účinost mechanických kotoučovek 160/180 mm

118 nepřečtených
  • z0diaC

    Má smysl dopředu kupovat větší kotouč (180 mm) na mechanické kotoučovky ? – půjde nějak razantně poznat rozdíl při brždění ?

    Určitě bude víc namáhaná vidle (do krutu),což by až tak nevadilo ..... otázka je,jestli to vůbec má smysl a jestli to přinese nějaké zlepšení,které zas bohužel bude vyvážené větší vahou :-(

    Konkrétně se jedná o Hayes MX1 … nechci slyšet kup si hydry … na to taky jednou přijde … časem :-)

    0 0
    • Singlespeed  

      Hayes MX1 jsou teda docela nic moc. Kdybys měl Avidy BB, tak 160 pro většinu ježdění u nás stačí. Já osobně, bez ohledu na hmotnost, volím na mechanikách 203/180 mm, abych to v Alpách neuvařil.

      0 0
    • Hejdik  

      Já mám bb7 na 160/160 kotoučích.na mých 72 kg pohoda.Myslím,že 180 kotouč by asi účinnost zvýšil,ale to nedokážu říct ,páč jsem to nezkoušel,ale taky jsem o 180-ce uvažoval,ale zatím není potřeba.Nevím jak jsou na tom ty Hayesy,ale asi bych spíš šel do osvědčené kvality BB7.

      0 0
      • Hejdik  

        Tady je ještě nějaká ta" RECENZIČKA.":/re­cenze/detail/160-hayes-mx-1.html

        0 0
      • z0diaC  

        taky bych šel – pokud bych k tomu měl důvod … zatím jsem nejel žádné táhlé sjezdy ..na to,co jezdím mi zatím stačily ..poberou i mých 85kg  … pokud budu pociťovat že jsou slabé určitě půjdu do hyder.

        0 0
        • Singlespeed  

          Tak proč se vůbec ptáš, když Ti stačí 160 mm ?

          0 0
          • z0diaC  

            protože můžu mít kotouč origo Hayes – nový téměž zadarmo … jen bych musel koupit adaptér pro třmen … proto se ptám.

            0 0
            • Singlespeed  

              No pokud teda gramaříš a máš už všechny šroubky na kole titanové nebo hliníkové, potom si nech tu 160 mm. Nový kotouč 160 mm Tě vyjde pomalu levněji než samotný adaptér na 180 mm. Větší kotouč+adaptér+šrou­bky=nárůst hmotnosti o cca 80 g

              0 0
    • RomanH  

      Mam BB7 na 160, vazim 80kg a v pohode dostacuje, problemky byly jen pri jizde s vozikem a v Alpach si taky poradne zapiskaji… Kamarad, ktery taky tahal sviste s vozikem a mel BB7, si prvne koupil 180kotouc a nasledne i 205. Rozdil mezi 160 a 180 byl pry maly, mezi 160 a 205 obrovsky.

      0 0
    • kubad  

      180mm trochu pomůže, ale pokud chceš zůstat u mechanik sežeň si Avid BB7 výrazně lepší

      0 0
    • brble  

      Já měl původně BB7 na 160, před půlrokem sem dal 180 na předek i zadek, zatímco na zadku je to jedno, a spíš zbytečný, tak rozdíl na předku je výraznej a při sjezdu z Výrovky sem to setsakra ocenil (tam i ten zadek 180). Všeobecně at už jde o mechaniky nebo hydry větší kotouč zlepší účinnost. O kolik a jesli to má pro každýho cenu je jiná otázka.

      0 0
    • Martin  

      180mm dopředu pomůže hodně.

      a jinak se přidám k uživatelům BB7

      BB7 brzdí skvěle, účinnost se blíží k hydraulickým brzdám vyšší třídy. XTčka mi brzdí hodně podobně, akorát se líp dávkují.

      takže, mechanické brzdy, konrétně BB7, do šrotu určitě nepatří.

      0 0
    • Pebe  

      měl jsem BB7 na 160mm kotoučích a bylo to čiré zoufalství, troufám si tvrdit že i leckterá véčka by na tom byla líp. Teď mám hydry na 180mm kotoučích a spokojenost.

      0 0
    • Kubiczech  

      160 + 160 mm na Hayes MX2 zastavily mych 95 kg pri vyjizdkach po okoli Brna vzdy. Obcas to sice bylo dramatictejsi, ale jsem tady. Jestli ho muzes mit temer zadarmo, tak ho ber.

