        Smekám, že jsi si s odpovědí dal tolik práce, obzvláště když si člověk není jistý jestli tohle vlákno a vůbec dotyčného, zde někdo nezaložil jentak z recese:-)

        Ale kdyby to přeci jenom bylo myšleno vážně, tak než začne tazatel odporovat, že berany nee, co takle si pořídit silničku a dát tam rovná, řídítka. Berany a paky prodáš, nebo schováš do skříně kdyby jsi si to někdy chtěl třeba zkusit. Vyšku a délku kola už pak doladíš vhodně zvedlím a dlouhým, nebo kratkým, představcem. Sám mám ze zdravotních duvodů tak už druhou silničku a vše funguje, jak má. Ostatně ty fitnes kola, které zde máš v odkazech, jsou většinou silničky s rovnými riditky. Jen ve fitnes kolech není takový vyber, takže je lepší si to přestavět, nebo nechat udělat rovnou při koupi.

        • pozemstan  

         však i to je možnost – nebráním se tomu

         jenom ta přestavba je pak trochu složitější, protože se nedají prostě přendat páčky z beranů na rovná řidítka, pokud vím – a když nejdou páčky, skončí to výměnou celé přehazovačky a přesmykače (?)

         …a silničky mají často malý rozsah na kazetě – potřebuju tak alespoň 1/1 na nejlehčí převod – takže tam pak je ještě tahle výměna navíc a cenově to začíná vycházet asi trochu hůř, pokud to není zrovna výhodná koupě

         „Sám mám ze zdravotních duvodů tak už druhou silničku a vše funguje, jak má.“ a tobě to tady prošlo? nikdo tě neláme, že nedokážeš nic udělat se svým zdravím? :-)

         • Jirra  

          Protože sem chodím už dlouho a podotýkám, že to tu jinak mám rád, tak jsem tu tak nikdy neptal a ani nemám potřebu zde ukazovat své kola. Vím co mi vyhovuje, tak je zbytečné se na to tady ptat. Každopádně jsou zdravotní problémy, které už moc opravit nejdou. Ja to mám tedy s tím posedem trochu obraceně, než ty. Potřebuji spíš kračí rám, ale zase vyší riditka, takový poses ala pani radová. Byla doba, když jsem dal na „odborné“ rady prodavačů a diky nim jsem na kole skoro prestal jezdit. Pak jsem si vyladil posed tak, že by to tu většina asi nerozdejchala a od té doby mě kolo zase baví. Mam sice průměr tak do 20 km, ale zase dám i se svou nic moc fyzičkou 100km výjlet a jsem zpokojený a to je hlavní.

          Jestli jsem to dobře pochopil, tak tobě, když jsi sedel na silničce vadilo mimo jiné, že jsi natažený. Proto nechápu, že máš rád větší kola? Je přece nejlepší si koupit kolo na sebe a tu vyšku vyladit představcem a popřipadně ještě zvednutýma řídítkama. A k těm pačkám a brzdám, tak se dělají na silniční brzdy a řazení paky a pačky na rovná řiditka. Měl jsem to na mechanických brzdach a teď to budu mít i na kotoučových silničních. Převody, protože jsem lenoch budu mit 48/32 a11/34. Ale samozrejmě něco to stojí, takže by jsi musel koupit tu silničku výhodně. Nebo poptat, zdejší stavitele, co by ti dokazali nabydnout, za tu cenu, za silničku s rovnými řídítky. Třeba by se do toho vešli s pěkným kolem, dle tvých představ.

          Pořád mi ale prijde, že za tu cenu nekoupiš kolo s ramem lepším než je tvůj Sirrus a kdyby jsi to vrazil do kol, tak to bude kolo, ke kterému se za ty tvé peníze ani nepřiblížíš. Kdyby jsi měl někde možnost si půjčit lehké kola a dat si je tam, tak pochopíš ten rozdíl.

