• jaykay

    Zdravím, vybírám rám a nevím jakou velikost vzít, zkusil jsem nějaké kalkulátory a každý říká něco jiného.

    Moje míry:

    výška 179

    sternum 149

    insem 83

    paže 66

    váhám zda L nebo M

    posez spíše rekreační, žádné závodní ambice

    poraďte, díky

    0 0
    • Josef Panek  

      Pokud to nemáš v ruce, jako že asi nemáš, tak ideál testovačky. Čísla jsou jedna věc, posez v reálu jiná.

      0 0
    • ˘Ö˘ Krab  

      Máš v poměru asi normální až kratší nohy a spíš delší trup. Záleží, jak jsi zvyklý na kole sedět, jak vysoko proti sedlu máš řídítka, jak hodně jezdíš natažený.

      Jde i o to, co je to za rám a jaký má být účel. Vypadá to na některý z hodně závodních modelů, asi to máš na závodění.

      Ve velikosti L je už poměrně dlouhý (570), mohl by Ti pak vycházet krátký představec (80–90). Ve velikosti M by určitě seděla délka a dala se doladit, ale zase by ses nemusel sejít s výškou řídítek.

      Odhaduji, že podle competitivecyclist by ses na French Fit možná vešel na L a jinak spíš na M.

      Sedlo budeš mít tak asi 75 cm od středu, když počítám 5 cm na vlastní sedlo, tak to je vysunutí sedlovky 220 mm na M a 140 mm na L. Z tohoto pohledu M.

      0 0
      • kubad  

        nechápu insem 83 mě na 179cm přijde naprosto normální

        0 0
        • ˘Ö˘ Krab  

          Není každý hlavonožec. Píšu ‚normální až kratší‘, kdyby měl nad 87, napsal bych ‚delší‘. Podstatné jsou mé další řádky.

          0 0
          • kubad  

            proč teda píšeš až kratší když je to spíš normální?

            a proč teda píšeš delší trup?

            s tím zbytkem souhlas

            0 0
            • ˘Ö˘ Krab  

              Protože inseAm. Pro jistotu se podívám na nějakou statistiku, až najdu chytrou knihu. Výrobci počítají se vším možným, kdyby byl nílót nebo žena, měl by asi nohy o pár cm delší. Proporčně je samozřejmě v normálu, bavím se o drobnostech, ale ty nakonec ve výběru hrají důležitou roli.

              0 0
            • ˘Ö˘ Krab  

              Už na tom pracovali chytřejší, třeba tady se antropometricky přesně říká, co je to delší, normální, kratší. Vztahuje to nikoliv k výšce rozkroku, ale k poloze hmatného výrůstku Trochanter major na stehenní kosti.

              cituji:

              ad C) Relativní délka dolních končetin – poměr mezi výškou velkého chocholíku od podložky a celkovou tělesnou výškou a vynásobíme 100, abychom získali procentní podíl.

              Kategorie:

              muži

              ženy

              Krátké dolní končetiny

              X – 53,5

              X – 53,9

              Střední dolní končetiny

              53,6 – 54,0

              54, 0 – 54,5

              Dlouhé dolní končetiny

              54,1 – X

              54,6 – X

              Přesným porovnáváním nepřesných čísel jsem došel u sebe k indexu ~ 55,1 :-)

              0 0
      • jaykay  

        Díky, aktuálně mám Kellys (viz moje stroje) vel. 54.

        Tam je délka horní trubky 580mm + předtavec 100mm a natažený jsem už asi moc.

        0 0
        • Breakpain  

          Hehe … top tube u Treka mám 58,8cm u velikosti 60 (tedy 58 u ostatních výrobců) – je to spíše pohodlnější geoemtrie :).

          Takže jestli je 58cm na 54ce rámu, docela echt lehavá hajtra :)

          0 0
          • jaykay  

            na silnice jsem zacatecnik, ale asi jo, je to zavodni bestie (-:

            0 0
      • jaykay  

        ještě výsledky competitive:

        0 0
        • ˘Ö˘ Krab  

          Pak bude nejsnazší nakreslit si ty rámy, osadit je sedlem a zkoumat polohu řídítek, sklon a délku představce.

          0 0
    • mr.a  

      oživím vlákno – prosím o radu s velikostí rámu HOY Alto Irpavi – https://www.evanscycles.com/…set-EV271763

      moje míry:

      Inseam: 79,5

      Trunk: 61.5

      Forearm: 33

      Arm: 64

      Thigh: 61

      Lower Leg: 55

      Sternal Notch: 143.5

      Total Body Height: 172.5

      geometrie rámu zde: https://static.evanscycles.com/…ng_Guide.pdf

      Nejsem si jistý, zda jít do velikosti S či M – v Evans Cycles si také nejsou jistí :-).

      Předem díky za jakoukoli radu!

      0 0
        • mr.a  

          to už mám – ale díky za upozornění – zapomněl jsem to sem přihodit :-)

          0 0
          • plzakj  

            Tak podle ef. delky horni ramove trubky hledas kratkej ram 53cm. M urcite ne.