      0 0
    • pitos  

      Každé zvětšení kotouče ti přinese lepší brzdný účinek a to především u takových brzd jako ty HX1 které jsou nic moc.Na tyto brzdy bych volil ale dopředu 203mm bez ohledu co jezdíš,potom brzdí trochu přijatelně.

      Zvýšení váhy se ti zdá velké?…vyber si co je pro tebe důležitější,zda pár gramů nahoru nebo lepší brzdný účinek.

      A na rady kup místo mechanik jiné mechaniky bych se vykašlal a až příjde čas vzal rovnou hydrauliku.

      0 0
      • Hejdik  

        Nechci nijak polemizovat s tím,že hydry nejsou lepší,než mechaniky,to bych si vážně nedovolil,ale na druhou stranu,kámoš si pořídil XT -hydry a za pár dní se už potýkal se zadřenýma prasátkama,tak si říkám :„zlatý moje BB7“ :-)

        0 0
        • pitos  

          Že by špatný kus?…nebudu to tady rozebírat protože o brzdách už toho tady padlo hodně ale divím se že zrovna ty jsi něco takového napsal.Jinak s BB5 či 7 souhlas,jsou to výborné mechaniky,sám jsem 5ky měl a proto také mohu porovnat s hydr. které jsem měl nebo mám doma čtyři typy od třech výrobců.

          0 0
          • Hejdik  

            To že jsem něco takovýho napsal ber s nadhledem,je to ode mě prostě takovej lehkej alibis­mus,proto,že mám mechaniky.Je jasný,že až někdy našetřím na nějaký lepší hydry,tak si je určo pořídím,ale ty BB 7 mi momentálně stačí a nemám zásadní důvod k výměně.

            0 0
            • pitos  

              Jasně,já to chápu ale nejde ani tak o mě protože mám tuhle otázku už dávno vyřešenou.Spíše jde o to to napsat napoprvé tak aby to neznalý problému hned pochopil:)

              0 0
        • Pebe  

          já si koupil Juicy a kromě výměny destiček jsem na ně nesáhl dva roky. Teď mám rok Formule a opět, kromě výměny destiček žádná údržba.

          0 0
      • MlokCZ  

        Přesně tak.

        Plus je tu ještě jedna věc a to ta, že větší kotouč pomůže proti přehrátí brzdy.

        0 0
    • krtex  

      MX1 jsem zkůšal i na 160 i na 203 vpředu, a je to IMHO bída i na 203..

      I když pravda na těch 203 už se dalo zabrzdit, ale výraz jak kdybys tlačil ho*no na hajzlu..

      BB7 co mám vpředu já na 180 se to ani ZDALEKA nepřibližuje..

      Staší mrknout na velikost destiček..

      Moje rada – jestli MX tak co největší kotouč.. jinak BB7 (BB5 nebrat).

      regards, KTX@

      0 0
      • mastihuba  

        jakej je rozdíl u bb5 a bb7?

        0 0
        • Martin  

          BB5 nemají obě desky nastavitelné bez pomoci nástroje – BB7 mají na obou deskách regulační kolečka, která usnadní nastavení desek

          0 0
          • Martin  

            BB5 mají kolečko jenom na jedné straně, ta druhá se dělá nástrojem

            0 0
          • JSt  

            jeste v deskach. bb7 maji stejny jako juicy. bb5 maji svoje jinaci.

            0 0
          • mastihuba  

            co se tam ladí? sem měl za to že tu desku co chodí jen došteluju napětím lanka.

            0 0
            • Martin  

              právě že ne.

              ubývání desek (nebo jejich pozice obecně) by se lankem štelovat nemělo, od toho tam jsou ty kolečka, aby se desky přiblížily k disku. napětím lanka se dá doladit jenom drobná korekce.

              0 0
              • mastihuba  

                aha, takže s ubýváním desek nemusím utahovat lanko, ale kolečkama vysunuju obě desky rovnoměrně směrem ke kotouči. To má svoji logiku. V každym případě BB5 jsou doma tak je dobrý jak je vyštelovat.

                0 0
                • mastihuba  

                  …je dobrý vědět.....

                  0 0
                • Martin  

                  přesně tak.

                  taháním lanka bys stejně kompenzoval pouze ubývání pohyblivé desky – tu pevnou lankem neseřídíš.

                  přiznám se, že BB5 jsem měl v ruce asi minutu – jak přesně je řešeno nastavování té desky, která nemá kolečko? šroubovákem nebo inbusem?