          • Jirra  

           Jo a když to tak po sobě čtu, tak ještě potřebuji doučování z češtiny :-)

          • pozemstan  

           Rozumím – a předpokládám, že ty mi taky rozumíš s tou spokojeností z jízdy – kdyby mne někdo vnutil do beranů, tak by klidně bylo možné, že bych postupně omezoval tréningy, hledal výmluvy a nakonec bych přestal jezdit úplně – v tomhle se znám.

           Kratší rám a vyšší řidítka mi taky celkem vyhovují – já mám těch posedů víc, ve kterých se cítím dobře. Dnes jsem o tom při jízdě přemýšlel a zjistil jsem asi tyto věci

           • když mám sedátko výš než řidítka, tak je to problém
           • když řidítka držím souběžně s osou směru jízdy kola, tak jedině blíž u těla – proto mi rohy beranů projdou při jízdě ve stoje, ale už ne v sedě – to pak su natažený – a podobně kdybych držel rohy horáku v sedě – prostě roli mi tam hraje i to otočení zápěstí o 90 stupňů
           • když řidítka držím „normálně rovně“, tak mi nevadí ani když jsou blíž nebo dál

           Ono to otočení zápěstí na beranech mi přijde podobně cizí jako kdybych používal takovýto nůž – to by mi taky vůbec nepadlo do ruky – v tomhle mám prostě rád klasiku:

           https://www.krasnenoze.cz/…mm-c870.html

           Jinak na Sirruse fakt sahat nechcu – věci, co si kupuju nové, tak neupravuju. Je to možná úchylka, nevím, ale mám to tak – prostě žádný tunning. Mám rád tovární nastavení. Upravuju jenom věci, co kupuju jako ojeté – to už bych si raději koupil ojetého toho Sirruse a upravil to na něm. I to je možnost.

           • Jirra  

            Jestli ti můžu poradit, nepopisuj tu co ti vyhovuje, to stejně nikdo nepochopí a korát se toho tu každý bude chytat a psat, že je to blbost. Prostě hledej kolo, které ti to splni.

            To s tim Sirrusem je tvoje věc, ale výměna kol není žádné bastleni a kolo bude fungovat uplně stejně, jen pojede o dost lip. Je to stejné jako kdyby jsi si na zimu pořídil jiné auto, protože to stávající jsi koupil s letníma pneumatikama. Když chceš mít misto jednohu docela dost dobrého kola, dvě horší, tak proč ne.

            • pozemstan  

             jo, dávám přednost více kolům – a popravdě tak začínám uvažovat už i o těch autech :-)

             jinak v tom popisu účelu jsem udělal chybu, že jsem napsal pravdu – to už vím – jenže ono je to v pravidlech – příště prostě účel ze zadání vynechám anebo napíšu, že to mám pro syna a že to tak chce nebo nějakou takovou blbost

         • Vilém  

          Prestavba beranu na rovna rozhodne moznost neni. Teda je, ale hodne blba.

          • Jirra  

           A proč?

           • DoomHammer  

            Délka rámu ;)

            • Jirra  

             Třeba každému vyhovuje něco jiného. Já to mám vyzkoušeno a vyhovuje, ale každý soudruh to má jinak :-)

           • gersa  

            Protože to bude stát ranec a nic navíc to nepřinese

            • Jirra  

             Tak psal jsem, že to něco stoji, obzvlášť když bude ty pačky kupovat nové, proto taky rada, ať se zkusí obratit na zdejší stavitele, nebo nejlépe vylepši co má.

             Ale že by to nic nepřineslo, to zase záleží na každém, mě to třeba přineslo to, že mám silničku s řídítky které mi vyhovují.

           • Vilém  

            Jak pise Doom, silnicni ram je hodne kratky, pocita s beranama. S rovnejma by na tom sedel jak za stolem, pokud by nepouzil nejaky 15cm predstavec, nebo si nevybral ram o dve cisla vetsi, tak jak ma ve zvyku. Navic, proc delat takovou blbost, kdyz uz hodne podobny kolo ma, jen by ho stacilo poladit?

