• honza.4.ever

    Zdravím všechny,

    přicházím s prosbou o radu.Potřebuji vybrat horské kolo.Jako první problém je to,jakou velikost kol?Vím,že velikost rámu se bere podle výšky jezdce,ale jak je to přesně s velikostí kol sem se pořádně nedočetl.Podle čeho tedy přesně vybírat?

    Něco o potřebách: cena je stanovena na max 15.000kč.Nejsem žádný závodník ani profi jezdec.Dlouho jsem na kole nejezdil,takže proto myslím,že uvedená cena by mohla stačit na slušné kolo.Je nutnost aby byl možnost na ni přidělat sedačku pro dítě,ale to asi nebude problém.A ohledně terénu,většinou se bude jednat o nějaké polní cesty,občas nějaká cyklostezka a nebo mírný terén.Žádné brutální sjezdy apod.Opravdu se v kolech neorientuju a proto bych si chtěl nechat poradit.Prvně co musím vyřešit,je velikost kol,zda 26, 27,5 a nebo 29´´?

    Koukal jsem po kolech v decathlonu a nebo třeba intersportu. Nebo myslíte,že je lepší cyklosport,jako třeba tady: http://www.kola-online.cz/

    Tento obchod mám kousek od domu.

    Ohledně velikosti kol sem koukal po 27,5…bral sem to jako zlatou střední cestu.Ale nechám si poradit.A pro info,moje výška je 178cm a cca 75kg.

    Takže sem hodím dvě kola,která jsem okukoval jako první:

    http://www.kola-online.cz/…-2015/d16789

    http://www.kola-online.cz/…d-2015/d9540

    Je některé použitelné,nebo je to krok špatným směrem?

    Mohu tedy poprosit o nějaké případné alternativy a případně rady jakým značkám kol se vyhnout a jaké preferovat?

    Předem moc děkuji za jakoukoli radu

    Honza

    0 0
    • ALLforBIKE  

      Ahoj Honzo, kola co máš ve výběru jsou krok špatným směrem… ty kola za to nestoji. Zkus pohledat tady na foru starší příspěvky…hodně se dočteš a najdeš taky dosti rad, jak kolo vybírat a na co se zaměřit.

      0 0
    • novas752  

      Vyhnout se nejznámnějším značkám jako Specialized, Trek, Cannondale atd., kde platíš pomalu víc za značku než za kolo samotný.

      0 0
    • Mysee  

      Zrovna 15 tisíc mi přijde hodně hraničních, za které budeš muset se někde ochudit, zejména vidle a kola.

      Pokud si koukal i na decathlon, pak mi přijde v super poměru výkon/cena model 580 vzduchovka, 3×10, 13 kg

      Tebou udávaná kola jsou hodně těžká (14–15 kg) a na mizerných sadách jen s XCM vidlí.

      Jinak je ještě možnost individální stavby od místních stavitelů, ale troufám si tvrdit že se už nyní nelze do 15 poskládat s rozumně lehkými koly, vzduchovkou a alespoň novější sadou 3×9.

      0 0
    • stumpík  

      Když těch 15000,– vrazíš do jetého kola, které nové stálo cca 30000,–, tak za to pořídíš lepší kvalitu.

      0 0
    • pete_ax  

      zkus nejakeho stavitele, kousek od tebe mas viagr-bikes.cz

      0 0
    • honza.4.ever  

      Zdravím vás,

      tak jsem dal na vaše rady a nechal si u dvou stavitelů navrhnout sestavení kola.Cena je skoro stejná u obou sestav.Jedna je o 600kč dražší.