                  0 0
                  • mastihuba  

                    budu je dnes montovat na kolo, tak zitra napišu jak se zadařilo.

                    0 0
                    • fík  

                      s křížkem po funuse, asi znáš, tu „1/3“ mezeru (cca 0,8mm) jsem nastavil pomocí kousku staré kreditky vložené mezi třmen a kotouč na straně pohyblivé desky, pevnou seřiditelnou novou (neopotřebovanou) desku s citem dotahnout pomocí seřizovacího kolečka tak, aby se celek nerozpad, pak stačí dotáhnout třmen na vidlici

                      0 0
                  • Vilém  

                    Nijak:( Pokud to chce mit clovek spravne nastaveny, tj ne dotahovanim lanka, tak musi povolit trmen, dotahnout vnitrni desku, seridit trmen vuci adapteru. Mam tuto brzdu v jednom kusu, stejne tak jak v jednom kusu BB7 a ty 5ky bych uz nechtel. Brzdi rozumne, ale to serizovani je opruz.

                    0 0
                    • Martin  

                      tak z toho by mě asi jeblo :-)

                      já měl za to, že ta vnitřní deska se šteluje šroubovákem. tak to je teda solidní ojeb

                      0 0
                      • Vilém  

                        Vnitrni deska, ta od vypletu, se serizuje jako u BB7, koleckem bez naradi. Vnejsi je nenastavitelna. Dost lidi to resi pritazenim lanka, ale neni to zcela idealni, lanko pak tahne za mensi paku, nez v pripade, ze to mas idealne nastaveny.

                        0 0
                        • Martin  

                          aha. rozumím. i tak je to ale opruz :-)

                          0 0
        • krtex  

          Pro me je hlavni rozdil v deskach a tim padem samozrejme v ucinnosti, zivotnosti..

          BB7 mi osobne brzdi lepe (teda ucinek) nez Juicy3 (desky stejne)

          Stelovani u BB7 je uz jen takova tresnicka na dortu..

          regards KTX@

          0 0
          • pitos  

            takže ti brzí bb7 lépe i než juicy5 a 7 protože ty brzdí stejně jak ty 3ky.

            0 0
            • krtex  

              co se ucinku tyce tak ano :)

              pro neverici Tomase nabizim svezeni :-p (z Havirova to mas do Hlucina prip. OVy kousek ;)

              KTX@

              0 0
              • Vilém  

                Nezamenujes to s ostrosti? Ony BB7 maji dost jedovatej nastup.

                0 0
      • Martin  

        BB5 nebrat proč? ne, že bych nesouhlasil, taky jsem je odmítl a připlatil za sedmičky, ale zajímá mě důvod (jestli je stejnej jako můj :-))

        0 0
        • Hejdik  

          Nevím to jistě ale podle popisu se domnívám,že 5-ky nemají štelování vnitřní desky?Ale fakt nevím neznám je.

          0 0
          • Martin  

            mě spíš zajímá, jestli je rozdíl i v hmotnosti nebo účinnosti. ale je to zájem teoretika, moje BB7 už touhle dobou možná nový majitel vyzvedává od pošťáka :-)

            0 0
    • roud  

      Ještě dodám jednu drobnost nejpodstatnější u mechanik i obecně u kotoučovek je jaký tam člověk vrazí desky ty můžou brzdu dost vyzdvihnout nebo srazit…

      0 0
      • Hejdik  

        A to jako dřevěný nebo dlouhohrající???:-)))Sorry to jsem si nemohl odpustit.Přepadla mě veselá nálada a už to schytal Doom :)

        0 0
        • roud  

          v pohodě už sem si všim že dneska tu vladnou pochybný existence ;O]

          0 0
          • Martin  

            jenom dneska? :-)

            0 0
            • roud  

              mno všeobecně ale dneska to je to zřetelnější než obvykle…

              0 0
            • roud  

              mno všeobecně ale dneska to je to zřetelnější než obvykle…

              0 0
          • Hejdik  

            A to já jsem nepochybně pochybná existence:-)

            0 0
            • roud  

              samozřejmě ;O] to sme všici jen někteří více a někteří méně… jo a pak tu sou ty co tomu tvrdě vládnou xD xD xD