            0 0
          • ˘Ö˘ Krab  

            Problém není určitě délka rámu S nebo M. Problém je, jak na tom kole chceš sedět, resp. jak nízko chceš mít řídítka. Když namodeluji podle Tvých výsledků nějaký univerzální posed: sedlo 695 mm vysoko, 48 mm za středem a dosah na řídítka přibližně 515 mm, použiji hlavové složení s 15 mm vysokou kónickou horní krytkou (jako mají na obrázku) a připočtu k poloze představce 20 mm na 1/2 výšky objímky představce, tak to vychází následovně:

            vel M: sedlo bude jen 190 mm nad koncem sedlové trubky – z toho odečti 50 mm na sedlo vč. ližin a dalších minimálně 30 mm na zámek, tj. pružit bude 110 mm sedlovky

            – s představcem 110mm/-6°(osou dle předešlého popisu 35 mm nad hlavovou trubkou) a sedlem dle prvního odstavce se dostaneš na dosah na řídítka 519 mm při dropu jen 32 mm – a moc níž se s běžnými představci nedostaneš

            vel. S: sedlo bude 215 mm nad koncem trubky, pružit bude 135 mm sedlovky

            – se stejným představcem 110mm/-6° se dostaneš na dosah 512 mm při dropu 51 mm

            0 0
    • honzzaq  

      Zdar,

      prosím o názor. Koukám po Fuji Cross, ale nejsem si jist velikostí rámu. Váhám mezi 54 a 56.

      http://www.wiggle.co.uk/…s-bike-2017/

      Původně jsem o 56 ani neuvažoval, protože jsem kdysi měl ještě ocelovou silnici Author ve velikosti 56 a přišel jsem si na tom hodně nataženej. Včera jsem měl možnost projet GT Grade CX, velikost 55 – to mi sedělo dobře, snesl bych možná nepatrně (1 cm) kratší posed, ale třeba to je jenom nezvyk z bajku. Ten mám Anthem 27.5 „L“ a sedí perfektně. Pak mám ještě starý HT Pells Razzer 26, vel L., kde jsem kvůli posedu zkracoval představec ze 100 na 70 mm.

      Fuji vel. 54 má délku horní trubky o 5 mm kratší, než to GT, což je přesně to, co chci, ale za cenu 14 cm hlavové trubky místo 16 cm u vel. 56. Má smysl tento rám vůbec řešit (ať už v jakékoli velikosti), nebo bych se měl podívat spíš po něčem kratším? Plánované použití je jako zimák, spíš na lesních cestách a lehčím terénu, s tím, že podle počasí to ale pár týdnů v roce může být i 100% asfalt – chtěl bych být schopen na tom vydržet aspoň tak 5h :)

      Přikládám své míry a geometrie jako obrázky

      0 0
    • exxonvaldez  

      Zdravím přifařim se sem abych ,,netuploval" Jelikož mi všechny ty numera moc neříkaj, obracím se s prosbou na ty co tomu hoví a jsou ochotni poradit ohledně velikosti rámu.Předem dík.

      0 0
      • plzakj  

        Za me M.

        Ale vyska sedla ti vychazi na XS? To je nejaky divny.

        0 0
        • exxonvaldez  

          V tom canyon rádoby kalkulátoru kterej zohledňuje pouze celkovou výšku a rozkrok, mi to nabízí právě xs což je nejmenší rám a to se mi moc nezdá.

          0 0
      • ˘Ö˘ Krab  

        Tohle odpovídá „podivným“ rámům, typu mé starší Scultury.

        Tedy buď nějaká hodně stará neslopingová geometrie (ale tam by bylo značení velikosti třeba 480 a nízká hlavová trubka kolem 115 mm) nebo méně stará 52 a dlouhý představec nebo moderních S/M slopingových (tedy třeba délka rámu 545, ale sedlová trubka jen 520, hlavová třeba 150 mm a víc).

        Z přiložené tabulky bych, pokud sedí měření. jednoznačně bral „S“. Ale ještě bych se podíval i jinam. Primárně vybírej podle délky rámu, k tomu se podívej na výšku hlavové trubky a něco jako standover a výšku sedlovky.

        Protože:

        • oproti XS o 13 mm vyšší hlava
        • ale REACH – tj. přední trojúhelník jen o 6 mm delší
        • hlavně S délka rámu 537 mm (XS jen 525) – potřebuješ 540 – 544 podle EddyFitu (ten kousek se případně natáhne představcem)
        • zaráží mě doporučený saddle setback, celkem velký (nicméně možný) – tipuji na chybu v měření segmentů dolních končetin – ale i kvůli tomu setbacku brát S, lépe se sejdeš se sedlovkou, rám bude méně namáhán a bude to celkově lépe vypadat. Nebudeš mít vytaženou sedlovku do nebe, na to bys musel najít ještě slopingovější malý rám.
        • šířka řídítek je individuální, na 420 (S) už je většina lidí schopna jezdit.
        • M je sice správně dlouhý rám, ale na Tebe asi už příliš vysoký v rozkroku i na výšce sedla

          Velikost S by Ti tedy měla sedět výškou rozkroku, délkou rámu, dosahem na řídítka, nastavitelným rozmezím výšek sedla. Možná jen budeš muset originální 90 mm představec vyměnit za 100 mm, ale to se ještě uvidí, investice dohromady nicotná. Pro začátek by S mělo být „na první dobrou“.

        0 0
        • exxonvaldez  

          Díky moc za vyčerpávající odpověď, jen pro zajímavost jde o canyon AL 2020.

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.