      Prosím vás tedy o zhodnocení:

      První:

      rám – SCUD 5SC

      odpružená vidlice – SR SUNTOUR XCR Air 100mm

      zapletené kola – Shimano RM66 +Remerx Masterdisc

      kliky – ALIVIO, 44–32–22 175mm, 9sp

      přehazovačka – ALIVIO SGS 9sp

      přesmyk – ALIVIO 3×9sp

      řazení – ALIVIO 3×9

      kazeta – HG50 11–34, 9sp

      řetěz – HG53

      hlavové složení – MRX semi-integrated

      řidítka – PROFIL RACE 720mm

      představec – PROFIL RACE 100mm

      sedlovka – PROFIL RACE 400mm

      pláště – Ruben Tomcat, 27.5×2.10

      gripy – Token

      kotuče – SHIMANO SMRT54

      brzdy – SHIMANO DEORE M355

      sedlo – DDK D3250 RACE Z3

      pedály – klasické

      a druhá:

      rám: Scud

      vidlice: Suntour XCR Air RL

      počet rychlostí: 3×9

      kliky: Shimano Alivio FC-M430

      řazení: Shimano Alivio SL-M4000 3×9

      přesmykač: Shimano Acera/Alivio FD-M371

      přehazovačka: Shimano Deore RD-M592

      kazeta: Shimano CS – HG 300

      řetěz: Shimano HG-53

      brzdy: Shimano BR-M355 Hydraulic

      brzdové kotouče: Shimano 160mm

      přední náboj: Deore

      zadní náboj: Deore

      ráfky: Profil Race

      pláště: Maxxis Crossmark 27,5×2,1

      pedály: Welgo Al

      gripy:Force lock

      řidítka: Profil Race 720 mm

      představec: Profil Race 31,8mm, 100mm

      hlavové složení: Logic

      sedlovka: Profil Race 31,6/400 mm

      sedlo: DDK D3250 RACE Z3

      Obě jsou to kola 27,5 ´´

      Díky za reakce a rady

      Honza

      0 0
      • Evilcleaner  

        tady jde hezky vidět, jak moc konkurenční prostředí dneska stavění kol je. kola jsou skoro stejné, trochu lepší je to dražší, rozdíl odpovídá změně ceny. osobně bych se snažil vyhnout těm brzdám, jsou spolehlivé, ale páka je hnusná a chod velmi dlouhý – nicméně stejně jako lepší kola by to znamenalo navýšení rozpočtu. je sympatické, že oba tam úspěšně vecpali vzduchovku, ale já bych při tvojí váze klidně osadil pružinové XCR a za ušetřené peníze se snažil sladit sadu na nové alivio (včetně HTII klik a brzd)

        no a neodpustím si poznámku o přesmyku fdm371, který určitě není ani alivio ani acera :-D

        0 0
        • honza.4.ever  

          Můžu poprosit o info co presne změnit a za co? O vidlicích sem četl a napadlo mě tam nechat pruzinovou, protože hodně lidí píše, že nejlépe funguje pružina právě při váze jezdce kolem 70kg. Tak to ještě poresim. Jaký je cenový rozdíl, co bych mohl změnou vidlice ušetřit?

          0 0
          • krab007  

            Mám 70 kg, vozil jsem pružinovku a fakt to nechceš. Víc než 1/3 zdvihu jsem nevyužil. Nech si tam dát vzduchovou a nic nevymejšlej.

            0 0
          •  

            Buď rád za vzduchovku a nenech se přesvědčit nějakou těžkou pružinovou vraždou

            0 0
            • Evilcleaner  

              rozdíl mezi touto lehkou vzduchovkou a těžkou pružinovou vraždou (obě XCR) je asi 70 gramů.

              0 0
              • Evilcleaner  

                tak jsem našel váhy XCR s pružinou vs. vzduchovka, je to teda pro 26'', obě jsou už 32mm verze, vážil jsem to sám.

                lehká vzduchovka: 2380

                těžká pružinová vražda: 2430

                obě s neřezaným krkem a zámkem páčkou na korunce

                0 0
        • Petr L2  

          Nevím, jak ty, ale já na pružinové XCR jezdil a byl jsem s ní tak moc spokojený, že jsem jí věnoval prvnímu, kdo zaplatil poštovné

          0 0
          • Evilcleaner  

            běžně ji osazuju na levná kola a mám s ní dobré zkušenosti – nevím v jakém stavu si ji měl, ale oběcně u suntouru platí že jsou velmi citlivé na to jak jsou vevnitř čisté a namazané, takže prostě potřebuje údržbu.