              0 0
            • Martin  

              dá se o tom pochybovat? :-)

              kruci, to je zas den

              ráno nám v práci spadl server s databázema, chyba řadiče, tak to náš admin spravuje a my máme studijní volno, už mi z toho hrabe :-)

              0 0
              • roud  

                já byl dneska prodlužovat svářečák a rovnou nám z toho udělali školení a místo deseti minut se to protáhlo skoro na 4 hoďky :O(

                0 0
                • Hejdik  

                  Se nediv ,on než se takovej svářečák prodlouží,tak to chvilku trvá.apropo,na to je nějaká speciální prodlužovačka ,či jinej pazmek? :-)

                  0 0
                  • Martin  

                    blondýna si jde vyřídit vízum. úřednice jí říká „vízum dostanete, ale musíte si nechat prodloužit pas“

                    blondýna se diví „a vejde se mi pak do kabelky?“ :-)

                    0 0
                  • roud  

                    nejlepší pazmek co znám je rovnák na vohejbák :O)

                    0 0
    • Pebe  

      by mě zajímalo, proč pořád diskutujete o něčem co ani neexistuje :-)

      prej účinost mech.kotoučovak, chacháá :-))))

      0 0
      • Martin  

        tož já nevím jak tobě, ale mě BB7 brzdily skvěle. nikdy se mi nestalo, že bych nezastavil.

        0 0
        • Pebe  

          jako jo, vždycky nakonec přijde kopec nahoru a zastavíš ;-)

          0 0
          • Martin  

            srandičky, srandičky? ;-)

            nebo to myslíš vážně?

            0 0
            • Pebe  

              nevíš, viď? :-)

              asi píšu málo smajlů ;-)

              0 0
              • Martin  

                no já vím, ale někdo jinej vědět nemusí :-)

                0 0
      • Hejdik  

        Ty jsi ale vtipný… :-)

        0 0
      • JSt  

        ze ti rozrezu hadice :-D

        0 0
        • Pebe  

          a že ne :-)))

          0 0
          • Martin  

            vsadíme se? :-)

            0 0
            • mastihuba  

              k té věci co má na té koně v profilu žádný hadice nevedou :)

              0 0
              • Martin  

                něco se vždycky najde :-)

                0 0
              • JSt  

                aut of dejt. ta vec, co ma v profilu na kone tam uz neni :-))

                0 0
          • JSt  

            pac nebudes mit ram :-P

            0 0
            • kubad  

              bude, ram co nikdy nikdo nevidel :-)

              0 0
              • Martin  

                neviditelnej rám. kolik takovej může vážit?

                0 0
                • Pebe  

                  překvapivě vůbec NIC !!

                  volové :-D

                  Doom: hledej ;-)

                  0 0
                  • Splinter  

                    takový kolo, fuj to bych nechtěl… dyť na tom se nemá co pokazit, není tam co vyměnit, v zimě nemůžeš pomačkat páky… v létě nemůžeš pomačkat páky… z kopce nemůžeš?! cotojeee:)

                    0 0
                  • Martin  

                    nehledám, beztak máš neviditelný brzdy :-)

                    0 0
                  • jIrI___  

                    K čemu je dobré takové kolo?

                    0 0
                  • mastihuba  

                    je vidět jak je dnešní společnost zkažená a dekadentní. Proto musí přijít potopa aby smetla všechny ty pružící, přehazovací a brzdící nesmysly, který máme namontovaný na kolech. Lidi jako ty jsou důkazem že to přijde, protože  jinak by jste se na to tímhle způsobem nepřipravovali. :)

                    0 0
                    • Pebe  

                      :-))))

                      a epidemie se pomalu šíří, pozor :-)

                      0 0
                      • kubad  

                        :-)

                        0 0
                        • JSt  

                          na tom nevidim nic smesnyho. kdyz na tom bude jezdit kazdej trouba, tak to ztrati ten nadech pozerstvi a bude to vsecko prakticky zbytecny :-(.

                          :-DD

                          0 0
                          • kubad  

                            ten smajl byl na tu poznamku o sireni nakazy :-)

                            0 0
                            • JSt  

                              prave proto rikam, ze to neni k smichu :-)).

                              0 0
                              • MlokCZ  

                                Neboj, já jsem imunní a nákazu zastavím, takže můžeš být v klidu :-)

                                0 0
                                • Pebe  

                                  tady bojuješ marně, tady kejhaj potrefený husy :-))))

                                  0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.