            • Jirra  

             Tak rovné řiditka, jsou stejně daleko, jako rovná horní část beranů a ta delka mě osobně vyhovuje. Jak jsem psal já rád posez „ala paní radová“ a berany včetně brzdovych pak mi prostě nevyhovují, každý to má prostě jinak.

             • pozemstan  

              přesně – rovná horní část beranů je jako posez OK – dokonce v Decathlonu měli levnou silničku, která měla přehazovačku tam (a žádný přesmykač) – dalo se přehazovat jenom z této pozice :-)

             • pozemstan  

              Tady je to ovládání přehazovačky.

              • Jirra  

               Tahle páčka je dost děsivá, myslím esteticky, ale je to je subjektivní. Dělá se taková co vypadá jako na horských kolech, ale pořád je to o tom že to něco stojí.

               Zkus ty stavitele, protože když už trváš mit dvě blbá kola, misto jednoho dobrého, tak ať mas aspoň nějaké, které bude jezdit stejně jako to co máš,. Ty bazarovky co tu jsou to rozhodně nebudou a asobně myslim, že s tvým rozpočtem nepřidíš nic co by jelo líp než ten tvuj sirrus.

               • pozemstan  

                no, je tu tahle možnost – a to teda tunit

                https://sport.bazos.cz/…CIALIZED.php

                anebo se vykašlat na rozpočet a jít do tohohle – to je přesně jak si to představuju… resp. počkal bych tak měsíc-dva, jestli časem nesleví

                https://www.cyklobazar.cz/…on-disc-2015

                • ˘Ö˘ Krab  

                 Jasně, to první bude pro Tebe akorát velké. Neváhej a ber je, dokud je.

                 • pozemstan  

                  Je to asi fakt stejná velikost, co mám – já mám na rámu nálepku XL a větší podle všeho asi není – ona píše 22" A jede tam přímý vlak od nás.

                  Neváhej… :-) Ale takhle se neobchoduje – když je cena tak akorát (a není to vyloženě úplně levné), což je tento případ, tak se musí ještě tak měsíc-dva počkat, až to dozraje – i s rizikem, že mi to uteče – sledovat, jestli neslevní a pak teprve reagovat hned. Já neumím kupovat nové věci, ale bazarové celkem jo – mám na to trpělivost.

                  Akorát nevím, jestli to vydrží ostatní… :-D

                  • Barak  

                   Moje řeč. Pokud bys vzal hned první dobrou nabídku, vlákno by skončilo. Budes-li postupovat, jak píšeš, vlákno může být nekonečné! Jestli ti teda Onuce neodstrihne internet. Řekl bych, že mu prebiras návštěvnost.

                  • atty  

                   Jdi do toho prvního – není rychlejšího kola do kopců, když máš sedlovku zaraženou do rámu po zámek a řídítka v úrovni brady – to pak jede úplně samo – choppery jsou přece taky „rychlé“ motorky, tak to musí fungovat i na kole …

                   • pozemstan  

                    Přijde ti, že mám chopper (viz níže)? Tenhle rám je navíc u sedlovky zatočený dolů, takže ona v něm nebude nikdy moc zaražená.

                    https://www.bike-forum.cz/…s-elite-2016

                    Mně se naopak docela dost nelíbí, když je sedlovka z rámu extrémně vytažená, vypadá to až úchylně.

                • Coural  

                 Jestli máš 195cm jdi do prvního, jestli 175cm, kup to druhé.

                 • ˘Ö˘ Krab  

                  Ego má určitě na první.

                  • pozemstan  

                   takový rám ještě nevyrobili… ;-)

                   ale asi by mi seděly oba – na tom prvním podle všeho úspěšně jezdím, jestli je jejich 22" mých XL a druhou velikost (M) mám na skládačce a taky mi to celkem sedělo, i když to byl spíše posaz „paní správcová“, jak se tu psalo

                • onuce  
                 Obsah tohoto příspěvku je blokován zakladatelem diskuse.