            0 0
            • Petr L2  

              Zcela nová na kole, říkal jsem si, že uvidím, sundat jde vždy, projel jsem se za domem po panelce a usoudil, že bude chtít namazat, tak jsem jí trochu opečoval, projel se znovu a šla dolu.

              0 0
              •  

                jj proč nedat na kolo za patnáct vzduchovku když tam můžeš dát pružinovou mrdku, vod takovýho stavitele ruce pryč a nohy na ramena

                0 0
                • Evilcleaner  

                  že jsem tak smělý, tušíš že ty dvě vidlice jsou totožné, až na to že v jedné je vzduchová patrona a v druhé pružina? a jel si aspon na jedné z nich?

                  0 0
                  • scalar  

                    Že jsem tak smělý, tušíš, že pružinová XCR nemá nastavitelné tlumení a vzduchová XCR ho má? To je obrovský rozdíl v možnosti nastavení funkce vidlice a tedy v její funkci. Proto je rozdíl v hmotnosti vidlic menší než je hmotnost pružiny, XCR air má nevíc tento důležitý ovládací prvek. Hmotnost není vše.

                    Každopádně Raidon XC je jen o pár stovek dražší než vzduchová XCR, má hliníkové vnitřní nohy, tedy podstatně nižší hmotnost a patronu ze starší verze Epiconu, tedy jasná volba na kolo za 16,5tis.

                    0 0
                    • Evilcleaner  

                      nastavení odskoku se přece dodává i do veze s pružinou, záleží jakou verzi koupíš ;)

                      0 0
              • Evilcleaner  

                tím trochu opečoval znamená že jsi stříkl stíráky silikonem nebo že jsi ji rozebral a namazal?

                0 0
        • HUPÍK  

          Pro stavitele není v Čechách moc možností kde nakupovat na stavění.Proto jsou ceny od stavitelů i rámy pořád stejný(SCUD,MRX,­FORCE)

          0 0
      • maajkee  

        Oboje má tragický kola, což je u kola jaksi základ. Náboje brát minimálně Deore M615 a když už levný ráfky tak alespoň Fastdisc. Taky se poptej jestli ti ty co dělali návrh budou kola plést nebo budou kupovat prefabrikát komplet, protože ze zkušenosti vím, že hotový levný záplety jsou občas trága. Díky tomu jsem dospěl k tomu, že na veškerý kola dělám i vlastní zapletený kola, ať mám jistotu co tam dávám a ještě nemám pocit, že jsem cvičená opice do dává do kupy jen díly. Vidlice když už tak Raidon XC s alu vnitřníma nohama a štelováním odskoku a brzdy alespoň m396, tohle všechno se dá za pár drobnách na 16 tisíc dát dohromady.

        Já jsem teď lehce zasekanej, ale když bys měl zájem, tak se ozvi na mail.

        0 0
        • scalar  

          Blbost, jaký rozdíl je mezi tím, jestli si dráty napleteš sám, nebo to udělá nějaký mukl nebo mašina? Důležité je, jak se napnou dráty a kola docentrují.

          Jinak Remerx šel dost nahoru v nižší třídě kol (Top Disc, Fast Disc..), naučili se už dělat náboje, mají slušné vlastní dráty. Až se to ještě naučí správně napínat a centrovat, tak to budou dobré hotovky.

          0 0
          • maajkee  

            Přesně tak, je to potřeba komplet přecentrovat a dobře napnout a to je na zapltených kolech to nejtěžší, těch 20 minut na zapletení navíc mě nezabije a alespoň tam mám správné délky drátů, v tom vidím velký problém, třeba co jsem občas bral loni nebo předloni kola od Profiláku Sting plus náby Sram X9, tak tam byly naprosto nevhodný délky drátů, na jedný straně moc dlouhý, na druhý zase moc krátký a tak to bylo u vícero hotových kol.

            Ano remerx má kvaltiní ráfky, alespoň já s nima nemám problém a to jsem loni na Remerx ráfcích (Fastdisc, XCO Rio, Sting, Hurry, Rapid) zapletl přes 50 párů kol.

            Druhá věc, že nejsem omezenej na sestavy co nabízí trh a tak mám různá kola pro různý bajky a různý lidi. Ale nikomu Vám to neberu, brát hotovky je určitě usnadnění práce a dá se toho pak stihnout víc.

            0 0
            • scalar  

              Ale houby, jenom si tu děláš PR, ani nemusíš, podívej se výš, co nabízí ostatní joudové :-)

              0 0
              • maajkee  

                OK, po půl roce jsem sem něco napsal a hned do mě jebeš s nějakým PR :) Věř, že práce mám teď až nad hlavu a nepotřebuju zrovna teď lovit zákazníky. Jen píšu, k čemu jsem dospěl, nic víc. Pěkný víkend přeju :)

                0 0
            • Evilcleaner  

              vidím to úplně stejně, kromě nerovnoměrného napnutí nechci kola ze zeplétaček používat ani proto, že často jsou i na pozink drátech a na tragickém masterdiscu (platí pro levnější zálpety)

              0 0
    • speedo88cz  

      Ja vcera poskladal kolo. Taky tam byl strop 15000 do ktoreho som sa vesel http://www.bike-forum.cz/…40563-galaxy

      0 0
    • honza.4.ever  

      Tak asi nechám vzduchovou vidlici. Díky za rady a zkušenosti. A jak se zbytkem sestav? Je něco, co by se dalo udělat líp? A co ten presmykac a ty brzdy? Někdo nějaký tip a názor?

      Díky

      0 0
      • scalar  

        Přidej tisícovku a nechej si tam dát vidlici Raidon XC, osazení Deore M610 2×10 (kliky klidně Prowheel Zephyr) a brzdy Shimano M445/446 nebo aspoň M396 (pokud je bude umět stavitel dobře odvdušnit, tak Avid DB1). Budeš lehce nad 16 tis. a kolo bude o třídu výš.

        0 0
        •  

          +1

          0 0
        • honza.4.ever  

          Přes 16tis jsem už teď. Druhá varianta je za 16500kc.A to už je vážně strop. Proto bych ji rád poupravil, aniž by se dal zvedala cena.

          0 0
          • Erknold  

            Pak je otázka, zda si nepočkat na nějaký volný slot u Scalára, pokud by dodržel cenu ;-) bylo by i půl kila dolů na vidlici.

            0 0
            • honza.4.ever  

              Pokud by bylo to co tady popisoval za cenu lehce nad 16 tis. Tak bych to bral všemi a deseti :-)

              0 0
    • honza.4.ever  

      Je tu někdo,kdo by mi byl schopný poradit co kde vyměnit s tím,že by se nějak nepohla konečná cena?Je tedy na některé z těch sestav něco opravdu špatně?Nebo by se to dalo udělat líp?Vidlici asi nechám vzduchovou.Ale jde mi o zbytek.A co ty brzdy?Nějaká alternativa k těm uvedeným v sestavách za stejné peníze?Předem moc děkuji

      0 0
      • Evilcleaner  

        co člověk to názor a mnohdy diametrálně odlišný, já bych třeba v tvé situaci ušetřil za vidlici a přisypal u brzd a klik a taky u zapletených kol, ale jsou tu takoví kteří by si těžkou pružinovou vraždu na kolo nikdy nedali. nebo můžeš napsat scalarovi, to co naznačoval on by asi bylo lepší volbou – ale těžko říct, když není vidět na jakých by to bylo přesně komponentech.

        0 0
      •  

        dej na názor opravdových stavitelů který tomu rozumí jako je Scalar kterej ti vysvětlí rozdíly mezi pružinovou vraždou a vzduchovkou viz. o pár postů výše

        0 0
        • honza.4.ever  

          Jasně,snažím se najít nejlepší kompromis.Scalar ted nemá čas a já potřebuji kolo vyřešit v nejbližší době.C o říkáte na variantu č.2 s tím,že vidle zustane,dají se brzdy M396 a nejspíš by se musela přehazka místo deore,tak alivio…je to špatný krok?a co teda ten přesmykač?ten je ok?A ostatní věci?Není tam něco opravdu *******?S tím,že pokud někde přidám,jinde musím ubrat.Protože už ted jsem 1500kč na původní limit.Takže víc ani korunu…jinak bych skončil s kolem za 30.000kč

          Děkuji za každou radu

          Honza

          0 0
          • nitraq  

            Co tě tak tlačí vyřešit kolo v nejbližší době? Stejně teď venku není úplně ideální počasí, tak myslím není třeba spěchat.

            0 0
          • Strakááč  

            kompromis najdeš těžko.. levnějc ti toto nikdo neudělá… já bych těch „pár“ korun připlatil…

            0 0
          • Erknold  

            úplný ******* tam asi není nic. Všichni tu píšou, že se musíš rozhodnout jestli upřednostníš striktní limit někde to kolo nebude úplně ťip ťop a nebo ho zvedneš o pár stovek a bude to o poznání lepší.

            A nebo chvilku počkáš.

            0 0
    • honza.4.ever  

      Zdravím všechny,

      tak jsem se pomaličku dopracoval k této sestavě:

      Specifikace:

      rám – SCUD 5SC

      odpružená vidlice – SR SUNTOUR Raidon LO-R 100mm (+zamykání z řidítek)

      zapletené kola – Shimano RM66 +Remerx Masterdisc

      kliky – PROWHEEL ZEPHYR 38–24, 175mm

      přehazovačka – DEORE 610 SGS 10sp

      přesmyk – DEORE 610 2×10sp

      řazení – DEORE 610 2×10

      kazeta – HG50 11–34 (11–36), 10sp

      řetěz – HG54

      hlavové složení – MRX semi-integrated

      řidítka – PROFIL RACE 720mm

      představec – PROFIL RACE 100mm

      sedlovka – PROFIL RACE 400mm

      pláště – Rubena Cheetah 8, 27.5×2.10

      gripy – Token

      kotuče – SHIMANO SMRT54

      brzdy – SHIMANO DEORE M396

      sedlo – DDK D3250 RACE Z3

      pedály – klasické

      Co vaše názory?Myslím,že je to skoro finální podoba.

      Díky za případné rady

      Honza

      0 0
      • GULIN  

        To vypadá sympaticky.

        Jaká je tady cena?

        Pokud to není tajné

        0 0
        • honza.4.ever  

          Snad tajná není :-) Je něco přes 17.000kč.

          Jinak ještě mě napadlo,pokud někdo nemá zkušenost.Podle čeho brát tvar a šířku řidítek?Řeším jestli rovná nebo vlaštovky jen lehce zahnuté?A jaká šířka?Není 720mm moc?Podle čeho to odvodit?Četl sem tady na fóru,ale nic přesnýho jsem nenašel.

          0 0
          • GULIN  

            Já jsem si nechal kolo stavět na míru a stavitel mi podle mých proporcí, kompletně doporučil a pak seřidil nejen posez, ale i představec a šířku řídítek.

            Asi, ale nejvíc záleží na tobě jaký preferuješ styl jízdy.

            0 0
          • Strakááč  

            Řekl bych, za tu cenu, luxusní osazení. :D

            720mm nejni moc, to je akorát. Mnimálně 680mm bych tam dal.

            Možná bych zainvestoval ještě do nějakých platforem do 600kč ale počítej s 200–300g navíc.. :D

            0 0
      • Evilcleaner  

        acera náby a masterdisc ráfky nemají na takové sestavě co dělat, jinak ok

        nicméně to ti napsal stavitel že brzdy m396 jsou deore? :-D

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.